Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Ναι με συγχωρείς δεν το διευκρίνισα σωστά! Τα έχω δει αυτά τα στατιστικά.. Εννοούσα ο μέσος IMG που τον προσκαλούν αυτή τη στιγμή στα interviews, τι βαθμούς έχει, αν είχε αρκετές προσκλήσεις, αν δεν δίνουν πλέον H1 visa κλπ.. Βασικά δεν ξέρω αν εσείς έχετε επαφή με τους υποψήφιους, οπότε μπορεί να είναι και λίγο νωρίς για απαντηθεί η ερώτηση αυτή..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γεια σας! Θα ήθελα ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς αν στην Αμερική μπορούν να αναγνωριστούν χρόνια ειδικότητας που έχει κάνει κάποιος στην Ευρώπη ή αν πρέπει να ξεκινήσει από την αρχή. Ολοκληρωμένη ειδικότητα από Ευρώπη αναγνωρίζεται στην Αμερική; Δηλαδή μπορεί ένας ήδη ειδικευμένος Ευρωπαίος γιατρός να δουλέψει εκεί;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από φίλο που έχει κάνει αίτηση φέτος:

To all USMLE aspirants: The word from PDs on the IM interview trail is that by 2015 non-US citizen IMGs will be completely shut out of the residency match. There has been a 30% increase in US Medical school slots and no accompanying increase in residency spots. This year they ended the prematch system to give AMGs more chances of matching. That 30% increased number graduates in next year or two and will be forced into primary care specialties, effectively ending the need for IMGs to fill those spots. Plan accordingly.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Plan accordingly.

Αυτό ισοδυναμεί με το να τα παρατήσουμε όλα και να κοιτάξουμε αλλού;

Η εξέλιξη αυτή θα κλείσει εντελώς και τις ανταγωνιστικές ειδικότητες που είναι έτσι κι αλλιώς on an individual basis?

Επίσης, γιατί διαχωρισμός σε US IMGs και σε non-US IMGs?

Τροποποιήθηκε από Plastic Surgeon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με το δεδομένο ότι υπάρχουν πολλά προγράμματα που λειτουργούν σχεδόν αποκλειστικά με IMGs (στο categorical path τουλάχιστον), προσωπικά θα λάμβανα υπόψη αυτή τη "φήμη" με πάσα επιφύλαξη... μην ξεχνάτε ότι οι Αμερικανοί επιλέγουν προγράμματα με βάση τι τους συμφέρει γεωγραφικά φερειπείν, έχουν εντελώς άλλα κριτήρια από μας. Δε νομίζω ότι IM προγράμματα θα θέλουν να ρισκάρουν να μείνουν άδεια ή κατά το ήμισυ πλήρη βασιζόμενοι μόνο και μόνο στις ορέξεις του κάθε US graduate.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Που προσπάθησε ο φίλος σου mixmavros ; Και τώρα τα top προγράμματα είναι εξαιρετικά δύσκολα για τον IMG, ακόμα και IM.

Δύσκολο να μην υπάρξουν κενά το 2015, καθώς η Αμερική είναι μια ήπειρος...

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά, ψυχραιμία. Το παιδί αυτό είναι Πακιστανός, αλλά με πολύ δυνατή αίτηση. Δε νομίζω ότι το άκουσε αυτό από αυτά που λέμε top-tier programs, αλλά από μάλλον μεσαία. Αν θεωρήσουμε ακριβή τα δεδομένα του (αύξηση 30% στις ιατρικές αλλά όχι στις ειδικότητες), είναι λογικό οι ειδικότητες που μέχρι τώρα ήταν πιο προσβάσιμες στους IMGs (πχ family medicine, psychiatry, peds, αλλά και παθολογία, αναισθησιολογία ως ένα βαθμό) να γίνουν λιγότερο προσβάσιμες. Προφανώς αυτό δε σημαίνει ότι όλες οι θέσεις θα καλύπτονται από US grads, καθώς πάντα θα υπάρχουν κενά, δε γίνεται το match να είναι τέλειο. Απλά φαντάζομαι ότι τα κενά αυτά θα μειωθούν.

