Jump to content

[ Συζήτηση ] Πού είναι καλύτερα για κάθε ειδικότητα?


ioan

Recommended Posts

Υπάρχει κάποιος συνάδελφος ειδικευόμενος ή ειδικός για πληροφορίες σχετικά με το Οφθαλμιατρείο ?

Όποιος θέλει μπορεί να στείλει και pm.

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας, ηθελα με τη σειρα μου να ρωτησω σε ποιο νοσοκομειο ειναι καλυτερα για γαστρεντερολογια στην Α8ηνα αν ξερει καποιος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ξέρει κανείς τι παίζει στη χειρουργική για γενική χειρουργική σε Νιμιτς, Ελπίς, Ιπποκράτειο, Αττικό και Σισμανόγλειο-Αμαλία Φλέμινγκ? Πού σε αφήνουν να κάνεις πράγματα? πού πεθαίνεις στη δουλειά? πού είναι πιο καλά και γιατί? ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ξέρει κανείς τι παίζει στη χειρουργική για γενική χειρουργική σε Νιμιτς, Ελπίς, Ιπποκράτειο, Αττικό και Σισμανόγλειο-Αμαλία Φλέμινγκ? Πού σε αφήνουν να κάνεις πράγματα? πού πεθαίνεις στη δουλειά? πού είναι πιο καλά και γιατί? ευχαριστώ!

ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΙ ΘΕΣ.χειρουργικη πληρη ειδικοτητα θες?αν ειναι πληρη , καλυτερα ευαγγελισμο<θελοντας κ μή θα σου δωσουν χειρ/γεια λογω πληθωρας περιστατικων.>.Στ αλλα αν δεν εισαι εκλεκτος...τ αγκιστρα..!στα μικρα νοσοκομεια ετσι ειναι..κ δε θα βαζουν κ πολλα χειρ/γεια στα μικρα..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα.ενδιαφέρομαι για γενικό κομμάτι χειρουργικης ειδικότητας στην αθήνα (2 ή 3 χρόνια) και θα ηθελα να μάθω ποια νοσοκομεία πιστεύετε ότι είναι καλά,δηλ.οκ εργασιακό περιβάλλον και επίσης θα μάθεις.πέρα από αυτο θα με ενδιέφερε να ξεκινήσω σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο.διάβασα το παραπάνω πόστ αλλά δυστυχώς δεν αναφέρει τίποτα για πανεπιστημιακά νοσοκομεία που μπορώ να κάνω χειρ. κομμάτι.έχει κανείς να προτείνει τίποτα καλό?

οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γιατί θέλεις πανεπιστημιακό ; Για το... πρεστίζ ; Προσωπικά έχω ακούσει πολύ άσχημα (από πλευράς χειρ.εκπαίδ/σης) για τα πανεπιστημιακά.

Από πλευράς κονέ, ναι, θα κάνεις κι θα σου χρησιμεύσουν αργότερα.

Κοίτα, η ερώτησή σου είναι τόσο γενική που δεν ξέρω τι να σου απαντήσω. Όλα ΕΞΑΡΤΩΝΤΑΙ. Πολλές φορές ακόμα κι στο ίδιο νοσοκομείο υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Αυτή την στιγμή π.χ στο Γεννηματάς, υπάρχει μια Κλινική που λόγω έλλειψης ειδικών, δίνονται πολλά χειρουργεία στους ειδικεύομενους. Για τις υπόλοιπες, άσε.

Έπειτά, είναι κι τι είδους Χειρουργική θα σου μάθουν, αν σου μάθουν αυτή που ασκείται στον Ευαγγελισμό....:mellow:  στο δικό μου νοσοκομείο πάντως, τους ειρωνεύομασταν τους "ευαγγελιστές", εκτός από έναν που είχε μάθει να κάνει πολύ καλά έντερο.

