Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Το να βρεις έμμισθη έρευνα γίνεται. Το να γίνει σίγουρα, αυτό δεν το ξέρει κανείς. Το ότι υπάρχει τρόπος να γίνει αυτό, και ο οποίος να σου εξασφαλίζει ότι έχεις κάνει το μέγιστο που μπορείς για να βρεις έμμισθη θέση για έρευνα υπάρχει. Αυτό μιλάμε στο "worst case scenario", δηλαδή το να είσαι απλός θνητός όπως ήμουν εγώ, δεν είσαι γιος Καθηγητή, δεν έχεις πλάτες και δεν έχεις κάποιον να σου γράψει συστατική από ΗΠΑ. Το έχω κάνει για ήδη 4 άτομα τα οποία βρήκαν θέση σε πολύ γνωστά προγράμματα για έρευνα, και ήδη κάποιοι από αυτούς βρήκαν και θέσεις ανταγωνιστικής ειδικότητας μετά από αυτό σε κορυφαία προγράμματα (Mayo Clinic, Cleveland Clinic, κλπ...), ενώ κάποιοι άλλοι βρίσκονται ακόμη στη διαδικασία της έρευνας.

Αυτή τη βοήθεια την προσφέρω λεπτομερώς ως ένα κομμάτι της συμβουλευτικής που κάνω για ΗΠΑ, αλλά πάνω κάτω συνοπτικά ο τρόπος αυτός έγκειται στο να στείλεις το σωστό γράμμα το οποίο να μην περάσει απαρατήρητο, στο σωστό άνθρωπο που θα ενδιαφερθεί να το διαβάσει, και φυσικά για να αυξήσεις τις πιθανότητές σου, σε όσα πιο πολλά μέρη γίνεται.

Υπάρχει δηλαδή ο τρόπος να υπερ-μεγιστοποιήσεις τις πιθανότητές σου να βρεις θέση έρευνας ΕΜΜΙΣΘΗ, και ο οποίος έχει δουλέψει ως τώρα μια χαρά, χωρίς αποτυχίες, στοχεύοντας σαν "ελεύθερος σκοπευτής" και όχι με "σκάγια". Επίσης, το ότι υπήρχαν μόνο επιτυχίες ως τώρα, δεν σημαίνει ότι είναι κάτι "εύκολο". Όπως όλα στη ζωή θέλει και τύχη, και σίγουρο δεν είναι τίποτα. Το σίγουρο είναι μόνο ότι πρέπει κάνουμε το μεγαλύτερο που μπορούμε, δηλαδή να μεγιστοποιήσουμε τις πιθανότητες.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Σχετικά με το φετινό match, είχαμε μεγάλη συμμετοχή από Έλληνες σε διάφορες ειδικότητες. Οι αιτήσεις, οι συνεντεύξεις, το ranking order και τα πέριξ αυτών είναι κομμάτια τα οποία καλό είναι να προσεγγιστούν με τη μέγιστη προσοχή. Ως ξένοι έχουμε μεγάλο μειονέκτημα, και πρέπει να εκμεταλλευτούμε την παραμικρή λεπτομέρεια. Συστήνω ανεπιφύλακτα σε όσους σκέφτονται σοβαρά ΗΠΑ για ειδικότητα, να διαβάσουν κάποιο απ' τα βιβλία του στυλ "how to match" (for the record, I read the "The Successful Match: 200 Rules to Succeed in the Residency Match", αν και πολύ αργά).

Σχετικά με τα αποτελέσματα του match, οι Έλληνες πήγαν και φέτος πάρα πολύ καλά. Κάποια παιδιά μάλιστα έκαναν match σε κάποια απ' τα καλύτερα προγράμματα της χώρας, σε ειδικότητες όπως νευρολογία, παιδιατρική, γυναικολογία κλπ. Είναι φανερό ότι όσο περισσότερο επενδύσει κάποιος σ' αυτό, τόσο πιο πιθανό είναι να πετύχει κάτι κοντά στο στόχο του.

