Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

γεια σας και απο εμενα θα ηθελα να ευχαριστησω ολους οσους ετοιμαζονται/κανουν ειδικοτητα στην αμερικη, αφιερωνουν μερος απο τον λιγοστο ελευθερο χρονο τους και μεταφερουν τις γνωσεις και τις εμπειριες τους σχετικα με την μεταναστευση στην αμερικη σε εμας που σκεφτομαστε και προβληματιζομαστε για το μελλον μας ως γιατροι....

θελω να πω οτι ειμαι φοιτητης και μπαινω στο 3ο ετος ειμαι πολυ μικρος για να ξερω τι ειδικοτητα θελω να κανω (δεν τις εχω καν διδαχθει ακομα) αλλα εκτος αυτου επειδη εχω καταλαβει οτι στην χωρα του βυσματος δεν υπαρχει μελλον καλο ειναι απο μικρος να μαθω και τις εναλλακτικες οδους που εχει καποιος μετα το πτυχιο για ειδικοτητα.... τελος παντων μολις τελειωσα και τις 112 σελιδες του thread και θελω να ρωτησω τις εξης αποριες

1 οι αμερικανοι φοιτητες ιατρικης δινουν το στεπ1 στο 2ο ετος οκ αλλα σε ποιο ετος δινουν το στεπ2 ck και cs? μετραει αρνητικα αν δωσεις το πρωτο και μετα το δευτερο μετα απο 1-2 χρονια ας πουμε η ειναι καλυτερα στην ιδια χρονια? επισης το χρονικο περιθωριο μεταξυ ck και cs το μετρανε?

2 εχει αναφερθει οτι οποιος παει στην αμερικη κατα προτιμηση να μην εχει στο νου του απολυτα μια ειδικοτητα αλλα πολλες, αλλα ο αλεφαντος ειχε πει σε ενα ποστ του οτι σε συνεντευξη γ/χ αμα εβρισκαν οτι ο υποψηφιος ενδιαφεροταν και για αλλη ειδικοτητα αυτοματως τον εκοβαν... μπορουν να σε ρωτησουν αν θα εκανες/ηθελες αλλη ειδικοτητα σε συνεντευξη? μπορουν να ελεγξουν αμα εκανες αιτησεις σε μια η περισσοτερες ειδικοτητες ?επιτρεπεται στην αιτηση σου να δηλωσεις διαφορες ειδικοτητες ετσι δεν ειναι?

3 καποιος εγραψε οτι μαλλον το πανεπιστημιο πατρων κανει συνεργασια με το john hopkins hospital και επειδη εχω περασει πατρα πηγα το εψαξα και οντως ισχυει ! λετε αυτο να βοηθησει για κανα elective/research στο μελλον? ειναι καλο το νοσοκομειο αυτο?

κλεινοντας θα ηθελα να πω κατι σχετικα με τις εξετασεις usmle δεν εχω αρχισει ακομα προετοιμασια δεν ξερω πως ειναι αλλα πιστευω οτι εμεις οι φοιτητες που εχουμε περασει σε ελληνικο πανεπιστημιο δεν πρεπει να κολωνουμε και να φοβομαστε αλλα εχουμε πλεονεκτημα απεναντι στους αλλους γιατι εχουμε ηδη την εμπειρια των πανελληνιων... εχουμε την εμπειρια του να κρινεται ολος ο κοπος που κανεις 2 χρονια σε μια μερα και να καταφερνουμε να μπαινουμε στις πιο υψηλοβαθμες σχολες.... τετοιο στυλ ειναι και το usmle πιστευω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Καλησπερα

