Jump to content

Αγροτικό / Υπηρεσία Υπαίθρου


bromptonista

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,7k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

1 hour ago, Disappointed said:

Καλησπέρα. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει. Αυτη τι στιγμή εκπληρώνω το αγροτικό ως υπόχρεος. Περίπου το καλοκαίρι τελειώνω. Επειδή μετά για να ανοίξει η θεση της ειδικότητας θέλει περίπου κανένα χρόνο ακόμα, σκεφτόμουν να έκανα ακόμα ένα αγροτικό (ως επί θητεία πλέον). Αυτό που θέλω να μαθω είναι το εξής. Ως επι θητεία, μολις ανοίξει η θέση μου για ειδικότητα, μπορώ να παραιτηθώ (ας πούμε στο 7μηνο) ή θα έχω κυρωσεις απο το υπουργείο?

Γιατί να μην κτυπήσεις μια παρατασούλα ;

Υπόψιν ότι έχουν περιοριστεί πολύ τα αγροτικά επί θητεία που μπορεί να κτυπήσει κάποιος.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δεν νομιζω πως μπαινουνε σε μια τετοια λογικη και διαδικασια,να υπολογιζουνε δλδ τυχον παραιτησεις κτλ κτλ

απλα σου λενε,αναμενεται να ανοιξει η θεση σου σε παραπανω απο ενα χρονο? τοτε μας κανεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

4 λεπτά πριν, ξενος said:

δεν νομιζω πως μπαινουνε σε μια τετοια λογικη και διαδικασια,να υπολογιζουνε δλδ τυχον παραιτησεις κτλ κτλ

απλα σου λενε,αναμενεται να ανοιξει η θεση σου σε παραπανω απο ενα χρονο? τοτε μας κανεις.

Αυτο ακριβως εννοουσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σχετικά με την ερώτηση που έκανα περί αγροτικού επί θητείας.  Καλές γιορτές 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/12/2016 at 10:15 PM, Base the Bass said:

Ισχυει, αλλα γιατι να μην μπορει; για να τον απορριψουν θα πρεπει το νοσοκομειο να αποφανθει οτι χωρις να υπολογιζουμε παραιτησεις, απροοπτα, ανακλησεις κλπ ο χρονος ειναι βεβαιωμενα μικροτερος του ετους. Αυτο για να γινει θα πρεπει πχ να ειναι 2ος στη λιστα κ το νοσοκομειο να εχει δυο ειδικευομενους που τελειωνουν εντος ετους.

Είμαι 2ος στη λίστα και οι 2 ειδικευομενοι τελειώνουν εντός του έτους. Οπότε έπεσα στη περίπτωση. Δεν γνώριζα φυσικά ότι θα πρέπει να ενημερώσω το υπουργειο ότι θα πρέπει  να καταθέσω έγγραφο με την υπολογιζόμενο από το νοσοκομείο αναμονή για έναρξη ειδικότητας. Οπότε πάω για παράταση και ότι κάτσει 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

On 13/12/2016 at 10:15 PM, Base the Bass said:

Ισχυει, αλλα γιατι να μην μπορει; για να τον απορριψουν θα πρεπει το νοσοκομειο να αποφανθει οτι χωρις να υπολογιζουμε παραιτησεις, απροοπτα, ανακλησεις κλπ ο χρονος ειναι βεβαιωμενα μικροτερος του ετους. Αυτο για να γινει θα πρεπει πχ να ειναι 2ος στη λιστα κ το νοσοκομειο να εχει δυο ειδικευομενους που τελειωνουν εντος ετους.

Είμαι 2ος στη λίστα και οι 2 ειδικευομενοι τελειώνουν εντός του έτους. Οπότε έπεσα στη περίπτωση. Δεν γνώριζα φυσικά ότι θα πρέπει να ενημερώσω το υπουργειο ότι θα πρέπει  να καταθέσω έγγραφο με την υπολογιζόμενο από το νοσοκομείο αναμονή για έναρξη ειδικότητας. Οπότε πάω για παράταση και ότι κάτσει 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με τα αποτελέσματα της προκήρυξης Οκτωβρίου, ενημέρωση απο το γκρούπ της Ορκωμοσίας Ιουλίου στο facebook

