Jump to content

Διαφορα ηλικιας σε σχεση


Dr Lecter

Recommended Posts

Πιαστήκατε από τις λέξεις τώρα, όταν λέω καθάρισμα εννοώ όλο το νοικοκυριό, ΟΚ τώρα;

Οσο για την περίφημη επικοινωνία κλπ, αυτό που δεν καταλαβαίνετε (ή δεν σας συμφέρει να καταλάβετε, ίσως)

είναι ότι μια χαρά επικοινωνία μπορούν να έχουν οι γιατροί και με κάποια που δεν είναι γιατρίνα.

Κανείς δεν κάθεται να συζητήσει πυρηνική φυσική (όχι, ούτε καν Whipple, στην πραγματικότητα) στο λίγο ελεύθερο

χρόνο που θα έχει για να δει τον άνθρωπό του όταν δουλεύει άπειρες ώρες, όπως ένας "επιτυχημένος" γιατρός.

ΥΓ: Παντρεμένα ζευγάρια γιατρών ξέρω κι εγώ. Τα περισσότερα είτε έχουν την ίδια ειδικότητα, οπότε η γυναίκα στην ουσία υποαπασχολείται στο κοινό ιατρείο μέχρι να μεγαλώσουν τα παιδιά, είτε η γυναίκα πάλι κάνει μια ειδικότητα συμπληρωματική-ελάχιστα ανταγωνιστική ως προς εκείνη του άντρα (πχ παιδίατρος με ιατρείο λίγων ωρών, μικροβιολόγος, παθ/αν κλπ), ενώ επίσης επιστρατεύονται μαμάδες, πεθερές και οικιακές βοηθοί μαζί.

Δεν έχω ακούσει για κανένα παντρεμένο ζευγάρι γιατρών που να είναι και οι δύο χειρουργοί σε κλινικές πχ και να μεγαλώνουν παιδιά χωρίς βοήθεια. (πως θα μπορούσε να γίνει; )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Last Reply

Περιμένεις δηλαδή να καθαρίσουν εκείνοι το σπίτι επειδή εσύ είσαι γιατρίνα;

Δεν το περιόρισα καν στις γιατρίνες ούτε υπονόησα κάτι τέτοιο. Αλλά με οδηγούσες σε ακραία συμπεράσματα, γι'αυτό σε ρώτησα. Από τις πλήρως υποταγμένες μέχρι αυτό...

Χμ... άλλο να μην κάνει δουλειές, κι άλλο να είναι γουρούνι. Έχει διαφορά :)

Γενικά πιστεύω πως όταν η γυναίκα επιλέγει να εργάζεται, πρέπει να συμβιβαστεί με την ιδέα ότι το σπίτι δε θα λαμποκοπάει πάντα από καθαριότητα και μπορεί και μια μέρα να μην έχει έτοιμο φαγητό στην κατσαρόλα. Και ο σύντροφός της επίσης, εκτός αν τον ενδιαφέρει μόνο ως φιλιππινέζα, οπότε πάω πάσο. Άλλωστε σπουδάζουμε και δουλεύουμε για να κάνουμε τη ζωή μας καλύτερη. Η συνδρομή μιας οικιακής βοηθού κάθε τόσο δεν είναι ντροπή, βοηθάει να απολαμβάνουμε καλύτερα τον ελεύθερό μας χρόνο (και όχι δεν το θεωρώ πολυτέλεια, οι γονείς μου δημόσιοι υπάλληλοι ήταν - σιγά το εισόδημα - αλλά πάντα παίρναμε γυναίκα να βοηθάει τη μάνα μου).