Θα ηθελα να ρωτησω αν ακομα λειτουργει το prometric για το στεπ 1 στη Θεσσαλονικη.Εδωσε καποιος προσφατα εκει; και αν ναι πως ειναι σαν χωρος απο θεμα ησυχιας, υπολογιστων κλπ. Εψαξα στο site της https://www.prometric.com/ και το αναφερει ως επιλογη για το στεπ 1 αν πατησει καποιος locate test center.Απο την αλλη καπου ειχα ακουσει οτι δε γινεται να δωσεις εκει πλεον, αλλα φαση ραδιο αρβυλα.Οποιος ξερει σιγουρα θα ημουν ευγνωμων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Οι εξετάσεις έχουν δυσκολέψει αρκετά. Έχει γίνει αρκετά σημαντική αλλαγή στο USMLE Step 1, από 11 Μαΐου 2015, σε σχέση με πριν. Εκτός από το ότι ο αριθμός των ερωτήσεων ανά ωριαίο block έγινε από 44 από 46, και μεγάλωσαν οι εκφωνήσεις, πλέον τα ΝΒΜΕ ΔΕΝ ΠΡΟΒΛΕΠΟΥΝ με ακρίβεια όπως παλιά το τελικό SCORE.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ortho ευχαριστούμε πολύ που συνεχίζεις να γράφεις και να αφιερώνεις από το χρόνο σου σε εμάς δίνοντας πληροφορίες. Μπορεί το step 1 να δυσκόλεψε όμως αυτό ισχύει για όλους οπότε με πολύ κόπο φαντάζομαι ότι πάλι όλα είναι δυνατά, σωστά? Γενικά μήπως η ειδικότητα και η εργασία εκεί έχει γίνει άπιαστο όνειρο? Δηλαδή ένας IMG με πολύ μα πολύ διάβασμα μπορεί να ελπίζει σε μία θέση για παιδιατρική ή internal ή family med? Αξίζει να ξεκινήσει κάποιος διάβασμα και προσπάθεια ή καλύτερα να στραφεί αλλού?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, φυσικά και δεν είναι άπιαστο όνειρο, το θέμα στα USMLEs δεν είναι το ΠΟΛΥ διάβασμα, είναι το σωστό (cost-effective) διάβασμα, το οποίο διαφέρει πολύ από την "παπαγαλία" ή την απλή απομνημόνευση, το διάβασμα από σωστές πηγές, στην κατάλληλη φάση της προετοιμασίας η καθεμία, σωστή στρατηγική στην προετοιμασία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dr.eamland

Τα βήματα για Ειδικότητα στις ΗΠΑ

Πέμπτη 5 Νοεμβρίου 2015

ώρα: 5:00 μμ

Αμφιθέατρο: "Φαίδων Φέσσας", Λαϊκό Νοσοκομείο, Ιατρική Σχολή Αθηνών

 

This is an excellent opportunity for anyone, regardless of their level in medical school or their current level of interest, in getting a pretty good idea of medical and surgical residencies in the US. Many topics will be discussed and I will be giving a couple of talks and moderating the sessions. These will include, but not limited to: the strategy of getting into a US residency program, USMLEs steps 1, 2 and 3, how to find research in the US, what is the timeline of applications, VISAs and other logistics. Finally, each one of us will provide their personal experience from the US enriched by their personal scent as well. We will address all your questions in order to help clarify the frequently daunting issue of how to get a medical residency in the US.
I would encourage medical students of all years of study and young doctors to attend, as this will prove to be a valuable experience regardless of your current stage of interest and/or preparation.

 

 

Facebook Link Εκδήλωσης

dreamland2.jpg

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδιά,θα ήθελα πολύ να μιλήσω με κάποιον που κάνει Ν/Χ residency .Μήπως είναι κάποιος εδώ ή έχουμε κάποιο email?Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Χρόνια πολλά παιδιά!! θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορείς να κάνεις elective μετά το 6ο έτος. Εννοώ να μην έχεις παρει πτυχίο, να χρωστάς κάποια μαθήματα και να κανεις elective στις αρχές του 7ου έτους. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Γεια σε όλους , δεν εχω ξαναποστάρει εδώ αλλά έχω διαβάσει όλο το thread και με βοήθησε αρκετά όταν ψαχνόμουνα για το step 1 οπότε προσθέτω και εγώ την εμπειρία μου ( είναι στα αγγλικά γιατι το παίρνω αυτούσιο από αμερικανικο φορουμ που μιλούσα με τους εκεί φοιτητές )  μήπως βοηθήσει τους επόμενους.. Καλο κουράγιο σε όλους όσους προσπαθούν για US!

