Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Το Πανεπιστημιακό Νοσοκ. των Ιωαννίνων για την ειδικότητα της παιδιατρικής,θα το θεωρούσατε καλή επιλογή?

Θα μιλησω παλι με βαση οσα εζησα το διμηνο της πρακτικης μου εξασκησης στο συγκεκριμενο τμημα(να προσθεσω οτι ποτε δε με ενδιεφερε η σιγκεκρμενη ειδικοτητα κ δεν το εψαξα παραπερα).Διχως Να εχω υποψιν μου την κατασταση σε αλλα νοσοκομεια θα το συστηνα το σιγκεκριμενο τμημα.Υπαρχει πληθωρα περιστατικων,οι ειδικευομενοι-ειδικευμενοι εχουν αριστη σχεση μεταξυ τους κ γενικως αποκομισα μια ευχαριστη ατμοσφαιρα με ορεξη για δουλεια.Η Σιαμοπουλου ως καθηγητρια μπορει ορισμενες φορες να παραειναι εγωιστρια κ συμφεροντολογα για την θεση της αλλα κατι τετοιο κατα την αποψη μου δεν παιζει κ ιδιαιτερα μεγαλο ρολο σε μη χειρουργικες ειδικοτητες.Γενικως απο το πανεπιστημιακο των ιωαννινων θα συστηνα εκτος της παιδιατρικης το τμημα της νεφρολογιας,η καρδιολογια επι εποχης Σιδερη ητα καλη τωρα με καθηγητη τον Γουδεβενο δεν ξερω πως εχει η κατασταση,καθως κ τα τμηματα της Ψυχιατρικης κ Νευρολογιας.

Κανεις με αποψη για ουρολογικα τμηματα....?Κ ας μην ειναι γκλαμουρατα πανεπιστημιακα.Ορεξη για δουλεια να υπαρχει....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μαύρο στην παθολογία του λαϊκού!!!!(δεν ξέρουν τι τους γίνεται.περιμένουν οι ασθενείς να γίνουν καλά από μόνοι τους...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια 8ελω να δηλωσω ειδικοτητα ορθοπεδικη.σκεφτομαι για ασκληπειο βουλας.εχει αναμονη μεχρι το 2010.ξερει κανεις να μου πει αν ειναι καλα γιατι δεν ξερω απο αθηνα?εντυπωση μου εκανε οτι στο λαικο και τον ευαγγελισμο εχει αναμονη μεχρι τελη του 2011 και στο κατ μεχρι το 2012.παρακαλω βοη8ηστε.σε 10 μερες πρεπει να αποφασισω.κα8ε πληροφορια ευπροσδεκτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια 8ελω να δηλωσω ειδικοτητα ορθοπεδικη.σκεφτομαι για ασκληπειο βουλας.εχει αναμονη μεχρι το 2010.ξερει κανεις να μου πει αν ειναι καλα γιατι δεν ξερω απο αθηνα?εντυπωση μου εκανε οτι στο λαικο και τον ευαγγελισμο εχει αναμονη μεχρι τελη του 2011 και στο κατ μεχρι το 2012.παρακαλω βοη8ηστε.σε 10 μερες πρεπει να αποφασισω.κα8ε πληροφορια ευπροσδεκτη

η βούλα δέχεται αρκετά περιστατικά λάιτ.πολλά κατάγματα κ κακώσεις αλλά για σοβαρά περιστατικά δεν ξέρω.γενικά δε θεωρείται καλό νοσοκομείο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι το ΚΑΤ έχει αναμονή μέχρι το 2012 από που βγαίνει?

