Jump to content

Να ποιοί δε θέλουν τις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας


palaiologos

Recommended Posts

emarright: http://www.iic.gr/circolare2005_07.htm ...................Ειναι link του Υπουργειου πανεπιστημιων,οπου αναφερει οτι Ιταλοι,κατοικοι της Ε.Ε(Οπως οι Ελληνες,Γερμανοι κ.λπ)ατομα με αδεια παραμονης στην Ιταλια και Ελβετοι υπηκοοι,δινουν εισαγωγικες εξετασεις για ΚΟΙΝΕΣ ΘΕΣΕΙΣ,ενω οι υπολοιποι ξενοι(Αλβανοι,Αφρικανοι κ.τ.λ)εχουν δικες τους θεσεις!!!...Γι`αυτο spergebiet,καλο ειναι να λες παραμυθια,αλλα αυτο απο καποια ηλικια και μετα σε κανει γραφικο ;)

emarright το link: http://www.miur.it/0006Menu_C/0012Docume/0...8Determ_cf2.htm

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Last Reply

Ε.Κ.Π.Α emarright ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ......Απο περιεργεια διαβασα την βιογραφια του ιδρυτη του πανεπιστημιου Αθηνων και 1ου κυβερνητη της Ελλαδος,Ιωάννη Καποδίστρια και βρεθηκα ομολογουμένως μπροστα σε μια μεγαλη εκπληξη :D ......οταν ειδα το παρακατω.......<<<Τα πρώτα του γράμματα τα διδάχτηκε στην Κέρκυρα και έπειτα σπούδασε ιατρική στην Πάντοβα της Ιταλίας . Όταν γύρισε στην πατρίδα του άσκησε την ιατρική μέχρι το 1803>>> emoops ......Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω και εγω :o ......παίρνετε πτυχιο ιατρικης που εχει γραμμενο πανω,τ`ονομα ενος πιθανου"Βλακα" ,"διανοητικά καθυστερημένου ατομου"???..Ειναι δυνατον :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Για διάβασε και για τον Όθωνα... :lol:

emarup Υπαρχει πανεπιστημιο στην Ελλαδα που εχει το ονομα του Όθωνα? ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε που το βλέπεις το αστείο...;;;

Από το οθωμανικό πήγαμε στο οθωνικό (ο Όθων ήτο ανίκανος) και μετά... και μετά... προς το παρόν σταθμεύουμε Κουτσίκου και Μπαμπινιώτη γωνία

γιαυτό τα πράγματα είναι έτσι σκατά :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε που το βλέπεις το αστείο...;;;

Από το οθωμανικό πήγαμε στο οθωνικό (ο Όθων ήτο ανίκανος) και μετά... και μετά... προς το παρόν σταθμεύουμε Κουτσίκου και Μπαμπινιώτη γωνία

γιαυτό τα πράγματα είναι έτσι σκατά :splaaaats:

O Όθων ανίκανος???? :lol: Δυσκολοι καιροι για τους γαλαζοαιματους(και για ιατρους) ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε.Κ.Π.Α emarright ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ......Απο περιεργεια διαβασα την βιογραφια του ιδρυτη του πανεπιστημιου Αθηνων και 1ου κυβερνητη της Ελλαδος,Ιωάννη Καποδίστρια και βρεθηκα ομολογουμένως μπροστα σε μια μεγαλη εκπληξη :D ......οταν ειδα το παρακατω.......<<<Τα πρώτα του γράμματα τα διδάχτηκε στην Κέρκυρα και έπειτα σπούδασε ιατρική στην Πάντοβα της Ιταλίας . Όταν γύρισε στην πατρίδα του άσκησε την ιατρική μέχρι το 1803>>> emoops ......Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω και εγω :o ......παίρνετε πτυχιο ιατρικης που εχει γραμμενο πανω,τ`ονομα ενος πιθανου"Βλακα" ,"διανοητικά καθυστερημένου ατομου"???..Ειναι δυνατον :P

@fegarw

Τώρα ανακάλυψες τι? Ότι το ΕΚΠΑ το ίδρυσε ο Καποδίστριας ή ότι είχε σπουδάσει Ιατρική στη Padova? Να σου πω ότι μου μπαίνει η υποψία (τώρα που το λες) μήπως τον εκτέλεσαν οι Μαυρομιχάληδες για αυτόν ακριβώς το λόγο !!! Λες να υπήρχε καμιά προ- προ- προ- ΣΑΙΕΠ από τότε, και να ήταν εξτρεμιστικών τάσεων?

emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα αναγκαστώ να επανέλθω σε προηούμενα ζητήματα μόνο και μόνο επειδή προεκλήθην από τον Wizzard.

Πρώτον υπάρχει το θέμα των προυποθέσεων για τις σπουδές ενός αλλοδαπού στη Γερμανία.Ο Wizzard μας λέει οτι δεν μπορούσε να σπουδάσει επειδή δεν είχε Abitur.Oι βαθμοί στο Abitur απαιτούνται όμως μόνο από τους Γερμανούς υποψήφιους.Oι προυποθέσεις όμως που θέτουν τα γερμανικά πανεπιστήμια για την εισαγωγή αλλοδαπών αποφοίτων είναι.

Ωραία για να δούμε να γελάσουμε. Πάντως το 90% των Ελλήνων φοιτητών ιατρικής Γερμανία είναι- τα νταν τα νταν- απ'τη ΓΣΘ ή ΓΣΑ και τις περισσότερες φορές αποτυχόντες των πανελλαδικών. :)

1.Πτυχίο γερμανικής επιπέδου Kleines Deutsches Sprachdiplom(ή Mittelstufe μετά επιπλέον παρακολούθηση μαθημάτων γλώσσας επί εξάμηνο)

Δεν είχα, μέχρι Mittelstufe έφτανε η χάρη μου. :)

2.Καλός βαθμός απολυτηρίου

Είχα 16, με 19-20 στα μαθήματα της Δέσμης. Με ρίχναν κάποια του κορμού πολύ.