Εγώ έδωσα παραμονη χριστουγεννών και πήρα το score μου 4 βδομάδες μετα --> 263 . Το επίπεδο μου οταν ξεκίνησα prep ήταν ουσιαστικά ανίδεος , σαν να μην έχω κάποια ιδιαίτερη επαφή με Ιατρική , οπότε αν κάποιος νιώθει το ιδιο μην απογοητεύεται , όλα γίνονται αν προσπαθήσει κανείς. Εμένα μου πήρε γύρω στους 8 μήνες

First about test: Its doable.. Most of the questions test super classic concepts but they may twist it a bit so you can never be sure .. I felt like I was guessing in >40% of my questions… They took a great effort to make even simple stuff as vague as possible . I got tricked in stupid answers in at least 5 questions! Like when i saw the answer in FA i wanted to hit my head on the wall.. Anyways the questions are like that : 5% super easy , just a random guy off the street can answer them , 10% easy for med student , 40% normal stuff but twisted , 35% kinda hard but doable , 5% impossible!! ( i have never seen this stuff in my life before , total guess) Don't care about this last 5% unless you are shooting for 280.. They put them in there so noone can ever answer all the questions correct

About time : I had like 10-15 mins spare in each block that I used as extra break to relax , reviewing stuff tends to make me over think and do stupid mistakes.. Last 2 blocks i finished just on the hour mark because I was tired and wasn't 100% focused ( checked ceiling , floor , other people etc.. ) Did a total of 2hours break

Be very careful with red bull and other similar products .. I wasn't used to it and chugged one before my 2nd block and i thought my heart was gonna break and got super dizzy during the last 10q's of the block ( hope i didn't bomb them…) Had to take 30 min break to get well again… If u don't drink that stuff regularly stick to good old coffee

επίσης απαγορεύεται το κάπνισμα οπουδήποτε εκει μέσα και δεν μπορείς να βγείς εξω , οπότε προσοχή , καπνίστε full πριν μπειτε η ηλεκτρονικο ( Ισως επιτρεπεται ) η nicorette . Καθεσαι μεσα γυρω στο 8ωρο

Minutiae questions were around 5 in my test , so don't get too crazy with memorizing .. Also i had ZERO questions on milestones!!! GOOD RIDDANCE , i never bothered to 100% memorize it and never will , also ZERO questions on lysosomal storage diseases… GOOD RIDDANCE too!

I truly think that if someone reads through FA and truly tries to understand it instead of just trying to memorize it he will do great on this test .

About anatomy… like 20 questions max about classic stuff , 3-4 WTF minutiae that only anatomy professors can answer , so just stick with FA uWorld

Prep timeline : 

First 4 months were full time studying , had no rotations etc... Last 4 months , except final one I had rotations , but in Greece rotations are like 1 hour checking pts with attending , 1 hour smoking , chit-chat and coffee in hospital caffeteria , then 30min-1hour lecture , so I had plenty of spare time . Final month I just ditched the rotation , who cares about Urology.. My background knowledge was essentially ZERO , so if I can do it , everyone can.
Basically the ZUM ZUM method with little modifications : 3-4 months all day reading books and FA , 1 month Kaplan q bank , then 2nd pass of FA , then Uworld 1 month , then 2 weeks only FA .. No time to finish 3rd pass .. Was so burnout , i could read like 2h/day max in final week.Total around 8 months with 1 week summer break.
Also I did my prep organ-system wise and not discipline wise as Zum-Zum suggests

Zum - Zum method : http://www.usmle-forums.com/usmle-step-1-recommended-threads/2271-zumzum-method-usmle-step-1-preparation-schedule-plan.html

My prep : 
(οπου Kaplan = Kaplan Lecture Book + αντίστοιχα lectures από Kaplan Classroom Anywhere 2014 που κυκλοφορούσε σε torrent)

Path : Pathoma in 3rd year ( now I am fifth year , just reviewed a little and annotated to FA ) Goljan one pass in the beggining and annotated to FA what i found important , Webpath ( GREAT use it if you have time) + Goljan lectures ( hear them if you can , got at least 5 q's right due to listening to the Path master ) No kaplan lectures or book , Barone was funny but half of the lecture was jokes , i aint got time for that..