Όσον αφορά χειρουργικές κλπ δύσκολες ειδικότητες, οι οποίες είναι ήδη δυνητικά κορεσμένες από Αμερικάνους, δε νομίζω ότι θ' αλλάξουν πολλά πράγματα. Ούτως ή άλλως αυτή τη στιγμή για να (έχεις πιθανότητα να) πιάσεις categorical GS/ortho/NS etc πρέπει να έχεις πολύ καλή αίτηση και να έχεις γίνει integrated (κατα κάποιο τρόπο) στο σύστημα, οπότε και πάλι το < 5% που θα βρει θέση την "τρώει" από Αμερικάνους. Τώρα, αν με το 30% αύξηση ανέβει και το επίπεδο των Αμερικάνων, λογικό να ισχύσει μέχρι κάποιο βαθμό, αλλά δεν ξέρω αν θα επηρεάσει ιδιαίτερα τους υποψήφιους γι' αυτές τις ειδικότητες. Το prelim GS, που μέχρι τώρα ήταν η βασική επιλογή για όποιον θέλει χειρουργική ΗΠΑ, φαντάζομαι θα επηρεαστεί αλλά όχι όσο οι λιγότερο ανταγωνιστικές ειδικότητες. Πάντως, σχετικά με το cost/benefit του να κάνεις αίτηση σε μια απ' τις "ανταγωνιστικές" ειδικότητες ΗΠΑ, θα επανέλθω μετά το τέλος των συνεντεύξεων.

Οι US IMGs είναι συνήθως απόφοιτοι από Carribean schools (undergrad in US), κι έχουν κάνει 1-2 χρόνια rotations σε US med schools, κι επιπλέον έχουν ζήσει στις ΗΠΑ και ίσως να έχουν λίγο πιο εύκολες προσβάσεις από τους non-US IMGs. Το βασικό τους μειονέκτημα είναι ότι απέτυχαν να περάσουν σε ιατρική σχολή στις ΗΠΑ, αλλά και πάλι είναι σε καλύτερη θέση από εμάς για τους παραπάνω λόγους.

@ Remy: Απ' ότι καταλαβαίνω, ο στόχος είναι να γεμίσουν κι αυτά τα προγράμματα με Αμερικάνους... (δεν ξέρω αν είναι εφικτό για τους λόγους που είπες, αλλά ο στόχος αυτός φαίνεται να είναι)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To Remy Fincher:

Με συγχωρείς για το αδιάκριτο της ερώτησης, αλλά παρακολουθώντας τα posts σου θυμάμαι ότι είχες δυσκολευτεί να κάνεις match πέρυσι.. Ρωτάω μονάχα από ενδιαφέρον, καθώς βρίσκομαι στην ίδια πορεία! Τι έκανες μετά από το match 2011? Βρήκες τελικά θέση στο επόμενο match?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όταν είδα ότι το πράγμα πήγαινε προς τα'κει, έστειλα περίπου 70 μέιλς σε πανεπιστημιακά προγράμματα για ερευνητική θέση στον τομέα που με ενδιέφερε. Ήμουν τυχερός και βρήκα, άμισθη βέβαια. Έτσι όταν ξανάκανα αιτήσεις πέρυσι είχα πολύ, πολύ καλύτερη τύχη. Σε συμβουλεύω να κάνεις το ίδιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Remy, Συγχαρητήρια!!

Μπορεί να είναι δύσκολο να το πιστέψεις, μια και δεν σε γνωρίζω προσωπικά, αλλά είχα προβληματιστεί πάρα πολύ με την ιστορία σου.

Είχες κάνει σοβαρή δουλειά και το (αρχικό) αποτέλεσμα ήταν πραγματικά απογοητευτικό.

Σου εύχομαι καλή συνέχεια σε ότι κάνεις...

