Jump to content

Διαφορα ηλικιας σε σχεση


Dr Lecter

Recommended Posts

Χαααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Εγώ πειράζει που δεν ενδιαφέρομαι για τον άνθρωπο ή τα λεφτά του, αλλά για τον ελεύθερό του χρόνο? :P :P :P :P

i couldn't agree more with both you,ortho and in vitro...

ωχ παναγια μου, με τις επιλογες μου(ως προς την ειδικοτητα που επελεξα) με βλεπω στην περιπτωση που καταφερω να παντρευτω, να με κερατωνει ο αντρας μου και το βλασταρι μου να γινεται αλητακι... γιατι να ειμαι τοσο ξανθια και να μην εχω γινει νηπιαγωγος που μπορει και να παντρευοταν εναν εν δυναμει πρωθυπουργο???? ξεροκεφαλη ντοσεβ,ντιπ για ντιπ.

ψυχοπλακωθηκα τωρα,ουτε για φιλια απο νοτο δεν εχω ορεξη πια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Last Reply

Βρε παιδιά, μιλάτε για ισότητα και αναρωτιέμαι αν έχετε ζήσει την ανισότητα.

Προφανώς ο άντρας που λέει στην εξουθενωμένη σύζυγο "Κίτσα βάλε μου φαϊ, φέρε το νερό, γέμισε το ποτήρι και πήγαινε ζέστανέ μου τα σεντόνια για να κοιμηθώ" δεν είναι ακριβώς ο πρώτος αριθμός λαχείου, αλλά ας μην φτάνουμε στο άλλο άκρο. Ας διατηρεί ο καθένας τον ρόλο του, ειδικά στο πλαίσιο της οικογένειας που αργά ή γρήγορα οι σύντροφοι καλούνται να αναλάβουν και ρόλους πατέρα/μητέρας.

Καταλαβαίνω το σημείο που μιλάτε για άντρες ικανούς να ανταπεξέλθουν σε κάποια δύσκολη στιγμή αλλά έτσι κι αλλιώς τέτοιες ώρες υπερισχύει το ένστικτο της επιβίωσης οπότε θα βρουν τον δρόμο. Το πολύ-πολύ να ρωτήσουν πού είναι οι κατσαρόλες. :P

Το υπερβολικό είναι να απαιτούμε να στρώνουν το κρεβάτι και να καθαρίζουν την λεκάνη επειδή το έμαθαν στον στρατό!

Αναρωτιέμαι πραγματικά δηλαδή αν θεωρείτε ποθητό τον άντρα που περιέγραψε (μάλλον για πλάκα) η Ίριδα. :huh:

Για να επιστρέψω στο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω doctcom και ηε....ΔΛ αν η γυναίκα είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη -όχι τίποτ'άλλο, απλά να ξέρουμε αν μεγαλώνοντας πρέπει να πορευτούμε στον δρόμο που χάραξε η Demi! :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα μας λοιπόν είναι η διαφορά ηλικίας! δύσκολο topic... αλλά η άποψή μου είναι ότι η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο αν δύο άτομα έχουν κοινά ενδιαφέροντα, επικοινωνούν και ξέρουν και οι δύο συνειδητοποιημένα τι θέλουν από την μεταξύ τους σχέση. Τώρα τι είναι το ιδανικότερο πραγματικά πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να μας το απαντήσει. 5 χρόνια κάτω, 5 χρόνια πάνω ή ακόμα και 10 ή και περισσότερο. Εξαρτάται από τα άτομα και από την προσωπικότητα και την ωριμότητά τους, όχι από μια ημερομηνία γεννήσεως. Και στο κάτω-κάτω έχουμε μόνο μια ζωή (απ'όσο ξέρω! δεν πιστεύω ιδιαίτερα στην μετενσάρκωση!) και είναι καλύτερο να την ζήσουμε όπως θέλουμε εμείς, απ'το να κοιτάζουμε συνεχώς πίσω από την πλάτη μας και να μετανιώνουμε. Είναι προτιμότερο λοιπόν να περνάμε οι ίδιοι καλά και ευτυχισμένα και να μην δίνουμε σημασία στον οποιοδήποτε κοινωνικό περίγυρο που μπορεί να κατακρίνει την επιλογή μας να είμαστε με ένα άτομο που έχουμε διαφορά ηλικίας. Είναι ούτως ή άλλως δική μας επιλογή και αν μας συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να την υποστηρίξουμε. Φυσικά στην θεωρία ακούγονται όλα πολύ καλά, αλλά στην πράξη μπορεί και να αλλάζουν τα δεδομένα. Χάσμα γενεών, διαφορετική αντίλληψη για πρόσωπα και καταστάσεις... φέρνουν την ρήξη. Άλλα όπως είπα και πριν, όλα εξαρτώνται από τα άτομα και την μεταξύ τους χημεία και δυνατή ταύτιση. Αυτά......!

