Jump to content

Διαφορα ηλικιας σε σχεση


Dr Lecter

Recommended Posts

Εγώ που ξέρω να καθαρίζω και μανταρίνια σε ποια κατηγορία ανήκω; :lol: :lol: :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Last Reply

emarupemarup

Σε παρακαλώ συνάδελφε, μην μπλέκουμε τις ερωτήσεις... Ξεκινάμε από τα απλά. όπως μακαρόνια.

Μετά θα περάσουμε στα εσπεριδοειδή και τις πιο σύνθετες κατασκευαστικές δεξιότητες, όπως μανταρίνια λόγου χάρη, κατέβασμα σκουπιδιών, ξεσκόνισμα γραφείου και και και σιδέρωμαααααααα!!!

Ουφ... άντρες.... μονίμως ανυπόμονοι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Δλδ τι γίνεται ρε παιδιά; Μοιραστείτε τις εμπειρίες σας με μας τα μικρά και άμαθα..

Τι γίνεται αν παντρευτείς κάποιον που ξέρει να βάζει πλυντήριο και να φτιάχνει μακαρόνια;

Δεν κάνει να τα κρατάτε μόνο για σας...

Θα σου πω τι γίνεται. Μετά πιάνουν δουλειά και σου λένε, "εγώ τώρα δεν έχω χρόνο, κάντα εσύ".

Τσεκαρισμένο από μένα και τις φίλες μου, τώρα αν αλλάξει η νέα γενιά (γιατί έχουμε κι

ένα χάσμα γενεών) τι να σου πω, μακάρι...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

από όλα αυτά που έγραψα αυτό κατάλαβες; καλά, πώς έβγαλες τέτοιο συμπέρασμα; δεν μπορώ να καταλάβω... (feel free to explain!)

Μιλας πολύ θεωρητικά. Είναι σαν να κάνω εγώ μια διάλεξη περί εγχειρήσεων και μεταγχειρητικών λοιμώξεων (που έχω πάει σε χειρουργεία

μόνο όταν έκανα το αντίστοιχο μάθημα). Οι φίλοι μου που είναι όντως χειρουργοί όμως και ξέρουν για τι ακριβώς μιλάνε,

θα το πουν σε πολύ πιο ζωντανή γλώσσα.

Και τώρα πες μου, έχω δίκιο;

όχι, πραγματικά πιστεύω πως δεν έχεις. μίλησα πολύ κατανοητά και συγκεκριμένα και εσύ χωρίς να έχεις την παραμικρή ιδέα για το ποια είμαι, έβγαλες αμέσως ένα ανούσιο συμπέρασμα. Είπα την άποψή μου και αν δεν συμφωνείς δεν έγινε και τίποτα. Όλες οι γνώμες είναι σεβαστές (τουλάχιστον από εμένα). Και αυτή είναι και η διαφορά μας. Εγώ δεν κατακρίνω κανέναν για τα λεγόμενά του. Δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε. Συμμετέχουμε σε μια συζήτηση και απ'όσο γνωρίζω από την μέχρι τώρα ενασχόλησή μου με το συγκεκριμένο forum υπάρχει μια σχετική ελευθερία, αλλά και ο αντίστοιχος σεβασμός στην έκφραση διαφορετικών απόψεων. Πιστεύω πως η διαφορά ηλικίας παίζει μικρό ρόλο όταν υπάρχει κατανόηση, αγάπη και ωριμότητα σε μια σχέση, αλλά ναι πολλές φορές (το έχουμε δει να συμβαίνει άλλωστε) μπορεί να οδηγήσει σε γρήγορη φθορά λόγω της απουσίας κοινών ενδιαφερόντων και ερεθισμάτων μεταξύ του ζευγαριού. Αν έχεις διαφορετική άποψη πάνω σ'αυτό δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Θα χαρώ να την ακούσω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται πως δεν συμφωνώ. Στη θεωρία δηλαδή καλά είναι αυτά που λες, στην πράξη δεν λειτουργούν. Ο λόγος είναι απλός, όταν η διαφορά ηλικίας είναι υπέρ του άντρα, το πράγμα λειτουργεί, όταν όμως η διαφορά ηλικίας είναι υπέρ της γυναίκας, για να λειτουργήσει πρέπει να υπάρχει άσκηση εξουσίας με κάποιον τρόπο από τη γυναίκα, ώστε να ισορροπήσει την εξουσία που de facto αντιπροσωπεύει ο άντρας.