Είναι 65 ειδικεύομενοι και 70 εν αναμονή. Με βάση το γεγονός ότι ήδη έχουν μπει πολλά παιδιά, και ότι ένα μεγάλο ποσοστό με το νέο νόμο θα έχει κάνει ορθοπαιδική και κάπου αλλού, πρέπει να είναι κάτω από 5 χρόνια. Το κόβω γύρω στα 3,5 - 4.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πηρα τηλεφωνο και ρωτησα κ μου ειπαν οτι το κατ εχει αναμονη μεχρι το 2012.το ασκληπειο εχει 70 ειδικευομενους και 38 σε αναμονη.ξερετε κατι για το ασκληπειο?αξιζει?γενικα ποθ ειναι καλα για ορθοπεδικη στην αθηνα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, μήπως θα μπορούσε να με ενημερώσει κανείς για το τι παίζει με την παθολογία στο Θριάσιο γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι....???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
Μαύρο στην παθολογία του λαϊκού!!!!(δεν ξέρουν τι τους γίνεται.περιμένουν οι ασθενείς να γίνουν καλά από μόνοι τους...)

Πριν λίγες ώρες έμαθα πως σε δέκα μέρες ορκίζομαι. Ζώντας στην επαρχία και εκτός ιατρικών-καθηγητικών κύκλων, και χωμένος στα βιβλία για το τελευταίο μου μάθημα δεν μπόρεσα να βρω πληροφορίες για το θέμα. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ!

Δεν βλέπω καθόλου να γίνεται συζήτηση για την ταπεινή πλην τίμια παθολογία. Θέλω να δηλώσω σε νοσοκομείο Αθήνας ή το πολύ Θεσσαλονίκης, που να δίνει πλήρη ειδικότητα; Τι προτείνετε;

Άκουσα τα εξής για μεμονωμένα ιδρύματα, ισχύουν;

ΑΤΤΙΚΟ: Ανεπαρκής εκπαίδευση, γιατί δεν κάνει εφημερίες. (Βέβαια κάποτε θα αρχίσει, λογικά πριν έρθει η ώρα μου για ειδικότητα, αλλά στη χώρα αυτή μπορείς να βασιστείς στη λογική;)

ΛΑΪΚΟ: Καλή παθολογία, με οργανωμένο εργασιακό περιβάλλον. (Αλλά η Νίκη λέει άλλα...)

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ και ΓΕΝΝΗΜΑΤΑ: Επίσης καλή παθολογία.

Σήμειώνω ότι το βασικό μου κριτήριο είναι το επίπεδο εκπαίδευσης...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά, μήπως θα μπορούσε να με ενημερώσει κανείς για το τι παίζει με την παθολογία στο Θριάσιο γιατί δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα κι έχω αρχίσει να αγχώνομαι....???

Η Παθολογία είναι καλή στο Θριάσειο .Έχει δύο κλινικές. Εξαρτάται τι θέλεις. Η Α΄είναι πιο λάιτ σχέση με την Β΄. Η Β΄όμως έχει καλούς επιμελητές που ασχολούνται μαζί σου αλλά κάτι τρελά ωράρια. Εγώ όταν έκανα πρακτική σαν φοιτήτρια τέλειωνα από εκεί 4-5 το απόγευμα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γραφεία προσωπικού νοσοκομείων:μπορείς να αντιγράψεις ή και να φωτοτυπήσεις (ανάλογα με τον υπάλληλο) τα ονόματα και το τέλος της ειδικότητας καθενός από τους ειδικευομένους που υπηρετούν ήδη. Στη νομαρχία μπορείς να αντιγράψεις τα ονόματα όσων είναι στη σειρά πρίν από εσένα (και θα συνιστούσα να το κάνεις, όπως και όσων είναι στη σειρά μετά από σένα, για να μη βρεθείς προ εκπλήξεως...) και πόσο χρόνο ειδικότητας θέλουν να κάνουν (πχ πλήρη παθολογία μετά από αγροτικό=4χρ και 9 μήνες, ή παθολογία για γάστρο χωρίς αγροτικό = 2 χρόνια κτλ), οπότε συνδυάζοντας τα παραπάνω μπορείς να βρείς πότε θα ξεκινήσεις (εμένα για τα νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης για παθολογία μου πήρε περίπου 3 μέρες να προσθαφαιρώ και κατέληξα κάπου σχετικά εύκολα). Από την άλλη υπάρχουν υπάλληλοι που θα σου πουν πχ αν είσαι 15 στην αναμονή στο x νοσοκομείο πότε περιμένουν να τελειώσει ο υπάρχον ειδικευόμενος, ο επόμενος που είναι να μπει στη θέση του και πότε θα ξεκινήσεις εσύ (αδρά πάντα, διότι υπάρχουν απεργίες, αναρρωτικές, εγκυμοσύνες που επιμηκύνουν τους χρόνους) αλλά αυτό είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Γενικά είναι δημόσια έγγραφα, στα οποία μπορείς να έχεις πρόσβαση ως άμεσα ενδιαφερόμενος και δεν μπορεί κανεις να σου το αρνηθεί..Αν σου το αρνηθούν ακολουθείς το δρόμο της τρελλής (δείξ'τε μου το νόμο που λέει ότι εγώ δεν έχω τη δυνατότητα να δω τη σειρά της αναμονής κτλ...ή μπορείς να τους τρελλάνεις με έγγραφες ερωτήσεις στις οποίες η διοίκηση (με τη γενική έννοια του όρου) είναι υποχρεωμένη εντός 10 εργασίμων ημερών να σου απαντήσεικ αν είναι αρνητική η απάντηση επανέρχεσαι με 2ο, με 3ο κτλ ερώτημα, οπότε τους τα ζαλίζεις και σε αφήνουν να κάνεις αυτό που έπρεπε εξ'αρχής-αρκει και μόνο να τους πεις ότι προτίθεσαι να τους γεμίσεις με γρφειοκρατική δουλειά, αυτό είναι που τρέμει ο κάθε γραφειοκράτης..!!!)

