Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Άρα περνάω το ίδιο λούκι με USMLE, έρευνα κτλ. αλλά μετά έχω σίγουρη θέση? Συγκεκριμένα position σε orthopedic surgery ή plastic surgery residency τα οποία με ενδιαφέρουν πόσο εφικτά είναι στην περίπτωσή μου? Είναι κρίμα να ''πετάξω'' την Αμερικανική υπηκοότητα κάνοντας ειδικότητα σε άλλη χώρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Έχεις σχεδόν ίδια πιθανότητα με κάποιον IMG χωρίς υπηκοότητα να βρεις θέση.Ίσως ελάχιστα καλύτερη επειδή δεν θα χρειαστούν γραφειοκρατία για να σου δώσουν VISA, αλλά συνήθως αυτό δεν είναι πρόβλημα γι'αυτούς. Για σένα από την άλλη αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα μέσα στην ειδικότητα αλλά κυρίως μετα, γιατί δε θα χρειάζεσαι VISA waiver, γραφειοκρατία για να ταξιδέψεις, και ανανέωση βίζας κάθε χρόνο, και μετά την ειδικότητα δε θα έχεις κανένα πρόβλημα να μείνεις στη χώρα χωρίς περιορισμούς στο πού θα δουλέψεις.

Όσον αφορά orthopaedics & PRS, είναι στα top 4 most competitive residencies. Δε θα επεκταθώ, κάνε ένα search και θα καταλάβεις. ΣΧΕΔΟΝ αδύνατο να τα καταφέρεις, αλλά υπάρχουν απειροελάχιστοι IMGs που έκαναν match (τα προσόντα τους βέβαια ήταν extraordinary και για να τα αποκτήσεις πρέπει να είσαι super dedicated και έτοιμος/η να θυσιάσεις προσωπική ζωή, emotional resources και χρήμα για χρόνια).

Τροποποιήθηκε από Atsalakwtos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σιγουρη θεση αδερφε δεν εχεις σε καμια ειδικοτητα, γιατροι απο ολο τον κοσμο προσπαθουνε να ερθουν και να δουλεψουν εδω, ο ανταγωνισμος ειναι ανελεητος και χειροτερος καθε χρονο. Η Αμερικανικη υπηκοοτητα μετραει αλλα οχι σε τεραστιο βαθμο, απλα θα υπαρξουν κλινικες που θα δουν την αιτηση σου με καλυτερο ματι γιατι δεν θα χρειαζεσαι χαρτουρες κτλ. Για ορθοπαιδικη και πλαστικη που θελεις θα συμφωνησω με τον Ατσαλακωτο, εννοειται οτι αν ειναι το ονειρο σου πρεπει να το κυνηγησεις αλλα καλυτερα κρατα και μια πισινη γιατι οι πιθανοτητες δεν ειναι καθολου μαζι σου. Ακομα και Αμερικανοι που γεννηθηκαν και μεγαλωσαν εδω αλλα σπουδασαν εκτος (κυριως Καραϊβικη) εχουν αντιμετωπιση IMG, και αυτοι ηταν σε πανεπιστημια που συνεργαζονταν με τα εδω η ακομα και εκαναν τα rotations τους σε αμερικανικα νοσοκομεια, οποτε καταλαβαινεις οτι δε γλυτωνεις και πολλα. Αυτα που γλυτωνεις παντως ειναι σημαντικα κυριως στο πιο μακροπροθεσμο μελλον και πρεπει να τα σκεφτεις και να βαλεις τις δικες σου προτεραιοτητες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να αποσαφηνίσω κάποια πράγματα γιατί δίδονται μη ακριβείς εντυπώσεις:

1. Οι πιθανότητες είναι μια χαρά μαζί σου σαν ΞΕΝΟΣ ειδικά σε κάποιες ειδικότητες:

Ειδικότερα σε κάποιες ειδικότητες όπως παθολογία, παιδιατρική, κλπ, και γενικά στις λιγότερο επεμβατικές.

Απόδειξη:

π.χ. Παθολογία, όπου το 52.9% των ειδικευομένων είναι ΞΕΝΟΙ, και αριθμητικά είναι και η ειδικότητα που έχει και τον μεγαλύτερο αριθμό ειδικευομένων, ήτοι 22,500 στην τελευταία στατιστική.

Θα πάτε να το βρείτε τα ΕΠΙΣΗΜΑ στοιχεία του American Medical Association για όλες τις ειδικότητες/υπο-ειδικότητες στον εξής σύνδεσμο: http://www.ama-assn.org/ama/pub/education-careers/graduate-medical-education/freida-online.page

Θα βάλετε κάτω αριστερά εκεί που λέει: "training statistics"

Φυσικά παίζει ρόλο ΠΟΙΑ ειδικότητα θα κάνεις. Π.χ. στην παθολογία αν στρογγυλοποιήσουμε ελάχιστα τους αριθμούς για να φανεί το νόημα, έχουν περίπου 11,880 ξένους και στην ορθοπαιδική έχουν περίπου 80! Δηλαδή, σε όλα τα έτη τους, σε όλη την Αμερική των 313 εκατομμυρίων.

