Jump to content

[προκηρύξεις αγροτικών] Μαρτιος- Οκτωβριος 2005


atsipo

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Last Reply
emarup τι εγινε? τελειωσαν τα επιχειρηματα και τα ευρωπαικα συστηματα?? :lol:  :lol:

οχι, ριχνω το επιπεδο μου για να μπορεσουμε να συζητησουμε . Να το ανεβασεις εσυ δεν μπορεις , οποτε πρεπει να το ριξω εγω emeleosemeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θεμα ειναι να κοψουμε τους αλλους για να μπουμε πρωτοι στην ειδικοτητα εμεις οι ημεδαποι ή να βρουμε μια αντικειμενικη διαδικασια αξιολογισης που να περιλαμβανει τα παιδια των καθηγητων, τους μεγαλοδαπιτες , και αυτους που πηραν μεταγγραφη απο αλλες χωρες ή και αυτους που ερχονται απο την ανατολικη ευρωπη??

Κι στο κατω κατω, χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου , δεν πιστευω οτι ολοι απο τα ελληνικα πανεπιστημια αξιζουν να ασκησουν την ιατρικη . Με την αδεια εξασκησεως γινεται ενα ξεσκαρταρισμα. Προχωρανε αυτοι που αξιζουν. Αυτοι που αξιζουν δεν εχουν να φοβηθουν τιποτα.

Οντως αυτος που ερχεται απο την ΕΕ δεν δινει εξετασεις . Τις εξετασεις τις εδωσε εκει.Παλι θα τις δωσει?

Αλλα ποσοι ερχονται απο την ΕΕ?? ελαχιστοι..........

Αποτι καταλαβα, προτεινεις να υπαρχουν μονο εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος.Ποιος με διαβεβαιωνει εμενα οτι αυτες οι εξετασεις θα ειναι αδιαβλητες, και ειδικα αυτες που θα γινονται στις 10 καινουριες χωρες της ΕΕ?

Επισης, στην Ελλαδα, οταν δεν εχεις ειδικοτητα, δεν μπορεις πια να δουλεψεις πουθενα, οποτε οι εξετασεις για ειδικοτητα εμμεσα εχουν το ιδιο αποτελεσμα με τις εξετασεις αδειας ασκησεως επαγγελματος!Αλλα επιπλεον με τον βαθμο αυτων των εξετασεων θα εχεις και καποια σειρα για τις ειδικοτητες ,ετσι ωστε ο διαβασμενος και καλος να μην καθυστερει!

Τελος, οταν λες οτι στην Ελλαδα μπορει να τελειωσει και καποιος που δεν ειναι και τοσο καλος, μηπως υποστηριζεις οτι κατι τετοιο δεν γινεται στην Ιταλια?Γιατι εχω δουλεψει με γιατρους απο Ιταλια, και δεν θα ελεγα οτι εχω μεινει και με το στομα ανοιχτο απο την επιστημονικη τους καταρτιση!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@made in italy

ποιο επιπεδο ρε φιλαρακο??

μολις ακουσουν μερικοι για εξετασεις αρχιζουν να ψαχνουν τα παραθυρακια κι αρχιζουν τα μαγειρεματα σαν τους πολιτικους με τα εκλογικα συστηματα

εγω σου λεω για καθαρες εξετασεις για ολους κι εσυ μου αρχιζεις τις συνταγες του μαμαλακη

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθένας μπορεί να λέει ό,τι θέλει.Το αρνητικό με την τωρινή κατάσταση είναι ότι με τον τρόπο τους οι κρατούντες δείχνουν σε όποιον θέλει να δουλέψει την πόρτα του εξωτερικού μιας και οι προοπτικές πλέον εργασίας στη χώρα μας για εμάς που περάσαμε με πανελλήνιες είναι ανύπαρκτες :(

Βλέποντας την κατάσταση που επικρατεί στην Ελλάδα δεν πιστεύω πως θα υπάρξει κανένας ικανός απόφοιτος Ιατρικής που να μην αποφασίσει τελικά να προσπαθήσει να πάει έξω.

Τα προβλήματα ανακύπτουν όταν για διάφορους οικογενειακούς ή οικονομικούς λόγους αυτό δεν είναι εφικτό. Δεν μπορεί να υπάρχει χειρότερο πράγμα από την απόγνωση κάποιου που βλέπει πως έχει τα εφόδια να ξεφύγει από την Ελληνική πραγματικότητα αλλά οι υποχρεώσεις του δεν τον αφήνουν.

