Jump to content

Να ποιοί δε θέλουν τις εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας


palaiologos

Recommended Posts

προφεσορα απο που εισαι? emarup

Νόμιζα το έγραφε κάτω απ'το avatar μου. Εκτός αν εννοείς από ποιό μέρος της Ελλάδας που δε νομίζω να σε αφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 490
  • Created
  • Last Reply

Καλά ρε Alex, εσύ κάνεις στατιστικές με βάση το προσωπικό σου δείγμα γνωριμιών;

Τότε γιατί ειρωνεύεσαι όταν τολμήσω να δώσω παραδείγματα άσχετων αποφοίτων εξωτερικού;

Τουλάχιστον εγώ τονίζω ότι πρόκειται για συγκεκριμένες περιπτώσεις, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό να τα ντύσω και στατιστικά.

Επόμενο επιχείρημα παρακαλώ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Ομολογουμένως ούτε το ένα ούτε το άλλο είναι σωστό. Αλλά κι ο spergebiet μ'έβγαλε έξω απ'τα ρούχα μου για τον ίδιο ακριβώς λόγο. Μας παρουσίασε αθεράπευτα ανίκανους και ηλίθιους επειδή δεν περάσαμε το... "IQ test" των πανελλαδικών! <_<

Ε για όνομα! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όπως έχω γράψει η τράπεζα ερωτήσεων έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά της.

Στα πλεονεκτήματα είναι ότι έχεις περισσότερες πιθανότητες να είσαι σίγουρος ότι αν δεν ήταν συγκεκριμένες θα διαρρέαν κάποιες απ'τις ερωτήσεις... Επίσης όλοι ξεκινάν με γνώμονα τις ίδιες πληροφορίες με αποτέλεσμα να ΜΗΝ υπάρχουν κατηγορίες του στυλ "οι ερωτήσεις μπήκαν απ'το τάδε βιβλίο ή η τη δείνα καθηγητική έδρα" πράγμα που ίσως έδινε πλεονέκτημα ανάλογα το θεματοδότη σε κάποιο πανεπιστήμιο της ημεδαπής.

Στα μειονεκτήματα είναι ότι ακόμα κι αν είναι πολύ δύσκολο ν'αποστηθίσεις 5000+ ερωτήσεις αν δοθούν σε λίγο χρονικό διάστημα πριν τις εξετάσεις, κάποιοι μνήμονες σίγουρα θα επωφεληθούν.

<_<<_<<_<<_<<_<<_<<_<

Για την ελληνική πραγματικότητα τί πιστεύεις ότι είναι καλύτερο;

Προσωπικά προτιμώ χωρίς τράπεζα δεδομένων, αλλά είναι εφικτό; Ή οι υιοί/θυγατέρες των πανεπιστημιακών θα ξέρουν τα θέματα δυο βδομάδες πριν τις εξετάσεις; :rolleyes:

Να το δουμε και αλλιως, αλλο να ψαρευεις στην λιμνη - αλλες ικανοτητες απαιτουνται - και αλλο να ψαρευεις στην πισινα του ΥΥΚΑ. Καπως ετσι ειναι για μενα το "MCQ Banking", μου φαινεται γελοιο κυριως οταν προκειται για μικρο αριθμο ερωτησεων ακομα και αν δινονται λιγο πριν τις εξετασεις. Αν μιλουσαν για ανω των 5000 ερωτησεων ανα μαθημα και το τονιζω αυτο - ανα μαθημα - με δυνατοτητα ανανεωσης των on regular basis τοτε ισως και να συμφωνουσα.

Οσο για τους υιους/θυγατερες νομιζω πως δεν ειναι και τοσοι πολλοι, αλλωστε παντα θα υπαρχουν τα φαινομενα αυτα εστω και σε μικρο βαθμο. Αυτο που ενδιαφερει ειναι το συνολο των εξεταζομενων και η αξιοκρατικη εκφανση των αποτελεσματων στις εξετασεις.

