Jump to content

Διαφορα ηλικιας σε σχεση


Dr Lecter

Recommended Posts

Χαααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Εγώ πειράζει που δεν ενδιαφέρομαι για τον άνθρωπο ή τα λεφτά του, αλλά για τον ελεύθερό του χρόνο? :P :P :P :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Last Reply

Χαααααααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα! Εγώ πειράζει που δεν ενδιαφέρομαι για τον άνθρωπο ή τα λεφτά του, αλλά για τον ελεύθερό του χρόνο? :P :P :P :P

Απλώς περίμενα να μπει ένας άντρας να γράψει την αλήθεια.

emcolgate

Τα πράγματα είναι απλά, για να ανοίξεις ένα σπιτικό χρειάζονται και χρήματα και κάποιος να κάνει τις δουλειές στο σπίτι. Οταν ο ένας από τους δυο φέρνει τα πολλά χρήματα (συνήθως ο άντρας) θα ήταν παράλογο να περιμένουμε να κάνει και τις μισές δουλειές (ως συνοδοιπόρος μας, έτσι; )

Αν θέλετε συνοδοιπόρο βρείτε δημόσιο υπάλληλο ή δάσκαλο, απλά τα πράγματα, μας τα έχουν διδάξει οι άντρες από αιώνες. Αλλά θέλετε και τον (πετυχημένο) γιατρό, ε, κυρίες μου;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντιστοίχως, οι πετυχημένες γιατρίνες μπορούν να βρουν έναν δάσκαλο. :) Για τον ίδιο σκοπό που θα βρει και ο πετυχημένος γιατρός τη Δασκαλίτσα. Ισότητα δεν έχουμε? Αν αυτή συνδυάζεται και με την ισορροπία, τότε ακόμη καλύτερα για όλα τα συμβαλλόμενα μέρη. 001shiny[1].gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και αυτός που αναφέρεις ιν βίτρο, αυτό που γουστάρει είναι όταν γυρνάει σπίτι καταγαμ... από την ένταση και διάρκεια της δουλειάς, να βρίσκει τη γυναίκα του να τον περιμένει με σέξυ εσώρουχα στην πόρτα και να τον κάνει να χαλαρώνει

Γιατί δεν παίρνεις μια πουτάν@ να μην της έχεις κι υποχρέωση;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarleft

Αντιστοίχως, οι πετυχημένες γιατρίνες μπορούν να βρουν έναν δάσκαλο. :) Για τον ίδιο σκοπό που θα βρει και ο πετυχημένος γιατρός τη Δασκαλίτσα. Ισότητα δεν έχουμε? Αν αυτή συνδυάζεται και με την ισορροπία, τότε ακόμη καλύτερα για όλα τα συμβαλλόμενα μέρη. 001shiny[1].gif

Που ήσουνα προχθές που τα έλεγα στη notbad?

:)

Ιριδα, δεν πάνε σε σένα αυτά τα περί 40ρηδων Ορθοπαιδικών, είναι μια συνέχεια της προχθεσινής κουβέντας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τελοσπάντων, η νοτμπαντ, εξαιρείται γιατί είναι κουκλάρα και φίλη μου :)

Το ξέρω, το έχεις δηλώσει. Αλλά κάποιος πρέπει να της τα πει και λίγο ωμά, νομίζω, εμένα δεν μ' ακούει,

σε σένα πέφτει το δύσκολο έργο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, ξέχασα! Ναι, ινβίτρο, μπορείς να κάνεις κάτι για να βελτιώσεις την κατάσταση. Μάθε τον γιο σου ότι η γυναίκα είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο.

Φυσικά και είναι συνοδοιπόρος και όχι εργαλείο. Και πρέπει να αλληλοσυμπληρώνονται. Σε όλους τους τομείς της ζωής.

Αλλά φαντάζεσαι 2 χειρουργούς ζευγάρι να δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ και να είναι και οι δύο ανταγωνιστικοί στις καριέρες τους?

Στο επαγγελματικό ΔΕΝ είναι συνοδοιπόροι.

Κάποιος πρέπει να κάνει πίσω.

Όπως σωστά λέει η ινβίτρο, συνήθως στην Ελλάδα δεν κάνει ο άνδρας.