Επίσης, η ορθοπαιδική είναι 5 χρόνια ενώ η παθολογία είναι μόνο 3!!! Βγάλτε τους αριθμούς μόνοι σας και μην ακούτε ούτε εμένα ούτε κανέναν, αλλά αντικειμενικά δείτε τους επίσημους αριθμούς και σχηματίστε άποψη μόνοι σας!

2. Έχει "μαλλιάσει" η γλώσσα μου να λέω ότι "Το Α και το Ω" είναι το score του USMLE, και ΕΙΔΙΚΑ του STEP 1. Από εκεί αρχίζουν ΟΛΑ. Το στεπ 1 σε παίρνει από το ΜΗΔΕΝ και σε πάει στο ΑΠΕΙΡΟ, και αντίστροφα. Οι πιθανότητες που έχει κάποιος ΞΕΝΟΣ ο οποίος έχει πάνω από 250 στο Στεπ 1 να βρει θέση στην παθολογία είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ. Period. Αν έχει 220, τότε, ΝΑΙ, "ο ανταγωνισμός είναι ανελέητος". Και θα του πάρει και περισσότερα χρόνια για να βρει. Μιλάω από εμπειρία έχοντας βοηθήσει τόσα παιδιά πλέον και στα scores και στο πώς να κινηθούν γενικά. Π.χ. και τον Atsalakwto που πόσταρε παραπάνω και βρήκε παθολογία σε πανεπιστημιακό πρόγραμμα με πολύ καλό USMLE. Σίγουρο κάτι δεν είναι τίποτα στη ζωή, ούτε θεωρητικά ούτε πρακτικά. Αλλά οι αντικειμενικοί αριθμοί είναι σίγουροι.

3. Συνέπεια του 2: Εάν έχεις σούπερ σκορ στις εξετάσεις, ΔΕΝ χρειάζεται ΟΥΤΕ rotation να έχεις κάνει στο νοσοκομείο που θα σε πάρουν ούτε τίποτα. "Το Α και το Ω" είναι το score του USMLE Step 1”.
Άλλη απόδειξη, βρήκα τυχαία το med-peds πρόγραμμα στο VCU: Το πρόγραμμα αυτό είναι στα λεγόμενα “combined specialties”, και κάνεις ΔΥΟ ειδικότητες ταυτόχρονα: ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗ και στο τέλος βγαίνεις με double board certification. Έχουν βάλει τους μέσους όρους που είχαν οι residents που κάνουν τώρα εκεί ειδικότητα: Average USMLE scores (Part I/Part II): 223/227. Απόδειξη:
ΕΔΩ. Εσύ ως ξένος που θα πάρεις 250 αν διαβάσεις σωστά, θα τους κατατροπώσεις. Και το ότι θα είσαι ξένος δεν παίζει κανένα ρόλο. Δεν είναι έτσι στην Αμερική. ΑΝ έχεις προσόντα θα σε πάρουν. Γιατί θέλουν τον καλύτερο. Το θέμα είναι λοιπόν με σωστή καθοδήγηση κανείς να φτάσει και να ξεπεράσει το 250. Ας το κάνει και τότε θα βρει θέση.

Επίσης, να σημειώσουμε ότι τα scores στο USMLE δεν είναι "γραμμικά". Δηλαδή, η διαφορά του 280 με το 260 είναι πολύ μεγαλύτερη από τη διαφορά του 220 με το 200. Παραλληλίστε το με το δρόμο των 100 μέτρων. Η διαφορά του να τον κάνεις από 24 δευτερόλεπτα σε 20 δευτερόλεπτα είναι 4 δευτερόλεπτα. Και θα σου πάρει ελάχιστη προπόνηση. Αριθμητικά είναι 4 δευτερόλεπτα. Η διαφορά από 14 δευτερόλεπτα στα 10 δευτερόλεπτα είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ. Και η διαφορά από τα 10:00 του Carl Lewis το 1981 στα 09:58 του Usain Bolt το 2009 ΑΣΤΡΙΚΗ.

Αυτό προφανώς, δεν το ξέρω μόνο εγώ, :P :P :P αλλά και οι Program Directors. Εσύ ως ξένος, πάρε 250 (που μια χαρά μπορείς και παραπάνω αν κάνεις τα πράγματα σωστά) και μετά μια χαρά θα είσαι στον ανταγωνισμό των residents που έχουν 223 μέσο όρο στο step 1 (βλέπε παραπάνω).

Ελπίζω να βοήθησα, Καλή Τύχη σε Όλους!

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω φταιω που το ειπα με ασχημο τροπο. Δεν εννοουσα οτι θα δυσκολευτει να βρει θεση με πολυ καλο score αλλα σε σχεση με το post του που ρωτουσε αν εχει σιγουρη μια θεση λογω υπηκοοτητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Εχω αλλη μια ερωτηση, κυριως προς τους συναδελφους που εχουν περασει τη διαδικασια (το γεγονος οτι αυτο το forum αποτελει την πιο εμπιστη πηγη πληροφορησης μου αυτη τη στιγμη λεει πολλα για την ποιοτητα των απαντησεων, και παλι ευχαριστω για τη βοηθεια).