Θα συμφωνήσω με τον ορθο ότι η προσέγγιση πρέπει να είναι πολύ εξατομικευμένη, ακόμα περισσότερο στις ειδικότητες που δεν παίρνουν ξένους. Ο πιο σημαντικός παράγοντας για να κάνεις match, αν φυσικά έχεις καλά σκορ και καλή αίτηση, είναι οι γνωριμίες. Και ως ξένοι, έχουμε μεγάλο handicap, αλλά έχουμε και την ευκαιρία να το εκμεταλλευτούμε. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι όλοι όσοι ξέρω να έκαναν match φέτος, είχαν κάποιο connection με το πρόγραμμα που έκαναν match (είτε πέρασαν για elective, είτε έκαναν εκεί έρευνα, είτε ο PI τους ήξερε τον PD του προγράμματος ή κάτι παρόμοιο). Ως Έλληνες, οι περισσότεροι απ' αυτούς που πάμε για ΗΠΑ έχω την αίσθηση ότι δεν ξέρουμε να κάνουμε τις σωστές γνωριμίες και να εκμεταλλευόμαστε τις ευκαιρίες. Αλλά οι ευκαιρίες θα παρουσιαστούν και η διαφορά αυτού που κάνει match μ' αυτόν που δεν κάνει, είναι ότι ο πρώτος εκμεταλλεύτηκε κάποια ευκαιρία. Γιατί στις ΗΠΑ όλοι οι ξένοι που θέλουν μια καλή θέση δουλεύουν πολύ σκληρά, και όλοι έχουν σούπερ σκορ, και όλοι θα έχουν κάνει rotations... Και κάτι άλλο πολύ σημαντικό, που είχα διαβάσει νομίζω σ' αυτό το τόπικ πριν από χρόνια, και το είδα κι από κοντά - στις ΗΠΑ, αν εσύ μπορείς να γυρίσεις τον κόσμο ανάποδα για 5'', πάντα θα υπάρχει κάποιος που μπορεί να το κάνει για 10''. Οπότε η διαφορά έγκειται στο ποιός θα αναγνωρίσει και θα εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες. Και φυσικά, πολύ σημαντικό ρόλο (ίσως το σημαντικότερο) θα παίξει και η τύχη. Φίλος μου απ' το Πακιστάν, με >5 χρόνια από την αποφοίτηση, ήθελε χειρουργική - αλλά αφουγκράστηκε την κατάσταση, έκανε αιτήσεις μόνο αναισθησιολογία, και τελικά έκανε match in MGH (categorical).

Για όσους ενδιαφέρονται για ΓΧ, είχαμε φέτος τουλάχιστον 5 Έλληνες από Αθήνα. Σχεδόν όλοι είχαμε καλά σκορ, electives, US LORs, research in US κλπ, και όλοι τελικά κάναμε match κάπου που υπήρχε το connection που λέγαμε νωρίτερα. Κι άλλοι 3 φίλοι μου IMGs που έκαναν match categorical, κι αυτοί το έκαναν με τον ίδιο τρόπο. Φέτος από Έλληνες είχαμε 3 prelim και 2 categorical - τα prelims ήταν σε μέρη με καλές προοπτικές και τα categoricals σε προγράμματα που πάνε καλοί Αμερικάνοι. Μέρη που παραδοσιακά έδιναν συνεντεύξεις σε Έλληνες, φέτος δεν έδωσαν (πχ Albert Einstein in NYC). Μέρη που έδιναν (και έδωσαν) συνεντεύξεις σε Έλληνες είναι τα University of Toledo (OH), Creighton University (NE), East Carolina University (NC), UTHSCSA (TX), TTUHSC El Paso (TX), και Hopkins for prelim. Από εκεί και πέρα ο καθένας πρέπει να κάνει τις προσπάθειές του να πάρει (στοχευμένα) όσες περισσότερες συνεντεύξεις μπορεί. Απ' τα παιδιά που έκαναν πέρισυ match prelim, ο ένας συνεχίζει prelim PGY2 κι ο άλλος έκανε match categorical PGY1 στο πρόγραμμα που ήταν prelim.

