Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Παιδιά ψάχνω για SPartner για το CS. Δίνω Φλεβάρη, αλλα επειδη διαβάζω και ck παράλληλα συν άλλες υποχρεώσεις θα ήθελα να αρχίσω να προετοιμάζομαι σιγα σιγα. Αν ενδιαφέρεται κάποιος σοβαρα να μου στείλει στο lgpalaio@windowslive.com

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Γεια σας παιδιά. Συγχαρητήρια για την πολύ ωραία δουλειά που έχει γίνει εδώ και για τις τόσες πληροφορίες που έχετε προσφέρει όλον αυτόν τον καιρό.

Θα ήθελα να ρωτήσω εαν κάποιος από εσάς γνωρίζει ΄κάποια αμερικάνικη εταιρεία, από την οποία θα μπορούσα να προμηθευτώ health insurance as a visiting medical student που μου είναι απαραίτητη για clinical electives, καθώς κάποια από τα προγράμματα ΄που θα στείλω αιτήσεις δεν μου την παρέχουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγώ είχα χρησιμοποιήσει την HCC Atlas της Insubuy. Υπάρχουν και μερικές άλλες. Είναι travel insuranes, δεν ξέρω αν είναι συγκεκριμένα για med students, αλλά εμένα δεν μου είχαν δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Και είναι και πολύ φτηνή αυτή που σου είπα.

Αν οι mods το θεωρούν διαφήμηση, μπορούν να σβήσουν το post μου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντησή σου. Αφού σε καλύψε, λογικά θα είναι εντάξει και για μένα!

So one less in my checklist! Thanks again!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιφυλασσομαι να γραψω καποια στιγμη λεπτομερειες για το PASS Program και αλλα παρομοια εδω (Kaplan, Falcon, DIT κτλ). Αυτη τη στιγμη ειμαι στο PASS αλλα γνωρισα κοσμο που εχει παρακολουθησει κι αλλα (προσωπικα ετεινα στο συστημα του Ortho αλλα μετα απο πιεση των δικων μου ηρθα στο PASS South που ειναι κοντα στον τοπο κατοικιας μου), την αλλη Παρασκευη δινω το Step 1 και μετα που θα εχω χρονο θα σας πω αναλυτικα. Στην Αμερικη τουλαχιστον παντως υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια πανω στα steps, παιζονται απειρα λεφτα και μεγαλες απατεωνιες, τις τελευταιες 3 βδομαδες που παρακολουθω το προγραμμα εχω δει πολλα πραγματα που βρωμανε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επιφυλασσομαι να γραψω καποια στιγμη λεπτομερειες για το PASS Program και αλλα παρομοια εδω (Kaplan, Falcon, DIT κτλ). Αυτη τη στιγμη ειμαι στο PASS αλλα γνωρισα κοσμο που εχει παρακολουθησει κι αλλα (προσωπικα ετεινα στο συστημα του Ortho αλλα μετα απο πιεση των δικων μου ηρθα στο PASS South που ειναι κοντα στον τοπο κατοικιας μου), την αλλη Παρασκευη δινω το Step 1 και μετα που θα εχω χρονο θα σας πω αναλυτικα. Στην Αμερικη τουλαχιστον παντως υπαρχει ολοκληρη βιομηχανια πανω στα steps, παιζονται απειρα λεφτα και μεγαλες απατεωνιες, τις τελευταιες 3 βδομαδες που παρακολουθω το προγραμμα εχω δει πολλα πραγματα που βρωμανε.

Όπως δηλαδή..? Το πολλά λεφτά το καταλαβαίνω, το καλύτερη προετοιμασία επίσης, αλλά απατεωνιές..?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το "καλυτερη προετοιμασια" ειναι αμφιβολο, το προγραμμα κανει σε αλλους καλο και σε αλλους κακο γιατι εχει καποια δυνατα σημεια και καποια πολυ αδυναμα. Οποιος δεν εχει την ωριμοτητα να κρατησει τα καλα και να δουλεψει στα υπολοιπα μονος του νομιζω φευγει με ζημια αντι για κερδος. Οι απατεωνιες αφορουν κυριως τα credentials των εκπαιδευτων (που στη συντριπτικη πλειοψηφια ηταν 100% ψευδη) και τις πηγες τους, το συνολο των σημειωσεων που σου δινουν ειναι μια κακη αντιγραφη απο Kaplan και Goljan και πρεπει να επενδυσεις χρονο για να ξεχωρισεις τι απο εκει μεσα ηταν σωστο και τι λαθος.

Παραδειγμα: Στην στενωση της αορτικης λενε οι σημειωσεις του τυπου οτι εχεις δυνατο S2. Κατι δε μου κολλουσε καλα, καποια στιγμη σε μια qbank ειδα ακριβως το αντιθετο, το εψαξα λιγο παραπανω, οντως ηταν λαθος. Χτες σε διαλεξη ειχα εναν "καθηγητη" να επιμενει οτι ανοσολογικη μνημη ειναι οτι τα IgG μετα την πρωτη επαφη μενουν στο σωμα σου για 10 χρονια, οταν του ειπα οτι τα IgG εχουν χρονο ζωης περιπου 3 βδομαδες και ανανεωνονται μου ειπε να μη μπερδευω την ταξη. Ενας αλλος προσπαθουσε να με πεισει οτι χολολιθοι που περνανε τον σφιγκτηρα του Oddi μπορουν να προκαλεσουν αποφρακτικο ειλεο, του ειπα οτι οι λιθοι που λεει ειναι πολυ μικροι και χρειαζεται συριγγιο για να περασει τοσο μεγαλη πετρα, αυτος επεμενε οτι μαζευονται πολλοι και ετσι δημιουργειται η αποφραξη. Υπολογιζω οτι εννοουσε καμια 30ρια μαζι, αλλιως δε μου βγαινει.

Μπορει σε κατι απ'τα παραπανω να ειμαι λαθος αλλα ειναι καπως κουραστικο να προσπαθεις να ξεχωρισεις για 7 ωρες συνεχομενων διαλεξεων τι να κρατησεις και τι να πεταξεις. Οπως και να 'χει πριν ερθω ειχα διαβασει, το βασικο μου προβλημα ηταν οι εννοιες και η γενικοτερη εικονα, οχι οι λεπτομερειες. Οι διαλεξεις τους ειχαν σαν βαση την Φυσιολογια και μπορει να ηταν υπεραπλουστευμενες αλλα οι περισσοτερες με βοηθησαν να βαλω σε μια σειρα οτι ειχα διαβασει μονος μου, και αυτο με εχει ανεβασει πανω απο 20% στην qbank.

