Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...
  • 1 month later...

Γειά σε όλους! Μιας και έκλεισα πλέον ένα χρόνο ειδικότητας παθολογίας στο γερμανόφωνο κομμάτι είπα να παράθεσω συγκεντρωμενα τις συμβουλές μου για μελλοντικους συναδέλφους που θέλουν να ακολουθήσουν τον ίδιο δρόμο.

- αρχικά διαβάστε με προσοχή όλες τις σελίδες του thread, έχουν πολυτιμες πληροφορίες και link και δεν θα χρειαστεί να μπείτε στη διαδικασία να τα ξαναρωτατε 

- Μπορείτε να ξεκινήσετε να στέλνετε αιτήσεις για συνέντευξεις και παράλληλα να "τρεχετε" τη διαδικασία αναγνώρισης πτυχίου, υπάρχουν ακόμα και κλινικές που μπορεί να την πληρώσουν μάλιστα. 

- οι θέσεις που είναι πιο πιθανό να βρει ένας Έλληνας απόφοιτος χωρίς μητρική γλώσσα κάποια από τις επίσημες της χώρας και χωρίς γνωστό το διευθυντη είναι αντικειμενικά: ψυχιατρικής (και περιφέρεια αλλά και μέσα σε μεγάλη πόλη) παθολογία και χειρουργική στην περιφέρεια. Δεν είναι τυχαίο που οι αγγελίες σε εκτός απο αυτές τις 3 ειδικότητες συνήθως γράφουν ξεκάθαρα ότι θέλουν ελβετική προϋπηρεσία. Άρα είναι αυτονόητο ότι να ξεκινήσει κάποιος χωρις προϋπηρεσία οφθαλμολογια, δερματολογία, πλαστική χειρουργική κλπ με τη μία χωρίς ελβετική προϋπηρεσία είναι πρακτικά αδύνατο. Μιλάμε για τον κανόνα, εάν κάποιος είναι τόσο τυχερός μακάρι! Ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος αλλά το βασικό είναι να ξεκινήσετε από κάπου. 

- μπαίνοντας στο https://www.siwf-register.ch βρισκει κάνεις ολα τα διαθέσιμα νοσοκομεία και τους διευθυντές τους, γνώμη μου να στείλει κάποιος σε όλα που θα ήταν διατεθειμένος να πάει, και σε όσα με το καλό πάρει θετική απάντηση για συνέντευξη να τις κανονίσει μέσα σε κοντινές ημερομηνίες ώστε να κάνει ένα ταξίδι, μιας και δεν είναι φθηνό να έρχεται κάνεις συχνά. 

- Απάντηση στο ερώτημα εάν είναι πιο χρήσιμο το αγροτικό (που κανένας διευθυντής κλινικης δεν ξέρει καλά καλά τι είναι και τι κάνεις εκεί), η έναρξη της ειδικότητας στην Ελλάδα (προϋπηρεσία μεν αλλά όχι ελβετική δε) ή η έρευνα δεν υπάρχει. Όλα είναι υποκειμενικά στο πως θα τα παρουσιάσετε στη συνέντευξη και στο τι θα προτιμάει ή όχι ο διευθυντής, πράγμα που δεν μπορεί να ξέρει κανένας. Το μόνο σίγουρο είναι πως η ελβετική εργασιακή εμπειρία έχει πολύ μεγαλη βαρύτητα, άρα εάν κάποιος όντως θέλει να κάνει ειδικότητα στην Ελβετία θα πρότεινα να "χάσει" όσο το δυνατόν λιγότερο χρόνο μετά το πτυχίο στην Ελλάδα. 