3.Καλοί βαθμοί σε όλα τα έτη Γυμνασίου και Λυκείου

Πάντα στο 16-17 έπαιζα με 19+ στα γνωστά μαθήματα: Βιολογία, Φυσική, Χημεία.

4.Να έχει περάσει το τεστ νοημοσύνης για γιατρούς(υπήρχε μέχρι πριν μερικά έτη) και ει δυνατόν με καλό βαθμό.

Το Medizintest (και όχι "τεστ νοημοσύνης") δεν υπήρχε πλέον όταν ενδιαφέρθηκα εγώ το '98. Αν υπήρχε, τότε μου είπαν παπαριές απ'το Goethe Institut της Θεσσαλονίκης. Αλλά δε μ'απασχολεί αυτό. Το ζήτημα είναι πως για να έχεις σοβαρές πιθανότητες να μπεις (γιατί το Medizintest ήταν για εξωκοινοτικούς) ήθελε Abitur. Όπως στην Αγγλία θέλει GCSE. Άσχετο αν πλέον δέχονται και IB-EB.

Και ακόμα μια προυπόθεση που θα φανεί περίεργη σε όποιον διαφωνεί με θεόπνευστες εξετάσεις

5.Μέσο όρο τουλάχιστον 16 στα 4 μαθήματα των πανελληνίων εξετάσεων.

Αυτό το έβγαλες απ'το μυαλό σου. :)

Αυτό δεν υπάρχει πουθενά. Είχα γνωστό που πήγε Μόναχο (!!) χωρίς να δώσει καν πανελλαδικές. Ασχολήθηκε μόνο με το Abitur τελειώνοντας το γερμανικό. Δεν τον πήραν τον πρώτο εξάμηνο (χειμερινό), αλλά το εαρινό. To Abitur του ήταν στο 2.0.

Οι Γερμανοί δηλαδή λαμβάνουν υπόψη και μάλιστα σοβαρά τις εξετάσεις που για το Wizzard αποτελούν παράλογη,αδικαιολόγητη,μοναδική ιδιαιτερότητα.

Αυτά είναι τα στοιχεία Prof.Wizzard.

Τα στοιχεια που ανέφερες δεν τα πληρούσα για λόγους ανεξάρτητους απ'τις πανελλαδικές. Το ότι δεν είχα το KDS ή το ZOP δε νομίζω να είναι έγκλημα, οι περισσότεροι Έλληνες σταματάν στον Mittel έτσι κι αλλιώς. :)

Αν είχα πάει γερμανικό, και όχι αμερικάνικο, πολύ πιθανό να σπούδαζα στη Γερμανία τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

Αλλά γιατί να πήγαινα Γερμανία προπτυχιακά, δεν το κατάλαβα. :)

Για αυτό δεν μπορούσες να γίνεις δεκτός στη Γερμανία.Επειδή οι σχολικές σου επιδόσεις ήταν χαμηλές και τα προσόντα σου δεν επαρκούσαν.Διότι εκεί ήθελες να πας έτσι φιλόδοξος που είσαι.

Θα μου πεις τα ξέρω αυτά.Τα ξέρεις αλλά λες άλλα.Μας λες παραμύθια για Abitur κ.τ.λ.

Με δυο λόγια είσαι ψευτάκος Wizard.Πονηρούλης,θολώνεις τα νερά αλλά υποτιμάς τους άλλους και πιάνεσαι στη λεπτομέρεια.

Εκτός και αν θεωρείς ότι το ψέμα και η πονηριά είναι στοιχεία του καλού γιατρού.

Εδώ όμως διαφωνούμε.

Θεωρώ την καφρίλα και την ηλιθιότητα σου στοιχεία κακού ιατρού. Εγώ δεν είμαι ψεύτης και είμαι περήφανος για την επιλογή μου (Ρώμη) που είναι μέσα στα πρώτα 3 ιταλικά πανεπιστήμια, πιο πάνω απ'τα περισσότερα γερμανικά που θα σε δεχόντουσαν εσένα. :)

Στη Γερμανία δεν πήγα γιατί δεν ήξερα γερμανικά στο επίπεδο που ζητούσαν και γιατί- επαναλαμβάνω- δεν είχα Abitur. Από κει και πέρα ΑΧΡΗΣΤΕ όλα τα υπόλοιπα είναι δικές σου εικασίες. ;)

Δεύτερο ζήτημα που θίγεις και λες ότι δεν μπορώ να σου απαντήσω.Αν είσαι ισάξιος με τον Ιταλού που εισάγεται στην Ιατρική.Εσύ λες ναι επειδή δίνεις τα ίδια θέματα.Εγώ λέω όχι επειδή η βάση η δική σου είναι διαφορετική,χαμηλότερη από του Ιταλού.

Αφού το ξέρεις ότι έχουν προβλεφθεί στο ιταλικό πανεπιστήμιο θέσεις για ξένους που οι Ιταλοί δεν μπορούν να διεκδικήσουν.Αυτό έχει να κάνει με απόφαση του ιταλικού κράτους.

Οπως επομένως ο μαύρος που φοιτά στην ελληνική ιατρική δεν μπορεί να συγκριθεί με τον Ελληνα που πέρασε με πανελλήνιες,διότι εάν ο μαύρος διεκδικούσε την ίδια θέση με Ελληνες ανταγωνιστές στα πλαίσια των ίδιων πανελλήνιων εξετάσεων προφανώς δε θα την κατελάμβανε,έτσι και εσύ εάν τη θέση σου μπορούσαν να διεκδικήσουν οι Ιταλοί προφανώς δε θα την κατελάμβανες.

Τι σημασία έχει αν ο Ιταλός καθόταν μπροστά σου ή δίπλα σου ή πίσω σου?Αφού δε διαγωνιζόσασταν για την ίδια θέση.Για αυτό και το κατόρθωμά σου να εισαχθείς σε ιταλική ιατρική σχολή δε μου λέει τίποτα.

