Jump to content

Να ποιοί δε θέλουν τις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας


palaiologos

Recommended Posts

emarup Αρειανε, αυτα τα πραγματα τα εχουμε ξαναπει. Και παντα οταν φτανει εδω η κουβεντα -στις πραγματικες ευθυνες και το ποιοι τις φερουν- τοτε ολοι αρχιζουν να σφυριζουν αδιαφορα.

Με οποιον αποφοιτο Ελληνικου πανεπιστημιου που ειναι μεταξυ 30 και 40 ετων κι αν μιλησεις για το συγκεκριμμενο θεμα, θα σου πει τα ιδια : οι φοιτητες των Ελληνικων πανεπιστημιων ειναι αυτοι που μπλοκαραν τις εξετασεις πριν την ειδικοτητα εδω και πολλα χρονια (πριν ακομα και απο το '91 που ανεφερε καποιος). Οι ιδιοι επισης ειναι που ειτε σιωπουσαν ειτε υπερασπιζονταν το θεσμο της μεταγραφης απο το εξωτερικο -οταν εγειροταν θεμα για αυτες.

Αν σε αυτες τις αιτιες προσθεσεις και τον ανικανοτητα του Δικατσα να επιτελεσει το εργο του, τοτε εχεις την πληρη εικονα του γιατι εχουμε οδηγηθει εκει που εχουμε οδηγηθει. Ολοι μας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Last Reply
ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΟΥΣ,ΟΠΩΣ ΤΟΥΣ ΕΜΑΘΕ Η ΠΟΛΙΤΕΙΑ!Οσοι συμμαθητες μου πηγαν Ιταλια κανεις δε καταφερε να παρει πτυχιο ιατρικης...Πρωτη μου ξαδερφη ομως που πηγε Βουλγαρια γυρισε με πτυχιο στα 6 χρονια και ας μην καταφερε να δωσει πανελληνιες!Γιατι,βλεπετε,για να δωσεις πανελληνιες τοτε,υπηρχε ΕΝΑΣ και μονο ορος:απολυτηριο Λυκειου!Το οποιο,δυστυχως,δεν ειχε στο τελος του ετους,γιατι εμεινε σε 4 μαθηματα!!!

Ωραία, το συμπέρασμα είναι ένα. :mellow:

Αν πούμε πως στην Ελλάδα το 80% των φοιτητών αξίζει, στην Ιταλία το 50%, και στις πρώην ανατολικές χώρες 20% πάλι το πρόβλημα είναι το ίδιο. Δε μπορείτε να τους βράζετε όλους στο ίδιο καζάνι! Αυτό που είπα απ'την πρώτη στιγμή σ'αυτό το board.

Δε μπορείτε να λέτε πως όλοι οι «ανατολικοί» ή οι «Ιταλοί» είμαστε αλήτες, όταν στην Ελλάδα υπάρχουν λίγοι (αλλά πανελληνιονίκες!) που τελειώνουν με "πτυχιακές IQ" χρωστώντας Ανατομία Ι... <_<

Συμπέρασμα; Έλεος με τα σχόλια φταίνε οι απεδώ, φταίνε οι απεκεί...

Φταίνε οι αδιάβαστοι (όποιοι κι αν είναι αυτοί, που στη σχολή φαίνονται), τα λαμόγια (που εν γνώσει τους αντιγράφουν ή αγοράζουν μαθήματα), και ορισμένοι καθηγητάδες του ΔΙΚΑΤΣΑ που βγάζουν λεφτά απ'την υπόθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω πιστευω οτι οι θεσεις ειδικοτητας ειναι καπως περισσοτερες απο αυτες στα πανεπιστημια,προ μεταγραφων... Και για αυτο χρειαζονται και πτυχιουχοι ΕΕ,αλλα και εκτος ΕΕ,γιατι αυτοι ειναι δυναμικο κομματι του χωρου,μας συνδεουν με το παγκοσμιο επιστημονικο γιγνεσθαι...Απλα νομιζω οτι αυτοι θα πρεπει ομολογουμενως να ειναι οι καλυτεροι δυνατοι η τουλαχιστον οχι ανιδεοι...Γιατι δε με πειθει κανεις οτι το προβλημα ειναι οι πολλοι αξιοι γιατροι...ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΜΕ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΝΙΚΑΝΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΧΟΥΝ ΦΑΕΙ ΤΙΣ ΘΕΣΕΙΣ,ΜΕΡΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΘΑ ΜΑΣ ΠΕΤΑΞΟΥΝ ΣΑΝ ΞΕΡΟΚΟΚΚΑΛΟ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΟΥΜΕ ΜΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!!!Θελουμε να αποδειξουμε την αξια μας στις εξετασεις,αλλα ολους αυτους που κανουν ΗΔΗ ειδικοτητα χωρις να εχουν τα προσοντα,αυτους που ηδη τελειωσαν,ποιος θα τους κρινει??