Οχι, δεν σε κατέκρινα πριν, ΤΩΡΑ που το ξαναδιαβάζω θα σε κατακρίνω. Δες και μόνη σου τι λες: Εχεις, λέει, σταθερή άποψη...η οποία ποιά είναι; Μια έτσι, μια γουβέτσι, όλοι οι καλοί χωράνε...αχταρμάς...Σαν έκθεση Λυκειόπαιδου...Κάνε πρώτα μια πραγματική, σταθερή σχέση και μετά τοποθετήσου.

δεν σου επιτρέπω να ξανακάνεις κανένα σχόλιο για την προσωπική μου ζωή! το καταλαβαίνεις; προσπάθησα να είμαι ευγενική και να μην κατακρίνω τις μίζερες απόψεις σου, αλλά μάλλον δεν παίρνεις από λόγια. Θα περίμενα περισσότερη ωριμότητα από ένα μεγαλύτερο άτομο από εμένα, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν έχω δει ούτε ίχνος ωριμότητας από την μεριά σου. Το μόνο που έχω δει είναι μια εμμονή να έχεις την τελευταία λέξη και να σχολιάζεις άτομα για τα οποία δεν έχεις την παραμικρή ιδέα. Και επειδή πραγματικά έχω καλύτερα πράγματα να κάνω από το να λογομαχώ μαζί σου και έχω βρει αξιόλογα άτομα σ'αυτό το forum με τα οποία μπορεί κανείς να ανταλλάξει απόψεις, ας αφήσουμε την μικρή μας συζήτηση εδώ. Έχεις την άποψή σου, την οποία δεν συμμερίζομαι και ούτε πρόκειται ποτέ να λάβω υπόψη. Βλέπουμε τη ζωή και τις διαπροσωπικές σχέσεις αλλιώς. Και αυτό δεν αλλάζει. Βρες τώρα κάποιον άλλον να προσβάλλεις και να προσπαθήσεις να του επιβάλλεις την άποψή σου. Ο διάλογός μας έλαβε τέλος.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τόσο εύκολα προσβάλλεσαι εσύ;

Βασικά θα έχεις πλάκα όταν και όποτε πας στο αγροτικό σου...

Να ήμουν από καμία μεριά να βλέπω "τη μη-μου-άπτου-" αγροτικίνα

και δίπλα Σερραίους ή Καβαλιώτες...Πολύ γέλιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να επιστρέψω στο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω doctcom και ηε....ΔΛ αν η γυναίκα είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη -όχι τίποτ'άλλο, απλά να ξέρουμε αν μεγαλώνοντας πρέπει να πορευτούμε στον δρόμο που χάραξε η Demi! :D

Κανένας δεν είναι αναντικατάστατος. Και την πιο όμορφη γυναίκα να πάρει κανείς, θα υπάρχει και θα γνωρίσει κάποια ομορφότερη.

Και όχι μόνο αυτό,αλλά θα φαντάζει και πολύ πιο χαριτωμένη, μυστήρια και ενδιαφέρουσα, επειδή δεν την έχει απομυθοποιήσει σε σχέση με τη δική του.

Συνεπώς για να διαλέξει να μείνει με μια γυναίκα άλλα πράγματα θα τον κάνουν να μείνει μ'αυτή, ΕΚΤΟΣ από την εμφάνισή της.

Και στην ένσταση, γιατί δεν κερατώνουν όλοι οι άντρες ή γιατί διαλέγουν μεγαλύτερες γυναίκες από αυτούς, θα πρέπει να αναρωτηθεί κανείς ποιες ήταν οι εναλλακτικές του συγκεκριμένου άντρα και μετά να αρχίσει να τον εκθειάζει!

