Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

γεια σε όλους!!

λιγη βοήθεια θέλω σε κατι πιο γενικό.

το γενικό μέρος χειρουργικής των χειρουργικών ειδικοτήτων έχει σημασία να είναι σε ένα καλό νοσοκομείο ή δεν παίζει και τόσο ρόλο στη μετέπειτα πορεία της ειδικότητας και μόνο το ειδικό θέλει προσοχή που θα δηλώσεις?

πχ εγώ χρειάζομαι 1 χρονο γεν. χειρουργική και εχω βρει σε επαρχιακό νοσοκομείο που δεν είναι κατι ιδιαίτερο (αλλά με πολύ μικρή αναμονή)... να το δηλώσω ή θα το μετανιώσω?

Για ποια ειδικότητα λες?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει καποιος να προτεινει καποια κλινικη που ξεχωριζει στην οφθαλμολογια ?

Για Αττικη/ Θεσσαλονικη ενδιαφερομαι κυριως.

Τροποποιήθηκε από djarte
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
  • 3 months later...

Παιδιά για Παθολογία (2 χρόνια, γενικό μέρος) που πιστεύετε είναι καλύτερα: Γεννηματάς, Σωτηρία, ΚΑΤ, Σισμανόγλειο, ΝΙΜΤΣ, 251 ΓΝΑ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλημέρα παιδιά μηπως γνωρίζει καποιος πληροφορίες για αιματολογία αλεξάνδρα?

Έκανα Γυναικολογία ως φοιτητής εκεί και μίλησα με τις Αιματολόγους. Το μόνο που ξέρω είναι ότι οι άλλοι γιατροί τους έχουν εμπιστοσύνη και τις θεωρούν καλές επιστημόνισσες. Η διευθύντρια μου φάνηκε νορμάλ άνθρωπος και με γνώσεις και εμπειρία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους!

Θα ήθελα κάποιος να με ξεναγήσει στα "θεσπεσια" νοσοκομεια της Αθήνας για να κατατοπιστώ για το που να δηλώσω αναισθησιολογια.

Έχω δει ότι υπάρχουν σχετικά μικρές αναμονες αλλα αν κάποιος έχει προσωπική εμπειρία για το που ΔΕΝ είναι καλα να το μάθω και να μην την πατησω...

Ευχαριστω προκαταβολικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

SOS

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΝΙΜΤΣ ΓΙΑ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΟΛΟΓΙΑ

SOS

H EIΔΙΚΟΤΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΟΒΑΡΗ ΥΠΟΘΕΣΗ.

ΥΣ: Τα παραπάνω αφορούν καθαρά προσωπική άποψη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

'Oποιος συνάδελφος επιθυμει να ειδικευθεί στην Πάτρα για ΩΡΛ.......ΜΑΚΡΙΑ!!!

Συνάδελφοι, για ΩΡΛ που προτείνεται; Απόψεις, εμπειρίες όλες δεκτές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια κοιτάω για ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ στη Θεσσαλονίκη αλλά δεν έχω ιδέα γιατί είμαι Αθήνα!

Το Λοιμωδών που δινει 2 χρόνια αξίζει?

Στο Ιπποκράτειο τι αναμονή έχει περίπου?? η αναμονή που υπολογίζω είναι τεράστια,μεγαλύτερη πχ από Αγια Σοφια και Αγλαια...ισχύει??

Ευπρόσδεκτα σχόλια,απόψεις και για τ αλλα νοσοκομεια Παπαγεωργιου,ΑΧΕΠΑ,Γεννηματα!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΑΧΕΠΑ περασα σαν φοιτητής. Η καθηγήτρια και κατά προέκταση η κλινική ασχολούνται πολύ με λευχαιμίες, η εκπαίδευση ήταν υψηλού επιπέδου... Και η καθηγήτρια στο Παπαγεωργίου ειναι πολύ σοβαρή, φαντάζομαι ότι θα έχει οργανώσει καλά το τμήμα (ασχολείται κυρίως με παιδοπνευμονολογια. Από αναμονές, δυστυχώς δεν ξέρω, εγώ κανω παθολογία. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Στέλιος 85, εννοείς ΩΡΛ Αθήνα? Και αν ναι ποιο πεδίο σε ενδιαφέρει ειδικότερα (General ENT, Otol/Neurotol, Rhino, Head & Neck)? Και ποια τα μελλοντικά σου σχέδια (Ιδιώτης, ΕΣΥ, Academics)? Τέλος, θέλεις να βογγήξεις 4 χρόνια ή να είσαι πιο ανθρώπινα?

Οι απαντήσεις εξαρτώνται σε μεγάλο βαθμό και από τις πιο πάνω πληροφορίες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Ξερει κανεις να μου πει που ειναι προτιμοτερο να συνεχισω αναισθησιολογια στην κρητη;(εχω κανει ηδη τον πρωτο χρονο αλλου).ΠΑΓΝΗ ή Βενιζελειο;εχω ακουσει καλα και ασχημα και για τα δυο:/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

Να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου...