Σε ότι αφορά ειδικότητες και νοσοκομεία:

Νεφρολογία Αθήνα Γεν. Κρατικό Νικαίας (Χρ. Ιατρού, κορυφή σαν άνθρωπος και γιατρός)

Ενδοκρινολογία Αθήνα Ευαγγελισμός (αλλά και ΓΝΑ-δεν ξέρω για θέσεις πολιτικών ιατρών)

Καρδιολογία Αθήνα Ιπποκράτειο, πέραν της πανεπιστημιακής και η Κρατική (Καλικάντζαρος, πολύ καλός ως άνθρωπος και ως γιατρός κ ως διευθυντής)

Παθολογία Αθήνα ΟΧΙ στα ΙΚΑ, ναι στο Φλέμινγκ (Λελέκης, όλα τα λεφτά), πανεπιστημιακές (Λαϊκό, κτλ) ο Θεός και η ψυχή τους...

Παθολογία Θεσσαλονίκη Αγ.Δημήτριος Α' παθολογική (μαθαίνεις προσέγγιση ασθενούς, κλινική εκτίμηση, δδ, λίγα περιστατικά-23 κρεββάτια-πολλή ενασχόληση με τους ασθενείς αλλά πολύς όγκος ασθενών στα ΤΕΠ-εφημερεύει με Παπανικολάου που είναι εκτός Θεσ/νίκης, οπότε όλος ο όγκος των ασθενών προτιμά να έρχεται στο κέντρο- και επίσης απουσία καρδιολογικής, νευρολογικής κτλ υποστήριξης, έλλειψη αξονικού (=καθημερινές διακομιδές ασθενών με συνοδεία γιατρού σε άλλα νοσοκομεία..) και γενικά πολύ περισσότερες ευθύνες απ'ότι σε άλλα νοσοκομεία της Θεσ/νίκης.