Μηπως παλευουμε για ενα πουκαμισο αδειανο?Μηπως τη μεριδα που μας αξιζει την εχουν ηδη παρει αλλοι?Και εν τελει αν πχ τον πρωτο χρονο μπει το πιο αξιο 10% με εξετασεις,αυτο ειναι απενοχοποιητικο για την αξια του ΥΠΟΛΟΙΠΟΥ 90%?Και ποιος συνετελεσε σε αυτο?Σε ενα εγκλημα ποιος φταιει περισσοτερο?Ο εγκληματιας η οι μπατσοι που λαδωθηκαν για να κανουν τα στραβα ματια?

Συμμερίζομαι αυτούς τους προβληματισμούς και συμφωνω.

Προς Sovereign:

ξέχασες και την κατηγορία αυτών, που μπορεί να πιστεύουν ότι αυτές οι εξετάσεις δεν είναι παρά ένα ημίμετρο, που δεν προσφέρει ουσιαστικές λύσεις στα φαινόματα που απαξιώνουν το ιατρικό επάγγελμα. Κάτι σα μορφίνη στον ετοιμοθάνατο ασθενή.

Θα μου πεις, καλύτερο από το τίποτα. Ισως. Αλλά όπως υπάρχουν άτομα βολεμένα, που είναι κοντά στην έναρξη ειδικότητας ή που φοβούνται τη βρωμιά του νέου συστήματος και δε θέλουν τις εξετάσεις, έτσι είναι σίγουρο ότι υπάρχουν και πολλοί ανάμεσα σε αυτούς που φωνάζουν "Εξετάσεις Τώρα!", οι οποίοι έχουν εξασφαλισμένη τη θεσούλα τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με οποιον αποφοιτο Ελληνικου πανεπιστημιου που ειναι μεταξυ 30 και 40 ετων κι αν μιλησεις για το συγκεκριμμενο θεμα, θα σου πει τα ιδια : οι φοιτητες των Ελληνικων πανεπιστημιων ειναι αυτοι που μπλοκαραν τις εξετασεις πριν την ειδικοτητα εδω και πολλα χρονια (πριν ακομα και απο το '91 που ανεφερε καποιος). Οι ιδιοι επισης ειναι που ειτε σιωπουσαν ειτε υπερασπιζονταν το θεσμο της μεταγραφης απο το εξωτερικο -οταν εγειροταν θεμα για αυτες.

Χα!!!

Δηλαδή λες πως υπήρχε η πολιτική βούληση να μπουν οι εξετάσεις από το υπουργείο και τους σταμάτησε ο ΣΦΙΑ με τις καταλήψεις του; Υπέκυψε η πολιτική ηγεσία στις απαιτήσεις τη μάζας;

Μπουάχαχαχαχα!!!!!

(Αχ γελάσαμε και σήμερα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε.Κ.Π.Α emarright ΕΘΝΙΚΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΔΙΣΤΡΙΑΚΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΑΘΗΝΩΝ......Απο περιεργεια διαβασα την βιογραφια του ιδρυτη του πανεπιστημιου Αθηνων και 1ου κυβερνητη της Ελλαδος,Ιωάννη Καποδίστρια και βρεθηκα ομολογουμένως μπροστα σε μια μεγαλη εκπληξη :D ......οταν ειδα το παρακατω.......<<<Τα πρώτα του γράμματα τα διδάχτηκε στην Κέρκυρα και έπειτα σπούδασε ιατρική στην Πάντοβα της Ιταλίας . Όταν γύρισε στην πατρίδα του άσκησε την ιατρική μέχρι το 1803>>> emoops ......Δηλαδη ρε παιδια για να καταλαβω και εγω :o ......παίρνετε πτυχιο ιατρικης που εχει γραμμενο πανω,τ`ονομα ενος πιθανου"Βλακα" ,"διανοητικά καθυστερημένου ατομου"???..Ειναι δυνατον :P

