Jump to content

Να ποιοί δε θέλουν τις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας


palaiologos

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Last Reply
Εγώ πάλι θα ήθελα να μαντέψω τα βασικά στο καταστατικό του ... χρηματοδότηση από το ΥΠΠΟ ??? emrockon

Εννοείται...! :lol:

Πάντως αυτό το κοπάδιασμα τού ΣΦΙΑ πρέπει να σπάσει. Έτσι κι αλλοιώς μόνο τούς δημοσιοσχεσίτες φοιτητοπατέρες εξυπηρετεί ο ΣΦΙΑ (πετάνε στο φοιτητάκο ξεροκόμματα και το παντεσπάνι για την πάρτη τους embaaa )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[

προφεσορα απο που εισαι? arrow up.gif

ΜΠΟΥΓΑΤΣΟΚΙΜΑΣ ΠΟΝΤΙΟΣ ΕΙΝΑΙ.ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ LOL ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ ΠΡΟΦΕΣΟΡΙ ΠΟΣΟ ΝΟΙΚΙ ΔΙΝΕΙΣ; ΛΟΛ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ειστε καλα ρε παιδια με κανατε και γελασα παλι.

Τα παπαγαλακια που περασαν πανελληνιες, τα στερημενα-γεματα απωθημενα παιδακια θελουν να αυτοπροβαλουν και την ευφυεια τους!

Εγω θυμαμαι στο λυκειο μου(3η λυκειου 100 ατομων) τα 9 στα 10 που περασαν ιατρικη ΤΕΤΟΙΑ ΗΤΑΝ.

Παιδακια κατευθυνομενα απο τους χουντικους γονεις τους, παιδακια χωρις φιλους απομονομενα πισω απο τα γυαλακια τους, να τα παρατηρει ο καθηγητης να βγαλουν το δακτυλακι απο την μυτη και τετοια!

Αποστηθηση και παπαγαλια ηταν (δεν ξερω για τωρα) το συστημα των δεσμων και τα πραγματικα εξυπνα παιδια ηταν φυσην αδυνατον να περασουν!

ΕΛΕΟΣ οχι να βγαινετε και απο πανω σε ΙQ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΜΠΟΥΓΑΤΣΟΚΙΜΑΣ ΠΟΝΤΙΟΣ ΕΙΝΑΙ.ΤΡΩΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΙΤΑΛΙΑ LOL ΚΟΜΠΛΕΞΑΡΑ ΠΡΟΦΕΣΟΡΙ ΠΟΣΟ ΝΟΙΚΙ ΔΙΝΕΙΣ; ΛΟΛ

Α ρε κλώνε... έννοια σου θα σου πετάξω κι εσένα κανα κόκκαλο.

Δίνω €900 το μήνα για νοίκι, όσα θα βγάζεις στα 50 σου. :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ειστε καλα ρε παιδια με κανατε και γελασα παλι.

Τα παπαγαλακια που περασαν πανελληνιες, τα στερημενα-γεματα απωθημενα παιδακια θελουν να αυτοπροβαλουν και την ευφυεια τους!

Εγω θυμαμαι στο λυκειο μου(3η λυκειου 100 ατομων) τα 9 στα 10 που περασαν ιατρικη ΤΕΤΟΙΑ ΗΤΑΝ.

Παιδακια κατευθυνομενα απο τους χουντικους γονεις τους, παιδακια χωρις φιλους απομονομενα πισω απο τα γυαλακια τους, να τα παρατηρει ο καθηγητης να βγαλουν το δακτυλακι απο την μυτη και τετοια!

Αποστηθηση και παπαγαλια ηταν (δεν ξερω για τωρα) το συστημα των δεσμων και τα πραγματικα εξυπνα παιδια ηταν φυσην αδυνατον να περασουν!

ΕΛΕΟΣ οχι να βγαινετε και απο πανω σε ΙQ!

Και σεις Ιατρός...;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Reumacid,

Ειναι ευφυια και οχι ευφυεια...

απομονωμενα και οχι απομονομενα...

αποστηθιση και οχι αποστηθηση...

φυσει αδυνατον και οχι φυσην αδυνατον...

ασε που δε ξερω κατα ποσο στεκει η φραση "να αυτοπροβαλουν την...",μηπως εννοουσες "να προβαλουν..."?

Για να μη σε θιξω αδικα,κοιταξα και αλλα ποστς σου και διαπιστωσα οτι ειναι εξισου ανορθογραφα...

Αυτα,οχι για να σου κανω των εξυπνο,αλλα γιατι οταν καταδικαζεις με τοσο απολυτο τροπο ολοκληρη κατηγορια,τους επιτυχοντες των πανελληνιων,θα επρεπε να προσεχεις ιδιαιτερα να μην παρουσιαζεις ολα εκεινα,τα οποια συνηθως σας προσαπτουν τα εν λογω "παπαγαλακια",συναδελφε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

None!

We represent such a small percentage of newly qualified docs nowadays that this wouldn’t even raise an eyebrow

:lol::lol:emcolgateemcolgate

Χμμμ...

Σωστή παρατήρηση, μέχρις ενός σημείου.