Παθολογία Θεσ/νίκη Παπαγεωργίου πάρα πολλή δουλειά, καλοί επιμελητές, πολύ "ψήσιμο" στα εξωτερικά... ΑΧΕΠΑ όχι ΠΡΠ (στον αυτόματο), ναι Α΄Π (Νικολαϊδης, νέος διευθυντής/καθηγητής), Παπανικολάου έτσι κι έτσι, Ιπποκράτειο δεν ξέρω

Πνευμονολογία Θεσ/νίκη Παπανικολάου

Καρδιολογία Θεσ/νίκης ΑΧΕΠΑ (πολλή δουλειά, τά'χει όλα) και Αγ. Παύλος

Ογκολογία Κρήτη ανεπιφύλακτα (Γεωργούλιας, πολλή δουλειά, εργασίες, φεύγεις και 9ν το βράδυ, δίνει διδακτορικό, συνέδρεια και παρουσιάσεις εξωτερικό, εξάμηνο Αμερική, δημοσιέυσεις σε.."βαρβάτα" περιοδικά εξωτερικού κτλ) και μετά Αγ.Σάββας Αθήνα. Θεσ/νίκη Παπαγεωργίου/θεαγένειο έτσι κι έτσι..

Γαστρο Θεσ/νίκη ΑΧΕΠΑ (έχει καλή φήμη, περισσότερα δεν ξέρω..)

Ουρολογία Θεσ/νίκη Κεντρικό (Γεννηματάς - Ραδόπουλος ο διευθυντής, δίνει χειρουργία, εργασίες, πολύ καλά σχόλια από κολλητούς)

Ακτινολογία Θεσ/νίκης Παπαγεωργίου (Τσιτουρίδης)

Ρευματολογία Θεσ/νίκης ΑΧΕΠΑ (Σέττας)

Νεφρολογία Βέροια, Ιωάννινα, Θεσ/νίκη Παπαγεωργίου/Ιπποκράτειο/ΑΧΕΠΑ

Πολλές κλινικές στη Θεσσαλονίκη δεν έχουν επίσημα διευθυντές πάντως..με ότι αυτό συνεπάγεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδια μπορει να με βοηθησει καποιος?ενδιαφερομαι για αναισθησιολογια στην αθηνα!ξερει κανεις που ειναι καλυτερα?τι γνωμη εχετε για λαικο,ιπποκρατειο αρεταιειο,σισμανογλειο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετε, ευχαριστώ πολύ.

Θερμή παράκληση: Κάποιος με περισσοτερες πληροφορίες για γενική παθολογία στα μεγάλα νοσοκομεία της Αθήνας;... emhelp emhelp emhelp

Πρέπει να δηλώσςω σε μια βδομάδα και μα την αλήθεια, δεν έχω ποιον άλλο να ρωτήσω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στα πολυ σωστα που εγραψε ο ασχετος θα ηθελα να διορθωσω κατι απο δικη μου εμπειρια. μην αντιγραφετε παιδια σε μια κολλα χαρτι τα ονοματα των προηγουμενων απο εσας, αλλα ζητηστε να σας δωσουν πρωτοκολλυμενα τα προηγουμενα ονοματα. με το 1ο δεν μπορειτε να βρειτε το δικιο σας εαν συμβει κατι. οταν καταληξετε σε 2-3 νοσοκομεια, εγω θα προτεινα να περασετε μια βολτα απο τις κλινικες να ρωτησετε τους ιδιους τους ειδικευομενους για το τι παιζει ( δουλεια, εγκυμοσυνη, εξωτερικο )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
...να συμπληρώσω και Βούλα, όπου η Ουρολογία απέκτησε νέο κύρος χάρη στον κο Δελακά (Πανεπιστήμιο Κρήτης).
Επειδη δεν ειμαι Αθηναιος, στη Βουλα ποιο νοσοκομειο ειναι?
ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΑΛΛΑ ΠΡΟΦΑΝΩΣ Ο ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΣ ΕΝΝΟΕΙ ΤΟ ΑΣΚΛΗΠΕΙΙΟ ΤΗΣ ΒΟΥΛΑΣ emofftopic
Στην Πατρα ο Βλαχογιαννης δεν ειναι καθηγητης που εχει κανει ειδικοτητα στην Φρανκφουρτη?Στην νεφρολογια ενννοω.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΗ ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΞΕΡΩ ΣΑΝ ΓΙΑΤΡΟ.ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑ ΣΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΟΠΟΥ ΑΚΟΜΑ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΑΠΛΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ Ο ΠΙΟ ΙΔΙΟΡΥΘΜΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΝΕΦΡΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΥ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΟ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΗΓΟΡΗΣΩ.ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΟ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕ 7 ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠΛΑ ΗΤΑΝ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΚΑΝΑ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΖΗΤΟΥΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΑΥΤΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΨΑ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΜΜΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΝΑ ΧΑΛΑΣΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ....
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...
  • 5 months later...
  • 1 month later...