Το ζητημα της μοριοδοτησης των ημεδαπων ειναι αξιο συζητησης αλλα με δεδομενο οτι ολοι πρεπει να εχουν ευκαιρια στην εκπαιδευση. Τι θα γινοταν αν ολοι εγραφαν 100 στα 100 και οι ημεδαποι συν την μοριοδοτηση εφταναν τα 115 points υποθετικα μιλωντας; Θα πρεπει λοιπον να διασφαλιστουν και καποιες θεσεις για τους "αλλοδαπους", τωρα αν αυτες πρεπει να ειναι 1/3 ή 1/4 ή 1/20 οπως αν δεν κανω λαθος ειναι στην Γαλλια αυτο ειναι θεμα ηθους εκαστης κοινωνιας. emnuke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πω κάτι άσχετο; Καθόμαστε και συζητάμε σελίιιδες επί σελίδων για το πώς θέλουμε ή δεν θέλουμε τις εξετάσεις, αλλά Ν/Σ ούτε κατά διάνοια δεν έχει κατατεθεί.

Θα θυμίσω ότι το θέμα των εξετάσεων για έναρξη ειδικότητας συζητάται από το 1991.

Απλά, για να μην σκοτωνόμαστε τζάμπα βρε αδερφέ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι πανελλήνιες δεν διαλέγουν καλούς γιατρούς αλλά ξεδιαλέγουν τούς βλάκες από τούς έξυπνους!

Δεν κάναν καλή δουλειά στην περίπτωσή σου! emsexwars:withstupid::splaaaats:

Να το δουμε και αλλιως, αλλο να ψαρευεις στην λιμνη - αλλες ικανοτητες απαιτουνται - και αλλο να ψαρευεις στην πισινα του ΥΥΚΑ. Καπως ετσι ειναι για μενα το "MCQ Banking", μου φαινεται γελοιο κυριως οταν προκειται για μικρο αριθμο ερωτησεων ακομα και αν δινονται λιγο πριν τις εξετασεις. Αν μιλουσαν για ανω των 5000 ερωτησεων ανα μαθημα και το τονιζω αυτο - ανα μαθημα - με δυνατοτητα ανανεωσης των on regular basis τοτε ισως και να συμφωνουσα.

Δεν ξέρω για πόσες ακριβώς μιλούσαν αλλά εγώ για 5000+ ερωτήσεις που να δίδονται 1-2 μήνες πριν τις εξετάσεις. Αν το πρόβλημά σου είναι η ποσότητα ή η ανανέωση να το κάνουμε. Φυσικά και πρέπει ν'ανανεώνονται και να προστίθενται κι άλλες κάθε χρόνο. Το ζήτημα όμως είναι να είναι *γνωστές* σε όλους τους υποψήφιους πριν το μάθημα.

Οσο για τους υιους/θυγατερες νομιζω πως δεν ειναι και τοσοι πολλοι, αλλωστε παντα θα υπαρχουν τα φαινομενα αυτα εστω και σε μικρο βαθμο. Αυτο που ενδιαφερει ειναι το συνολο των εξεταζομενων και η αξιοκρατικη εκφανση των αποτελεσματων στις εξετασεις.

Κάθε χρονιά είναι 20-30 άτομα σίγουρα. Και μην ξεχνάς καθηγητόπαιδα είναι και αυτοί που οι γονείς τους είναι ΔΕΠ σε άλλες σχολές και ανταλλάσσουν ρουσφέτια: «βάλε το παιδί μου και θα σε ψηφήσω Πρύτανη...»

Το ζητημα της μοριοδοτησης των ημεδαπων ειναι αξιο συζητησης αλλα με δεδομενο οτι ολοι πρεπει να εχουν ευκαιρια στην εκπαιδευση. Τι θα γινοταν αν ολοι εγραφαν 100 στα 100 και οι ημεδαποι συν την μοριοδοτηση εφταναν τα 115 points υποθετικα μιλωντας; Θα πρεπει λοιπον να διασφαλιστουν και καποιες θεσεις για τους "αλλοδαπους", τωρα αν αυτες πρεπει να ειναι 1/3 ή 1/4 ή 1/20 οπως αν δεν κανω λαθος ειναι στην Γαλλια αυτο ειναι θεμα ηθους εκαστης κοινωνιας. emnuke

Άσε τα μόρια για τους ημεδαπούς και άλλες παπαριές. :mellow:

Η Γαλλία έχει πολύ διαφορετικό σύστημα (και δύσκολο και πιο μακρύ) απ'την υπόλοιπη Ευρώπη γι'αυτό κρατά quotas για τους δικούς της. Αν η Ιατρική στην Ελλάδα ήταν 7-8 χρόνια με σοβαρές εξετάσεις σε διάφορα σημεία (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΧΑΒΑΛΙΣΤΑΝ!) τότε να λέγατε κι εσείς πως δεν ισοδυναμεί το πτυχίο σας με το ιταλικό ή το βρετανικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ρε Alex, εσύ κάνεις στατιστικές με βάση το προσωπικό σου δείγμα γνωριμιών;

Τότε γιατί ειρωνεύεσαι όταν τολμήσω να δώσω παραδείγματα άσχετων αποφοίτων εξωτερικού;

Τουλάχιστον εγώ τονίζω ότι πρόκειται για συγκεκριμένες περιπτώσεις, ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό να τα ντύσω και στατιστικά.

Μου θυμιζεις τον Μειμαρακη οταν ειδε το γκαλοπ που που ανεδεικνυε πρωτο το Πασοκ στην προθεση ψοφου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νόμιζα το έγραφε κάτω απ'το avatar μου. Εκτός αν εννοείς από ποιό μέρος της Ελλάδας που δε νομίζω να σε αφορά.

γιατι δεν μας λες? εχεις αδερφη και φοβαστε μην σου την φαμε?

χαχαχα

ελα πες ρε αθηνα? emarup

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με βαση την δικια μου εμπειρια -και εχοντας πλεον γνωρισει δεκαδες συναδελφους απο διαφορα πανεπιστημια- θα ελεγα πως οι πανελληνιες ειναι ενα τεστ με 50% ευαισθησια και 50% ειδικοτητα για το αν καποιος θα γινει καλος γιατρος. Αυτο, εχοντας υπ'οψη και το οτι οι περισσοτεροι γιατροι στην Ελλαδα εχουν πετυχει σε αυτες τις εξετασεις.

Συνεπως, η αξια (test efficiency) του τεστ "πανελληνιες" ειναι μολις 50%, κατι που το κανει παντελως αχρηστο -οσον αφορα το κατα ποσο μπορει να προβλεψει το αν καποιος θα γινει καλος γιατρος.

:splaaaats:

:bloodomen: Φυσικά θα γνωρίζεις ότι αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι η ευαισθησία και η ειδικότητα,αλλά η θετική και η αρνητική προγνωστική αξία.Εφόσον κάποιος διάβασε για να περάσει

α)έχει νοημοσύνη άνω του μέσου όρου εξ ορισμού,αφού βλάκες δεν μπορούν να απαντήσουν στα θέματα των εξετάσεων

β)είναι πιο πιθανό να μπορεί να διαβάσει στο πανεπιστήμιο που υπάρχουν αυξημένες απαιτήσεις

γ)μπορεί να εκτιμήσει την αξία της σκληρής δουλειάς που απαιτείται για να γίνει κάποιος γιατρός και να έχει όρεξη να δουλέψει

Έτσι αν μιλήσουμε αυστηρά ιατρικά ή μπαγεσιανά,όπως θες πέστο,αυτός που πέρασε στις πανελλήνιες έχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα εξ αρχής να γίνει καλός γιατρός από αυτόν που απέτυχε,αφού οι ως άνω συνθήκες δεν ισχύουν για τους αποτυχημένους των εξετάσεων.Και στην ιατρική με αυτές τις πιθανότητες δουλεύουμε και αν δεν υπάρχει ποτέ βεβαιότητα,η υψηλότερη πιθανότητα είναι εξίσου αν όχι το ίδιο σημαντική.Αν οι απόφοιτοι των ανατολικών πανεπιστημίων είναι έντιμοι,πρέπει να το παραδεχτούν αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι αν μιλήσουμε αυστηρά ιατρικά ή μπαγεσιανά,όπως θες πέστο,αυτός που πέρασε στις πανελλήνιες έχει πολύ μεγαλύτερη πιθανότητα εξ αρχής να γίνει καλός γιατρός από αυτόν που απέτυχε,αφού οι ως άνω συνθήκες δεν ισχύουν για τους αποτυχημένους των εξετάσεων.Και στην ιατρική με αυτές τις πιθανότητες δουλεύουμε και αν δεν υπάρχει ποτέ βεβαιότητα,η υψηλότερη πιθανότητα είναι εξίσου αν όχι το ίδιο σημαντική.Αν οι απόφοιτοι των ανατολικών πανεπιστημίων είναι έντιμοι,πρέπει να το παραδεχτούν αυτό.