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Από φίλο που έχει κάνει αίτηση φέτος:

To all USMLE aspirants: The word from PDs on the IM interview trail is that by 2015 non-US citizen IMGs will be completely shut out of the residency match. There has been a 30% increase in US Medical school slots and no accompanying increase in residency spots. This year they ended the prematch system to give AMGs more chances of matching. That 30% increased number graduates in next year or two and will be forced into primary care specialties, effectively ending the need for IMGs to fill those spots. Plan accordingly.

Φαίνεται ότι οι πληροφορίες του φίλου ήταν ακριβείς... http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1475200

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή ρωτήθηκα και σε μήνυμα σχετικά:

Αυτό το άρθρο ΔΕ σημαίνει ότι αποκλείονται εξ' ολοκλήρου οι ξένοι. Απλά, όπως κάθε χρόνο (τα τελευταία χρόνια) η διαδικασία γίνεται δυσκολότερη, έτσι και θα συνεχίσει. Αν πχ πέρισυ απ' τις 1146 θέσεις categorical GS, οι 57 πήγαν σε non-US IMG (5%), φαντάζομαι φέτος αυτό θα είναι 4%, του χρόνου 3%, κλπ. Δεν πιστεύω ότι πρόκειται ποτέ να φτάσει στο 0, όπως σχολιάστηκε και πριν. Απλά, αυτοί οι 57 που βρήκαν categorical θέση πέρισυ είχαν κάποια συγκεκριμένα προσόντα (και τύχη), και οι περισσότερες απ' τις 57 θέσεις φαντάζομαι ήταν σε less desirable programs. Θέλει κάποιος να πάει ΗΠΑ, να αφιερώσει χρόνια στην έρευνα και το networking, να δουλέψει σκληρά, να φτιάξει μια πολύ δυνατή αίτηση, ώστε μετά να έχει πιθανότητες (απλά πιθανότητες) να κάνει κάποιο categorical match σε ένα πιθανότατα less desirable program (που όμως θα προσφέρει την εκπαίδευση σύμφωνα με τα standards)? Προσωπική απόφαση του καθένα.

Για ειδικότητες όπως plastics, ENT κλπ, ξέρω παιδιά που το δοκίμασαν, κι απέτυχαν (και συνέχισαν σε άλλη ειδικότητα). Με χρόνια στην έρευνα ΗΠΑ κλπ. Όπως και υπάρχουν και παιδιά που το πέτυχαν. Όπως υπάρχουν κι αυτοί που ξεκίνησαν για κάποια δύσκολη ειδικότητα, και στην πορεία αποφάσισαν ότι δεν αξίζει τόσος κόπος για τις μικρές πιθανότητες/κακό lifestyle κι έκαναν αίτηση σε άλλη ειδικότητα (πχ από GS πήγαν σε anesthesia, radiology, IM). Απλά, οι ιστορίες επιτυχίας με happy-ending είναι πολύ πιο popular από τις ιστορίες αποτυχίας (και συγχαρητήρια btw στο Ρέμυ που τη μοιράστηκε μαζί μας). Κοιτάξτε τα δεδομένα του NRMP- πέρισυ σε ENT 0/285 non-US IMG, plastics 0/101 - dermatology 1/23, neurosurgery 13/196, ortho 6/682. Λιγότερο απίθανες ειδικότητες όπως radiology 11/135 non-US IMG, anesthesia 31/919. Απ' την άλλη peds 242/2475, IM 1239/5277. Υπάρχουν πολλά δεδομένα εκεί, σκορ, δημοσιεύσεις κλπ.

Δε λέω στα παιδιά που τώρα είναι φοιτητές, ότι δεν μπορούν ν' ακολουθήσουν τ΄ όνειρό τους. Αλλά πρέπει ο καθένας να σκέφτεται ρεαλιστικά τι μπορεί να κάνει, και τι είναι διατεθειμένος να θυσιάσει. Αν κάποιος θέλει ντε και καλά μια απ' τις πολύ ανταγωνιστικές ειδικότητες, και είναι "superstar" που λένε κι εδώ, μπορεί φυσικά να το προσπαθήσει, απλά με επίγνωση της κατάστασης, και με plan B σε πιθανότητα αποτυχίας. Στις δε πιο προσιτές ειδικότητες, τα πράγματα φαίνεται ότι θα δυσκολέψουν και κανείς δεν μπορεί να προβλέψει με ακρίβεια που θα κάτσει η ισορροπία (?) US grads/IMGs.