...έχει διαφορά! :D

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, όλα σαφή πλέον. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά η όλη συζήτηση που γίνεται, αν εξαιρέσουμε αυτή που αφορά τους λάθους λόγους για τους οποίους κάποιοι αποτελούν ζευγάρι, είναι ποιο είναι το μυστικό, η συνταγή της επιτυχίας, η σωστή συμπεριφορά για μια γυναίκα, η στάση που πρέπει να κρατήσει μέσα σε μια σχέση και ιδιαίτερα, αν αυτή είναι μια επιτυχημένη επαγγελματίας και ασκεί μία καταξιωμένη κοινωνικά εργασία.

Η άποψη της αγαπητής invitro είναι πως πρέπει εκτός των άλλων να είναι εκτός από επιτυχημένη εργαζόμενη ΚΑΙ μία καθόλα ανατολίτισα. Πάνω-κάτω δηλαδή να εκπληρώνει αυτό που η λαική σοφία λέει, για το να είναι κάποια κυρία στο σαλόνι, μαγείρισσα στην κουζίνα και με κάποιες άλλες ιδιότητες σε ένα άλλο δωμάτιο του σπιτιού! :)

Και υπάρχει η ένσταση από τις άλλες κυρίες του φόρουμ, πως αυτά είναι παλιομοδίτικα και απαρχαιωμένα και δεν πρέπει να ισχύουν. Σε αυτό συμφωνούν πιστεύω όλοι, ακόμη και η invitro!! Ακούγεται παράλογο, αλλά νομίζω πως δεν έχει γίνει κατανοητό το consept της σκέψης της.

Είναι κάτι σαν αυτό που συνέβαινε στις μάγισσες της Σμύρνης, με την Κατίνα. Απλά όταν ήθελε κάποιον, τον χειραγωγούσε, φερόταν με την κατάλληλη θεατρική performance και παρόλο που οι πιθανότητες ήταν εναντίον της, τα κατάφερνε.

Και όσο περίεργο κι αν αυτό φαντάζει, είναι κι αυτό που ισχύει. :rolleyes:

Αυτό που προτείνει δηλαδή δεν είναι να γίνεις κάτι, αλλά να φερθείς ως κάποια με ορισμένες ιδιότητες, ώστε να χειραγωγήσεις κατάλληλα τον άλλο, που εξ'ορισμού θα πρέπει να είναι χαμηλότερης νοημοσύνης και ένα ανυποψίαστο και τέλειο θύμα.

Είναι αυτό που θέλουν να δουν τα αγοράκια ή να το θέσω αλλιώς αυτό που θα προτιμήσουν, αν έχουν τις επιλογές να διαλέξουν.

Με παρόμοιο τρόπο και εμείς δεν καιγόμαστε ιδιαίτερα να παίρνουμε μέρος σε ατέρμονες "γυναικείες" συζητήσεις πάνω στα υπαρξιακά των γυναικών, που τις πιάνουν κάθε φορά λίγο πριν την εμμηνορυσία ή όταν ακούσουν πως κάποια συμμαθήτριά τους παντρεύτηκε ή λίγο πριν έρθουν τα γενέθλιά τους και σε τέτοιες γενικότερα επικίνδυνες χρονικές συγκυρίες. Αλλά αναγκαζόμαστε να το κάνουμε, επειδή η αντίθετη εναλλακτική φαντάζει μάλλον επικίνδυνη για το κεφάλι μας, και το πάνω και το κάτω. :rolleyes:

Όσο για το τι σκέφτονται οι άντρες και πως χαρακτηρίζουν τις γυναίκες, αν το μάθαιναν, μάλλον θα έπεφταν από τα σύννεφα! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΓ2 Προς μικρή Ολλανδέζα.

Οταν κάνεις εφημερίες ο καλός σου μένει νηστικός; emcolgate

Χαχαχα, όχι. Μαγειρεύω σε μεγάλες ποσότητες και συνήθως έχει φαϊ από την προηγούμενη ;) δε θέλει κόπο, θέλει τρόπο :D

Επειδή κι εγώ ασχολούμαι με δουλειές στο σπίτι, κατανοώ το μήνυμα που προσπαθείς να περάσεις. Αλλά έχεις φτάσει στο τελείως άλλο άκρο με αυτά που γράφεις, να υποτιμάς τις γιατρίνες ως συζύγους σε σχέση με τις άλλες γυναίκες, ανάγοντας το επάγγελμα σε μειονέκτημα. Εσένα δηλαδή να υποθέσω ότι ο άντρας σου σε παντρεύτηκε γιατί σφουγγαρίζεις καλά και κάνεις καλές... πίτες? ;) Γιατί δεν πήρε μία κομμώτρια?