Γουάο,δλδ εσείς μαθαίνεται ό,τι μάθαινε και ο Καποδίστριας το 1803;Πώς να μην είστε μπροστά από τους αμερικανούς του John Hopkins λ.χ. που ήταν η πρώτη ιατρική σχολή 70 χρόνια μετά από τότε που πέρασε ο Καποδίστριας από τα θρανία.Αλλά μια που είμαστε στην σύγχρονη εποχή,το 1200-κάπου εκεί ήταν;-η πρώτη ιατρική σχολή στην Ιταλία-το Σαλέρνο-σύμφωνα με την παράδοση ιδρύθηκε από ένα έλληνα απόφοιτο ελληνικού πανεπιστημίου και έναν άραβα.Εμπρός όλοι για το Αλ Άζχαρ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Τι ηταν αυτο τωρα ? Η νεα "υπερασπιστικη τακτικη" ?

Άλεξ, το να κατηγορείς τους φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων για το γεγονός πως το Ελληνικό κράτος παρέλειψε, εδώ και 15 χρόνια, να βάλει εξετάσεις για τις ειδικότητες είναι σαν να λέω εγώ πως φταίνε οι απόφοιτοι του εξωτερικού που υπάρχουν πολλοί γιατροί, όταν πάλι το κράτος δεν έκανε τίποτα να περιορίσει την αθρόα εισαγωγή τους στο σύστημα...

Δεν έχω λόγο να υπερασπισθώ την τακτική του ΣΦΙΑ στο συγκεκριμένο θέμα, γιατί και εσύ και εγώ ξέρουμε πως είναι απαράδεκτη. :angry:

Ο ΣΦΙΑ όμως δεν παίρνει τις αποφάσεις, ούτε νομοθετεί.

Αυτή είναι η δουλεία της κάθε κυβέρνησης.

Εκεί λοιπόν θα πρέπει να αναζητηθούν οι ευθύνες, που ομολογουμένως είναι τεράστιες. :bloodomen:

Άντε πάλι, κατάφερες να μου χαλάσεις την διάθεση :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλεξ, το να κατηγορείς τους φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων για το γεγονός πως το Ελληνικό κράτος παρέλειψε, εδώ και 15 χρόνια, να βάλει εξετάσεις για τις ειδικότητες

Κάθε αλλαγή σε σύστημα, ιδιαίτερα αξιολόγησης, έχει πολιτικό κόστος. Απ'τη στιγμή που οι ίδιοι οι Έλληνες φοιτητές δεν χτυπιόντουσαν για τις εξετάσεις, περίμενες το κράτος ν'ασχοληθεί; Ιδιαίτερα όταν οι ίδιοι οι "εσωτερικοί" θα έπρεπε να κλαίτε για εξετάσεις μιας που διατυμπανίζετε ανωτερότητα και πληρότητα σπουδών... τί παίζει;

είναι σαν να λέω εγώ πως φταίνε οι απόφοιτοι του εξωτερικού που υπάρχουν πολλοί γιατροί, όταν πάλι το κράτος δεν έκανε τίποτα να περιορίσει την αθρόα εισαγωγή τους στο σύστημα...

Μα αυτό δε λες εσύ τόση ώρα; :o

Αν κάπου το κράτος έφταιγε ως κράτος δεν είναι στις διαδικασίες αναγνώρισης/ισοτίμησης, αλλά στο νούμερο των εισαγομένων και μεταγραφέντων στις δικές του σχολές. Αυτό που πραγματικά μπορεί να επηρεάσει. Τις μεταγραφές τις έκοψε πριν 3 χρόνια. Αλλά μόλις φέτος μείωσε των αριθμό εισακτέων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με άλλα λόγια. Αντί να φωνάζετε ότι φταίνε οι έξω, που έτσι κι αλλιώς περνάν σαράντα κύματα μέχρι να ξαναμπούν (είτε με δύσκολες εξετάσεις στη χώρα τους, είτε με ΔΙΚΑΤΣΑ) γιατί δε ζητούσατε απ΄το κράτος να περιορίσει τόσα χρόνια τις κερκόπορτες των υπεραρίθμων και των μεταγραφέντων;

Αν στην Αθήνα μπαίναν 250 και τελειώναν 500-600 τότε κόβοντας τις μεταγραφές και μειώνοντας τον αριθμό των εισακτέων ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣ σε 100-120 άτομα και θα μείωνες δραστικά κατά 500% τους απόφοιτους ιατρικής, και θ'ανέβαζες ποιοτικά το ίδιο σου το course που προσφέρεις φέρνοντάς το στα στάνταρ της δυτικής Ευρώπης (λίγοι στο θάλαμο, δυνατότητες για συμμετοχή στα εργαστήρια/κλινικές εκτός προγράμματος, κλπ).