Σωστά τα παραπάνω αλλά δύο προβληματισμοί...

1) απ'τη στιγμή που μπεις στο ελληνικό πανεπιστήμιο είναι διαβόητα γνωστό πως θα το τελειώσεις, δεν πα να είναι και στην πιο «δύσκολη» σχολή. Σίγουρα, θα μου πεις, πως σ'αυτό συμβάλλει το ήδη καλό υλικό που μπαίνει μέσα με τις πανελλαδικές... αλλά ποιά είναι τα εχέγγυά μου εμένα που έκανα το σκατό μου παξιμάδι εδώ στη Ρώμη ότι είχες την ίδια παραγωγικότητα και μέσα άπαξ και μπήκες; :mellow:

2) Οι ΔΙΚΑΤΣΑδες απ'τη στιγμή που περνάν νόμιμα το ΔΙΚΑΤΣΑ (και είναι ικανό ποσοστό, ας μη γελιόμαστε) έχουν τις ίδιες θεωρητικές γνώσεις με τον Έλληνα απόφοιτο. Αλλιώς δεν θα ήταν ισότιμα τα πτυχία. Τις πρακτικές γνώσεις έτσι κι αλλιώς το ελληνικό σύστημα σπανιότατα τις ελέγχει, το να μου λες ότι ο Alex77 δεν πήρε αίμα ή δεν έβαλε τόσα ράμματα όσα ένας Έλληνας φοιτητής είναι το λιγότερο φαιδρό... <_<

γιατι δεν μας λες?

Γιατί έχω πει ήδη στο παρελθόν, φαντάζεσαι να με ρωτούσε κάθε καινούργιο μέλος;

Εσύ πρέπει να κάνεις search αν θες στοιχεία...

εχεις αδερφη και φοβαστε μην σου την φαμε?

χαχαχα

Δεν έχω αδερφή έχω αδερφό, που σε γαμάει στο λεπτό!

Πωωωωω, είχα να την πω την παραπάνω ατάκα από 5η δημοτικού!! :splats:

ελα πες ρε αθηνα? emarup

Όχι.

Δε θα σε βοηθήσω. Ήσουν αρκετά φυγόπονος στη ζωή σου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φυσικά θα γνωρίζεις ότι αυτό που μας ενδιαφέρει δεν είναι η ευαισθησία και η ειδικότητα,αλλά η θετική και η αρνητική προγνωστική αξία.

Ευαισθησια, ειδικοτητα, προγνωστικη αξια και likelihood ratios στηριζονται στα ιδια στοιχεια. Οποτε και το σχόλιό σου ειναι ατοπο... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα δεδομένα είναι απλά: οι βλάκες κόβονται - οι έξυπνοι εισάγονται. Στην αρχή αυτή θα στηριχτούν κι οι εξετάσεις για ειδικότητα.

Αλλά μην ανησυχούν οι ανά την υφήλιον βλάκες: το Bagasa's theorem τούς αφήνει κάποια περιθώρια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευαισθησια, ειδικοτητα, προγνωστικη αξια και likelihood ratios στηριζονται στα ιδια στοιχεια. Οποτε και το σχόλιό σου ειναι ατοπο... ;)

:blink: Κάθε άλλο.Η μαστογραφία έχει ακρίβεια 80%.Στον γενικό πληθυσμό ως screening tool έχει θετική προγνωστική αξία 4%,σε ένα νοσοκομείο στο τμήμα με τις καρκιονοπαθείς έχει 100%.Δεν ταυτίζονται τα δυο.