Εγώ πάλι λέω ότι η ευτυχία βασίζεται σε άλλα πράγματα, όπως χημεία κι επικοινωνία, και δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία το επάγγελμα. Ο βασικός λόγος που είμαστε μαζί με τον δικό μου είναι το ότι κουβαλάμε την ίδια τρέλα :D , δεν έχει καμία σχέση με την ιατρική. Αλλά εκτός όλων των άλλων, αν μεταξύ της συζήτησης για σινεμά και πολιτική, αρχίσει να μου λέει ενθουσιασμένος και για μια δύσκολη PCI που έκανε, μπορώ και τον καταλαβαίνω :) 'Η αν έρθει λιώμα από την εφημερία και δεν έχει όρεξη για κουβέντες. Σόρρυ my dear, αλλά εγώ δε νιώθω μειονεκτικά ως γυναίκα που είμαι γιατρίνα :rolleyes:

ΥΓ. Επίσης δε θεωρώ υπέρμετρη φιλοδοξία το να είμαι καλή στη δουλειά μου, όχι top of the top ή κάτι τέτοιο. Και προς Θεού δε μιλάμε για 2 χειρουργούς στο ίδιο σπίτι, αυτό είναι extreme περίπτωση που δε θα τη συνιστούσα σε κανένα λογικό άνθρωπο :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που προτείνει δηλαδή δεν είναι να γίνεις κάτι, αλλά να φερθείς ως κάποια με ορισμένες ιδιότητες, ώστε να χειραγωγήσεις κατάλληλα τον άλλο, που εξ'ορισμού θα πρέπει να είναι χαμηλότερης νοημοσύνης και ένα ανυποψίαστο και τέλειο θύμα.

Πολύ σε πάω εσένα..! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εσένα δηλαδή να υποθέσω ότι ο άντρας σου σε παντρεύτηκε γιατί σφουγγαρίζεις καλά και κάνεις καλές... πίτες? ;) Γιατί δεν πήρε μία κομμώτρια?

Πότε είπα ότι σφουγγαρίζω εγώ συνήθως ;! :P

(για τις...πίτες, το...συζητάμε...) emcolgate

Σε παραπέμπω στο σχόλιο του Nomad, που είναι και ο μόνος που με κατάλαβε (μαζί με τον Ortho).

( Nomad έχεις μέλλον εσύ, εύγε νέε μου! )

Και κάπου εδώ αποχωρώ από τη συζήτηση...Δεν έχει νόημα να συνεχίσω...

Να είστε καλά όλοι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό που προτείνει δηλαδή δεν είναι να γίνεις κάτι, αλλά να φερθείς ως κάποια με ορισμένες ιδιότητες, ώστε να χειραγωγήσεις κατάλληλα τον άλλο, που εξ'ορισμού θα πρέπει να είναι χαμηλότερης νοημοσύνης και ένα ανυποψίαστο και τέλειο θύμα.

"Πώς να καπαρώσετε τον επιτυχημένο μεγαλογιατρό (ή μη, αλλά πάντα πετυχημένο)."