Γιατί όμως το Ελληνικό κράτος διώχνει το πιο ενεργό και με μεγαλύτερη όρεξη για δουλειά τμήμα των επιστημόνων του; Διότι αυτοί είναι λίγοι σε σύγκρισή με τις ορδές των ψηφοφόρων που βολεύονται (ή μάλλον νομίζουν πως βολεύονται) με την μετανάστευση των πρώτων. Ταυτόχρονα είναι πολύ πιο εύκολο να ελέγξεις κάποιον που κατέχει μια θέση που δεν την αξίζει...

Πάντως είναι πραγματικά απολαυστικό να βλέπεις ανθρώπους που έχουν κάνει ότι περνάει από το χέρι τους να μπούνε στο Ελληνικό σύστημα να καταλαβαίνουν ξαφνικά πως λόγω του κορεσμού που υπάρχει το μέλλον τους δεν είναι και τόσο ευοίωνο, ακόμα και με τα μέσα και τις προσβάσεις που διαθέτουν. Να ζητούν οι υπαίτιοι του προβλήματος να γίνει κάτι για να λυθεί το πρόβλημα.

Όταν η αναλογία γιατρών προς πληθυσμό στην Ελλάδα είναι, πες, 1/200 τα πράγματα είναι όντως πολύ τραγικά για το επαγγελματικό τους μέλλον.

Θα πρέπει να αρρωστήσουν και οι 200 κάθε χρόνο και να αφήσουν στον γιατρό τους 100 Ευρώ ο καθένας για να βγάλει αυτός ετήσιο εισόδημα 20.000 Ευρώ.

Ειλικρινά δεν καταλαβαίνω τι θα γίνει με την παραπάνω κατάσταση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας μην σχολιάσω βέβαια για το μέλλον των υπηρεσιών υγείας αυτών των 200 ατόμων, διότι αυτό βέβαια είναι περιττό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Made in Italy σου απάντησαν και παραπάνω απλά τα ξαναλέω. Όχι στις εξετάσεις για άδεια άσκησης γιατί Όλοι θα πηγαίνουν σε άλλες χώρες (και μάλιστα νεοεισαχθείσες στην ΕΕ) και θα έρχονται με έτοιμη άδεια και εκεί δεν θα μπορεί κανείς να τους σταματήσει από το να εξασκήσουν το επάγγελμα του ιατρού. Γιατί αντιδράς στις εξετάσεις για ειδικότητα;; Ποια η διαφορά στο τέλος τέλος; Εξετάσεις και αυτές εξετάσεις και οι άλλες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να πω και γω μερικές σκέψεις μου;;;

1ον )Για πολλοστή φορά θα επαναληφθώ-όχι δεν θα κουραστώ ποτέ να το λέω- Το πρώτο ξεσκαρτάρισμα έγινε με τις πανελλήνιες. Δεν κατάλαβα γιατί ο 4δεσμίτης γιος του ασφαλιστή μας να πάει να σπουδάσει Ιατρική στη Ρουμανία

2ον) Αναρωτιέμαι αν παράγει στην Ευρώπη άλλη χώρα τόσους πολλούς γιατρούς όσους η Ελλάδα...Το είδα ένα post με τον πληθωρισμό των γιατρών, ναι ωραία μας περνάει η Ισπανία.Αίσχος..........

3ον) Μία πιθανή λύση ίσως είναι τελικά αυτή που είχε προταθεί ως σκέψη από τον Ιατρικό Σύλλογο Αθηνών. Τέρμα οι άδειες κύριοι. Τόσους έχω ανάγκη τόσες άδειες δίνω και μάλιστα ίσως και άδεια κατόπιν εξετάσεων και χωρίς το δικάιωμα της κληροδότησης-αλήθεια αυτό ισχύει για τους φαρμακοποιούς ή όχι;Να δουμε μετά πόσα απίδια πιάνει ο σάκος.

:antegeia:

ΥΓ: Πάντως χαίρομαι που μια φορά γιατρός από διακαστήριο δεν είμαι emdevil

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θεμα ειναι να κοψουμε τους αλλους για να μπουμε πρωτοι στην ειδικοτητα εμεις οι ημεδαποι ή να βρουμε μια αντικειμενικη διαδικασια αξιολογισης

Εδω σε θελω καβουρα... :lol:

Ρε usmeds, να σου κανω μια ερωτηση (που λεει και η Στανιση) ? Ας πουμε οτι εγω ειμαι ενας ανθρωπος που δεν θα μπορουσε ποτε στη ζωη του να σπουδασει σε ενα σωστο πανεπιστημιο, ουτε και να εξασκησω το επαγγελμα του ιατρου χωρις να ειμαι επικινδυνος. Παω λοιπον σε ενα πανεπιστημιο οπου καταφερνω με χιλια ζορια και χιλιαδες δολλαρια να παρω πτυχιο. Φταιω εγω που γυρνωντας στην Ελλαδα δεν βρηκα ουτε ενα εμποδιο που θα με σταματησει απο το να παρω τη θεση ενος αποφοιτου ελληνικου πανεπιστημιου σε ενα νοσοκομειο ? Οχι και το ξερεις.