Biochem/Molecular/Genetics : Kaplan + HY molecular just a little bit about the developmental genes + FA . More than enough , they ask standard stuff but VERY twisted

Immuno/Micro : Kaplan + FA + Sketchymicro + How the immune system works ( PERFECT BOOK , read it if you have time) Kaplan redundant for micro , maybe general chapters and Chapter with clinical presentations , just to get a hold on it , no memorizing.. Kaplan also good for some immunology concepts , still the other book ROCKS

Stats / Behavioral / Ethics blah blah : Kaplan + FA ( wanted to do khans book , had no time..) So much guessing on those.... Stats very straightforward , I thought '' Are they kidding me?? It cant be that simple..'' , Psychiatry / Psychology ridiculously easy

Anatomy /Neuro : Kaplan / HY Gross(clinical vignettes only ) / FA--> Neuro super simple on my test .. all these pathways and brain stem memorizing… total waste.. Dont care that much about anatomy imo .. study the standard stuff and guess on the rest

Pharm : Kaplan + FA ( so many drugs , so little time… i got 2 wtf q's on drugs that i think no resource could ever prepare you for ) . Remember Rule about CYP450 isoforms.. If they ask about it , 90% of time its CYP3A4 . 

Physio : Kaplan / Wikipedia/ FA Try to put extra effort here so no arrow q's can scare you , lectures on that stuff really important , you just cant grasp these from a book . Had highest performance on physio with that combo . Best way to understand physiology is to see it in action , so I recommend trying to get some ICU exposure if its possible in your med schools , 1wk was enough to ingrain resp/CV physio to my brain

Qbanks: Each took me ca. one month to finish , I did only one pass random timed in each , blocks of 44qs
Kaplan --> 80%
Uworld --> 88%

Practice Tests-- > 6wks prior : NBME 11- 262-660( But i cheated in 2q's)
4wks prior : UWSA -2 : 265+
3wks prior : UWSA - 1 : 262
2wks prior : NBME -17 : 266/680

Remember its doable,stick with the basics and master them!!

Good luck to everyone!!

 

 

Τροποποιήθηκε από tas15
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επίσης για ατομα που θέλουν να δώσουν σχετικά σύντομα , για μένα ιδανικα ειναι 4ο έτος τέλη καλοκαιριού.. Βάζεις ακτινο χειμερινό και μετα παθολογια σωτηρία/χειρουργικη λαικο στον Κουράκλη που πρέπει να πηγαίνεις  κανα 2ωρο την μερα( και αν , εγω εφευγα και στην ωρα , Ελλαδάρα!!) , τους γράφεις όλους και ασχολείσαι με στεπ 1 Φλεβάρη-Αυγουστο/Σεπτέμβριο( ενα 7μηνο είναι υπεραρκετό για καποιον που δεν είναι τελείως ασχετος οπως ήμουνα εγώ) Χάνεις ενα καλοκαίρι και ίσως κόπεις Χειρουργική μονο ( Παθολογία 2 μονο με διαβασμα απο στεπ εγραψα 8 ) αλλα έχεις τελειώσει το πιο άχαρο στεπ αρκετά νωρίς

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλημερα

 

Σχετικα με τις μεταφρασεις των αντιγραφων πτυχιου θελω να ρωτησω.πρεπει να ειναι οπωσδηποτε απο τη μεταφραστικη υπηρεσια;εχει κανει καποιος απο σας τη διαδικασια με τη μεταφραση μεσω αποστολης με κουριερ;για θεσσαλονικη υπαρχει καποια εναλλακτικη;

 

Ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 5 months later...

Παιδιά ένα μεταπτυχιακό από καλό ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο μετράει καθόλου για την ειδικοτητα στιε ΗΠΑ?  Ξέρω ότι αλλά είναι τα πρωτεύοντα και κυρίως το σκορ,  αλλά θα βοηθήσει καθόλου? 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

17 hours ago, darkknight said:

Παιδιά ένα μεταπτυχιακό από καλό ευρωπαϊκό πανεπιστήμιο μετράει καθόλου για την ειδικοτητα στιε ΗΠΑ?  Ξέρω ότι αλλά είναι τα πρωτεύοντα και κυρίως το σκορ,  αλλά θα βοηθήσει καθόλου? 