Δεν υφίσταται "χειρουργική εκπαίδευση" στην Ελλάδα, κανείς δεν υποχρεούται να σου δώσει χειρουργεία, ΔΕΝ θα μάθεις όλα όσα πρέπει να μάθεις για να μπορείς να σταθείς μόνος/η μετά σαν ειδικός.

Ψάξε, τράβα στις Κλινικές κι ρώτα, επέλεξε κι ο Θεός βοηθός, είναι καθαρά θέμα τύχης κι σε ποιόν θα πέσεις.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 months later...

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεις κανείς για την ειδικότητα της Οφθαλμολογίας στη Θεσσαλονίκη! Ποια κλινική θα προτείνατε; Ευχαριστώ πολύ! :rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Ξέρει κανείς τι παίζει στη χειρουργική για γενική χειρουργική σε Νιμιτς, Ελπίς, Ιπποκράτειο, Αττικό και Σισμανόγλειο-Αμαλία Φλέμινγκ? Πού σε αφήνουν να κάνεις πράγματα? πού πεθαίνεις στη δουλειά? πού είναι πιο καλά και γιατί? ευχαριστώ!

Αν κάποιος/α ενδιαφέρεται για τον ένα χρόνο χειρουργικής, τον προαπαιτούμενο για το γενικό μέρος πολλών χειρουργικών ειδικοτήτων, έχω να σας προτείνω το Παίδων Πεντέλης.

Δίνει τρεις θέσεις χειρουργικής και η μία εξ αυτών αδειάζει άμεσα.

Το κλίμα είναι αρκετά καλό, χειρουργεία έχει δύο ή και τρεις φορές την εβδομάδα, στα οποία μπαίνει πάντα κάποιος ειδικευόμενος και παίρνει χρόνους πρακτικά εξ αρχής, δεν έχει πολλή δουλειά, ωράριο 8-14:30, οι εσωτερικές εφημερίες αναφέρονται σε 0-5 παιδιά της κλινικής + κάποια παραπομπή από τους παιδιάτρους, ενώ και οι γενικές εφημερίες αφορούν γύρω στα 40 περιστατικά το 24ωρο. Στη γενική εφημερία έχεις πάντα επιμελητή παρόντα, ενώ στην εσωτερική είναι on call.

Εφημερεύει καθημερινές 8-14:30, ενώ 24ωρες είναι Δευτέρα, Πέμπτη και κάθε δεύτερη Κυριακή.

Γενικώς, από το προσωπικό, αλλά και από γονείς ασθενών, το ίδρυμα αναφέρεται ως "κολέγιο" κι όποιος κατάλαβε, κατάλαβε...

Για περισσότερες πληροφορίες, στείλτε μου π.μ. , ή τηλεφωνήστε στο ίδρυμα και ζητήστε να μιλήσετε με κάποιον ειδικευόμενο (εσωτερικό 589- εξωτερικά ιατρεία ΠΔΧ, ή 222-γραφείο ιατρών)

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για συνέχιση παθολογίας για πλήρη και σκέφτομαι ΝΙΜΤΣ, ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ, ΣΩΤΗΡΙΑ

Θα ήθελα κάποια γνώμη παίδες..helppp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας για το που είναι καλύτερα για την ειδικότητα της γενικής ιατρικής??? είμαι αναμεσα σε ευαγγελισμό,λαικο και γενικό κρατικό νίκαιας , σας παρακαλώ βοηθείστε με είμαι πελαγωμένη....