Ας σταματησουν οι αποφοιτοι ελληνικων πανεπιστημιων να βριζουν τους πολιτικους επειδη "δεν αναλαμβανουν τις ευθυνες τους". Οτι εγινε πριν 2 χρονια οταν προταθηκαν οι εξετασεις για ειδικοτητα, το ιδιο θα γινει και τωρα. Τυχαιο ειναι που ακομα και οι αποφοιτοι θεωρουν τις εξετασεις για αδεια ασκησης επαγγελματος εντελως αχρηστες ?

Τα ιδια και τα ιδια διαβαζω εδω μεσα, για το πως οι καταπτυστοι δικατσαδες οδηγησαν τους αποφοιτους των Ελληνικων πανεπιστημιων στην εξαθλιωση. Κανεις επιτελους δεν τολμαει να πει οτι "οντως, καναμε λαλακια μ'αυτες τι καταληψεις και συμβαλλαμε τα μεγιστα στη δημιουργια αυτου του χαους" ? Προτιματε να ζειτε με την μυθικη εικονα των δικατσαδων που ανεβοκατεβαζουν κυβερνησεις και κινουν τα νηματα στο χωρο της υγειας ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φταιω εγω που γυρνωντας στην Ελλαδα δεν βρηκα ουτε ενα εμποδιο που θα με σταματησει απο το να παρω τη θεση ενος αποφοιτου ελληνικου πανεπιστημιου σε ενα νοσοκομειο ?

φταιω γω κυριε προεδρε που ειχε το συρταρι ανοιχτο και τον εκλεψα??

φταιω γω που δεν προσεχε και τον μαχαιρωσα??

balkanian rules

αθωος ο κατηγορουμενος

:lol::lol:

οντως, καναμε λαλακια μ'αυτες τι καταληψεις και συμβαλλαμε τα μεγιστα στη δημιουργια αυτου του χαους

γαμω τις καταληψεις σας γαμω που ακριβηνε το πετρελαιο

:lol:emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αλεξ,

Ας συμφωνήσουμε πως δεν φταις εσύ που δεν βρίσκεις εμπόδια όταν παίρνεις την θέση ενός αποφοίτου Ελληνικού πανεπιστημίου. Δεν νομοθετείς εσύ. Το ερώτημα είναι ποιος φταίει;

Φταίνε οι καταληψίες που δεν δέχτηκαν τις εξετάσεις; Μέχρι ενός σημείου.

Η πολιτική ηγεσία υπάρχει για να δίνει λύσεις που μπορούν να αποδεχθούν οι πολίτες.

Όταν κατεβάζει ένα νομοσχέδιο το υπουργείο διαθέτει δύο επιλογές:

- Η πρώτη είναι η σύγκρουση.

Αλλάζω τα πάντα και θίγω άμεσα τους ενδιαφερόμενους. Εξασφαλίζω την αντίδραση των φοιτητών εισάγοντας ένα νομοσχέδιο με προβλήματα και τρύπες. Αλλάζω άμεσα τον τρόπο επιλογής των ειδικευόμενων.

Αυτήν την οδό διαλέγει κάποιος που δεν θέλει να περάσουν οι αλλαγές που προτείνει. Κάποιος που θα μπορεί μετά να πει «εγώ σας τα έλεγα, εσείς δεν θέλατε».

Κάποιος που περιμένει να φτάσει ο κόμπος στο χτένι και τελικά να νομοθετήσει όπως τον βολεύει: Συνεντεύξεις, μοριοδοτήσεις, παραθυράκια και δεν συμμαζεύεται.

- Η δεύτερη οδός είναι αυτή του προγραμματισμού.

Βάζω εξετάσεις που θα ισχύσουν για την επιλογή στην ειδικότητα όσων εισαχθούν το επόμενο έτος στην Ιατρική. Κάνω διάλογο με τους φοιτητές για το πως θα εξασφαλίσω το αδιάβλητο των εξετάσεων. ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΑΙ και δεν επιβάλλω.

Όπως έχω πει και αλλού, αν ήθελε η πολιτική ηγεσία να δώσει λύση θα το είχε κάνει από το 1996 που έγινε η πρώτη προσπάθεια να μπουν εξετάσεις και στη σχολή είχαν γίνει καταλήψεις αφού υπήρχαν άμεσα θιγόμενοι.

Είχαν προτείνει τότε κάποιοι φοιτητές να εφαρμοσθούν εξετάσεις για την επόμενη φουρνιά πρωτοετών, ώστε να μην θιγεί κανείς.

