Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Παιδια εαν υπάρχει κάποιος ο οποιος ενδιαφερεται να κανει basic research στην αιματολογια σε συγκεκριμένο μεγάλο νοσοκομείο των ΗΠΑ να επικοινωνήσει μαζί μου. Να σημειώσω ότι ο πρώτος χρόνος θα είναι αμμισθί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

Λέγομαι Αντρέας, είμαι 36 ετών και βρίσκομαι στο τρίτο έτος ειδικότητας (πνευμονολογία).

Βλέποντας την κατάσταση στην Ελλάδα πήρα την απόφαση, όπως και πολλοί άλλοι, να αρχίσω να προετοιμάζομαι για το εξωτερικό. Η χώρα που με ενδιαφέρει πρωτίστως είναι οι ΗΠΑ και για το λόγο αυτό ξεκίνησα να διαβάζω για το USMLE STEP 1, το οποίο και θα δώσω σε λίγους μήνες.

Κάπου όμως διάβασα οτι για να δώσεις τα USMLE και να σε δεχτούν για ειδικότητα στις ΗΠΑ πρέπει να μην έχουν περάσει πάνω από 5 χρόνια από τότε που πήρες πτυχίο. Ισχύει?

Και δεύτερον, αν περάσω τα USMLE (με μια νορμάλ βαθμολογία) θα έχω πιθανότητες να βρω residency, στα 38 μου, σε κάποιο νοσοκομείο στις ΗΠΑ ή τόσος κόπος που κάνω θα πάει τσάμπα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Νομιζω στην παρούσα φάση, δεν σε συμφέρει το βήμα για ΗΠΑ. Θα φας δυο χρονια για να βρεις residency (internal medicine-3 years + pulmonary and critical care-3 years), εισαι μεγάλος, η πενταετία ισχύει άλλοτε σαν φήμη κ άλλοτε τα προγράμματα το εχουν σαν προϋπόθεση στο site, δεν ειναι όμως ανασταλτικος η απαγορευτικος παράγοντας, δεν θα σε αποκλείσει απο μια θέση. Εχεις τα λεφτά, τον χρονο, και, κυρίως, την αντοχή να χτίσεις το βιογραφικό για ΗΠΑ; (scores, recommendations, +/- research). Εχεις στην συνεχεια την αντοχή, να δουλεύεις 80-100 ώρες κάποιους μήνες τον χρονο για 6 χρονια;

Η ειδικότητα που ψάχνεις ειναι μέτριως ανταγωνιστική. Αξίζει να την κανεις στις ΗΠΑ αν εχεις κ σκοπο να μεταναστεύσεις για παντα εκει.

Καθε πραγμα στον καιρό του κ ο κολιός τον Αύγουστο, στα 35+ οι ΗΠΑ ειναι μονο να πανε για κανένα μήνα τίποτε ξιπασμένα, κ να λενε οτι μετεκπαιδευτηκαν στην Αμερική. Γιατι δεν ψάχνεις αγγλια η Γερμανία; Καλύτερα να αφιερώσεις δυο χρονια, part time να μάθεις γερμανικά στην παρούσα φάση. Κ πιο εύκολη αποκατάσταση κ πιο μεγάλες πιθανότητες επιτυχιας και πιο ευέλικτη σαν επιλογή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστώ πολύ για τη γνώμη-βοήθεια σου!

Προσπαθώ να σκεφτώ επιλογές. Όρεξη και κουράγιο έχω αλλιώς δε θα συζητούσαμε, και επιπλέον το πλάνο είναι σαφές και περιλαμβάνει μόνιμη μετανάστευση. Χρήσιμη η βοήθεια σου, θεωρώ ότι είσαι λίγο ισοπεδωτική για το +35, ξιπασμένα κτλ αλλά κατά τα άλλα τα υπόλοιπα ζυγίζω κ εγώ σε αυτή τη φάση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε όποιον θεωρεί οτι εκπαιδεύτηκε στην Αμερική κάνοντας ενα μήνα-ενα εξάμηνο observership κάπου, ξερω γω λίγο με ενοχλεί. Αλλα το εχω ακούσει τόσες φορες στην ελλαδα, που πλεον ντρέπομαι να πω οτι εχω κανει ειδικότητα στις ΗΠΑ γιατι κανεις δεν πιστεύει μεχρι να δει το χαρτί του board. Αλλα αυτο ειναι μια κουβέντα που δεν εχει σχεση με εσενα και τι επιδιώκεις.

Θεωρώ οτι επειδη δεν μιλώ σε εναν φοιτητή 22 ετών, οφείλουμε να θέτουμε ρεαλιστικό πλαίσιο στις επιδιώξεις μας. Το ζητούμενο ειναι αν με τα (απαραίτητα) δυο χρονια προετοιμασίας (θα μπεις στο match του χρόνου), θα βρεις θέση ειδικότητας, και αν με το πέρας της ειδικότητας μετα απο εξι χρονια θα δεις τους κόπους σου να εχουν αποτέλεσμα.