Βιαστηκα να δωσω το Step 1 και δεν θελω να κανω το ιδιο λαθος στο δευτερο, προς το παρον η προετοιμασια μου παει πολυ καλυτερα αλλα νομιζω το νωριτερο που θα ειμαι ετοιμος θα ειναι μεσα Δεκεμβρη. Αν ολα πανε καλα και ξεμπερδεψω με ολα τα τεστ μεχρι Ιανουαριο εχω καμια ελπιδα να προλαβω το match του 2014; Το ξερω οτι θα ειναι πολυ αργα αλλα ρωταω κυριως για τις θεσεις που δεν θα εχουν γεμισει, εψαξα λιγο στο site του ecfmg αλλα μαλλον μπερδευτηκα περισσοτερο. Ρωταω γιατι πιεζομαι πολυ χρονικα, η σκεψη του να περιμενω αλλο ενα χρονο δε με ενθουσιαζει (αν και στη χειροτερη ετσι θα γινει) και το κυριως προβλημα μου ειναι οτι περιμενουμε να δουμε που θα παω για να ερθει και η κοπελα μου με student visa, την εχω ηδη στο περιμενε και αμα της πω αλλο ενα χρονο νομιζω θα κινδυνεψει η σωματικη μου ακεραιοτητα.

Και παλι ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι αρκετά risky και πρέπει να έχεις ολους τους πλανήτες ευθυγραμμισμενους. Να κάτσουν όλα σωστά.

Αλλα αν πετύχει θα γλυτωσεις ένα χρόνο (και μια σχέση). πρέπει να είσαι ecfmg certified μέχρι τις 17 Μαρτίου. Κι εγω εκανα συνεντεύξεις το 2009 χωρίς το step2cs και ήμουν ecfmg certified 2 βδομάδες πριν το match. Και εκανα match στην πρώτη μου προτίμηση.

Καταρχήν πρέπει να γραφτεις στο match. Να στείλεις όλα τα χαρτιά σου. Μετά πρέπει να είσαι σίγουρος οτι έχεις ετοιμάσει όλα τα χαρτιά, για να γίνεις ecfmg certified με το που βγει και το τελευταίο αποτέλεσμα. Και τρίτον να διαβάσεις τους όρους του scramble που τώρα λέγεται soap. http://www.nrmp.org/residency/soap/

δεν στέλνεις κΑι καμία αίτηση σε κανένα προγραμμα τύπου Badfuck, OH, :P ποτε δεν ξερεις. Μπορει και να σου δώσουν συνέντευξη.

Και τέλος δεν αρραβωνιαζοπαντρευεσαι την κοπέλα σου; Λιγότερος μπελάς και με 1000% επιτυχία ειναι απο το να προσπαθήσεις να κανεις scramble στο match της Αμερικής. Αν δηλαδή αυτός ειναι ο λόγος, θα σου βγει πιο φθηνό, ανώδυνο, ακοπο, ακαυστο :) just saying...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρωτα απ'ολα ευχαριστω για την απαντηση.

Τις διαδικασιες για τα χαρτια τις εχω ξεκινησει, το περιμενα οτι θα παρουν πολυ χρονο ειδικα τωρα που ειμαι στο εξωτερικο και πρεπει να συνεννοουμαι με γραμματειες κτλ μεσω mail και τηλεφωνων, απιστευτη ταλαιπωρια και μπερδεμα. Ηδη τους ψαχνω εδω και μερες γιατι εχουν καθυστερησει να στειλουν κατι χαρτια, προχωραει παντως το πραγμα, το βασικο μου προβλημα ειναι που σκατα θα βρω συστατικες τωρα που δεν ειμαι κοντα να παρακαλαω καθηγητες. Ελπιζω με τα χιλια ζορια να τις μαζεψω, εχω κανει πολυ εθελοντικη δουλεια σε νοσοκομεια και με ξερουν αλλα αμα δε σε χρειαζονται ξαφνικα οι διαδικασιες προχωρανε τρομερα αργα και απο εκει που ολοι ειναι φιλοι σου βρισκεσαι να τους παρακαλας για ενα χαρτι. Με το "προγραμματα τυπου Badfuck, OH" εννοεις λιγοτερα επιθυμητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντωμεταξυ μετα απο πολυ ψαξιμο βρηκα 2 LoR's που μου ειχαν δωσει αλλα η ημερομηνια τους ειναι 2011, υπαρχει καμια περιπτωση να μπορω να τα χρησιμοποιησω;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προσωπικά δε θα έμπαινα στον κόπο να κάνω αιτήσεις εκτός και αν

1) έχεις γνωστό/γνωστούς στις ΗΠΑ που θα προωθήσουν την αίτησή σου και θα εγγυηθούν για σένα

2) έχεις την τύχη να ψάχνεις θέση για λιγότερο ανταγωνιστική ειδικότητα

Σόρρυ αλλά σε διαφορετική περίπτωση, ρεαλιστικά, δε νομίζω ότι έχεις υπολογίσιμη τύχη για κάτι καλύτερο από SOAP (...) στη συγκεκριμένη φάση απ' όσα έχεις αναφέρει. Αλλά μπορείς να επενδύσεις σοφά το χρόνο μέχρι το επόμενο ματς για να δυναμώσεις αρκετά την αίτησή σου.