Νομίζω είναι σημαντικό να διευκρινίσω ότι το match δεν είναι ούτε δεδομένο, ούτε τόσο εύκολο όσο φαίνεται απ' τα παραπάνω. Όλοι οι Έλληνες που έκαναν match ξόδεψαν καιρό στις ΗΠΑ για έρευνα, οι περισσότεροι και για electives, είχαν καλά σκορ κλπ κλπ. Αλλά ακόμα κι αν οι πιθανότητες δεν είναι μαζί σου, αν προσπαθήσεις ίσως η τύχη να σου χαμογελάσει - κι αν δεν προσπαθήσεις δε θα μάθεις ποτέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άσχετο, αλλά δεν άντεξα να μην το πω, αν με το MGH εννοείς το Mass General, οι αναισθησιολόγοι τους είναι πολύ καλά παιδιά και φοβερά "αλάνια" για τα δεδομένα του Harvard, αν ο φίλος σου είναι σε τέτοιο mode θα περάσει ζάχαρη μαζί τους. Αν αντέχει βέβαια το πρωί να μπαίνει χειρουργείο κομμάτια από το ξενύχτι, όπως έμπαιναν αυτοί. Έχουν στέκι και... καπνιστήριο το υπαίθριο parking δίπλα στο Eye & Ear κάτω από τη γεφυρούλα όπου δύσκολα σε βλέπουν τα περιπολικά που είναι στημένα μπροστά στις εισόδους, με αρχηγό έναν έγχρωμο ειδικευμένο τους! (ξεχνάω τώρα το όνομά του, αλλά ήταν ο μοναδικός μαύρος-μαύρος γιατρός έτσι κι αλλοιώς, δεν ξέρω πώς τους ξέφυγε!). Στο τέλος εμφανίσθηκε και μια πινακίδα ότι επιτρέπεται το κάπνισμα (!), αλλά μου φαίνεται την έστησαν μόνοι τους, μόνο αυτοί θα μπορούσαν να κάνουν κάτι τέτοιο εκεί πέρα! Φοβερά παιδιά (για Αμερικανοί) και ωραίες αναμνήσεις, αν και οι τωρινές σειρές είναι έτσι ο φίλος σου θα περάσει σαν...Έλληνας! Στη δουλειά...σκυλιά του πολέμου βέβαια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα σε όλους,

Είναι η πρώτη φορά που ποστάρω εδώ και θα ήθελα τη βοήθεια όλων όσων βρίσκονται ήδη Αμερική. Έκανα match φέτος και ψάχνω να βρω τι διαδικασία χρειάζεται για J1 clinical visa (Statement of need etc).

Μπορεί σας παρακαλώ πολύ κάποιος να με κατευθύνει σχετικά με την ελληνική πραγματικότητα?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και εγώ πήγα σήμερα και πήρα τον πούλο tongue.gif

Χρειάζονται:

1. Υπεύθυνη δήλωση

2. Αίτηση

3. Βεβαίωση εγγραφής στον Ιατρικό Σύλλογο

4. Συμβόλαιο (offer)

Υπουργείο, γραφείο 9, 5ος όροφος (τα 1 και 2 χορηγούνται και συμπληρώνονται επιτόπου)

Το letter of offer θέλει επίσημη μετάφραση από το ΥΠΕΞ, και πήγαινε ASAP να το μεταφράσεις γιατί έρχεται Πάσχα και θα κλείσει για 1-2 εβδομάδες. ]

Το Υπουργείο Υγείας δουλεύει 12-3πμ νομίζω, πάντως μην πας πριν τις 12...

PS. Κάντε και κανένα search γιατί σχεδόν τα πάντα έχουν απαντηθεί τουλάχιστον 2 φορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ!

Ξέρεις δουλεύω 8-8 κάνοντας το rat lab οπότε δεν είναι πάντα εύκολο να ψάχνουμε και να ξαναψάχνουμε 102 σελίδες!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

γεια σας και απο μενα!!!!! θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε νοσοκομεια-προγραμματα που δεχονται IMG για γναθοπροσωπικη χειρουργικη(oral and maxillofacial surgery) με πτυχιο ιατρικης και οδοντιατρικης!!?

εχοντας step 1 & 2!!