" Μίλησα χθες με την προϊσταμένη και μου είπε ότι μάλλον θα βγουν μέσα στις γιορτές αλλά δεν ήξερε να μου πει αν θα είναι πριν ή μετά τα Χριστούγεννα γιατί όπως μου είπε είναι νωρίς ακόμα για να ξέρει.. "

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σημερινή ενημέρωση απο το γκρούπ της ορκωμοσίας Ιουλίου στο fb (την κάνω copy-paste)

" morning report!!!Παρασκευή πιθανότατα βγαίνουν!!! "

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλή αρχή και καλή τύχη την επόμενη φορά για όσους και όσες δεν πήραν αυτήν την φορά αγροτικό...

Να εκφράσω κι εγώ την απορία μου,για ποιό λόγο απ'όσο είδα τουλάχιστον,δεν δηλώσατε κάποια από τα ιατρεία που προτάθηκαν εδώ μέσα με αρκετά θετικά σχόλια?

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα.
Έχω μία ερώτηση μήπως κάποιος εδώ γνωρίζει (η αναζήτηση σε google και το φόρουμ δεν απέδωσε):

Θέλω να κάνω ένσταση για την προκήρυξη των αγροτικών, αλλά δε γνωρίζω τη διαδικασία. Πώς συντάσσεται μία ένσταση; Επίσης, χρειάζεται να επισυνάψω έγγραφα τα οποία εκδόθηκαν από Υπουργείο/α;

 

Κι επειδή μπορεί κι άλλοι να θέλουν να κάνουν ένσταση για το συγκεκριμένο θέμα, παραθέτω και επακριβώς το πρόβλημα:

Όταν κατέθεσα τα έγγραφα για την προκήρυξη του Οκτωβρίου, υπηρετούσα ακόμα στο Πολεμικό Ναυτικό (με ημερομηνία [αναμενόμενης] απόλυσης 11/11), επομένως αντί πιστοποιητικού στρατολογικής κατάστασης, έστειλα βεβαίωση υπηρέτησης στην οποία έγραφε την ημερομηνία απόλυσης.

Από την προκήρυξη εξαιρέθηκα λόγω του ότι δεν είχα ολοκληρώσει την θητεία μέχρι την λήξη προθεσμίας υποβολής αιτήσεων (οπότε το ότι έστειλα βεβαίωση αντί πιστοποιητικού δεν τους πείραξε - επίσης, η στρατολογική υπηρεσία χρειάζεται περίπου 1 μήνα για να ενημερωθεί και να μπορεί να εκδόσει πιστοποιητικό, οπότε και αυτοί που απολύθηκαν εντός προθεσμίας, θα προσκομήσουν βεβαίωση ή αντίγραφο απολυτηρίου).

Στο Φ.Ε.Κ. γράφει "4. Απαραίτητη για τους άρρενες ιατρούς είναι η εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχρεώσεων τους ή η νόμιμη αναβολή από το στρατό τουλάχιστον για χρονικό διάστημα ενός (1) έτους από την ημερομηνία λήξης υποβολής αιτήσεων στην προκήρυξη ή στην πρόσκληση ενδιαφέροντος, ή η νόμιμη απαλλαγή τους."

Με την συγκεκριμένη διατύπωση δεν διευκρινίζεται το πότε πρέπει κάποιος να έχει απολυθεί, ή να έχει πάρει νόμιμη απαλλαγή για να μπορεί να διεκδικήσει θέση αγροτικού (μόνο η αναβολή διευκρινίζεται χρονικά).

Η ημερομηνία απόλυσής μου ήταν πριν (και αρκετό καιρό πριν) την έκδοση των προσωρινών αποτελεσμάτων, και ίσως και σε κάποιους ακόμα (είδα 2-3 τουλάχιστον που εξαιρέθηκαν για τον ίδιο λόγο).

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

ΥΓ. Υπάρχουν κενές θέσεις από αυτές που δήλωσα, οπότε αφενός έχει νόημα να το κυνηγήσω και αφετέρου δε χρειάζεται να αλλάξουν όλα τα αποτελέσματα (και να υποστούν αλλαγές ή να βγουν εκτός άλλοι υποψήφιοι)

Τροποποιήθηκε από fantom
Typo
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κλασικό, χρόνιο πρόβλημα.