Και πριν αρχίσεις τις ατέλειωτες θεωρίες, σου υπενθυμίζω πως απλώς απέφυγες να απαντήσεις σε αυτό που επισήμανα (άλλο είναι η επισήμανση και άλλο η κατάκριση, δεν κατακρίνω κανέναν).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου πω τι γίνεται. Μετά πιάνουν δουλειά και σου λένε, "εγώ τώρα δεν έχω χρόνο, κάντα εσύ".

Τσεκαρισμένο από μένα και τις φίλες μου, τώρα αν αλλάξει η νέα γενιά (γιατί έχουμε κι

ένα χάσμα γενεών) τι να σου πω, μακάρι...

Οκ, τώρα έγινες σαφής . Εγώ πάλι δεν το καταλαβαίνω. Το να σιδερώσει κάποιος το πουκάμισό του ή να πλύνει τα πιάτα του το θεωρώ στοιχειώδες μέτρο επιβίωσης. Δεν είναι αντρικό ή γυναικείο πια. Και κακώς επιμένουμε ακόμα σε αυτούς τους διαχωρισμούς. Ο κολλητός μου , όταν μου αποκάλυψε ότι δεν έχει βράσει ποτέ αυγό, τον κοιτούσα σαν να ήταν ufo.

Θεωρώ, όμως, σε γενικές γραμμές, ότι η νέα γενιά είναι αλλιώς. Δεν έχουν και πολλές επιλογές, βέβαια.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ποιo σιδέρωμα καλέ notbad?? :P

Εγώ σου λέω να παίρνεις τηλέφωνο και όταν ρωτάς τι έκανε όλη μέρα, να απαντάει:

" Άσε, πολύ τρέξιμο, γιατί έγινε αυτο το μπέρδεμα στο γραφείο και έπρεπε να πάω επειγόντως Χαλκίδα, μετα ήρθα , ετοίμασα τον κιμά για το παστίτισιο, άλλαξα τη βρύση που έσταζε εκνευριστικά, έφτιαξα σαλάτα, σιδέρωσα, αλλά δυστυχώς δε θα τα δεις σιδερωμένα, γιατί θα τα τσαλακώσουμε. "

Και να σου φέρνει και στην εφημερία να δοκιμάσεις παστίτσιο.

Για να μην είμαι offtopic, πιστεύω ότι υπάρχει ένας κανόνας που θέλει τον άντρα μεγαλύτερο από τη γυναίκα. Είναι, όμως, τόσο γενικός και με τόσες πολλές εξαιρέσεις πια γύρω μας, ώστε αυτές να μην τον επιβεβαιώνουν σιγά σιγά, αλλά να τον αναιρούν.

Εγώ, ας πούμε, ποτέ δεν έχω νιώσει έλξη για κάποιον μεγαλύτερο από 1-2 χρόνια από την ηλικία μου. Οι περισσότερες φίλες μου ακριβώς το αντίθετο. Δε νομίζω ότι υπάρχει κάτι ιδανικό. Όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες μας και τις συγκυρίες την παρούσα στιγμή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κατά βάθος είμαι κομμουνίστρια και αγαπώ την εργατική τάξη γι'αυτό και δίνω μεροκάματα σε πολύ συμπαθητικές και εργατικές οικιακές βοηθούς :P Τις λίγες ώρες που έχω εκτός δουλειάς προτιμώ να κάνω άλλα πράγματα κι όχι να με τρώει η κουζίνα και το ξεσκονόπανο. Σας συμβουλεύω να κάνετε το ίδιο. :D Από την ηρωική γενιά των 30 η μόνη δουλειά που επιτρέπεται είναι το μαγείρεμα (γιατί αλλιώς θα γίνεις βουβάλι από τα delivery ) και το σιδέρωμα (γιατί το καθαριστήριο τα κάνει χάλια). Και αυτό ισχύει και για γυναίκες και (yeap) για άντρες. Εκτός αν δεν είναι κοκέτης ο άλλος και έχει κοιλιά και βγαίνει με ασιδέρωτα. Τότε του τα κάνεις εσύ αναγκαστικά :P πώς να τον αφήσεις με το πουκάμισο ασιδέρωτο ντροπή, γαϊδούρα :P

Βασικά αν δουλεύετε και οι δύο, όπως είπα ο πολύτιμος χρόνος σας μαζί καλό είναι να περιλαμβάνει πολύ πιο πικάντικες γεύσεις :P από το να είσαι με το φακιόλι και αλλάζεις τα σεμεδάκια. Άποψή μου :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, τώρα έγινες σαφής . Εγώ πάλι δεν το καταλαβαίνω. Το να σιδερώσει κάποιος το πουκάμισό του ή να πλύνει τα πιάτα του το θεωρώ στοιχειώδες μέτρο επιβίωσης. Δεν είναι αντρικό ή γυναικείο πια. Και κακώς επιμένουμε ακόμα σε αυτούς τους διαχωρισμούς. Ο κολλητός μου , όταν μου αποκάλυψε ότι δεν έχει βράσει ποτέ αυγό, τον κοιτούσα σαν να ήταν ufo.