Όρθο, ακριβώς για το ίδιο θέμα έχουμε μιλήσει στο φόρουμ οι δυο μας πριν καιρό. ΔΕ διαφωνούμε στην ουσία σε κάτι.

Δύο πολύ ανταγωνιστικοί άνθρωποι δε θα μείνουν για καιρό μαζί. Αν ό ένας υποχωρήσει, τότε δεν ήταν ανταγωνιστικός, ήταν μαιμου ανταγωνιστικός. Η συμπόρευση που αναφέρω προυποθέτει την αλληλοσυμπλήρωση.

Μη στρέφουμε το θέμα εκεί. Η ουσία όσων είπα είναι η ικανότητα και όχι η δυνατότητα να αυτοεξυπηρετείται κάποιος στις βασικές ανάγκες του. ΜΕ άλλα λόγια, αν Όρθο πριν από ένα σούπερ ντούπερ μίτινγκ στο σούπερ ντούπερ χειρουργικό σου team , ξαφνικά το καλό σου πουκάμισο δεν είναι σιδερωμένο και λείπει η οικιακή βοηθός και λείπει και η γυναίκα σου, ε, δεν είναι ντροπή να πας ασιδέρωτος;;;;;;;;;;; Ολόκληρος χειρουργός με τόσα dollars τον χρόνο , δυτυχώς δε θα σε σώσουν αν δεν έχεις προσπαθήσει μια φορά να δεις πώς γίνεται, έστω και από περιέργεια.

Ινβίτρο, λες ότι τα πράγματα θα αλλάξουν στο μέλλον. Λυπάμαι, αλλά αν στα 24 μου πειστώ στα λεγόμενά σου, δε θα υπάρξει μέλλον. Ξέρω ότι μιλάς καλοπροαίρετα, αλήθεια, το καταλαβαίνω, αλλά αφού εσύ και ο 'Όρθο είστε πια στην τέταρτη δεκαετία της ζωής σας και πιθανότατα γονείς, νομίζω ότι θα ήταν πολύ πιο εποικοδομητικό για μας να μάθουμε πώς να αποφύγουμε τα λάθη της προηγούμενης γενιάς και όχι απλά να ακούμε ότι κάπως, κάποτε έγιναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ματάκια μου, θα έχει 10 πουκάμισα σιδερωμένα ανά πάσα στιγμή ο Ορθο στην ντουλάπα του...

Αν σκεφτείς πως ζούσαν οι μανάδες μας, είμαστε ήδη πολύ καλύτερα. Αλλά θα ήταν ουτοπικό να περιμένουμε

άλματα σε μία και μόνο γενιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ ΙΡΙΔΑ

Συμφωνώ. ΔΕ διαφωνούμε στην ουσία σε κάτι.

Βρε Ίριδα, το ότι δε γουστάρω να σιδερώνω, όχι μόνο επειδή "δε γουστάρω", αλλά και ως θέμα αρχής, δε σημαίνει ότι ΔΕ θα το κάνω εάν πραγματικά προκύψει ΥΣΤΑΤΗ ανάγκη (δύσκολο βέβαια το κόβω). Τι ερωτήσεις είναι αυτές τώρα?

Η ινβίτρο ξέρει τι λέει. Και πολύ καλά. Και είναι καλοπροαίρετη. Στο κάτω κάτω, τι είναι, βλάκας να υπερασπίζεται "και καλά" τους άνδρες? Άκουσε αυτά που λέει καλά, και δε θα χάσεις.... Ειλικρινά και καλοπροαίρετα σου μιλάω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεε καλέ! Σιγά βρε :D Ο όρθο είναι baby ακόμα :D Άκου 4η δεκαετία με παιδιά χαχαααχααχαχαχα. George πολύ σοβαρός βγαίνεις...χαχαχαχαχαχαχαα. Επίσης ως ειδικός in US χτυπάει μύριο άνετα.