Εγώ δεν κατάλαβα ακριβώς αυτό, κατάλαβα πως λέει ότι οι γυναίκες πρέπει να κάνουν περισσότερες υποχωρήσεις από τους άντρες αν θέλουν να φτιάξουν οικογένειες με σταθερές βάσεις. Σε κάποια σημεία οδηγεί σε επικίνδυνα μονοπάτια την σκέψη του αναγνώστη της και φαίνεται να έχει μια προκατάληψη απέναντι στις γιατρίνες*, αλλά αυτό δεν μπορώ να το κρίνω γιατί προφανώς στηρίζεται στην εμπειρία της και βιώνει μια πραγματικότητα διαφορετική από την δική μου. (Γενικά εδώ δεν υπάρχει το σταριλίκι στην συμπεριφορά του γιατρού, βλέπω πιο ήπιες καταστάσεις.)

Βέβαια η ίδια λέει ότι την εκφράζεις, άρα μάλλον έκανα λάθος. Σίγουρα θα κρατήσω το δικό μου συμπέρασμα. :)

*μην λέτε μεγάλα λόγια γιατί σας βλέπω πεθερές με νύφες γιατρίνες. :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...θέλω να αποχωρήσω και δεν μ' αφήνετε...Ποιά είναι τα "επικίνδυνα μονοπάτια", πάλι;

Σιγά μην είπα να κάνετε και αναρρίχηση στο Εβερεστ...

Οσο για τις υποχωρήσεις, εννοείται ότι πρέπει να κάνει τις υποχωρήσεις (ουσιαστικά ή

φαινομενικά) η γυναίκα. Λέτε να μας αρέσει και σε μας τις γυναίκες να παίζουμε

παιχνίδια εξουσίας;

Ετσι που είναι δομημένος ο κόσμος όμως, με ιεραρχική δομή υπέρ των αντρών (και η χώρα

μας δεν φημίζεται για τη χειραφέτηση των γυναικών της), κάθε σχέση είναι παιχνίδι εξουσίας

εξ ορισμού, πάρτε το χαμπάρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάθε σχέση είναι παιχνίδι εξουσίας

εξ ορισμού, πάρτε το χαμπάρι.

At last, invitro, I am glad that you brought this up.

We all want to be romantic, but unfortunately that's the truth... There are people who lead and people who want to be led. It's a matter of personality.

Also, for example, in our field, have you ever thought about WHY doctors get 'bonuses' at work? It's still about a game of power.

(no english fonts during hospital nightfloat)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

invitro emiloveyou πραγματικά χαίρομαι τόσο που γράφεις , όσο χαίρομαι και που δεν σε κατανοούν.

Το κέρδος από τη φιλοσοφία βέβαια πρώτα είναι το να μπορείς να επικοινωνείς με τον εαυτό σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

At last, invitro, I am glad that you brought this up.

E, ναι, σου λένε: "σ' αγαπώ Ορθοπαιδικέ μου (- με ε- ή με αι- δεν μπορώ να αποφασίσω, άσχετο) ..."

και άμα τις ρωτάς: "θα τον αγαπούσες αν μείνει άνεργος; " απαντάνε άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε

(α, όχι γιατί τότε θα ήταν τεμπέλης) και κατά τ' άλλα ισχυρίζονται ότι σε αγαπούν γι' αυτό

που είσαι, αντίθετα από τις κομμώτριες... emcolgate

Ακόμα και ο Μc Dreamy ρώτησε τη Grey σε ένα επεισόδιο που τα είχε πάρει και είχε φύγει από

το νοσοκομείο: "Θα με αγαπάς αν δεν θέλω να είμαι πια χειρουργός; " κι εκείνη απάντησε "όχι". :splaaaats:

Και έρχονται εδώ και λένε για ισότητα, ιδανικά, συμπόρευση και ότι οι δουλειές πρέπει να γίνουν

μισές μισές...Μπαρμπούτσαλα, σας λέω.

ΥΓ: ΝΙΚΙΤΑ, καλώστονε κι ας άργησε...Για χάρη σου φορτώνω και σήμερα!