Θα ανεβασω με λεπτομερειες πως ηταν η εμπειρια μετα το τελος της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Εδωσα το Step 1, εχω την εντυπωση οτι 95% κοβομαι (νομιζω οτι το μισο μου τεστ ηταν Νευρολογια) αλλα εχω καποιες ελπιδες γιατι ολοι μου λενε οτι ειναι φυσιολογικο να νιωθω χαλια αμεσως μετα. Οπως και να χει, σχετικα με το Pass και τα υπολοιπα παρεμφερη:

Πηγα εκει περα περιμενοντας τα χειροτερα, ειχα διαβασει κριτικες στο ιντερνετ που ελεγαν οτι ειναι πεταμενα λεφτα, τελικα ολα αυτα δεν ηταν μακρια απο την πραγματικοτητα. Απ'οτι καταλαβα αυτα τα προγραμματα λειτουργουν αν εχεις τεραστια κενα, οχι τοσο σε ιατρικες γνωσεις και λεπτομερειες αλλα σε βασικη κατανοηση της Φυσιολογιας. Την περισσοτερη ωρα ενιωθα οτι τα παρουσιαζαν ολα τοσο υπεραπλουστευμενα σα να πιστευαν οτι ειμαστε καθυστερημενοι, με ζωγραφιες, αστειακια κτλ. Ως εδω δεν εχω παραπονο γιατι ποτε δεν ημουν ιδιαιτερα διαβαστερος στη σχολη και ειχα οντως μεγαλα κενα στην κατανοηση των εννοιων, τα τελευταια χρονια που διαβαζα ειχα μαζεψει ενα σωρο πληροφοριες που δε μπορουσα να δεσω σε ενα συνολο, σε αυτο το μετωπο το Pass με βοηθησε πολυ. Και μετα ξεκινανε τα ασχημα.

Το επιπεδο των εκπαιδευτων και των φοιτητων ηταν αβυσσαλεα χαμηλο. Υποτιθεται οτι ημασταν απο τις καλυτερες ταξεις που περασαν απο εκει φετος και ημασταν επιεικως απαραδεκτοι, υπηρχε ανθρωπος που στο πρωτο NBME επιασε 10/800. 75% των φοιτητων επαιρναν αμφεταμινες για να μπορεσουν να διαβασουν, οι tutors οχι μονο δεν το καταδικαζαν αλλα υπηρχαν περιπτωσεις που ελεγαν οτι κι αυτοι ετσι εκαναν στο παρελθον. Οι δυο τυποι που παρεδιδαν τις διαλεξεις (ο Wolf ηταν ο CEO του προγραμματος και ενας Bautista εκανε τα μη κλινικα) ειμαι σιγουρος οτι δεν εχουν ασκησει ιατρικη ποτε στη ζωη τους, πολλες φορες υπονοουσαν ειδικοτητες, νοσοκομεια κτλ αλλα ποτε δεν ανεφεραν ευθεως αν εχουν κανει ποτε αλλη δουλεια εκτος απο την παρουσα. Παρ'ολα αυτα ο Wolf την παλευε, ειχε ωραιο λογο, σε κρατουσε σε εγρηγορση, τα παρουσιαζε ολα με κατανοητο τροπο, μπορει που και που να πετουσε ανακριβειες και να μην ανεφερε ολες τις λεπτομερειες αλλα οι διαλεξεις του με βοηθησαν πολυ. Ο Bautista ηταν τοσο χαλια που για μια βδομαδα σταματησα να πηγαινω, διαβαζε κατι slides που δεν τα ειχε γραψει ο ιδιος και κυριως με μπερδευε. Τα απογευματα ειχε tutoring, καθομουν μια ωρα με εναν τυπο, καναμε 10-20 ερωτησεις σε οποια qbank ηθελα και μου εδινε συμβουλες για το διαβασμα και την τεχνικη μου. Αυτο ηταν το μεγαλυτερο χασιμο χρονου του προγραμματος και μετα την πρωτη βδομαδα σταματησα να πηγαινω. Οντως με βοηθησε ο τροπος που μου εδειξαν να διαβαζω τις ερωτησεις (πρωτα την τελευταια προταση, μετα να κρυβω τις απαντησεις μεχρι να εχω μια ιδεα του τι ζητανε και μετα να ψαχνω την απαντηση που ειχα σκεφτει μονος μου) αλλα απο γνωσεις ηταν χειροτεροι κι απο μενα. Στην αρχη μας ελεγαν οτι ολοι οι tutors ειναι γιατροι, μετα ξαφνικα μας ειπαν οτι ειναι παλιοι φοιτητες του προγραμματος που περιμενουν τωρα να δωσουν το step 2 η 3, μεχρι το τελος ειχαμε βρει τουλαχιστον εναν που δεν ειχε περασει ποτε το Step 1 και ειχε κοπει 4-5 φορες. Πολυ περιεργα πραγματα.

Μεγαλη σημασια εδιναν επισης στα PPClues, ενα σπιραλ με σημειωσεις που μας μοιραζαν την πρωτη μερα, κατι σαν περιληπτικα ΣΟΣ για καθε μαθημα. Ελεγαν οτι πρεπει να τα διαβαζουμε καθε μερα, να εξεταζουμε ο ενας τον αλλον στο διαμερισμα, οτι ειχαν ατομα που διαβασαν μονο αυτα και επιασαν 260, προσωπικα ολα αυτα μου ακουγονταν παπαριες, δεν υπαρχουν ετοιμες συνταγες σε ενα τεστ που εξεταζει ολοκληρη την ιατρικη. Οταν ο διευθυντης καταλαβε οτι δεν ακολουθω 100% το προγραμμα και εχω αναστολες με φωναξε μια μερα και αρχισε μια διαλεξη οτι "we've done this a thousand times, you need to drink the cool aid" κτλ, του ξεκαθαρισα οτι δε μ'αρεσει το cool aid και δεν ξανασχοληθηκε μαζι μου.

Σαν συμπερασμα νομιζω οτι το προγραμμα ειναι βοηθητικο αν ξερεις να το χρησιμοποιησεις, αν εχεις την κριτικη ικανοτητα να πεταξεις τη σαβουρα και αν διαβασεις μονος σου τις λεπτομερειες και το μεγαλο ογκο της υλης (κυριως το First Aid που αυτοι επιμενουν οτι δεν ειναι καλο αλλα γνωμη μου ειναι οτι παραμενει αναντικαταστατο). Τα λεφτα του παντως δε νομιζω οτι τα αξιζε. Γνωρισα και αλλα ατομα εκει που ειχαν παρακολουθησει αλλα προγραμματα, ενας που ειχε παει στο Falcon μου ειπε τα χειροτερα (οτι ηταν σε ενα ξενοδοχειο και τους διαβαζαν σημειωσεις ολη μερα, δεν τον βοηθησε καθολου), μια κοπελα που πηγε στο Kaplan επεσε στη βαθμολογια της στο NBME γιατι την μπερδεψαν χειροτερα. Με το PASS οι περισσοτεροι ηταν ευχαριστημενοι γιατι ηταν απλο και μπορει να μην ειχε τους καλυτερους εκπαιδευτικους (οπως το Kaplan που ολοι τους οι lecturers ειναι οι καλυτεροι στον τομεα τους) αλλα το παρουσιαζαν σα να προσφερουν ενα ευκολο τροπο να περασεις το τεστ στη ζουλα.