Κι εγώ δεν το καταλάβαινα όταν ήμουνα μικρότερη. Μεγαλώνοντας όμως ανακάλυψα ότι αυτοί που δεν ξέρουν να βράσουν ούτε αυγό, μεγαλώνοντας βρίσκουν γυναίκες πρόθυμες να το κάνουν γι' αυτούς! (ειδικά αν έχουν καλές δουλειές και χρήματα).

Κι όταν λέω: "Γυναικεία άσκηση εξουσίας" εννοώ αυτό ακριβώς που προτείνει η notbad : Βρίσκουμε μια γυναίκα οικιακή βοηθό, την πληρώνουμε, και επειδή μεταθέσαμε το πρόβλημα σε τρίτο πρόσωπο νομίζουμε ότι μπορούμε να είμαστε φεμινίστριες και ισότιμες (μην πω υπεράνω) του άντρα...

ΥΓ: αυτό με το "δεν έχουν και πολλές επιλογές βέβαια" είσαι σίγουρη; Δεν ξέρω παιδιά 24 ετών, ομολογώ, αλλά μια επαφή με ηλικίες γύρω στα 30 (ξαδέρφια κλπ) την έχω και βλέπω να έχουν μια χαρά επιλογές οι άντρες...ακόμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά αν δουλεύετε και οι δύο, όπως είπα ο πολύτιμος χρόνος σας μαζί καλό είναι να περιλαμβάνει πολύ πιο πικάντικες γεύσεις :P από το να είσαι με το φακιόλι και αλλάζεις τα σεμεδάκια. Άποψή μου :P

Ναι, καλό είναι, δεν διαφωνώ - κι αν δεν σκοπεύεις να παντρευτείς ποτέ σου ή αν θα πληρώνεις εφ' όρου ζωής οικιακές βοηθούς, θα λειτουργήσει μια χαρά το πράγμα. Ο απλός κόσμος μπορεί πάντοτε να φάει παντεσπάνι, εξάλλου. Εχει πικάντικη γεύση, έτσι; emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παντρευτείς απαγορεύεται να έχεις οικιακή βοηθό; Και οι οικιακές βοηθοί πώς θα βρουν δουλειά; Αχ δεν ξέρεις εσύ τί είναι το μεροκάματο, έχεις τον αντρούλη σου να σε τρέφει, μισθός μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει, βασίλλλλλισσα. Αλλά αυτές οι κυρίες αν μερικές ακαμάτρες σαν εμένα δεν διαθέσουν 100 δολλάρια/μήνα δεν θα έχουν ψωμί να φάνε. Εσύ είσαι η άπονη, εγώ τις σκέφτομαι. Και σιγά την ταλαιπώρια, 60 τετραγωνικά σπίτι :D Αφού ντρέπεται και η ίδια που μου λέει κρίμα τα λεφτά :P

Τέλος πάντων το θέμα είναι η διαφορά ηλικίας σε σχέση. Νομίζω παλιά είχα πει ότι δεν έχει νόημα αν τον γουστάρεις πραγματικά. Το ίδιο πρεσβεύω και τώρα :) Συνεχίστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν παντρευτείς απαγορεύεται να έχεις οικιακή βοηθό; Και οι οικιακές βοηθοί πώς θα βρουν δουλειά; Αχ δεν ξέρεις εσύ τί είναι το μεροκάματο, έχεις τον αντρούλη σου να σε τρέφει, μισθός μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει, βασίλλλλλισσα.