Συνήθως δεν έχει την εναλακτική λύση μιας πιο όμορφης γυναίκας ή δεν κεντρίζει το ενδιαφέρον καμιάς, παρά πρόκειται για άτομο συνειδητοποιημένο με υψηλή ηθική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οσο και να το συζητατε , η ουσια ειναι οτι ο καθενας θα παρει τελικα αυτο που του αξιζει :) γενικως και ειδικως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να επιστρέψω στο θέμα, θα ήθελα να ρωτήσω doctcom και ηε....ΔΛ αν η γυναίκα είναι μεγαλύτερη ή μικρότερη -όχι τίποτ'άλλο, απλά να ξέρουμε αν μεγαλώνοντας πρέπει να πορευτούμε στον δρόμο που χάραξε η Demi! :D

Μικρότερη βρε, απλά σε κάνει να ξανανιώσεις.

Οσο και να το συζητατε , η ουσια ειναι οτι ο καθενας θα παρει τελικα αυτο που του αξιζει :) γενικως και ειδικως...

Προς διαχειριστές: To παπί έγραψε....πλέον μπορείτε να κλειδώσετε το topic.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nomad μου φαίνεται λιγάκι σουρεαλιστικό το σχόλιό σου μιας και η ερώτησή μου ήταν ρητορική με μοναδικό σκοπό να πειράξω τους δύο που έδωσαν ακριβείς αριθμούς (και για να συνδεθώ με το θέμα, ασφαλώς), αλλά δεν πειράζει.

Σαν απάντηση συμφωνώ με lilpapaki από την άποψη ότι ο καθένας κάνει τις επιλογές του και είναι υπεύθυνος γι'αυτές.

Απλά δεν πιστεύω ότι η αντιστροφή των ρόλων και η υποταγή του άντρα είναι ισότητα, αυτό ήθελα να σχολιάσω στην ουσία και σ'αυτό τοποθετήθηκα. Από εκεί και πέρα, το ποιον και βάσει ποιων κριτηρίων επιλέγει ο καθένας/η καθεμία δεν με αφορά ούτε με προβληματίζει.

Θεωρώ πάντως ότι η γενίκευση που κάνεις στην τελευταία παράγραφο είναι άκυρη αν δεν έχεις να παρουσιάσεις σχετική μελέτη. Στον ηε.....ΔΛ πχ αρέσουν οι μικρούλες, σε άλλους οι πιο ώριμες. Γούστα είναι αυτά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρώ πάντως ότι η γενίκευση που κάνεις στην τελευταία παράγραφο είναι άκυρη αν δεν έχεις να παρουσιάσεις σχετική μελέτη. Στον ηε.....ΔΛ πχ αρέσουν οι μικρούλες, σε άλλους οι πιο ώριμες. Γούστα είναι αυτά.

Οπου άλλους γράψε φτωχούς/με υλικούς σκοπούς τέλος πάντων - από χρήματα έως γνωριμίες - και θα συμφωνήσουμε όλοι. Για να ξέρουμε τι λέμε.

Εκτός αν πιστεύετε ότι η Demi έχει τον πιτσιρικά επειδή είναι ωραία γκόμενα...(στα 46).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στον ηε.....ΔΛ πχ αρέσουν οι μικρούλες, σε άλλους οι πιο ώριμες. Γούστα είναι αυτά.

Βρε και οι μεγάλες μέχρι 28 ετών καλές είναι.

υ.γ. και μην μου κόβεις το όνομαmad44.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nomad

Θεωρώ πάντως ότι η γενίκευση που κάνεις στην τελευταία παράγραφο είναι άκυρη αν δεν έχεις να παρουσιάσεις σχετική μελέτη. Στον ηε.....ΔΛ πχ αρέσουν οι μικρούλες, σε άλλους οι πιο ώριμες. Γούστα είναι αυτά.

Θα ήθελα καλή μου να μπορώ να πω ότι έχεις δίκιο,αλλά δεν... Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα όπου η σχέση κάποιας εκθειάζεται από την ίδια (άραγε θα υπήρχε περίπτωση ποτέ να παραδεχτεί πως τα έχει ποτέ με κάποιον λίγο, ηλίθιο και βλάκα?)και στο τέλος με την πρώτη ευκαιρία την κερατώνει ή την παρατάει για κάποια άλλη! Και ο λόγος? Επειδή μπορεί!