Τα ξέρεις και αυτά όμως και παρόλα αυτά επιμένεις να διαστρεβλώνεις τα πράγματα θεωρώντας τους άλλους κορόιδα.

Ποιός σου είπε ρε χοντρομαλάκα ότι είχε quotas για τις ελληνικές θέσεις; Εγώ χρειάστηκε να ΠΕΡΑΣΩ τον Ιταλό υποψήφιο. Ουσιαστικά μετά το '97 οι εξετάσεις έχουν γίνει έτσι ώστε οι Έλληνες που περνάμε τρώμε θέσεις απ'τους Ιταλούς. :P

Θα σου πω και ένα τρίτο.

αυτό για τους Γάλλους που αποτυγχάνουν στις εξετάσεις του δεύτερου έτους στη Γαλλία και έρχονται στην Ιταλία να φοιτήσουν.

Εδώ Wizzard την πάτησες.Γιατί μέσα στη βασύνη σου ήρθες σε αντίφαση με τον ίδιο σου τον εαυτό.

Επειδή όμως δεν καταλαβαίνεις τι έκανες άσε με να σου εξηγησω.

Ποια είναι η δικά μου θεωρία?Οτι ο Γάλλος που αποτυγχάνει στις εξετάσεις του δεύτερου έτους στο Γαλλικό πανεπιστήμιο είναι μέτριος και ανεπαρκής για ιατρική.Το ίδιο είναι και ο Ελληνας που αποτυγχάνει στις ίδιες Γαλλικές εξετάσεις.

Τι λες ρε τρόμπα που θεωρείται ανεπαρκής; Καραγκιόζη. :P

Εξετάσεις σε numerus clausus είναι. Και σχεδόν τέλεια να έγραψε αν έγραφε ο άλλος καλύτερα θα περνούσε.

Διαγωνισμός είναι, δεν είναι η απλή εξέταση.

Δηλαδή εσύ ΑΝ πέρασες Ελλάδα (και δεν έφυγες κατευθείαν Γερμανία Gastarbeiter) σημαίνει πως είσαι επαρκής για την... ιατρική; Lol

Σε αυτό το σημείο η θεωρία μου έπρεπε να συμπίπτει με τη δική οσυ.Αφού εσύ ισχυρίζεσαι συνεχώς ότι κριτήριο για την αξία του φοιτητή(και την ικανότητά του να γίνει γιατρός) αποτελούν οι επιδόσεις του στα πανεπιστημιακά μαθήματα,θα έπρεπε να θεωρήσεις τόσο το Γάλλο όσο και τον Ελληνα που αποτυγχάνουν ακατάλληλους.Γιατί?Γιατί αυτές οι εξετάσεις αφορούν μόνο πανεπιστημιακά μαθήματα(Ανατομία,Φυσιολογία,Φαρμακολογία.Ιστολογία κ.τ.λ.)

Η θεωρία σου δεν πρόκειται να συμπίπτει με τη δικιά μου γιατί απλά λες μαλακίες... :)

Εσύ όμως αντί να παραμείνεις συνεπής στη θεωρία σου λες ότι ο μεν Ελληνας που αποτυγχάνει είναι ακατάλληλος,ο Γάλλος όμως που επίσης αποτυγχάνει,είναι καλός!

Πώς γίνεται να λες κάτι τέτοιο που ανατρέπει την ίδια τη θεωρία σου?

Εγώ δεν είπα αυτό, είπα απλά πως ο Έλληνας που είναι "Μυνχάουζεν" (απέτυχε Ελλάδα, Γαλλία, κι έρχεται Ιταλία στα 25 του) πολύ πιθανό να μην είναι ΟΝΤΩΣ καλός καθότι έχει κοπεί από διάφορα- διαφορετικά!- συστήματα... ;)

Θα σου δώσω εγώ την απάντηση.

Ο λόγος είναι οτι όταν αναφέρεσαι στο Γαλλο έχεις υπόψη σου τους πραγματικούς,ζωντανούς Γάλλους φοιτητές που γνώρισεςστην Ιταλία.Οταν λοιπόν χαρακτηρίζεις αυτούς,δε θυμάσαι τη θεωρία σου αλλά ανατρέχεις στην προσωπική σου εμπειρία.Και η εμπειρία σου λέει ότι οι άνθρωποι αυτοί ήταν καλοί φοιτητές.

Ποια όμως εμπειρία?

Οι Γάλλοι φοιτητές που γνώρισα εδώ τρώνε για πρωινό τους περισσότερους Έλληνες φοιτητές που γνώρισα ποτέ μου στην Ελλάδα. Κι έχω γνωρίσει πολλούς. :)

Είναι η δική σου προσωπική εμπειρία,η προσωπική γνώμη του μέτριου.Επειδή οι φοιτητές αυτοί δεν ήταν χειρότεροι από εσένα σου φάνηκαν καλοί.

Φαντάσου λοιπόν που βρίσκονται κάτι τύποι σαν κι εσένα που τους βρίσκω "άσχετους"... :P

Για να το λέει ένας μέτριος όπως εγώ.

Εμένα όμως μου φαίνονται μέτριοι.