Αν είχε γίνει δεκτή η πρόταση το 2002 θα είχαν αρχίσει οι εξετάσεις και όλοι θα ήταν ευτυχείς.

Γιατί άραγε αγνόησε τότε το υπουργείο υγείας αυτήν την ανώδυνη λύση; Οι ευθύνες για την σημερινή κατάσταση ανήκουν κατά 99% στην πολιτεία.

Και για να πάω την κουβέντα ένα επίπεδο παραπέρα.

Νομίζεις ειλικρινά πως τις καταλήψεις τις στηρίζουν οι φοιτητές που πέρασαν με πανελλήνιες;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιος με διαβεβαιωνει εμενα οτι αυτες οι εξετασεις θα ειναι αδιαβλητες, και ειδικα αυτες που θα γινονται στις 10 καινουριες χωρες της ΕΕ?

Εκείνος που σε διαβεβαιώνει τόσα χρόνια πως όλες οι εξετάσεις στην Ελλάδα είναι αδιάβλητες!!

Επισης, στην Ελλαδα, οταν δεν εχεις ειδικοτητα, δεν μπορεις πια να δουλεψεις πουθενα

Μπορείς και παραμπορείς ,αρκεί να θέλεις να πας σε κάποιες μικρές πόλεις ή χωρία που δεν έχει πατήσει σχεδόν ποτέ γιατρός και να ανοίξεις ενα απλό ιατρείο!

Τελος, οταν λες οτι στην Ελλαδα μπορει να τελειωσει και καποιος που δεν ειναι και τοσο καλος, μηπως υποστηριζεις οτι κατι τετοιο δεν γινεται στην Ιταλια?Γιατι εχω δουλεψει με γιατρους απο Ιταλια, και δεν θα ελεγα οτι εχω μεινει και με το στομα ανοιχτο  απο την επιστημονικη τους καταρτιση!!

Αυτό γίνεται παντού,σε βορρά νότο ανατολή και δύση!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και για να πάω την κουβέντα ένα επίπεδο παραπέρα.

Νομίζεις ειλικρινά πως τις καταλήψεις τις στηρίζουν οι φοιτητές που πέρασαν με πανελλήνιες;

Κοινως, ολοι φταινε για το συστημα - ξεφτιλα της πιτυριδας, πλην του αμωμου, Ξανθοπουλικου και μια ζωη αδικημενου εισαχθεντα με πανελληνιες και με σφραγιδα γνησιοτητος, φοιτητη Ελληνικου πανεπιστημιου.

Αν μου βρεις εστω και μια χωρα οπου οι μεταρρυθμισεις στην παιδεια γινονται κατοπιν διαλογου με τους εκπαιδευομενους, σου βγαζω τη Σερβικη μου σκουφια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν μου βρεις εστω και μια χωρα οπου οι μεταρρυθμισεις στην παιδεια γινονται κατοπιν διαλογου με τους εκπαιδευομενους, σου βγαζω τη Σερβικη μου σκουφια.

Σε όλες τις δημοκρατικές χώρες, οι μεταρρυθμίσεις γίνονται κατόπιν διαλόγου με τους εμπλεκόμενους φορείς. Αφού η νομοθετική εξουσία εξετάσει το ζήτημα από όλες τις πτυχές και ακούσει τις απόψεις των διαφόρων φορέων αποφασίζει μέτρα που μπορούν να φέρουν λύση.

Το αποφασίζουμε και διατάσσουμε ταιριάζει σε μη δημοκρατικά καθεστώτα.

Οι καταλήψεις ταιριάζουν ως μέσο αντίδρασης σε μη δημοκρατικά καθεστώτα.

Δεν μου είπες όμως γιατί το 1996 αγνόησε το κράτος την πρόταση να μπουν εξετάσεις για την ειδικότητα για όσους τελειώσουν το 2002;

Γιατί ακόμη και τώρα δεν εφαρμόζει ένα πολύ σκληρό μέτρο, όπως έχω αναφέρει πριν, του στιλ:

Όσοι αναγνωρισθήκατε, αναγνωρισθήκατε, όσοι εισαχθήκατε, εισαχθήκατε αλλά από το 2006 και πέρα ο αριθμός των ιατρών που χρειαζόμαστε είναι 500 ανα έτος για μία δεκαετία. 400 λοιπόν θα εισαχθούν με πανελλήνιες.

Συνεπώς το 2012 οι απόφοιτοι των ελληνικών πανεπιστήμιων διορίζονται αυτόματα στην ειδικότητα της επιλογής τους (αριθμός θέσεων 400) και όσοι έρχονται απ’έξω θα διαγωνίζονται με εξετάσεις για 100 ακόμα θέσεις.