Ινβίτρο σε θεωρώ χαζούλα και ως τέτοια βαριέμαι να κάνω διάλογο μαζί σου. Sorry :D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ερώτησή μου Όρθο έγινε για να σου δείξω ότι όντως κατα βάση δε διαφωνούμε. Στα επί μέρους που διαφωνούμε, οκ , είναι στα πλαίσια του αναμενόμενου σε μια συζήτηση με ανθρώπους με διαφορετικές εμπειρίες και απόψεις. :)

Την Ινβίτρο την παρακολουθώ και μάλιστα με πολλή προσοχή. :) Δεν πιστεύω ότι "και καλά" υπερασπίζεται τους άνδρες η Ινβίτρο. Άλλο υπερσπίζεται, αλλά δε θα το γράψω εδώ, γιατί δεν την γνωρίζω προσωπικά και είναι πιθανό να καταλήξω σε λάθος συμπεράσματα. Τεσπα. Απλά ο άντρας που περιγράφει δε μου αρέσει. Είναι αυτό που λέμε το γούστο του καθενός και γι' αυτό δε θα την ακούσω. :o:P Δε θέλω κάποιον δίπλα μου που να σκίζεται στη δουλειά και να μην τον βλέπω όλη μέρα. Δε με ενδιαφέρει να βγάζει τα τρελά χρήματα και όταν γυρίζει σπίτι να είναι χώμα. Η ζωή είναι μικρή. Θέλω κάποιον να έχει χρόνο για μένα. Επίσης λατρεύω τα γλυκά και τα ταξίδια. Είναι απαραίτητο να ξέρει να φτιάχνει γλυκά και να μπορεί να ζωγραφίζει ταξίδια. Καταλαβαίνω όσα μου λέτε και σε ένα μεγάλο βαθμό ισχύουν. Οι κανόνες όμως έχουν και εξαιρέσεις, είτε κάποιος είναι 24 είτε 44, είτε 64.

Άσε που τα σέξυ εσώρουχα δε βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού αν τα φοράς συνέχεια.. :P

Όρθο σόρρυ που σε "μεγάλωσα" πολύ... Πάλι καλά που δεν είπα και "εντάξει μπαμπά"! emblush

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όρθο σόρρυ που σε "μεγάλωσα" πολύ... Πάλι καλά που δεν είπα και "εντάξει μπαμπά"! blushing.gif

Κανένα πρόβλημα "παιδί μου"... tomato.gif

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εεεε καλέ! Σιγά βρε :D Ο όρθο είναι baby ακόμα :D Άκου 4η δεκαετία με παιδιά χαχαααχααχαχαχα. George πολύ σοβαρός βγαίνεις...χαχαχαχαχαχαχαα. Επίσης ως ειδικός in US χτυπάει μύριο άνετα.

Ινβίτρο σε θεωρώ χαζούλα και ως τέτοια βαριέμαι να κάνω διάλογο μαζί σου. Sorry :D

Σύμφωνα με το προφίλ του είναι 33 ετών, επομένως ασφαλώς και είναι στην 4η δεκαετία, για όποιον ξέρει στοιχειώδη αριθμητική. emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλε τι ωραια που τα λετε!

και στο αλλο το θεματακι με το αν προκοβουν οι ξενιτεμενοι/

ευγε!

μονο εκεινο το ομορφοκοριτσο η παπια λειπει, να καταθεσει κι εκεινη τη σιγουρα ενδιαφερουσα επισης αποψη της :rolleyes:

εγω να πω οτι ο τροπος με τον οποιο επιλεγει να ζησει ο καθενας τη ζωη του ειναι θεμα αισθητικης,

ε και, οπως και να το κανουμε, το τι θεωρει το καθε -μεγαλυτερο ή μικροτερο- αγορακι ή κοριτσακι ωραιο ειναι τοσο πολυ υποκειμενικο!

κατα τα αλλα, συμφωνω με τη νοτμπαντ, προτιμω τα τεκνά :)

peace/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γμτ δεν κοιτάω ποτέ τα προφίλ.... Να τι παθαίνω... Τουλάχιστον ο Όρθο δεν έχει παιδιά... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aααααααα, αν δεν το ξέρεις, δε μετράει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ καλό topic.

Περιμένω εναγωνίως να φτάσει η συζήτηση και στις πεθερές.

ΥΓ

Εν κατακλείδι, για όλους υπάρχει αγορά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εννοείται πως δεν συμφωνώ. Στη θεωρία δηλαδή καλά είναι αυτά που λες, στην πράξη δεν λειτουργούν. Ο λόγος είναι απλός, όταν η διαφορά ηλικίας είναι υπέρ του άντρα, το πράγμα λειτουργεί, όταν όμως η διαφορά ηλικίας είναι υπέρ της γυναίκας, για να λειτουργήσει πρέπει να υπάρχει άσκηση εξουσίας με κάποιον τρόπο από τη γυναίκα, ώστε να ισορροπήσει την εξουσία που de facto αντιπροσωπεύει ο άντρας.

