Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Παιδιά γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς από σας τυχαίνει να ξέρει που αλλού κάνουν λειτουργική Ν/Χ στην Αθήνα εκτός απο τον Ευαγγελισμό που ήδη το γνωρίζω. Οποιος ξέρει και για εκτός Αθηνών ευπρόσδεκτος.

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης όποιος ξέρει οτιδήποτε? για τις νευροχειρουργικές κλινικές : 1)Στο Βενιζέλειο Ηρακλείου και 2) στο Γ.Ν. Παπαγεωργίου στη Θεσσαλονίκη,που δίνουν μερικό τμήμα της ειδικότητας. Αξίζει κ αν ναι ? για τον κύριο Αρβανιτάκη Δημήτρη στην Κρήτη ξέρω τα καλύτερα ,αν και δε μπορώ να κρίνω απτο βιογραφικό του διευθυντή της ,κατά πόσο καλη δουλεια κ αν γινεται στη κλινική? τον διευθυντή του Παπαγεωργίου κ.Ηλία Καμπέλη?δεν έχω καθόλου στοιχεία.

σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά γεια σας,

θα ήθελα να ρωτήσω αν κανείς από σας τυχαίνει να ξέρει που αλλού κάνουν λειτουργική Ν/Χ στην Αθήνα εκτός απο τον Ευαγγελισμό που ήδη το γνωρίζω. Οποιος ξέρει και για εκτός Αθηνών ευπρόσδεκτος.

Στο Θριάσιο.Για εκτός Αθηνών στην Πάτρα που σπούδαζα σίγουρα.Τώρα κατα πόσο καλή δουλειά γινόταν στο Πανεπιστημιακό επετρεψέ μου να επιφυλάσσομαι. Ξέρω σίγουρα οτι υπήρξαν επιτυχημένες επεμβάσεις κατά της νόσου του Parkinson,αν αυτό σε βοηθάει.

Επίσης σίγουρα εφαρμόζεται κ σε άλλα νοσηλευτικά ιδρύματα της χώρας δε νομίζω να είναι καθαρα προνόμιο του Εαυγγελισμού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά και απο μένα ξανά.Υπέροχη δουλειά απο όλους στο forum και πραγματικά σχεδόν οτι απορία γεννιέται σε κάποιον είναι ήδη απαντημένη.Στην ερώτηση μου τώρα:)Περιμένω τον διορισμό για τον ένα χρόνο χειροργικής μου στον επόμενο μήνα περίπου και θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος ξέρει ή κάνει ειδικότητα ουρολογίας που είναι καλά για να βάλω τα χαρτιά μου. Μου έχουν πει πως Συσμανόγλειο ειναι μεν λίγο αυστηρά αλλά καλή εκπαίδευση.

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προς qbase

σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες σου...για το Ριο το ξέρω ήδη γιατί κι εγώ εκεί τελείωσα.

Το Θριάσιο ξέρει κανείς αν λέει (για Ν/Χ); Ο Ευαγγελισμός έχει μεγάλη αναμονή από ότι είδα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα,

θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής θέμα ,θέλω να δηλώσω μερικό κομμάτι μικροβιολογίας (2 χρόνια) στην Αθήνα, και αν δεν κάνω λάθος (παρακαλώ διορθώστε με) υπάρχουν οι εξής επιλογες:

1) Α. Συγγρος

2) Ογκολογικό Αγιοι Ανάργυροι

3) Πατησια

και τα τρια αυτα νοσοκομεία δίνουν 2 χρόνια, και νομίζω με παρόμοια αναμονή.

Οποιαδήποτε άποψη θα ήταν πολύ χρήσιμη καθώς δεν γνωρίζω κάτι για κανένα από αυτά.