Και τέτοια φρούτα ευδοκιμούν αρκετά μέσα στα νοσοκομεία. Ειδικευόμενοι ερωτευμένοι που έχουν δηλώσει το ίδιο νοσοκομείο και αφού ξεκινήσουν δουλειά, ο άλλος νομίζει πως έγινε ένας μικρός θεός και το σύμπαν γυρίζει γύρω του. Και άκου και αληθινή ατάκα από τέτοια περίπτωση που είπε ο άλλος, όταν τον έπιασε η δική του: " Μα εγώ εσένα αγαπώ! Η άλλη δεν σημαίνει τίποτα για μένα." Και να σκεφτείς πως ώς τότε ο συγκεκριμένος τύπος ήταν το καλό ηθικό παιδί, που δεν ξενοκοιτούσε και δήλωνε απίστευτα ερωτευμένος. Τον χώρισε φυσικά (για τον ίδιο ήταν έκπληξη!)και ευτυχώς η άλλη που ήταν ακόμη 32, γιατί αν ήταν 35 χρονών τα πράγματα πίστεψέ με θα ήταν πιο δύσκολα.

Γιαυτό σου λέω πως για να πεις πως κάποιος είναι αυτό που είναι, θα πρέπει να έχει επιλογές και εναλλακτικές και όχι κάποιος καρμοίρης-λιγούρης που με την πρώτη ευκαιρία, θα χτυπήσει ότι καλύτερο του κάτσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τον χώρισε φυσικά

αααααααααααααααααα

Μα γιατί;

Έλα ντε! Ακόμη αναρωτιέμαι γιατί? :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μωρέ έπρεπε να της τραβήξει μήνυση για συκοφαντική δυσφήμηση και άδικη φραστική επίθεση!! Και πάλι καλός ήταν, αν το σκεφτείς! emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως είμαι απογοητευμένος τα μάλα από την επιστροφή της πάπιας.

Μέχρι χθες ήλπιζα σε ένα δυναμικό comeback κ ένα αναζωογονητικό μαλλιοτράβηγμα με την dcool.

Τίποτα.. emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[και ευτυχώς η άλλη που ήταν ακόμη 32, γιατί αν ήταν 35 χρονών τα πράγματα πίστεψέ με θα ήταν πιο δύσκολα.

Τι είναι αυτά που λες άνθρωπέ μου, εδώ όοοολες πιστεύουν πως και στα 46 θα έχουν τα τεκνά στα πόδια τους, όπως η Demi Moore.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[και ευτυχώς η άλλη που ήταν ακόμη 32, γιατί αν ήταν 35 χρονών τα πράγματα πίστεψέ με θα ήταν πιο δύσκολα.

Τι είναι αυτά που λες άνθρωπέ μου, εδώ όοοολες πιστεύουν πως και στα 46 θα έχουν τα τεκνά στα πόδια τους, όπως η Demi Moore.

αμα φωναζω εγω :ΚΑΤΩ Η ΧΟΥΝΤΑ ΤΗΣ ΠΙΠΙΝΟΚΡΑΤΙΑΣ με λενε υπερβολικη.

ατιμη φαλλοκρατικη κοινωνια.

γιαυτο,στα ινστιτουτα αδελφες μου,στα ινστιτουτα.χαχαχαχα

με αγωνιστικους χαιρετισμους απο νοτο μερια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω την αίσθηση ότι διαβάζετε πράγματα που δεν έχω γράψει. Να υπενθυμίσω ακόμα μια φορά λοιπόν ότι μιλάμε για κάτι που είχε πειρακτική διάθεση. Δεν έχω μοιραστεί την δική μου κοσμοθεωρία ούτε πρόκειται, who cares άλλωστε. Είμαστε ικανοί νομίζω να κάνουμε μια συζήτηση αποδεικνύοντας τις θέσεις μας χωρίς αναγωγή σε προσωπικό επίπεδο. :)

Λοιπόν αγαπητέ μου Nomad: η διαφωνία μας στο πρώτο σου σχόλιο είναι το θέμα του κέρατου και της μεγαλύτερης γυναίκας. Είπες ότι ο πιστός άντρας (/ο άντρας που επιλέγει μεγαλύτερη γυναίκα) πιθανότατα δεν έχει αυστηρές ηθικές αξίες αλλά παραμένει πιστός (/με την ίδια) μόνο και μόνο γιατί δεν του παρουσιάζονται ευκαιρίες. Με την σκέψη στο ζευγάρι που ανέφερα (και άλλα άγνωστα στο ευρύ κοινό) διαφώνησα σκεπτόμενη ότι:

1.όποιος ψάχνει, βρίσκει. Δεν υπάρχει άντρας ή γυναίκα που να θέλουν να κάνουν την στραβή και να μην βρουν να κάνουν!