Κάθε χρόνο μπαίνουν ~ 600-700 άτομα στις Ιατρικές της Ελλάδας (με πανελλήνιες).

Ένας σύλλογος με 600 x 6 = 3600 φοιτητές και άλλους τόσους αποφοίτους θα είχε αρκετά μεγάλη δύναμη έστω και αν το μοναδικό αίτημα ήταν άμεση εισαγωγή σε θέση ειδικότητας με την αποφοίτηση ή εστω με την ολοκλήρωση του αγροτικού (what a concept)

Όχι βέβαια πως πρόκειται ποτέ να γίνει, αλλά λέμε τώρα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτήσω κάτι που αναφέρθηκε, μα όχι αρκετά... γιατί δε γίνεται λόγος για τους απόφοιτους ιατρικής Ελλάδας που δεν βρέθηκαν στις ιατρικές σχολές Ελλάδας με Πανελλήνιες? Αυτοί πόσοι είναι?

Γιατί έχω εντύπωση πως η κατάσταση έφυγε από κάθε όριο κυρίως μετά τη χωρίς ΔΙΚΑΤΣΑ/ΔΟΑΤΑΠ άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος στους 700 από Τσεχία και Ουγγαρία? Πάλι καλά που ο ΣΑΙΕΠ αντέδρασε και ένας φραγμός μπήκε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ειστε καλα ρε παιδια με κανατε και γελασα παλι.

Τα παπαγαλακια που περασαν πανελληνιες, τα στερημενα-γεματα απωθημενα παιδακια θελουν να αυτοπροβαλουν και την ευφυεια τους!

Εγω θυμαμαι στο λυκειο μου(3η λυκειου 100 ατομων) τα 9 στα 10 που περασαν ιατρικη ΤΕΤΟΙΑ ΗΤΑΝ.

Παιδακια κατευθυνομενα απο τους χουντικους γονεις τους, παιδακια χωρις φιλους απομονομενα πισω απο τα γυαλακια τους, να τα παρατηρει ο καθηγητης να βγαλουν το δακτυλακι απο την μυτη και τετοια!

Αποστηθηση και παπαγαλια ηταν (δεν ξερω για τωρα) το συστημα των δεσμων και τα πραγματικα εξυπνα παιδια ηταν φυσην αδυνατον να περασουν!

ΕΛΕΟΣ οχι να βγαινετε και απο πανω σε ΙQ!

1) Είχα συμμαθητές του 14, που ήθελαν Ιατρική και την σπούδασαν έξω, και κατά τα άλλα είχαν τα ίδια χαρακτηριστικά με αυτούς που περιγράφεις

2) Δεν ήξερα ότι τα γυαλάκια είναι κάτι υποτιμητικό, όταν θέλεις να γίνεις ιατρός. Ίσως στο Blue Oyster που συχνάζεις να θεωρείται τρελή φλωριά, αλλά last time I checked, οι μαθητές που διαβάζουν περισσότερο και έχουν μια σταθερή ακαδημαϊκή πορεία, είναι αυτοί που καταλαμβάνουν τις σημαντικότερες επιστημονικές θέσεις διεθνώς.

3) Εκτός αν δεν μιλάμε για επιστήμη τόση ώρα, αλλά για μόστρα στην παραλιακή

4) Οπότε και πάλι δεν μας πείθεις γιατί πίσω από ένα pc ο καθένας έχει όση ελευθερία θέλει να πουλάει όλη τη μαγκιά του κόσμου.

5) Όλα όσα έγραψες θέλω να βρεις τη μαγκιά να μου τα πεις και μπροστά στα φλώρικα γυαλάκια μου

Αποκαφροποίηση του ιατρικού χώρου στην Ελλάδα δεν είναι να προσγειώνονται από το πουθενά οι διάφοροι τυχαίοι. Είναι να τους δίνεται η ελευθερία να αλωνίζουν με θράσος προσβάλλοντας οποιονδήποτε κινήθηκε the straight way και ήταν σωστός σε οτιδήποτε του ζητήθηκε ώστε να πραγματοποιήσει το στόχο του.

Καληνύχτα σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Και μόνο που γίνεται ο παραπάνω διάλογος σε site των ιατρών της Ελλάδας φτάνει.

Το παιχνίδι, κύριοι, είναι χαμένο από χέρι.

Όσοι ψάχνουν για αξιοκρατία, ας την ψάξουν εκτός των τειχών.

Οι υπόλοιποι βάλτε κανέναν φακό επαφής για να μην ξεχωρίζετε σαν την μύγα στο γάλα... :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πανελλήνιες δεν διαλέγουν καλούς γιατρούς αλλά ξεδιαλέγουν τούς βλάκες από τούς έξυπνους!