Για περαιτερω ερωτησεις εδω ειμαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και δεν ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στις Η.Π.Α μπράβο σου για όλες τις εμπειρίες - πληροφορίες που έγραψες και φυσικά καλά αποτελέσματα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σ'ευχαριστω, οποιος παντως σχεδιαζει να το προσπαθησει μην ακουτε κανεναν που λεει οτι ειναι ευκολο για τους Ελληνες φοιτητες κτλ. Ηταν το δυσκολοτερο πραγμα που εχω κανει στη ζωη μου και με αφησε κυριολεκτικα σωματικο και ψυχολογικο ρακος, θα μου παρει κανα μηνα να συνελθω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παίδες.Αρχικά ειλικρινά συγχαρητήρια για την τεράστια προσπάθεια όλων σας να κυνηγήσεται τα όνειρά σας.Είστε ξιοζήλευτοι. emypoklinomai

Προσωπικά,είμαι νέο μέλος θα πάω δεύτερο έτος και σκέφτομαι κ εγω σοβαρά τις ΗΠΑ για σπουδές.Ειδικότητα δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια γενικά πράματα κυρίως ,γιατί (όσο έψαξα) δε βρήκα τις απαντήσεις που ήθελα στο φόρουμ.

1)Αρχικά αξίζει να σπουδάσει κανείς ΗΠΑ(residence+fellowship) και να υποστεί συχνά αυτη την εξαντλητική εκπαίδευση (κάποιων ειδικοτήτων) για να εργαστεί μετά Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα;Προσφέρει δηλαδή κάτι παραπάνω αυτού του είδους η εκπαίδευση στις ΗΠΑ (πέρα από τη δυνατότητα να εργαστείς στο αμερικαν. σύστημα) σε σχέση με ένα καλό πρόγραμμα στην Ευρώπη;Τι γίνεται από την εμπειρία σας με αυτούς που γυρνάνε πίσω;Βγαίνουν κερδισμένοι;

2)Πέρα απο Steps,LoRs κτλ. που έχουν χιλιοαναφερθεί ,τα κλασικά του βιογραφικου μετράνε(π.χ. γλώσσες,εθελοντισμός,BLS,συνέδρια) ή χάνουμε το χρόνο μας;

3)Υπάρχει κάποια ελληνοαμερικανική ένωση που να βοηθάει τους Έλληνες φοιτητές στην εύρεση εργασίας με οποιδήποτε τρόπο(καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο);Υπάρχουν υποτροφίες για ειδικότητα ή έστω observership(που δεν πληρώνεσαι κι όλας);

4)Τα βιβλία για το Step 1 πόσο κοστίζουν περίπου συνολικά;

Λέω να ξεκινήσω από φέτος όσα μαθήματα μπορώ για step 1, γιατί αυτό το ξαφνικό ντου 4 μήνες πριν μ φείνεται λίγο ρίσκο+ότι δε πολυγουστάρω τέτοιο άγχος.

Χάρηκα πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

....you are so young and green embye

In what way do you expect training in the US vs Europe will be more advantageous towards a career in private practice in Greece?

Have you considered the particulars of private practice in Greece 10y in the future? (assuming the economic situation improves...).Do you think you'll be the same person in 10- 15 years? (do you still uphold the same values you did 10y ago?! I sincerely hope not...)

You have no particular specialty in mind, and it sounds like you do not have unlimited funds.If you are secretly planning to stay abroad long term, future pension provisions, quality of life, proximity to the Greek ex-pat community et c.* should heavily factor in your decision : you should probably go to America.

If you need a quick - and cheaper- fix you may wish to stroll over to the UK / EU training threads and explore other options...

*FYI 'better training' is a ridiculous, naive and pointless concept, supported and propagated with religious fervour by those who are unable to appreciate the bigger picture .

empopcorn

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να ρωτησω κι εγω κατι... γενικά πότε προτείνετε να δώσει κανεις το step 1 ? ακούω πολλούς να λένε ότι είναι καλό να το δωσεις μετα το 4ο ετος (επειδή αναφέρεται σε γνώσεις προκλινικών) αλλά από την άλλη σκφτόμουνα μηπως ειναι καλύτερο όταν θα τελειώσω τη σχολή. Αφενός επειδή η εμπειρία στις κλινικές φαντάζομαι θα βοηθαει να απαντήσεις (παρα το οτι αναφερεται κυριως σε γνώσεις προκλινικών ξέρω ότι σε μεγάλο βαθμό οι ερωτησεις ειναι κλινικα προσανατολισμένες) αφετερου μου φαινεται οτι θα ειναι ευκολοτερο να επικεντρωθω σε αυτες τις εξετασεις όταν θα εχω ξεμπερδέψει με τα μαθηματα της σχολης. Ποια είναι η γνωμη σας???? :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια γενικά πράματα κυρίως ,γιατί (όσο έψαξα) δε βρήκα τις απαντήσεις που ήθελα στο φόρουμ.

1)Αρχικά αξίζει να σπουδάσει κανείς ΗΠΑ(residence+fellowship) και να υποστεί συχνά αυτη την εξαντλητική εκπαίδευση (κάποιων ειδικοτήτων) για να εργαστεί μετά Ελλάδα στον ιδιωτικό τομέα;Προσφέρει δηλαδή κάτι παραπάνω αυτού του είδους η εκπαίδευση στις ΗΠΑ (πέρα από τη δυνατότητα να εργαστείς στο αμερικαν. σύστημα) σε σχέση με ένα καλό πρόγραμμα στην Ευρώπη;Τι γίνεται από την εμπειρία σας με αυτούς που γυρνάνε πίσω;Βγαίνουν κερδισμένοι;

2)Πέρα απο Steps,LoRs κτλ. που έχουν χιλιοαναφερθεί ,τα κλασικά του βιογραφικου μετράνε(π.χ. γλώσσες,εθελοντισμός,BLS,συνέδρια) ή χάνουμε το χρόνο μας;

3)Υπάρχει κάποια ελληνοαμερικανική ένωση που να βοηθάει τους Έλληνες φοιτητές στην εύρεση εργασίας με οποιδήποτε τρόπο(καταλαβαίνω πως είναι δύσκολο);Υπάρχουν υποτροφίες για ειδικότητα ή έστω observership(που δεν πληρώνεσαι κι όλας);

4)Τα βιβλία για το Step 1 πόσο κοστίζουν περίπου συνολικά;

Λέω να ξεκινήσω από φέτος όσα μαθήματα μπορώ για step 1, γιατί αυτό το ξαφνικό ντου 4 μήνες πριν μ φείνεται λίγο ρίσκο+ότι δε πολυγουστάρω τέτοιο άγχος.

Χάρηκα πολύ!

Γεια σου φίλε μου:

Λοιπόν:

1. Η ειδικότητα στις ΗΠΑ αξίζει 100%. Το θέμα είναι τι θέλεις να κάνεις στη ζωή σου και τι σε κάνει ευτυχισμένο.

Δες ένα απλό παράδειγμα για τις παθολογικές ειδικότητες:

vua3.jpg

Κουκιά μετρημένα.