ευχαριστω!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

currently I know two guys that accomplished this stuff. one at Tufts Medical Center (now already done) and one at Boston Medical Center. The later is doing exceptionally well over there. he matched as a prelim initially w/ just 1-2 clinical electives in the us and now he got the categorical. it sounds that university of maryland and u of minnesota are also img friendly.

good luck.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ξερει κανεις αν αξιζουν τα live courses των Kaplan, Pass Program, Falcon κτλ; Με εχουν πρηξει οι δικοι μου εδω να παω σε ενα τετοιο για να σιγουρευτω, οτι ειναι επενδυση κτλ. Λιγο που το εψαξα το Kaplan με βολευουν οι ημερομηνιες μονο για Newark που διαβασα οτι ειναι πολεμικη ζωνη, το Falcon εχει τον Goljan αλλα κατα τα αλλα δε βλεπω να δινει τιποτα περισσοτερο απο το προσωπικο διαβασμα και το Pass Program (που για καποιο λογο εχει κολλησει στους δικους μου οτι θα με κανει τον καλυτερο γιατρο στον κοσμο) το δουλευει ενας τυπος που ειναι σαν τον δικηγορο απο το Breaking Bad. Απο τα σχολια που διαβασα νομιζω οτι ολα αυτα τα προγραμματα απλα σου τραβανε λιγο το αυτι για να διαβασεις και δε δινουν τιποτα παραπανω απο τα βιντεο, ισχυει;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, έχω παρόμοια άποψη με τη δική σου γι' αυτά τα "φροντιστήρια". Δε νομίζω ότι προσφέρουν κάτι, εκτός κι αν δε μπορείς να στρωθείς από μόνος σου και θέλεις μπαμπούλα... Θα είχε ενδιαφέρον όμως ν' ακούγαμε και καμιά διαφορετική άποψη.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

currently I know two guys that accomplished this stuff. one at Tufts Medical Center (now already done) and one at Boston Medical Center. The later is doing exceptionally well over there. he matched as a prelim initially w/ just 1-2 clinical electives in the us and now he got the categorical. it sounds that university of maryland and u of minnesota are also img friendly.

good luck.

Pheromone I would like to thank you for your answer.It really helps to find people like you to guide us.I will contact these programs to find out more information.

Thanks again

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για όποιον έχει κάνει τη διαδικασία και γνωρίζει. Ζήτησα από τη γραμματεία της σχολής ένα αντίγραφο πτυχίου για χρήση στο εξωτερικό. Το πήγα αρχικά στην κατεχάκη για να πάρω τη σφραγίδα της Χάγης και στη συνέχεια στο μεταφραστικό τμήμα του υπουργείου Εξωτερικών για μετάφραση. Το αντίγραφο που θα πάρω με καλύπτει ως δικαιολογητικό για eligibility στο ECFMG ή χρειάζεται κάποια επιπλέον διαδικασία;

Σας παρακαλώ αν ξέρει κάποιος να με ενημερώσει γιατί βιάζομαι λίγο για τα διαδικαστικά για να δώσω.

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είσαι φοιτητής/τρια ή απόφοιτος Ιατρικής έλα στην εκδήλωση του Γραφείου Διασύνδεσης του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης για τις Ιατρικές Ειδικότητες στην Ελλάδα και στο εξωτερικό την Πέμπτη 16 ΜαΪου 15.00-19.00 στο Αμφιθέατρο Α' της Ιατρικής Σχολής.

Η σελίδα του Γραφείου Διασύνδεσης του Α.Π.Θ. βρίσκεται και στο facebook, εδώ.

Αναλυτικά, το πρόγραμμα:

ARISTOTELEIO_EKDHLWSH.jpg

Επίσης, για την ειδικότητα στις ΗΠΑ, θα μιλήσει και ο Γιώργος Χλωρός, ιατρός, τ. ειδικευόμενος ορθοπεδικής, Virginia Commonwealth University, Richmond, VA, USA, μετά τον Δρ. κ. Δ.Ντούτη του Ιδρύματος Fulbright.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω μία ερώτηση. Έχω μεταφρασμένα το πτυχίο και τα transcripts από το Βρεταννικό Συμβούλιο. Μπορεί να στείλω αυτά ή θέλουν μετάφραση αποκλειστικά από το υπουργείο Εξωτερικών;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Μπράβο παιδιά για τις πολύτιμες πληροφορίες! :)

θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω τη συμβουλή σας. Τελείωνω το 5ο έτος και τώρα αποφάσισα για ειδικότητα στις ΗΠΑ ( άργησα λιγάκι..). Απ'ότι είδα ο ανταγωνισμός και τα προαπαιτούμενα έχουν αυξηθεί και για ειδικότητες που θεωρούνταν όχι τόσο ανταγωνιστικές (όπως παθολογία που με ενδιαφέρει) κ ότι πλέον δεν αρκούν τα σκορ στα steps αλλά χρειάζεται και κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ (elective, observership etc). Με βάση τα νέα δεδομένα, ποιό πιστεύετε θα ήταν το καλύτερο σενάριο?

1) να αρχίσω από αυτό το καλοκαίρι και παράλληλα με το 6ο έτος διάβασμα για το step 1 με την προοπτική να το δώσω μόλις τελειώσω το 6ο έτος. επίσης να παρατείνω την ορκομοσία κανένα 6μηνο ώστε να μπορέσω να κάνω elective του χρόνου το φθινόπωρο

2) να τελειώσω κανονικά το 6ο έτος και να ξεκινήσω μετά φουλ διάβασμα για τα steps. Όμως απ' ότι είδα δεν θεωρείται καλό να υπάρχουν κενά στο cv σου, όπου το μόνο που έκανες ήταν να διαβάζεις. επίσης με αυτή την επιλογή θα είναι αδύνατο το elective κ θα πρέπει μάλλον να κάνω observership.

3) θα μπορούσα να κάνω elective στη διάρκεια του 6 έτους χωρίς να έχω step 1 ή είναι αδύνατο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι η πρώτη φορά που ποστάρω....Πολύ χρήσιμες και διαφωτιστικές οι συμβουλές, οδηγίες που δίνονται για ειδικότητα στις Η.Π.Α.

1) Θα ήθελα να ρωτήσω για την J-1 clinical Visa, κατά πόσο είναι πιθανό αφού περάσουν τα 7 χρόνια να γλιτώσεις το "2 year rule" η το "waiver"

......Ψάχνοντας, βρήκα ότι ένα από τα "παραθυράκια" της J-1 clinical ειναι η πιθανότητα το νοσοκομείο, η ο ομιλος οπου εργάζεσαι να ζητήσει να μονιμοποιηθείς, οπότε γλιτώνεις το "2 year rule" .....

Ας μου απαντήσει κάποιος, αν με IMGs γενικά αυτό συμβαίνει ή είναι απλά η ελπίδα που πάντα "πεθαίνει τελευταία"

2) Αν έχεις περάσει και τα 3 step πριν μπεις στη διαδικασία του match, ουσιαστικά έχεις εξασφαλίσει την Η1Β....Σωστά???

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) ΟΧΙ.

J1 = μετά την ειδικότητα (ή ΚΑΙ την υποειδικότητα) για 2 χρόνια στη Χώρα σου Ή WAIVER = 3 χρόνια δουλειάς ως ειδικός σε άγονη (underserved area).

- ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ.

- "Once a J1, always a J1". Δεν αλλάζει αυτό με τίποτα. Ακόμη και να παντρευτείς Αμερικανίδα, να κάνεις παιδί μαζί της κλπ, για όσους αναρωτιούνται. Με τίποτα = Με τίποτα, το εννοώ! (Βέβαια και ο Ωνάσης παντρεύτηκε την Τζάκι, που όλοι έλεγαν "με τίποτα") ;-)

2) ΟΧΙ... και ΟΧΙ....

- ΟΧΙ: Αν το νοσοκομείο αποφασίσει να σου δώσει Η1Β τότε το να περάσεις το στεπ 3, απλά είναι υποχρεωτικό γιατί αν ΔΕΝ έχεις περάσει και τα 3 steps ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ νομικά να πάρεις την Η1Β.

- ΟΧΙ: Απλά το να έχεις περάσει το στεπ 3, χρειάζεται και όχι ΠΡΙΝ τη διαδικασία του match.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχουν videos από τις ομιλίες της εκδήλωσης/ημερίδας "ΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ & ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ", που οργανώθηκε από το Γραφείο Διασύνδεσης του Α.Π.Θ. και θα τις βρείτε εδώ.

