Jump to content

Διαφορα ηλικιας σε σχεση


Dr Lecter

Recommended Posts

Το γεγονός ότι το σύνηθες είναι μια διαφορά μερικών χρόνων με μικρότερη τη γυναίκα, στην πραγματικότητα πηγάζει από την ρεαλιστικά (ίσως και πλαστά - στα πλαίσια κοινωνικών ρόλων και προτύπων) "ευάλωτη" φύση του "αδύναμου" φύλου και πολύ λιγότερο από ενδεχόμενα αισθητικά πρότυπα.

Στην πραγματικότητα όμως αυτό πηγάζει από το ότι οι άντρες δύσκολα δεσμεύονται πριν τα 35 (τι γιατί; επειδή μπορούν...) ενώ οι γυναίκες μεταξύ 30-35 καίγονται συνήθως να παντρευτούν, και άρα κοιτάνε 5-6 χρόνια προς τα πάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Last Reply
Το γεγονός ότι το σύνηθες είναι μια διαφορά μερικών χρόνων με μικρότερη τη γυναίκα, στην πραγματικότητα πηγάζει από την ρεαλιστικά (ίσως και πλαστά - στα πλαίσια κοινωνικών ρόλων και προτύπων) "ευάλωτη" φύση του "αδύναμου" φύλου και πολύ λιγότερο από ενδεχόμενα αισθητικά πρότυπα.

Στην πραγματικότητα όμως αυτό πηγάζει από το ότι οι άντρες δύσκολα δεσμεύονται πριν τα 35 (τι γιατί; επειδή μπορούν...) ενώ οι γυναίκες μεταξύ 30-35 καίγονται συνήθως να παντρευτούν, και άρα κοιτάνε 5-6 χρόνια προς τα πάνω.

Μού κάνει εντύπωση ότι από την ουσία του συλλογισμού μου, ξανασχολιάζεται η τελευταία φράση η οποία ήταν εντελώς συμπληρωματική και σκεφτόμουν να μην την βάλω καν. :P

Παρά ταύτα, σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Έχει απλά τη βάση του στο ότι η γυναίκα - ακόμη και σήμερα - είναι θύμα πολύ μεγαλύτερης κοινωνικής πίεσης σε πολλούς τομείς (π.χ. στο θέμα της "αποκατάστασης") και σαν συλλογισμός έχει δυστυχώς την ίδια λογική με το ότι ένας "επιτυχημένος"... ερωτικά άντρας θεωρείται κοινώς ΜΑΓΚΑΣ, ενώ στην αντίστοιχη περίπτωση μια γυναίκα θεωρείται Π@*$%$α... (συγνώμη κιόλας...) emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(π.χ. στο θέμα της "αποκατάστασης")

δεν ειναι η αποκατασταση αυτη καθ αυτη μικρε κι απειρε φιλε μου :anavwfwties: ειναι οι ωοθηκες της που τις λενε κοψ το λαιμο σου μεχρι τα 35 πρεπει να χεις γεννησει.

τα δικα σας τ @@ δε σας δινουν τετοια dead-lines.

αν και ποτε δεν τον καταλαβα το θεο γι αυτη του την εμπνευση αλλα τεσπα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(π.χ. στο θέμα της "αποκατάστασης")

δεν ειναι η αποκατασταση αυτη καθ αυτη μικρε κι απειρε φιλε μου :anavwfwties: ειναι οι ωοθηκες της που τις λενε κοψ το λαιμο σου μεχρι τα 35 πρεπει να χεις γεννησει.

τα δικα σας τ @@ δε σας δινουν τετοια dead-lines.

αν και ποτε δεν τον καταλαβα το θεο γι αυτη του την εμπνευση αλλα τεσπα

Μην προσπαθείς να εξηγήσεις το θεό... Βέβαια, πάντα πίστευα ότι καμιά φορά γίνομαι δυσνόητος... Τόσο πολύ όμως?! :splaaaats::P:P:P

Τι να πω κι εγώ ο "άπειρος"(infinite)... (merci pour le compliment... :) )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι να πω κι εγώ ο "άπειρος"(infinite)... (merci pour le compliment... :) )

χαχαχα μ αρεσει που βλεπεις τη θετικη πλευρα της ζωης!! emcolgate:P

Always look at the bright side of life,

Always look at the bright side of life... :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην πραγματικότητα όμως αυτό πηγάζει από το ότι οι άντρες δύσκολα δεσμεύονται πριν τα 35 (τι γιατί; επειδή μπορούν...) ενώ οι γυναίκες μεταξύ 30-35 καίγονται συνήθως να παντρευτούν, και άρα κοιτάνε 5-6 χρόνια προς τα πάνω.