Τα LORs πρέπει να είναι εντός 6μήνου. Νομίζω όλα αυτά υπάρχουν στο site του ecfmg.

Just my 0.02.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω, δεν ψαχνω για καλα λογια, για ρεαλιστικες πληροφοριες ψαχνω. Εισαι σιγουρος για το 6μηνο για τα LoR's; Στο site του ECFMG δε λεει τιποτα και λιγο που το εψαξα σε forums λενε οτι ναι μεν δε μετρανε οσο τα προσφατα αλλα ειναι συνηθισμενο να χρησιμοποιουν LoR's απο τοτε που εκαναν rotations.

(Αν και το κοβω να πηγαινω για το επομενο match γιατι το SOAP απο αυτα που διαβαζω δεν προοριζεται τοσο για IMG's).

Τροποποιήθηκε από seekerus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κοιτά ρεαλιστικά δεν έχεις καμία πιθανότητα να κανεις ματς φέτος. Ούτε soap-scramble. Αν υπάρχει μια πιθανότητα ειναι σε μη ανταγωνιστική ειδικότητα, να έχεις ήδη περάσει τα step 1, step2cs (η να έχεις τουλάχιστον ημερομηνία, αν και παλι παίζεις πολυ με τις πιθανότητες) και να σου μένει μόνο το step2. Συν να έχεις δρομολογημενα τα του ματς (lor, rotation, research κλπ). Συν τα γραφειοκρατικά του ecfmg. Δηλαδή θα ρίξεις μια ζαριά και πρέπει να ειναι εξαρες.

Γενικά πάντως, ακόμα και σε μη ανταγωνιστικές ειδικότητες, και όλα να τα έχεις κάνει σωστά, ενας στους τρεις κάνουν ματς. Ξεκινάς με εξήντα έξι κόμμα έξι εξι έξι εξι έξι πιθανότητα να μην κανεις ματς, άρα ρεαλιστικά δεν πρέπει κάν να προσπαθήσεις.

Αλλα αν ειναι όλα στην ζωή πως παει "ρεαλιστικά", πφ δεν εχει νόημα, δεν ανάβουν και λίγο τα αίματα που λεει κ μια Φιλη μου :)

ΥΓ παντρέψου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνω οτι ρεαλιστικα δεν πρεπει καν να προσπαθησω και οσο το ψαχνω συμφωνω και περισσοτερο, αλλα θα προσπαθησω και οτι γινει.

ΥΓ

Δεν παντρευομαι, θελω να κανω μια καλη διαιτα πρωτα να μου χωραει το κουστουμι και δεν ειμαστε για τετοια τωρα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκει που λες οτι τα εχεις δει ολα...

3 το πρωι εδω στην Αμερικη και μετα απο τρεις μερες ξενυχτι μολις καταφερα να επικοινωνησω με τη γραμματεια στην Θεσσαλονικη. Τους εξηγησα οτι απο το ECFMG περιμενουν ακομα verification του 327-Α, οτι βιαζομαι να δωσω τα τεστ κτλ και η ειλικρινεστατη υπαλληλος (η οποια με εχει βοηθησει τρομερα σε προηγουμενες διαδικασιες) μου ειπε που εχει κολλησει το πραγμα και με κουφανε. Εχει αλλαξει λεει το προεδρειο στη σχολη, για καποιο λογο δεν αναγνωριζουν τις υπογραφες των καινουριων στο Πανεπιστημιο και δεν εχουν προσβαση στα εισερχομενα, τα χαρτια εχουν παει αλλα δε μπορουν να τα ανοιξουν. Μου ζητησε 100 φορες συγγνωμη, μου ειπε οτι θα μιλησει η ιδια με το ECFMG μηπως ξεκολλησει καπως η διαδικασια και οτι ειμαστε 5 ατομα στην ιδια θεση, μου εριξε και στο τελος ενα "να σας πω την αληθεια ειμαι σε διαθεσιμοτητα, προσπαθω να δωσω λυση αλλα δεν ξερω για ποσο ακομα θα ειμαι εδω", τι να της πεις, οτι μπορει κανει κι αυτη. Το θεμα των συστατικων το ελυσα ευκολα, σε μια μερα μαζεψα 5 απο πανεπιστημιακους (τελικα με θυμονταν οτι πηγαινα και δουλευα τα βραδια για 2 χρονια και μετα το πτυχιο, τσαμπα τους εθαψα) αλλα λεω να αρχισω να το παιρνω πιο χαλαρα το πραγμα και να παω για το επομενο match. Οποτε CK και CS οταν με αφησουν να κλεισω ημερομηνιες και αρχιζω να ψαχνω κατι να κανω εδω και να δυναμωσω την αιτηση μου.

