Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Που πιστευεται οτι υπαρχει καλη ΩΡΛ?Εχει καποιος αποψη η γνωση για το θεμα?

Νομίζω πως αν έπρεπε σήμερα να επιλέξω που θα έκανα ΩΡΛ, θα κοιτούσα πρώτα σε Αττικό και ίσως σε Γεννηματάς, καθαρά λόγω των προσώπων που υπηρετούν αυτή τη στιγμή ως ειδικοί σε αυτές τις Κλινικές. Και στο Ελπίς τελευταία ακούω πως γίνεται καλή, χρήσιμη και αθόρυβη δουλείτσα με τους ειδικευόμενους της ΩΡΛ.

Δυστυχώς οι Κλινικές είναι σαν τα τάγματα στο στρατό. Ένας ορεξάτος Διοικητής και δυο Λοχαγοί της προκοπής μπορούν να κάνουν το Τάγμα να πετάει. Αντίστροφα, ένα Τάγμα που παλιά πετούσε μπορεί ξαφνικά να μαυρίσει και να αχρηστευθεί μόλις κάποια ικανά στελέχη μετατεθούν/συνταξιοδοτηθούν αν δεν αντικατασταθούν επαρκώς.

Νομίζω λοιπόν πως σήμερα θα κοιτούσα Αττικό, Γεννηματάς, Ελπίς. Σε 5 χρόνια αυτά μπορεί να έχουν αλλαξει

σε ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά!!! Θελω την γνώμη σας! εγω εχω δηλώσει ακτινολογία στη Θεσσαλονίκη στο ΑΧΕΠΑ.. Όμως από παντού ακούω ιδιαιτέρως αρνητικά σχόλια και σκέφτομαι να αλλάξω.. Θετικά ακούω για Παπαγεωργίου ή Παπανικολάου.. Εσείς τι μου προτείνετε;; emrasta

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Που είναι καλύτερα για ειδικότητα Νευρολογίας;

Ειδικότερα θα ήθελα πληροφορίες για Πανεπιστημιακό Ηρακλείου, Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης, Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκης, Πολυκλινική Αθηνών, Θριάσιο, Πανεπιστημιακό Έβρου.

emhelp emhelp

δε γνωρίζω πως είναι η κλινική για νευρολογία στο πανεπιστημιακό Ηρακλείου αλλά ενημερώνω ότι πλέον η λίστα έχει ενοποιηθεί με αυτή του Βενιζελείου. Κοινώς, αν σκέφτεσαι να δηλώσεις Ηράκλειο ψάξε και για τις δύο κλινικές...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που πιστευεται οτι υπαρχει καλη ΩΡΛ?Εχει καποιος αποψη η γνωση για το θεμα?

Νομίζω πως αν έπρεπε σήμερα να επιλέξω που θα έκανα ΩΡΛ, θα κοιτούσα πρώτα σε Αττικό και ίσως σε Γεννηματάς, καθαρά λόγω των προσώπων που υπηρετούν αυτή τη στιγμή ως ειδικοί σε αυτές τις Κλινικές. Και στο Ελπίς τελευταία ακούω πως γίνεται καλή, χρήσιμη και αθόρυβη δουλείτσα με τους ειδικευόμενους της ΩΡΛ.

Δυστυχώς οι Κλινικές είναι σαν τα τάγματα στο στρατό. Ένας ορεξάτος Διοικητής και δυο Λοχαγοί της προκοπής μπορούν να κάνουν το Τάγμα να πετάει. Αντίστροφα, ένα Τάγμα που παλιά πετούσε μπορεί ξαφνικά να μαυρίσει και να αχρηστευθεί μόλις κάποια ικανά στελέχη μετατεθούν/συνταξιοδοτηθούν αν δεν αντικατασταθούν επαρκώς.

Νομίζω λοιπόν πως σήμερα θα κοιτούσα Αττικό, Γεννηματάς, Ελπίς. Σε 5 χρόνια αυτά μπορεί να έχουν αλλάξει.

