Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Ξερει κανεις να μου πει που ειναι προτιμοτερο να συνεχισω αναισθησιολογια στην κρητη;(εχω κανει ηδη τον πρωτο χρονο αλλου).ΠΑΓΝΗ ή Βενιζελειο;εχω ακουσει καλα και ασχημα και για τα δυο:/

Παιδιά ξέρει κανένας τίποτα για την ερώτηση του συναδέλφου; ενδιαφέρομαι και εγώ για πληροφορείες.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για γενικη χειρουργικη θεσσαλονικη που ειναι καλα; ευχαριστω

Ιπποκράτειο μακραν αλλα απο οσο ξερω έχει μεγάλη αναμονή τωρα! Για κάποιον ο οποίος θελει να κάνει μόνο Γενική Χειρουργική (και ΟΧΙ ως πρώτο κομμάτι για άλλη χειρουργική) το συνιστώ με κλειστά μάτια. Μεγάλο νοσοκομείο, πολλά χειρουργεία, μέσα στην πόλη (άρα άμεση πρόσβαση), κάποιες κλινικές κάνουν φοβερή δουλεια με τους ειδικευόμενους της Γενικής Χειρουργικής και μεγάλο αβανταζ το κεντρο μεταμοσχεύσεων.

Αμέσως επόμενη επιλογή το Παπαγεωργίου με λίγο μικρότερη αναμονή και με αρκετα χειρουργεία (όχι όσα το Ιπποκράτειο βέβαια). Αρνητικό η απόσταση από την πόλη (θα πρέπει οπωσδηποτε να μένεις προς Πεύκα για να εχεις άμεση πρόσβαση) και η ιδιαίτερη "αδυναμία" που έχουν στα νευροχειρουργικά περιστατικα (θα δεις τόσα νεύρα όσα δεν εχεις δει σε όλη σου τη ζωη :P )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

για γενικη χειρουργικη θεσσαλονικη που ειναι καλα; ευχαριστω

Ιπποκράτειο μακραν αλλα απο οσο ξερω έχει μεγάλη αναμονή τωρα!

ειναι σιγουρο αυτο;γιατι 3 εχει στην αναμονη και μεσα στο 13 μπαινουν.πανω κατω 2 χρονια αναμονη...η εννοεις περισσοτερο;

Τροποποιήθηκε από kalampakas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι σιγουρο αυτο;γιατι 3 εχει στην αναμονη και μεσα στο 13 μπαινουν.πανω κατω 2 χρονια αναμονη...η εννοεις περισσοτερο;

Εγω ξέρω από τα μέσα ότι για πλήρη Γενική έχει γυρω στα 2 χρονια αναμονή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ειναι σιγουρο αυτο;γιατι 3 εχει στην αναμονη και μεσα στο 13 μπαινουν.πανω κατω 2 χρονια αναμονη...η εννοεις περισσοτερο;

Εγω ξέρω από τα μέσα ότι για πλήρη Γενική έχει γυρω στα 2 χρονια αναμονή.

οκ σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνάδελφοι, θα ηθελα να ρωτήσω κάτι τους μεγαλύτερους κυρίως. Κάνω το γενικο κομμάτι ουρολογίας σε στρατιωτικο νοσοκομείο. Χειρουργεία μπαίνουν πάρα πολλά και βλέπουμε και περιστατικά παραδόξως. Παρόλα αυτά από πρακτική εκπαίδευση δε δινουν και πολλα. Αγγιστρα και παλι αγγιστρα. Θα ηθελα να ρωτησω κατά ποσο αυτο θα με επηρεασει στο ειδικό κομματι, η δε θα πρέπει να με απασχολεί?

Τώρα, μη δηλώνετε τέτοιου τύπου νοσοκομεία για ειδικότητα. ιδού και οι λόγοι

1 τα περιστατικά φτανουν και με το παραπανω για το 1ο ετος αλλά μετά μένετε στασιμοι. Η εκπαιδευση σας θα ειναι ελλειπής.