Με άλλα λόγια να πως "καθαρίζουν" κοντά 500 φοιτητές το χρόνο που έχει πλεόνασμα το ελληνικό κράτος κάθε χρόνο και μόνο στην Αθήνα!! Φανταστείτε και αλλού (ΑΠΘ, Γιάννενα, κλπ)... <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με άλλα λόγια. Αντί να φωνάζετε ότι φταίνε οι έξω, που έτσι κι αλλιώς περνάν σαράντα κύματα μέχρι να ξαναμπούν (είτε με δύσκολες εξετάσεις στη χώρα τους, είτε με ΔΙΚΑΤΣΑ) γιατί δε ζητούσατε απ΄το κράτος να περιορίσει τόσα χρόνια τις κερκόπορτες των υπεραρίθμων και των μεταγραφέντων;

Αν στην Αθήνα μπαίναν 250 και τελειώναν 500-600 τότε κόβοντας τις μεταγραφές και μειώνοντας τον αριθμό των εισακτέων ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΙΣ ΑΓΟΡΑΣ σε 100-120 άτομα και θα μείωνες δραστικά κατά 500% τους απόφοιτους ιατρικής, και θ'ανέβαζες ποιοτικά το ίδιο σου το course που προσφέρεις φέρνοντάς το στα στάνταρ της δυτικής Ευρώπης (λίγοι στο θάλαμο, δυνατότητες για συμμετοχή στα εργαστήρια/κλινικές εκτός προγράμματος, κλπ).

Με άλλα λόγια να πως "καθαρίζουν" κοντά 500 φοιτητές το χρόνο που έχει πλεόνασμα το ελληνικό κράτος κάθε χρόνο και μόνο στην Αθήνα!! Φανταστείτε και αλλού (ΑΠΘ, Γιάννενα, κλπ)... <_<

Γιατί ρε Wizard, νομίζεις ότι δεν φωνάζαμε για αυτά τα πράγματα; Από την κατάληψη του 2000 θυμάμαι ότι παρότι το βασικό αίτημα ήταν η μη εισαγωγή εξετάσεων για την ειδικότητα (δεν το σχολιάζω) από εκεί και πέρα ένα δεύτερο αίτημα ήταν η κατάργηση μετεγγραφών εξωτερικού στην Ιατρική της Αθήνας, πράγμα που έγινε δεκτό από τη Συνέλευση. Και προφανώς δεν ξεκίνησε η συζήτηση για αυτό το θέμα το 2000, αλλά πολύ πριν αρχίσω εγώ τις σπουδές μου. Ωστόσο, λένε ότι "στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα". Έχεις την εντύπωση ότι αυτές οι θέσεις δεν έφτασαν στο Υπουργείο? Μωρέ φτάσανε, αλλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry Prof,αλλα κανεις πολυ μεγαλο λαθος αν νομιζεις οτι το προβλημα της υπερπληθωρας γιατρων οφειλεται στις μεταγραφες των ελληνικων πανεπιστημιων emeleos ...

Δε θελω να τις υπερασπιστω,αντιθετα τις απεχθανομαι,γιατι υποβαθμιζουν την ποιοτητα της εκπαιδευσης μου(και μιλαω ΠΑΝΤΑ για τις παρατυπες,ετσι?) :angry: !

Ομως σε καμια περιπτωση το μπαχαλο που επικρατει οφειλεται στους 250 φοιτητες της ιατρικης Αθηνας,που γινανε 500 μεσα σε ΕΞΙ χρονια!!!Το προβλημα οφειλεται και ειναι πασιφανες για τη στοιχειωδη λογικη,στις ΧΙΛΙΑΔΕΣ που ερχονται απο τα βαλκανια!