Σε αυτα τα ερωτήματα 1) ναι ειναι μια ειδικότητα που μπορείς να βρεις θέση 2) αξίζει μονο αν μετα τα 42 σου συνεχίζεις να μένεις ΗΠΑ. Απο εκει και μετα εσυ αποφασίζεις για την ζωή σου κ οχι μια άγνωστη σε κάποιο φόρουμ :) ας πούνε κ αλλα παιδια τις απόψεις τους. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I have to agree with notbad since you are already finishing your specialization and you are not in the middle of your training or just finished med school.However, since we are talking about the US system, lo and behold, everything is possible and permissible.

If you think you can handle the stress of going through the whole process of steps (this is not impossible), interviews (very stressful) and spend money (ok if you have the resources to attend all those) , and await for the match results (the most agonizing part) then you are all set.

I would't be discriminating on the basis of your age and people who train in the US should not either. Most commonly you will see discrimination emanating from your IMG fellows. There are many people in the US who come to train or retrain in their mid- late 30s .

The question is how would you react having a 25 year -old co-resident or a 31-32 year old attending telling you what to do??

Often times you will have to swallow your pride and keep on. When they hire you (which I wish to you), they will expect you to just do the work and do many additional extra miles to prove them that you was worth the chance to be hired.

Another thing is that competition is increasing steeply, so you have to plan and play accordingly. Next year already many new medical schools are opening.

This is my honest opinion. Everything is possible and yet it is only your decision that counts, neither mine nor anyone else.

Τροποποιήθηκε από petepan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ανοιξε το match, καλη επιτυχια σε οσους στελνουν applications. Σημερα μην περιμενετε και πολλα απο το site του eras, εχουν πεσει καμια 50ρια χιλιαδες πανω του, μιαμιση ωρα τωρα προσπαθω να κανω log in.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@andreas1978

Αφού ξεκίνησες το διάβασμα και σου μπήκε το "μικρόβιο" κάνε την προσπάθεια ! Στο φινάλε, παθολογική ειδικότητα είναι, δεν θα είναι και η απόλυτη υπέρβαση να match-άρεις.

Αν όμως πάρεις τον πούλο, να έχεις ένα plan b στο μυαλό σου (Αγγλία-Γερμανία).

Όσον αφορά το θέμα των άσκοπων θυσιών, καλύτερα να μην το δεις έτσι, γιατί θα μπορούσες π.χ να κάνεις ένα fellowship στις ΗΠΑ αν το επιθυμείς διακαώς να εκπαιδευτείς εκεί.

Απ' την άλλη, για μόνιμη μετανάστευση, κοίτα και προς Γερμανία μεριά.

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε όποιον θεωρεί οτι εκπαιδεύτηκε στην Αμερική κάνοντας ενα μήνα-ενα εξάμηνο observership κάπου, ξερω γω λίγο με ενοχλεί. Αλλα το εχω ακούσει τόσες φορες στην ελλαδα, που πλεον ντρέπομαι να πω οτι εχω κανει ειδικότητα στις ΗΠΑ γιατι κανεις δεν πιστεύει μεχρι να δει το χαρτί του board. Αλλα αυτο ειναι μια κουβέντα που δεν εχει σχεση με εσενα και τι επιδιώκεις.

Εχω γνωρισει μεχρι ειδικευομενο Παθολογιας που ειχε ψαρωσει ολοκληρο νησι οτι σπουδασε ιατρικη και εκανε κομματι της ειδικοτητας του στην Αμερικη, μετα απο πολλες ερωτησεις φτασαμε στο "σπουδασα σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο και εκανα ενα observership για 2 βδομαδες". Οτι δηλωσεις εισαι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@andreas1978

Αφού ξεκίνησες το διάβασμα και σου μπήκε το "μικρόβιο" κάνε την προσπάθεια ! Στο φινάλε, παθολογική ειδικότητα είναι, δεν θα είναι και η απόλυτη υπέρβαση να match-άρεις.

Αν όμως πάρεις τον πούλο, να έχεις ένα plan b στο μυαλό σου (Αγγλία-Γερμανία).

Όσον αφορά το θέμα των άσκοπων θυσιών, καλύτερα να μην το δεις έτσι, γιατί θα μπορούσες π.χ να κάνεις ένα fellowship στις ΗΠΑ αν το επιθυμείς διακαώς να εκπαιδευτείς εκεί.

Απ' την άλλη, για μόνιμη μετανάστευση, κοίτα και προς Γερμανία μεριά.

Εννοεις φανταζομαι οτι οι 4 στους 10 που καταληγουν να κανουν match ειναι ψωμοτυρι......

Τροποποιήθηκε από petepan
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε όποιον θεωρεί οτι εκπαιδεύτηκε στην Αμερική κάνοντας ενα μήνα-ενα εξάμηνο observership κάπου, ξερω γω λίγο με ενοχλεί. Αλλα το εχω ακούσει τόσες φορες στην ελλαδα, που πλεον ντρέπομαι να πω οτι εχω κανει ειδικότητα στις ΗΠΑ γιατι κανεις δεν πιστεύει μεχρι να δει το χαρτί του board. Αλλα αυτο ειναι μια κουβέντα που δεν εχει σχεση με εσενα και τι επιδιώκεις.