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το καλύτερο (συγκριτικά με τον μέσο όρο της Ελλάδος) πανεπιστημιακό νοσοκομείο για να πάρει κάποιος την ειδικότητα της Ουρολογίας;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 30/8/2016 at 2:06 ΜΜ, louis c.k said:

Γνωρίζει κάποιος ποιο είναι το καλύτερο (συγκριτικά με τον μέσο όρο της Ελλάδος) πανεπιστημιακό νοσοκομείο για να πάρει κάποιος την ειδικότητα της Ουρολογίας;

λαικο , σισμανογλειο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 30/8/2016 at 10:20 ΠΜ, tania1992 said:

γεια σας, θα ήθελα την γνώμη σας για το που είναι καλύτερα για την ειδικότητα της γενικής ιατρικής??? είμαι αναμεσα σε ευαγγελισμό,λαικο και γενικό κρατικό νίκαιας , σας παρακαλώ βοηθείστε με είμαι πελαγωμένη....

 

o ευαγγελισμος δε δινει..λογικα λαικο κ μετα , μη πω τελευταιο νικαιας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 7/8/2016 at 10:49 ΠΜ, Parolo said:

Καλησπέρα,

Ενδιαφέρομαι για συνέχιση παθολογίας για πλήρη και σκέφτομαι ΝΙΜΤΣ, ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ, ΣΩΤΗΡΙΑ

Θα ήθελα κάποια γνώμη παίδες..helppp

νιμιτς ..ησυχια στα τεπ..χαλαρα..

σωτηρια μακρια..δεν εχει καλη δομη το νοσοκομειο..ερυθρο πολυ καλυτερα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

παραθετω την γνωμη μου δεν ειναι καθολου καλα στην παμμακαριστο οσον αφορα την παθολογια πολυ ασχημο κλιμα δεν το προτεινω σε κανεναν φωνες ενταση σε ημερησια διαταξη  σπανε τα νευρα σου!!!!!!!!!!!!!!!απλα μακρυα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γειά σας παιδιά! Εγώ έκανα ΝΙΜΤΣ 2 χρόνια Παθολογίας (γενικό κομμάτι). Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

1. Μέτριος φόρτος δουλειάς, μπορείς να διαβάζεις παράλληλα.
2. ΔΕΝ κάνει για πλήρη (ούτε να το σκέφτεστε). Επιστημονικά είναι πίσω. Βολικό για 2 χρόνια Παθολογίας
3. Πολλοί δικαιούχοι του ΝΙΜΤΣ σε αντιμετωπίζουν σαν υπηρέτη.
4. ΜΗΝ περιμένετε δημοσιεύσεις στις Παθολογικές κλινικές.
5. Τα εγκεφαλικά όσων χρονών και να είναι ο ασθενής τα παίρνει η Νευρολογική!
6. Στο θέμα του κουτσομπολιού είναι σαν επαρχιακό νοσοκομείο.
7. Ανά 3 μέρες έχει ανοικτή εφημερία, το πρωί (μέχρι τις 2:30) για ΕΚΑΒ και δικαιούχους και το απόγευμα ΜΟΝΟ για δικαιούχους (λίγη δουλειά το απόγευμα, το πρωί συχνά χαμός). Επτά (7) 24ωρες εφημερίες το μήνα (άντε 6). 1 φορά στους 2 μήνες ΤΕΠατζής (24ωρη διαλογή στο ΤΕΠ, συχνά εξαντλητικό)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

παμμακάριστος βλέπω βγάζει θέση ειδικευόμενου για 2 χρονια παθολογια και δεν υπάρχει 24 ωρη εφημερiα

ειναι δυνατον;!

Τροποποιήθηκε από Θεσσαλονικιός
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα!!! Ξερει κανεις τι παίζει στο Ιπποκράτειο στη Θεσσαλονικη για οφθαλμολογια;; Σε αφήνουν να κανεις πράγματα; Οι καθηγητές ειναι καλοί; Γίνονται αρκετά χειρουργεία; Αφήνουν τους ειδικευόμενους να κάνουν κανενα χειρουργείο;; ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

γεια , για οφθαλμολογία που είναι καλύτερα??? που δίνονται ευκαιρίες ???καλύτερη εκπαίδευση κα???