2 μακριά απο τις χειρουργικές. Βάζουν τα πελατάκια τους και σεις δε θα πέρνετε ούτε βασικούς χρόνους.

3 Οι ανθρωποι ασκούν ιατρική κακής ποιότητας. Ειχαμε νοσηλευόμενο που για νοσηλεια 2 μηνων τροχαιο με κεκ και εφαγε 11 αξονικές. στελνουν εξετάσεις σωρηδών και ζητούν εκτιμήσεις απο το μισο νοσοκομείο.

Τα καλά τώρα.

1 ηρεμες εφημερίες και ΤΕΠ

2 αδεια αγραφη Χριστούγεννα και Πασχα

3 γλυτώνεις τη σαβούρα του ΕΣΥ, αλβανοι πακιστανοι κτλ.

4 λίγη Λαντζα

5 ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ, αρα διαφυλάσεις την υγεία σου

6 θέλοντας και μη, στις χειρουργικές θα μαθεις καλούτσικη χειρουργική παθολογία και μετεγχειρητικό ελεγχο ασθενών, αντιβιώσεις ισοζύγιακτλ.

Λοιπόν συνάδελφοι, αν μπορείτε λύστε μου την απορία. θα με επηρεασει αυτή η χρονία που δε μου έδωσαν παρά μόνο άγγιστρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα παιδιά

Τελειωσα απο Θεσσαλονίκη και ψαχνω για καρδιολογια. Εχετε πληροφορίες για τα πανεπιστημιακα της Λάρισας, , ιωαννινων η απο Αθήνα το τι προτείνετε. .?το πιο σημαντικό γ μενα ειναι μια κλινικη με ανθρώπους με.διαθεση να σ δειξουν κ να σ μαθουν πραγματα κ οχι απαραιτητα τα μεγαλα ονοματα π δε τα βλεπεις ποτε στην κλινική. .Επίσης εχετε ιδεα για αρρυθμολογια που εχει καλη φήμη? ? Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

συνάδελφοι, θα ηθελα να ρωτήσω κάτι τους μεγαλύτερους κυρίως. Κάνω το γενικο κομμάτι ουρολογίας σε στρατιωτικο νοσοκομείο. Χειρουργεία μπαίνουν πάρα πολλά και βλέπουμε και περιστατικά παραδόξως. Παρόλα αυτά από πρακτική εκπαίδευση δε δινουν και πολλα. Αγγιστρα και παλι αγγιστρα. Θα ηθελα να ρωτησω κατά ποσο αυτο θα με επηρεασει στο ειδικό κομματι, η δε θα πρέπει να με απασχολεί?

Τώρα, μη δηλώνετε τέτοιου τύπου νοσοκομεία για ειδικότητα. ιδού και οι λόγοι

1 τα περιστατικά φτανουν και με το παραπανω για το 1ο ετος αλλά μετά μένετε στασιμοι. Η εκπαιδευση σας θα ειναι ελλειπής.

2 μακριά απο τις χειρουργικές. Βάζουν τα πελατάκια τους και σεις δε θα πέρνετε ούτε βασικούς χρόνους.

3 Οι ανθρωποι ασκούν ιατρική κακής ποιότητας. Ειχαμε νοσηλευόμενο που για νοσηλεια 2 μηνων τροχαιο με κεκ και εφαγε 11 αξονικές. στελνουν εξετάσεις σωρηδών και ζητούν εκτιμήσεις απο το μισο νοσοκομείο.

Τα καλά τώρα.

1 ηρεμες εφημερίες και ΤΕΠ

2 αδεια αγραφη Χριστούγεννα και Πασχα

3 γλυτώνεις τη σαβούρα του ΕΣΥ, αλβανοι πακιστανοι κτλ.

4 λίγη Λαντζα

5 ΚΟΙΜΑΣΑΙ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΙΑ, αρα διαφυλάσεις την υγεία σου

6 θέλοντας και μη, στις χειρουργικές θα μαθεις καλούτσικη χειρουργική παθολογία και μετεγχειρητικό ελεγχο ασθενών, αντιβιώσεις ισοζύγιακτλ.