Συμφωνώ απόλυτα. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα παιδιά!!! Θελω την γνώμη σας! εγω εχω δηλώσει ακτινολογία στη Θεσσαλονίκη στο ΑΧΕΠΑ.. Όμως από παντού ακούω ιδιαιτέρως αρνητικά σχόλια και σκέφτομαι να αλλάξω.. Θετικά ακούω για Παπαγεωργίου ή Παπανικολάου.. Εσείς τι μου προτείνετε;; emrasta

Το Παπανικολαου καλυτερα να το αποφυγεις! Δε θα βγαλεις ακρη με το διευθυντη που εχει αναλαβει εδω και εναμιση χρονο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

θέλω να δηλώσω νοσοκομείο για την γυναικολογία μαιευτική...Αθήνα. Πού με συμβουλεύετε; Αλεξάνδρας ή Έλενας; Έχω περιθώριο 1 εβδομάδα για να το δηλώσω! Συμβουλές - γνώμες please!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

θέλω να δηλώσω νοσοκομείο για την γυναικολογία μαιευτική...Αθήνα. Πού με συμβουλεύετε; Αλεξάνδρας ή Έλενας; Έχω περιθώριο 1 εβδομάδα για να το δηλώσω! Συμβουλές - γνώμες please!!!

Η λίστα είναι πλέον ενιαία για αυτά τα δύο νοσοκομεία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να κανω μια ερωτηση...σε ποιο νοσοκομειο ειναι καλυτερα πιστευετε για παιδοχειρ στην θεσνικη?

Ειναι απαραιτητη η μετακινηση αθηνα η και θεσνικη μπορει κανεις να εκπαιδευτει?

Τροποποιήθηκε από zit
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Χαιρετώ το φόρουμ.. θέλω να κάνω αγγειοχειρουργική και έχω δηλώσει για γενικό κομμάτι ερυθρό σταυρό.. γνωρίζει κανείς αν είναι καλή επιλογή για γενικό κομμάτι η τι κατάσταση επικρατεί εκεί? το μόνο που έχω ακούσει είναι ότι έχει πολλά επείγοντα.. για ειδικό κομμάτι καμιά πρόταση? λαικο, αττικο, ερυθρο, κατ? οποιος γνωριζει..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας!

Θα ήθελα προτάσεις για τα νοσοκομεία για ΠΑΙΔΟΨΥΧΙΑΤΡΙΚΗ ειδικότητα (λαμβανομένων υπόψην των λιστών αναμονής!!)

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά ενδιαφέρομαι για τα πρώτα χρόνια παθολογίας (μετά ελπίζω καρδιολογία στο εξωτερικό ). Προτείνετε κάποιο νοσοκομείο καλό (καλό περιβάλλον και ανθρώπους αν γίνεται!) χωρίς πολλή αναμονή;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Helloo k apo mena!

Για την ειδικότητα της παιδιατρικής στα νοσοκομεία της Λάρισας μια γνώμη;

Τώρα με την ενιαία λίστα, δεν μπορούμε να επιλέξουμε παν/κο ή γενικό..

Ξέρει κανείς πως είναι τα πράγματα στα 2 νοσοκομεία;;

Ευχαριστώωωω!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εμπειρίες από Οφθαλμιατρείο έχει κάποιος? Ωράριο, κλίμα, χειρουργεία, εφημερίες.....

Αξίζει την αναμονή του ή καλύτερα στα ''σίγουρα΄΄ του Γεννήματα -για Οφθαλμολογία πάντα- ?

Τροποποιήθηκε από djarte
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι έχει κάποιος υπηρετήσει στην παθολογική κλινική του ΚΑΤ ή γενικότερα έχει άποψη για τη συγκεκριμένη κλινική έχοντας περάσει από αυτό το νοσοκομείο? Η βοήθειά σας θα ήταν πολύτιμη. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαιρετώ.

Παιδια χρειαζομαι την βοηθεια σας . Εχω δεκα μερες να αποφασισω που θα βαλω για Γυναικολογια μερικη και που για ολοκληρη... Δεν ειμαι απο ελλαδα ειμαι κυπριος και δεν εχω ιδεα για το ποια νοσοκομεια ειναι καλα, κλπ, οπως επισης δεν εχω γνωστους να με συμβουλευσουν.

Τα φωτα σας ,σας παρακαλω emrespect emrespect emrespect

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Σοφικίτης στα Ιωαννινά. Καμια άλλη ουρολογική δεν ασχολείται σοβαρά με ανδρολογία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 7 months later...