Εσύ δεν έχεις γνωρίσει κανέναν. :)

Όπως εγώ Έλληνα που να απέτυχε Ελλάδα και Γαλλία και μετά να πέτυχε Ιταλία αλλά τέσπα. :)

Αντίθετα επειδή δε γνώρισες κάποιον Ελληνα που να έδωσε τις εξετάσεις-φραγμό στη Γαλλία,να απέτυχε και να ήρθε στην Ιταλία,όπου έγινε δεκτός για σπουδές χρησιμοποίησες την ψεύτικη θεωρία σου για να χαρακτηρίσεις αυτό τον Ελληνα.Και αυτό αντί να πεις για παράδειγμα ότι ο τύπος που τόλμησε και έδωσε ενάντια σε Γάλλους,μετά δύο έτη σπουδών χωρίς περίοδο προσαρμογής,χωρίς ικανοποιητική γνώση της γλώσσας για θέσεις που διεκδικούσαν Γάλλοι με πιθανότητες επιτυχίας 30%(που για την περίπτωσή του δεδομένου του γλωσσικού μειονεκτήματος μειώνονταν στο 10%),αντί να πεις οτι ο άνθρωπος αυτός άξιζε δέκα φορές όσο εσύ αφού αντιμετώπισε το γαλλικό φραγμό επί ίσοις όροις, τον χαρακτηρίζεις ανίκανο.

Λες οτι δε θα πάρει πτυχίο ούτε στα 35 στην Ιταλία.

Γνώρισα μια χαρά Έλληνες φοιτητές εν Ελλάδι.

Στην Ιταλία δεν θα πάρεις πτυχίο στα 35 σου γιατί το εδώ πανεπιστήμιο δε σε περνά στα έτη αν είσαι άσχετος.

Εδώ δικαιολογείσαι επειδή ως αφελής ήρθες σε αντίφαση με τον εαυτό σου.

Οταν δηλαδή ήρθε η ώρα να εφαρμόσεις τη θεωρια σου στον πραγματικό κόσμο,το πρώτο αληθινό παράδειγμα που σου ήρθε στο μυαλό(αυτό της επίδοσης των Γάλλων φοιτητών στην Ιταλία) ανέτρεψε όσα προηγουμένως υποστήριζες.

Ακόμα χειρότερα για εσένα,επιβεβαίωσε τη γνώμη μου ότι είσαι μέτριος.

Μόλις είπες κάτι αληθινό από την πραγματική σου εμπειρία αποκαλύφθηκε η μετριότητά σου.

Αυτά τα λέω επειδή βαρέθηκα να αντικρούω συνέχεις τις ενστάσεις σου που πραγματικά δείχνουν διαλεκτική πολύ χαμηλού επιπέδου.

Κινδυνεύω να κατηγορηθώ ότι διαδίδω τις απόψεις μου εύκολα στηριζόμενος στην αδυναμία σκέψης των αντιπάλων μου και όχι επειδή τα επιχειρήματά μου είναι πραγματικά ισχυρά.

Για αυτό και δε θέλω επιπλέον αντιδικίες με εσένα προφέσσορα.

Περιμένω αξιόλογες απαντήσεις για να αποδείξω το δίκιο των όσων ισχυρίζομαι.

Δεν έχω τίποτα να σου αποδείξω ρε ηλίθιε, η ανωτερότητά μου θα αποδειχθεί όταν θα σε πηδήξω στις εξετάσεις ειδικότητας. :)

Και κάτι τελευταίο.

τις απειλές για την αποκάλυψη της ταυτότητας όσων γράφουν στο φόρουμ και οτι εσύ θα δείξεις τι συμφέροντα τους κινούν και ποιος είναι ο καθένας καλύτερα να τις εγκαταλείψεις ή αλλιώς να εγκαταλείψεις το φόρουμ.

Η ανωνυμία είναι δικαίωμα όποιου γράφει εδώ και κανείς δε μπορεί να τον απειλεί με αποκάλυψη της ταυτότητάς του.

Μπορεί να ζητάει να μάθει ποιος είναι μόνο στην περίπτωση που κάποιος ισχυρίζεται οτι μιλάει εκ μέρους κάποιας οργάνωσης ή παράταξης ή σωματείου κ.τ.λ. διότι τότε θα μπορούσε να τεθεί θέμα προβοκάτσιας.Τότε και μόνο τότε διακαιούται κάποιος να ζητήσει την άρση της ανωνυμίας.Σε κάθε άλλη περίπτωση όποιος το κάνει πρέπει να γίνει αντικείμενο χλεύης,να απομονωθεί και να απαγορευθεί η δημοσιοποίηση των απόψεών του στο φόρουμ.

Διότι αν δε μπορούσαμε να προστατεύσουμε την ανωνυμία μας δε θα γράφαμε τίποτα απολύτως.

Για να τελειώνουμε λοιπόν,κόψε το παραμυθάκι Prof.Wizzard,συμμορφώσου με τους κανόνες λειτουργίας του φόρουμ και δείξε σεβασμό στους συνομιλητές σου.

Και πρόσεξε λίγο.

Αλήταρε δε σου ζήτησα να μου πεις το ονοματεπώνυμό σου. Αυτό δε μ'ενδιαφέρει. Μ'ενδιαφέρει να ξέρω όμως με τί ιδιότητα γράφεις. Γιατί θέλω να ξέρω αν μιλάς από θέση ασφαλούς ή πραγματικής ανωτερότητας.

Αν μιλάς έχοντας τελειώσει στα Γιάννενα και τώρα κάνεις ειδικότητα σε περιφερειακό νοσοκομείο έξω απ'το Αγρίνιο ή κάποια μικρή πόλη της Ανατολικής Γερμανίας δε νομίζω η γνώμη σου να έχει πολύ βαρύτητα. Όχι ότι θα είχε έτσι κι αλλιώς... ;)