Λοιπόν συνάδελφοι, αν μπορείτε λύστε μου την απορία. θα με επηρεασει αυτή η χρονία που δε μου έδωσαν παρά μόνο άγγιστρα?

Η χειρουργική δεν είναι μόνο να βλέπεις και να κρατάς άγκιστρα. Δυστυχώς στην Ελλάδα οι χειρουργοί μόλις τελειώνουν την ειδικότητα τις περισσότερες φορές δεν είναι σε θέση να είναι αυτόνομοι... Οπότε αν στα στρατιωτικά νοσοκομεία είναι και ο κανόνας να μείνεις στα άγκιστρα, ΜΑΚΡΥΑ! Ας κρατάει ο ένας τα άγκιστρα του άλλου κι ας μοιραστούν τα λεφτά. Οι ειδικευόμενοι δεν είναι υπηρέτες είναι εκπαιδευόμενοι

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εσύ Νάστε που κάνεις ειδικοτητα αν επιτρεπεται; σε ποιο έτος εισαι και τι ξέρεις να χειρουργεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ξέρω να χειρουργώ τίποτα γιατί είμαι αναισθησιολόγος. Οπότε έχω δει αρκετές φουρνιές χειρουργών από διάφορα νοσοκομεία και θεωρώ ότι έχω σχηματίσει μια άλφα άποψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τεράστια πλάνη. δυστυχώς μόνο ο χειρουργός μπορεί να κρίνει άλλους χειρουργούς. ούτε αναισθησιολόγοι, ούτε εργαλειοδότες, ούτε νοσηλεύτριες κίνησης.

σαν να σου πω εγώ ότι έχω γνώμη για το ποιος κάνει καλύτερη επισκληρίδιο, έχει αξία; φυσικά και όχι.

το πρόβλημα που σωστά ανέφερες ότι οι χειρουργοί δεν είναι αυτόνομοι είναι πανευρωπαικό. μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρώ εγώ ότι στην Ελλάδα δουλεύουν οι γιατροί για το χιλιάρικο.

ΥΓ: Σε ρώτησα γιατι το επώνυμο σου κάτι μου θύμισε, προς Αρεταίειο μεριά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τεράστια πλάνη. δυστυχώς μόνο ο χειρουργός μπορεί να κρίνει άλλους χειρουργούς. ούτε αναισθησιολόγοι, ούτε εργαλειοδότες, ούτε νοσηλεύτριες κίνησης.

σαν να σου πω εγώ ότι έχω γνώμη για το ποιος κάνει καλύτερη επισκληρίδιο, έχει αξία; φυσικά και όχι.

το πρόβλημα που σωστά ανέφερες ότι οι χειρουργοί δεν είναι αυτόνομοι είναι πανευρωπαικό. μεγαλύτερο πρόβλημα θεωρώ εγώ ότι στην Ελλάδα δουλεύουν οι γιατροί για το χιλιάρικο.

ΥΓ: Σε ρώτησα γιατι το επώνυμο σου κάτι μου θύμισε, προς Αρεταίειο μεριά!