ΥΓ: Είμαστε και φέτος αρκετοί Έλληνες για ΓΧ, θα γράψω εντυπώσεις μετά το match που θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μπορούσε κάποιος να με παραπέμψει σε άτομα που καταφεραν να κάνουν PRS στην αμερική;

Θα ήθελα να επικοινωνήσω μαζι τους για να τους ρωτήσω τι πορεία ακολούθησαν.

Ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από Plastic Surgeon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω στην αιτηση που κανουμε για το step 1 στο ecfmg ο μονος τροπος πληρωμης ειναι μεσω πιστωτικης;με χρεωστικη εχει δοκιμασει καποιος;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Παρέχεται συμβουλευτική (από το "Α" ως το "Ω") για για ειδικότητα στις ΗΠΑ ή/και για έρευνα (στις ΗΠΑ ή αλλού), για τον κάθε ενδιαφερόμενο.

Όποιος επιθυμεί, ας επικοινωνήσει με προσωπικό μήνυμα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω όποιον γνωρίζει αν υπάρχει κάποιο benefit από το greek tax treaty για όσους κάνουν ειδικότητα με j1 visa ως NRA. Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Έχω μια απορία που παρόλο που έχω ψάξει λίγο μου έχει παραμείνει. Θέλω να ξεκινήσω να προετοιμάζομαι για Step 1 το οποίο μάλλον θα το δώσω Σεπτέμβρη με σκοπό μέχρι να αρχίσουν οι αιτήσεις για το 2014 να έχω τελειώσει με Step 1, Step 2 CK, Step 2 CS και ίσως Step 3 (μήπως βρω Η1Β Visa).

Απ' ότι έχω δει προτείνετε (κυρίως ο Ortho αν θυμάμαι καλά) να διαβάσει κάποιος από Kaplan Lecture Notes + Videos, το First Aid και όσο περισσότερες ερωτήσεις μπορεί από banks όπως USMLE World, Kaplan κτλ.; Και παθαν. από Goljan Rapid Review και διαλέξεις.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι αν αρκούν αυτά αν κάποιος είναι weak στα basic sciences και στην ουσία μαθαίνει και δεν κάνει review. Δεν έχω καλό επίπεδο από την σχολή (για διάφορους λόγους) και δεν έχω πάρει πτυχίο ακόμα, μου μένουν τα πτυχιακά (Χειρουργική, Παθολογία, Γυναικολογία, Παιδιατρική) καθώς και Βιοχημεία 2 και Ανατομία 2. Έχω σαν στόχο μέχρι τον Σεπτέμβρη να έχω το πτυχίο και είμαι λίγο χαλαρός με το Step 2 CK γιατί θα τα έχω φρέσκα ας πούμε, αλλά για το Step 1 έχω αγχωθεί. Πέρα από Βιοχημεία και Ανατομία (που μάλλον θα διαβάσω μόνο για το Step και θα προσπαθήσω να περάσω με αυτά και τα μαθήματα στο πανεπιστήμιο) όλα τα υπόλοιπα του Step 1 δεν μπορώ να πω ότι τα κατέχω και πολύ καλά. Είναι στην περίπτωση μου απαραίτητα textbook ή αρκούν Kaplan και FA για ένα 95+; Σε περίπτωση που χρειάζονται textbook υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις με δεδομένο και το tight χρονικό πλάνο; Συνήθως βλέπω σχόλια για review books αλλά you can't review what you don't already know ...