Ότι το ΕΚΠΑ το ίδρυσε ο Καποδίστριας

Εν τω μεταξύ κάπου διάβασα ότι ήταν δύο διαφορετικά πανεπιστήμια μετά το 1911 (Εθνικό Πανεπιστήμιο και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο) και συνενώθηκαν οριστικά με τον νόμο του 1922 περί Οργανισμού του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Αυτό έγινε για να εκμεταλλευτούν τη διαθήκη του Δομπόλη. ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε.Κ.Π.Α emarright ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ......Απο περιεργεια διαβασα την βιογραφια του ιδρυτη του πανεπιστημιου Αθηνων και 1ου κυβερνητη της Ελλαδος,Ιωάννη Καποδίστρια και βρεθηκα ομολογουμένως μπροστα σε μια μεγαλη εκπληξη :D ......οταν ειδα το παρακατω.......<<<Τα πρώτα του γράμματα τα διδάχτηκε στην Κέρκυρα και έπειτα σπούδασε ιατρική στην Πάντοβα της Ιταλίας . Όταν γύρισε στην πατρίδα του άσκησε την ιατρική μέχρι το 1803>>> emoops ......Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω και εγω :o ......παίρνετε πτυχιο ιατρικης που εχει γραμμενο πανω,τ`ονομα ενος πιθανου"Βλακα" ,"διανοητικά καθυστερημένου ατομου"???..Ειναι δυνατον :P

<_< Τότε δεν υπήρχε κανένα Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, και οι Επτανήσιοι σπούδαζαν συνήθως στην Ιταλία (που ήταν πολύ κοντά). Προφανώς δεν είναι μεμπτό να σπουδάσει κανείς στο εξωτερικό, αλλά για τον Καποδίστρια θα πρέπει να σου πω ότι δεν ήταν ιδρυτής του Πανεπιστημίου Αθηνών: δολοφονήθηκε αρκετά χρόνια πριν την ίδρυσή του από τον Όθωνα (γι' αυτό και το ΕΚΠΑ λέγεται και Οθώνειο Πανεπιστήμιο από λίγους ρομαντικούς).

:mellow: Είναι ίσως μια τραγική ειρωνία της ιστορίας το γεγονός ότι το πρώτο Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα πήρε το όνομα του ανθρώπου που οι πολιτικοί του αντίπαλοι κατηγορούσαν για ακριβώς αυτό: ότι δεν έκανε καμία ενέργεια για την ίδρυση Πανεπιστημίου! Πίστευε ο Καποδίστριας ότι η Ελλάδα είχε άλλα προβλήματα εκείνη την εποχή. Είχε και κάποιο δίκιο, όπως είχε και έναν κάπως αμφιλεγόμενο ρόλο ο πρώην υπουργός εξωτερικών της Ρωσίας στη διαμόρφωση των εξελίξεων του νεοσύστατου ελληνικού κράτους: κάποιοι ιστορικοί έγραψαν ότι θα γινόμαστε προτεκτοράτο του Τσάρου αν δεν τον είχαν δολοφονήσει οι Μαυρομιχάληδες - άλλοι βέβαια ότι θα έχτιζε την "Ισχυρή Ελλάδα" 170 χρόνια πριν το Σημίτη ;) ;) ;) ;) ;)

:o Η ουσία είναι ότι ο κακομοίρης ο Όθων, που τόσοι τον κατηγόρησαν, ήταν πρωτοστάτης (είτα αυτός είτε κυρίως οι αντιβασιλείς του, που έλυναν κι έδεναν) στο χτίσιμο της σύγχρονης Ελλάδας. Ίσως γι' αυτό είναι σα στραβοχυμένος λουκουμάς η σύγχρονη Ελλάδα βέβαια...

Έτσι για εφέ, ένα απόσπασμα από άρθρο του "Καποδιστριακού", της εφημεριδούλας του ΕΚΠΑ ( http://kapodistriako.uoa.gr/stories/057_ne_01/index.php?m=2 )

Στην ομιλία του με θέμα: «O Βασιλεύς Όθων, το Oθώνειο Πανεπιστήμιο και η Νομική του Σχολή» ο κ. Ιωάννης Καράκωστας μίλησε για τις απαρχές του Oθώνειου Πανεπιστημίου, αναφερόμενος στη διαδρομή που απαιτήθηκε να διανυθεί από την αρχική ιδέα ώς την πραγματική σύσταση του Ιδρύματος. Επισήμανε τις σημαντικές ημερομηνίες της ιστορικής διαδρομής και τόνισε ότι «το "Πανεπιστήμιον του Όθωνος" ήταν το πρώτο ανώτατο εκπαιδευτικό ίδρυμα όχι μόνο στην ελληνική επικράτεια αλλά και σε ολόκληρη τη Βαλκανική Χερσόνησο. Κύριος σκοπός του ήταν η καλλιέργεια και η μεταλαμπάδευση των γραμμάτων και των τεχνών σε όλο τον χώρο της «καθ' ημάς Ανατολής». Η Νομική Σχολή του, στα μάτια όλων, ήταν το πνευματικό ίδρυμα το οποίο θα μετέδιδε στους φοιτητές την επιστήμη της διοίκησης των εθνών, την υπεράσπιση του αδυνάτου έναντι του δυνατού καθώς και τους τρόπους ώστε όλοι οι πολίτες ανεξάρτητα από την οικονομική και κοινωνική τους θέση να ομονοούν δημιουργώντας μια ευνομούμενη πολιτεία δικαίου».

Κλείνοντας την ομιλία του ο κ. Καράκωστας, τόνισε ότι «η ίδρυση του Πανεπιστημίου Αθηνών αποτέλεσε το έναυσμα για την πνευματική αναγέννηση της Ελλάδος, όπως την είχε οραματιστεί ο φιλέλλην Βασιλεύς Όθων. Παράλληλα, το Πανεπιστήμιο αποτελούσε όχι μόνο ναό της γνώσης αλλά και παράγοντα εξέλιξης για όλες τις πτυχές της κοινωνικής ζωής, γεγονός που αποδεικνύεται από την αγάπη που το περιέβαλαν και το περιβάλλουν οι πολίτες στο πέρασμα του χρόνου. Σήμερα, σε μια εποχή πνευματικής σύγχυσης και αμφισβήτησης, η μελέτη της ιστορίας της ίδρυσης και των πρώτων χρόνων λειτουργίας του Πανεπιστημίου Αθηνών δεν πρέπει να αποτελεί μια απλή παράθεση ιστορικών γεγονότων στο πλαίσιο μιας ακόμη πανηγυρικής τελετής αλλά μια διαρκή υπενθύμιση του ρόλου και της ευθύνης όλων μας για την διαφύλαξη του χαρακτήρα και του μεγαλείου της Πανεπιστημιακής Παιδείας».