2.οι σχέσεις στις οποίες η γυναίκα είναι μεγαλύτερη και έχει την εξουσία, έχουν ως επί το πλείστον (να αφήσω ένα περιθώριο αμφιβολιας της τάξης του 0.1%) χαρακτήρα δοσοληψίας. Δεν έχει προτάσεις τώρα το 30άρικο (πόσο είναι ο Ashton δεν ξέρω) να βρει την παθιασμένη 23-25άρα; Ναι. Αλλά επιλέγει συνειδητά την 46άρα όπως είπε η invitro γιατί μπορεί να ικανοποιήσει τις φιλοδoξίες του.

Στο δεύτερο σχόλιο επαναλαμβάνεις την εντύπωση που προφανώς σου έδωσα εξ αρχής αλλά πρόσεξε σε παρακαλώ ότι πουθενά δεν εκθείασα τον Ashton ούτε έθεσα ως απόλυτο πρότυπο την Demi! :huh:

Στο παράδειγμά σου ερχόμαστε στα λόγια μου. Όποιος ψάχνει, βρίσκει κι ενίοτε τον βρίσκουν.

Αυτός φυσικά μπορεί να το κάνει, το επιτρέπουν ανετότατα οι συνθήκες στους γιατρούς παγκοσμίως, αλλά ο καθένας δρα και αντιδρά ως κρίνει.

Η κοπέλα ή πετούσε στα σύννεφα από τον έρωτα ή εθελοτυφλούσε προκειμένου να περάσει κουλούρα στο κεφάλι, κάτι σχετικά αναμενόμενο στα 32 -σχετικά, γιατί κι αυτός πιθανότατα σκεφτόταν πως δεν θα άφηνε τον Mr.Kelepouris. Προφανώς η ίδια κατάλαβε ότι ήταν λίγος αλλιώς θα το προσπερνούσε και θα έλεγε "ένα στραβοπάτημα, δεν έγινε και τίποτα". Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί να μην πει μια γυναίκα ότι ο άντρας που αρχίζει να γνωρίζει είναι λίγος για τα θέλω της. Για σχέσεις μιλάμε, όχι "είναι κεφάτος, γυρίζει απ'του Βερόπουλου με την γλάστρα αγκαλιά". Όσο πιο νωρίς καταλάβεις ότι ο άλλος δεν σου κάνει, τόσο πιο νωρίς πας παρακάτω. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχεις να δεις συμβιβασμούς που κάνουν άλλες και δεν χρειάζεται καν να φτάσουν σε απαγορευτική ηλικία.

Τώρα αν δεν υπήρχαν οι συγκεκριμένες κοινωνικές δομές και αντιλήψεις, καθώς και το βιολογικό ρολογάκι της καθεμιάς, θα βλέπαμε και τι συμπεριφορές θα είχαν στην πραγματικότητα και τα κοριτσάκια!

Γιατί πιστεύω στην ισότητα και στην πολυγαμικότητα και των 2 φύλων.

Φαντάζεσαι πως θα ήταν όλα αν η γυναίκα μπορούσε να γεννάει υγιή παιδιά μέχρι τα 60 και να μην είχε το βραχνά από τα κοινωνικά καπίστρια? Εκεί να δεις μετά τι θα πει χειραφέτηση και σεξουαλική απελευθέρωση.

Τέλος πάντων, πιστεύω πως ο καθένας μας θερίζει, ότι έχει σπείρει και ευτυχώς έχει αρκετό καιρό να το μετανιώσει και να χτυπήσει το κεφάλι του αργότερα. Και με αυτές τις ευχάριστες σκέψεις, peace for all :) .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, ξέχασα! Ναι, ινβίτρο, μπορείς να κάνεις κάτι για να βελτιώσεις την κατάσταση. Μάθε τον γιο σου ότι η γυναίκα είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο.

Φυσικά και είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο. Και πρέπει να αλληλοσυμπληρώνονται. Σε όλους τους τομείς της ζωής.