Ευχαριστώ πολυ εκ των προτέρων, ο χρόνος πιέζει πολύ, οπότε και πάλι κάθε άποψη καλοδεχούμενη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, καλησπέρα! παίρνω πτυχίο την άλλη εβδομάδα κ θελω να δηλώσω παιδιατρική! Έχω βέβαια φρικάρει με τις αναμονές.Σκέφτομαι για μερική ειδικότητα να δηλώσω επαρχία αλλά δεν έχω αποφασίσει για την πλήρη.καμιά καλη συμβουλή;;;;; Ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα. Σε περίπτωση που ενδιαφέρεσαι για Βόρειο Ελλάδα, άκουσα πρόσφατα ότι για παιδιατρική είναι καλά στο Νοσοκομείο της Βέροιας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία, το έχω ακούσει κ εγώ. Αλλά η Βέροια δίνει μόνο 2 χρόνια δυστυχώς κ η θέση ανοίγει το 2015

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καρδιολογία...Που στην Αθήνα??

Καλησπέρα σε όλους...Είμαι καινούργιος στο forum και πραγματικά θέλω τη βοήθεια όποιου συνάδελφου ξέρει..Ενδιαφέρομαι για την ειδικότητα της Καρδιολογίας,σε λίγο καιρό θα δηλώσω το ειδικό μέρος και θα ήθελα, αν γνωρίζει κανείς,ακόμα καλύτερα αν είναι ήδη μέσα σε νοσοκομείο στην Αθήνα και εξασκεί το κομμάτι της Καρδιολογίας, ακριβώς επειδή η αναμονή σε νοσοκομεία όπως το Ιπποκράτειο το Αττικό ή το Ωνάσειο την κάνουν απαγορευτική, αν υπάρχει κάποιο άλλο νοσοκομείο στην Αθήνα που να παρέχει μια καλή ή καλύτερα ''αξιοπρεπή'' ειδικότητα, όσον αφορά την οργάνωση της κλινικής, το ενδιαφέρον των ειδικευμένων (Επιμελητών κ Διευθυντή)να διδάξουν τον νέο ειδικευόμενο και να του μεταφέρουν τις εμπειρίες τους, αλλά και να του δίνουν ευκαιρίες να συμμετέχει ενεργά σε όλο το κομμάτι της ειδικότητας(δλδ να μην κάνει μόνο αυτό που λέμε ''λάτζα'').Ξέρω οτι αυτό που περιγράφω είναι ουτοπικό, απλά ψάχνω να βρω τουλάχιστον κάτι που θα το προσεγγίζει, τη χρυσή τομή ανάμεσα σε μία ''ανεκτή'' αναμονή και σε μία ''αξιοπρεπή'' ειδικότητα, ώστε να μην σπαταλήσω 4 ή 5 χρόνια αναμονής σε κάποιο νοσοκομείο της Αθήνας και τελικά να διαπιστώσω οτι δεν άξιζε καθόλου...Ενδιαφέρομαι πρωτίστως για νοσοκομείο στην Αθήνα,αλλά είναι ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πληροφορία(κ από επαρχία)!!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα, για ειδικότητα ψυχιατρικής ξέρει κανείς που είναι καλύτερα στην αθήνα; σκέφτομαι το αττικό. καλά είναι;

ευχαριστώ!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

καλησπερα παιδια θα ηθελα την γνωμη σας θελω να δηλωσω ειδηκοτιτα τις παθολογιας η της παθολογικης ογολογιας στην αθηνα που ειναι πιο καλα??σε πιο νοσοκομειο καυα την γνωμη σας!ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επαναφέρω την ερώτηση για τον αν είναι καλά στο "Σωτηρία" για την ειδικότητα της Μικροβιολογίας, γιατί δεν πήρα απάντηση.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σε όλους.

Γυναικολογία στο Αλεξάνδρα. Κρατική ή πανεπιστημιακή κλινική? Ιδού η απορία...

Τροποποιήθηκε από DR.FOTIOS
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολο το φορουμ!Ενας φιλος διοριζεται για Παθολογια κι ηρθε επιτελους η ωρα να δηλωσει νοσοκομεια για Καρδιολογια.Θα θελα πραγματικα την βοηθεια σας:

1)Εκτος απ το κλασσικο Ιπποκρατειο με την απαγορευτικη αναμονη,ποια αλλα νοσοκομεια προτεινετε απ την εμπειρια σας ως ικανοποιητικα για ειδικοτητα καρδιολογιας. Κατα προτιμηση Βορεια Προαστεια ,μικρο χρονο αναμονης και καλη εκπαιδευση.