Να δεις τι ωραίο σύστημα υγείας θα έχει έτσι η Ελλάδα μέχρι το 2020.

Αλλά ξέχασα, το 2020 θα πρέπει να τάξουν στον κοσμάκη μια καλύτερη Ελλάδα οι γιοι και οι κόρες των σημερινών πολιτικών...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοινως, ολοι φταινε για το συστημα - ξεφτιλα της πιτυριδας, πλην του αμωμου, Ξανθοπουλικου  και μια ζωη αδικημενου εισαχθεντα με πανελληνιες και με σφραγιδα γνησιοτητος, φοιτητη Ελληνικου πανεπιστημιου.

Αν φταίνε κάπου οι εισαχθέντες με Πανελλήνιες είναι που αφιερώσαν τον χρόνο τους στο διάβασμα και τις εφημερίες προσπαθώντας να αποκομίσουν ότι μπορούσαν από την ρημάδα την εκπαίδευση που τους προσέφερε το κράτος.

Όταν είδαν τι τους περιμένει με το που θα τελειώσουν ασχολήθηκαν για να μάθουν καμιά ξένη γλώσσα και να κάνουν κουτσά-στραβά καμιά εργασία όπου το όνομά τους έμπαινε δεύτερο, μετά τον κανακάρη ή τον συνδικαλιστή. Σπατάλησαν τις διακοπές τους και τις οικονομίες τους για να βγουν εκτός Ελλάδος μπας αποκτήσουν εμπειρίες και ξεφύγουν.

Να τους συγχωρέσεις λοιπόν, φίλε μου, που δεν έκατσαν στον ελευθερό τους χρόνο να φτιάξουν το Ελληνικό Σύστημα, συγκρουόμενοι με τα συνδικαλιστικά κατεστημένα, για να έρθεις να κάνεις την ειδικότητα σου.

Τώρα όμως που ο κόμπος έφτασε στο χτένι φαίνεται πως πήραν απόφαση να το κάνουν ΚΑΙ αυτό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup usmeds, ίδρυσε κόμμα θα σε ψηφίσω σίγουρα! Καλά τα λέμε εδώ αλλά στην πράξη είναι όλα τελείως μα τελείως διαφορετικά! Και ξέρετε γιατί; H απάντηση είναι απλή και ιστορικά τεκμηριωμένη μέσα από τους αιώνες: Τρωγόμαστε μεταξύ μας εμείς οι Έλληνες! Εκεί που μπορούμε να κάνουμε 1000 πράγματα στο τέλος κάνουμε 1 εξαιτίας του παραπάνω χαρακτηριστικού! Μόνο με γονιδιακή μετάλλαξη θα σωθούμε παιδιά! ;):P

ΥΓ1. Το ξέρω ότι είμαι emofftopic αλλά δεν είμαι ο μοναδικός...

ΥΓ2. Καλά μας χαρακτηρίζει ο Σαββόπουλος Κωλοέλληνες! emgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια συγνωμη που ελειψα, αλλα απο οτι ειδα προκαλεσα γενικως με τα posts μου.Λοιπον:

Αποτι καταλαβα, προτεινεις να υπαρχουν μονο εξετασεις για αδεια ασκησεως επαγγελματος.

λαθος καταλαβες. Προτεινω να υπαρχουν εξετασεις για αδεια ( δεν ειναι δυνατον να πηγαινει η αδεια πακετο με το πτυχιο,που ακουστηκε) και εξετασεις για ειδικοτητα.

Ποιος με διαβεβαιωνει εμενα οτι αυτες οι εξετασεις θα ειναι αδιαβλητες, και ειδικα αυτες που θα γινονται στις 10 καινουριες χωρες της ΕΕ?

και ποιος με διαβεβαιωνει εμενα οτι οι εξετασεις για την ειδικοτητα θα ειναι αδιαβλητες?

και σου αναφερω και παλι οτι οι εξετασεις για την αδεια ηδη υπαρχουν εδω και χρονια στις χωρες που προανεφερα. Δεν ειναι οτι θα μπουν τωρα. Να σου φερω παραδειγμα την Σουηδια οπου ο αποφοιτος ιατρικης μολις παρει το πτυχιο του πρεπει να παρακολουθησει 21 μηνες σε διαφορες κλινικες. Και οταν λεμε να παρακολουθησει δεν εννοω οτι κοιταει απλα με τα χερια στις τσεπες. Συμμετεχει ενεργα , πχ ακομα και στα εξωτερικα ιατρεια οι υποψηφιοι γιατροι αναλαμβανουν ολα τα περιστατικα και μονο σε δυσκολες περιπτωσεις φωναζουν εναν ειδικευομενο. Δηλαδη ο υποψηφιος μαθαινει να εφαρμοζει ολα αυτα που διαβαζε τα προηγουμενα χρονια. Και στο τελος βαθμολογειται .