Όσο για τις χειρουργικές ειδικότητες, εκεί το πράγμα είναι διαφορετικό. Δεν θα επεκταθώ πολύ λόγω έλλειψης χρόνου, αλλά έχοντας πλέον αρκετή εμπειρία και έχοντας ζήσει τα συστήματα των χειρουργικών ειδικοτήτων Ελλάδος, Βελγίου, UK, USA η διαφορά βρίσκεται στο εξής:

ΗΠΑ: τρομερά εντατικό πρόγραμμα και σε ποσότητα και σε ποιότητα, φοβερή εκπαίδευση, λιώνεις, αλλά στο τέλος της ειδικότητας και του fellowship είσαι ολοκληρωμένος χειρουργός και στέκεσαι στα πόδια σου ΠΛΗΡΩΣ.

Ευρώπη: Μιλάω για Βέλγιο, Αγγλία, Ελλάδα, Γερμανία που γνωρίζω: "ό,τι κάτσει, και όπως κάτσει". Τελειώνοντας την ειδικότητα και την υπο-ειδικότητα ΔΕΝ είσαι ανεξάρτητος και χρειάζεσαι κάποια χρόνια ως ειδικός πλέον για να σταθείς στα πόδια σου και να φτάσεις τον αντίστοιχο που έχει κάνει χειρουργική ειδικότητα στις ΗΠΑ.

Συμπέρασμα, στα 50 σας, θα είστε και οι 2 ανεξάρτητοι χειρουργοί. Ευρώπη = πολύ λιγότερο εντατική ειδικότητα και κατά τη γνώμη μου για να γυρίσεις στην Ελλάδα και ΕΙΔΙΚΑ στον ιδιωτικό τομέα θα πρέπει να κάτσεις πολύ περισσότερα χρόνια για να αποκτήσεις χειρουργικά "κότσια". ΗΠΑ = Δεν έχεις ζωή στην ειδικότητα ως χειρουργός. Είσαι καλόγερος για κάποια χρόνια.

2. Για ΗΠΑ μετράει ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ το score σου στο USMLE: Ό,τι έχεις καλό είναι με την γενική λογική, αλλά ΝΑΙ, χάνεις το χρόνο σου τελείως με αυτά. Ενδεικτικά: Πριν αρχίσω ορθοπεδική στις ΗΠΑ, την πρώτη βδομάδα του "orientation", πέραν των άλλων έδωσα και το ATLS και το ACLS, μια μέρα το καθένα. Από γλώσσες, η μόνη που θα βοηθούσε είναι τα ισπανικά, και αυτό μόνο και μόνο για να μπορείς να συνεννοηθείς με τους ισπανόφωνους ασθενείς σε μέρη όπου υπάρχουν πολλοί (π.χ. Miami). Από Συνέδρια, δεν μετράει τίποτα το ιδιαίτερο. Σκίσε το USMLE και κανένας δε θα κοιτάξει τα υπόλοιπα.

3. Υπάρχει το Ίδρυμα Fulbright. Δεν είναι όμως εξειδικευμένο για ιατρούς, θα σου δώσει κάποιες πολύ αδρές πληροφορίες. Εδώ θα βρεις πολύ περισσότερες. Δε χάνεις να ρωτήσεις όμως, και κυρίως για τις υποτροφίες.

4. Υπάρχουν στο ίντερνετ τσάμπα. Λινκς δε δίνουμε εδώ.

*FYI 'better training' is a ridiculous, naive and pointless concept, supported and propagated with religious fervour by those who are unable to appreciate the bigger picture .

Συμφωνώ. Το να είσαι γαμάτος χειρουργός δεν πάει να πει κάτι όταν πουλάς "ψυγεία στους εσκιμώους". ;-)

Να ρωτησω κι εγω κατι... γενικά πότε προτείνετε να δώσει κανεις το step 1 ? ακούω πολλούς να λένε ότι είναι καλό να το δωσεις μετα το 4ο ετος (επειδή αναφέρεται σε γνώσεις προκλινικών) αλλά από την άλλη σκφτόμουνα μηπως ειναι καλύτερο όταν θα τελειώσω τη σχολή. Αφενός επειδή η εμπειρία στις κλινικές φαντάζομαι θα βοηθαει να απαντήσεις (παρα το οτι αναφερεται κυριως σε γνώσεις προκλινικών ξέρω ότι σε μεγάλο βαθμό οι ερωτησεις ειναι κλινικα προσανατολισμένες) αφετερου μου φαινεται οτι θα ειναι ευκολοτερο να επικεντρωθω σε αυτες τις εξετασεις όταν θα εχω ξεμπερδέψει με τα μαθηματα της σχολης. Ποια είναι η γνωμη σας???? :)

Γύρω στο τέλος του 4ου έτους θα ήταν καλά. Το ακόμη καλύτερο θα ήταν από την αρχή να έχεις καθοδήγηση και να το ψάχνεις όσο μπορείς, όπως ο φίλος μας ο stairway.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

*FYI 'better training' is a ridiculous, naive and pointless concept, supported and propagated with religious fervour by those who are unable to appreciate the bigger picture .

Συμφωνώ. Το να είσαι γαμάτος χειρουργός δεν πάει να πει κάτι όταν πουλάς "ψυγεία στους εσκιμώους". ;-)

You humour (?) escapes me.I presume the finer nuances are lost in translation...

Your...colourful and large font schematics are very helpful. You may wish to include the financial cost in exam fees/trips to better illustrate the investment required , and USMLE scores and match statistics to illustrate the the gamble involved . All things considering I am sure the US is the best option for the young ones.

Your attitude towards overseas trained docs speaks volumes , not for the quality of your training but your personal qualities.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Mistress Bellissa, on 06 Sept 2013 - 9:40 PM

Δεν είναι χιούμορ. Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες! Ίσα-ίσα, λέω ακριβώς ότι το δυσκολότερο πράγμα είναι να δει κανείς τι πραγματικά θέλει, π.χ. να ζήσει στην Ελλάδα κλπ, όσα δηλαδή είπες στον φίλο μας τον stairway ο οποίος μόλις τώρα ξεκινάει την αναζήτησή του, και λογικό είναι να έχει αυτές τις απορίες. Όλοι τις είχαμε.

Όταν λέω για "ψυγεία στους εσκιμώους", εννοώ ότι και ο καλύτερος να είσαι, και από όπου και αν προέρχεσαι, εάν εσύ ως μονάδα υπερκαλύπτεσαι από άλλους 1000, δεν πουλάς κάτι το διαφορετικό στην αγορά και συνεπώς πρέπει να αναρωτηθείς εάν αξίζει το εγχείρημα της Αμερικής από τη στιγμή που θέλεις να κάνεις private practice στην Ελλάδα όπως είπε ο φίλος μας ο stairway.

Επίσης, όταν μιλάς για financial cost in exam fees/trips, κλπ, αυτά όλα έχουν απαντηθεί ΗΔΗ στο τόπικ, και όχι μόνο από μένα. Δεν μπορούμε συνεχώς να καταναλώνουμε πολύτιμο χρόνο για να λέμε τα ίδια και τα ίδια. Συνοπτικά, αξίζει ως επένδυση ΣΙΓΟΥΡΑ στις παθολογικές ειδικότητες, δεν το συζητάω καθόλου, και όπως λες η "ζωγραφιά" μου είναι self-explanatory.