Στόχος μου είναι Σεπτέμβρη-Οκτώβρη Step 1, Γενάρη-Φλεβάρη Step 2 CK, Μάρτη-Απρίλη Step 2 CS και ίσως Ιούλιο Step 3 και μετά τον Σεπτέμβρη αιτήσεις. Σκοπός μου είναι να κάνω μια αίτηση τριφασική με προγράμματα Παθολογίας, Γεν. Χειρουργικής και Ορθοπεδικής. Το ξέρω ότι χειρουργικές δεν έχω σχεδόν καμία ελπίδα να μπω αλλά you never know, ίσως μια prelim θέση Gen. Surgery με κάποιο καλό fellowship αργότερα να μην ανήκει στη σφαίρα του φανταστικού ... Αλλά γι αυτό το λόγο θα ήθελα score 95+ μέχρι και 99 αν το καταφέρω. Πιστεύω ότι έτσι θα έχω μια ελπίδα αδρή για Γεν. Χειρουργική και θα είμαι σχετικά safe για κάποιο πρόγραμμα IM. Αν κάτσουν καλά score ίσως το παλέψω και για έμμισθη ερευνητική θέση σε ορθοπεδική αν πιστεύω ότι έχω καλά score και θα μπορούσα μετά από 1-2 χρόνια να βρω residency.

Πιστεύετε ότι είναι πραγματοποιήσιμο αυτό το πλάνο; Ποια textbook προτείνετε; Θα είναι τεράστιο πρόβλημα το ταυτόχρονο διάβασμα για Step 1 και για τα πτυχιακά στη σχολή; Δεν έχω πρόβλημα με τις πολλές ώρες διάβασμα, ίσως βοηθήσουν και τα basic sciences στην κατανόηση των πτυχιακών; Πιστεύετε ότι είναι καλή ιδέα μετά τα αποτελέσματα του Step 1 αν πάει καλά να κάνω αιτήσεις για έμμισθη ερευνητική θέση σε χειρουργικό πρόγραμμα; Δε θα δυσκολέψει κάτι τέτοιο το διάβασμα για Step 2 + 3;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και sorry για τις πολλές ερωτήσεις ... :)

Τροποποιήθηκε από Mindtrapper
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν απαντήσω να πω ότι δεν έχω περάσει την διαδικασία καθότι είμαι ακόμα φοιτητής και ότι τα παρακάτω που θα πω είναι αποτέλεσμα έρευνας πάνω στο αντικείμενο και όχι προσωπικής εμπειρίας.

Το διψήφιο σκορ που αναφέρεις δεν υφίσταται πλέον, αυτό που στέλνεται στα προγράμματα είναι το τριψήφιο. Για να έχεις καλές πιθανότητες να κάνεις match σε ΓΧ θα πρέπει να έχεις τουλάχιστον πάνω από 230 στο step 1. Και πάλι όμως χωρίς electives ή research ώστε να λάβεις LORs τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα για categorical, για prelim δεν ξέρω.

Κατά την γνώμη μου αν θέλεις να δώσεις το step 1 τον Σεπτέμβριο πρέπει από τώρα να ξεκινήσεις full-time διάβασμα. Προσπάθησε να σκοράρεις όσο πιο ψηλά μπορείς στο step 1 καθώς είναι πιο σημαντικό απο το step 2 και αποτελεί το μόνο αντικειμενικό κριτήριο (μαζι με τα άλλα steps) της αίτησης σου.

Από learning resources:

--Know First Aid + USMLE World cold--

Για βιοχημεία στην περίπτωση σου θα πρότεινα το Lippincotts Review of Biochemistry

Παθαν: Pathoma και/ή goljian

Επιπλέον προτεινόμενα resources:

Lange Pharmacology Flashcards

Lippincotts MICROCARDS (microbiology flashcards)

High Yield Neuroanatomy

BRS Behavioral Sciences

......(προσθέτεις ανάλογα τις αδυναμίες σου)

Θα πρότεινα επίσης αν έχεις χρόνο να κάνεις και τις άλλες δύο Qbanks: USMLERx και KAPLAN. (την πρώτη προτείνω να την κάνεις πρώτη από όλες, αφού τελειώσεις 1-2 φορές το FA καθώς είναι η πιο εύκολη και βασίζεται πάνω στο FA).