Εχω γνωρισει μεχρι ειδικευομενο Παθολογιας που ειχε ψαρωσει ολοκληρο νησι οτι σπουδασε ιατρικη και εκανε κομματι της ειδικοτητας του στην Αμερικη, μετα απο πολλες ερωτησεις φτασαμε στο "σπουδασα σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο και εκανα ενα observership για 2 βδομαδες". Οτι δηλωσεις εισαι.

λυπάμαι που καταλήγω σε αυτή τη διαπίστωση, αλλά αυτός που αναφέρεις πιστεύω ότι έκανε πολύ καλά που δούλευε τον κόσμο...στην Ελλάδα ισχύει ό,τι δηλώσεις είσαι...εφόσον επικρατεί ένα τέτοιο σύστημα, όποιος πλασάρει τον εαυτό του καλύτερα, βγάζει τα περισσότερα χρήματα...δε διαφέρει σε κάτι ο συγκεκριμένος από τους αναγραφόμενους ''διδάκτωρ πανεπιστημίου...'' στην ταμπέλα του γραφείου ή κάποιος που έχει γίνει γνωστός σε ολόκληρη πόλη ως γιατρός αγώνων κλείνοντας μύτες ή το πιο τραγικό που μου έχει τύχει κάποιος να λέει ότι μιλάει με τον Γιακούμπ στο τηλέφωνο και να λέει διάφορες ιστορίες οι οποίες είναι πιστευτές στο ευρύ κοινό...είναι μια πραγματικότητα στην Ελλάδα....κατέληξα με πολλή δυσκολία σε αυτό το συμπέρασμα,αλλά εφόσον το συνειδητοποιήσεις ηρεμείς στο τέλος...όπως στην Αμερική απαιτούνται συγκεκριμένα προσόντα για να προσαρμοστείς, το ίδιο κι εδώ...μόνο που εδώ είναι διαφορετικής φύσεως...βέβαια, δεν ξέρω αν τελικά όλοι αυτοί προβάλλουν έτσι τον εαυτό τους γιατί είναι αρκετά έξυπνοι να κάνουν αποδοτικό μάρκετινγκ στην Ελλάδα ή απλά διακατέχονται με παραληρητικές ιδέες μεγαλείου, ναρκισισμό και διάφορα άλλα ωραία, οπότε είναι αντιδεοντολογικό να κρίνουμε ψυχικά νοσούντες....μια παρένθεση μόνο έκανα... δεν αξίζει να χαραμίσουμε αυτό το topic για συζητήσεις περι Ελλάδος καθώς όσοι ψάχνουν εδώ πιστεύω βλέπουν λίγο πέρα από τη μύτη τους...ίσως αν ανοίξουμε θέμα ''Ο ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΣ'' να συλλέξουμε περισσότερες εμπειρίες

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε όποιον θεωρεί οτι εκπαιδεύτηκε στην Αμερική κάνοντας ενα μήνα-ενα εξάμηνο observership κάπου, ξερω γω λίγο με ενοχλεί. Αλλα το εχω ακούσει τόσες φορες στην ελλαδα, που πλεον ντρέπομαι να πω οτι εχω κανει ειδικότητα στις ΗΠΑ γιατι κανεις δεν πιστεύει μεχρι να δει το χαρτί του board. Αλλα αυτο ειναι μια κουβέντα που δεν εχει σχεση με εσενα και τι επιδιώκεις.

Θεωρώ οτι επειδη δεν μιλώ σε εναν φοιτητή 22 ετών, οφείλουμε να θέτουμε ρεαλιστικό πλαίσιο στις επιδιώξεις μας. Το ζητούμενο ειναι αν με τα (απαραίτητα) δυο χρονια προετοιμασίας (θα μπεις στο match του χρόνου), θα βρεις θέση ειδικότητας, και αν με το πέρας της ειδικότητας μετα απο εξι χρονια θα δεις τους κόπους σου να εχουν αποτέλεσμα.

Σε αυτα τα ερωτήματα 1) ναι ειναι μια ειδικότητα που μπορείς να βρεις θέση 2) αξίζει μονο αν μετα τα 42 σου συνεχίζεις να μένεις ΗΠΑ. Απο εκει και μετα εσυ αποφασίζεις για την ζωή σου κ οχι μια άγνωστη σε κάποιο φόρουμ :) ας πούνε κ αλλα παιδια τις απόψεις τους. :)

Σε ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθεια σου. Από εκεί και πέρα το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να μπορέσω να βρώ μια θέση ειδικότητας σε κάποιο νοσοκομείο στις ΗΠΑ και να μείνω για να εργαστώ εκεί. Και δε μιλάω για το mass general. Έχω επίγνωση της κατάστασης. Ένα οποιοδήποτε νοσοκομείο σε μια μικρή-μεσαία πολή θα μου ήταν αρκετό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I have to agree with notbad since you are already finishing your specialization and you are not in the middle of your training or just finished med school.However, since we are talking about the US system, lo and behold, everything is possible and permissible.