Αλλά φαντάζεσαι 2 χειρουργούς ζευγάρι να δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και να είναι και οι δύο ανταγωνιστικοί στις καριέρες τους?

Στο επαγγελματικό ΔΕΝ είναι συνοδοιπόροι.

Κάποιος πρέπει να κάνει πίσω.

Όπως σωστά λέει η ινβίτρο, συνήθως στην Ελλάδα δεν κάνει ο άνδρας.

Αντιστοίχως, οι πετυχημένες γιατρίνες μπορούν να βρουν έναν δάσκαλο. :) Για τον ίδιο σκοπό που θα βρει και ο πετυχημένος γιατρός τη Δασκαλίτσα. Ισότητα δεν έχουμε? Αν αυτή συνδυάζεται και με την ισορροπία, τότε ακόμη καλύτερα για όλα τα συμβαλλόμενα μέρη. 001shiny[1].gif

Αξιότιμε κύριε χειρουργ αυτή η θεωρία περί ‘ισότητας’ και ‘ισορροπίας’ που μας παρουσιάζεις περισσότερο θυμίζει την αρχαία φιλοσοφία του Θουκυδίδη, παρά το σκεπτικό ενός επιστήμονα του ΧΧΙ αιώνα με 30.000 papers, 199/99 και μια λαμπρή καριέρα μπροστά του. Εξήγησέ μας σε παρακαλώ πως είναι δυνατόν να υπάρχει ισορροπία σε μια σχέση όταν ο ένας δουλεύει 100h/week και ο άλλος ξύνεται για 3 + μήνες το χρόνο; Χειρότερη ανισότητα και ανομοιότητα δεν μπορώ να φανταστώ.

Εγώ ξέρω ότι όταν δύο άνθρωποι με ίσες δυνατότητες και ικανότητες (εκτός και αν ψάχνεις για μια desperate housewife που ο μοναδικός της στόχος είναι να ικανοποιήσει τις ανάγκες σου), αποφασίζουν να κάνουν οικογένεια ή τέλος πάντων να ζήσουν μαζί, πρέπει κάπως να συμβιβαστούν και να περιορίσουν λίγο τις επαγγελματικές τους απαιτήσεις. Γιατί όπως ο κάθε πετυχημένος ιατρός δεν θέλει να κάνει πίσω, το ίδιο και η κάθε έξυπνη γυναίκα που να σέβεται τον εαυτό της, δεν θα θέλει να γεράσει βράζοντας μακαρόνια, σιδερώνοντας πουκάμισα και ταΐζοντας τα παιδάκια......με τα εκατομμύρια του ιατρού!

Εννοείται πως δεν συμφωνώ. Στη θεωρία δηλαδή καλά είναι αυτά που λες, στην πράξη δεν λειτουργούν. Ο λόγος είναι απλός, όταν η διαφορά ηλικίας είναι υπέρ του άντρα, το πράγμα λειτουργεί, όταν όμως η διαφορά ηλικίας είναι υπέρ της γυναίκας, για να λειτουργήσει πρέπει να υπάρχει άσκηση εξουσίας με κάποιον τρόπο από τη γυναίκα, ώστε να ισορροπήσει την εξουσία που de facto αντιπροσωπεύει ο άντρας.

Τι να πω κι εγώ το πιπίνι...ubi maior minor cessat!!!

Στον ηε.....ΔΛ πχ αρέσουν οι μικρούλες, σε άλλους οι πιο ώριμες. Γούστα είναι αυτά.

Βρε και οι μεγάλες μέχρι 28 ετών καλές είναι.

Δηλαδή μόλις κλείσω τα 28 θα με χωρίσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ πάντως είμαι απογοητευμένος τα μάλα από την επιστροφή της πάπιας.

Μέχρι χθες ήλπιζα σε ένα δυναμικό comeback κ ένα αναζωογονητικό μαλλιοτράβηγμα με την dcool.

Τίποτα.. emconfused

ε, εισαι μιζερος/

γι'αυτο κι εγω, παρα το γεγονος οτι εισαι τεκνό, προκομμενος, cool ΚΑΙ ομορφοπαιδο,

αποψε θελω εναν 40αρη (χωρις τα σεξυ εσωρουχα) :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, ξέχασα! Ναι, ινβίτρο, μπορείς να κάνεις κάτι για να βελτιώσεις την κατάσταση. Μάθε τον γιο σου ότι η γυναίκα είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο.

