Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Για γενικό μέρος παθολογίας ποια πανεπιστημιακά και μη θα προτείνατε Θεσσαλονίκη ? ( καρδιολογία το ειδικό μέρος )  Κάποια άποψη για γενικό νοσοκομείο Σερρών ?

Τροποποιήθηκε από Riemanns
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, καλησπέρα και από εμένα! Ξέρει μήπως κάποιος το οτιδήποτε για γεννηματά παθολογία? θα ήθελα να κάνω δύο χρόνια μόνο, με τελική ειδικότητα ενδοκρινολογία! με ενδιαφέρει κυρίως το κλίμα που υπάρχει και αν υπάρχει μια καλή γκάμα περιστατικών! ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπέρα και απο μενα, εχει μήπως κάποιος εικόνα για ενδοκρινολογία Ιπποκρατειο Αθηνών / Μεταξα / Νίκαιας, οσον αφορά την εκπαίδευση και τη γκάμα περιστατικών; επίσης οι εφημερίες ειναι αποκλειστικά κλειστές ή εφημερεύει κανεις και ως παθολόγος/ στα επείγοντα; ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

οπως ειδα απο δυο παλικαρια πιο πριν θα πω και εγω μακρυα απο παμμακαριστο παθολογια καρδιολογια νευρολογια ειναι τραγικο το κλιμα οτι χειροτερο υπαρχει!!!!!!!!!!Μονο οφθαλμιατρικη ειναι καλα...!!!!!!!!!!ΑΠΛΑ ΜΑΚΡΥΑ!!!!!

Τροποποιήθηκε από achiles
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Συμβουλή για πνευμονολογία; Από όσα βλέπω με εξαίρεση το Αττικό όλα τα νοσοκομεία είναι άδεια, δλδ αναμονή μηδέν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα παιδιά!ΣΟΣ!!Ορκίζομαι σε 1 εβδομάδα, ενδιαφέρομαι για ειδικότητα νευρολογίας κ ειλικρινά δεν έχω που αλλού να απευθυνθώ..Έχετε να μου προτείνετε κάπου για πλήρη καθώς κ για μερική? Ενδιαφέρομαι για Θεσ/κη σε πρώτη φάση για πλήρη, ακούω οτι στο ΑΧΕΠΑ είναι πολύ καλά, αλλά τι παίζει με τις αναμονές γτ έχω αρχίσει να φρικάρω..Είναι εύκολο να το υπολογίσω κάπως γτ όπως κ να το κανουμε άλλο 3 ονόματα στη λίστα κ άλλο 40 που έχει αυτή τη στιγμή του ΑΧΕΠΑ. Μπορεί να γίνει μία εκτίμηση στο περίπου? Με ενδιαφέρει φυσικά το επίπεδο της εκπαίδευσης αλλά δε μπορω να περιμένω κ 5 χρόνια πχ..Όποιος γνωρίζει κ προθυμοποιηθεί τον ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 λεπτά πριν, mperi said:

Καλησπέρα παιδιά!ΣΟΣ!!Ορκίζομαι σε 1 εβδομάδα, ενδιαφέρομαι για ειδικότητα νευρολογίας κ ειλικρινά δεν έχω που αλλού να απευθυνθώ..Έχετε να μου προτείνετε κάπου για πλήρη καθώς κ για μερική? Ενδιαφέρομαι για Θεσ/κη σε πρώτη φάση για πλήρη, ακούω οτι στο ΑΧΕΠΑ είναι πολύ καλά, αλλά τι παίζει με τις αναμονές γτ έχω αρχίσει να φρικάρω..Είναι εύκολο να το υπολογίσω κάπως γτ όπως κ να το κανουμε άλλο 3 ονόματα στη λίστα κ άλλο 40 που έχει αυτή τη στιγμή του ΑΧΕΠΑ. Μπορεί να γίνει μία εκτίμηση στο περίπου? Με ενδιαφέρει φυσικά το επίπεδο της εκπαίδευσης αλλά δε μπορω να περιμένω κ 5 χρόνια πχ..Όποιος γνωρίζει κ προθυμοποιηθεί τον ευχαριστώ εκ των προτέρων. 