Χαιρετώ όλους τους μαχόμενους γιατρούς,ειδικευόμενους αλλά και φοιτητές!!

Εγω ως ανερχόμενος ειδικευόμενος θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μου δώσετε τα φώτα σας σχετικά με της ειδικότητα της Παθολογίας στη Θεσσαλονίκη που με ενδιαφέρει... Έχω ακούσει ότι το Ιπποκράτειο έχει από τις καλύτερες κλινικές!!! Πιο συγκεκριμένα, μου έχουν πει ότι η κλινική του Ζαμπούλη κι αλλη μία νομίζω (αλλά δεν θυμάμαι το όνομα του καθηγητή) είναι οι ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ με διαφορά κι υπάρχει κι άλλη μία που είναι χάλια... Υπάρχει κάποιος που να ξέρει κάτι περισσότερο και πιο συγκεκριμένο για τις παθολογικές κλινικές του Ιπποκράτειου???? Κι αν όχι, κάποιο άλλο καλό νοσοκομείο για Παθολογία στη Θεσνίκη???

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε οχι και καλη η κλινικη του ζαμπουλη! μην τρελαθουμε κιολας...

η κλινικη της γιγη ραπτοπουλου καλη ειναι, εχει αξιολογους καθηγητ-αδες :lol: αλλα η ιδια θα αποσυρθει του χρονου και σε περιπτωση που παρει την εδρα ο κλωνιζακης....μπααααααααααα. δε θα αξιζει.

ο σιων στο παπαγεωργιου ειναι αξιολογος..

(α!καταγραφτηκε η φοιτητικη απλα αποψη:Ρ)

Τροποποιήθηκε από traviata
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ε οχι και καλη η κλινικη του ζαμπουλη! μην τρελαθουμε κιολας...

η κλινικη της γιγη ραπτοπουλου καλη ειναι, εχει αξιολογους καθηγητ-αδες :lol: αλλα η ιδια θα αποσυρθει του χρονου και σε περιπτωση που παρει την εδρα ο κλωνιζακης....μπααααααααααα. δε θα αξιζει.

ο σιων στο παπαγεωργιου ειναι αξιολογος..

(α!καταγραφτηκε η φοιτητικη απλα αποψη:Ρ)

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε-φίλη...!!! Αλλά κατάλαβες μήπως αν από άποψη ειδικευομένων είναι καλή οι κλινική?? Αν ασχολούνται με τους ειδικευόμενους, τους ρωτάνε, γίνονται διαλέξεις κτλ κτλ??? Επίσης ο ζαμπούλης δεν είναι στην β προπαιδευτική κλινική??? Μου είχαν πει ότι αυτή είναι η καλύτερη κλινική.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο Σιων ειναι κορυφη.Θα μαθεις σιγουρα,απλα να μην κολλας σε τιποτα ειρωνικα του σχολια.Γενικα νομιζεις οτι εισαι ακομα φοιτητης μαζι του.Βεβαια αγαπημενη ασχολια του(περα απο το τενις) ειναι και η συγκριση γνωσεων των ειδικευομενων με τους φοιτητες του.Αρκετα καλος ειναι και ο Νικολαιδης στο ΑΧΕΠΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 3 months later...

Με τα νοσοκομεια ΙΚΑ και την παθολογια τί γινεται?Εχει ανεις εγκυρες πληροφοριες?Και δε μιλαω για τα μικρα ΙΚΑ αλλα για το Πεντελης που λογικα ειναι το πιο οργανωμενο-εχει την περισσοτερη κινηση.Βοηθεια κανεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.