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@fegarw

Τώρα ανακάλυψες τι? Ότι το ΕΚΠΑ το ίδρυσε ο Καποδίστριας ή ότι είχε σπουδάσει Ιατρική στη Padova?

emarright Τωρα ανακαλυψα milktray,πως ηταν γιατρος(παντα ειχα την εντυπωση πως ηταν δικηγορος) και το γεγονος επισης οτι σπουδασε στην Παντοβα ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπον αναρωτιεμαι γιατι κανενας απο τους administrators του φορουμ δεν επεμβαινουν επειδη νομιζω οτι μερικοι εχουν ξεφυγει απιστευτα....!!Δηλαδη ρε παιδια αμα θελετε να στελνετε "φιλοφρονησεις" ο ενας στον αλλον γιατι δεν το κανετε με προσωπικα μηνυματα...ελεοςςς να μας απαλλαξετε απο την μαλακια που κουβαλατε μεσα στα μυαλα σας!Και θελετε μετα να γινετε ιατροι και ανθρωποι να εμπιστευτουν την υγεια τους στα χερια σας!!! emeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@fegarw

Να σου πω ότι μου μπαίνει η υποψία (τώρα που το λες) μήπως τον εκτέλεσαν οι Μαυρομιχάληδες για αυτόν ακριβώς το λόγο !!! Λες να υπήρχε καμιά προ- προ- προ- ΣΑΙΕΠ από τότε, και να ήταν εξτρεμιστικών τάσεων?

emeleos

emarright Δεν γνωριζω αν υπηρχε καμια προ- προ- ΣΑΙΕΠ από τότε,αλλα ειναι εξακριβωμένο πως υπηρχαν χαφιέδες,λαμογια,καιροσκόποι,θιασώτες ξενων συμφερόντων(βλ.Μαυρομιχάληδες) και οι οποιοι συνεχιζουν να υπαρχουν μεσω των απογόνων τους(π.χ spergebiet) και σημερα ;)

<_< Τότε δεν υπήρχε κανένα Πανεπιστήμιο στην Ελλάδα, και οι Επτανήσιοι σπούδαζαν συνήθως στην Ιταλία (που ήταν πολύ κοντά).

.....και η οποια ειχε πανεπιστημια(με την συγχρονη εννοια)φημισμενα και γνωστα,σ`ολο τον κοσμο ;)

Προφανώς δεν είναι μεμπτό να σπουδάσει κανείς στο εξωτερικό,

emarrightΠροφανώς .......γιατι υπαρχουν και καποιοι αλλοι που δεν εχουν την ιδια γνωμη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλά για τον Καποδίστρια θα πρέπει να σου πω ότι δεν ήταν ιδρυτής του Πανεπιστημίου Αθηνών: δολοφονήθηκε αρκετά χρόνια πριν την ίδρυσή του από τον Όθωνα (γι' αυτό και το ΕΚΠΑ λέγεται και Οθώνειο Πανεπιστήμιο από λίγους ρομαντικούς).

emarright ....οπως καταλαβαινεις,ο λογος για τον οποιο ανεφερα το παραδειγμα του Καποδίστρια ηταν οχι για να μαθω αν ηταν ο ιδρυτης του Πανεπιστημίου Αθηνών,αλλα για να χλευάσω αποψεις ορισμενων συναδελφων,οι οποιοι πηραν η` θα παρουν πτυχιο απο το πανεπιστημιο που εχει το ονομα ατομου(Καποδίστριας)το οποιο απεκτησε την επιστημονικη γνωση στο εξωτερικο(Ιταλια),ενω στην Ελλαδα το πανεπιστημιο δεν υπηρχε ακομη ουτε σαν ιδεα :(

Πίστευε ο Καποδίστριας ότι η Ελλάδα είχε άλλα προβλήματα εκείνη την εποχή. Είχε και κάποιο δίκιο, όπως είχε και έναν κάπως αμφιλεγόμενο ρόλο ο πρώην υπουργός εξωτερικών της Ρωσίας στη διαμόρφωση των εξελίξεων του νεοσύστατου ελληνικού κράτους: κάποιοι ιστορικοί έγραψαν ότι θα γινόμαστε προτεκτοράτο του Τσάρου αν δεν τον είχαν δολοφονήσει οι Μαυρομιχάληδες - άλλοι βέβαια ότι θα έχτιζε την "Ισχυρή Ελλάδα" 170 χρόνια πριν το Σημίτη ;) ;) ;) ;) ;)

:o Η ουσία είναι ότι ο κακομοίρης ο Όθων, που τόσοι τον κατηγόρησαν, ήταν πρωτοστάτης (είτα αυτός είτε κυρίως οι αντιβασιλείς του, που έλυναν κι έδεναν) στο χτίσιμο της σύγχρονης Ελλάδας. Ίσως γι' αυτό είναι σα στραβοχυμένος λουκουμάς η σύγχρονη Ελλάδα βέβαια...

emarright Και ποιος ρε Σαραντο εκείνη την εποχή,δεν ειχε αμφιλεγόμενο ρόλο???Ολοι εκπροσωπουσαν τα συμφεροντα των μεγαλων δυναμεων!!!!......οτι γινεται δηλαδη και στην εποχη μας ;) ....Οσον αφορα τον Όθωνα.....Ε,οχι και κακομοιρης!!Ουτε ασπιλος,ουτε και αμόλυντος ηταν ;) Και μια και αναφερθηκες και στον Σημίτη,ο οποιος θα έχτιζε την "Ισχυρή Ελλάδα".....αν δεν κανω λαθος και αυτος γερμανικων προδιαγραφων δεν ειναι?? B)