Φυσικά και είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο. Και πρέπει να αλληλοσυμπληρώνονται. Σε όλους τους τομείς της ζωής.

Αλλά φαντάζεσαι 2 χειρουργούς ζευγάρι να δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και να είναι και οι δύο ανταγωνιστικοί στις καριέρες τους?

Στο επαγγελματικό ΔΕΝ είναι συνοδοιπόροι.

Κάποιος πρέπει να κάνει πίσω.

Όπως σωστά λέει η ινβίτρο, συνήθως στην Ελλάδα δεν κάνει ο άνδρας.

Αντιστοίχως, οι πετυχημένες γιατρίνες μπορούν να βρουν έναν δάσκαλο. smile.gif Για τον ίδιο σκοπό που θα βρει και ο πετυχημένος γιατρός τη Δασκαλίτσα. Ισότητα δεν έχουμε? Αν αυτή συνδυάζεται και με την ισορροπία, τότε ακόμη καλύτερα για όλα τα συμβαλλόμενα μέρη. 001shiny[1].gif

Αξιότιμε κύριε χειρουργ αυτή η θεωρία περί ‘ισότητας’ και ‘ισορροπίας’ που μας παρουσιάζεις περισσότερο θυμίζει την αρχαία φιλοσοφία του Θουκυδίδη, παρά το σκεπτικό ενός επιστήμονα του ΧΧΙ αιώνα με 30.000 papers, 199/99 και μια λαμπρή καριέρα μπροστά του. Εξήγησέ μας σε παρακαλώ πως είναι δυνατόν να υπάρχει ισορροπία σε μια σχέση όταν ο ένας δουλεύει 100h/week και ο άλλος ξύνεται για 3 + μήνες το χρόνο; Χειρότερη ανισότητα και ανομοιότητα δεν μπορώ να φανταστώ.

Εγώ ξέρω ότι όταν δύο άνθρωποι με ίσες δυνατότητες και ικανότητες (εκτός και αν ψάχνεις για μια desperate housewife που ο μοναδικός της στόχος είναι να ικανοποιήσει τις ανάγκες σου), αποφασίζουν να κάνουν οικογένεια ή τέλος πάντων να ζήσουν μαζί, πρέπει κάπως να συμβιβαστούν και να περιορίσουν λίγο τις επαγγελματικές τους απαιτήσεις. Γιατί όπως ο κάθε πετυχημένος ιατρός δεν θέλει να κάνει πίσω, το ίδιο και η κάθε έξυπνη γυναίκα που να σέβεται τον εαυτό της, δεν θα θέλει να γεράσει βράζοντας μακαρόνια, σιδερώνοντας πουκάμισα και ταΐζοντας τα παιδάκια......με τα εκατομμύρια του ιατρού!

Εννοείται πως δεν συμφωνώ. Στη θεωρία δηλαδή καλά είναι αυτά που λες, στην πράξη δεν λειτουργούν. Ο λόγος είναι απλός, όταν η διαφορά ηλικίας είναι υπέρ του άντρα, το πράγμα λειτουργεί, όταν όμως η διαφορά ηλικίας είναι υπέρ της γυναίκας, για να λειτουργήσει πρέπει να υπάρχει άσκηση εξουσίας με κάποιον τρόπο από τη γυναίκα, ώστε να ισορροπήσει την εξουσία που de facto αντιπροσωπεύει ο άντρας.

Τι να πω κι εγώ το πιπίνι...ubi maior minor cessat!!!

Στον ηε.....ΔΛ πχ αρέσουν οι μικρούλες, σε άλλους οι πιο ώριμες. Γούστα είναι αυτά.

Βρε και οι μεγάλες μέχρι 28 ετών καλές είναι.

Δηλαδή μόλις κλείσω τα 28 θα με χωρίσεις;

Τι δε σου γίνεται κατανοητό? Δηλαδή για να καταλάβω your thought process:

- Εάν δουλεύουν και οι δύο 100ώρες θα είναι πιο ισορροπημένοι, γιατί θα υπάρχει "ισότητα"?