Ελπίζω να βοήθησα

Τροποποιήθηκε από Plastic Surgeon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν πολλοί δρόμοι που οδηγούν στη Ρώμη, σίγουρα... Από την εμπειρία μου, κανένα από τα παραπάνω δε θα συνέστηνα ως resource (no offense), ούτε και ΔΥΟ QBanks. Πρέπει κάποιος να λειτουργεί ως ελεύθερος σκοπευτής και να αξιοποιεί στα άκρα το χρόνο του, εν αντιθέσει με το να ρίχνει σκάγια, και ό,τι πιάσει :-)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παρόλο που ο λόγος σου έχει βαρύτητα, Ortho, θεωρώ ότι τα resources που παρέθεσα είναι πολύ στοχευμένα.

Ειδικά, για pathology το pathoma (lectures+book) θεωρείται ό,τι πιο high yield υπάρχει (σε αντίθεση με τον Goljan, που είναι περισσότερο περιεκτικός και λιγότερο ειδικός), ενώ τα flashcards για pharm και micro είναι κοινός τόπος ότι είναι gold standard. Η λογική της παραπάνω απο μία Qbank βασίζεται στο "όσο περισσότερες practice questions κάνει κανείς, τόσο το καλύτερο" και στο ότι κάθε Qbank μπορεί να σου προσφέρει διαφορετικά πράγματα.

Βέβαια υπάρχουν πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις, όπως η kaplan-based, που μπορούν να δώσουν (και έχουν δώσει) πολύ καλά αποτελέσματα.

Προτείνω σε όποιον ενδιαφέρεται να δώσει το step 1 το παρακάτω forum καθώς έχει εμπειρίες ατόμων που έχουν γράψει απίστευτα σκορ.

http://forums.studentdoctor.net/forumdisplay.php?f=27

Καλή περίπτωση είναι αυτή ενός Αυστραλού IMG που έγραψε αυτόν τον Δεκέμβριο το step 1, πήρε 262 και περιγράφει πολύ αναλυτικά το διάβασμα που έκανε.

http://forums.studentdoctor.net/showthread.php?t=977497

Τροποποιήθηκε από Plastic Surgeon
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν πολλοί δρόμοι πάλι, συμφωνώ. Δεν υπάρχει gold standard. Και κυρίως, εξαρτάται σε ποιον απευθύνεσαι. Επίσης, όταν θα κάτσεις να διαβάσεις και εσύ και καταλάβεις τι παίζει ακριβώς, και πάρεις πολύ μεγάλο score, να μοιραστείς και με τους υπόλοιπους την εμπειρία σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πρώτον, η πρώτη πρόταση που έγραψα απαντώντας στο παιδί ήταν disclaimer και δεύτερον, αυτά που έγραψα ήταν κοινή συνισταμένη ατόμων που έχουν πάρει πολύ μεγάλο score, οπότε δεν κατανοώ προς τι το υπεροπτικό ύφος.

Άσχετο, θα ήθελα να σε ρωτήσω σχετικά με την εύρεση θέσης για έρευνα στις ΗΠΑ με στόχο την απόκτηση θέση ειδικότητας.

Είχα διαβάσει σε παλαιότερο post σου ό,τι η διαδικασία που ακολουθεί κανείς είναι στέλνει παντού στα ερευνητικά τμήματα όπου υπάρχει πρόγραμμα ειδικότητας, δέχεται να είναι άμμισθος για ένα διάστημα και εύχεται κάπου να βρεθεί κάποιος που να τον δεχθει.

Δεν σου κρυβω ότι αυτή η διαδικασία με αγχώνει. Προσωπικά στοχεύω για integrated προγραμμα ΠΧ, και θα ήθελα να σε ρωτήσω τι θα μπορούσε να κάνει κάποιος που έχει χρόνια ως την αποφοίτηση, ώστε να αυξησει ας πούμε τις μετοχές του ώστε όταν θα περάσει την διαδικασία εύρεσης ερευνητικής θέσης, να έχει περισσότερες πιθανότητες να το πετύχει.

Σε ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.