Οσο για το κοσκινισμα που γινεται απο το δικατσα,κρατα μικρο καλαθι,οχι γιατι θεωρω οτι τα θεματα του ειναι γελοια,οπως καποιοι εδω μεσα...Αλλα γιατι η ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ του αγγιζει το μηδεν και ρωτα παιδια που δωσανε και ηταν αξια ποσο ταλαιπωρηθηκαν,ενω οι ΣΤΟΥΡΝΟΙ περναγαν ΑΕΡΑ!!!

Και το προβλημα θα το δεις το 2006-2007,οταν με τις εξετασεις ΜΑΠΕΤ ΣΟΟΥ του δικατσα με γνωστη τραπεζα ερωτησεων :splats: ,αλλα και με την ενταξη στην ΕΕ,ποσες ορδες ΒΑΡΒΑΡΩΝ :o θα κατεβουν!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το προβλημα θα το δεις το 2006-2007,οταν με τις εξετασεις ΜΑΠΕΤ ΣΟΟΥ του δικατσα με γνωστη τραπεζα ερωτησεων :splats: ,αλλα και με την ενταξη στην ΕΕ,ποσες ορδες ΒΑΡΒΑΡΩΝ :o θα κατεβουν!!!

...τις οποίες η Πολιτεία δεν έχει, όπως φαίνεται, καμμιά διάθεση να αναχαιτίσει.

Φαίνεται αντιθέτως να αντιπαθεί τούς ιθαγενείς - (για λόγους προφανείς :lol: )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ομως σε καμια περιπτωση το μπαχαλο που επικρατει οφειλεται στους 250 φοιτητες της ιατρικης Αθηνας,που γινανε 500 μεσα σε ΕΞΙ χρονια!!!Το προβλημα οφειλεται και ειναι πασιφανες για τη στοιχειωδη λογικη,στις ΧΙΛΙΑΔΕΣ που ερχονται απο τα βαλκανια!

Μια πουταναφεραμε, εχεις στοιχεια για το ποσους γιατρους "παραγουν" καθε χρονο τα Ελληνικα πανεπιστημια και ποσοι ερχονται απ'εξω ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Εγω,προσωπικα,οχι...Θα μας πεις ομως εσυ ποσοι απο τους συναδελφους σου στο νοσοκομειο ειναι αποφοιτοι Ελλαδας και ποσοι οχι,αλλα και ολα τα παιδια του φορουμ ποια ηταν η αντιστοιχη αναλογια στα αγροτικα...Εμενα ΚΑΝΕΙΣ δε μου ειπε οτι η αναλογια αυτη επεσε ΠΟΤΕ κατω απο το 50/50 και αν θεωρεις τα στατιστικα μου μπακαλιστικα,τοτε σου λεω οτι εθελοτυφλεις,και,για ακομη μια φορα υπερασπιζεσαι τους ΦΕΛΛΟΥΣ,που περασαν για πλακα δικατσα,ενω εσυ σκιζοσουν...

Και οσοι και να ειναι αυτοι και παλι ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ σε σχεση με τις ΧΙΛΙΑΔΕΣ που θα κατεβουν μεσα στην επομενη διετια...Και να εισαι σιγουρος οτι μονο Ελλαδα θα μεινουν,γιατι ΜΟΝΟ εμεις θα τους δεχτουμε χωρις ΚΑΜΙΑ προυποθεση...Σιγα που δε θα βαλουν δικους τους φραγμους οι αλλες ευρωπαικες χωρες,που εχουν το δικαιωμα,οπως εγραψε πολυ σωστα καποια στιγμη ο Νιεφσκι...Ασχετα αν στην Ελλαδα εμεις θα σφυριξουμε αδιαφορα...

ΥΓ.Ενδεικτικα αναφερω,φιλη μου που εκανε αγροτικο στην Ηλεια,ηταν 3(τρεις) πτυχιουχοι Ελλαδας και 15(ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ) απο βαλκανια στο τριμηνο...Για κοιτα...συμπτωση!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ασχετα αν στην Ελλαδα εμεις θα σφυριξουμε αδιαφορα...