Τώρα, όσο για το τελευταίο που λες: Έχω εμπειρία από ΟΛΑ τα προαναφερθέντα συστήματα και ΓΝΩΡΙΖΩ ακριβώς τι γίνεται. Η άποψη που εκφέρει κανείς είναι προσωπική (εξ ορισμού), αλλά το το ύφος μου δεν έχει να κάνει με το "attitude", όπως ίσως κακόπιστα θα μπορούσε να το εκλάβει κανείς, αλλά με την εμπειρία μου. Και εδώ λέμε τα σύκα: "σύκα", και τη σκάφη: "σκάφη". Ιδιαίτερα όταν μιλάμε σε νέους ανθρώπους στους οποίους έχουμε ευθύνη να πούμε την αλήθεια. Όπως θα θέλαμε να μας την έλεγαν και σε εμάς όταν αρχίζαμε για να μη χάνουμε τζάμπα χρόνο και χρήμα.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ortho είσαι διαμάντι.Εύχομαι τα καλύτερα.

Tα προαναφερθέντα για το οικονομικό ρίσκο του ζητήματος τα είχα διαβάσει σε παλιότερα ποστ.

Κάποιες διευκρινίσεις:

1)Αν θέλεις fellowship μετά την παθολογία ,το κάνεις ενώ είσαι επίκουρος;Ισχύει το ίδιο για όλα τα residency;

2)Τελικά η ειδικότητα στις ΗΠΑ παρέχει καλύτερο επίπεδο γνώσεων(μιλάμε για καλά προγράμματα πάντα) ή απλά στους χειρουργούς μεγαλύτερη εμπειρία(που θα την έχουν ήδη οι μεγαλύτεροι χειρουργοί);Θέλω να καταλάβω δηλαδή αν γυρνώντας στην Ελλάδα θα έχω τα εφόδια να ξεχωρίσω και να υπερνικήσω τον κορεσμό.Έχεις εμπειρία με ανθρώπους που έχουν γυρίσει πίσω;

3)Λες ότι όσο καλός κι αν είσαι θα υπερκαλύπτεσαι από άλλους χίλιους.Δεν νομίζεις ότι οι ικανότητες και οι σπουδές σου σού δίνουν εν τέλει ένα κύρος που σε κάνει να ξεχωρίζεις;Γιατί κι εδώ οι πολύ καλοί γιατροί έχουν πολύ πελατεία.Κι όχι μόνο περιστατικά που μπορούν μόνο οι ίδιοι να χειριστούν, αλλά και απ'αυτά που μπορούν να χειριστούν "άλλοι 1000".Η πολύ ταπεινή μου γνώμη είναι πως πάνω από το προϊόν είναι η αξιοπιστία.

Συγχώρα την ασχετοσύνη μου.

Τροποποιήθηκε από stairway
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ortho είσαι διαμάντι.Εύχομαι τα καλύτερα.

Tα προαναφερθέντα για το οικονομικό ρίσκο του ζητήματος τα είχα διαβάσει σε παλιότερα ποστ.

Κάποιες διευκρινίσεις:

1)Αν θέλεις fellowship μετά την παθολογία ,το κάνεις ενώ είσαι επίκουρος;Ισχύει το ίδιο για όλα τα residency;

Όχι. Είσαι fellow και ΔΕΝ έχεις τίτλο. π.χ.: παθολογία 3 χρόνια + ρευματολογία 2 χρόνια = ρευματολόγος, ρευματολόγος που προσλαμβάνεται σε Πανεπιστημιακό πρόγραμμα ή σε πρόγραμμα που είναι affiliated με Πανεπιστημιακό = Επίκουρος Καθηγητής Ρευματολογίας (αυτόματα)

2)Τελικά η ειδικότητα στις ΗΠΑ παρέχει καλύτερο επίπεδο γνώσεων(μιλάμε για καλά προγράμματα πάντα) ή απλά στους χειρουργούς μεγαλύτερη εμπειρία(που θα την έχουν ήδη οι μεγαλύτεροι χειρουργοί);Θέλω να καταλάβω δηλαδή αν γυρνώντας στην Ελλάδα θα έχω τα εφόδια να ξεχωρίσω και να υπερνικήσω τον κορεσμό.Έχεις εμπειρία με ανθρώπους που έχουν γυρίσει πίσω;

Το "καλύτερο" και το "χειρότερο" είναι σχετικά. Είναι μεγάλη κουβέντα όλα αυτά και δύσκολα μπορώ να σου πω από εδώ. Έχω αρκετή εμπειρία από ανθρώπους που έχουν γυρίσει πίσω, που είναι στη διαδικασία να γυρίσουν, και που σκέφτονται να γυρίσουν. Τα εφόδια όπως είπε και η κοπέλα παραπάνω είναι πολύ "σχετικά". Το θέμα είναι ότι όταν είσαι φοιτητής πιστεύεις ότι: Η Αμερική δίνει την καλύτερη εκπαίδευση (γενικά σωστό). Η καλύτερη εκπαίδευση θα κάνει τον καλό γιατρό (σωστό). Ο καλός γιατρός (ιατρικά) θα είναι και πιο επιτυχημένος επαγγελματικά στην Ελλάδα (όχι απαραίτητα σωστό). Παίζουν πολλά και είναι δύσκολο να τα συζητήσουμε γραπτώς έτσι από εδώ. Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω παραπάνω.

Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι το "χειρότερο" ή το "καλύτερο" είναι ανάλογα με τον καθένα... Και αυτό που λέω πάντα είναι ότι, "ναι, εγώ μπορώ να σε βοηθήσω να σου πω κλπ ακριβώς τι να κάνεις για να πας να κάνεις ειδικότητα στις ΗΠΑ". Αυτό το πρόβλημα έχει λυθεί. Το πρόβλημα που δεν έχει λυθεί και δεν μπορώ να βοηθήσω είναι να καταλάβεις τι τελικά σου ταιριάζει εσένα. Τι τελικά δηλαδή θέλεις να κάνεις στη ζωή σου. Αυτό είναι το πιο δύσκολο, και όχι το να κάνεις ειδικότητα κάπου (π.χ. ΗΠΑ).

3)Λες ότι όσο καλός κι αν είσαι θα υπερκαλύπτεσαι από άλλους χίλιους.Δεν νομίζεις ότι οι ικανότητες και οι σπουδές σου σού δίνουν εν τέλει ένα κύρος που σε κάνει να ξεχωρίζεις;Γιατί κι εδώ οι πολύ καλοί γιατροί έχουν πολύ πελατεία.Κι όχι μόνο περιστατικά που μπορούν μόνο οι ίδιοι να χειριστούν, αλλά και απ'αυτά που μπορούν να χειριστούν "άλλοι 1000".Η πολύ ταπεινή μου γνώμη είναι πως πάνω από το προϊόν είναι η αξιοπιστία.

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με το θέμα της αξιοπιστίας. Αν π.χ. εγώ εδώ λέω βλακείες, αργά ή γρήγορα θα χάσω την αξιοπιστία μου και "καλύτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα".