Αχ ναι μωρέ, έτσι ακριβώς είναι τα πράγματα. Κι όχι πως δεν έχω οικιακή βοηθό καλέ, τι βασίλισσα θα ήμουν αλλιώς; Αλλά να, βρε παιδί μου, δεν είναι όπως παλιά με τις Φιλιππινέζες, ξέρεις τώρα εσύ, τώρα πια κι εδώ στο Εκάλη Βουλγάρες έχουμε και δεν είναι και τόσο καλές αυτές...Πάνε οι παλιές, καλές εποχές...Δράμα...Εσείς στο Αμέρικα; emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οκ, τώρα έγινες σαφής . Εγώ πάλι δεν το καταλαβαίνω. Το να σιδερώσει κάποιος το πουκάμισό του ή να πλύνει τα πιάτα του το θεωρώ στοιχειώδες μέτρο επιβίωσης. Δεν είναι αντρικό ή γυναικείο πια. Και κακώς επιμένουμε ακόμα σε αυτούς τους διαχωρισμούς. Ο κολλητός μου , όταν μου αποκάλυψε ότι δεν έχει βράσει ποτέ αυγό, τον κοιτούσα σαν να ήταν ufo.

ΥΓ: αυτό με το "δεν έχουν και πολλές επιλογές βέβαια" είσαι σίγουρη; Δεν ξέρω παιδιά 24 ετών, ομολογώ, αλλά μια επαφή με ηλικίες γύρω στα 30 (ξαδέρφια κλπ) την έχω και βλέπω να έχουν μια χαρά επιλογές οι άντρες...ακόμα.

Δε διαφωνώ στη βάση του θέματος μαζί σου. ΅Εξάλλου, για όλους τους ανθρώπους υπάρχει το ταίρι τους αλλά και ο "μάστοράς " τους. Στον κολλητό που προανέφερα, όλα τα κάνει η μαμά. Αύριο μεθαύριο, το πιθανότερο είναι ότι θα παντρευτεί μία γυναίκα που θα δεχτει να τα κάνει κι εκείνη αγόγγυστα. Εγώ ούτε καν θα διαννοούμουν να κάνω οικογένεια μαζί του. Γι' αυτό μίλησα προσωπικά και είπα ότι εγώ δε θα το δεχόμουν. Ακόμα και με τον αδερφό μου, που έχουμε και μια οικειότητα παραπάνω,σε καμία περίπτωση δεν υποχωρώ μόνο και μόνο επειδή είναι άντρας.

Τώρα, το ενδεχόμενο ο κολλητούλης να ερωτευθεί παράφορα κάποια που δε θα του φτιάχνει ούτε καφέ, δεν το αναφέρω καθόλου, γιατί μετά το χάος.

Το όλο point μου είναι ότι δε χωρούν κανόνες, αλλά πρέπει να βλέπουμε την κάθε περίπτωση εξατομικευμένα.

Όσο για τις ευκαιρίες, σκέψου το εξής:

-Πόσες γυναίκες σήμερα στα 25 μαγειρεύουν όπως οι μαμάδες μας;

-Πόσες ώρες δουλεύουν οι ίδιες γυναίκες;

-Πόσο έχουν θησαυρίσει τα delivery? Εϊναι επιλόγη το delivery? Ναι, είναι, αλλά αν εμμείνεις σε αυτή την επιλογή, μετά θα σου αφαιρεθεί η επιλογή της ποιοτικής ζωής, λόγω των κιλών, της χοληστερίνης κλπ κλπ....Ισοζύγιο επιλογών αρνητικό, ούτε καν μηδέν.

-Είναι επιλογή η οικιακή βοηθός; Είναι ανάγκη. Κανένας και καμία δεν μπορεί να φροντίσει για την υγιεινή του καλύτερα από τον ίδιο. Εγώ και μόνο στη σκέψη ότι θα υπάρχει μια ξένη γυναίκα να αλωνίζει το σπίτι μου, τρελαίνομαι.

-Όσον αφορά τα παιδιά στην ηλικία μου και τις επιλογές, μιας και μόνη σου ανέφερες το οικονομικό ζήτημα, επειδή οι περισσότεροι δε διαθέτουν χρήματα με ουρά και σπουδάζουν Αθήνα ή οπουδήποτε αλλού, χωρίς τους γονείς κοντα, οι επιλογές μειώνονται πολύ περισσότερο.

Κάθε μέρα φαγητό από έξω είναι δυσβάσταχτο. Κάθε μέρα φαγητό στη λέσχη, ούτε να το συζητάς. Στον μήνα το σιχαίνεσαι. Κάθε βδομάδα να στέλνει ταπεράκι η μάμα; Ε πόσες βδομάδες να πηγαίνει κι εκείνη στα ΚΤΕΛ? Επομένως, ή μαθαίνεις να φτιάχνεις κανά φαγάκι ή λιμοκτονείς. Εκτός κι αν θεωρείς τους γονείς σου υπηρέτες σου. Εκεί πάμε σε άλλα χωράφια. Δεν το θίγω.