Οτι θα με κυνηγουσε η ελληνικη παρανοια ως εδω δεν το φανταζομουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι στις αρχές του 3ου έτους.Μπορώ να ξεκινήσω άμεσα μόνο με το First Aid Step 1 και αργοτερα να επιλέξω για κάθε τμήμα της ύλης το κατάλληλο βιβλίο; Επίσης δεδομένου ότι ξεκινώ τώρα θα μπορέσω να δώσω ''άνετα'' κατά τη διάρκεια του 4ου έτους; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπορείς -λάθος, ΠΡΕΠΕΙ- να ξεκινήσεις, αφού το ψιλο-πήρες απόφαση νωρίς, ιδίως με τα κομμάτια που αντιστοιχούν στην ύλη των πρώτων ετών. Βασικά όσο πιο "άμεσα" ξεκινήσεις τόσο το καλύτερο. Μόνο με το First Aid όχι. Σίγουρα να το πάρεις, δες το λίγο πως είναι και ταυτόχρονα κοίταξε και ποια βιβλία θα πάρεις (και θα αρχίσεις να διαβάζεις) για κάθε επιμέρους κομμάτι της ύλης.

"Άνετα" οχί. Θέλει διάβασμα και πρέπει να περνάς και τα μαθήματα της σχολής. Και αν προσπαθήσω να θυμηθώ τις γνώσεις που είχα στο 3ο έτος έτος, λείπουν αρκετά πραγματάκια, αν και έχεις πιο φρέσκα άλλα (Βιοχημείες, Φυσιολογίες κτλ). Από την άλλη οι Αμερικανοί το δίνουνε στο τέλος του δεύτερου έτους (και σοβαρό διάβασμα αρχίζουν κάπου στο 2ο), οπότε όλα γίνονται.

Άντε καλή αρχή..!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το First Aid δεν είναι βιβλίο που θα κατανοήσεις τη θεωρία.Είναι βιβλίο για επανάληψη.Το να αρχίσεις διάβασμα με FIrst Αid είναι ένα απο τα μεγαλύτερα λάθη που μπορείς να κάνεις.

Στην Αμερική μπορεί να το δίνουν στο 2ο έτος απο τα 4 που είναι η σχολή εκεί.ΟΜΩΣ,εκτός του ότι οι φοιτητές έχουν ολοκληρώσει προηγουμένως 3 χρόνια τουλαχιστον pre-med,οι ρυθμοί στη σχολή είναι εξοντωτικοί και η ίδια η σχολή τους προετοιμάζει για τις εξετάσεις usmle.Με λίγα λόγια,καμμία σχέση με Ελλάδα.

Τροποποιήθηκε από heydoc
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Aπλά να πω ότι για την Αγγλία και κάνοντας την ίδια χειρουργική ειδικότητα με εσένα αυτό είναι παντελώς ανακριβές.

Δεν είναι κάτι προσωπικό μαζί σου Ortho, απλά μία διαπίστωση.

Το ξέρω Ανδρέα και χαίρομαι που μιλάμε με διαπιστώσεις και όχι επί προσωπικού. :-)

Δε διαφωνούμε κάπου όταν θα σου πω αυτό: Η ειδικότητα ορθοπεδικής στην Αγγλία είναι πολύ περισσότερο χρονοβόρα για το ίδιο αποτέλεσμα, γιατί είναι άλλοι οι ρυθμοί δουλειάς και άλλο το σύστημα. And take this with a grain of salt, καθώς και για να βρεις ειδικότητα ορθοπεδικής στις ΗΠΑ είναι εξαιρετικά δύσκολο. Αν βρεις όμως αυτό που σου είπα ισχύει.

Όπως είπα και πριν, το πού θα κάνει κάποιος ειδικότητα και πού και πώς είναι χαρούμενος είναι τελείως προσωπική υπόθεση.

Ήμουν για 3 μήνες στο Bristol, στο Department of Orthopaedic Surgery, όταν εκεί ήταν ακόμη καθηγητής ο Ian Learmonth, πολύ γνωστός για total joint arthroplasty, especially in total hips.

Για να γίνεις consultant orthopaedic surgeon, χρειάζονται πάρα πολλά χρόνια. Στις ΗΠΑ είναι πέντε. Όταν ήμουν εγώ Αγγλία, υπήρχε το παλιό σύστημα με τους SHOs που έπρεπε στην ουσία να κάνουν τυπικά 2 χρόνια αλλότρια πράγματα και μετά άλλα ΕΞΙ ως registrars. Σύνολο ΟΚΤΩ, στην ιδανική των περιπτώσεων, πράγμα το οποίο δε συνέβαινε ποτέ.

Επίσης, τα 2 πρώτα χρόνια ποτέ δεν ήταν δύο: Γιατί έπρεπε να δώσεις τις εξετάσεις MRCS και αυτό σου έπαιρνε άλλους 6 μήνες. Μετά ήσουν ακριβώς στο λαιμό του Μπουκαλιού και περνούσαν ελάχιστοι από αυτόν. Και είχες να συναγωνιστείς άτομα που είχαν σκαλώσει στο λαιμό του μπουκαλιού για χρόνια και άρα με περισσότερα προσόντα από εσένα. Έβλεπες τόσους Ινδούς και Πακιστανούς στη βάση της Πυραμίδας και συγκριτικά πολύ λιγότερους να έχουν περάσει το λαιμό του Μπουκαλιού ώστε να προχωρήσουν ως registrars. Πράγμα το οποίο εμένα με απώθησε τότε και απέρριψα το Αγγλικό σύστημα.