Ενδιαφερουσα και σεβαστη η αποψη σου ACupOfCoffee.......και επειδη παρατηρησα πως χρησιμοποιήθηκε η παραπανω φραση σου ως βαση για την συζητηση ......<<<ποιος θεωρείτε βλακας και ποιος εξυπνος?>>>,ειπα και εγω να παραθεσω το παρακατω αρθρο,το οποιο αναφερεται στον Δρ. Νίκο Λυγερό...... είναι ο Έλληνας με τον υψηλότερο δείκτη νοημοσύνης (189 στην κλίμακα Standford - Binet). Γεννήθηκε στο Βόλο αλλά σε μικρή ηλικία μετακόμισε με την οικογένειά του στη Γαλλία ....: http://www.xronos.gr/newspro/printit.cgi?p...131512400,23387, o εξυπνοτερος Ελληνας στον κοσμο,ουτε απέκτησε την βασικη του μορφωση στην Ελλαδα,αλλα ουτε εδωσε και πανελληνιες εξετασεις!!!!.....Θα ηταν ενδιαφερον να διαβαζει ο καθενας ολοκληρη τη συνεντευξη του για να καταλαβει πως σκέφτεται ενας,με εξακριβωμένα στοιχεία εξυπνος ανθρωπος ;) ......και αυτα που λεει,απεχουν

παρασάγγας απο τις αποψεις ορισμενων "εξυπνων"??(με ερωτηματικο,διοτι μεχρι στιγμης αποδείξεις και στοιχεια δεν υπαρχουν :D )......Τελος, γινεται και μια αναφορα στο παραπανω αρθρο και στον Albert Einstein,που από πολλούς θεωρείται ως ο μεγαλύτερος φυσικός του 20ου αιώνα...... ο Einstein λοιπον ητανδυσλεκτικός και μαλιστα απετυχε στις εισαγωγικες εξετασεις του Eidgenφssische Technische Hochschule(πολυτεχνειο της Ζυριχης)....Ευτυχως ομως που,παρα την απογοητευση του εξαιτιας της αποτυχιας,δεν πηρε την αποφαση να ερθει στην Ελλαδα :P.......Μηπως τελικα συγχέουμε την εννοια του εξυπνου μ`αυτη του πονηρου??!! embaaa

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το τι είναι νοημοσύνη και ευφυΐα είναι πολύ μεγάλη κουβέντα!

Φυσικά η νοημοσύνη έχει σχέση και με την πονηριά - όπως και συχνά δεν έχει σχέση με την επίδοση στα τεστ νοημοσύνης :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα αναγκαστώ να επανέλθω σε προηούμενα ζητήματα μόνο και μόνο επειδή προεκλήθην από τον Wizzard.

Πρώτον υπάρχει το θέμα των προυποθέσεων για τις σπουδές ενός αλλοδαπού στη Γερμανία.Ο Wizzard μας λέει οτι δεν μπορούσε να σπουδάσει επειδή δεν είχε Abitur.Oι βαθμοί στο Abitur απαιτούνται όμως μόνο από τους Γερμανούς υποψήφιους.Oι προυποθέσεις όμως που θέτουν τα γερμανικά πανεπιστήμια για την εισαγωγή αλλοδαπών αποφοίτων είναι.

1.Πτυχίο γερμανικής επιπέδου Kleines Deutsches Sprachdiplom(ή Mittelstufe μετά επιπλέον παρακολούθηση μαθημάτων γλώσσας επί εξάμηνο)

2.Καλός βαθμός απολυτηρίου

3.Καλοί βαθμοί σε όλα τα έτη Γυμνασίου και Λυκείου

4.Να έχει περάσει το τεστ νοημοσύνης για γιατρούς(υπήρχε μέχρι πριν μερικά έτη) και ει δυνατόν με καλό βαθμό.

Και ακόμα μια προυπόθεση που θα φανεί περίεργη σε όποιον διαφωνεί με θεόπνευστες εξετάσεις

5.Μέσο όρο τουλάχιστον 16 στα 4 μαθήματα των πανελληνίων εξετάσεων.

Οι Γερμανοί δηλαδή λαμβάνουν υπόψη και μάλιστα σοβαρά τις εξετάσεις που για το Wizzard αποτελούν παράλογη,αδικαιολόγητη,μοναδική ιδιαιτερότητα.

Αυτά είναι τα στοιχεία Prof.Wizzard.

Για αυτό δεν μπορούσες να γίνεις δεκτός στη Γερμανία.Επειδή οι σχολικές σου επιδόσεις ήταν χαμηλές και τα προσόντα σου δεν επαρκούσαν.Διότι εκεί ήθελες να πας έτσι φιλόδοξος που είσαι.

Θα μου πεις τα ξέρω αυτά.Τα ξέρεις αλλά λες άλλα.Μας λες παραμύθια για Abitur κ.τ.λ.

Με δυο λόγια είσαι ψευτάκος Wizard.Πονηρούλης,θολώνεις τα νερά αλλά υποτιμάς τους άλλους και πιάνεσαι στη λεπτομέρεια.

Εκτός και αν θεωρείς ότι το ψέμα και η πονηριά είναι στοιχεία του καλού γιατρού.

Εδώ όμως διαφωνούμε.

Δεύτερο ζήτημα που θίγεις και λες ότι δεν μπορώ να σου απαντήσω.Αν είσαι ισάξιος με τον Ιταλού που εισάγεται στην Ιατρική.Εσύ λες ναι επειδή δίνεις τα ίδια θέματα.Εγώ λέω όχι επειδή η βάση η δική σου είναι διαφορετική,χαμηλότερη από του Ιταλού.