Έχω περάσει κι από Αρεταίειο. Προφανώς είσαι χειρουργός οπότε λες τα κλασσικά :) πρέπει να δεχτείς όμως ότι ναι οι αναισθησιολόγοι μπορούν να σε κρίνουν μια χαρά, όχι όλοι βέβαια γιατί γνωρίζουμε πως πολλοί δεν έχουν ιδέα ούτε τι τομή κάνετε ακριβώς. Όπως κι εσείς μπορείτε να κρίνετε τον αναισθησιολόγο, φυσικά και πάλι όχι όλοι. Δεν μπορείς να καταλάβεις ποιος κάνει καλύτερη επισκληρίδιο δηλαδή? Βέβαια (και εδώ είναι άλλη κουβέντα) δυστυχώς για πολλούς χειρουργούς ο καλός αναισθησιολόγος είναι αυτός που τα βάζει όλα άκριτα κι ας κινδυνεύει η ζωή του ασθενούς ενώ για πολλούς αναισθησιολόγους ο καλός χειρουργός είναι αυτός που κάνει γρήγορα, αν είναι και άρπα κόλλα ακόμη καλύτερα. Δε μιλάω για αυτούς φυσικά που προσωπικά θεωρώ πως πρέπει να εκλείψουν αυτές οι κατηγορίες απαράδεκτων γιατρών. Δεν ελπίζω όμως και σε πολλά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Γειά σας παιδιά! Θα ηθελα τα φώτα σας! Ετοιμάζομαι να δηλώσω το ειδικό μέρος της καρδιολογίας στην Αθήνα. Σκεφτόμουν για το Τζανειο κατά κύριο λόγο (μιας και θα κάνω εκεί κ το κομμάτι της παθολογίας) και ίσως και για το ΝΙΜΤΣ. Δε με ενδιαφέρει το να κάνω χαλαρή ειδικότητα. Θα ηθελα να εχω τη δυνατότητα να δω αρκετα περιστατικά κ να αποκτήσω κλινική εμπειρία. Επίσης επειδή σκέφτομαι ως ενδεχόμενο και την επεμβατική καρδιολογία θα ήθελα αν ξερει κάποιος να με πληροφορήσει σχετικά με το αιμοδυναμικό αυτων των δύο νοσοκομείων.

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

μακριά από στρατιωτικά ΜΑΚΡΙΑ. Τα ιδρύματα αυτά πρέπει να πάψουν να χορηγούν ειδικότητα

Σ ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία! :-)

Η αλήθεια είναι ότι τώρα τελευταία που το έψαξα λίγο έχω ακούσει διάφορα αρνητικά για τα στρατιωτικά οπότε κλείνω κάπως περισσότερο προς το Τζάνειο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε ,χωρίς να κάνω καρδιολογία, πιστεύω ότι στο Τζάνειο θα βρεις πολλούς μαλάκες, ΑΛΛΑ σίγουρα, τα αξιόλογα άτομα θα είναι αρκετά και αυτό θα σε αποζημειώνει για τα ξενύχτια που θα κάνεις και τη κούραση. Δε ξέρω άν στην απόφασή σου παίζει ρόλο η αναμονή αλλά προσωπική συμβουλή μου είναι ότι αξίζει να περιμένεις και διέγραψε τα ιδρύματα αυτά από τη σκέψη σου. Εγώ κάνω χειρουργικη και η κλινική μου είναι φουλ στα ζώα και οι υπόλοιπες δε πάνε πίσω. Οι καραβανάδες, μας έχουν για τη λάτζα μόνο και αυτό είναι και το εύλογο άλλωστε, αφού από ιατρική είναι ΑΧΡΗΣΤΟΙ. Εξαιρέσεις υπάρχουν ελλάχιστες. Οι περισσότεροι είναι αποτυχημένοι σε προσωπικό επίπεδο γιατί δεν τους ανεχεται και άνθρωπος και όσοι αξίζουν πραγματικά αποστρατεύονται. Δεν υπάρχει λόγος να ανεχθείς τα κόμπεξ του κάθε κωλόπαιδαρά. Αν, το πιστεύεις, τους σιχάθηκα. Για να καταλάβεις, δε το σκεφτομαι ούτε για παράταση. Αγροτικό να ηρεμήσει το στομάχι μου. Ας μη κουβεντιάσουμε άλλο το θέμα. Τώρα γύρισα απο ένα μπαρ που ήμουν με τον αδερφό μου και δε θέλω να ξεράσω πάνω στον υπολογιστή με τους καραβανάδες.

Τροποποιήθηκε από giorgakis glikas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειλικρινής απορία: αφού οι "καραβανάδες" έχουν τους πολίτες ειδικεύομενους μόνο για την λάντζα ενώ οι ΕΣΥτες παράγουν φοβερό εκπαιδευτικό έργο (και χειρουργεία μιας και κάνεις Χειρουργική), γιατί δεν παραιτείσαι να συνεχίσεις την ειδικότητά του σε πολιτικό νοσοκομείο και αντ' αυτού πιέζεσαι και μετράς αντίστροφα τις μέρες για να τελειώσεις λες και είσαι φαντάρος ;

Ουδεμμία επίπτωση δεν θα έχεις, πέραν 2-3 μηνών αναμονής ώστε να διοριστείς αλλού.