- Αναφορικά με τη γλώσσα επίσημα χρειάζεται επίπεδο Β2 τουλάχιστον να έχει αποκτηθεί την τελευταία 6ετια, πρακτικά δεν φτάνει όσο καλή προετοιμασία κανένας, πόσο μάλλον με την ελβετικη διάλεκτο που για αρχή είναι σχεδον σαν μια νέα γλώσσα. Όλοι με την εξάσκηση έμαθαν άρα δεν πρέπει να τρομάζει κανέναν, υπομονή θέλει και σιγα σιγά γίνονται όλα όλο και πιο κατανοητά. Εγώ πλέον μόλις στον 1 χρόνο και ήδη αντιλαμβάνομαι σε μεγάλο βαθμό όσα ακούω και όλο και βελτιώνομαι. 

- Είναι πολύ πολύ σημαντικό να ξεκινήσετε την αναζήτηση όσο πιο νωρίς γίνεται, για θέσεις παθολογίας πχ που άνοιξαν στο νοσοκομείο που είμαι είναι για το 2022! Υπάρχει προγραμματισμός και οι κλινικές έχουν κλείσει ειδικευομενους ώστε να ξέρουν ότι θα έχουν προσωπικό. Άρα για αυτό προτείνω αιτήσεις σε όσα παραπάνω νοσοκομεία γιατί μπορεί να δημιουργηθεί τελευταία στιγμή κάποιο κενό από παραίτηση ή εγκυμοσύνη. Εξαίρεση ειναι η ειδικότητα της ψυχιατρικής που λόγω μεγάλων ελλείψεων μπορεί να βρει κάποιος θέση να ξεκινάει σχεδόν απευθείας. 

 

 

 

Ξανατονιζω ότι ο ανταγωνισμός είναι τεράστιος, οι δυσκολίες με τη γλώσσα πολλές, ο ελβετικος χειμώνας και η καλογερικη ζωή σε σχέση με την ελληνική δεν είναι για όλους. Θέλει γερό στομάχι γιατί οι διαδικασίες είναι αρκετές και οι απορρίψεις μέχρι να έρθει θετική απάντηση θα είναι κάμποσες.

Παρολαυτα θεωρώ ότι για κάποιον που κυνηγάει μια καλη εκπαίδευση στα χρόνια της ειδικότητας αξίζει και με το παραπάνω η όλη ταλαιπωρία. 

Η εκπαίδευση εντός νοσοκομείου είναι ανώτερη τουλάχιστον από τις γειτονικες γερμανόφωνες χώρες, κατά βάση όλες οι κλινικές πληρώνουν ένα κομμάτι της εκπαίδευσης που είναι από σεμινάρια ALS μέχρι τα έξοδα για συμμετοχή σε συνέδρια και δίνουν εκπαιδευτικες άδειες, ο μισθός εξαιρετικά ικανοποιητικός και 6 εβδομάδες άδεια το χρόνο. 

Σε ερωτήσεις θα χαρώ να απαντήσω αλλά καλύτερα στο thread και όχι σε προσωπικό μήνυμα, ξέρω ότι πολλοί απόφοιτοι ψάχνουν για αντίστοιχες πληροφορίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα σε ολους. ελπιζω να μην κουρασω τους αναγνωστες του θεματος και θα προσπαθησω να ειμαι οσο πιο σαφης γινεται. Αφου διαβασα και τις 29 σελιδες του θεματος απο το πρωτο μηνυμα του 2005 εως και σημερα περασαν 15 ετη και προφανως καποια πραματα εχουν αλλαξει. Πριν από 5 χρονια αποφασισα και εγω να το ψαξω για ειδικοτητα στην Ελβετια (γαλλοφωνη) και συγκεκριμενα ωρλ, βρηκα τα email των διευθυντων, ετοιμασα cv και lettre de motivation και τα εστειλα, αλλα δυστυχως δεν ειχα θετικη απαντηση. Στο μεταξυ συνεχισα Ελλαδα ειδικοτητα και τωρα την τελειωνω. Τωρα στο τελος θα ηθελα να ρωτησω καποιο που γνωριζει. Με σκεπτικο πως θα ηθελα να παρω εμπειρια εξωτερικου, αξιζει να το ψαξω ξανα και να αρχισω να στελνω αιτησεις? διαβαζω πως ειναι αρκετα ανταγωνιστικο για ειδικοτητες περαν ψυχιατρικης, παθολογιας, χειρουργικης. Και αν βρω θεση (προφανως σε C, B γιατι για γενευη, λωζανη διαβαζω πως ειναι τρομερα δυσκολο αλλα ποτε δε ξερεις) γνωριζει κανεις (απο αυτους που κανουν χειρουργικες ειδικοτητες) εαν θα εχω τη δυνατοτητα να αποκτησω ενα ικανοποιητικο χειρουργικο χρονο μεσα σε 1-2 ετη?