If you think you can handle the stress of going through the whole process of steps (this is not impossible), interviews (very stressful) and spend money (ok if you have the resources to attend all those) , and await for the match results (the most agonizing part) then you are all set.

I would't be discriminating on the basis of your age and people who train in the US should not either. Most commonly you will see discrimination emanating from your IMG fellows. There are many people in the US who come to train or retrain in their mid- late 30s .

The question is how would you react having a 25 year -old co-resident or a 31-32 year old attending telling you what to do??

Often times you will have to swallow your pride and keep on. When they hire you (which I wish to you), they will expect you to just do the work and do many additional extra miles to prove them that you was worth the chance to be hired.

Another thing is that competition is increasing steeply, so you have to plan and play accordingly. Next year already many new medical schools are opening.

This is my honest opinion. Everything is possible and yet it is only your decision that counts, neither mine nor anyone else.

Δεν έχω πρόβλημα να μου λέει τι να κάνω ένας νεότερος από εμένα ηλικιακά, αλλά πιο παλιός ειδικευόμενος...ούτως ή άλλως είναι πολύ πιθανό να ξέρει περισσότερα από έναν 60αρι που το παίζει καθηγητής ή διευθυντής και έχει μείνει στην ιατρική του 70! Δεν φοβάμαι ακόμη τις πολλές ώρες δουλειάς, γιατί αν μείνω στην Ελλάδα θα πρέπει να κάνω 2 και 3 δουλειές για βγάζω έναν αξιοπρεπή μισθό. Αν τέλος σε ενδιαφέρει να δουλεύεις σε νοσοκομείο, όπως στη δική μου περίπτωση, στην Ελλάδα αυτό δεν πρόκειται να συμβεί ποτέ. Επιμελητής που γνωρίζω μονιμοποιήθηκε φέτος στα 47 του χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@andreas1978

Αφού ξεκίνησες το διάβασμα και σου μπήκε το "μικρόβιο" κάνε την προσπάθεια ! Στο φινάλε, παθολογική ειδικότητα είναι, δεν θα είναι και η απόλυτη υπέρβαση να match-άρεις.

Αν όμως πάρεις τον πούλο, να έχεις ένα plan b στο μυαλό σου (Αγγλία-Γερμανία).

Όσον αφορά το θέμα των άσκοπων θυσιών, καλύτερα να μην το δεις έτσι, γιατί θα μπορούσες π.χ να κάνεις ένα fellowship στις ΗΠΑ αν το επιθυμείς διακαώς να εκπαιδευτείς εκεί.

Απ' την άλλη, για μόνιμη μετανάστευση, κοίτα και προς Γερμανία μεριά.

Εννοεις φανταζομαι οτι οι 4 στους 10 που καταληγουν να κανουν match ειναι ψωμοτυρι......

Καταλαβαίνω αυτό που μου λες και συμφωνώ μαζί σου. Προσπαθώ να έχω ένα plan b και συγκεκριμένα για Αγγλία. Όσον αφορά Γερμανία, Σουηδία κτλ. μπορεί να είναι καλές σαν επιλογές και πιο εφικτές, αλλά τις αφήνω για το τέλος (διαφορετικος τρόπος ζωης, νοοτροπία, άνθρωποι). Θα δούμε...ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, μιας που ζωντάνεψε το topic , θέλω να ρωτήσω κάποιον από τους παλαιότερους το εξής :
Σε θεωρητική βάση γίνεται να κάνεις Παθολογία στην Ελλάδα 3 χρονάκια, και μετά αφού προφανώς έχεις δώσει USMLE κτλ και έχεις όλα τα εχέγγυα, να μπεις στο match των fellowsip της IM που σε ενδιαφέρει.Γιατί κάποια πανεπιστήμια δέχονται, δεν το έχουν δηλαδή σαν προϋπόθεση να έκανες IM εκεί. Έστω πχ Πνευμονολόγος. Μάλιστα έχω δει και βιογραφικά, λίγων είναι η αλήθεια, σημερινών 60χρονων που το έχουν κάνει και κάναν 3 χρόνια το fellowship τους εκεί. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι αν έχετε ακούσει πρόσφατα να γίνεται, όσοι είστε η γυρίσατε από Αμερική. Και προφανώς δεν μιλάω για GI/Cardio, που έτσι και αλλιώς είναι απείρως ανταγωνιστικά, αλλά για fellowship τύπου Heme/onc κτλ. Έχετε δει κάποιον να το κάνει ? Εμένα μου φαίνεται μάλλον ανέφικτο με τα όσα ξέρω μέχρι σήμερα, αλλά θα με ενδιέφερε και η άποψη των υπολοίπων, Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@andreas1978

Αφού ξεκίνησες το διάβασμα και σου μπήκε το "μικρόβιο" κάνε την προσπάθεια ! Στο φινάλε, παθολογική ειδικότητα είναι, δεν θα είναι και η απόλυτη υπέρβαση να match-άρεις.