Η δική μου εμπειρία από στρατιωτικό νοσοκομείο είναι εντελώς διαφορετική, και δεν είναι διόλου τυχαία η φήμη που έχουν.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα! Μήπως καποιος συνάδελφος γνωρίζει πώς είναι τα πράγματα στα Νοσοκομεία Τρικάλων και Λαμίας για παιδιατρική; Επίσης θα ήθελα πληροφορίες για το Κρατικό Νίκαιας και αν είναι καλή επιλογή για πλήρη ειδικότητα.

Τροποποιήθηκε από hamogelo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε ,χωρίς να κάνω καρδιολογία, πιστεύω ότι στο Τζάνειο θα βρεις πολλούς μαλάκες, ΑΛΛΑ σίγουρα, τα αξιόλογα άτομα θα είναι αρκετά και αυτό θα σε αποζημειώνει για τα ξενύχτια που θα κάνεις και τη κούραση. Δε ξέρω άν στην απόφασή σου παίζει ρόλο η αναμονή αλλά προσωπική συμβουλή μου είναι ότι αξίζει να περιμένεις και διέγραψε τα ιδρύματα αυτά από τη σκέψη σου. . Οι καραβανάδες, μας έχουν για τη λάτζα μόνο και αυτό είναι και το εύλογο άλλωστε, αφού από ιατρική είναι ........ Εξαιρέσεις υπάρχουν ελλάχιστες. Δεν υπάρχει λόγος να ανεχθείς τα κόμπεξ του κάθε κωλόπαιδαράΓια να καταλάβεις, δε το σκεφτομαι ούτε για παράταση. Αγροτικό να ηρεμήσει το στομάχι μου. Ας μη κουβεντιάσουμε άλλο το θέμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Που είναι καλύτερα για ειδικότητα Νευρολογίας;

Ειδικότερα θα ήθελα πληροφορίες για Πανεπιστημιακό Ηρακλείου, Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης, Παπαγεωργίου Θεσσαλονίκης, Πολυκλινική Αθηνών, Θριάσιο, Πανεπιστημιακό Έβρου.

Η Παμμακάριστος έχει την πιο μικρή αναμονή, ξέρει κανείς αν αξίζει η ειδικότητα εκεί;

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη.

emhelp emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που πιστευεται οτι υπαρχει καλη ΩΡΛ?Εχει καποιος αποψη η γνωση για το θεμα?

Νομίζω πως αν έπρεπε σήμερα να επιλέξω που θα έκανα ΩΡΛ, θα κοιτούσα πρώτα σε Αττικό και ίσως σε Γεννηματάς, καθαρά λόγω των προσώπων που υπηρετούν αυτή τη στιγμή ως ειδικοί σε αυτές τις Κλινικές. Και στο Ελπίς τελευταία ακούω πως γίνεται καλή, χρήσιμη και αθόρυβη δουλείτσα με τους ειδικευόμενους της ΩΡΛ.

Δυστυχώς οι Κλινικές είναι σαν τα τάγματα στο στρατό. Ένας ορεξάτος Διοικητής και δυο Λοχαγοί της προκοπής μπορούν να κάνουν το Τάγμα να πετάει. Αντίστροφα, ένα Τάγμα που παλιά πετούσε μπορεί ξαφνικά να μαυρίσει και να αχρηστευθεί μόλις κάποια ικανά στελέχη μετατεθούν/συνταξιοδοτηθούν αν δεν αντικατασταθούν επαρκώς.

Νομίζω λοιπόν πως σήμερα θα κοιτούσα Αττικό, Γεννηματάς, Ελπίς. Σε 5 χρόνια αυτά μπορεί να έχουν αλλάξει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.