Δεν σφυρίζουμε αδιάφορα, αντιθέτως. Είναι δικά μας παιδιά, έλληνες πολίτες, και η υπεύθυνη πολιτεία φροντίζει, προβλέπει και μεριμνεί...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

- ...είναι σαν να λέω εγώ πως φταίνε οι απόφοιτοι του εξωτερικού που υπάρχουν πολλοί γιατροί, όταν πάλι το κράτος δεν έκανε τίποτα να περιορίσει την αθρόα εισαγωγή τους στο σύστημα...

- Μα αυτό δε λες εσύ τόση ώρα; :o

Είπα εγώ ποτέ πως φταίει ο άλλος που πήγε και σπούδασε έξω;

Ας πάει όπου θέλει. Βαλκάνια, Αυστρουγγαρία, Ιταλία, Γερμανία, ΗΠΑ ή ακόμα και Ουγκάντα.

Όταν όμως ζητάει να γυρίσει πίσω το κράτος πρέπει να του θέσει αυστηρούς φραγμούς.

Δεν φταίει αυτός που οι Ελληνικές κυβερνήσεις έπαιξαν με το θέμα της υγείας τα τελευταία 15 χρόνια.

Τώρα από εκεί και πέρα μπορώ άνετα να σχολιάσω το επίπεδο της πλειοψηφίας όσων πήγαν έξω για σπουδές, όπως έχω σχολιάσει επανειλημμένως και το επίπεδο διαφόρων «φοιτητών» Ελληνικών σχολών. Το πρόβλημά μας είναι πως τα κατακάθια από όλες της σχολές (συμπεριλαμβανομένων και των Ελληνικών) μπαίνουν, ανεξέλεγκτα, στο μοναδικό σύστημα της Ευρώπης που δεν έχει φραγμούς – το Ελληνικό!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry Prof,αλλα κανεις πολυ μεγαλο λαθος αν νομιζεις οτι το προβλημα της υπερπληθωρας γιατρων οφειλεται στις μεταγραφες των ελληνικων πανεπιστημιων emeleos ...

Ομως σε καμια περιπτωση το μπαχαλο που επικρατει οφειλεται στους 250 φοιτητες της ιατρικης Αθηνας,που γινανε 500 μεσα σε ΕΞΙ χρονια!!!Το προβλημα οφειλεται και ειναι πασιφανες για τη στοιχειωδη λογικη,στις ΧΙΛΙΑΔΕΣ που ερχονται απο τα βαλκανια!

Αυτές οι "χιλιάδες" μπορείς να μου πεις σε παρακαλώ πώς τις βρήκες; Και τέσπα, τις χιλιάδες δεν μπορείς να τις κάνεις τίποτα γιατί η αναγνώριση ισοτιμίας είναι μια διαδικασία που το κράτος δεν μπορεί να κάνει τίποτα γι'αυτό... Τί δηλαδή; Να τις δυσκολέψει κι άλλο; Μάλλον δεν έχετε καταλάβει πως το ΔΙΚΑΤΣΑ δεν έχει σκοπό να επανεξετάσει τους απόφοιτους σε ΟΛΑ τα μαθήματα της Σχολής, αλλά στα δύο πιο αντιπροσωπευτικά: Εσωτερική Παθολογία και Γενική Χειρουργική.

Εκεί που μπορεί (μπορούσε!) να κάνει μια κίνηση το κράτος έκανε, αλλά την έκανε με κάποια χρόνια καθυστέρηση. Και αν πιστεύεις ότι απ'τους 250 που ξεκινάτε, τελειώνετε 500 (μια αύξηση του 100% και αυτό ΜΟΝΟ στην Αθήνα, που να βάλεις και τ'άλλα πανεπιστήμια) και σου φαίνεται πως δεν είναι πρόβλημα τί να πω.

Τέσπα, αυτή τη στιγμή το κράτος θα πρέπει να μειώσει τουλάχιστον στο 50% τις θέσεις εισακτέων ώστε με τους κουτσούς-στραβούς υπεράριθμους να φτάνει το 60-70% του τωρινού. Έτσι και θα βελτιωθεί η εκπαίδευση των νέων γιατρών και θα μειωθεί η παραγωγή αποφοίτων...