Αφού το ξέρεις ότι έχουν προβλεφθεί στο ιταλικό πανεπιστήμιο θέσεις για ξένους που οι Ιταλοί δεν μπορούν να διεκδικήσουν.Αυτό έχει να κάνει με απόφαση του ιταλικού κράτους.

Οπως επομένως ο μαύρος που φοιτά στην ελληνική ιατρική δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Ελληνα που πέρασε με πανελλήνιες,διότι εάν ο μαύρος διεκδικούσε την ίδια θέση με Ελληνες ανταγωνιστές στα πλαίσια των ίδιων πανελλήνιων εξετάσεων προφανώς δε θα την κατελάμβανε,έτσι και εσύ εάν τη θέση σου μπορούσαν να διεκδικήσουν οι Ιταλοί προφανώς δε θα την κατελάμβανες.

Τι σημασία έχει αν ο Ιταλός καθόταν μπροστά σου ή δίπλα σου ή πίσω σου?Αφού δε διαγωνιζόσασταν για την ίδια θέση.Για αυτό και το κατόρθωμά σου να εισαχθείς σε ιταλική ιατρική σχολή δε μου λέει τίποτα.

Τα ξέρεις και αυτά όμως και παρόλα αυτά επιμένεις να διαστρεβλώνεις τα πράγματα θεωρώντας τους άλλους κορόιδα.

Θα σου πω και ένα τρίτο.

αυτό για τους Γάλλους που αποτυγχάνουν στις εξετάσεις του δεύτερου έτους στη Γαλλία και έρχονται στην Ιταλία να φοιτήσουν.

Εδώ Wizzard την πάτησες.Γιατί μέσα στη βασύνη σου ήρθες σε αντίφαση με τον ίδιο σου τον εαυτό.

Επειδή όμως δεν καταλαβαίνεις τι έκανες άσε με να σου εξηγησω.

Ποια είναι η δικά μου θεωρία?Οτι ο Γάλλος που αποτυγχάνει στις εξετάσεις του δεύτερου έτους στο Γαλλικό πανεπιστήμιο είναι μέτριος και ανεπαρκής για ιατρική.Το ίδιο είναι και ο Ελληνας που αποτυγχάνει στις ίδιες Γαλλικές εξετάσεις.

Σε αυτό το σημείο η θεωρία μου έπρεπε να συμπίπτει με τη δική οσυ.Αφού εσύ ισχυρίζεσαι συνεχώς ότι κριτήριο για την αξία του φοιτητή(και την ικανότητά του να γίνει γιατρός) αποτελούν οι επιδόσεις του στα πανεπιστημιακά μαθήματα,θα έπρεπε να θεωρήσεις τόσο το Γάλλο όσο και τον Ελληνα που αποτυγχάνουν ακατάλληλους.Γιατί?Γιατί αυτές οι εξετάσεις αφορούν μόνο πανεπιστημιακά μαθήματα(Ανατομία,Φυσιολογία,Φαρμακολογία.Ιστολογία κ.τ.λ.)

Εσύ όμως αντί να παραμείνεις συνεπής στη θεωρία σου λες ότι ο μεν Ελληνας που αποτυγχάνει είναι ακατάλληλος,ο Γάλλος όμως που επίσης αποτυγχάνει,είναι καλός!

Πώς γίνεται να λες κάτι τέτοιο που ανατρέπει την ίδια τη θεωρία σου?

Θα σου δώσω εγώ την απάντηση.

Ο λόγος είναι οτι όταν αναφέρεσαι στο Γαλλο έχεις υπόψη σου τους πραγματικούς,ζωντανούς Γάλλους φοιτητές που γνώρισεςστην Ιταλία.Οταν λοιπόν χαρακτηρίζεις αυτούς,δε θυμάσαι τη θεωρία σου αλλά ανατρέχεις στην προσωπική σου εμπειρία.Και η εμπειρία σου λέει ότι οι άνθρωποι αυτοί ήταν καλοί φοιτητές.

Ποια όμως εμπειρία?

Είναι η δική σου προσωπική εμπειρία,η προσωπική γνώμη του μέτριου.Επειδή οι φοιτητές αυτοί δεν ήταν χειρότεροι από εσένα σου φάνηκαν καλοί.

Εμένα όμως μου φαίνονται μέτριοι.

Αντίθετα επειδή δε γνώρισες κάποιον Ελληνα που να έδωσε τις εξετάσεις-φραγμό στη Γαλλία,να απέτυχε και να ήρθε στην Ιταλία,όπου έγινε δεκτός για σπουδές χρησιμοποίησες την ψεύτικη θεωρία σου για να χαρακτηρίσεις αυτό τον Ελληνα.Και αυτό αντί να πεις για παράδειγμα ότι ο τύπος που τόλμησε και έδωσε ενάντια σε Γάλλους,μετά δύο έτη σπουδών χωρίς περίοδο προσαρμογής,χωρίς ικανοποιητική γνώση της γλώσσας για θέσεις που διεκδικούσαν Γάλλοι με πιθανότητες επιτυχίας 30%(που για την περίπτωσή του δεδομένου του γλωσσικού μειονεκτήματος μειώνονταν στο 10%),αντί να πεις οτι ο άνθρωπος αυτός άξιζε δέκα φορές όσο εσύ αφού αντιμετώπισε το γαλλικό φραγμό επί ίσοις όροις, τον χαρακτηρίζεις ανίκανο.