ετσι,ετσι ;)

το'χω ξαναπει προσφατα σε αλλο νημα,

αυτη ειναι η απαντηση σε ολα τα αναπαντητα ερωτηματα emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υποθέσουμε πως μαζί με άλλους παράγοντες που χαρακτηρίζουν έναν εν δυνάμει "ΗΓΕΤΗ" (οικονομικό status, κοινωνικό προφίλ, δυναμισμός του χαρακτήρα, κλπ, κλπ), συνυπολογίζεται ΚΑΙ η ηλικία, τότε η επιλογή συντρόφων συστηματικά μεγαλύτερων/μικρότερων ουσιαστικά υποδηλώνει τις βαθύτερες ανάγκες του ατόμου να εξουσιάζει ή να εξουσιάζεται, να επιβάλει ή να ακολουθεί.

Ok καλή η ανάλυση αλλά δεν είναι η απόλυτη αλήθεια.

Η επιλογή δεν είναι απαραίτητα συστηματική.. άσε που συνήθως κάποιες εμπειρίες δεν τις επαναλαμβάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν υποθέσουμε πως μαζί με άλλους παράγοντες που χαρακτηρίζουν έναν εν δυνάμει "ΗΓΕΤΗ" (οικονομικό status, κοινωνικό προφίλ, δυναμισμός του χαρακτήρα, κλπ, κλπ), συνυπολογίζεται ΚΑΙ η ηλικία, τότε η επιλογή συντρόφων συστηματικά μεγαλύτερων/μικρότερων ουσιαστικά υποδηλώνει τις βαθύτερες ανάγκες του ατόμου να εξουσιάζει ή να εξουσιάζεται, να επιβάλει ή να ακολουθεί.

Ok καλή η ανάλυση αλλά δεν είναι η απόλυτη αλήθεια.

Η επιλογή δεν είναι απαραίτητα συστηματική.. άσε που συνήθως κάποιες εμπειρίες δεν τις επαναλαμβάνεις.

Ναι, γιατί καμιά φορά οι "προσωπικές ανάγκες" αλλάζουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Συνήθως 5 τώρα πως κατάφερα να ξεπεράσω τα 10... είναι μια άλλη ιστορία. Ελπίζω όμως να το στείλω για απόσυρση και να πάρω κάτι γύρω στα 20!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γυρω στη δεκαετια στανταρακι

αν και πρεπει να πω οτι τελευταια συνειδητοποιησα οτι καθως ανεβαινω γω τη σκαλα... emconfused τα βλεπω και τα συνομηλικα μου ν αντρωνονται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως 5 τώρα πως κατάφερα να ξεπεράσω τα 10... είναι μια άλλη ιστορία. Ελπίζω όμως να το στείλω για απόσυρση και να πάρω κάτι γύρω στα 20!!! :P

δεν ξέρεις την παροιμία "στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι" ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνήθως 5 τώρα πως κατάφερα να ξεπεράσω τα 10... είναι μια άλλη ιστορία. Ελπίζω όμως να το στείλω για απόσυρση και να πάρω κάτι γύρω στα 20!!! :P

δεν ξέρεις την παροιμία "στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι" ;

Είσαι τρελός???????? Δεν βλέπεις την ανιούσα σειρά ηλικιών??? Πάω να φτιάξω προίκα :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 10 months later...

οκ,μεγαλος ερωτας και διαπιστευμενος αλλα περιπου 30 χρονια διαφορα,δεν ειναι πολλα;

το να θυμασαι στα 55 και κατι σου να γινεις πατερας για πρωτη φορα,δεν ειναι καπως;

ειναι φυσιολογικα πραματα αυτα;

(υπαρχει συντηρητισμος,θεωρειτε,στα ερωτηματα που προηγηθηκαν ; )

τι ειναι φυσιολογικο τελικα και ποιος το οριζει σε ο,τι αφορα στην ηλικια δυο ατομων που εχουν μια ερωτικη σχεση(δε μιλαμε για σκετα γαμησια και σκετο ντολτσε βιτα τωρα,μιλαμε για ουσιαστικη σχεση,για συμβιωση,ισως και για παντρειες και ιστοριες)και κατα ποσο περιπλεκεται το ερωτημα οταν τιθεται και θεμα γεννησης ενος παιδιου;

χμμμμμμμμμ.