 

Τροποποιήθηκε από tania1992
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλησπερα παιδια,

εχω γυρισει Ελλαδα απο ειδικοτητα στο εξωτερικο εδω και δυο χρονια περιπου και εχω ξεκινησει ξανα με τελικο σκοπο την Ογκολογια. Προς το παρον εχω κανει 2 χρονια Παθολογιας σε περιφερειακο νοσοκομειο (σε νησι), που δινει ομως maximum 2 χρονια, οποτε χρωστω εναν ακομα (με 6 μηνες Αιματολογια μεσα) και μετα 3 Ογκο. Θα ηθελα να παω καπου που να κανω και τα δυο κομματια (αν οχι στο ιδιο νοσοκομειο τοτε τουλαχιστον στην ιδια πολη). Επειδη στην Αθηνα οι αναμονες του ειδικου κομματιου ειναι μεγαλες, εχει κανεις καμια ιδεα που ειναι καλα κυριως για το κομματι της Ογκολογιας; Τεινω σε Ηρακλειο με δευτερη επιλογη την Θεσσαλονικη αλλα οι πληροφοριες μου στο θεμα ειναι πραγματικα μηδενικες.

 

Ευχαριστω οποιον συναδελφο κανει τον κοπο να μου στειλει οτι πληροφοριες διαθετει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

18 ώρες πριν, elvorr said:

Καλησπερα παιδια,

εχω γυρισει Ελλαδα απο ειδικοτητα στο εξωτερικο εδω και δυο χρονια περιπου και εχω ξεκινησει ξανα με τελικο σκοπο την Ογκολογια. Προς το παρον εχω κανει 2 χρονια Παθολογιας σε περιφερειακο νοσοκομειο (σε νησι), που δινει ομως maximum 2 χρονια, οποτε χρωστω εναν ακομα (με 6 μηνες Αιματολογια μεσα) και μετα 3 Ογκο. Θα ηθελα να παω καπου που να κανω και τα δυο κομματια (αν οχι στο ιδιο νοσοκομειο τοτε τουλαχιστον στην ιδια πολη). Επειδη στην Αθηνα οι αναμονες του ειδικου κομματιου ειναι μεγαλες, εχει κανεις καμια ιδεα που ειναι καλα κυριως για το κομματι της Ογκολογιας; Τεινω σε Ηρακλειο με δευτερη επιλογη την Θεσσαλονικη αλλα οι πληροφοριες μου στο θεμα ειναι πραγματικα μηδενικες.

 

Ευχαριστω οποιον συναδελφο κανει τον κοπο να μου στειλει οτι πληροφοριες διαθετει

Δες εδώ πληροφορίες για το Θεαγένειο Θεσσαλονίκης:

On 11/10/2014 at 3:22 ΜΜ, mihiatrik said:

Η ΕΙδικότητα της Παθολογικής Ογκολογίας έχει 3 χρόνια Παθολογία (εκ των οποίων ένα εξάμηνο Αιματολογία) και 3 χρόνια Ογκολογία. Επομένως το Θεαγένειο δίνει 3 χρόνια Παθολογία, όσο ακριβώς χρειάζεται κανείς για το γενικό μέρος της Παθολογίας. Πλήρη ειδικότητα Παθολογίας (πέντε χρόνια) δεν δίνει όπως τα άλλα Νοσοκομεία της Θεσσαλονίκης, γιατί οι Παθολογικές είναι κατ' ουσίαν χημειοθεραπευτικές, δεν κάνεις γενικές εφημερίες, δεν υπάρχουνε κάποιες κλινικές βασικές για πλήρη ειδίκευση (π.χ. Καρδιολογική κλινική) κ.τ.λ.