Και το καλύτερο απ'όλα;

Θεωρητικά δεν πρέπει να πέσει βλέφαρο για την παραπάνω κίνηση... γιατί κάποιος να εναντιωθεί; <_<

Μια πουταναφεραμε, εχεις στοιχεια για το ποσους γιατρους "παραγουν" καθε χρονο τα Ελληνικα πανεπιστημια και ποσοι ερχονται απ'εξω ?

emarup Εγω,προσωπικα,οχι...Θα μας πεις ομως εσυ ποσοι απο τους συναδελφους σου στο νοσοκομειο ειναι αποφοιτοι Ελλαδας και ποσοι οχι,αλλα και ολα τα παιδια του φορουμ ποια ηταν η αντιστοιχη αναλογια στα αγροτικα...Εμενα ΚΑΝΕΙΣ δε μου ειπε οτι η αναλογια αυτη επεσε ΠΟΤΕ κατω απο το 50/50 και αν θεωρεις τα στατιστικα μου μπακαλιστικα,τοτε σου λεω οτι εθελοτυφλεις,και,για ακομη μια φορα υπερασπιζεσαι τους ΦΕΛΛΟΥΣ,που περασαν για πλακα δικατσα,ενω εσυ σκιζοσουν...

Και οσοι και να ειναι αυτοι και παλι ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ σε σχεση με τις ΧΙΛΙΑΔΕΣ που θα κατεβουν μεσα στην επομενη διετια...Και να εισαι σιγουρος οτι μονο Ελλαδα θα μεινουν,γιατι ΜΟΝΟ εμεις θα τους δεχτουμε χωρις ΚΑΜΙΑ προυποθεση...Σιγα που δε θα βαλουν δικους τους φραγμους οι αλλες ευρωπαικες χωρες,που εχουν το δικαιωμα,οπως εγραψε πολυ σωστα καποια στιγμη ο Νιεφσκι...Ασχετα αν στην Ελλαδα εμεις θα σφυριξουμε αδιαφορα...

ΥΓ.Ενδεικτικα αναφερω,φιλη μου που εκανε αγροτικο στην Ηλεια,ηταν 3(τρεις) πτυχιουχοι Ελλαδας και 15(ΔΕΚΑΠΕΝΤΕ) απο βαλκανια στο τριμηνο...Για κοιτα...συμπτωση!!!

Έλα ρε Αριανέ, μα με προσωπικά παραδείγματα μου βγάζεις πως είναι "χιλιάδες" και κάνεις τα καταστροφολογικά σενάρια; emno

Δηλαδή εγώ αν βρεθώ σε νοσοκομείο που τυχαίνει να μην έχει ξένους απόφοιτους (και υπάρχουν κάποια) θα πει πως δεν έχουμε παιδιά από ΔΙΚΑΤΣΑ; Θα ήθελα πραγματικά από που παίρνετε τις στατιστικές για τους "χιλιάδες" του ΔΙΚΑΤΣΑ, πάντως τα 2 μαθήματα-ισοτιμία τα παίρνουν λιγότεροι κατ'έτος. Εκτός αν ακόμα πιστεύεις ότι ερχόμαστε χιλιάδες από Ιταλία-Γερμανία... <_<

BTW, ακόμα κι αν σου δώσω δίκιο, με -400 φοιτητές κατ'έτος στο ΕΚΠΑ με τον τρόπο που σου είπα εγώ πιο πάνω δεν ευχαριστιέσαι; :mellow:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γουάο,δλδ εσείς μαθαίνεται ό,τι μάθαινε και ο Καποδίστριας το 1803;

emarright Δεν εννοουσα οτι μαθαινουμε ,ό,τι μάθαινε και ο Καποδίστριας το 1803.....Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ειμαστε τουλαχιστον εναν αιωνα μπροστα σε σχεση με τις Ελληνικες ιατρικες ;) ....Γιατι οπως ειναι γνωστο η ιατρικη επιστημη εξελισεται συνεχεια ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarright Δεν εννοουσα οτι μαθαινουμε ,ό,τι μάθαινε και ο Καποδίστριας το 1803.....Αυτο που ηθελα να πω ειναι οτι ειμαστε τουλαχιστον εναν αιωνα χρονια μπροστα σε σχεση με τις Ελληνικες ιατρικες ;) ....Γιατι οπως ειναι γνωστο η ιατρικη επιστημη εξελισεται συνεχεια ;)

Φαντάσου δλδ πόσο πίσω σας έχετε την Αμερική...!!! Προσοχή μόνο μην σκύβετε...!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε αλλαγή σε σύστημα, ιδιαίτερα αξιολόγησης, έχει πολιτικό κόστος. Απ'τη στιγμή που οι ίδιοι οι Έλληνες φοιτητές δεν χτυπιόντουσαν για τις εξετάσεις, περίμενες το κράτος ν'ασχοληθεί; Ιδιαίτερα όταν οι ίδιοι οι "εσωτερικοί" θα έπρεπε να κλαίτε για εξετάσεις μιας που διατυμπανίζετε ανωτερότητα και πληρότητα σπουδών... τί παίζει;

Εκπροσώπηση των φοιτητών από «συνδικαλιστές» που βάζουν το προσωπικό συμφέρον τους και την γραμμή του κόμματος πάνω από το συμφέρον του σοβαρού φοιτητή.