Άλλο παράδειγμα. Το σιδέρωμα. Το να βγαίνει κάποιος έξω σαν λέτσος, εχει να κάνει με την αισθητική του και την αισθητική μου. Επομένως, εάν νιώθω με κάποιον αμήχανα όταν βγαίνουμε έξω , τότε δε θα του σιδερώσω το πουκάμισο για να μη με πει γαιδούρα. Πολυ απλά δε θα βγω μαζί του. Και , ναι , επειδή μιλάω προσωπικά, το έχω κάνει.

Άλλο παράδειγμα. Καθαριότητα. Το να ξεσηκώνεις τη μάνα σου κάθε σ/κ να έρχεται να σκουπίζει τα ψίχουλά σου, δεν είναι επιλογή. Είναι ντροπή. Σήκω, πάρε ένα σκουπάκι και κάντο. Δεν είναι δυνατόν να περιμένεις πότε θα έρθει κάποιος να σου πλύνει την κούπα με το γάλα, επειδή ξέρεις ότι σε μια, δύο, δέκα μέρες θα έρθει. Αυτό δεν είναι επιλογή. Είναι ανικανότητα.

Κυκλοφορούν και κατσαρίδες.

Προσωπικά μιλώντας , λοιπόν, και μόνο, εγώ έναν τέτοιον άνθρωπο δε θα τον εμπιστευόμουν για πατέρα των παιδιών μου, γιατί πολύ απλά δεν έχει cool επιλογές, έχει πολλές ανάγκες ,που εγώ δε διατίθεμαι να ικανοποιήσω.

Όσον αφορά το "μετά", πιστεύω ότι το παραπάνω προφίλ ανθρώπου έχει πολλές περισσότερες πιθανότητες να πει " κάντα μόνη σου, γιατί δε μένω πια με τη μαμά αλλά με σένα" , παρά ο άλλος που μια ομελέτα και ένα σφουγγάρισμα τα κατάφερνε.

Τέλος, να πω ότι ένας άντρας πραγματικά ανεξάρτητος (άρα ικανός να αυτοσυντηρείται) είναι πολύ πιο γοητευτικός από το παιδί που έχει ανάγκη σε κάθε βήμα τη μαμά. Η ανεξαρτησία δεν είναι για μένα τα πολλά χρήματα και τα αυτοκίνητα, είναι η ικανότητα να πορεύεσαι εαυτώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ δεν διαφωνώ με αυτά που λες, Ιριδα. Κι εγώ μακριά από τους γονείς μου σπούδασα, και είδα και αγόρια συμφοιτητές που τότε είχαν μάθει κι έκαναν πολλά μόνοι τους. Να σου πω όμως τι απέγιναν αυτά τα αγόρια μετά από 10-15 χρόνια; Εγιναν γιατροί, φυσικά, δουλεύουν άπειρες ώρες, φυσικότατα και δεν ασχολούνται με το σπίτι στην ουσία. Βρήκαν γυναίκες που τους τα έχουν όλα έτοιμα (είτε μόνες είτε με τη βοήθεια των μανάδων τους και των οικιακών βοηθών, βεβαίως! ) Οι άντρες, το πολύ να βοηθήσουν στα ψώνια από το σούπερ μάρκετ.

Θα μου πεις, εσύ σαν γυναίκα δεν θέλεις να αλλάξει η κατάσταση; Φυσικά και το θέλω, αλλά με ευχολόγια δεν γίνεται κάτι. Οσο η κοινωνία μας παραμένει ανδροκρατούμενη, οι άντρες έχουν πιο πολλές επιλογές. Θα χρειαστούν πολλά χρόνια ακόμα για να επέλθει ισότητα στην Ελλάδα, κατά τη γνώμη μου.

Από κει και πέρα κάθε γυναίκα κάνει τις επιλογές της. Αν εθελοτυφλεί (όπως η notbad) είναι πιθανόν να ξυπνήσει μια μέρα και να είναι 35 ετών και να παθαίνει απανωτά σοκ από έκπληξη. Κα΄τι που έχει συμβεί σε κάποιες γνωστές μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος, να πω ότι ένας άντρας πραγματικά ανεξάρτητος (άρα ικανός να αυτοσυντηρείται) είναι πολύ πιο γοητευτικός από το παιδί που έχει ανάγκη σε κάθε βήμα τη μαμά. Η ανεξαρτησία δεν είναι για μένα τα πολλά χρήματα και τα αυτοκίνητα, είναι η ικανότητα να πορεύεσαι εαυτώ.