2)Αν γνωριζω καλα,στην Αθηνα μονο το Πατησιων δινει μερικη(2 χρονια).Γνωριζει κανεις αν αξιζει η αναμονη,γιατι γνωριζω οτι πολλα περιφερειακα εχουν κενες θεσεις.Τελος απο τα κοντινα περιφερειακα νοσοκομεια(πχ Χαλκιδα,Κορινθος,Αργος)ποιο πιστευετε οτι αξιζει περισσοτερο.

Ευχαριστω προκαταβολικα.Πιστευω οτι κι αλλα παιδια θα βοηθηθουν με τις απαντησεις σας.Συγχαρητηρια για την δουλεια στο φορουμ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια απορία.Στην εποχή του μνημονίου,των συγχωνεύσεων νοσοκομείων,των σχεδιαζόμενων εξετάσεων για ειδικότητα και μειώσεων θέσεων ειδικευομένων υπάρχουν ακόμα συνάδελφοι που πιστεύουν οτι έχουν την πολυτέλεια να επιλέξουν συγκεκριμένα νοσοκομεία για να ειδικευτούν???Όπως δείχνουν τα πράγματα όσοι δηλώνουν τώρα ειδικότητα(και όχι μόνο),θα διαγωνιστούν για ελάχιστες θέσεις...Επομένως η συζήτηση σε αυτό το topic νομίζω οτι είναι τουλάχιστον ανεπίκαιρη...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τι προτεινεις δηλαδη σε οσους μπορουν πχ απο σημερα να δηλωσουν επιτελους το 2ο κομματι; Να μη δηλωσουν κ να περιμενουν τις εξετασεις; Τουλαχιστον αυτοι ειναι κ@φαρδοι κ θα προλαβουν να γραφτουν σε καποια λιστα... Κ ποτε δεν ξερεις τι μεταβατικο σταδιο θα υπαρξει! Αρα μια χαρα επικαιρο ειναι κ τωρα! Απλα δυστυχως δεν εχω ιδεα τι παιζει με καρδιολογια :(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ

ΙΠΠΟΚΡΑΤΕΙΟ : Με διαφορά η καλύτερη και πλέον οργανωμένη κλινική που υπάρχει στην Ελλάδα. Με συγγραφικό και επιστημονικό έργο απλησίαστο. Επι Τούτουζα ανέβηκε και επι Στεφανάδη εκτοξεύτηκε. Εξαιρετικά τα περισσότερα εργαστήρια τους. Αν δεν κάνω λάθος, το 2008 ήταν η κλινική με τις περισσότερες διεθνείς δημοσιεύσεις στο τομεά της καρδιολογίας στην Ευρώπη! Αν έχεις επώνυμο καλό και χρόνο να περιμένεις πήγαινε Ιπποκράτειο, θα βρεθείς στην Ά Πανεπιστημιακή και πιθανόν θα ξεκινήσεις διατριβή, αν δεν έχεις σε περιμένει ο Καλικάζαρος .

ΑΤΤΙΚΟ : Καλό επίσης αλλά δεν έχει βρει ακόμα τα πατήματα του μετά την αποχώρηση του Κρεμαστινού, για μένα σε μεταβατικό στάδιο. Ατού η Β’ Πανεπιστημιακή και το υλικό της (Λεκάκης, Φιλιππάτος, Παρασκευαίδης, κτλ ) και φυσικά το πειβάλλον εργασίας. Ίσως λιγο πιο αυστηρά τα πράγματα τώρα επι Νανά για τους ειδικεύομενους.

ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΜΟΣ: Δυο κλινικές, από τις οποίες η μια του Μανώλη σχετικά καλύτερη, σε περιμένει πολύ μα πάρα πολύ δουλειά , από επιστημονικό έργο μέτρια πράγματα λόγω φόρτου εργασίας. Όταν τελειώσεις θα βγεις αναγκαστικά καρδιολόγος άνω του μετρίου ακόμα κι αν διάβασες μόνο τους τελευταίους 6 μήνες της ειδικότητας. Από άποψη απόκτησης κλινικής εμπειρίας δεν συγκρίνεται με κανένα στην Ελλάδα. Όποιος αντέξει στα ΤΕΠ του Ευαγγελισμού δεν φοβάται τίποτα. Επιπλέον ατού η καρδιοχειρουργική κλινική του Χαρίτου.