Όχι. Δεν είναι κάτι σημαντικό.

π.χ. σκορ 250 και τίποτα άλλο >>>> σκορ 220 + 3 μεταπτυχιακά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

 Επίσης κατά πόσο μετράνε τα observership?  Αν είσαι ήδη αποφοιτος και δεν είχες κάνει elective ως φοιτητής ποιες οι πιθανότητες να βρεις θέση μόνο με ένα καλό σκορ η στην καλύτερη περίπτωση καλό σκορ +observership ? Για εύκολη ειδικοτητα τύπου παιδιατρικής η παθολογια μιλάω πάντα. Και όχι για τοπ πρόγραμμα, δε με νοιαζει αν είναι και μικρότερο κέντρο γιατί νομίζω ότι οπουδήποτε στις ΗΠΑ καλύτερα από Ευρώπη. 

Τροποποιήθηκε από darkknight
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Okay, here's the deal. For an easier (not easy in any case) specialty, like pediatrics or internal medicine you need a high score, preferably 250+. It seems paradoxical, but for a LESS competitive specialty you need higher scores. This is because it's the only thing that you have. For more competitive specialties you will have done research, have letters from them etc. so if you have let's eight 240, they will not say that this is a bad score because you will also have help from your mentors. In a less competitive specialty, you can find a spot "telescopically", i.e. being in Greece and just applying with a good score.

Now, as far as observerships, those are not really worth the time in general. The reason is that by definition they are not hands-on, so you are shadowing somebody and not really taking part in patient care. Therefore the letter that you're going to get is something along the lines "he had a pleasant personality, and a nice big smile". The letter will not talk about your abilities as Dr. as far as patient care, because you are going to be able to examine any patients! Therefore what I would suggest is concentrate on your score. In any case we can talk again after you get a great score. If you don't get a great score then that's very problematic. Getting great score requires tremendous effort and dedication. Get that first and then we can discuss about electives if you like. I hope this helps.

 

dictated but not read with Dragon naturally speaking.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Επίσης είχα ακούσει ότι επειδή αυξήθηκαν οι απόφοιτοι αλλά οι θέσεις ειδικότητας έμειναν ιδιες πλέον η παθολογια είναι το ίδιο δύσκολο με τη χειρουργική.  Ισχυει κάτι τέτοιο?  Νομίζω έτσι είχε ακουστεί το 2014.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι. Πάρε 250+ στο step 1. Το λένε οι στατιστικές. www.nrmp.org

Η συμβουλή μου είναι να παρακολουθείτε τα νούμερα της κάθε χρονιάς από τις επίσημες πηγές. Αυτό είναι το αντικειμενικό, γιατί στο internet, αφ'ενός υπάρχει "κάθε καρυδιάς καρύδι" και αφ'ετέρου ο καθένας "μπορεί να λέει ό,τι θέλει". Ελπίζω να βοήθησα.

Τροποποιήθηκε από Ortho
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Υπάρχει καμία πιθανότητα πλέον για Η1Β με την μια (σε παθολογία ή psych) ή πάνε αυτά; Γιατί το home requirement της J1 (ή τα 3 χρόνια σε άγονο) είναι ένας μπελάς. Επίσης ισχύει ότι η ΕΜ έχει γίνει ανταγωνιστική αρκετά και δεν είναι πλέον ανοιχτή σε FMG μόνο με καλά σκορ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας. Τελείωσα το καλοκαίρι από τη σχολή της Κρήτης. Εχω δηλώσει αγροτικό (περιμένω διορισμό ) και σκέφτομαι να ξεκινήσω διάβασμα για step 1. Πιστεύετε ότι kaplan notes and videos plus pathoma plus FA  αρκούν για να γράψω ένα καλό σκορ και να πιάσω κάποια παθολογική ειδικότητα όπως ,γαστρεντερολογία ? Πόσο καιρό αναμένεται να χρειαστεί παράλληλα με τη δουλειά? Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.