Έλλειψη σοβαρού προγραμματισμού από το κράτος.

Αυτά παίζουν...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσοχή μόνο μην σκύβετε...!!!

...το λες αυτο ACupOfCoffee απο προσωπικη εμπειρια ???...για να το λες κατι θα ξερεις ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...το λες αυτο ACupOfCoffee απο προσωπικη εμπειρια ???...για να το λες κατι θα ξερεις ;)

Χααχααχαχ, τώρα κατάλαβα τι εννοούσε με το "A Cup of Coffee"... κοιτούσε στον καθρέφτη ανάποδα!! :P

:splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...το λες αυτο ACupOfCoffee απο προσωπικη εμπειρια ???...για να το λες κατι θα ξερεις ;)

Μα φυσικά... ως τελευταίος όλων τούς έχω όλους μπρος μου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω,προσωπικα,οχι...Θα μας πεις ομως εσυ ποσοι απο τους συναδελφους σου στο νοσοκομειο ειναι αποφοιτοι Ελλαδας και ποσοι οχι,αλλα και ολα τα παιδια του φορουμ ποια ηταν η αντιστοιχη αναλογια στα αγροτικα...Εμενα ΚΑΝΕΙΣ δε μου ειπε οτι η αναλογια αυτη επεσε ΠΟΤΕ κατω απο το 50/50 και αν θεωρεις τα στατιστικα μου μπακαλιστικα,τοτε σου λεω οτι εθελοτυφλεις,και,για ακομη μια φορα υπερασπιζεσαι τους ΦΕΛΛΟΥΣ,που περασαν για πλακα δικατσα,ενω εσυ σκιζοσουν..

Δεν το λεω για να υπερασπιστω κανεναν, απλα ρωταω επειδη εχεις γραψει καποια σωστα πραγματα. Οταν ειδα πως αρχισες κι εσυ να μιλας για "τις ορδες των αποφοιτων εξωτερικου που ερχονται για να μας φανε το βιος μας και να βιασουν τις... νοσηλέυτριές μας", σκεφτηκα πως ισως αυτη τη φορα καποιος το κανει με στοιχεια.

Αφου βλεπω πως αυτα τα στοιχεια και παλι δεν υπαρχουν ευκαιρα -περαν απο τα γνωστα "μου ειπαν, ακουσα, διαβασα"- καλυτερα να μην συνεχισουμε την κουβεντα γιατι παλι θα ειναι στο αερα...

Οσον αφορα τον αριθμο των αποφοιτων Ελληνικων πανεπιστημιων, δεν θα ηταν και τοσο δυσκολο να τον ανακαλυψουμε. Προσωπικα τον τοποθετω καπου μεταξυ στους 500-800 νεους αποφοιτους καθε χρονο.

Και βεβαια κανεις δεν μιλαει γι'αυτο. Κανεις δεν λεει πως δεν ειναι δυνατον σε μια χωρα με υπερπληθωρα γιατρων να "παραγουν" τα ελληνικα παναπιστημια τοσους πολλους.

Κι ετσι λοιπον βρισκομαι στην ακομψη θεση να το κανω εγω -ενας αποφοιτος ξενου πανεπιστημιου- με κινδυνο να κατηγορηθω για υποκρισια. Παρ'οτι εχω πει πολλες φορες για το ποσο ανεπαρκες ειναι το Δικατσα και για το ποση βλαβη εχει προκαλεσει στο ιατρικο σωμα.

Μεχρι λοιπον να ειναι σε θεση καποιος να μιλησει με στοιχεια και παρρησια για το προβλημα, καλυτερα να απεχω απο μια νεα συζητηση -μιας και θα ειναι πανομοιοτυπη με τις προηγουμενες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.