Καλημέρα! Για νευρολογία στην Αθήνα, εκτός από τα πανεπιστημιακά και το Γεννηματά, τι άλλο προτείνετε; Έχει κανείς άποψη για τον Ερυθρό Σταυρό και το 251ΓΝΑ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

 

Αν δεις, ακόμα και στο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ έτος είναι ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ αν θα αναλάβουν ΕΥΚΟΛΑ ανευρύσματα...

Σίγουρα το η εξειδίκευση της εγκεφαλοαγγειακής νευροχειρουργικής είναι η πιο απαιτητική, αλλά σκέψου ότι βγαίνεις και μπορεί να μην έχεις ακουμπήσει ποτέ clips.

Είπαμε... Αθήνα-Θεσσαλονίκη μονόδρομος. Εκεί έχουν μηχανήματα και αρκετό caseload για την εμπειρία τους.

 

Αλλά εγώ λέω κάτι άλλο: καθότι η ΝΧ είναι βαριά-νοσοκομειακή ειδικότητα, καλό θα ήταν κάποιος να πάει μονάχα αν έχει πραγματικό πάθος να αφιερωθεί. Αλλιώς αν πας ΝΧ για τα γκαφρά, κλάφτα Χαράλαμπε. 

Hello?! 

 

Wizard, συμφωνώ με το δεύτερο απολύτως. Αλλά αφού και συ παραδέχεσαι ότι είναι βαριά ειδικότητα (γιατί έχω την εντύπωση ότι στη Ν/Χ δεν αρκεί μόνο να ξέρεις να "κόβεις" και να "ράβεις" αλλά θέλει και ολίγη παραπάνω σκέψη και κρίση, σε αντίθεση ίσως με άλλες χειρούργικές ειδικότητες , τότε αν κάποιος θέλει να την κάνει σοβαρά, ας διαλέξει εξωτερικό (αν μπορεί και από οικονομικής άποψης). Και αν είναι η εκπαίδευση στη Γερμανία όπως το περιγράφεις, λυπάμαι, αλλά ΝΑ ΤΗ ΒΡΑΣΩ. Ας τραβήξει κάποιος προς την αντίπερα όχθη του Ατλαντικού σε κάποιο σοβαρό Πανεπιστήμιο (UCSF, Mayo Clinic, Duke, Hopkins, Harvard, Cornell, κ.α. απειράριθμα) κατόπιν χιλίων βασάνων και κόπων (γιατί για να σε πάρουν θέλει USMLE πολύ πάνω από 90, κλινική εμπειρία εκεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ, σοβαρές συστάσεις, ερευνητική δουλειά, κ.ά, συν του ότι δουλεύεις 80 και πλέον ώρες per week) και ας εξοικειωθεί με όλες τις επεμβάσεις που θα ήθελε να κάνει. Πολύ απλά σου λέω ότι δεν διάλεξα τέτοια ειδικότητα στις ΗΠΑ γιατί, εκτός του ότι δε μου αρέσει ιδιαιτέρως η Χειρουργική, πιστεύω ότι δε θα είχα και τα σωματικά και ψυχικά αποθέματα να αντέξω την εξαντλητική άσκηση που κάνουν στην ειδικότητα εκεί. Παρότι τα scores που έπιασα ίσως να μου το επέτρεπαν. Καταλαβαίνεις γιατί (προσωπικά) έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις από έναν Νευροχειρουργό και γιατί για να δεχτώ ότι μπορεί πραγματικά να σταθεί στα πόδια του και σε δύσκολες επεμβάσεις ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχει μετεκπαίδευση στο ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ (κατά προτίμηση Αγγλία/ ΗΠΑ). Η Αθήνα- Θεσσαλονίκη για ειδικότητα Ν/Χ κατά τη γνώμη μου δεν είναι μονόδρομος, είναι ΛΑΘΟΣ ΔΡΟΜΟΣ. Λυπάμαι, αλλά σε τέτοιες ειδικότητες είμαι λίγο ισοπεδωτικός.

 

 

Συμφωνώ απολύτως. Έχω ζήσει 'παλιό' στο 6 έτος ειδικότητας να κάνει το κλείσιμο δέρμα. Μόνο.

Όσοι ξέρουνε γράμματα και στέκονται σήμερα στην Ελλάδα (δημόσια και ιδιωτικά) έχουν πλειοψηφικά περάσει από εξωτερικό.