Δεν χρειάζεται και τίποτα διπλά ολοκληρώματα για να το υπολογίσεις. Στην παρούσα φάση ο 1ος της λίστας ΑΧΕΠΑ που δεν είναι σε χρονοδιάγραμμα είναι πτυχίο 6ος 2013. Do your math...

Τροποποιήθηκε από ventisette
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά για Αναισθησιολογία, ποιά νοσοκομεία προτείνετε ; Από άποψη εκπαίδευσης συνίσταται καλύτερα κατεύθυνση προς πανεπιστημιακά; Ή έξω; 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν έχει κανείς ιδέα για ορθοπαιδική Αθήνα θα ήμουν ευγνώμων. Ξεκινάω γενικό μέρος και σκέφτομαι Ασκληπιείο Βούλας. Έχω ρωτήσει έναν ειδικευόμενο από εκεί και μου είπε κάποια λίγα αλλά αν κάποιος άλλος γνωρίζει για Αττική γενικά για αυτή την ειδικότητα θα ήθελα γνώμες.

Ευχαριστώ!

 

On 18/10/2017 at 1:09 ΠΜ, medhead said:

Παιδιά για Αναισθησιολογία, ποιά νοσοκομεία προτείνετε ; Από άποψη εκπαίδευσης συνίσταται καλύτερα κατεύθυνση προς πανεπιστημιακά; Ή έξω; 

Από συγγενή γνωρίζω ότι για αυτή την ειδικότητα (σε αντίθεση με τις χειρουργικές) δεν έχει μεγάλη διαφορά αρκεί το νοσοκομείο να έχει και σχετικά "πλούσιο" χειρουργικό τμήμα. Ωστόσο δεν έχω προσωπική πείρα, μεταφέρω λόγια τρίτου...

Τροποποιήθηκε από Michel_AnGeLo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ορθοπεδικη αν θες να κανεις κανα χειρουργειο, βρες ενα επαρχιακο νοσοκομειο που παρακαλανε για ειδικευομενους, και αναγκαστικα θα παιρνεις χειρουργεια. Δε χρειαζεται να κατσεις πολυ, κανα 2 χρονια, και θα κανεις οσα χειρουργεια θα εκανες εδω σε ολη σου την ειδικοτητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, ξέρει κανένας τι παίζει με Παθολογία στο Λαϊκό? Από άποψη κλίματος κυρίως (ο φόρτος εργασίας ξέρω ότι είναι μεγάλος). Για παράδειγμα έχω ακούσει για ΠΑ.ΦΥΣ ότι είναι άσχημα για τους ειδικευόμενους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γνωρίζει κανένας για Παθολογία στο Μεταξά? (δίνει 2 χρόνια και με βολεύει γιατί είναι ο χρόνος που θέλω πριν πάω στο κυρίως μέρος της ειδικότητας) Έχει κανένας άποψη? Με συγχωρείτε εαν δεν το ανέβασα στο σωστό τόπικ...!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
On 6/4/2017 at 4:16 ΜΜ, life_zoe said:

Χαίρεται!

Pernien, που το στηρίζεις αυτό που λες για τον Ερυθρό; Εγώ σπούδασα Θεσ/νίκη και δεν ξέρω καθόλου από Όρθοπαιδική στην Αθήνα τι παίζει... Ενδιαφέρομαι να την κάνω στην Αθήνα παρόλο που στη Θεσσαλονίκη έχουμε μερικές εξαιρετικές κλινικές και στο Παπαγεωργίου (ειδικά η Πανεπιστημιακή) και στο Παπανικολάου.

Από ότι μαθαίνω, το ΚΑΤ είναι πολύ καλό για ορθο αλλά βλέπω πως έχει απίστευτη αναμονή...