Μεταξύ άλλων και για ειδικότητα στις Η.Π.Α.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καποιος που να χει κανει προσφατα την αιτηση και να γνωριζει αν θελουν αντιγραφο πτυχιου ή αντιγραφο παπυρου;

αντιγραφο πτυχιου ειναι οκ

Τροποποιήθηκε από christosde
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπράβο παιδιά για τις πολύτιμες πληροφορίες! :)

θα ήθελα και εγώ με τη σειρά μου να ζητήσω τη συμβουλή σας. Τελείωνω το 5ο έτος και τώρα αποφάσισα για ειδικότητα στις ΗΠΑ ( άργησα λιγάκι..). Απ'ότι είδα ο ανταγωνισμός και τα προαπαιτούμενα έχουν αυξηθεί και για ειδικότητες που θεωρούνταν όχι τόσο ανταγωνιστικές (όπως παθολογία που με ενδιαφέρει) κ ότι πλέον δεν αρκούν τα σκορ στα steps αλλά χρειάζεται και κλινική εμπειρία στις ΗΠΑ (elective, observership etc). Με βάση τα νέα δεδομένα, ποιό πιστεύετε θα ήταν το καλύτερο σενάριο?

1) να αρχίσω από αυτό το καλοκαίρι και παράλληλα με το 6ο έτος διάβασμα για το step 1 με την προοπτική να το δώσω μόλις τελειώσω το 6ο έτος. επίσης να παρατείνω την ορκομοσία κανένα 6μηνο ώστε να μπορέσω να κάνω elective του χρόνου το φθινόπωρο

2) να τελειώσω κανονικά το 6ο έτος και να ξεκινήσω μετά φουλ διάβασμα για τα steps. Όμως απ' ότι είδα δεν θεωρείται καλό να υπάρχουν κενά στο cv σου, όπου το μόνο που έκανες ήταν να διαβάζεις. επίσης με αυτή την επιλογή θα είναι αδύνατο το elective κ θα πρέπει μάλλον να κάνω observership.

3) θα μπορούσα να κάνω elective στη διάρκεια του 6 έτους χωρίς να έχω step 1 ή είναι αδύνατο?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Καταρχάς να διεκρινίσω ότι πιστεύω πως δεν υπάρχει σωστή και λάθος απάντηση στα παραπάνω. Αλλά η προσωπική μου άποψη:

Μπορείς να ξεκινήσεις να διαβάζεις παράλληλα με το 6ο αγγλικά βιβλία, όχι οργανωμένα για στεψ αλλά πχ παθολ, χειρ, γυναικολ κλπ. Αυτό θα σε βοηθήσει πολύ με τη γλώσσα και με τα μαθήματα του 6ου. Μπορείς να διαβάσεις για στεψ μετά το πτυχίο. Αν δε βρεις να κάνεις electives στο 6ο, προτείνω να παρατείνεις το πτυχιο κάνα 3μηνο (μπορείς να τα περάσεις όλα, απλά να μην κλείσεις καρτέλα) όπου θα κάνεις electives. Οργάνωσέ τα όμως νωρίς, γιατί μπορεί να δυσκολευτείς να βρεις. Δε χρειάζεσαι στεπ 1, θα βοηθούσε αλλά οι περισσότεροι δεν έχουν, και στην κατάσταση που περιγράφεις δε νομίζω ότι χωράει και το στεπ 1. Βρες κάτι να κάνεις παράλληλα με το διάβασμα για στεψ (πχ να παρακολουθείς σε καμιά κλινική, σε κανένα ερευνητικό ινστιτούτο ίσως ακόμα καλύτερα) για να μην είναι τελείως κενό το διάστημα. Μπορείς να ξεκινήσεις για στεψ μετά τα electives.

Καλή τύχη!

Μ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Υπάρχει κανείς που να μπορει να δώσει καμία πληροφορία για το step 2cs? οτιδήποτε σχετικά με τι πρέπει κανείς να διαβάσει, με τη διαδικασία της εξέτασης και γενικά περισσότερες λεπτομέρειες!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.