Έτσι θα έπρεπε να λειτουργεί και η Ελλάδα. ΔΕΝ λειτουργεί έτσι. Γιατί ο Έλληνας ασθενής δεν ρωτάει. Δεν μπαίνει στο ίντερνετ να ψάξει ως επί το πλείστον, δεν ξέρει να διαβάσει αγγλικά στο ίντερνετ, δεν μπορεί να βάλει τις λέξεις-κλειδιά στο google και να ψάξει το πρόβλημά του, κλπ. Έχει τον γιατρό σαν "Θεό" και τον εμπιστεύεται τυφλά.

Αν πας εσύ στο μηχανικό αυτοκινήτων μην έχοντας ιδέα από αυτοκίνητα, πώς θα καταλάβεις αν είναι καλός, αν δε σε κοροϊδεύει, αν δε θέλει να σου φάει τα χρήματα, αν έχει κύρος, κλπ; Θα το "μαντέψεις" και θα στηριχθείς πάνω σε αυτά που θα σου πουν άλλοι οι οποίοι είναι ανίδεοι και ανυποψίαστοι σαν και σένα και πήγαν σε αυτόν και εκείνος ενδεχομένως το έπαιξε καλά και τους έκανε να πιστεύουν ότι είναι ο "Σούπερ Μηχανικός που φτιάχνει διαστημόπλοια".

Κλασσικό παράδειγμα ας πούμε, η ανίδεη γιαγιά που της πονάει το γόνατο, πάει στον γιατρό, της κάνει μια ένεση κορτιζόνης (αστείο πράγμα, που ανακουφίζει προσωρινά το πρόβλημα), η γιαγιά δεν πονάει, αρχίζει να φωνάζει "θαύμα, θαύμα!", το λέει σε άλλες 15 αντίστοιχες γιαγιάδες και ο γιατρός γίνεται "αστέρι".

Καταλαβαίνω πώς το λες, αλλά επειδή ακόμη δεν έχεις την εμπειρία, τα βλέπεις αρκετά απλοϊκά. Είναι αυτό που είπα παραπάνω: "Ο καλός γιατρός (ιατρικά) θα είναι και πιο επιτυχημένος επαγγελματικά στην Ελλάδα (όχι απαραίτητα σωστό)."

Όλα είναι μια μικρογραφία της Ελληνικής Κοινωνίας.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

vua3.jpg

Αρκετά ανακριβές 1) Είναι σχεδόν αδύνατο να βάλεις τα Ευρωπαϊκά συστήματα σε μια κατηγορια. 2) Δεν αναφέρεις το κόστος ασφάλισης-malpractice 3) Λείπει εντελώς ο τομέας της ποιότητας ζωής 4) λείπει η σχέση εξόδων προετοιμασίας/ρίσκου.

Για παράδειγμα, o ειδικευόμενος στη Φινλανδία έχει αποδοχές προ φορων 100 000 $, 5 εβδομάδες διακοπών, ετήσια συνδρομή 200-400 ευρώ στον Ιατρικό σύλλογο που περιλαμβάνει malpractice και ασφάλιση σε περιπτώση ανεργίας/ασθενειας και το πρόγραμμα εκπαίδευσης γίνεται πάντοτε σε κάποιο πανεπιστήμιο.

Δεν θα συμφωνήσω ότι το να μάθεις μια ξένη γλώσσα είναι άχρηστη γνώση (μάλλον το αντίθετο) και ούτε ότι ένας παθολόγος με 3 χρονια είναι συγκρίσιμος με έναν που έχει κάνει 5 χρονια, ανεξάρτητα των ωρών εργασίας του πρώτου.

Τροποποιήθηκε από suomi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σχετικά με την ετοιμότητα κάποιου να ασκήσει χειρουργική με το πέρας της ειδικότητας στις ΗΠΑ
http://skepticalscalpel.blogspot.gr/2013/04/what-american-college-of-surgeons.html

Τροποποιήθηκε από skydogsully
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχάς να ξεκαθαρίσω ότι δεν έχω καμία διάθεση/πρόθεση για κοκορομαχία και προσωπική αντιπαράθεση. Ούτε για συναισθηματισμούς. Με ενδιαφέρει όμως να μην βιάζεται η λογική και όταν γίνονται δηλώσεις τύπου "αρκετά ανακριβές" και χωρίς επιχειρήματα να διαστρεβλώνεται η αλήθεια. Γι'αυτό είμαι λοιπόν υποχρεωμένος να απαντήσω. Με επιχειρήματα όμως. Και όχι επί προσωπικού.

Προφανώς και μας κάνεις πλάκα, έτσι δεν είναι; Πραγματικά τα θες και τα λες, ή σου ξεφεύγουν;;;!!!!

ΤΙ ακριβώς είναι ΑΝΑΚΡΙΒΕΣ από τον παραπάνω πίνακα;

Δηλαδή, πόσο πιο λιανά να το κάνω; Ο πίνακας συγκρίνει έναν ο οποίος έχει στόχο να γίνει παθολόγος αναγνωρισμένος στην Ελλάδα και ακολουθεί Ευρωπαϊκό vs Αμερικανικό σύστημα. Δηλαδή έναν άνθρωπο που τελειώνει τη Σχολή και σε 5 χρόνια θέλει να είναι αναγνωρισμένος παθολόγος στην Ελλάδα. Τι ανακρίβεια βλέπεις;!

Δε θα επεκταθώ σε αυτό, αλλά θα σου απαντήσω στα υπόλοιπα, τα οποία ουδεμία σχέση έχουν με τον πίνακα, αλλά πραγματικά εκπλήσσομαι με την έλλειψη επιχειρημάτων και αντ'αυτών την αφθονία υποθέσεων, ανέμων και υδάτων!

Δεν έχω πρόθεση να σε προσβάλλω, αλλά ειλικρινά προσπαθώ πραγματικά να καταλάβω με ποια λογική σκέφτεσαι.


vua3.jpg

Αρκετά ανακριβές 1) Είναι σχεδόν αδύνατο να βάλεις τα Ευρωπαϊκά συστήματα σε μια κατηγορια. 2) Δεν αναφέρεις το κόστος ασφάλισης-malpractice 3) Λείπει εντελώς ο τομέας της ποιότητας ζωής 4) λείπει η σχέση εξόδων προετοιμασίας/ρίσκου.

1 Η παθολογία στην Ευρώπη είναι 5 χρόνια. Στις ΗΠΑ 3 χρόνια. Με αυτή τη λογική, ΝΑΙ, τα Ευρωπαϊκά συστήματα ΕΙΝΑΙ στην κατηγορία διάρκειας σπουδών 5 χρόνια!!!!

2 Το κόστος ασφάλισης-malpractice, όταν είσαι ειδικευόμενος είναι καλυμμένο όπως και στη Φινλανδία από τον American Medical Association και το νοσοκομείο σου. Πραγματικά, έχει σημασία αυτή η λεπτομέρεια;;; Είναι επιχείρημα που στηρίζει ότι ο πίνακας που παρουσίασα είναι ανακριβής;;!!