Αν όμως πάρεις τον πούλο, να έχεις ένα plan b στο μυαλό σου (Αγγλία-Γερμανία).

Όσον αφορά το θέμα των άσκοπων θυσιών, καλύτερα να μην το δεις έτσι, γιατί θα μπορούσες π.χ να κάνεις ένα fellowship στις ΗΠΑ αν το επιθυμείς διακαώς να εκπαιδευτείς εκεί.

Απ' την άλλη, για μόνιμη μετανάστευση, κοίτα και προς Γερμανία μεριά.

Εννοεις φανταζομαι οτι οι 4 στους 10 που καταληγουν να κανουν match ειναι ψωμοτυρι......

Ψωμοτύρι σίγουρα δεν είναι, αλλά το 47%* των μη-Αμερικανών IMGs που έκανε match πέρισυ δεν είναι τόσο απελπιστικό ως ποσοστό ώστε να σου κόβει τα φτερά...

Απ' αυτό, το επίσης 47%* έκανε match σε Internal Medicine, ενώ categorical Χειρουργική έκανε σχεδόν μονοψήφιο ποσοστό !

Να μην αναφέρω δε τα ποσοστά των IMGs σε "εξωτικές" και σχεδόν απρόσιτες Ειδικότητες για IMGs όπως είναι η Ορθο και η Πλαστική.

Οπότε, ναι, για Παθολογία, ακόμα και σ' αυτή την ηλικία, δεν είναι τόσο απέλπιδα τα πράγματα.

Η δε notbad είχε αναφέρει εν ευθέτω χρόνω ότι είχε στο πρόγραμμα μια 40χρονη Ινδή με παιδί... :)

Υ.Γ

Τα ποσοστά από εδώ: http://www.ecfmg.org/echo/imgs-2013-match.pdf

Τροποποιήθηκε από kopritis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα, μιας που ζωντάνεψε το topic , θέλω να ρωτήσω κάποιον από τους παλαιότερους το εξής :

Σε θεωρητική βάση γίνεται να κάνεις Παθολογία στην Ελλάδα 3 χρονάκια, και μετά αφού προφανώς έχεις δώσει USMLE κτλ και έχεις όλα τα εχέγγυα, να μπεις στο match των fellowsip της IM που σε ενδιαφέρει.Γιατί κάποια πανεπιστήμια δέχονται, δεν το έχουν δηλαδή σαν προϋπόθεση να έκανες IM εκεί. Έστω πχ Πνευμονολόγος. Μάλιστα έχω δει και βιογραφικά, λίγων είναι η αλήθεια, σημερινών 60χρονων που το έχουν κάνει και κάναν 3 χρόνια το fellowship τους εκεί. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω, είναι αν έχετε ακούσει πρόσφατα να γίνεται, όσοι είστε η γυρίσατε από Αμερική. Και προφανώς δεν μιλάω για GI/Cardio, που έτσι και αλλιώς είναι απείρως ανταγωνιστικά, αλλά για fellowship τύπου Heme/onc κτλ. Έχετε δει κάποιον να το κάνει ? Εμένα μου φαίνεται μάλλον ανέφικτο με τα όσα ξέρω μέχρι σήμερα, αλλά θα με ενδιέφερε και η άποψη των υπολοίπων, Ευχαριστώ.

Η hem/onc εχει γινει αρκετα ανταγωνιστικη πλεον.

Τροποποιήθηκε από Nefelim22
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ε όποιον θεωρεί οτι εκπαιδεύτηκε στην Αμερική κάνοντας ενα μήνα-ενα εξάμηνο observership κάπου, ξερω γω λίγο με ενοχλεί. Αλλα το εχω ακούσει τόσες φορες στην ελλαδα, που πλεον ντρέπομαι να πω οτι εχω κανει ειδικότητα στις ΗΠΑ γιατι κανεις δεν πιστεύει μεχρι να δει το χαρτί του board. Αλλα αυτο ειναι μια κουβέντα που δεν εχει σχεση με εσενα και τι επιδιώκεις.

Εχω γνωρισει μεχρι ειδικευομενο Παθολογιας που ειχε ψαρωσει ολοκληρο νησι οτι σπουδασε ιατρικη και εκανε κομματι της ειδικοτητας του στην Αμερικη, μετα απο πολλες ερωτησεις φτασαμε στο "σπουδασα σε αγγλοφωνο πανεπιστημιο και εκανα ενα observership για 2 βδομαδες". Οτι δηλωσεις εισαι.