Αυτή πάλι, είναι μια παρατήρηση-μπούμερανγκ. Γιατί ένας τέτοιος άντρας μπορεί να γυρίσει να σου πει ότι δεν έχει σκοπό να παντρευτεί ποτέ (ή να συζήσει) , αφού τα κάνει όλα μόνος του (περίπτωση ξαδέρφου μου 40ρη, περιζήτητου εργένη - να δεις πως λυσάνε οι γυναίκες για πάρτη του...ειδικά όταν τους κάνει το τραπέζι που έχει μαγειρέψει μόνος και πλένει και τα πιάτα μετά... emcolgate )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να υπενθυμισω το θεμα του τοπικ η να σας δωσω την συνταγη για αφελεια με κολιανδρο??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τέλος, να πω ότι ένας άντρας πραγματικά ανεξάρτητος (άρα ικανός να αυτοσυντηρείται) είναι πολύ πιο γοητευτικός από το παιδί που έχει ανάγκη σε κάθε βήμα τη μαμά. Η ανεξαρτησία δεν είναι για μένα τα πολλά χρήματα και τα αυτοκίνητα, είναι η ικανότητα να πορεύεσαι εαυτώ.

Ίριδα, κλπ....

Σέβομαι τις απόψεις σας, αλλά δεν έχετε δίκιο. Αυτά όλα που λέτε είναι τελείως θεωρητικά και ρομαντικά λόγω ηλικίας. Δεν ισχύει τίποτα από αυτά. Τι εννοείς δηλαδή ας πούμε "ικανότητα να πορεύεσαι εαυτώ"? Για ποιον μιλάμε εδωπέρα? Αυτός π.χ. που αναφέρεις δηλαδή που έχει "πολλά χρήματα και τα αυτοκίνητα" και τα οποία έχει κάνει μόνος του, και απλά δε γουστάρει να βράσει ούτε ένα αυγό γιατί το θεωρεί μαλακία να μην έχει κάποιον άλλο να του το βράσει είναι και καλά "μαμάκιας"?

Δεν με ενδιαφέρει εάν θα ακουστεί φαλλοκρατικό, αλλά είναι η πραγματικότητα: Κανένας άνδρας που κάνει δύσκολη δουλειά, δουλεύει πολύ και είναι ανταγωνιστικός και δεν πρόκειται να ασχοληθεί να κάνει το μάγειρα επί μονίμου βάσεως.... Ίσως το κάνει λίγο για "ντέμο" όπως λέει και η ιν βίτρο, αλλά μετά η πραγματικότητα είναι αλλιώς. :)

Κανένας τέτοιος άνδρας που σέβεται τον εαυτό του δεν θα το κάνει... Εκτός αν είναι κανένας "μαμάκιας" και έχει μάθει να του βάζουν τα 2 πόδια σε ένα παπούτσι, αλλά I strongly doubt that combination.

Αν έχει χρόνο για χάσιμο, και κάθεται να κάνει δουλειές του σπιτιού, σημαίνει ότι δεν κάνει σοβαρή δουλειά. Εκτός και αν το κάνει ως "χόμπι" (που και πάλι "παίζεται").

Η ιν βίτρο βλέπει τα πράγματα όπως θα τα δείτε και εσείς κάποτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Αυτός εδώ θα βγάλει 350.000 ντόλαρς στο Αμέρικα λόγω ειδικότητας (μπορεί και παραπάνω, δεν συγκράτησα τα νούμερα). Λέτε να έχει όρεξη μετά να σας παντρευτεί και να σας μαγειρεύει; Και να σας παίρνει δώρο και κοσμήματα από του Τίφφανυς άμα λάχει; (Επειδή έτσι τα λέει το sex and the city? )

Δεν νομίζω ότι είναι φαλλοκρατικό αγαπητέ Ορθο, η πραγματικότητα είναι. Οι κανόνες μπαίνουν από τους ισχυρούς κάθε φορά. Αν θέλει μια γυναίκα να κάνει τα ίδια, όπως είπα και παραπάνω, ο μόνος τρόπος είναι να παίξει αντίστροφα (τώρα θα έρθει πάλι να μου την πει εκείνο το παλληκάρι που με κατηγορεί για υποταγή στο αντρικό σύστημα, αλλά δεν βαριέσαι).