Λες οτι δε θα πάρει πτυχίο ούτε στα 35 στην Ιταλία.

Εδώ δικαιολογείσαι επειδή ως αφελής ήρθες σε αντίφαση με τον εαυτό σου.

Οταν δηλαδή ήρθε η ώρα να εφαρμόσεις τη θεωρια σου στον πραγματικό κόσμο,το πρώτο αληθινό παράδειγμα που σου ήρθε στο μυαλό(αυτό της επίδοσης των Γάλλων φοιτητών στην Ιταλία) ανέτρεψε όσα προηγουμένως υποστήριζες.

Ακόμα χειρότερα για εσένα,επιβεβαίωσε τη γνώμη μου ότι είσαι μέτριος.

Μόλις είπες κάτι αληθινό από την πραγματική σου εμπειρία αποκαλύφθηκε η μετριότητά σου.

Αυτά τα λέω επειδή βαρέθηκα να αντικρούω συνέχεις τις ενστάσεις σου που πραγματικά δείχνουν διαλεκτική πολύ χαμηλού επιπέδου.

Κινδυνεύω να κατηγορηθώ ότι διαδίδω τις απόψεις μου εύκολα στηριζόμενος στην αδυναμία σκέψης των αντιπάλων μου και όχι επειδή τα επιχειρήματά μου είναι πραγματικά ισχυρά.

Για αυτό και δε θέλω επιπλέον αντιδικίες με εσένα προφέσσορα.

Περιμένω αξιόλογες απαντήσεις για να αποδείξω το δίκιο των όσων ισχυρίζομαι.

Και κάτι τελευταίο.

τις απειλές για την αποκάλυψη της ταυτότητας όσων γράφουν στο φόρουμ και οτι εσύ θα δείξεις τι συμφέροντα τους κινούν και ποιος είναι ο καθένας καλύτερα να τις εγκαταλείψεις ή αλλιώς να εγκαταλείψεις το φόρουμ.

Η ανωνυμία είναι δικαίωμα όποιου γράφει εδώ και κανείς δε μπορεί να τον απειλεί με αποκάλυψη της ταυτότητάς του.

Μπορεί να ζητάει να μάθει ποιος είναι μόνο στην περίπτωση που κάποιος ισχυρίζεται οτι μιλάει εκ μέρους κάποιας οργάνωσης ή παράταξης ή σωματείου κ.τ.λ. διότι τότε θα μπορούσε να τεθεί θέμα προβοκάτσιας.Τότε και μόνο τότε διακαιούται κάποιος να ζητήσει την άρση της ανωνυμίας.Σε κάθε άλλη περίπτωση όποιος το κάνει πρέπει να γίνει αντικείμενο χλεύης,να απομονωθεί και να απαγορευθεί η δημοσιοποίηση των απόψεών του στο φόρουμ.

Διότι αν δε μπορούσαμε να προστατεύσουμε την ανωνυμία μας δε θα γράφαμε τίποτα απολύτως.

Για να τελειώνουμε λοιπόν,κόψε το παραμυθάκι Prof.Wizzard,συμμορφώσου με τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ και δείξε σεβασμό στους συνομιλητές σου.

Και πρόσεξε λίγο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarright http:www.xronos.gr/newspro/printit.cgi?print1131512400,23387,

emarup ειναι το αρθρο στο οποιο αναφερθηκα προηγουμενος

Το τι είναι νοημοσύνη και ευφυΐα είναι πολύ μεγάλη κουβέντα!

Σαφως νοημοσυνη και ευφυΐα είναι πολύ μεγάλη κουβέντα, στην οποια συμπερασματα του τυπου, βλακας=αυτος που δεν πετυχε στις εξετασεις στερουνται σοβαροτητας ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά η νοημοσύνη έχει σχέση και με την πονηριά - όπως και συχνά δεν έχει σχέση με την επίδοση στα τεστ νοημοσύνης :P

νοημοσύνη= ικανοτητα του νοειν,η ευφυια!!Ειναι εννοιες αλληλενδετες,αμεσα εξαρτώμενες η μια με την αλλη....Πονηρος ειναι το alter ego του εξυπνου,δηλαδη ο ποταπος,ο αχρηστος,ο φαυλος!!! Τωρα αν πιστευεις εσυ,πως ο νοημων ανθρωπος πρεπει να ειναι πονηρος ;) .....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αντε να πούμε και για το δείκτη ευφυίας.Οι Αμερικανοί ψυχολόγοι ερεύνησαν τη σχέση του δείκτη ευφυίας (όπως μετριέται με τις παραδοσιακές μεθόδους) με την επαγγελματική εξέλιξη.Παρακολούθησαν για το σκοπό αυτό την εξέλιξη χιλιάδων ατόμων των οποίων οι δείκτες ευφυίας είχαν προσδιοριστεί από τη σχολική ηλικία.Τα άτομα αυτά προέρχονταν απο όλες τις τάξεις,φύλα κ.τ.λ. έτσι ώστε το δείγμα να εμφανίζει τα ίδια χαρακτηριστικά με το γενικό πληθυσμό.