Όμως, ίσως τα πράγματα να έχουν αλλάξει από τότε και εσύ ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα το σύστημα της Αγγλίας, άρα δεν μπορώ και να επεκταθώ. Μιλάω μόνο για ό,τι είμαι σίγουρος.

Επίσης, στις άλλες Ευρωπαϊκές Χώρες, π.χ. Γερμανία, Βέλγιο, Ελβετία, Γαλλία που γνωρίζω καλά, αυτά που είπα ισχύουν στο ακέραιο. Τα 3 αυτά συστήματα είναι σχεδόν τα ίδια, και έχοντας τελειώσει στο Βέλγιο γνωρίζω ακριβώς τη διαφορά με ΗΠΑ. Σε αυτές τις χώρες τελειώνεις χωρίς να είσαι χειρουργικά επαρκής και τρέχεις ξωπίσω από το αφεντικό σου γλύφοντας για αρκετά χρόνια ώστε να αποκτήσεις εμπειρία και να σταθείς στα πόδια σου. Πράγμα το οποίο δεν είναι πρακτικό για κάποιον Έλληνα ο οποίος θέλει μετά να γυρίσει στην Ελλάδα και να κάνει "τη διαφορά". Αυτό λέω. Δεν υπάρχει σύστημα εκπαίδευσης. Υπάρχει το "βγάζω δουλειά και ταυτόχρονα μαθαίνω". Αν φυσικά κάτσεις για πολλά χρόνια, μια χαρά θα βγεις. Είναι όμως cost-effective;!

Όπως επίσης να προσθέσω ότι ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩ γενικά χειρουργική ειδικότητα στις ΗΠΑ. Είναι πολύ μεγάλη ταλαιπωρία και πάλι δεν ξέρω κατά πόσο είναι cost-effective. Είναι προσωπική υπόθεση όμως του καθενός.

Το παραπάνω πινακάκι αναφερόταν συγκεκριμένα σε παθολογία και από εκεί άρχισε η κουβέντα. Δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα.

Συγχαρητήρια για την πορεία σου στην Ορθοπεδική!

κατ' αρχας να σε ευχαριστησω για ολες τις πληροφοριες που μας εχεις δωσει τοσα χρονια. σιγουρα οσοι το εψαξαν για αμερικη ξερουν τον ortho του greekmeds.εγω ειχα την ευκαιρια να σε δω απο κοντα σε ενα σεμιναριο που εγινε στη βιβλιοθηκη της ιατρικης στην αθηνα και αφορουσε την ειδικοτητα στην αμερικη.μου εκανε τεραστια εντυπωση το γεγονος οτι τελικα αποφασισες να γυρισεις στην ελλαδα.και το λεω κυριως λογω ολων αυτων που ελεγες για τα ασχημα που επικρατουν στην πατριδα μας(να μην τα αναφερω,ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινεις) και για τα οποια συμφωνω απολυτα μαζι σου.βεβαια οταν ανελυσες λεπτομερως το προγραμμα και της ωρες εργασιας σου ηταν μια αποφαση που ειχε λογικη.δε ξερω αν ειναι σωστη ή λανθασμενη αλλα σιγουρα εχει λογικη.και εδω ερχεται αυτο που λες πολυ σωστα για το τι θες απο τη ζωη σου... πιστευω οτι κανεις δε ξερει πραγματικα και οσοι απαντανε οτι ξερουν,δε ξερουν, απλως νομιζουν οτι ξερουν!!!θα ηθελα λοιπον να σε ρωτησω αφου δε συστηνεις σε καποιον χειρουργικη ειδικοτητα σε αμερικη,που του συστηνεις?γιατι αναφερεις και για πολλες ευρωπαικες χωρες που παλι για διαφορετικους λογους απο την αμερικη δε συστηνεις.

για να σε βοηθησω ειμαι ειδικευομενος γενικης χειρουργικης σε ελληνικο νοσοκομειο( 2 και 1/2 χρονια-εχω αλλους εξι μηνες γιατι εχω δηλωσει αγγεια),29 ετων,απογοητευμενος τρελα απο την κατασταση που επικρατει.επειδη δε θελω στα 35 μου να ψαχνομαι και να μην ειμαι ικανος να κανω σχεδον τιποτα και αυτο που μπορω,να το κανω μετρια θελω να ξεκουμπιστω να φυγω σε εξι μηνες ή εστω να το προσπαθησω...επισης εχω δωσει το step 1(προ 6μηνου,βαθμος 211) και σε κανα 1-2μηνο θα δωσω το ck.οσον αφορα την ειδικοτητα θα εψαχνα ισως σε γενικη χειρουργικη. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχήν, συγγνώμη για την αργοπορία και σ ‘ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Είναι χαρά μου να βοηθάω αυτούς που κάποτε βρέθηκα στη θέση τους και δεν είχα κάποιον να μου πει τι συμβαίνει υπεύθυνα.