λυπάμαι που καταλήγω σε αυτή τη διαπίστωση, αλλά αυτός που αναφέρεις πιστεύω ότι έκανε πολύ καλά που δούλευε τον κόσμο...στην Ελλάδα ισχύει ό,τι δηλώσεις είσαι...εφόσον επικρατεί ένα τέτοιο σύστημα, όποιος πλασάρει τον εαυτό του καλύτερα, βγάζει τα περισσότερα χρήματα...δε διαφέρει σε κάτι ο συγκεκριμένος από τους αναγραφόμενους ''διδάκτωρ πανεπιστημίου...'' στην ταμπέλα του γραφείου ή κάποιος που έχει γίνει γνωστός σε ολόκληρη πόλη ως γιατρός αγώνων κλείνοντας μύτες ή το πιο τραγικό που μου έχει τύχει κάποιος να λέει ότι μιλάει με τον Γιακούμπ στο τηλέφωνο και να λέει διάφορες ιστορίες οι οποίες είναι πιστευτές στο ευρύ κοινό...είναι μια πραγματικότητα στην Ελλάδα....κατέληξα με πολλή δυσκολία σε αυτό το συμπέρασμα,αλλά εφόσον το συνειδητοποιήσεις ηρεμείς στο τέλος...όπως στην Αμερική απαιτούνται συγκεκριμένα προσόντα για να προσαρμοστείς, το ίδιο κι εδώ...μόνο που εδώ είναι διαφορετικής φύσεως...βέβαια, δεν ξέρω αν τελικά όλοι αυτοί προβάλλουν έτσι τον εαυτό τους γιατί είναι αρκετά έξυπνοι να κάνουν αποδοτικό μάρκετινγκ στην Ελλάδα ή απλά διακατέχονται με παραληρητικές ιδέες μεγαλείου, ναρκισισμό και διάφορα άλλα ωραία, οπότε είναι αντιδεοντολογικό να κρίνουμε ψυχικά νοσούντες....μια παρένθεση μόνο έκανα... δεν αξίζει να χαραμίσουμε αυτό το topic για συζητήσεις περι Ελλάδος καθώς όσοι ψάχνουν εδώ πιστεύω βλέπουν λίγο πέρα από τη μύτη τους...ίσως αν ανοίξουμε θέμα ''Ο ΦΑΝΤΑΣΜΕΝΟΣ'' να συλλέξουμε περισσότερες εμπειρίες

Easy peasy lemon squeezy που λενε και τα αμερικανακια μου. Ενα ενα τα boards εχουν online λίστες για το αν κάποιος ειναι board certified. Αν ο οποιος σας λεει για ΗΠΑ, πατήστε το ονομα του και δείτε αν ειναι board certified. Και αν δεν τον βρείτε ρωτήστε τον γιατι δεν εχει τον τίτλο στις ΗΠΑ. Και ποσταρετε τις απαντήσεις :P η σελίδα ανανεώνεται τύπου 20 μέρες αφού πάρεις τον τίτλο...

Να κανεις fellowship χωρις residency ειναι εφικτό αλλα ειναι ΤΟΣΗ μανούρα που πραγματικά ειναι πιο ευκολο, στην παθολογία τουλάχιστον, να κανεις το residency πρωτα. Πρεπει να χτισεις βιογραφικό, να βρεις ενα προγραμμα που δεν καλύπτει θέσεις απο εγχώριους αποφοίτους residency, να εχει διαθεςη να σε πάρει, να εχει λεφτά να σε πάρει, να περάσεις τον σκόπελο του licensing απο την πολιτεία, και να ξεκινήσεις σαν fellow (δλδ σαν τελειωμένος Παθολόγος που ξερεις ολα τα bells and whistles του πως λειτουργεί ενα νοσοκομείο, προγραμμα, ηλεκτρονικό σύστημα, φοιτητές, νοσηλεύτριες, residents, attendings στις ΗΠΑ)...στις ΗΠΑ σε αντίθεση με την ελλαδα δεν εχει πατερναλιστικό σύστημα να κοιτάνε δέκα επιμελητές τι κανεις, ο επιμελητής δεν ειναι ο Μπαμπας σου εχει εκπαιδευτικό κ συμβουλευτικό ρόλο. Τελος παντων, σαν επιμυθιο και με πιο αισιόδοξη νότα, δεν εχω γνωρίσει κανέναν που να προσπάθησε σοβαρά για ΗΠΑ και να απέτυχε :)))) οποτε αν το εχετε πάρει απόφαση just do it.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Παιδες γνωριζετε μηπως τι επιλογες υπαρχουν στις ΗΠΑ για καποιον που δε θελει να ασκησει αμεσα κλινικη ιατρικη;

Πχ μετα απο ενα διδακτορικο εκει , υπαρχει περιπτωση καποιος να βρει μια ερευνητικη θεση ωστε να συνεχισει να ασχολειται αποκλειστικα με ερευνα σε ενα συγκεκριμενο αντικειμενο; Υπαρχει ' πολυ κακο κλιμα' λογω του τεραστιου ανταγωνισμου και της κακης οικονομιας;

Τομεις οπως επιδημιολογια κλπ που ειναι αρκετα ανεπτυγμενοι στο εξωτερικο αποτελουν αξιοπρεπεις επιλογες;

Εχω διαβασει για δυνατοτητα εργασιας σε φαρμακευτικες βιομηχανιες, σε δικηγορικα γραφεια ως συμβουλος επι θεματων ιατρικων γνωματευσεων κλπ

Γενικα, θα ηταν πολυ χρησιμο αν καποιος που ειχε αναλογη εμπειρια απο γνωστους/φιλους κλπ μπορουσε να γραψει 2 λογια.