Και πριν αρχίσεις τις ατέλειωτες θεωρίες, σου υπενθυμίζω πως απλώς απέφυγες να απαντήσεις σε αυτό που επισήμανα (άλλο είναι η επισήμανση και άλλο η κατάκριση, δεν κατακρίνω κανέναν).

πολύ απόλυτη είσαι! και συνεχίζω να λέω (γιατί προφανώς δεν το κατάλαβες και την πρώτη φορά) ότι η άποψή μου είναι πολύ συγκεκριμένη και όχι θεωρητική.τώρα αν δεν το κατανοείς αυτό φοβάμαι πως δεν μπορώ να κάνω κάτι περισσότερο. και όχι, δεν μου επισήμανες τίποτα. (ούτε εγώ απέφυγα να απαντήσω στο οτιδήποτε εννοείται!) απλώς κατέκρινες τα λεγόμενά μου, επειδή απλώς δεν συμφωνείς μαζί μου. Επειδή έχεις μια μονοδιάστατη, δογματική (σχεδόν) άποψη για το θέμα. αλλά αυτός ο διαλόγος μπορεί να συνεχιστεί επ'άπειρον, οπότε λέω να τον σταματήσουμε, εντάξει; ούτως ή άλλως κανένας δεν κερδίζει κάτι απ'αυτόν. Έχεις την άποψή σου, έχω την δική μου. Ας το αφήσουμε έτσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα μας λοιπόν είναι η διαφορά ηλικίας! δύσκολο topic... αλλά η άποψή μου είναι ότι η ηλικία δεν παίζει κανένα ρόλο αν δύο άτομα έχουν κοινά ενδιαφέροντα, επικοινωνούν και ξέρουν και οι δύο συνειδητοποιημένα τι θέλουν από την μεταξύ τους σχέση. Τώρα τι είναι το ιδανικότερο πραγματικά πιστεύω πως κανείς δεν μπορεί να μας το απαντήσει. 5 χρόνια κάτω, 5 χρόνια πάνω ή ακόμα και 10 ή και περισσότερο. Εξαρτάται από τα άτομα και από την προσωπικότητα και την ωριμότητά τους, όχι από μια ημερομηνία γεννήσεως. Και στο κάτω-κάτω έχουμε μόνο μια ζωή (απ'όσο ξέρω! δεν πιστεύω ιδιαίτερα στην μετενσάρκωση!) και είναι καλύτερο να την ζήσουμε όπως θέλουμε εμείς, απ'το να κοιτάζουμε συνεχώς πίσω από την πλάτη μας και να μετανιώνουμε. Είναι προτιμότερο λοιπόν να περνάμε οι ίδιοι καλά και ευτυχισμένα και να μην δίνουμε σημασία στον οποιοδήποτε κοινωνικό περίγυρο που μπορεί να κατακρίνει την επιλογή μας να είμαστε με ένα άτομο που έχουμε διαφορά ηλικίας. Είναι ούτως ή άλλως δική μας επιλογή και αν μας συμβεί κάτι τέτοιο πρέπει να την υποστηρίξουμε. Φυσικά στην θεωρία ακούγονται όλα πολύ καλά, αλλά στην πράξη μπορεί και να αλλάζουν τα δεδομένα. Χάσμα γενεών, διαφορετική αντίλληψη για πρόσωπα και καταστάσεις... φέρνουν την ρήξη. Άλλα όπως είπα και πριν, όλα εξαρτώνται από τα άτομα και την μεταξύ τους χημεία και δυνατή ταύτιση. Αυτά......!

Οχι, δεν σε κατέκρινα πριν, ΤΩΡΑ που το ξαναδιαβάζω θα σε κατακρίνω. Δες και μόνη σου τι λες: Εχεις, λέει, σταθερή άποψη...η οποία ποιά είναι; Μια έτσι, μια γουβέτσι, όλοι οι καλοί χωράνε...αχταρμάς...Σαν έκθεση Λυκειόπαιδου...Κάνε πρώτα μια πραγματική, σταθερή σχέση και μετά τοποθετήσου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.