ευχαριστω οσους μπουν σε κοπο να το διαβασουν και ακομη περισσοτερο αυτους που θα μπουν σε κοπο να απαντησουν

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, με μια πρόχειρη ματιά για γαλλόφωνη Ελβετία στην παρούσα φάση να βρεις θέση για ΩΡΛ δεν είδα να έχει κάτι

Ξανακοίτα πιο μετά μήπως προκύψει

 

Αλλά εαν θες για θέση ειδικευομένου χειρουργικής ,κάτι μπορεί να υπάρχει

 

Δες εδώ

https://www.h-fr.ch/emploi/nos-offres-demploi

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα

 

σχετικά με την ειδικότητα της ψυχιατρικής στην Ελβετία από ότι διάβασα στην περιγραφή σε εκπαιδεύουν και στην ψυχοθεραπεία, σε αντίθεση με ό, τι συμβαίνει στην Ελλάδα όπου ο καθένας προσωπικά πρέπει να πληρώσει για την εκπαίδευση του ιδιωτικά. Σε ποιο βαθμό είναι ικανοποιητική αυτή η εκπαίδευση, χρειάζεται να πληρώσεις για προσωπικές συνεδρίες και supervision επιπλέον?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημερα, θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει καποιος να μου πει πως ειναι το επιπεδο εκπαιδευσης στην γεν. χειρουργικη στο γερμανοφωνο κομματι και κατα ποσο σε αφηνουν να συμμετεχεις σε χειρουργεια κ.ο.κ.?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημερα,
Θα μπορουσε να μου πει καποιος αν γνωριζει, πως ειναι το επιπεδο εκπαιδευσης στο γερμανοφωνο κομματι, κατα ποσο αφηνουν εναν νεο ειδικευομενο να συμμετεχει σε χειρουργεια κ.ο.κ.?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημέρα συνάδελφοι, 

Μηπως έχει κανείς εμπειρία ή πληροφορίες σχετικά με τις λεγόμενες δίγλωσσες πόλεις της Ελβετίας, όπως τη Biel και τη Friburg; Πρακτικά ,δηλαδή, μπορούν να εργαστούν εκεί γιατροί που μιλούν είτε τη μια γλώσσα ή την άλλη;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Τροποποιήθηκε από Ερσαΐα
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω στείλει τα χαρτια μου στη ΜΕΒΕΚΟ, όμως όσον αφορά την αναγνώριση της γλώσσας, το πτυχίο μου είναι 8ετίας, με αποτέλεσμα να μην είναι αποδεκτό. Απο την Ελλάδα μου είπαν πως αν έχεις δώσει Β2, είσαι καταγεγραμμένος και δεν μπορείς να ξαναδώσεις. Γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να γίνει για αυτό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γειά σας παιδιά, 

1) -επειδή δεν το έχω καταλάβει πλήρως- Προϋπόθεση εγγραφής στον Ελβετικό Ιατρικό Σύλλογο (MEBEKO) είναι η αποδοχή έναρξης ειδικότητας από νοσοκομείο; Μπορώ να κάνω πρώτα αναγνώριση πτυχίου και εγγραφή και μετά να αναζητήσω νοσοκομείο; Εξάλλου, πώς θα αξιολογήσει κάποιος εργοδότης το πτυχίο μου στην αίτηση εάν δεν το έχει "εγκρίνει" πρώτα η χώρα που απευθύνομαι;