3 "Ο τομέας της ποιότητας ζωής";;;!!! Τα λες αυτά σοβαρά; Δηλαδή με αφορμή έναν πίνακα που παρουσίασα, παρουσιάζεις ΑΥΤΟ για να μου πεις ότι λέω ανακρίβειες;!! Δηλαδή έπρεπε να κάνω διάλεξη για την ποιότητα ζωής στις ΗΠΑ, στο Βέλγιο, στη Φινλανδία, κλπ;;;! Πραγματικά απορώ! Στο κάτω-κάτω, αν ΔΕ γουστάρεις τις ΗΠΑ, φύγε στα 5 χρόνια και πήγαινε να δουλέψεις στη Φινλανδία ή κάπου αλλού! Κάτσε αλλιώς στη Φινλανδία 5 χρόνια. Ο πίνακας μιλά για το τι θα έχουν κάνει ο ένας και ο άλλος στα 5 χρόνια από τότε που θα έχουν αρχίσει ειδικότητα ώστε να αναγνωρισθούν από Ελλάδα.

4 Η σχέση εξόδων-προετοιμασίας/ρίσκου έχει αναλυθεί πολλάκις στο φόρουμ. Είναι κουραστικό να επαναλαμβανόμαστε. Κάθε φορά δηλαδή που θα παρουσιάζω ένα χρήσιμο στοιχείο θα πρέπει να κάνω ανασκόπηση των 104 σελίδων;!! Είναι επιχείρημα αυτό πάλι;;

Δεν θα συμφωνήσω ότι το να μάθεις μια ξένη γλώσσα είναι άχρηστη γνώση (μάλλον το αντίθετο) και ούτε ότι ένας παθολόγος με 3 χρονια είναι συγκρίσιμος με έναν που έχει κάνει 5 χρονια, ανεξάρτητα των ωρών εργασίας του πρώτου.

Στη ζωή όλα είναι χρήσιμα. Δεν είμαστε σούπερμαν και γι'αυτό υπάρχουν και στη ζωή προτεραιότητες. Δηλαδή, μου λες ότι το να μάθει κανείς Φινλανδικά που τα μιλάνε ΜΟΝΟ στη Φινλανδία είναι χρήσιμο εκτός Φινλανδίας; Και αν ναι, είναι χρησιμότερο από το να στρώσει κάποιος τον ποπό του να διαβάσει τα USMLE στα αγγλικά που ήδη γνωρίζει και να γίνει καλύτερος γιατρός συνειδητοποιώντας πόσο λάθος ήταν η παπαγαλία που είχε μάθει τόσα χρόνια; (Συμπεριλαμβάνω και εμένα που τελείωσα στο Βέλγιο). Προτεραιότητα δηλαδή είναι τα κάθε Φινλανδικά; Είναι όταν θες να πας στην Φινλανδία. Αλλιώς, ο χρόνος είναι πολύτιμος.

Το καλύτερο δε, το αφήνω για το τέλος:

"ούτε ότι ένας παθολόγος με 3 χρονια είναι συγκρίσιμος με έναν που έχει κάνει 5 χρονια, ανεξάρτητα των ωρών εργασίας του πρώτου."

Δηλαδή, κάνεις μια βαρύγδουπη δήλωση χωρίς να την αιτιολογείς, απλά επειδή το λες εσύ ή στο είπε κάποιος άλλος; Πραγματικά απορώ! Για να δούμε, αφού το πας και με τα χρόνια...

Δηλαδή, σύμφωνα με τη δήλωσή σου αυτή, την οποία τόσο αβίαστα εκφράζεις, οι παθολόγοι στις ΗΠΑ επειδή κάνουν 3 χρόνια παθολογία είναι λιγότερο καλοί από τους παθολόγους στην Ευρώπη; Δεν είναι ούτε καν "συγκρίσιμοι";!! Δηλαδή, να ρωτήσω, έχεις κάποιο στοιχείο που το στηρίζεις αυτό; Ή απλά το υποθέτεις; Δηλαδή, για να το τραβήξουμε από τα μαλλιά και λίγο: Οι Αμερικανοί κάνουν ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια ιατρική σχολή. Οι Έλληνες ΕΞΙ. Εγώ στο Βέλγιο ΕΠΤΑ. Είναι χειρότεροι γιατροί οι Αμερικανοί επειδή κάνουν ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ και καλύτεροι οι άλλοι; Ή μήπως παραδείγματος χάριν, αυτοί οι παθολόγοι που έγραψαν το Harrison's Principles of Internal Medicine, και που έκαναν ΤΡΙΑ χρόνια παθολογία στις ΗΠΑ είναι χειρότεροι από το Ευρωπαϊκό τους ακροατήριο που έκανε ΠΕΝΤΕ;;!!!

Και για να προσθέσω: Η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει έναν παθολόγο που έχει τελειώσει στο HARVARD 3 χρόνια και τον οποίο τον αναγνωρίζει όλη η υφήλιος. Γιατί πάει ακριβώς με την λογική τη δική σου.

Αναγνωρίζει όμως έναν ο οποίος έκανε 5 χρόνια σπαστά από κωλοχώρι σε κωλοχώρι γιατί απλά έχει κάνει 5 χρόνια. Σε αυτόν που έχει βγει από το Harvard σε 3, του λέει να κάνει άλλα 2 γιατί δεν είναι καλός. Πόσο πια λιανά πρέπει να πω ότι προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας;;!

Τέλος, επειδή δεν θέλω να κοκορομαχήσω με κανέναν όπως παλιά γινόταν με κάποιους για το ποιος είναι ο "καλύτερος", υπενθυμίζω ότι ΔΕΝ είναι επί προσωπικού η απάντηση. Η απάντηση εδόθη για να μη μπερδευτούν κάποιοι νεότεροι από εμάς τους οποίους προσπαθούμε να βοηθήσουμε από κάποιες ανακρίβειες που μπορεί να ειπωθούν και να διαστρεβλώσουν τα λεγόμενά μου.

Έναν απλό πίνακα παρουσίασα, ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟ, και έτσι είναι.

Ελπίζω να βοήθησα. Καλή Συνέχεια.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να απαντήσω τόσο αναλυτικα. Δεν ξέρω τι προσπαθείς να δείξεις με τον πίνακα. Θες να δείξεις ότι απο οικονομικής απόψεως είναι καλύτερα στις ΗΠΑ για τον ειδικευόμενο παθολογίας; Μάλλον όχι διοτι ο μισθος PGY1-4 είναι 40-50000 $, υποδιπλασιος σε σχέση με κάποιες ευρωπαϊκές χώρες. Θες να δείξεις ότι γινεσαι πιο γρηγορα ειδικός; Μπορείς να γινεις μέσα σε 2 χρόνια ειδικός στη γενική ιατρική, να τραβήξεις στη Νορβηγία και να έχεις απολαβές 200-300K $. Θες να δείξεις ότι ο παθολόγος με τα 3 χρόνια και το USMLE είναι γιατραρα; Επιχείρημα δημοτικού.