Έχω πει πάρα πολλές φορές ότι για μένα είναι πολύ εύκολο να πω σε κάποιον τι να κάνει για να πάει π.χ. να κάνει ειδικότητα ΗΠΑ και να τον καθοδηγήσω με χειρουργική ακρίβεια όπως έχω ήδη κάνει σε αρκετές περιπτώσεις: Τι ακριβώς πρέπει να κάνει, πώς θα το προγραμματίσει, και πώς θα το πετύχει εάν το θέλει πολύ. Όσες φορές έχω πει το παραπάνω, τόσες φορές έχω πει ότι το πρόβλημα του "τι είναι καλύτερο για μένα" είναι άλυτο. Σε αυτό που μου λες, δεν έχω απάντηση δυστυχώς. Κανείς δεν μπορεί να σου πει τι θέλεις και τι είναι καλύτερο για σένα. Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο και δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις. Και αυτό έχοντας ζήσει αρκετά συστήματα: Ελλάδας (έρευνα, ειδικότητα), ΗΠΑ (έρευνα, ειδικότητα), Βελγίου (Ιατρική Σχολή) και λίγο Αγγλίας από κοντά. Σημειωτέον, το σύστημα του Βελγίου είναι όπως το σύστημα στα Δυτικοευρωπαϊκά Πανεπιστήμια, π.χ. Γαλλία, Γερμανία (Καθηγητής = “Αυτοκράτορας”, κλπ).

Το γιατί δε συστήνω χειρουργική ειδικότητα στις ΗΠΑ είναι πολύ σχετικό. Για άλλους λόγους δε συστήνω χειρουργική ειδικότητα στην Ευρώπη. Όμως για να γίνει κανείς καλός χειρουργός πρέπει να πάει εξωτερικό. Και να κάτσει ΠΟΛΛΑ χρόνια. Π.χ., εάν σε κάποιον αρέσει πολύ η χειρουργική (για τους σωστούς λόγους, και όχι για λόγους ματαιοδοξίας), τότε μπορεί να πάει σε οποιαδήποτε χώρα του εξωτερικού αν θέλει για να εκπαιδευτεί. Είτε ΗΠΑ είτε Ευρώπη. Το θέμα είναι ότι υπάρχουν εξαιρετικά πολλές πιθανότητες να μείνει εκεί. Εάν αυτό δεν τον ενοχλεί, τότε ΟΚ. Γενικά όμως ενοχλεί τους περισσότερους που μένουν έξω και αναγκάζονται να μείνουν έξω, και η συντριπτική πλειονότητα αυτών που είναι εξωτερικό δεν θέλουν να είναι και αν είναι ειλικρινείς (πρώτα με τον εαυτό τους), τους τρώει. Βλέπεις, το πρόβλημα μας ως Έλληνες είναι ότι δεν είμαστε από το Μπαγκλαντές που πεινούν, ή πχ. από τη Ν. Αφρική που έχουν δολοφονήσει π.χ. 3 γείτονές τους τον τελευταίο χρόνο και φοβούνται για τη ζωή τους και άρα μεταναστεύουν. Εμείς, θέλουμε να πάμε έξω, να κάνουμε τη δουλειά μας και μετά να γυρίσουμε. Και αυτό είναι πρόβλημα. Η κουβέντα είναι τεράστια και έχω πολλή εμπειρία στο θέμα, αλλά ακόμη και να γίνει (όχι από εδώ για πρακτικούς λόγους), δεν νομίζω ότι υπάρχει μαγική συνταγή. Είναι τελείως προσωπικό το θέμα και θα συζητάμε επ’άπειρον.

Συγκεκριμένα για τις ΗΠΑ, είναι σίγουρο ότι το score σου δε σε βοηθάει να ξεχωρίσεις για χειρουργική ειδικότητα, ακόμη και για γενική χειρουργική που θεωρήται λιγότερο ανταγωνιστική από π.χ. πλαστική, ορθοπεδική, ΩΡΛ, κλπ. Το μόνο που θα μπορούσες να κάνεις είναι να πας για έρευνα στις ΗΠΑ, αλλά και έρευνα να κάνεις αυτό δεν σημαίνει καθόλου ότι θα καταφέρεις να βρεις θέση. Οι πιθανότητες, δυστυχώς δεν είναι με το μέρος σου, και αυτό γιατί το score του USMLE Step 1 είναι το "Α και το Ω". Αν είσαι ο "one and only" στην έρευνα και βγάλεις π.χ. 30 papers σε ένα χρόνο, τότε ίσως να σε πάρουν. Αμφίβολο, δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά καθόλου. Εγώ δεν είχα δώσει τα USMLE και ήμουν πολύ παραγωγικός και μου είπαν: “δώσε τα για να μπορούμε να σε πάρουμε, έχεις θέση”. Σίγουρα πάντως εάν πάρεις το ρίσκο να πας στις ΗΠΑ θα πρέπει να πεις στον εαυτό σου ότι μπορεί να μην τα καταφέρεις και να είσαι προετοιμασμένος γι'αυτό. Εσύ θα πρέπει να καταλάβεις εάν αξίζει το ρίσκο και να πάρεις υπεύθυνα απόφαση για τον εαυτό σου, αν θέλεις πραγματικά και αν αξίζει να δαπανήσεις τόσα για τόσες λίγες πιθανότητες.