Οι ΔΙΚΑΤΣΑδες απ'τη στιγμή που περνάν νόμιμα το ΔΙΚΑΤΣΑ (και είναι ικανό ποσοστό, ας μη γελιόμαστε) έχουν τις ίδιες θεωρητικές γνώσεις με τον Έλληνα απόφοιτο. Αλλιώς δεν θα ήταν ισότιμα τα πτυχία.

:bloodomen: Διαφωνώ.Οι εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ είναι ένα φύλο συκής του συστήματος.Είναι το νομότυπο,όχι το ουσιαστικό.Αν ήταν ισότιμα τα πτυχία αυτό θα αφορούσε και τα 65 μαθήματα,όχι 2 και αυτά όπως δίνονται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάθε άλλο.Η μαστογραφία έχει ακρίβεια 80%.Στον γενικό πληθυσμό ως screening tool έχει θετική προγνωστική αξία 4%,σε ένα νοσοκομείο στο τμήμα με τις καρκιονοπαθείς έχει 100%.Δεν ταυτίζονται τα δυο.

Διακρινω μια μικρουλα αδυναμια στις γνωσεις σου. emblush

Ολες οι εννοιες στην ιατρικη στατισιτκη βασιζονται στα ιδια στοιχεια και εξαγονται απο τον ιδιο 2χ2 πινακα. Η προγνωστικη αξια και η ευαισθησια/ειδικοτητα δεν ταυτιζονται βεβαια, ομως ειναι αλληλοεξαρτωμενα μεγεθη.

Και βεβαια δεν ειναι δυνατον να συγκρινεις τα μεγεθη αυτα οταν προερχονται απο μελετη διαφορετικων πληθυσμων. Αυτο ειναι απλα λαθος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:bloodomen: Διαφωνώ.Οι εξετάσεις του ΔΙΚΑΤΣΑ είναι ένα φύλο συκής του συστήματος.

Εμένα πάλι μου φαίνονται σαν σκληρό πορνό προς τους φοιτητές της Ελλάδας που μπήκαν με πανελλήνιες... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμένα πάλι μου φαίνονται σαν σκληρό πορνό προς τους φοιτητές της Ελλάδας που μπήκαν με πανελλήνιες... emcensored

Φαίνεται μάς αρέσει να την τρώμε emcensored

Θά 'πρεπε από καιρό, οι πανελληνιονίκες να έχουν δικό τους σύλλογο (μέσα και έξω από το ΣΦΙΑ embomb )

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτη η τραπεζα ερωτησεων ειναι οτι ποιο ανοητο εχω ακουσει τελικα....φανταζεστε τα USMLE να ηταν και αυτα με τραπεζα;;; χα! χα! χα! Μα ειναι αυτονοητο πως η επιτυχια σε ενα τετοιο συστημα εξετασεων θα ηταν ανωθεν του 80% ή μηπως κανω λαθος...; Συνεπως, δεδομενου των παγιων θεσεων για ειδικοτητα, το αποτελεσμα θα ηταν το ιδιο με τη σημερινη κατασταση χωρις καμια προοδο.

Αν τωρα οι αποφοιτοι ημεδαπης μοριοδοτηθουν extra σε συγκριση με της αλλοδαπης τοτε το αποτελεσμα θα ειναι ο αποκλεισμος των ιατρων που ερχονται στην Ελλαδα για training εξ'ευρωπης (σιγα μην 'ρθουνε λεμε τωρα..) καθως και των δικατσαδων οπως εχει επικρατησει να αποκαλουνται πια στο site αυτο.

Πιστευω πως εξετασεις ανοικτης υλης δεδομενης δυσκολιας ειναι οτι καλυτερο θα μπορουσε να γινει σε αυτην την περιπτωση. Αν τωρα θελετε να το δουμε και πιο "ευρωπαϊστη" ε τοτε ισως και το generic marking system ,το οποιο περιλαμβανει τις προσωπικες επιτευξεις του καθε υποψηφιου σε undergraduate και postgraduate επιπεδο, θα μπορουσε να παιξει ενα πολυ καλο ρολο φιλτραρισματος των εχοντων τα προσοντα για μια δεδομενη ειδικοτητα και των μη εχοντων. Η μετακινηση ιατρων ανα την ευρωπη ειναι πια γεγονος που αντικατροπτιζει την πληθωρα αυτων. Ολα τα κρατη σχεδον αναδιοργανωνουν το συστημα υποδοχης ιατρων σε εκπαιδευτικες θεσεις, ανεβαζοντας τον πηχη των απαιτησεων τους δια μεσου συνεντευξεων και μοριοδοτησεων ανα περιπτωση αναλογα με τα "κατορθωματα του καθε κανακαρη".. Η κοινη κατευθυνση πια ειναι οχι τα χρονια προυπηρεσιας αλλα το concept του competence.