Εάν πρέπει οπωσδήποτε να μείνει κάποιος Ελλάδα, Θεσσαλονίκη το Παπανικολάου και το ΑΧΕΠΑ κρατάνε μια αξιοπρέπεια ανάλογη του ελληνικού 2015 φυσικά. Αθήνα Ευαγγελισμός και Γενικό/Γεννηματάς. Πανεπιστημιακά Ιωαννίνων και Ηρακλείου ακούγονται επίσης καλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Kαλημέρα/Καλησπέρα σας!

Μετά από πολλή σκέψη, σκέφτηκα να δηλώσω την ειδικότητα της Μικροβιολογίας;

Θα βοηθούσε πολύ αν ήξερε κάποιος συνθήκες εργασίας, δηλαδή κυρίως ωράρια και εφημερίες. Έχω δίκιο να πιστεύω ότι είναι σχετικά χαλαρή ειδκότητα και δεν έχει πολύ φόρτο δουλειάς, με σταθερό ωράριο;

Κυρίως, έχει διαφορά ποιο νοσοκομείο της Αττικής θα δηλώσω, έχει κανείς εικόνα; Θα με βοηθούσε πάρα πολύ, ευχαριστώ άπειρα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γειά σας,

σε λιγο καιρό θα ορκιστώ και πρέπει να κάνω αίτηση για ειδικότητα. Θέλω γαστρεντερολογία, και πρέπει να δηλώσω για τα 2 χρόνια παθολογίας σε κάποιο νοσοκομείο. Λόγω των αναμονών είμαι ανάμεσα σε Θειαγένειο, Γεννηματά και Άγιο Παύλο Θεσσαλονίκης. Ξέρει κάποιος να μου δώσει λίγες πληροφορίες για παθολογία σε αυτά τα νοσοκομεία;

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας,

σε λιγο καιρό θα ορκιστώ και πρέπει να κάνω αίτηση για ειδικότητα. Θέλω γαστρεντερολογία, και πρέπει να δηλώσω για τα 2 χρόνια παθολογίας σε κάποιο νοσοκομείο. Λόγω των αναμονών είμαι ανάμεσα σε Θειαγένειο, Γεννηματά και Άγιο Παύλο Θεσσαλονίκης. Ξέρει κάποιος να μου δώσει λίγες πληροφορίες για παθολογία σε αυτά τα νοσοκομεία;

Ευχαριστώ πολύ!

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για την επιτυχία σου, ειδικά με αυτές τις προοπτικές που υπάρχουνε.

Δεν μπορώ να βοηθήσω για Γεννηματά ή Άγιο Παύλο. Για Θεαγένειο η αναμονή Παθολογία πρακτικά είναι αρνητική, μια και έληξε η σύμβαση για 4εις ειδικευόμενους εδώ και ένα μήνα, Αύγουστο παραιτείται ένας, και Νοέμβριο φεύγει άλλος ένας (τελειώνει). Οπότε πιστεύω θα μπεις πολύ γρήγορα. Δεν ξέρω τι ακριβώς σε ενδιαφέρει στην Γαστρεντερολογία, αλλά με τις παρούσες συνθήκες να ξέρεις ότι πρακτικά δεν θα κάνεις κλασική Παθολογία στο Θεαγένειο. Οπότε δεν ξέρω πόσο θα σε χαλάσει όλο αυτό.

Λεπτομέριες για Παθολογία στο Θεαγένειο συζητάμε εδώ: http://www.greekmeds.gr/forum/topic/28871-dhecnioeinssaao-aea-aaeaeeeuocoa-dhaeieiaeeth-iaeieiassa/page-2#entry469481

Διάβασε και αν έχεις και άλλες απορίες ρώτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλημέρα,

θέλω να κάνω το γενικό μέρος της παθολογίας για ειδικότητα και θέλω να ρωτήσω το εξής,

μήπως ξέρουμε κάποιο καλό νοσοκομείο στην αθήνα για να δήλωσω το γενικό μέρος (2 χρόνια) εκεί?

επίσης μεταξύ αγ.σάββα και ερυθρού σταυρού μήπως γνωρίζετε ποιο νοσοκομείο θα ήταν καλύτερο για γενικό μέρος παθολογίας?

οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν πολυτιμη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.