Τα συμπεράσματα στα οποία κατέληξαν ήταν βασικά δύο.

1.Ο δείκτης ευφυίας σχετιζόταν με την επαγγελματική επιτυχία στο βαθμό που καθόριζε την ακαδημαική επίδοση.

2.Για άτομα που είχαν το ίδιο επίπεδο εκπαίδευσης ο δείκτης ευφυίας δεν έπαιζε πλέον ρόλο στον καθορισμό του εισοδήματος.

Τι σημαίνουν αυτά?

Οτι υπάρχει μια σταθερή,αδιαμφισβήτητη ισχυρή συσχέτιση του δείκτη ευφυίας με την επίδοση σε ακαδημαικό περιβάλλον.Μετρώντας τους δείκτες ευφυίας,μπορεί να εκτιμηθεί με μεγάλη ακρίβεια ποιοι θα περάσουν και ποιοι θα αποτύχουν σε εξετάσεις όταν ορισμένα ακόμα στοιχεία όπως κίνητρο,ενσωμάτωση ορισμένων αρχών από το οικογενειακό περιβάλλον είναι σταθερά.

Δηλαδή μεταξύ δύο ατόμων με παρομοιο υπόβαθρο ο περισσότερο ευφυής θα έχει καλύτερη επίδοση στις εξετάσεις.

Επειδή το εισόδημα των αποφοίτων πανεπιστημίου στις Η.Π.Α. είναι αυτή τη στιγμή περίπου διπλάσιο από αυτό των ατόμων χωρίς πανεπιστημιακή μόρφωση,τα άτομα με υψηλότερους δείκτες νοημοσύνης που πέρασαν τις εξετάσεις για το πανεπιστήμιο και για να αποφοιτήσουν από αυτό κερδίζουν κατά μέσο όρο περισσότερα χρήματα.

Μεταξύ όμως ατόμων που τελείωσαν το πανεπιστήμιο οι επιμέρους διαφορές στους δεικτες νοημοσύνης δε σχετίζονται με το εισόδημα.

Καταλαβαίνετε τώρα πόσο βάναυσα προσβάλλει τα νοήμονα άτομα η αναγνώριση πτυχίων από χώρες χωρίς κανένα φραγμό εισαγωγής και εξαγωγής.Κάθε έννοια δικαίου εξανεμίζεται και το εισόδημά τους παύει να καθορίζεται από τις πνευματικές τους επιδόσεις.

Εδώ υπάρχει ένα πλήθος θεωριών,σοσιαλιστικών και πολλών άλλων που αντιμετωπίζουν τα πράγματα από την αντίθετη σκοπιά.

Οτι δηλαδή ο δείκτης νοημοσύνης είναι άσκοπο,ρατσιστικό μέγεθος και όλοι έχουν δικαίωμα στη φοίτηση.

Οι συνέπειες των συστημάτων αυτών και ιδιαίτερα των μικτών τους μορφών που επικρατούν αυτή τη στιγμή στην ευρωπαική ήπειρο γίνονται σήμερα αντικείμενο έντονης συζήτησης,αντιπαραθέσεων,ζυμώσεων σχετικά με τη μορφή της εκπαίδευσης και τα δικιώματα σε αυτή αλλά και όσα απορρέουν από αυτή.

Τα θεμέλια του οικοδομήματος τρίζουν επικίνδυνα όσο η δυσαρέσκεια αυξάνει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mήπως είναι βλάκας αυτός που πετυχαίνει...;;; Δεν αποκλείεται! σκέφτομαι να αλλάξω τον ορισμό :lol::lol:

Ουτε αυτο ειναι σωστο ;) ....Η βλακεια καλυπτει μεγαλο φασμα ανθρωπων μεσα στο οποιο ανηκουν ατομα που απετυχαν η` πετυχαν στις εξετασεις :lol:

Αν είσαι ισάξιος με τον Ιταλού που εισάγεται στην Ιατρική.Εσύ λες ναι επειδή δίνεις τα ίδια θέματα.Εγώ λέω όχι επειδή η βάση η δική σου είναι διαφορετική,χαμηλότερη από του Ιταλού.

Αφού το ξέρεις ότι έχουν προβλεφθεί στο ιταλικό πανεπιστήμιο θέσεις για ξένους που οι Ιταλοί δεν μπορούν να διεκδικήσουν.Αυτό έχει να κάνει με απόφαση του ιταλικού κράτους.

Οπως επομένως ο μαύρος που φοιτά στην ελληνική ιατρική δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Ελληνα που πέρασε με πανελλήνιες,διότι εάν ο μαύρος διεκδικούσε την ίδια θέση με Ελληνες ανταγωνιστές στα πλαίσια των ίδιων πανελλήνιων εξετάσεων προφανώς δε θα την κατελάμβανε,έτσι και εσύ εάν τη θέση σου μπορούσαν να διεκδικήσουν οι Ιταλοί προφανώς δε θα την κατελάμβανες.

Τι σημασία έχει αν ο Ιταλός καθόταν μπροστά σου ή δίπλα σου ή πίσω σου?Αφού δε διαγωνιζόσασταν για την ίδια θέση.Για αυτό και το κατόρθωμά σου να εισαχθείς σε ιταλική ιατρική σχολή δε μου λέει τίποτα.