μερικοι ισως καταλαβατε και σε ποιους αναφερομαι.

εχω εντοπισει τελευταια οτι εχω ενα θεμα με τις μεγαλες διαφορες ηλικιας κι αναρωτιεμαι αν ειναι θεμα συντηρητισμου δικου μου που δεν ειχα αντιληφθει μεχρι τωρα οτι με διακατεχει η αν προκειται οντως περι σχεσεων που ειτε υποδηλωνουν ειτε προμηνυουν ειτε και τα δυο ψιλο η και χοντροπροβληματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εννοω, η μεγιστη επιτρεπτη διαφορα ετσι ωστε να εχει η σχεση ρεαλιστικες πιθανοτητες να διαρκεσει για πολλα χρονια ισως και για παντα.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

λες αυτο ναφταιγε δηλαδη που δεν προχωρησε μια σχεση που ειχα με διαφορα 15 χρονια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Η σχέση δεν φαίνεται να έχει ρεαλιστικές πιθανότητες να πετύχει όταν μετράς τις πιθανότητες. Έχει ρεαλιστικές πιθανότητες όταν οι πιθανότητες είναι λιγότερες από 1% κι όμως κάνεις την προσπάθεια σου.

10 πάνω - 10 κάτω ,δε βαριέσαι ... τη δουλεια του να κάνει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πιστεύω ότι το κυριότερο θέμα δεν είναι τόσο η διαφορά ηλικίας αυτή καθ'αυτή, όσο η διαφορά "φάσης" η οποία επηρεάζεται κι από πολλούς άλλους παράγοντες όπως το περιβάλλον και τα βιώματα του καθενός,το μορφωτικό επίπεδο κ.α. Αφορά δηλαδή στη στάση ζωής, την καθημερινότητα και τις προσδοκίες που έχει ο καθένας από τη σχέση. Άλλο δηλαδή τα 50 απ'τα 40 κι άλλο τα 30 απ'τα 20!(για να μη μπλέξουμε και τα νομικά που με <18 μπορεί ο άλλος να είναι 19 και να έχει πρόβλημα!)

Πάντως όλα αυτά είναι γενικές θεωρήσεις-"σε κουβέντα να βρισκόμαστε",η κάθε σχέση είναι μοναδική όπως μοναδικά είναι τα άτομα που εμπλέκονται και οι εκάστοτε συνθήκες και φυσικά: "Περί ορέξεως...κολοκυθόπιτα!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, ειλικρινά τώρα, πέρα από το μορφωτικό επίπεδο που σιγουρα παίζει το ρόλο του, τι πιστεύετε για το οικονομικό? Τι λέτε ας πούμε για την περίπτωση που ο άντρας βγάζει λιγότερα, ανεξάρτητα απο τη διαφορά ηλικίας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....arrow%20up.gif εγω ειμαι υπερμαχος της αποψης πως ο ανδρας πρεπει να τα ξυνει ολη την ημερα,

ενω η γυναικα πρεπει να δουλευει 24/7 και να φερνει τα φραγκα σπιτι, τελος.-

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....arrow%20up.gif εγω ειμαι υπερμαχος της αποψης πως ο ανδρας πρεπει να τα ξυνει ολη την ημερα,

ενω η γυναικα πρεπει να δουλευει 24/7 και να φερνει τα φραγκα σπιτι, τελος.-

Και μετα να γυρναει, να καθαριζει, να μαγειρευει, να φροντιζει τα παιδια και να τρωει κι ενα χερι ξυλο για να μη βγαζει και γλωσσα.

Εισαι ο αντρας των ονειρων μου!!!!! emsexwars

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....arrow%20up.gif εγω ειμαι υπερμαχος της αποψης πως ο ανδρας πρεπει να τα ξυνει ολη την ημερα,

ενω η γυναικα πρεπει να δουλευει 24/7 και να φερνει τα φραγκα σπιτι, τελος.-

Και μετα να γυρναει, να καθαριζει, να μαγειρευει, να φροντιζει τα παιδια και να τρωει κι ενα χερι ξυλο για να μη βγαζει και γλωσσα.

...και να ειναι και sexslave, ξεχασες το βασικοτερο... :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.