Jump to content

Ειδικότητα στην Ελβετία


Recommended Posts

8 minutes ago, ξενος said:

http://fmh.ch/fr/index.html

Είναι στα γαλλικά μιας και δεν τοχω με τα γερμανικά τόσο 

Κάπου κάτω δεξιά έχει κενές θέσεις... Πατάς το λινκ 

Θα το ψάξω καλύτερα ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 740
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Επειδή το κοίταξα πάλι αυτό δεξιά που λέει καινές θέσεις στα γερμανικά / γαλλικά έχει απλά πληροφορίες δεν έχει αγγελίες απότι είδα και λέει να στείλεις αίτηση σε ταχυδρομείο η ένα email που έχει αν κατάλαβα καλά 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.saez.ch/stellenmarkt/stellenangebote.html?no_cache=1&tx_swaadvertisment_adverts[action]=show&tx_swaadvertisment_adverts[controller]=Advert&cHash=6c934467c258d63d718203c176f53b97

 

νομίζω είναι αυτό συνάδελφοι. άμα ξέρετε κάποιο άλλο site πείτε παρακαλώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την σελιδα που εβαλες δεν την ξερω

αντιθετα,μια πιο γενικη σελιδα ευρεσης εργασιας(που δεν απευθυνεται μονο για ιατρικο η παρα-ιατρικο προσωπικο) ειναι η εξης

http://www.jobup.ch/search/joblist.asp?cmd=showresults&mode=home&addcriterias=&categories=9&cantons=&keywords=#6/1248512

εδω παλι στα γαλλικα,εχει θεσεις και για γιατρους,πχ στη Γενευη

Τροποποιήθηκε από ξενος
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
On 16.8.2016 at 9:53 ΜΜ, DrManos said:

Επειδή το κοίταξα πάλι αυτό δεξιά που λέει καινές θέσεις στα γερμανικά / γαλλικά έχει απλά πληροφορίες δεν έχει αγγελίες απότι είδα και λέει να στείλεις αίτηση σε ταχυδρομείο η ένα email που έχει αν κατάλαβα καλά 

Αν θες μια άλλη τακτική, μπορείς να ψάξεις στις πόλεις που θέλεις νοσοκομεία που σε ενδιαφέρουν και να επισκεφτείς τις ιστοστελίδες τους, τα περισσότερα έχουν τις ανοιχτές θέσεις (που τους ενδιαφέρουν να καλυφθούν άμεσα) και το ποσοστό εργασίας (συνήθως 100% βέβαια). Παρολαυτά, αν σε ενδιαφέρει ιδιαίτερα ένα τμήμα, στείλε εμειλ με αίτηση στο διευθυντή/γραμματέα του. Κάποια έχουν ανάγκη για γιατρούς αλλά περιμένουν και δεν τις βγάζουν ονλάιν για να μη φαίνεται ότι δεν έχουν αιτήσεις. Επίσης όταν ανοιξει θέση αν τους ενδιαφέρει το βιογραφικό σου θα σου στείλουν, εμενα πχ μου είχαν στείλει 6 μήνες μετά αλλα είχα βρει αλλού ήδη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι, πριν αρχίσεις να ψάχνεις τα νοσοκομεία θέλει να έχεις την αναγνώριση από την MEBEKO ή είναι πιο ελαστικοί και σου λένε ένα και το κάνεις στην πορεία; (μην γελάτε, όλα τα περιμένω :P ) Και αν ναι, πόσο διαρκεί από την στιγμή που θα τους στείλεις τα χαρτιά; Ευχαριστώ! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορεις και μετα να κανεις την αναγνωριση δεν ειναι απαραιτητο να ξεκινησεις με αυτην...η τουλαχισοτν ετσι ηταν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Θα την ξεκινήσω για καλό και για κακό γιατί από ότι κατάλαβα θα διαρκέσει μέχρι να έρθει η day one στο νοσοκομείο. 

Γενικά την έχω βρεί την άκρη πως θα κινηθώ και μόνο χαζοαπορίες έχω όπως πόσες μέρες άδεια έχεις το χρόνο και τι φορολογία παίζει. Κάτι για 17% είδα. Και τα όρια ταχύτητας, τι σκάλωμα είναι αυτό :lol::lol:

Τροποποιήθηκε από Stradalle
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 βδομάδες διακοπές. Τα όρια κάνουν τζιζ (το τρένο, ο καλύτερός σου φίλος). Μπορείς να ξεκινήσεις τη διαδικασία αναγνώρισης, οι ελλείψεις γιατρών είναι αρκετά σημαντικές στο να μην σού σπάσουν τα νεύρα με αυτό (εκτός αν έχεις πτυχίο από Βουλγαρορουμανία, οπότε εκεί την έκατσες...). 