Επίσης γνωρίζει κανείς που είναι καλά για Γενικό κομμάτι χργ με στόχο απόκτηση Ορθοπαιδικής ειδικότητας; πρόσφατα είχα κάποιες πληροφορίες για το νοσοκομείο των Γρεβενών κάτι που μου έκανε εντύπωση, και προσωπικά πιστεύω πως η χργ στο Νοσοκομείο του Βόλου είναι απροσδόκητα καλή, αν και σα νοσοκομείο γενικώς είναι ψιλοαπαράδεκτο.

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Ευχαριστώ.

Καλήσπερα! Ενδιαφερόμαι για παθολογία(μετα απο αρκετο καιρο που ψαχνω για ειδικοτητα) στον Βόλο, θα ήθελα να μάθω γιατι το χαρακτηρίζεις ως  ψιλοαπαράδεκτο;
Δεν γνωρίζω τίποτα γι αυτο απλώς εχει ανοιχτη θεση κ επειδη ειμαι απο Θεσσαλια το σκεφτομαι, οποιαδηποτε πληροφορια εχεις ευπροσδεκτη!
Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...
On 10/7/2017 at 11:37 ΠΜ, drmedms said:
On 10/6/2017 at 11:23 ΜΜ, ferbyboy said:

ευαγγελισμο, λαικο

Ευχαριστώ πολύ! :lol:

Τα υπόλοιπα (Μεταξά, Άγιοσ Σάββας, Αττικό?) ουτε καν?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και Καλό Πάσχα! Γνωρίζει κανείς για παθολογία (μέρος ειδικοτητας) Χιο/ Σάμο αν είναι Καλά? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

5 ώρες πριν, Greeko said:

Καλησπέρα και Καλό Πάσχα! Γνωρίζει κανείς για παθολογία (μέρος ειδικοτητας) Χιο/ Σάμο αν είναι Καλά? 

Προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου.

Όμως, δεδομένου του πλήθους των μεταναστών, των λαθροπροσφύγων και των επεισοδίων που γίνονται συνέχεια σε τέτοια νησιά του Αιγαίου, λαμβάνοντας υπόψιν και το ότι ζητάς να ασκηθείς στην παθολογία (παντολογική κλινική = θα βλέπεις, ούτε λίγο ούτε πολύ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ), εγώ δεν θα πήγαινα εκεί ακόμα και με διπλάσιο μισθό! (λέμε και κανα ανέκδοτο να περάσει η ώρα, χιλιάρικο και πολύ μας είναι... )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 4/3/2018 at 6:54 ΜΜ, mihiatrik said:

Προσωπικά δεν γνωρίζω καθόλου.

Όμως, δεδομένου του πλήθους των μεταναστών, των λαθροπροσφύγων και των επεισοδίων που γίνονται συνέχεια σε τέτοια νησιά του Αιγαίου, λαμβάνοντας υπόψιν και το ότι ζητάς να ασκηθείς στην παθολογία (παντολογική κλινική = θα βλέπεις, ούτε λίγο ούτε πολύ, ΤΑ ΠΑΝΤΑ), εγώ δεν θα πήγαινα εκεί ακόμα και με διπλάσιο μισθό! (λέμε και κανα ανέκδοτο να περάσει η ώρα, χιλιάρικο και πολύ μας είναι... )

Σωστό το σκεπτικό σου!! Χριστός Ανέστη! 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μάθει από συνάδελφο που ξεκίνησε πριν 1-2 μήνες περίπου Νευρολογία στο Γεννηματά ότι έχουν πολύ καλή εκπαίδευση, αλλά ότι το κλίμα μεταξύ των ειδικευομένων είναι πολύ κακό. Αυτό βέβαια είναι σχετικό και σίγουρα μεταβλητό σε βάθος χρόνου ευτυχώς! Έχω ακούσει επίσης καλά λόγια και για τον Ευαγγελισμό αλλά από παλιότερους ειδικευόμενους.

Τροποποιήθηκε από rea17
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.