2) Στο site αναζήτησης θέσεων ειδικότητας Registre des établissements de formation postgraduée certifiés (siwf-register.ch) εμφανίζονται οι ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ=ΚΕΝΕΣ θέσεις ειδικότητας τη στιγμή της αναζήτησης, ή τα νοσοκομεία που ΓΕΝΙΚΑ προσφέρουν την ειδικότητα (οπότε μπορεί να είναι και κατειλημμένες);

3) Πιστεύετε ότι χρειάζονται συστατικές επιστολές (στην αγγλική γλώσσα και όχι στα γαλλικά/γερμανικά υποθέτω) για ενίσχυση της αίτησης στο εκάστοτε νοσοκομείο (τις διαβάζει κανείς τελικά);

 

Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα,

1: Δεν ειναι απαραιτητο να εχεις βρει θεση για να γινει η αναγνωριση ΜΕΒΕΚΟ αλλα ουτε ειναι αναγκαιο να εχεις αναγνωριση ΜΕΒΕΚΟ για να αναζητησεις θεση ειδικοτητας. Εγω εκανα συνεντευξη, με δεχτηκαν και μετα εκανα την αναγνωριση για να μπορεσω να ξεκινησω. Ξερω ομως περιπτωση που το νοσοκομειο ειχε αμεση αναγκη και η αναγνωριση εγινε μηνες μετα. Ισως εχουν γινει και πιο τυπικοι πλεον. Αυτο που σου περιγραφω ηταν πριν 10 χρονια.

2: σε αυτη την σελιδα βλεπεις γενικα ποιες ειδικοτητες και ποσα χρονια δινει καθε νοσοκομειο. Για να δεις αν υπαρχει θεση ανοιχτη η για να στειλεις spontan πρεπει να μπεις στη σελιδα καθε νοσοκομειου

 

3: Αν δεν ειναι καποιος που να εχει σχεση με το εδω συστημα η καποιος που να ειναι μεγαλο ονομα γενικα δε νομιζω οτι θα μετρησει και ιδιαιτερα. Ολα εξαρτωνται φυσικα και απο τα νοσοκομεια που στοχευεις

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα σας, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί κάποιος να βρεί σε ιδιωτική κλινική θέση για την ειδικότητα της οφθαλμιατρικής. Υπάρχει κάποιος ιστότοπος που να μπορούμε να δούμε τα μειλ ιδιωτικών κλινικών που να θέλουν ειδικευόμενους οφθαλμιάτρους?

Υπάρχουν ιστότοποι που ψάχνουμε σπίτι προς ενοικίαση με οικονομικά ενοίκια?

Επίσης (ξέρω πως ζητάω πολλά) παρακαλώ με ενημερώνετε τι σημαίνει cat Α 4 χρόνια? Ότι δίνει 4 χρόνια ειδικότητας? 

Ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

34 λεπτά πριν, amf said:

Καλησπέρα σας, εγώ θα ήθελα να ρωτήσω πως μπορεί κάποιος να βρεί σε ιδιωτική κλινική θέση για την ειδικότητα της οφθαλμιατρικής. Υπάρχει κάποιος ιστότοπος που να μπορούμε να δούμε τα μειλ ιδιωτικών κλινικών που να θέλουν ειδικευόμενους οφθαλμιάτρους?

Υπάρχουν ιστότοποι που ψάχνουμε σπίτι προς ενοικίαση με οικονομικά ενοίκια?

Επίσης (ξέρω πως ζητάω πολλά) παρακαλώ με ενημερώνετε τι σημαίνει cat Α 4 χρόνια? Ότι δίνει 4 χρόνια ειδικότητας? 