ΥΓ2: Ο εαυτός μου κι εγώ έχουμε ξεπεράσει τα επικοινωνιακά μας προβλήματα

και σας ευχαριστούμε αμφότεροι... emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Κανονικά έπαψα να γράφω, το σημερινό ήταν από τα "κομμένα" :P

Οι θέσεις σου με βρίσκουν σύμφωνη (σιγά δηλαδή τη συμφωνία, αφού λες τα προφανή). Το σχόλιο σχετικά με την επικοινωνία ήταν γιατί απορούσα με τον κόπο σου τόσες μέρες να σε καταλάβουν, ενώ είσαι σχεδόν η μόνη που επικοινωνεί με τον εαυτό της και καταλαβαίνει τι της γίνεται (οι περισσότεροι έχουν μερικές συναντήσεις κάπου κάπου)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάθε σχέση είναι παιχνίδι εξουσίας

εξ ορισμού, πάρτε το χαμπάρι.

At last, invitro, I am glad that you brought this up.

We all want to be romantic, but unfortunately that's the truth... There are people who lead and people who want to be led. It's a matter of personality.

Also, for example, in our field, have you ever thought about WHY doctors get 'bonuses' at work? It's still about a game of power.

(no english fonts during hospital nightfloat)

ΕΠΙΜΥΘΙΟΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ:

Παίξτε το παιχνίδι εξουσίας μήπως τυχόν και (εκεί μέσα) ανακαλύψετε τον έρωτα και το ρομαντισμό.

*********************

ΥΓ

...............

*μην λέτε μεγάλα λόγια γιατί σας βλέπω πεθερές με νύφες γιατρίνες. tongue.gif

Επιτέλους. Φτάσαμε στις πεθερές. Η αγωνία μου πήρε τέλος. arrow%20down.gif

Πολύ καλό topic.

Περιμένω εναγωνίως να φτάσει η συζήτηση και στις πεθερές.

ΥΓ

Εν κατακλείδι, για όλους υπάρχει αγορά

ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟΝ ΕΠΙΜΥΘΙΟΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ:

Για όλους υπάρχει αγορά. Μην ακολουθείτε τυφλοσούρτες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΙΜΥΘΙΟΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ:

Παίξτε το παιχνίδι εξουσίας μήπως τυχόν και (εκεί μέσα) ανακαλύψετε τον έρωτα και το ρομαντισμό.

Το παιχνίδι εξουσίας πάντα παίζεται. ΕΚΟΥΣΙΑ ή ΑΚΟΥΣΙΑ. Και τις περισσότερες φορές ο έρωτας και ο ρομαντισμός είναι ΑΜΕΣΑ συννιφασμένα με αυτό. Απλά όταν παίζεται ΑΚΟΥΣΙΑ, γίνεται ΠΙΟ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ. ukliam2.gif

arrow%20up.gif Κανονικά έπαψα να γράφω, το σημερινό ήταν από τα "κομμένα" tongue.gif

Οι θέσεις σου με βρίσκουν σύμφωνη (σιγά δηλαδή τη συμφωνία, αφού λες τα προφανή). Το σχόλιο σχετικά με την επικοινωνία ήταν γιατί απορούσα με τον κόπο σου τόσες μέρες να σε καταλάβουν, ενώ είσαι σχεδόν η μόνη που επικοινωνεί με τον εαυτό της και καταλαβαίνει τι της γίνεται (οι περισσότεροι έχουν μερικές συναντήσεις κάπου κάπου)

Αυτό λέμε για την ινβίτρο. Τα προφανή λέει η γυναίκα. ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ. Απορώ πώς δεν έχει φτάσει στα όρια η υπομονή της με τα τόσα "αεροδιαστημικά" που της πετάνε κάποιοι.. Αλλά η πείρα δε διδάσκεται, αυτό είναι το πρόβλημα εδώ... Δεν πειράζει, τουλάχιστον έχει πλάκα, όπως και πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθούμε εμείς οι άνδρες γυναικοσυζητήσεις.. Πάντα είναι κέρδος τόσο σε εμπειρία αλλά και σε χαβαλέ tongue.giftongue.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:lol:

Τα παιχνίδια εξουσίας φυσικά και μας αρέσουν. Πάνω, κάτω και πλαγίως!