Τροποποιήθηκε από Nefelim22
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδες γνωριζετε μηπως τι επιλογες υπαρχουν στις ΗΠΑ για καποιον που δε θελει να ασκησει αμεσα κλινικη ιατρικη;

Φυσικά, άλλωστε, πολλοί πάνε π.χ. για να ξεκινήσουν σε κάποια φάση ειδικότητα, και δεν έχουν καν USMLEs, αλλά κάνουν έρευνα για να τους πάρουν. Είναι δηλαδή αρκετά πιο εύκολη η διαδικασία της έρευνας.

Πχ μετα απο ενα διδακτορικο εκει , υπαρχει περιπτωση καποιος να βρει μια ερευνητικη θεση ωστε να συνεχισει να ασχολειται αποκλειστικα με ερευνα σε ενα συγκεκριμενο αντικειμενο; Υπαρχει ' πολυ κακο κλιμα' λογω του τεραστιου ανταγωνισμου και της κακης οικονομιας;

Είναι ο κανόνας αυτός που λες, όχι "απλά μια περίπτωση". Υπάρχουν πολλοί μεταδιδακτορικοί.

Τομεις οπως επιδημιολογια κλπ που ειναι αρκετα ανεπτυγμενοι στο εξωτερικο αποτελουν αξιοπρεπεις επιλογες;

Ναι, είναι αξιοπρεπείς επιλογές, εννοείται αυτό.

Εχω διαβασει για δυνατοτητα εργασιας σε φαρμακευτικες βιομηχανιες, σε δικηγορικα γραφεια ως συμβουλος επι θεματων ιατρικων γνωματευσεων κλπ

Ναι. Αυτό υπάρχει και στην Ελλάδα άλλωστε. Πόσο μάλλον στις ΗΠΑ. Για να γίνεις όμως σύμβουλος επί ιατρικών γνωματέυσεων, δηλαδή εμπειρογνώμονας, πρέπει να είσαι ειδικός σε κάτι. Δηλαδή, π.χ. Αν έχει γράψει μια γνωμάτευση ένας ορθοπεδικός, πρέπει να είσαι και εσύ ορθοπεδικός και expert στο θέμα για να την κρίνεις ως εμπειρογνώμονας. Αυτό εξυπακούεται. Πώς άλλωστε μπορείς να γίνεις ειδικός αν δεν είσαι τουλάχιστον το ίδιο; Αν εννοείς να κάνεις έρευνα σε φαρμακευτική, από τη στιγμή που είσαι PhD, φυσικά και μπορείς!

Γενικα, θα ηταν πολυ χρησιμο αν καποιος που ειχε αναλογη εμπειρια απο γνωστους/φιλους κλπ μπορουσε να γραψει 2 λογια.

Σου έγραψα "2 λόγια", λόγω στενότητας χρόνου. Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο το λιγο που το ειχα ψαξει στην περιοχη μου, τουλαχιστον σε φαρμακευτικες κατι βρισκεις με λιγο ψαξιμο. Σαν research assistant/coordinator κτλ υπαρχει ζητηση σε πολλα πανεπιστημια και σε εταιρειες, απλα αν ζητανε προϋπηρεσια λιγο δυσκολο να πιασουμε τα κριτηρια τους με τα ελληνικα δεδομενα (αυτα που ειχα δει συνηθως ηθελαν κανα δυο χρονια ερευνα στο παρελθον, γνωση του σχετικου λογισμικου κτλ). Επισης γενικα στην ερευνα (αν δεν την χρησιμοποιησεις σαν σκαλοπατι για connections και μετεπειτα ειδικοτητα και θελεις να την κανεις σαν βιοποριστικο επαγγελμα) οι γιατροι θεωρουνται overqualified με τα καλα και τα κακα του, απο τη μια χαιρονται να δουν ενα MD στο βιογραφικο, απο την αλλη θα το ψαξουν λιγο παραπανω γιατι φαινεται περιεργο ενας γιατρος να ερχεται για να ασχοληθει 100% με ενα επαγγελμα που θα του αποφερει κλασμα οσων θα εβγαζε σαν κλινικος.

Χωρις καμια αμφιβολια αν θελεις να ασχοληθεις οι ευκαιριες εδω ειναι απειρως περισσοτερες απο τις (μηδενικες) αντιστοιχες στην Ελλαδα και αξιζει να το ψαξεις. Τεραστιος ανταγωνισμος στην ερευνα δεν υπαρχει και η "κακη οικονομια" ειναι κατα ενα μερος urban legend που λενε στην Ελλαδα εδω και χρονια για να νιωθουμε καλυτερα με τα χαλια μας. Δυσκολιες μπορει να υπαρχουν αλλα δεν πιανουν τον τομεα της Υγειας εκτος και αν εισαι ασθενης, ο βασικος μισθος αν τηγανιζεις πατατες στα McDonalds ειναι $7.5 την ωρα και στην Ελλαδα δεν θυμαμαι να εβγαλα ποτε τοσα σαν νεος γιατρος.