Το ξέρω ότι δε σε βοήθησα, αλλά μακάρι να μπορούσα να σου πω κάτι το πιο ουσιαστικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

A quick trawl through the most recent threads would highlight countless examples of Greek docs ...eager to emigrate.

Not for lack of patriotism, or for the pursuit of clinical excellence but because they are struggling to survive financially.

Your attitude ‘Εμείς, θέλουμε να πάμε έξω, να κάνουμε τη δουλειά μας και μετά να γυρίσουμε.’is an insult to their plight...

Would you be willing to share with us your starting salary/ arrangements in Greece? How are you planning to overcome the drastic reduction in your earnings?

30 papers in a year is more than 2 papers/month...even if you did no clinical work (would you not worry about getting deskilled?) suspicious minds would wonder about the quality/impact of such ‘research’ and the level of your personal contribution to each of these papers.

Some expats manage to build happy and fulfilling lives in strange lands finding recognition and opportunities unheard of in the homeland. This group is often quite content with their occasional holidays under the greek sun and have no plans or desire to return any time soon. I do wonder why you can’t just be happy for themη συντριπτική πλειονότητα αυτών που είναι εξωτερικό δεν θέλουν να είναι και αν είναι ειλικρινείς (πρώτα με τον εαυτό τους), τους τρώει.

Τροποποιήθηκε από Mistress Bellissa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Would you be willing to share with us your starting salary/ arrangements in Greece? How are you planning to overcome the drastic reduction in your earnings?

Γενικά όμως ενοχλεί τους περισσότερους που μένουν έξω και αναγκάζονται να μείνουν έξω, και η συντριπτική πλειονότητα αυτών που είναι εξωτερικό δεν θέλουν να είναι και αν είναι ειλικρινείς (πρώτα με τον εαυτό τους), τους τρώει.

Τι διαφορετικό λες;

ΥΓ.

1. Δεν με ενδιαφέρει η κοκορομαχία, και ούτε μπορούμε να λύσουμε το τεράστιο και άλυτο αυτό θεμα στο greekmeds, ούτε να χαραμίσω γι'αυτό το χρήσιμο αυτό thread.

2. Για τα υπόλοιπα, τελείως άλλο το νόημα του post μου από αυτό που έχεις καταλάβει, γιατί δεν το βάζεις σε context ίσως, οπότε σε παραπέμπω στο 1. :-)

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

That all important comma...changes the whole meaning of a sentence...*

...You didn't answer my polite and genuine enquiry on the financial prospects of an overseas qualified specialist returning to Greece..

I personally believe that the question of what happens after you qualify is more important than the ...debates...on quality of training and the such.

Does my math not tally up ? (money and research)

With Very Best Wishes

* For pedants and anoraks:

http://www.whitesmoke.com/uses-of-commas , number 1

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...You didn't answer my polite and genuine enquiry on the financial prospects of an overseas qualified specialist returning to Greece..

I personally believe that the question of what happens after you qualify is more important than the ...debates...on quality of training and the such.

Does my math not tally up ? (money and research)

1. Δεν με ενδιαφέρει η κοκορομαχία, και ούτε μπορούμε να λύσουμε το τεράστιο και άλυτο αυτό θεμα στο greekmeds, ούτε να χαραμίσω γι'αυτό το χρήσιμο αυτό thread.
Είναι τελείως προσωπικό το θέμα και θα συζητάμε επ’άπειρον.
Εμείς, θέλουμε να πάμε έξω, να κάνουμε τη δουλειά μας και μετά να γυρίσουμε. Και αυτό είναι πρόβλημα.

Σου απάντησα. Όλα αυτά τα ανέφερα. Δυστυχώς η λύση για τον κάθε άνθρωπο είναι στον εαυτό του, on a case-by-case basis. Ελπίζω να βοήθησα.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν καταλαβαίνω τι ζόρι τραβάς Mistress Belissa.

Δεν μπορείς να ξέρεις τι καβάτζες και τι background έχει ο καθένας στην Ελλάδα, και ναι, υπάρχουν ειδικότητες που δουλεύουν πολύ καλά, παρόλη την κρίση.

Αυτό το νήμα προσφέρει χρήσιμες πληροφορίες, δεν είναι για κοκορομαχίες κτλ. οπότε, τα κουβαδάκια σου και σε άλλη παραλία.

Υ.Γ

Θα συμφωνήσω με τον Ortho ότι η πλειοψηφία (συντριπτική θα έλεγα) των μεταναστεύσαντων ιατρών των τελευταίων χρόνων, πήγαν στην ξενιτιά από ανάγκη, έχουν το ένα μάτι πίσω στην πατρίδα, και με την πρώτη ευκαιρία θα γυρίσουν.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.