 

Επομένως 3 χρόνια Παθολογίας. Ναι, κατ' ουσίαν ασκείται μόνο Παθολογική Ογκολογία. Στην ουσία αν επιλέξεις στο Θεαγένειο τα 3 χρόνια Παθολογίας και τα 3 Ογκολογίας, κατ' ουσίαν κάνεις 6 χρόνια Παθολογικής Ογκολογίας. Αναγνωρίζεις ΦΥΣΙΚΑ 3 χρόνια Παθολογίας, όπως σε κάθε άλλο Γενικό Νοσοκομείο, αλλά όσον αφορά το περιεχόμενο κάνεις μόνο Ογκολογία.

 

Επιπλέον να κάνω μια διευκρίνηση. Το Θεαγένειο έχει επείγοντα. Δεν έχει όμως ανοικτά επείγοντα. Κάνει τυπικά μόνο εσωτερικές εφημερίες, αλλά πρακτικά υποχρεούσαι όταν εφημερεύεις να κάνεις έκτακτες εισαγωγές όλο το 24 ωρο ΜΟΝΟ καρκινοπαθείς που έχουνε φάκελο στο Θεαγένειο. Κανέναν άλλο. Πρακτικά, εφημερεύει με ενεργή και κλειστή εφημερία ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ, 24 ΩΡΕΣ ΤΟ 24 ΩΡΟ! Τα περιστατικά που μπαίνουνε έτσι σε κάθε εφημερία (κάθε μέρα δηλαδή, γιατί όπως είπα εφημερεύει συνέχεια) είναι ελάχιστα, το μέγιστο που έχω ακούσει είναι 6 για Παθολογική Κλινική.

 

Τώρα το περιεχόμενο και η ποιότητα της εκπαίδευσης... Βασικά η Θεσσαλονίκη έχει Ογκολογικές Κλινικές μόνο σε Θεαγένειο και Παπαγεωργίου. Σαν Ογκολογικές δεν μπορώ να συγκρίνω. Σίγουρα όμως συγκρίνονται τα δύο Νοσοκομεία. Που λειτουργούν με πολύ διαφορετικό τρόπο. Τα υπόλοιπα εν καιρώ.

Είναι το μόνο Νοσοκομείο της Θεσσαλονίκης που οι κλινικές που κάνεις Παθολογία, είναι ταυτόχρονα και Ογκολογικές κλινικές, και μπορείς να συνεχίσεις και Ογκολογία εκεί. Θα κάνεις πρακτικά 6 χρόνια Παθολογικής Ογκολογίας. Μόλις τελείωσα 3 χρόνια Παθολογίας από εκεί.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Μορφοποίηση κειμένου
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδιά λίγο δύσκολο αυτό που θα ρωτήσω, αλλά μήπως κανένας ξέρει για Αναισθησιολογία? Γενικά επειδή είμαστε λίγοι ειδικευόμενοι, οι πληροφορίες που μπορώ να συλλέξω για τα νοσοκομεία είναι λίγες. Είμαι στο τρίτο έτος της ειδικότητας και μέχρι πρότεινος έκανα ειδικότητα σε νοσοκομείο που δεν έδινε πλήρη ειδικότητα και γενικά εκεί το κλίμα ήταν καταπληκτικό! Τώρα όμως στο νοσοκομείο που ήρθα η κατάσταση δεν παλεύεται από κάθε άποψη. Ζω μια παράνοια. Για αυτό και προφανώς θέλω να φύγω, αλλά δυστυχώς φοβάμαι ότι πάνω κάτω στα πολύ μεγάλα νοσοκομεία είναι παρόμοια δυστυχώς η κατάσταση με τις ελλείψεις και σε ειδικούς και σε ειδικευόμενους... Και δυστυχώς επίσης φοβάμαι πως το εξωτερικό αρχίζει να μοιάζει μονόδρομος...

Τροποποιήθηκε από K.T.@.R.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Το καλυτερο νοσοκομειο για ειδικοτητα Ορθοπεδικης στην Αθηνα,αν θες να χειρουργησεις,ειναι μακραν ο Ερυθρος Σταυρος,εχει βεβαια δουλεια πολυ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.