Το υπουργείο πάγια απορριπτει όσους δεν είχαν απολυθει μέχρι την τελευταία μέρα υποβολής των αιτήσεων.

Οπότε σίγουρα η ένσταση σου θα απορριφθεί. Από κει και μετά πας δικαστικά? πατώντας πάνω στο κενό του ΦΕΚ που ανέφερες.

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κακό αυτό. Από τη στιγμή που υπάρχει προηγούμενο οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος μου...

Το θέμα είναι ότι και δικαστικά να το πάω, θα χάσω πάρα πολύ χρόνο (και βασικά αυτό είναι που με πειράζει, διαφορετικά απλά θα έκανα τα χαρτιά μου στην επόμενη προκήρυξη).

Τη λογική δεν καταλαβαίνω! Αν απορρίψουν κάποιον επειδή δεν έχει απολυθεί όταν βγαίνουν τα αποτελέσματα, έχει κάποια λογική, γιατί υπάρχουν πρακτικά προβλήματα (δε μπορείς να δουλέψεις, πόσο μάλλον να προσληφθείς, εφόσον κατέχεις "δημόσια θέση"). Από τη στιγμή όμως που όταν βγαίνουν τα αποτελέσματα έχεις απολυθεί, ποιο είναι το πρόβλημά τους;

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας και από μένα.εμένα με εχουν κατατάξει σας ιατρό χωρίς δικαίωμα επιλογής ιατρείου..το θέμα είναι οτι στην προκήρυξη 7ος 2016 δεν είχα πάρει ιατρείο γι αυτό και κατέθεσα νέα αίτηση για την προκ 10ος του 2016.ξέρει κάποιος αν αυτό γϊνεται;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και Καλές Γιορτές! Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια, όσον αφορά τις διατάξεις που ισχύουν για τα Αεροδρόμια ( αν ύπαρχει κάτι συγκεκριμένο)....που μπορώ να τις βρω γιατι έχω χαθεί στα ΦΕΚ.. ?:D
Συγγώμη αν έχει γραφτεί καπού στο ΦΟΡΟΥΜ και μου έχει διαφύγει, είμαι καινούριος στην παρέα!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων πάντως !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρονια πολλα, με υγεια, χαρες, και αγαπη σε ολους!

Ειμαι αγροτικος ιατρος, και ο διορισμος μου λεει ότι θα εφημερευω σε κεντρο υγειασ, Ωστοσο, από το νοσοκομειο θεωρουν δεδομενο ότι θα εφημερευω εκει, καθως εχουν μεγαλυτερη αναγκη από γιατρουσ. Ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να κανω τις εφημεριες του πρωτου μηνα με παροχη υπηρεσιων στο νοσοκομειο  για να δω πως θα παω και να μην υπογραψω ότι θελω να κανω οοολο το χρονο εφημεριεσ στο νοσοκομειο. Υπαρχει καποιο ΦΕΚ που να με καλυπτει νομικα? Γνωριζει κανεις περισοοτερα? Ευχαριστω παρα πολύ συνάδελφοι.

Πολλεσ ευχεσ για ότι καλυτερο στον καθενα! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υφίσταται σχέση παροχής υπηρεσιών μεταξύ αγροτικών ιατρών και νοσοκομείου ή Κ.Υ.

Τροποποιήθηκε από doctor anonymous
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπέρα.εχω 1 ερώτηση..τελιώνει κάποιος ειδικότητα Απρίλιο, μπορεί να καταθέσει στη προκήρυξη αγροτικών ου θα βγει τώρα τον Ιανουάριο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1 ώρα πριν, ferbyboy said:

καλησπέρα.εχω 1 ερώτηση..τελιώνει κάποιος ειδικότητα Απρίλιο, μπορεί να καταθέσει στη προκήρυξη αγροτικών ου θα βγει τώρα τον Ιανουάριο?

Νομιζω πως δυστυχώς όχι.Μονο αν είσαι ειδικευόμενος σε παράταση. Για να σιγουρευτείς διάβασε μία παλιά προκήρυξη, το αναφέρει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Καλημέρα. Μήπως έχουν αργήσει να βγάλουν προκύρηξη αγροτικών ή είναι η ιδέα μου? κανονικα δεν έπρεπε να έχει βγει πριν φύγει ο Ιανουάριος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.