Εξάλλου το είπες κι εσύ invitro, το παιχνίδι παίζεται ουσιαστικά ή φαινομενικά... ;)

Τα επικίνδυνα* μονοπάτια σου τα έθεσα σαν ερωτήσεις με αφορμή μια απάντηση. *Δίνεις την εντύπωση ότι θεωρείς την γυναίκα ένα άβουλο πλάσμα κι αυτό με εκπλήσσει γιατί στο θέμα μας οι επιλογές γίνονται πράξεις μόνο όταν είναι αμφίδρομες. Αν δεν γουστάρεις τον Χ, όσο και να σε επιλέξει δεν πρόκειται να σ'έχει αν του πεις όχι. Αν βέβαια εσείς έχετε δει να βαράνε με ρόπαλα, πάω πάσο.

Κλείνοντας, αν ξαναδιαβάσεις πιο προσεκτικά τα σχόλια που ανταλλάξαμε θα διακρίνεις ότι δεν έχω διαφωνήσει με το συμπέρασμα -το ίδιο κι άλλες κοπέλες που έλαβαν μέρος στην συζήτηση. Εγώ, σε έχω καταλάβει. Εσύ, εμένα; Όχι. Δεν πειράζει, καλή καρδιά. :)

aterpos για 'σένα το έγραψα!! Ήμουν σίγουρη ότι θα το εκτιμήσεις! :D

Προσυπογράφω το επιμύθιον και το αντίστροφον αυτού, εξίσου. emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν πειράζει, τουλάχιστον έχει πλάκα, όπως και πολύ ενδιαφέρον να παρακολουθούμε εμείς οι άνδρες γυναικοσυζητήσεις.. Πάντα είναι κέρδος τόσο σε εμπειρία αλλά και σε χαβαλέ tongue.giftongue.gif

Συμφωνώ για το ενδιαφέρον της παρακολούθησης αλλά με την επίγνωση πως πρόκειται για κοριτσοσυζήτηση και όχι γυναικοσυζήτηση. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΕΠΙΜΥΘΙΟΝ ΚΑΙ ΟΔΗΓΙΕΣ ΠΡΟΣ ΝΑΥΤΙΛΟΜΕΝΟΥΣ ΤΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ:

Παίξτε το παιχνίδι εξουσίας μήπως τυχόν και (εκεί μέσα) ανακαλύψετε τον έρωτα και το ρομαντισμό.

Το παιχνίδι εξουσίας πάντα παίζεται. ΕΚΟΥΣΙΑ ή ΑΚΟΥΣΙΑ. Και τις περισσότερες φορές ο έρωτας και ο ρομαντισμός είναι ΑΜΕΣΑ συννιφασμένα με αυτό. Απλά όταν παίζεται ΑΚΟΥΣΙΑ, γίνεται ΠΙΟ ΡΟΜΑΝΤΙΚΟ. ukliam2.gif

Μα κανείς δε διαφωνεί ότι οι σχέσεις είναι παιχνίδι εξουσίας... Elementary Dr. Watson! emcolgate Η δικιά μου ένσταση είναι όταν το παιχνίδι μετατρέπεται από τον έναν ή και τους δύο σε στιγνή αγοροπωλησία (πχ. "θα σου δώσω ελεύθερο χρόνο, θα μου δώσεις χρήμα"). Για μένα το παιχνίδι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται ακούσια/υποσυνείδητα, γιατί η σχέση ΠΡΕΠΕΙ να έχει ρομαντισμό/έρωτα, αλλιώς είναι απλά ένα συμβόλαιο, όσο κι αν θέλει κάποιος να το ονομάσει σχέση :)