ΥΓ: Στο sex and the city, που λες, ο Μπιγκ τελικά παντρεύεται την Κάρι. Οπου Μπιγκ, 50ρης πολυεκατομμυριούχος, με τη μισή Νέα Υόρκη δική του, όπου Κάρι 40φεύγα δημοσιογράφος που γράφει μια στήλη σε εφημερίδα...Και της φτιάχνει ο καλός μας Μπιγκ και ένα δωμάτιο για να βάζει τα παπούτσια της...ναι, και το Manolo's γοβάκι της... Και ζήσαν αυτοί καλά κι εμείς καλύτερα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είπα "φαλλοκρατικό" για να "χρυσώσω το χάπι" σε αυτούς που δε βλέπουν την πραγματικότητα. Καλός ο ρομαντισμός μέχρι ενός σημείου και μέχρι κάποιας ηλικίας.

Και αυτός που αναφέρεις ιν βίτρο, αυτό που γουστάρει είναι όταν γυρνάει σπίτι καταγαμ... από την ένταση και διάρκεια της δουλειάς, να βρίσκει τη γυναίκα του να τον περιμένει με σέξυ εσώρουχα στην πόρτα και να τον κάνει να χαλαρώνει, όχι να της μαγειρέψει κιόλας! Έχουμε χάσει το μπούσουλα μου φαίνεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τα ξέρω φίλε μου, στις κυρίες πες τα...Που τσαντίζονται επειδή οι 40ρηδες Ορθοπαιδικοί τελικά παίρνουν 25χρονες πωλήτριες/κομμώτριες/δημόσιες υπαλλήλους/δασκάλες και όχι τις ίδιες... :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ινβίτρο, ο άντρας ( όπως 40άρης εξάδελφος) που θα μου πει ότι δε θέλει να με παντρευτεί, επειδή τα κάνει όλα μόνος του (δλδ τις δουλειές του σπιτιού!!! :blink: ) με αφήνει παντελώς αδιάφορη, γιατί πολύ απλά θεωρεί τη γυναίκα πολυμηχάνημα και όχι σύντροφο. Αν είναι δυνατόν...αυτό ξεπερνάει και τα όρια του αστείου. Ποιος σοβαρός άνθρωπος-όχι μόνο γυναίκα- θα αντιμετώπιζε αυτή τη δήλωσή του χωρίς να γελάσει; Το πολύ πολύ να του αγόραζα ως δώρο πλυντήριο πιάτων.

Οι γυναίκες που λυσσάνε για κάποιον που θα δηλώσει ευθαρσώς κάτι τέτοιο είναι είτε ηλίθιες, είτε αναζητούν σπόνσορα, οπότε καλώς κάνουν και λυσσούν. Δίκαια ανταλλαγή. Εξάλλου, το να ενθουσιάζεσαι και να λυσσάς μόνο και μόνο γιατί κάποιος μαγειρεύει, είναι επίπεδο αμοιβάδας. Για τα λεφτά του και τα λοιπά προσόντα του τον θέλουν , όχι γιατί πλένει τα πιάτα. Αλλιώς, θα τα έφτιαχναν με το παιδί που κάνει τη λάντζα στην ταβέρνα της γειτονιάς, που έχει και πείρα στο τρίψιμο.

Επίσης, γιατί πιστεύεις ότι μάγκας είναι μόνο αυτός που είναι εργένης, 40+ και καρδιοκατακτητής; Δηλαδή όλοι παντρεμένοι είναι οι κακομοίρηδες που τους έτυχε μια γυναικούλα και άντε να τα βγάλουμε πέρα;

Βρε Όρθο δε διάβασες καθόλου τι έγραψα; Αφού το έκανες και quote...Προφανώς αφού πληρώνει με χρήματα που έβγαλε μόνος του για να του τα κάνουν άλλοι, δεν είναι "μαμάκιας". Πού διαφωνούμε;

Εξάλλου, έδωσα προσωπικό όρισμό της ανεξαρτησίας. Δεν είπα να τον υιοθετήσουμε στο λεξικό του Μπαμπινιώτη.Επίσης, μιλάς για άλλο πράγμα από αυτό που μίλησα εγώ. Άσχετο το ένα με το άλλο. Εγώ είπα ότι κάθε άντρας θα πρέπει μπορεί να αυτοεξυπηρετηθεί στο σπίτι του. Αν εσύ δουλεύσεις όλη μέρα και η γυναίκα σου κάθεται όλη μέρα, προφανώς θα σε περιμένει με σέξυ εσώρουχα και όλα στην εντέλεια, γιατί θα κάνεις την επιλογή να έχεις τέτοια γυναίκα. Εγώ μιλάω για περιπτώσεις που και η γυναίκα σου σκίζεται στη δουλειά. Ε, θα φτιάξεις και καφέ μόνος σου.