Αυτος που δεν εχει ιδεα κοβεται , αυτος που μπορει να σταθει μονος του περναει τις εξετασεις .

Και αν εφαρμοζονταν αυτο το συστημα και στην Ελλαδα τουλαχιστον τα παιδια των καθηγηταδων, οι μεγαλοδαπιτες και ολοι οσοι πηραν μεταγραφες και δεν εχουν ιδεα θα τα εβρισκαν σκουρα.Ο σωστος φοιτητες δεν θα συναντουσε κανενα απολυτως προβλημα και επιπλεον θα αποκτουσε και πολλα εφοδια.

Εσεις οι αποφοιτοι ελλην. πανεπιστημιων δεν λετε οτι μπηκατε 300 ατομα πχ και τελειωσατε 600 επειδη οι επιπλεον 300 ηρθαν με μεταγγραφη και οτι δεν αξιζουν? Να ενας τροπος για να ξεχωρισετε και να προσπερασετε τους αμαθεις.

ποιο επιπεδο ρε φιλαρακο??

Πρωτα απ ολα δεν ειμαστε φιλοι . Εκτος αν θεωρεις οτι με 2 κουβεντες γιναμε και κολλητοι.

μολις ακουσουν μερικοι για εξετασεις αρχιζουν να ψαχνουν τα παραθυρακια κι αρχιζουν τα μαγειρεματα σαν τους πολιτικους με τα εκλογικα συστηματα

εγω σου λεω για καθαρες εξετασεις για ολους κι εσυ μου αρχιζεις τις συνταγες του μαμαλακη

:antegeia:

Οι ανιδεοι και οι ανεπαρκεις φυσικα και φοβουνται και παντα θα ψαχνουν πλαγιες μεθοδους. Εσυ σε ποιους ανηκεις γιατι μου τα μπερδευεις.

και εγω γιατι εξετασεις σου μιλησα? ξαναδιαβασε τα ποστς μου αλλα χωρις το τσιγαριλικι στο στομα μπας και συνελθεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε μερικά χρόνια που η δική μας η γενιά ιατρών θα έχει βολευτεί, όλες αυτές οι συζητήσεις και οι διαμαρτυρίες θα αποτελούν ευχάριστη ανάμνηση και δυστυχώς όλοι -πλην κάποιων φωτεινών εξαιρέσεων- θα γυρίζουμε την πλάτη στα προβλήματα που θα αντιμετωπίζει η νέα φουρνιά γιατρών. Έτσι κάνει άλλλωστε και η προγενέστερη γενιά και η ιστορία επαναλαμβάνεται...μας τρώει το σύστημα... emno

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Made in Italy σου απάντησαν και παραπάνω απλά τα ξαναλέω. Όχι στις εξετάσεις για άδεια άσκησης γιατί  Όλοι θα πηγαίνουν σε άλλες χώρες (και μάλιστα νεοεισαχθείσες στην ΕΕ) και θα έρχονται με έτοιμη άδεια και εκεί δεν θα μπορεί κανείς να τους σταματήσει από το να εξασκήσουν το επάγγελμα του ιατρού.

Notbad δεν σε καταλαβα. Για ποιους εννοεις? Αν εννοεις αυτους που φοιτησαν στην ΕΕ (χωρις τις νεοεισαχθεντες χωρες , για αυτες δεν ξερω τι γινεται), εδωσαν για την αδεια εξασκησεως στην χωρα που σπουδασαν. Και με την αδεια στο χερι πας σε μια οποιαδηποτε νομαρχια της ελλαδος και σε 15 εργασιμες μερες εχει την ελληνικη αδεια.Δεν μπορει να τους σταματησει καποιος. Και στο κατω κατω γιατι να τους σταματησει εφοσον πληρουν ολες τις προυποθεσεις της ΕΕ. Οπως εχει το δικαιωμα ο τελειοφοιτος Ελλαδας να παει στην Αγγλια στην Ιταλια , στην Γερμανια πχ για ειδικοτητα ετσι εχει και ο αποφοιτος Αγγλιας, Ιταλιας,Γερμανιας, Ισπανιας κτλ να ερθει στην Ελλαδα. Σωστα?

Αν μιλας για τους αποφοιτους ελληνικων πανεπιστημιων,γιατι να πανε σε αλλες χωρες αφου θα μπορουν να δωσουν στην Ελλαδα? Εκτος εαν εννοεις τους αμαθεις της ημεδαπης που ανεφερα σε ποιο πανω post μου. Αυτοι ναι θα δοκιμασουν μετα τις πλαγιες μεθοδους αν δεν τα καταφερουν στην ελλαδα. Και αν γινει αυτο θα σημαινει οτι οι εξετασεις για αδεια θα ειναι αδιαβλητες , οποτε θα ειμαι απολυτα συμφωνος για εξετασεις για ειδικοτητα.