ΩΝΑΣΕΙΟ : Ηταν εξαιρετικό, αλλά από το 2007 μετά παραμένει σε μέτρια επίπεδα δεν έχει πλέον διευθυντή καθηγητή Ά. Έχει όλους τους τομείς της καρδιολογίας , 3 αίθουσες αιμοδυναμικού , πολλά εργαστήρια κτλ. Δεν έχει επείγοντα ( δεν εφημερεύει) και επιπλέον δεν έχει παθολογική υποστήριξη ! Παραμένει όμως εξαιρετικό νοσοκομείο για να κάνεις ειδικότητα με πολύ καλό όνομα στο κόσμο .

ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ : Πιστεύω μόνο για όσους πήραν πτυχίο Αθήνα και πέρασαν από την εκεί Πανεπιστημιακή Θεραπευτική και επιπλέον είναι πολύ καλά διαβασμένοι. Εξαιρετικά συντηρητικό νοσοκομείο, απαιτητικές συνθήκες για τους ειδικευόμενους, εν τούτοις με πολύ καλό επιστημονικό/συγγραφικό έργο και προοπτικές.Καλό αιμοδυναμικό.

ΤΖΑΝΕΙΟ : ‘’Φτιάχτηκε ‘’ κατά πολύ από τον Κόκκινο. Παραμένει το βασικό νοσοκομείο του Πειραιά με πάρα πολύ κίνηση. Τα τελευταία χρόνια επι Φούσα διατηρείται σε ικανοποιητικό επίπεδο. Απαιτητικό πολύ για τους ειδικευόμενους, δεν συστήνεται για χαλαρή ειδικότητα.

ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ : Σχετικά καλό με καλό εργαστήριο, αξίζει λόγω Πυργάκη.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ : Σχετικά καλά , δυο κλινικές με καλό αιμοδυναμικό εργαστήριο.

ΛΑΙΚΟ : Επι του παρόντος μέτριο, η Γ’ Πανεπιστημιακή μόνο στα χαρτιά , λειτουργεί η κλινική του ΕΣΥ μόνο , εν τούτοις έχει προοπτικές αν αναπτυχθεί πλήρως η Γ’ Πανεπιστημιακή.

ΣΩΤΗΡΙΑ , ΕΛΠΙΣ , ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΝΚΓ , ΣΙΣΜΑΝΟΓΛΕΙΟ , σχεδόν ίδια , για ειδικότητα υπό ανθρώπινες συνθήκες και ωράρια, με καλή κλινική εμπειρία χωρίς να υπολείπονται .Μοναδικό μείον η έλλειψη αιμοδυναμικού.

Από τα στρατιωτικά καλό το Νίμιτς με αιμοδυναμικό που δουλεύει πάρα πολύ ίσως προτείνεται για όσους θέλουν επεμβατική καρδιολογία, καλό επίσης και το 251 ακολουθεί 401 και ΝΝΑ

ΑΓΙΑ ΟΛΓΑ, ΚΑΤ , ΙΚΑ Παπαδημητρίου, ΘΡΙΑΣΙΟ δεν έχω άποψη , εντούτοις έχουν όλα αιμοδυναμικό εργαστήριο , αλλά η σειρά που τα βάζω είναι ενδεικτική .

Πριν κλείσω να επισημάνω πρώτον οτι αυτή είναι μια απόλυτα προσωπική άποψη και δεύτερον όποιος σκέφτεται να δηλώσει Αθήνα για είδικότητα να έχει υπόψη του οτι οι εξέτάσεις για τον τίτλο της ειδικότητας της Καρδιολογίας στην Αθήνα τα τελευταία δυο χρόνια έχουν το υψηλότερο ποσοστό απόρριψης ( μόλις 40% επιτυχία).