Τα ξέρεις και αυτά όμως και παρόλα αυτά επιμένεις να διαστρεβλώνεις τα πράγματα θεωρώντας τους άλλους κορόιδα.

Τελικα spergebiet,εξακολουθεις να λες αερολογιες.....ΠΑΝΙΤΑΛΙΚΕΣ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ=ΚΟΙΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΙΤΑΛΟΥΣ,ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΤΟΙΚΟΥΣ ΤΗΣ Ε.Ε(ΕΛΛΗΝΕΣ κ.λπ) ΚΑΙ ΕΛΒΕΤΙΑΣ!!!!!Το οτι εξακολουθεις να λες ψεματα και παραμυθια,με κανει να πιστευω πραγματικα πως εισαι κλωνος του Γκεμπελ!!

Oι προυποθέσεις όμως που θέτουν τα γερμανικά πανεπιστήμια για την εισαγωγή αλλοδαπών αποφοίτων είναι.

1.Πτυχίο γερμανικής επιπέδου Kleines Deutsches Sprachdiplom(ή Mittelstufe μετά επιπλέον παρακολούθηση μαθημάτων γλώσσας επί εξάμηνο)

2.Καλός βαθμός απολυτηρίου

3.Καλοί βαθμοί σε όλα τα έτη Γυμνασίου και Λυκείου

4.Να έχει περάσει το τεστ νοημοσύνης για γιατρούς(υπήρχε μέχρι πριν μερικά έτη) και ει δυνατόν με καλό βαθμό.

Και ακόμα μια προυπόθεση που θα φανεί περίεργη σε όποιον διαφωνεί με θεόπνευστες εξετάσεις

5.Μέσο όρο τουλάχιστον 16 στα 4 μαθήματα των πανελληνίων εξετάσεων.

Χαλαρωσε spergebiet......Αναφερεις συνεχεια ασυστολα ψεματα........Ποσο μέσο όρο θελει 4 μαθήματα των πανελληνίων εξετάσεων για να πας στην Γερμανια????....16 η` 10???? .......Καλοι βαθμοι σε όλα τα έτη Γυμνασίου και Λυκείου....εδω γελαμε :D ........Επειδη εχω 2 καλους φιλους που πηγαν στην Γερμανια να σπουδασουν (μαθητες του 15 και 18 αντιστοιχα)και ξερω τις προυποθεσεις που απαιτουνται.....αυτες τις μερες θα δωσω στο topic τα site για το τι ισχυει για να μπεις στην ιατρικη στην Ιταλια και τι στην Γερμανια!!!....ετσι ωστε να δουμε ποιος ειναι ο ψευτης και ποιος οχι!!!!

Διότι αν δε μπορούσαμε να προστατεύσουμε την ανωνυμία μας δε θα γράφαμε τίποτα απολύτως.

Ενω με την ανωνυμία σου spergebiet,μπορεις να γραφεις οσα ψεματα,φαυλοτητες και αθλιοτητες θες.....Να παρουσιαζεις τα πραγματα οπως θες εσυ :splats::splats::splats: Αυτα που λες μου θυμιζουν τον Αρτεμη Ματσα,σε παλιες Ελληνικες ταινιες οπου εκανε τον χαφιέ των Ναζι ;)

Για να τελειώνουμε λοιπόν,κόψε το παραμυθάκι Prof.Wizzard,συμμορφώσου με τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ και δείξε σεβασμό στους συνομιλητές σου.

Και πρόσεξε λίγο.

Και ως γνησιο τεκνο του πνευματικου σου πατερα,ως Χιτλερισκος δηλαδη προχωρας και σε απειλες :wacko: ......"Λαζογερμανε "παραμυθα, σε λιγες μερες θα διαπιστωσεις ιδιης ομαση πως εχουν τα πραγματα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διακρινω μια μικρουλα αδυναμια στις γνωσεις σου. emblush

Ολες οι εννοιες στην ιατρικη στατισιτκη βασιζονται στα ιδια στοιχεια και εξαγονται απο τον ιδιο 2χ2 πινακα. Η προγνωστικη αξια και η ευαισθησια/ειδικοτητα δεν ταυτιζονται βεβαια, ομως ειναι αλληλοεξαρτωμενα μεγεθη.

Και βεβαια δεν ειναι δυνατον να συγκρινεις τα μεγεθη αυτα οταν προερχονται απο μελετη διαφορετικων πληθυσμων. Αυτο ειναι απλα λαθος...

:P Είναι τόσο αλληλοεξαρτώμενα μεγέθη,ώστε να είναι τελειώς διαφορετικά.Αλλιώς θα ίσχυε ότι επειδή 5+1000=1005 =>1000=5.Period.

Υ.Γ.Αυτό που λες πίνακα,δεν είναι πίνακας per se.Αλλιώς αντί για ευαισθησία και ειδικότητα θα βγάζαμε την ορίζουσα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εσυ οτι πεις. Συγνωμη κιολας.