Άλλωστε το παιχνίδι εξουσίας ξεκινά από την πρώτη στιγμή που ένας άντρας πλησιάζει μία γυναίκα, πιστεύοντας ότι την επιλέγει, ενώ συνήθως στην πραγματικότητα τον έχει ήδη προεπιλέξει αυτή ;) Κι αυτό elementary επίσης :)

Είναι αυτονόητο πως έναν άνθρωπο τον ερωτεύεσαι ως σύνολο, και το επάγγελμα είναι σημαντικό κομμάτι της προσωπικότητάς μας. Το να μείνεις άνεργος/η σου στερεί κομμάτι από τον ίδιο σου τον εαυτό, άσχετα με το επάγγελμα.

Καλή συνέχεια λοιπόν και καλή τύχη σε όσους αναζητούν το "άλλο τους μισό". emrose

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

We all want to be romantic, but unfortunately that's the truth... There are people who lead and people who want to be led. It's a matter of personality.

Have you seen two people who both like to lead getting (or trying to get) together? Not funny at all... :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτό λέμε για την ινβίτρο. Τα προφανή λέει η γυναίκα. ΠΡΟΦΑΝΕΣΤΑΤΑ. Απορώ πώς δεν έχει φτάσει στα όρια η υπομονή της με τα τόσα "αεροδιαστημικά" που της πετάνε κάποιοι.. Αλλά η πείρα δε διδάσκεται, αυτό είναι το πρόβλημα εδώ...

Εγώ πιστεύω ότι όλοι και όλες ξέρουν τα προφανή, αλλά πολλές γυναίκες (κορίτσια μάλλον) δεν θέλουν να τα παραδεκτούν. Ενώ πχ οι άντρες συνήθως δεν έχουν πρόβλημα να πουν: Καλός ο έρωτας, καλή η αγάπη, αλλά για να ανοίξουμε ένα σπιτικό χρειάζονται λεφτά και κάποιος να κάνει τις δουλειές. Οι γυναίκες πάλι, μάλλον επειδή προσπαθούν να γλυτώσουν το δεύτερο σκέλος, χωρίς όμως παράλληλα να αποποιηθούν την πρόσβαση στο πρώτο emcolgate αρχίζουν και λένε κορδελάκια και σουξου μουξου περί ισότητας και σεβασμού της προσωπικότητας και μπλα μπλα.

Τώρα, το πόσο εκούσιες ή ακούσιες είναι αυτές οι σκέψεις, μεγάλα παιδιά είμαστε νομίζω και μπορούμε να καταλάβουμε γιατί θα προτιμήσουμε (εμείς οι γυναίκες) τον έναν άντρα έναντι του άλλου. Συνήθως, όταν σε λένε Κάρλα Μπρούνι και μπορείς να έχεις τον πρόεδρο της Γαλλίας, δεν θα προτιμήσεις τον πιτσαδόρο της γωνίας, έτσι δεν είναι; Τώρα, αν θέλεις να αυτοπαραμυθιάζεσαι ότι αυτό έγινε επειδή ο Σαρκοζύ έχει μια ...ελκυστική προσωπικότητα, ενώ ο πιτσαδόρος όχι emkafes είσαι ελεύθερη να το κάνεις.

Από κει και πέρα, μέσα σε αυτή τη συζήτηση τόσες μέρες άλλες με είπαν χαζούλα (δις), άλλες γυναικούλα, άλλες υποταγμένη στον άντρα και άλλες άβουλο ον. Είστε ελεύθεροι να τα πιστεύετε... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δικιά μου ένσταση είναι όταν το παιχνίδι μετατρέπεται από τον έναν ή και τους δύο σε στιγνή αγοροπωλησία (πχ. "θα σου δώσω ελεύθερο χρόνο, θα μου δώσεις χρήμα"). Για μένα το παιχνίδι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται ακούσια/υποσυνείδητα, γιατί η σχέση ΠΡΕΠΕΙ να έχει ρομαντισμό/έρωτα, αλλιώς είναι απλά ένα συμβόλαιο, όσο κι αν θέλει κάποιος να το ονομάσει σχέση smile.gif