Υ.Γ. η σειρά των νοσοκομείων, τουλάχιστον για τα 5-6 πρώτα, είναι πάλι η προσωπική μου άποψη για τη δυναμική τους και στο πόσο αξίζουν να κάνει κάποιος εκεί ειδικότητα .

Τροποποιήθηκε από dim.dim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 6 months later...

γεια σε όλους!!

λιγη βοήθεια θέλω σε κατι πιο γενικό.

το γενικό μέρος χειρουργικής των χειρουργικών ειδικοτήτων έχει σημασία να είναι σε ένα καλό νοσοκομείο ή δεν παίζει και τόσο ρόλο στη μετέπειτα πορεία της ειδικότητας και μόνο το ειδικό θέλει προσοχή που θα δηλώσεις?

πχ εγώ χρειάζομαι 1 χρονο γεν. χειρουργική και εχω βρει σε επαρχιακό νοσοκομείο που δεν είναι κατι ιδιαίτερο (αλλά με πολύ μικρή αναμονή)... να το δηλώσω ή θα το μετανιώσω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σε όλους!!

λιγη βοήθεια θέλω σε κατι πιο γενικό.

το γενικό μέρος χειρουργικής των χειρουργικών ειδικοτήτων έχει σημασία να είναι σε ένα καλό νοσοκομείο ή δεν παίζει και τόσο ρόλο στη μετέπειτα πορεία της ειδικότητας και μόνο το ειδικό θέλει προσοχή που θα δηλώσεις?

πχ εγώ χρειάζομαι 1 χρονο γεν. χειρουργική και εχω βρει σε επαρχιακό νοσοκομείο που δεν είναι κατι ιδιαίτερο (αλλά με πολύ μικρή αναμονή)... να το δηλώσω ή θα το μετανιώσω?

Από τη μια καλό είναι να προχωράς γρήγορα, από την άλλη είναι λάθος πιστεύω να κάνεις αυτόν τον χρόνο απλά σα να ήταν θητεία στο στρατό. Είναι πολύ κρίμα που περνάει χρόνος ερήμη μέσα στην ειδικότητα. Και αυτό θα γίνει όπου και αν πας. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να συνδυάσεις ένα νοσοκομείο με σχετικά μικρή αναμονή που να μάθεις και 2 πράγματα (γιατί στην Ελλάδα σε 1 χρόνο χειρουργικής δε θα μάθεις και περισσότερα), να μάθεις πως να αντιμετωπίζεις περιστατικά στο ΤΕΠ, προβλήματα στην κλινική και κάποια ελάχιστη χειρουργική εκπαίδευση. Από μας φεύγουν πολλοί συνάδελφοι σα να μη δούλεψαν ένα χρόνο σε νοσοκομείο όχι μόνο λόγω της ανεπάρκειας της ελληνικής εκπαίδευσης αλλά και γιατί δεν το πάλεψαν καν. Από την άλλη ξέρω άτομα που πήγαν σε επαρχιακά νοσοκομεία και προχώρησαν γρήγορα στο ειδικό κομμάτι.

Είναι προσωπική επιλογή πιστεύω. Σίγουρα όμως δεν αξίζει μεγάλη αναμονή για ένα χρόνο που θες όσο καλό και αν είναι το νοσοκομείο. Και να προσπαθήσεις να πάρεις ο,τι περισσότερο μπορέσεις παρά την απογοήτευση που θα φας όταν δεις ότι δε θα σου δείχνουν και σε τι συνθήκες θα δουλεύεις...

Keep walking.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα παιδια.Ηθελα να συλλεξω πληροφοριες για ορθοπεδικη...εκτος απο το ΚΑΤ που ολοι ξερουμε οτι εινα καλο νοσοκομειο,ποια αλλα νοσοκομεια Αθηνας ειναι καλα?ΕΡΥΘΡΟΣ τι λεει?ΓΕΝΝΗΜΑΤΑΣ??Επισης στο ΑΜΑΛΙΑ ΦΛΕΜΙΓΚ εχει καλη ορθοπεδικη κλινικη????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.