Προσωπικα εγω θα οραματιζομουν για την χωρα μου εξετασεις ειδικοτητας στο πλαισιο που αναφερα το οποιο θα ειναι το 80% και ενα 20% το οποιο θα λαμβανει υποψην τυχον εργασια ακαδημαϊκη ή μη του καθε υποψηφιου οπως διπλωματικης εργασιας σχετικης με την ειδικοτητα επιλογης, τυχον δημοσιευσεις σε επιστημονικα περιοδικα, η κατοχη MCh, MD, PhD, προυπηρεσια κλπ.

Αυτα και παντα με σεβασμο προς την αληθεια. embaaa

USMLE does work with a BANK

that is NATURALLY UNKOWN!!!

the known bank is a greek joke

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα δεδομένα είναι απλά: οι βλάκες κόβονται - οι έξυπνοι εισάγονται. Στην αρχή αυτή θα στηριχτούν κι οι εξετάσεις για ειδικότητα.

Αλλά μην ανησυχούν οι ανά την υφήλιον βλάκες: το Bagasa's theorem τούς αφήνει κάποια περιθώρια...

Επιμένεις με το γραφικό σου αφόρισμα... <_<

Το Bagasa's theorem δε πιάνει κανένα σύστημα καλά οργανωμένο. Απλά στην Ελλάδα δεν έχουμε οργανωμένο σύστημα γι'αυτό επιβιώνουν τα φρούτα. Παραθυράκια και προστατευτισμούς ψάχνουν οι φελλοί για να επιπλεύσουν, όχι οι άξιοι.

Βασικά συνεχίζεις με τα γραφόμενά σου να δείχνεις με γλαφυρό τρόπο πως οι πανελλαδικές δεν κάναν καλή δουλειά να αφήσουν τους βλάκες απ'έξω... emno

Φαίνεται μάς αρέσει να την τρώμε emcensored

Κυρίως θα τον φάνε οι άχρηστοι ανεξάρτητα από που είναι, μέσα ή έξω. Πάντως δεδομένο είναι πως ένα μεγάλο ποσοστό καλών θέσεων θα καλυφθεί από δυνατούς απόφοιτους Ιταλίας και Γερμανίας, αμέσως μετά τους πολύ καλούς εσωτερικούς φοιτητές των ελληνικών πανεπιστημίων...

Και αυτό είναι κάτι που πολλοί μέτριοι, μεταξύ άλλων κι εσύ, δεν θέλετε. <_<

USMLE does work with a BANK

that is NATURALLY UNKOWN!!!

the known bank is a greek joke

The "secret" bank in Greece will be a joke, Πτουσουά!!! :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θά 'πρεπε από καιρό, οι πανελληνιονίκες να έχουν δικό τους σύλλογο (μέσα και έξω από το ΣΦΙΑ embomb )

Δεν θα ήθελα να σκεφτώ τι αντιδράσεις θα δημιουργούσε η ίδρυση ενός τέτοιου συλλόγου...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα ήθελα να σκεφτώ τι αντιδράσεις θα δημιουργούσε η ίδρυση ενός τέτοιου συλλόγου...

None!

We represent such a small percentage of newly qualified docs nowadays that this wouldn’t even raise an eyebrow

:lol::lol:emcolgateemcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα ήθελα να σκεφτώ τι αντιδράσεις θα δημιουργούσε η ίδρυση ενός τέτοιου συλλόγου...

Εγώ πάλι θα ήθελα να μαντέψω τα βασικά στο καταστατικό του ... χρηματοδότηση από το ΥΠΠΟ ??? emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.