Ενδιαφέρομαι να κάνω παιδοχειρουργική. Ορκίζομαι σε 10 μέρες κ πρέπει ν'αποφασίσω άμεσα για το νοσοκομείο στο οποίο θα δηλώσω για να κάνω τα 3 χρόνια της γενικής χειρουργικής που προαπαιτούνται. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σε ποιό νοσοκομείο της Αθήνας είναι καλά για να κάνει κανείς γενική χειρουργική και με σχετικά μικρό χρόνο αναμονής.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κ εγώ με τη σειρά μου...

Ενδιαφέρομαι να κάνω παιδοχειρουργική. Ορκίζομαι σε 10 μέρες κ πρέπει ν'αποφασίσω άμεσα για το νοσοκομείο στο οποίο θα δηλώσω για να κάνω τα 3 χρόνια της γενικής χειρουργικής που προαπαιτούνται. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω σε ποιό νοσοκομείο της Αθήνας είναι καλά για να κάνει κανείς γενική χειρουργική και με σχετικά μικρό χρόνο αναμονής.

Τις αναμονές θα τις βρεις στο site της εκάστοτε νομαρχίας.

Καλύτερα και χειρότερα για το κομμάτι της Γενικής δεν υπάρχει. Παντού τα ίδια είναι. Γενικά να ετοιμάζεσαι για μεγάααααλη λάντζα. Ατελείωτη λάντζα. Και να αρχίσεις από τωρα να εκπαιδεύεσαι στο παρακαλετό γιατί θα σου χρειαστεί για να μπαίνεις σε καλά χειρουργεία. Εγώ τώρα τελειώνω το 3χρονο της Γενικής και μετράω ακόμα και τα δευτερόλεπτα!

Την σκέφτηκες καλά την Παιδοχειρουργική? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσύ σε ποιό νοσοκομείο κάνεις την γενική χειρουργική; Να υποθέσω ότι είσαι αρνητική με την παιδοχειρουργική; Μου αρέσει πολύ... θα το ψάξω κ για εξωτερικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσύ σε ποιό νοσοκομείο κάνεις την γενική χειρουργική; Να υποθέσω ότι είσαι αρνητική με την παιδοχειρουργική; Μου αρέσει πολύ... θα το ψάξω κ για εξωτερικ

Θεσσαλονίκη.

Καθολου αρνητικη δεν ειμαι. Ισα ισα. Κι εγω για Παιδοχειρουργική ξεκίνησα το γενικό της χειρουργικής αλλα τελικά κατέληξα Θώρακα-Καρδιά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ Θεσ/κη σπούδασα... κ μάλιστα μου πρότεινε καθηγητής της παιδοχει να μείνω Θεσ/κη για ειδικότητα αλλά επέλεξα να φύγω κ να επιστρέψω Αθήνα. Ελπίζω να μην το μετανιώσω. Δεν ξέρω κατά πόσο μπορώ να εμπιστευτώ έναν καθηγητή που λέει λόγια για διδακτορικό, ακαδημαϊκές καριέρες κλπ κ να πάρω την απόφαση να μείνω Θεσ/κη μόνο κ μόνο γιάυτό. Σε ποιό νοσοκομείο κάνεις την γενική; Εσύ γιατί άλλαξες την παιδοχεί αν επιτρέπεται; Όλοι προσπαθούν να με αποθαρρύνουν....λέγοντας μου ότι θα είμαι άνεργη. Δεν μπορεί να μην υπάρχει τρόπος....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γενικώς, στη δουλειά μας, να μην εμπιστεύεσαι ουτε τη μανα σου! Για πολλούς και διάφορους λόγους.

Εγω την Παιδοχει την αλλαξα για προσωπικους λόγους και οχι γιατι ειχα κατι με την ειδικοτητα. Ισα ισα σου ειπα για εκει ξεκίνησα αλλα στην πορεία η ΘΧ με κέρδισε. Και δεν εχει να κανει με το αν θα εισαι ανεργη ή όχι. Ετσι κι αλλιώς στην ελλαδα ολοι άνεργοι θα ειμαστε ανεξαρτήτου ειδικότητας. Αν σου φέρνουν ως "εμπόδιο" την ανεργία μη μασας και κανε την ειδικοτητα που θελεις. Απλά να προσεχεις πααααρα πολύ, μάτια και αυτιά ορθάνοιχτα και καλή κάλυψη για το στομάχι γιατι έχεις πολλά να καταπιεις. Wellcome to the top medical club!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια εχει κανεις εμπειρια απο συγγρο δερμα?

υπαρχει καθολου επεμβατικο κομματι η απλα κοιταμε 10 ατομα εναν ασθενη και παιρνουμε εντολες για τη συνταγογραφηση?ευχαριστω!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.