Όπως και να χει, προτιμώ ρομαντική...Μέχρι τώρα μου βγήκε σε καλό. Το ότι εσύ προσαρμόστηκες σε μια άλλη-οποιαδήποτε- κατάσταση δε σημαίνει ότι δουλεύει για όλους το ίδιο αποτελεσματικά.

Ο ρομαντισμός δεν έχει ηλικία. Ο συμβιβασμός ναι.

Α, ξέχασα! Ναι, ινβίτρο, μπορείς να κάνεις κάτι για να βελτιώσεις την κατάσταση. Μάθε τον γιο σου ότι η γυναίκα είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο.

Επειδή τώρα το είδα αυτό, όχι δε θα τσαντιζόμουν καθόλου αν δεν με προτιμούσε ένας σαραντάρης ορθοπεδικός και προτιμούσε μια κομμώτρια. Όλοι έχουν δικαίωμα στον έρωτα και την επιλογή. Όπως κι εγώ δε θα προτιμούσα έναν σαραντάρη ορθοπεδικό-και οποιονδήποτε άλλο- για τον χ,,ψ λόγο, έτσι δικαίωμά του να μη με προτιμήσει κι εκείνος. Δε θα κυνηγάμε και με το δίκανο. Αν κάποιος άνθρωπος είναι αυτό που λέμε το ιδανικό σου ταίρι, το καταλαβαίνεις νωρίς και το απολαμβάνεις. Όλα τα άλλα είναι θεωρίες της Παντείου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ τα ξέρω φίλε μου, στις κυρίες πες τα...Που τσαντίζονται επειδή οι 40ρηδες Ορθοπαιδικοί τελικά παίρνουν 25χρονες πωλήτριες/κομμώτριες/δημόσιες υπαλλήλους/δασκάλες και όχι τις ίδιες... mellow.gif

Γιατί να πάρουν κάτι άλλο???? Ειδικά οι δασκαλίτσες είναι μούρλια.... Με κάτι τρίμηνες διακοπές το χρόνο + 15 Πάσχα + 15 Χριστούγεννα + κάτι Αγ. Πνεύματος, 3ών Ιεραρχών, κλπ... Σούπερ. Τι μου λες τώρα....!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιριδα, κορίτσι μου...η ιστορία γράφεται από τους νικητές, οι κανόνες μπαίνουν από τους κυρίαρχους. Κάποτε θα το καταλάβεις.

Συνοδοιπόροι στις σχέσεις - με το σύστημα που ζούμε - δεν υπάρχουν, γιατί είναι εξ ορισμού ανταγωνιστικό.

Σε ένα άλλο σύστημα θα μπορούσαμε να μιλήσουμε για συνοδοιπόρους. Στο μέλλον.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, ξέχασα! Ναι, ινβίτρο, μπορείς να κάνεις κάτι για να βελτιώσεις την κατάσταση. Μάθε τον γιο σου ότι η γυναίκα είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο.

Φυσικά και είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο. Και πρέπει να αλληλοσυμπληρώνονται. Σε όλους τους τομείς της ζωής.

Αλλά φαντάζεσαι 2 χειρουργούς ζευγάρι να δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και να είναι και οι δύο ανταγωνιστικοί στις καριέρες τους?

Στο επαγγελματικό ΔΕΝ είναι συνοδοιπόροι.

Κάποιος πρέπει να κάνει πίσω.

Όπως σωστά λέει η ινβίτρο, συνήθως στην Ελλάδα δεν κάνει ο άνδρας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί να πάρουν κάτι άλλο???? Ειδικά οι δασκαλίτσες είναι μούρλια.... Με κάτι τρίμηνες διακοπές το χρόνο + 15 Πάσχα + 15 Χριστούγεννα + κάτι Αγ. Πνεύματος, 3ών Ιεραρχών, κλπ... Σούπερ. Τι μου λες τώρα....!

Να δεις πως μου το γράψανε τις προάλλες στο άλλο θέμα...α, ναι, "γιατί αυτές (οι γιατρίνες) ενδιαφέρονται για τον άνθρωπο και όχι για τον γιατρό ή τα λεφτά του γιατρού όπως οι κομμώτριες"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.