Για γραφειοκρατία και εν τέλει ζητήματα VISA/υπηκοότητας δεν συζητώ διοτι το χασμα είναι διαστημικό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε εγώ έχω χρόνο, αλλά ευτυχώς για μένα γράφω με τυφλό σύστημα και κάθε απάντηση μου παίρνει 5 λεπτά :-)

Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να απαντήσω τόσο αναλυτικα. Δεν ξέρω τι προσπαθείς να δείξεις με τον πίνακα.

Θες να δείξεις ότι απο οικονομικής απόψεως είναι καλύτερα στις ΗΠΑ για τον ειδικευόμενο παθολογίας; Μάλλον όχι διοτι ο μισθος PGY1-4 είναι 40-50000 $, υποδιπλασιος σε σχέση με κάποιες ευρωπαϊκές χώρες. Θες να δείξεις ότι γινεσαι πιο γρηγορα ειδικός; Μπορείς να γινεις μέσα σε 2 χρόνια ειδικός στη γενική ιατρική, να τραβήξεις στη Νορβηγία και να έχεις απολαβές 200-300K $.

Στο είπα επάνω:

"Δηλαδή, πόσο πιο λιανά να το κάνω; Ο πίνακας συγκρίνει έναν ο οποίος έχει στόχο να γίνει παθολόγος αναγνωρισμένος στην Ελλάδα και ακολουθεί Ευρωπαϊκό vs Αμερικανικό σύστημα. Δηλαδή έναν άνθρωπο που τελειώνει τη Σχολή και σε 5 χρόνια θέλει να είναι αναγνωρισμένος παθολόγος στην Ελλάδα. Τι ανακρίβεια βλέπεις;!"

Τώρα εάν σε κάποιες χώρες της Ευρώπης μπορεί να κάνει 2 χρόνια σαν γενικός γιατρός και να πάει κάπου εκτός Ελλάδος και να βγάζει χρήματα, ναι, προφανώς γίνεται. Αν θέλει να γυρίσει στην Ελλάδα, μπορεί; ΟΧΙ. Αλλά τι σχέση έχει αυτό που με ρωτάς πάλι με τον πίνακα που παρουσίασα; Ο πίνακας είναι σαφής. Μόλις πριν 2 γραμμές στο ξανάγραψα.

Θες να δείξεις ότι ο παθολόγος με τα 3 χρόνια και το USMLE είναι γιατραρα; Επιχείρημα δημοτικού.

Η έλλειψη επιχειρήματος είναι "τύπου δημοτικού", όχι αυτό που έγραψα επάνω και που σου ξανακάνω copy-paste μήπως και δεν το πρόσεξες:

Το καλύτερο δε, το αφήνω για το τέλος:

"ούτε ότι ένας παθολόγος με 3 χρονια είναι συγκρίσιμος με έναν που έχει κάνει 5 χρονια, ανεξάρτητα των ωρών εργασίας του πρώτου."

Δηλαδή, κάνεις μια βαρύγδουπη δήλωση χωρίς να την αιτιολογείς, απλά επειδή το λες εσύ ή στο είπε κάποιος άλλος; Πραγματικά απορώ! Για να δούμε, αφού το πας και με τα χρόνια...

Δηλαδή, σύμφωνα με τη δήλωσή σου αυτή, την οποία τόσο αβίαστα εκφράζεις, οι παθολόγοι στις ΗΠΑ επειδή κάνουν 3 χρόνια παθολογία είναι λιγότερο καλοί από τους παθολόγους στην Ευρώπη; Δεν είναι ούτε καν "συγκρίσιμοι";!! Δηλαδή, να ρωτήσω, έχεις κάποιο στοιχείο που το στηρίζεις αυτό; Ή απλά το υποθέτεις; Δηλαδή, για να το τραβήξουμε από τα μαλλιά και λίγο: Οι Αμερικανοί κάνουν ΤΕΣΣΕΡΑ χρόνια ιατρική σχολή. Οι Έλληνες ΕΞΙ. Εγώ στο Βέλγιο ΕΠΤΑ. Είναι χειρότεροι γιατροί οι Αμερικανοί επειδή κάνουν ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ και καλύτεροι οι άλλοι; Ή μήπως παραδείγματος χάριν, αυτοί οι παθολόγοι που έγραψαν το Harrison's Principles of Internal Medicine, και που έκαναν ΤΡΙΑ χρόνια παθολογία στις ΗΠΑ είναι χειρότεροι από το Ευρωπαϊκό τους ακροατήριο που έκανε ΠΕΝΤΕ;;!!!

Και για να προσθέσω: Η Ελλάδα δεν αναγνωρίζει έναν παθολόγο που έχει τελειώσει στο HARVARD 3 χρόνια και τον οποίο τον αναγνωρίζει όλη η υφήλιος. Γιατί πάει ακριβώς με την λογική τη δική σου.

Αναγνωρίζει όμως έναν ο οποίος έκανε 5 χρόνια σπαστά από κωλοχώρι σε κωλοχώρι γιατί απλά έχει κάνει 5 χρόνια. Σε αυτόν που έχει βγει από το Harvard σε 3, του λέει να κάνει άλλα 2 γιατί δεν είναι καλός. Πόσο πια λιανά πρέπει να πω ότι προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας;;!

Για γραφειοκρατία και εν τέλει ζητήματα VISA/υπηκοότητας δεν συζητώ διοτι το χασμα είναι διαστημικό.

Για πες, ξέρεις ακριβώς ΠΟΙΑ είναι η γραφειοκρατία στην Αμερική για θέματα VISA/υπηκοότητας, κλπ;;; Το έχεις ψάξει, ή απλά έχεις ακούσει κάτι από καμιά γιαγιά και το αναπαράγεις εδώ; Γιατί στις ΗΠΑ, είναι πολύ εύκολη η γραφειοκρατία για να πάρεις κάποιο τύπου VISA ώστε να κάνεις ειδικότητα και μετά υποειδικότητα ή και να δουλέψεις κάποια χρόνια. Π.χ. την J1 την δικαιούσαι αυτόματα από τη στιγμή που έχεις περάσει τα USMLE, και στην δίνει το ECFMG. Αν γνωρίζεις το Αμερικανικό σύστημα και θες να μου πεις ότι το χάσμα είναι διαστημικό, έχει καλώς. Αλλιώς, χάνουμε το χρόνο μας. Όπως εγώ π.χ. δεν μπαίνω καν στον κόπο να αναλύσω τη γραφειοκρατία για την υπηκοότητα ή τη VISA στη Φινλανδία. Γιατί όταν ΔΕΝ γνωρίζω, δεν μπαίνω στη διαδικασία να πάρω το ρίσκο για να βγάλω συμπέρασμα. Μήπως τελικά αυτή είναι η διαφορά μας και όχι η χώρα στην οποία σπουδάσαμε; Ο νοών νοείτο ;-)

Και στο κάτω-κάτω, πες ότι έκανες και ένα λάθος λόγω κεκτημένης ταχύτητας. Συμβαίνουν και αυτά. Δεν είναι κακό να παραδεχόμαστε όταν γίνονται λάθη. Όπως είπε και η αθάνατη αοιδός Άντζελα: "Ουδείς άσφαλτος". emypoklinomai

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.