Έτσι για εφέ, ένα απόσπασμα από άρθρο του "Καποδιστριακού", της εφημεριδούλας του ΕΚΠΑ ( http://kapodistriako.uoa.gr/stories/057_ne_01/index.php?m=2 )

emarright Ευπροσδεκτο φιλε Σαραντο,οτιδηποτε καλοπροαιρετο....και με ιστορικη σημασια :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντα αυτό κάνανε: πηγαίνανε Έξω κι ερχόντουσαν ετερόφωτοι και φουσκωμένοι να μάς σώσουν... Είδες όμως τι παθαίνουν... :lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντα αυτό κάνανε: πηγαίνανε Έξω κι ερχόντουσαν ετερόφωτοι και φουσκωμένοι να μάς σώσουν... Είδες όμως τι παθαίνουν... :lol:

emarright ......Εχει καποια βαση αυτο που λες ACupOfCoffee,ομως για να εναποθέτουν στους "ΕΞΩ", ετεροφωτους και φουσκωμενους ολες τους τις ελπιδες....... φανταζεσαι πως ειναι οι "ΜΕΣΑ",αυτοφωτοι και ξεφουσκωτοι!!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για μένα πιο ανησυχητική πάντως είναι η περίπτωση του spergebiet. Μέχρι στιγμής το άτομο έχει πει τα θεεϊκά (και έπεται συνέχεια!!):

  • οι πανελλαδικές είναι IQ test! :splats:
  • όποιος δεν περάσει πανελλαδικές (ανεξάρτητα αν δεν έδωσε ή αν δεν πέρασε για λίγα μόρια ή εξαιτίας της παλιάς Έκθεσης) είναι στόκος :splats:
  • αν πας έξω είσαι φυγόπονος και φελλός (ανεξάρτητα που πας, πχ σε μακράν καλύτερο ίδρυμα) :splats:
  • έπρεπε εμείς της Ιταλίας να πάμε στην Γερμανία για να θεωρούμαστε "έξυπνοι" :splats:
  • στη Γερμανία έχει IQ test που και καλά δεν θα περνούσαμε :splats:
  • υπάρχουν Έλληνες που έχουν κοπεί σε διάφορες χώρες και μετά έρχονται Ιταλία και διαπρέπουν (δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να το έχει κάνει, μπορεί και να υπάρχουν, δεν ξέρω! το σίγουρο είναι ότι δεν παίρνουν το χαρτί σε λιγότερο από 10-12 χρόνια) :splats:
  • οι Έλληνες της Ιταλίας μπαίνουν σε "κρατημένες θέσεις" για εξωκοινοτικούς :splats:
  • μας χαρίζουν ή εξαγοράζουμε το πτυχίο μας :splats:

Πώς να μην ανταλλάξω "φιλοφρονήσεις" μ'ένα τέτοιο άτομο όταν αποδεικνύει σε κάθε του post περίτρανα πως όχι απλά δεν έχει ιδέα για το ιταλικό σύστημα και τους ανθρώπους που το τελειώνουν, αλλά και γενικότερα για το γερμανικό (και τη θέση του σε σχέση με το ιταλικό) που διατυμπανίζει ότι γνωρίζει... :mellow:

Απλά επικίνδυνος... <_<

(για τη σωματική και ψυχική υγεία μας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

[*]υπάρχουν Έλληνες που έχουν κοπεί σε διάφορες χώρες και μετά έρχονται Ιταλία και διαπρέπουν (δεν έχω γνωρίσει ούτε έναν που να το έχει κάνει, μπορεί και να υπάρχουν, δεν ξέρω! το σίγουρο είναι ότι δεν παίρνουν το χαρτί σε λιγότερο από 10-12 χρόνια) :splats:

emarup ...Εγω ξερω Prof. πως συμβαινει το αντιθετο....αυτοι που ερχονται Ιταλια και δεν πετυχαινουν στις εισαγωγικες πανιταλικες εξετασεις,πηγαινουν σ`αλλες χωρες ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χεχ, δε χρειαζόταν καν να το γράψεις. Νομίζεις πως ο Ευχούλης παραπάνω έπεισε με την φαιδρή κλαρινοεπιχειρηματολογία του; <_<

troll.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μετά από 22 σελίδες δεν βγαίνει άκρη :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ιδου η Ροδος, ιδου και το πηδημα (με την καλη εννοια :P )

Καλωσήρθατε στην Ελληνική ΜΕΝΣΑ

Η διεξαγωγή των επόμενων τεστ της λέσχης μας είναι

την Τετάρτη, 23/11/2005 στις 17:30,

στα γραφεία της ΜΕΝΣΑ Ζήνωνος 3, 6ος όροφος, σταση Μετρό Ομόνοια

Για περισσοτερες πληροφοριες:

http://www.mensa.org.gr/

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιοι δεν θέλουν τις εξετάσεις για ειδικότητα:

1) Απόφοιτοι εσωτερικού και εξωτερικού με μηδενικές γνώσεις

2) Απόφοιτοι εσωτερικού και εξωτερικού με ιδεολογικές αντιθέσεις ως προς την επικράτηση του αξιότερου στη ζωή. Οι ανωτέρω συνήθως ταυτίζονται και με απόψεις περί αυτόνομων αυτοδιοικούμενων ομάδων, κομμούνων κτλ

3) Άνθρωποι που φοβούνται τόσο τη βρωμιά του νέου συστήματος που προτιμούν τη βρωμιά του παλιού

4) Άνθρωποι που είναι κοντά στο διορισμό και κάποιος τους ψιθύρισε ότι μπορεί να χάσουν τη θέση τους αν μπουν εξετάσεις

5) Μέλη αριστερών ή αριστερίστικων παρατάξεων Συλλόγων Φοιτητών που, χωρίς να σκεφτούν καλά καλά το πρόβλημα, βρήκαν αφορμή να φωνάξουν και να κάνουν χαβαλέ. Οι άνθρωποι αυτοί δεν ανήκουν ούτε κατά διάνοια στην κατηγορία (2) και όταν αποφοιτήσουν γίνονται φανατικοί υποστηρικτές των εξετάσεων.