ΥΓ: Πολλά πράγματα μπορεί να αλλάξουν τώρα που συζητάνε για το τι θα κάνουν με την απόφαση του δημοψηφίσματος για περιορισμό της μετανάστευσης από ΕΕ. Από την άλλη, με 1% της μετανάστευσης να είναι για γιατρούς (στοιχεία των ΑΝΕΛ εεεεε του UDC/SVP), προσωπικά δε νομίζω να αλλάξει πολύ η κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φορολογία ανάλογα το καντόνι (στα γαλλόφωνα παίζει ξύλο, 15% και πάνω, το Νεσατέλ και το Ζόλοτουρν είναι οι μεγάλες φορολογικές παγίδες, Ζυρίχη γύρω στο 10%, Ζουγκ/Σβυτσ ο φορολογικός παράδεισος, αλλά ποιος θα μείνει εκεί; )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ άλλη μια φορά που πήρατε χρόνο να απαντήσετε. 

Αυτό με το δημοψήφισμα το παρακολουθώ στενά, όσο μπορεί κάποιος που δεν μένει στην χώρα φυσικά, γιατί είναι παγίδα να προγραμματίζεις να πας σε μια χώρα και μετά να ξυπνήσεις με εκπλήξεις. Από ότι κατάλαβα δεν θας μας (με) επηρεάσει. 

Να δούμε τώρα, θα πάρω όλα τα  νοσοκομεία <<σβάρα>>  και όποιο κάτσει, γιατί δεν έχω και προυπηρεσία, θέλω και γυναικολογία και φαντάζομαι σαν χειρουργική δεν θα είναι και πολύ εύκολα προσβάσιμη. Στην ανάγκη ψυχιατρική να μπούμε στο σύστημα και βλέπω. Έτσι το έχω στο μυαλό μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γαλλικά ή γερμανικά;

Δεν θα σε επηρεάσει εκτός αν έχεις ποινικό μητρώο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 hour ago, Stradalle said:

Και τα όρια ταχύτητας, τι σκάλωμα είναι αυτό :lol::lol:

Πρόσεξε πολύ τα όρια, δεν αστειεύνται καθόλου με αυτά οι Ελβετοί, και θα στείλουν την κλήση ακόμα και Ελλάδα αν κυκλοφορείς με ελληνικές πινακίδες αρχικά.

Δεν είναι καθόλου φιλική για το αυτοκίνητο χώρα η Ελβετία, οπότε καλύτερα θα ήταν να μετακινείσαι με το τραίνο το οποίο είναι και εξαιρετικό και ακριβέστατο.

Άλλωστε οι Ελβετοί είναι μαζί με τους Ιάπωνες απ΄τους πλέον πιστούς πελάτες του Σιδηροδρόμου παγκοσμίως.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τα Γιάννενα που τρένο δεν έχουμε ούτε στις φωτογραφίες στην Ελβετία που κυκλοφορούνε με ακρίβεια δευτερολέπτου... Αυτό θα πει μετάβαση! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ως ειδικευομενος δεν θα σε απασχολεί πάρα πολύ η φορολογία πάντως με την έννοια ότι δεν υποχρεούσαι να υποβάλλεις φορολογική δήλωση, οι κρατήσεις γίνονται απευθείας από τον μισθό σου.

Για την ψυχιατρικη τώρα, δέχομαι ότι εκεί έχουνε ας πούμε σχετικές ελλείψεις αλλά το να ασκεί την συγκεκριμένη ειδικότητα σε μια γλώσσα που δεν είναι φαντάζομαι η μητρική σου, καταλαβαινεις ότι έχεις δυσκολίες που σε άλλες ενδεχομένως ειδικοτητες δεν θα αντιμετωπιζες σε τέτοιο βαθμό 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικότερα διαφωνώ με το να κάνει ειδικευόμενος που στοχεύει σε άλλη ειδικότητα ψυχιατρική με το στανιό για να μάθει το σύστημα, γιατί και το σύστημα δε μαθαίνει (εκτός αν πάει να κάνει διασυνδετική στη γυναικολογία / χειρουργική, οπότε θα μάθει ορολογία, τους μελλοντικούς συναδέλφους, και θα καταλάβει πόσο χρήσιμος είναι ο ψ σε αυτές τις ειδικότητες...), και χάνει χρόνο που θα μπορούσε να τον αξιοποιήσει διαφορετικά, και θα υποφέρει ο ίδιος και οι συνάδελφοί του. Ας κάνει Γ/Χ στη περιφέρεια, να μάθει τα βασικά, και σιγά σιγά ας χτίσει τη καριέρα του. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αυτο ακριβως...εγω απλα επικεντρωθηκα στο καθαρα δικο του κομματι δυσκολιων,χωρις φυσικα να σημαινει αυτο οτι δεν θα προκαλεσει και δυσκολιες σε αλλους συναδελφους αλλων ειδικοτητων και ενδεχομενως και στους ασθενεις...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα, θα ηθελα ορισμενες πληροφοριες απο καποιον που εχει κανει παθολογικη ειδικοτητα σε γερμανοφωνη Ελβετια - σε μεγαλες πολεις- μεγαλα νοσοκομεια...αν καποιος εχει τον χρονο ας μου στειλει π.μ., ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και γιατί δε ρωτάς εδώ, μήπως και απαντηθούν και απορίες και κάποιου άλλου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι φυσικα, οποιος θελει ας απαντησει κ εδω. Λοιπον, ενδιαφερομαι να μαθω την προσφορα και ζητηση της Αιματολογιας-Ογκολογιας, τι εκτιμουν σε cv και συστατικες πριν σε παρουν για ειδικοτητα, κατα ποσο ειναι εφικτο να σε παρουν σε μεγαλα νοσοκομεια-μεγαλες πολεις απο την αρχη της ειδικοτητας, το προγραμμα της ειδικοτητας και την ποιοτητα της εκπαιδευσης (τι ακριβως κανει ο ειδικευομενος), δυνατοτητες για ερευνα (?) και τελος αν καποιος εχει ακουσει/ασχοληθει με την Φυσιοπαθητικη στην Ελβετια. Μιλαμε παντα για γερμανοφωνα καντονια..αν γνωριζετε καποιον Ελληνα που θα μπορουσε να βοηθησει, στειλτε μου στοιχεια επικοινωνιας, ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η προσφορά και ζήτηση μιας ειδικότητας ως ειδικός και ως ειδικευόμενος είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Επειδή μάλλον είσαι στη φάση της ειδικότητας:

1. Προφανώς ό,τι εκτιμούν σε όλες τις ειδικότητες, προϋπηρεσία, επιστημονικό έργο, γνωριμίες με τους εκεί υπεύθυνους ή κοινούς γνωστούς. 

2. Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά 2 χρόνια υποχρεωτικής παθολογίας θα τα έχεις. Αυτά είτε σε πανεπιστημιακό είτε σε καλό νοσοκομείο της περιφέρειας, θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις τα χιλιόμετρά σου.

3. Το πρόγραμμα της ειδικότητας θα το βρεις εδώ: http://www.fmh.ch/bildung-siwf/fachgebiete/facharzttitel-und-schwerpunkte/medizinische-onkologie.html

4. Η ποιότητα της εκπαίδευσης: μίνιμουμ 5 ώρες την εβδομάδα εκπαίδευση (θεωρητικά πάντοτε!).

5. Έρευνα: σε πανεπιστημιακά υπάρχει η δυνατότητα. Εξαρτάται βέβαια αν θέλεις για research-orientated καριέρα ή για κλινική έρευνα. 

6. https://www.naturaerzte.ch (αλλά φυσιοπαθητική; φραπελιά με το συμπάθειο).

Αυτά. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

20 λεπτά πριν, Sith Lord said:

Η προσφορά και ζήτηση μιας ειδικότητας ως ειδικός και ως ειδικευόμενος είναι δυο διαφορετικά πράγματα. Επειδή μάλλον είσαι στη φάση της ειδικότητας:

1. Προφανώς ό,τι εκτιμούν σε όλες τις ειδικότητες, προϋπηρεσία, επιστημονικό έργο, γνωριμίες με τους εκεί υπεύθυνους ή κοινούς γνωστούς. 

2. Δεν ξέρω τι έχεις στο μυαλό σου, αλλά 2 χρόνια υποχρεωτικής παθολογίας θα τα έχεις. Αυτά είτε σε πανεπιστημιακό είτε σε καλό νοσοκομείο της περιφέρειας, θα σε βοηθήσουν να αποκτήσεις τα χιλιόμετρά σου.

3. Το πρόγραμμα της ειδικότητας θα το βρεις εδώ: http://www.fmh.ch/bildung-siwf/fachgebiete/facharzttitel-und-schwerpunkte/medizinische-onkologie.html

4. Η ποιότητα της εκπαίδευσης: μίνιμουμ 5 ώρες την εβδομάδα εκπαίδευση (θεωρητικά πάντοτε!).

5. Έρευνα: σε πανεπιστημιακά υπάρχει η δυνατότητα. Εξαρτάται βέβαια αν θέλεις για research-orientated καριέρα ή για κλινική έρευνα. 

6. https://www.naturaerzte.ch (αλλά φυσιοπαθητική; φραπελιά με το συμπάθειο).

Αυτά. :)

σε ευχαριστω, ναι ενδιαφερομαι για ειδικοτητα, απλα οσον αφορα το 3),4) και 6), επειδη το επιπεδο γερμανικων μου στην παρουσα φαση δεν ειναι το υψηλοτερο δυνατο, θα ηθελα λεπτομερειες οσον αφορα την καθ'ημερα κλινικη πραξη απο καποιον που εχει κανει αιματολογια-ογκολογια ή/και φυσιοπαθητικη εκει, αν γνωριζετε καποιον(Ελληνα) που θα  μπορουσε να με κατατοπισει, θα το εκτιμουσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσιοπαθητική: μη ιατρική ειδικότητα (όχι στο FMH). Παθολογική ογκολογία / αιματολογία: ιατρική ειδικότητα (στο FMH). 

Τι θα ήθελες να μάθεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.