(για οσους παντως παρακολουθουν την κουβεντα και δεν ξερουν απο ιατρικη στατιστικη, απο την συχνοτητα της νοσου και την ευαισθησια-ειδικοτητα ενος τεστ/ευρηματος μπορει ανετα να υπολογισει κανεις την προγνωστικη αξια. Και το αντιστροφο βεβαια. )

Online Clinical Calculator - Bayesian Analysis

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εσυ οτι πεις. Συγνωμη κιολας.

(για οσους παντως παρακολουθουν την κουβεντα και δεν ξερουν απο ιατρικη στατιστικη, απο την συχνοτητα της νοσου και την ευαισθησια-ειδικοτητα ενος τεστ/ευρηματος μπορει ανετα να υπολογισει κανεις την προγνωστικη αξια. Και το αντιστροφο βεβαια. )

Online Clinical Calculator - Bayesian Analysis

:P Επειδή δεν θέλω να δώσω τόνο αντιπαράθεσης στην κουβέντα να το λήξω και να συμφωνήσω με την τωρινή διατύπωση:

απο την συχνοτητα της νοσου και την ευαισθησια-ειδικοτητα ενος τεστ/ευρηματος

Τουτέστιν γνωρίζοντας μόνο την ευαισθησία ενός τεστ όπως οι πανελλήνιες,αν δεν γνωρίζεις και τη συχνότητα των καλών γιατρών δεν μπορείς να ξέρεις πόσο πιθανό είναι να γίνει κάποιος καλός γιατρός.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τουτέστιν γνωρίζοντας μόνο την ευαισθησία ενός τεστ όπως οι πανελλήνιες,αν δεν γνωρίζεις και τη συχνότητα των καλών γιατρών δεν μπορείς να ξέρεις πόσο πιθανό είναι να γίνει κάποιος καλός γιατρός.

Πονηρουλη...

(εννοειται βεβαια πως την συχνοτητα την γνωριζω ΑΦΟΥ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΟ ΤΕΣΤ.)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προϋποθέσεις εγγραφής σε ιατρικη σχολη στην Γερμανια emarright :

Α:Η πολύ καλή γνώση Γερμανικών είναι φυσικά αναγκαία για τις σπουδές, τόσο ουσιαστικά όσο και τυπικά. Στα περισσότερα γερμανικά πανεπιστήμια αναγνωρίζεται η Εξέταση Ανωτέρου Επιπέδου (Zentrale Oberstufenprufung) του Ινστιτούτου Γκαίτε. Πολλά πανεπιστήμια αναγνωρίζουν και την Εξέταση Μέσου Επιπέδου (Zentrale Mittelstufenprufung), ενώ μεμονωμένα πανεπιστήμια δέχονται εγγραφές και με χαμηλότερο επίπεδο Γερμανικών, με την υποχρέωση εντός ενός έτους να ολοκληρωθούν οι απαραίτητες εξετάσεις. Οι ενδιαφερόμενοι είναι σκόπιμο να επικοινωνούν με την Ακαδημαϊκή Υπηρεσία Αλλοδαπών (Akademisches Auslandsamt) των πανεπιστημίων, για να τους παρέχουν διευκρινίσεις σχετικά με το απαιτούμενο επίπεδο γνώσεων της γλώσσας.

B:ΠΡΟΣΟΧΗ!

Από Πανελλαδικές Εξετάσεις

Οι Έλληνες υποψήφιοι φοιτητές γερμανικών ΑΕΙ πρέπει να έχουν λάβει μέρος στις Πανελλαδικές Εξετάσεις. Σε όλα τα μαθήματα πρέπει να συγκεντρώνουν τουλάχιστον 3.200 μόρια και σε κάθε κύριο μάθημα κάθε δέσμης τουλάχιστον 80 μόρια. Στη Γερμανία μπορούν να εγγραφούν, όπως και στην Ελλάδα, σε τμήματα της δέσμης τους. Εξαίρεση αποτελούν οι μαθητές των Γερμανικών Σχολών Αθηνών και Θεσσαλονίκης, που έχουν απολυτήριο με δικαίωμα εγγραφής σε όποιο τμήμα επιθυμούν (Allgemeine Hochschulreife).

......................Με λιγα λογια δηλαδη,ενας Ελληνας υποψηφιος για να γραφτει σε Ιατρικη σχολη της Γερμανιας,πρεπει να εχει γραψει στις Πανελλαδικες 3200 μορια η` καλυτερα μ.ο 10!!!!! ;) .....Ουτε Καλό βαθμό απολυτηρίου,ουτε Καλους βαθμους σε όλα τα έτη Γυμνασίου και Λυκείου,ουτε Μέσο όρο τουλάχιστον 16 στα 4 μαθήματα των πανελληνίων εξετάσεων!!!!! :splats::splats::splats: ................Και τις επομενες μερες περιμενω πιο αναλυτικη ενημερωση απο την Γερμανικη πρεσβεια στην Αθηνα!!!Γι`αυτο ΦΑΝΦΑΡΑ,ΠΑΡΑΜΥΘΑ spergebiet,καλο θα ηταν να σταματησεις να εκστομίζεις αερολογιες emeleos

Προϋποθέσεις εγγραφής σε ιατρικη σχολη στην Ιταλια emarright :http://www.iic.gr/circolare2005_07.htm ...........ειναι απο το site του Ιταλικου ινστιτουτου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.