Γινε ποιο σαφης αν θελεις.. :D:Demkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup

Γι'αυτο το πρωτο βημα ,κατα την αποψη μου παντα , ειναι αντικειμενικες εξετασεις για την αδεια εξασκησεως και βλεποντας αν τα αποτελεσματα ειναι οντως αξιοκρατικα και αδιαβλητα τοτε να μπουν οι εξετασεις για ειδικοτητα. Κριμα ειναι να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας...........

αυτο που προτεινω για οσους αδυνατουν να καταλαβουν ειναι να μπουν εξετασεις για την αδεια εξασκησεως ( κατι που γινεται σε ολες τις χωρες τις ΕΕ, μονο στις υποαναπτυκτες δεν υπαρχουν) ,βλεπουμε αν οντως ειναι αξιοκρατικες και αν οντως ειναι να μπουν εξετασεις για ειδικοτητα.

Αυτο σου λεω και εγω .Δοκιμαζουμε με την αδεια εξασκησεως και αν δουμε οτι περνανε και οι υιοι των καθηγηταδων δεν χρειαζεται να μπουν εξετασεις για την ειδικοτητα. Δεν εχει νοημα

φιλαρακο, δεν προτεινες λοιπον αρχικα ΚΑΙ εξετασεις για αδεια ΚΑΙ εξετασεις για ειδικοτητα

προτεινες κατι θολο, διαβλητο και ακαταλαβιστικο με το αιολο επιχειρημα οτι παντου υπαρχουν γενικως εξετασεις για αδεια και στην επισημανση μας οτι δεν μπορουμε να ελεγξουμε την αδιαβλητοτητα αυτων ("των ευρωπαικων") εξετασεων προσπαθησες να τα μπαλωσεις (δεδομενου οτι και μονος σου περιεγραψες παραθυρο του ιταλικου συστηματος που ισχυε τουλαχιστον μεχρι χθες)

emeleos

Γι'αυτο το πρωτο βημα ,κατα την αποψη μου παντα , ειναι αντικειμενικες εξετασεις για την αδεια εξασκησεως και βλεποντας αν τα αποτελεσματα ειναι οντως αξιοκρατικα και αδιαβλητα τοτε να μπουν οι εξετασεις για ειδικοτητα. Κριμα ειναι να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας...........

"Κριμα ειναι να βγαλουμε τα ματια μας μονοι μας..........." :P

αυτο φαινεται σου ξεφυγε! το α' πληθυντικο αφορα ποιους; "εμας" η "εσας" :lol:

πως φαινεται οτι τις θελεις τις εξετασεις για ειδικοτητα ρε φιλαρακο :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και κατι αλλο:

ειναι προφανες που πατανε οι δικατσαδες:

1. ειναι σωστο και δικαιο να εκμεταλλευτω τα πασης φυσεως παραθυρακια και ανοιγματα

2. δε φταιω εγω αλλα εσυ (που αφησες παραθυρακια, που εκανες καταληψη, που επετρεψες τις μετεγγραφες)

αρα βασικο να προασπισουμε την αδιαβλητοτητα ολων των διαδικασιων

ps δεν ειναι τυχαιο που αμφισβητειται αοριστως η αδιαβλητοτητα των (οποιονδηποτε) πανελληνιων απο κεινους μονο που δεν περασαν σε αυτες :lol:

πχ.

και ποιος με διαβεβαιωνει εμενα οτι οι εξετασεις για την ειδικοτητα θα ειναι αδιαβλητες

κατα τα αλλα τις προτεινει λεει και συμφωνει :lol::lol:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και να θυμισω:

το σωστο ειναι οι θεσεις ειδικοτητας να καλυπτονται πρωτιστως (αν και οχι αποκλειστικως) από τους αποφοιτους των ελληνικων ιατρικων σχολων οι οποιοι πρεπει επιτελους να ολοκληρωσουν την ιατρικη τους εκπαιδευση εν ευθετω χρονω :angry:

κατα ψηφοθηρικη παραχωρηση και μονο "δικαιουνται" και αλλοι οι οποιοι Ζευς οιδε τι φοβερες ιατρικες ικανοτητες εχουν που δε μπορει η ελλαδα χωρις αυτες :splaaaats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να τους συγχωρέσεις λοιπόν, φίλε μου, που δεν έκατσαν στον ελευθερό τους χρόνο να φτιάξουν το Ελληνικό Σύστημα, συγκρουόμενοι με τα συνδικαλιστικά κατεστημένα, για να έρθεις να κάνεις την ειδικότητα σου.