Τωρα για γνωματευσεις κτλ δυσκολευει το πραγμα, και ειδικος πρεπει να εισαι οπως ανεφερε ο Ortho (εννοειται με ειδικοτητα στην Αμερικη) και εκει πεφτουν λεφτα οποτε θα υπαρχει ο αντιστοιχος ανταγωνισμος.

Μπες σε μερικα sites με αγγελιες για δουλειες, ψαξε οτι εχουν για research (ξεκινα με τις πολιτειες που σε ενδιαφερουν γιατι θα χαθεις). Αν εχεις στο μυαλο σου συγκεκριμενα Πανεπιστημια συνηθως στο site τους εχουν κι αυτα αγγελιες για δουλειες, πχ http://www.hr.duke.edu/jobs/apply/index.php. Τουλαχιστον θα παρεις μια ιδεα τι ζητανε και τι μισθους προσφερουν.

Τροποποιήθηκε από seekerus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γεια χαρά. Μετά την ανακοίνωση των καλών αποτελεσμάτων στο στεπ 1 (260+) ψάχνομαι για κάποιο elective. Ενδιαφέρομαι για παθολογία. Είμαι στο 5ο έτος. Cleveland και Mayo έχουν σημαντικό prestige χωρίς να ζητούν πολλά fees αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πάρεις LORs. Έχετε κάποια άλλη πρόταση να ψάξω ιδιαίτερα;; Ευχαριστώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 months later...

Γεια χαρά. Μετά την ανακοίνωση των καλών αποτελεσμάτων στο στεπ 1 (260+) ψάχνομαι για κάποιο elective. Ενδιαφέρομαι για παθολογία. Είμαι στο 5ο έτος. Cleveland και Mayo έχουν σημαντικό prestige χωρίς να ζητούν πολλά fees αλλά δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να πάρεις LORs. Έχετε κάποια άλλη πρόταση να ψάξω ιδιαίτερα;; Ευχαριστώ.

Πολλα συγχαρητηρια, φοβερο score. Και τα δυο μερη ειναι εξαιρετικα, για παθολογια ομως η Mayo ειναι κορυφαιο προγραμμα, το Cleveland Clinic καλο αλλα οχι top-tier, τα fellowships ομως ειναι κορυφαια και στα δυο ιδρυματα. Το Cleveland Clinic δεχεται πιο πολλους IMG, η Mayo ελαχιστους, ομως ενας απο αυτους ειναι αποφοιτος Ελληνικου πανεπιστημιου, οποτε ζυγισε τις επιλογες και αποφασισε. Καλη επιτυχια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 4 months later...

OK, here's the thing: You guys should aim for a MINIMUM of 250. REGARDLESS OF SPECIALTY (exceptions: neurology/psychiatry/pathology and very few others). Then, if you are aiming towards a COMPETITIVE SPECIALTY = a specialty that gives you more compensation = a specialty that has interventions (eg. ortho = 550K/year), you should FIRST apply for research BEFORE applying to the specialty. If you are aiming towards a LESS-COMPETITIVE SPECIALTY = a specialty that gives you less earnings (eg. IM = 250K/year), the 250+ score by itself is ENOUGH to get you a spot WITHOUT research.

Step 1 score is where all the money is. If you have let's say a 235, you WILL STRUGGLE, even for internal medicine spots. For example you may have to do research for 2-3 years before you can match in IM, whereas if you had 250+ you would have matched directly!
Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γεια σας είναι η πρώτη φορά που γράφω οπότε συγχωρέστε με για τυχόν λάθη.

Ευχαριστώ πολύ όλους που γράφουν και δίνουν αυτές τις σημαντικές πληροφορίες και μοιράζονται τις εμπειρίες τους.

είμαι 2ο έτος ακόμη στην ιατρική αλλά επειδή ενδιαφέρομαι για ειδικότητα στις ηπα και συγκεκριμένα στην παιδιατρική μάλλον έχω αρχίσει να το ψάχνω.

Σκέφτομαι να δώσω step1 στο 4ο ετος και step2 αμέσως αφού με το καλό τελειώσω. Λέω και για elective προηγουμένως ή observership μετά.

Σκέφτομαι να κάνω intership παιδιατρική και μετά κάποιο fellowship. . . .αλλά δεδομένου λέμε τώρα ότι τα πάω πολύ καλά στα steps χρειάζεται και έρευνα;και ειλικρινά πιστεύετε ότι αξίζει τον κόπο και το κόστος;(να ξέρω αν είναι από τώρα που δεν έχω αρχίσει ακόμη μην κάνω όνειρα) και θα μπορέσω έπειτα και να βρω εκεί αξιοπρεπή θέση;(το ότι υπάρχει διάθεση να διαβάσω και να προσπαθήσω πολύ είναι αυτονόητα) Ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.