- Ή προτείνεις π.χ. να δουλεύουν και οι 2 από 50 ώρες, να κάνουν τις δουλειές του σπιτιού, π.χ. τα μακαρόνια κλπ μαζί? Γιατί τολμάς να μιλάς και για "πετυχημένους" ιατρούς, όχι τίποτε άλλο... Γιατρούς που πρέπει να "πετύχουν" και να ξεχωρίσουν ανάμεσα στους χιλιάδες που υπάρχουν τώρα και που ακόμη θα αυξηθούν στο μέλλον. Νομίζεις ότι στο ιατρικό επάγγελμα πετυχαίνεις αν δε φτύσεις αίμα? Μάλλον αυταπατάσαι, γιατί είτε δε γνωρίζεις το ιατρικό επάγγελμα ακριβώς, είτε αυτή τη στιγμή δεν κάνεις κάποια σοβαρή δουλειά με κότσια και μιλάς θεωρητικά και εκ του ασφαλούς.

Για πες μας τι προτείνεις? Είμαι περίεργος να δω αν τελικά απλά γουστάρεις να λες θεωρίες, ή έχεις να προτείνεις ένα μοντέλο που να λειτουργεί στην πράξη μπας και μιλήσουμε χρήσιμα.

Όσο για τις "φιλοφρονήσεις", τις αντιπαρέρχομαι.

Υ.Γ. Δεν ψάχνω για μια desperate housewife. Δεν ψάχνω όμως και γι'αυτήν που θα έχει τα 100 διδακτορικά και θα κυνηγάει την καριέρα της και δεν θα έχει όρεξη να μεγαλώσει τα παιδιά μου. Αυτή ας βρει έναν άνδρα που να έχει χρόνο (ή ένα γιατρό με εκατομμύρια που θα πληρώνει τις νταντάδες, because I do not plan on beeing "successful" the way YOU think). smile.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[Γιατί όπως ο κάθε πετυχημένος ιατρός δεν θέλει να κάνει πίσω, το ίδιο και η κάθε έξυπνη γυναίκα που να σέβεται τον εαυτό της, δεν θα θέλει να γεράσει βράζοντας μακαρόνια, σιδερώνοντας πουκάμισα και ταΐζοντας τα παιδάκια......με τα εκατομμύρια του ιατρού!

Φαίνεται ότι εδώ στην Ελλάδα είναι όλες χαζές...Γιατί υπάρχουν χιλιάδες γυναίκες που ΠΑΡΑΚΑΛΑΝΕ τον (επιτυχημένο πάντα) γιατρό για να του σιδερώσουν τα πουκάμισα...(αρκεί να μπει το στεφάνι πρώτα, ε; )Γιατί η άλλη τους εναλλακτική είναι να είναι άνεργες ή πωλήτριες των 700 ευρώ ή να σιδερώνουν πουκάμισα κανενός άλλου των 700 ευρώ...

Τώρα εσύ που ζεις στην Ιταλία του Μπερλουσκόνι, δεν με πείθεις ότι είναι και πολύ διαφορετικά τα πραγματα εκεί πέρα...Είδαμε και τα 18χρονά σας να πηγαίνουν με τον 70ρη πρωθυπουργό...τι να λέμε τώρα...

ΥΓ: Και κάτι άλλο, αν πιστεύεις πως θα βρεις άντρα που θα δεκτεί να κάνει τις μισές δουλειές του σπιτιού (στα πλαίσια της ισότητας), θα περιμένεις πάααααρα πολύ για να τον βρεις. Και δάσκαλος να είναι, που είπαμε πιο πάνω χαριτολογώντας, πάλι δεν θα τα κάνει...Ο λόγος; Οπως είπε και ο Nomad, επειδή μπορεί! Εκείνος, έχει την επιλογή να βρει άλλη που θα τα κάνει (άντε να κάνει κι εκείνος κάτι ψιλά για ξεκάρφωμα)...εσύ; (τους θες και "επιτυχημένους", βλέπεις...Να έλεγες: ΟΚ θα πάρω κάποιον άνεργο και θα τον έχω στο σπίτι για να κάνει τις δουλειές, και θα τον συντηρώ εγώ, ναι, να σε παραδεκτώ, αλλά εσύ θέλεις να βάλεις τον "επιτυχημένο" και να σου δίνει τα λεφτά του και να κάνει και δουλειές...ε, δεν πάει έτσι, κάποτε θα ξυπνήσεις.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.