Usmeds, αυτο που λεω ειναι πολυ απλο. Οι αποφοιτοι ξενων πανεπιστημιων που ερχονται στην Ελλαδα πρεπει να αξιολογουνται. Κι αυτο επειδη δυστυχως πολλοι απο αυτους ειναι ανεπαρκεις, αλλα και επειδη δεν ειναι σωστο να παιρνει κανεις τη θεση για ειδικοτητα απο εναν αποφοιτο Ελληνικου, αν δεν ειναι ο ιδιος τουλαχιστον ισάξιός του. Για το πρωτο επρεπε να μεριμνει το δικατσα, ομως απετυχε οικτρα. Για το δευτερο θα επρεπε να υπαρχουν εξετασεις πριν την ειδικοτητα. Το ποιοι σταθηκαν εμποδιο σε αυτες, ειναι γνωστο. Το απιστευτο ειναι πως οποτε θιγω αυτο το θεμα εδω, συνηθως ολοι σφυριζουν αδιαφορα. Πληροφορουμαι, δε, τωρα απο εσενα οτι φταινε οι κυβερνησεις, οι μετεγγραφεντες και το οτι οι φοιτητες Ελληνικων πανεπιστημιων διαβαζαν και κουραζονταν πολυ, με αποτελεσμα "να μη μπορουν να ερθουν σε συγκρουση με τα συνδικαλιστικα κατεστημενα" !!! Σορι, αλλα οπως λενε κι εκει που εισαι, this is a lot of horseshit. Κι επειδη γνωριζω πεντε πραματα για τα των Ελληνικων ιατρικων σχολων, ειμαι σχεδον σιγουρος οτι εξετασεις για ειδικοτητα δεν θα καταφερει να θεσπισει ουτε η τωρινη κυβερνηση. Και παλι θα τις αποτρεψουν οι you know who. Μετα, θα καθομαστε να λεμε παλι για τους δικατσαδες, τις πανελληνιες, τις αναμονες και για το ποσο χαλια ειναι το "συστημα".

Κι οσο για το τελευταιο σχολιο που κανεις, λυπαμαι αλλα ειναι τελειως αστοχο. Ξεκινω ειδικοτητα σε μεγαλο νοσοκομειο της Αθηνας τον Αυγουστο, ομως θα δεχομουν ευχαριστως να χασω αυτη τη θεση αν θα ειχα την ευκαιρια να διαγωνιστω για μια αλλη σε πανεπιστημιακη κλινικη. Κι αυτο, επειδη πιστευω οτι μπορω να την διεκδικησω, αλλα και επειδη αυτες οι εξετασεις θα ηταν ενα μεγαλο βημα προς την αναβαθμιση του συστηματος υγειας. Δεχομαι οτι αυτη η δηλωση γινεται εκ του ασφαλους, ομως δεν μπορω να δεχτω οι ιδιοι ανθρωποι που πριν μερικα χρονια κλεισατε τις σχολες ωστε να αποτραπουν αυτες οι εξετασεις να με κατηγορειτε σημερα επειδη χρησιμοποιησα "παραθυρακι" σπουδαζοντας στο εξωτερικο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκείνος που σε διαβεβαιώνει τόσα χρόνια πως όλες οι εξετάσεις στην Ελλάδα είναι αδιάβλητες!!

Μπορείς και παραμπορείς ,αρκεί να θέλεις να πας σε κάποιες μικρές πόλεις ή  χωρία που δεν έχει πατήσει σχεδόν ποτέ γιατρός και να ανοίξεις ενα απλό ιατρείο!

Αυτό γίνεται παντού,σε βορά νότο ανατολή και δύση!!

Αποψη μου ειναι οτι αναλωνουμε παρα πολυ ενεργεια στο θεμα Δικατσαδες και αν θα μπουν ή οχι εξετασεις, ενω θα επρεπε να εχουμε παει στο επομενο βημα, να προσπαθησουμε να εξασφαλισουμε το αδιαβλητο των εξετασεων για την ειδικοτητα (και επιμενω οτι αυτο γινεται μονο με εξετασεις σε στυλ πανελληνιων).

Οι μοναδικες δουλειες που μπορεις πια να κανεις με ενα απλο πτυχιο ιατρικης, ειναι ινστιτουτα αισθητικης και αλλες αναλογες.

Ακομη και στο τελευταιο χωριο να πας, ο νομος δεν σου δινει πια την δυνατοτητα να συνταγογραφεις αν δεν εχεις ειδικοτητα.Ουτε αντιπυρετικα δεν μπορεις να γραψεις!Οποτε ουσιαστικα σου στερει την δυνατοτητα να ανοιξεις ιατρειο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.