6) Και τέλος, τις εξετάσεις για ειδικότητα δεν τις θέλει η Πολιτεία, για λόγους που μόνο αυτή γνωρίζει. ΠΑΣΟΚ ή ΝΔ δεν έχει σημασία. 15 χρόνια τώρα, και παρά του ότι έχει τεθεί θέμα εξετάσεων, οι ιατροί διορίζονται με επετηρίδα. Εκτός αν αντί για πιτυρίδα, έχουν αλλεργία στη φορμόλη.

Τελικό συμπέρασμα:

Εκτός της κατηγορίας (2), που πάντα έχει το ενδιαφέρον της όταν υπάρχει, τις εξετάσεις για ειδικότητα δεν τις θέλουν άνθρωποι βολεμένοι και άσχετοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η αληθεια ειναι πως η συζητηση εχει απο καιρο ψιλομπουρδελεψει...Πως καταφεραμε να καταληξει αντιπαραθεση "Iταλων"-"πανελληνιονικων" δεν μπορω να καταλαβω...Φοβαμαι ομως πως μερικοι βλεπουν το δεντρο και χανουν το δασος...Το προβλημα στην Ελλαδα ΔΕΝ ειναι οι Ιταλοι...Το προβλημα ειναι οτι ολοι οσοι ειμαστε απο ΕΕ ειμαστε υποπολλαπλασιοι αυτων που σπουδασαν ιατρικη εκτος ΕΕ και οι οποιοι δεν αξιζουν καμια θεση σε καμια χωρα του κοσμου.Με αυτο τον τροπο ΔΕΝ καταδικαζω συλληβδην ολους τους πτυχιουχους εκτος ΕΕ...Απλα εχω την εντυπωση οτι ατομα οπως ο Αlex77,δεν ειναι η πλειοψηφια αυτων...Και απορω που οποτε μπορει βγαινει και υποστηριζει ατομα,τα οποια εχουν λεξιλογιο 50 λεξεων,παραθετουν μονο υβρεις και τα μονα ορθογραφημενα κειμενα τους ειναι οσα παραπεμπουν σε βιβλιογραφια...Εγω,αντιθετως,με αυτα τα ατομα θα ειχα διαφωνιες στη θεση του,οπως εχω με οσους ουρανοκατεβατους ηρθαν στη σχολη μου,που κατεβαινουν μαζικα μονο σε εξετασεις πολλαπλης επιλογης για να παιξουν λοττο...και,ναι,δε μοιαζουν με τις φωτογραφιες που παρεθεσε ο Αλεξ,αλλα με πρωταγωνιστες σε gay τσοντες,με κατι τατουαζ και σκουλαρικια στη μυτη,στη γλωσσα κτλ :P !Αυτοι οι αλεξιπτωτιστες,μαζι με τους συνδικαλιστες που τους φερανε και οι οποιοι οταν ημουν πρωτοετης ηταν επι πτυχιω και τωρα που ειμαι επι πτυχιω εγω,αυτοι ειναι ακομη,φταινε...οπως και ολα τα φυντανια που ηρθανε γιατροι στα εξι χρονια,οσα τους πηρε να βγαλουν το λυκειο...Αλλα βρηκαν και τα κανανε,γιατι δεν πηγαν για γιατροι επειδη το ονειρευτηκαν...ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ,ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΜΑΘΕ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ!Οσοι συμμαθητες μου πηγαν Ιταλια κανεις δε καταφερε να παρει πτυχιο ιατρικης...Πρωτη μου ξαδερφη ομως που πηγε Βουλγαρια γυρισε με πτυχιο στα 6 χρονια και ας μην καταφερε να δωσει πανελληνιες!Γιατι,βλεπετε,για να δωσεις πανελληνιες τοτε,υπηρχε ΕΝΑΣ και μονο ορος:απολυτηριο Λυκειου!Το οποιο,δυστυχως,δεν ειχε στο τελος του ετους,γιατι εμεινε σε 4 μαθηματα!!!

Εγω πιστευω οτι οι θεσεις ειδικοτητας ειναι καπως περισσοτερες απο αυτες στα πανεπιστημια,προ μεταγραφων... Και για αυτο χρειαζονται και πτυχιουχοι ΕΕ,αλλα και εκτος ΕΕ,γιατι αυτοι ειναι δυναμικο κομματι του χωρου,μας συνδεουν με το παγκοσμιο επιστημονικο γιγνεσθαι...Απλα νομιζω οτι αυτοι θα πρεπει ομολογουμενως να ειναι οι καλυτεροι δυνατοι η τουλαχιστον οχι ανιδεοι...Γιατι δε με πειθει κανεις οτι το προβλημα ειναι οι πολλοι αξιοι γιατροι...ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ,ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΣΑΝ ΞΕΡΟΚΟΚΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!!Θελουμε να αποδειξουμε την αξια μας στις εξετασεις,αλλα ολους αυτους που κανουν ΗΔΗ ειδικοτητα χωρις να εχουν τα προσοντα,αυτους που ηδη τελειωσαν,ποιος θα τους κρινει??

Μηπως παλευουμε για ενα πουκαμισο αδειανο?Μηπως τη μεριδα που μας αξιζει την εχουν ηδη παρει αλλοι?Και εν τελει αν πχ τον πρωτο χρονο μπει το πιο αξιο 10% με εξετασεις,αυτο ειναι απενοχοποιητικο για την αξια του ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ 90%?Και ποιος συνετελεσε σε αυτο?Σε ενα εγκλημα ποιος φταιει περισσοτερο?Ο εγκληματιας η οι μπατσοι που λαδωθηκαν για να κανουν τα στραβα ματια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.