Άλλωστε το παιχνίδι εξουσίας ξεκινά από την πρώτη στιγμή που ένας άντρας πλησιάζει μία γυναίκα, πιστεύοντας ότι την επιλέγει, ενώ συνήθως στην πραγματικότητα τον έχει ήδη προεπιλέξει αυτή wink.gif Κι αυτό elementary επίσης smile.gif

Είναι αυτονόητο πως έναν άνθρωπο τον ερωτεύεσαι ως σύνολο, και το επάγγελμα είναι σημαντικό κομμάτι της προσωπικότητάς μας. Το να μείνεις άνεργος/η σου στερεί κομμάτι από τον ίδιο σου τον εαυτό, άσχετα με το επάγγελμα.

Πάλι συμφωνούμε μικρή ολλανδέζα :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελικά δε μας είπες,σπίτι σου ποιος σφουγγαρίζει συνήθως;Ο εισοδηματίας σύζυγος; emcolgate

To λάθος που κάνετε όλοι είναι ότι νομίζετε πως μιλάω για τον εαυτό μου.

Δήλωσα κάποτε ότι ο καλύτερος σύζυγος είναι ο εισοδηματίας, όχι ότι είναι ο δικός μου

εισοδηματίας.

Εν πάση περιπτώσει, αφού αδυνατείτε να καταλάβετε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αποκαλύψω

προσωπικές πληροφορίες στο ίντερνετ και μιλάω γενικά, συνεχίστε να μπερδεύεστε, πλάκα έχετε.

emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δήλωσα κάποτε ότι ο καλύτερος σύζυγος είναι ο εισοδηματίας, όχι ότι είναι ο δικός μου

εισοδηματίας.

Δεν ξέρω,τελικά,τι είναι ο δικός σου αλλά εκεί που ανέφερες τα περί εισοδηματία,άφησες κραυγαλέα να εννοηθεί ότι ο δικός σου είναι εισοδηματίας.Αν τελικά δεν είναι,αναρωτιέμαι γιατί το έκανες.Ψάξε τη δημοσίευσή σου για να δεις ότι έχω δίκιο,βαριέμαι να το κάνω εγώ.

Εν πάση περιπτώσει, αφού αδυνατείτε να καταλάβετε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αποκαλύψω

προσωπικές πληροφορίες στο ίντερνετ και μιλάω γενικά, συνεχίστε να μπερδεύεστε, πλάκα έχετε. emcolgate

Καλό θα ήταν παντως,πέρα από τις ατέρμονες θεωρίες σου να μας πεις και τι κάνεις εσύ σπίτι σου,δε νομίζεις;Από τη μια μας πήζεις,με ύφος μπλαζέ,στις ακλόνητες...θεωρίες σου κι από την άλλη επισημαίνεις κατά επανάληψη ότι τα όσα λες είναι συμπεράσματα,κοινωνιολογική ανάλυση κι όχι απαραίτητα η καθημερινή σου πρακτική κι ότι τα διαδικτυακά πρόσωπά ίσως απέχουν μακράν από τα πραγματικά.Σαν να αποποιείσαι τα όσα με πάθος υποστηρίζεις δηλαδή...Εκτός αν τα λες αυτά για να έχεις τα νώτα σου καλυμμένα από όλες τις πλευρές.

Γιατί δε μας λες τι γίνεται σπίτι σου, να τελειώνουμε;Για τους άλλους όπως και για τα ξαδέρφια και τους φίλους σου...μιλάς με μεγάλη άνεση,γιατί κωλύεσαι να μας πεις τι γίνεται σπίτι σου;Όχι τίποτα άλλο αλλά αν άλλα λες κι άλλα κάνεις σπίτι σου,τσάμπα σε διαβάζουμε τόσες μέρες.Κοροιδία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.