Ευχαριστώ πάρα πολύ   

ps στο γαλλικό καντόνι πάντα :P

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τα καντόνια τα γαλλικά είναι πέραν του ενός

ναι ότι δίνει 4 χρόνια ειδικότητας σημαίνει

 

επανέρχομαι αργότερα για τα προηγούμενα ερωτήματα, ξεκίνησα από το τέλος, διότι έχω και μια διπλωματική που γράφω λέμε τώρα....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 λεπτά πριν, ξενος said:

τα καντόνια τα γαλλικά είναι πέραν του ενός

ναι ότι δίνει 4 χρόνια ειδικότητας σημαίνει

 

επανέρχομαι αργότερα για τα προηγούμενα ερωτήματα, ξεκίνησα από το τέλος, διότι έχω και μια διπλωματική που γράφω λέμε τώρα....

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση (αν και τρέμω επειδή είχα διαβάσει πως παλιά σε κάποιον είχες απαντήσει οτι Α κατηγορία είναι ξύλο μετά μουσικής  :P ). Aναμένω απάντηση για τα υπόλοιπα, καλό γράψιμο της διπλωματικής !!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είχα γράψει τέτοιο πράγμα ε? καλά, πιάνο θα ήταν να ξέρεις πάντως...

 

Βασικά σβήσιμο είναι παρά γράψιμο, αλλά τελοσπάντων

 

https://www.anibis.ch/fr/c/immobilier-cherche-a-louer/localite-lausanne

 

https://www.immobilier.ch/fr/louer/appartement/vaud/lausanne/page-1

 

 

https://www.siwf-register.ch/default.aspx

 

 

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, ξενος said:

Είχα γράψει τέτοιο πράγμα ε? καλά, πιάνο θα ήταν να ξέρεις πάντως...

 

Βασικά σβήσιμο είναι παρά γράψιμο, αλλά τελοσπάντων

 

https://www.anibis.ch/fr/c/immobilier-cherche-a-louer/localite-lausanne

 

https://www.immobilier.ch/fr/louer/appartement/vaud/lausanne/page-1

 

 

https://www.siwf-register.ch/default.aspx

 

 

Ευχαριστώ πολύ ! το θέμα είναι πως στο σάιτ με τη διαθεσιμότητα των θέσεων των ειδικευόμενων δεν βλέπω για ιδιωτικές κλινικες που μπορεί κάποιος να δουλέψει σαν ειδικευόμενος οφθαλμιατρικής. Ξέρω πως αν κάνεις εκεί 2 χρόνια σου αναγνωρίζονται μιας και είναι δύσκολο να βρείς θέση για οφθαλμιατρική σε δημόσιο νοσοκομείο.

Επίσης στην επιλογή των καντονίων όσοι μιλάμε μόνο γαλλικά πατάμε μόνο το FR, σωστα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο λινκ το τελευταίο που έβαλα, τσέκαρε και το κουτάκι που λέει cabinet medical(αφου το γυρίσεις στη γαλλική γλώσσα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Υπαρχει καποιος  ειδικευομενος γασστρεντερολογιας/ εστω παθολογιας στην ελβετια ή ξερετε καποιον να κανω καποιες ερωτησεις?

Τροποποιήθηκε από Smanton24
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους! 

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος γνωρίζει πληροφορίες σχετικά με την ειδικότητα της μικροβιολογίας στην Ελβετία. Έχω το C1 στα γερμανικά και θα ήθελα να προσπαθήσω για ειδικότητα στην Ελβετία.

Ευχαριστώ πολύ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Καλησπέρα σε όλους

Μπορεί να μου δώσει καποιος πληροφορίες για την Γαστρεντερολογια στην ελβετια. Αν είναι ανταγωνιστική ειδικοτητα εκει, πως γινεται με την παθολογια κλπ.

ευχαριστω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειά σας! Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της δερματολογίας στην Ελβετία. Είναι κάποιος που εργάζεται ήδη σαν δερματολογος εκει, και θα μπορούσα να επικοινωνήσω μαζί του? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.