Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

Γεια σας! Θα θελα να κανω κάποιες αρχικές ερωτήσεις και ευχαριστω για την κατανόηση :

1) Έχω πάρει την αποφαση να δοκιμάσω για Ψυχιατρική στην Αμερική γιατι έχω στόχο τον ερευνητικο τομέα , με την προοπτική ότι η ειδικότητα εκεί δίνει τα καλύτερα εφόδια και επιλογές για αυτό. Το εχω συζητήσει αρκετά με άτομα που κάνουν Ψυχιατρική στο εξωτερικό αλλά θα θελα γνώμες για το κατά πόσο όντως η Αμερική προσφέρει τα καλύτερα εφόδια και προοπτικές για έρευνα από την Ευρώπη π.χ. ή δεν έχει ιδιαίτερη διαφορά.

2) Γνωρίζω ότι οι παθολογικές ειδικότητες είναι σχετικά πιο προσβάσιμες, δυνατες και για καλά νοσοκομεία, οτι κύριο ρόλο παίζει ο πολύ ψηλός βαθμός στα Steps (260αρια και ) και κατά δεύτερο απαιτούνται ,μετά το step 1, κάποια clinical rotations ,ίσως καποια LoRs και research εκεί. Πόσο ρεαλιστικό είναι η ειδικότητα σε ένα πολύ καλό πανεπιστημιακό νοσοκομείο που θα προσφέρει μετά τις ενδεχόμενα καλίτερες ερευνιτικές δυνατότητες ;

Είμαι 4ο έτος και μετά από ένα χρόνο σκέψη αποφάσισα οτι σίγουρα είμαι διατεθημένος για αυτο, ίσως λίγο καθυστερημένα αλλά δεν με πειραζει καθόλου να καθυστερήσω λιγο το πτυχίο αν χρειαστεί.

Eυχαριστώ !

Τροποποιήθηκε από ngl
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Βοήθεια παιδιά γιατί έχω μπλεχτεί με τα γραφειοκρατικά. emranting

Τα transcripts προς το ECFMG χρειάζονται σφραγίδα Χάγης; Και αν ναι, σε ποια μπαίνει η σφραγίδα; Στα ελληνικά, στα μεταφρασμένα ή και στα δύο;

Ευχαριστώ

Δεν θυμαμαι να χρειαστηκα σφραγιδα Χαγης σε τιποτα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Βοήθεια παιδιά γιατί έχω μπλεχτεί με τα γραφειοκρατικά. emranting

Τα transcripts προς το ECFMG χρειάζονται σφραγίδα Χάγης; Και αν ναι, σε ποια μπαίνει η σφραγίδα; Στα ελληνικά, στα μεταφρασμένα ή και στα δύο;

Ευχαριστώ

Δεν θυμαμαι να χρειαστηκα σφραγιδα Χαγης σε τιποτα

Οκ, σε ευχαριστώ πολύ Seekerus!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

αν και το θέμα έχει ξανασυζητηθεί θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν κάποιες πιο προσφατες εμπειρίες στο θέμα των visa J1 και Η1Β.

Πιο συγκεκριμένα, απ'ό,τι έχω διαβάσει σε forums για κάποιον που ενδιαφέρεται για internal medicine και στην συνέχεια ένα fellowship είναι σημαντικό πλεονέκτημα το να έχει J1 visa σε σχέση με Η1Β. Αυτο όμως προϋποθέτει ότι στο τέλος της ειδικότητάς του είναι υποχρεωμένος να επιστρέψει στη χώρα του για 2 χρόνια. διαφορετικά μπορεί να πάρει j1-waiver αν πάει να δουλέψει σε underserved area για μινιμουμ 3 χρόνια. κι ακομα σε αυτη την περίπτωση δεν είναι δεδομένο ότι θα βρει j1-waiver θέση καθώς αυτές δίνονται συνήθως σε primary care physicians.

Είχε κάποιος μια ανάλογη εμπειρία; δηλαδη αναγκάστηκε να επιστρέψει ελλάδα για 2 χρόνια μετά από τόσο κόπο και χρόνια στην Αμερική ή κατάφερε με κάποιο τρόπο να μείνει αμερική χωρίς να είναι αναγκασμένος να δουλέψει στις underserved areas (τι εννοούν; αλάσκα φάση ;)) ; γιατί αν η κατάσταση είναι έτσι, αν εξαιρέσει κανείς την ποιότητα εκπάιδευσης κατά την ειδικότητα, οι προοπτικές ενός FMG μετά την ειδικότητα φαντάζουν όχι και τόσο καλές, ακόμα κι αν τελείωσε fellowship cardio/GI σε κορυφαίο πανεπιστήμιο.

Επειδή τα περισσότερα που γράφονται είναι για το κομμάτι πριν βρει κανείς θέση, θα ήθελα να ακούσω εμπειρίες για το κατα πόσο ρόδινα είναι τα πραγματα μετα από την ειδικότητα. γιατί φαντάζομαι όσοι πάνε στην άλλη άκρη του ατλαντικού, θα ήθελαν να κάτσουν εκεί για λίγα χρόνια εργασίας μετά την ειδικότητα, κι όχι να αναγκαστούν να βγουν απο το σύστημα για 2 χρονια επιστρέφοντας ελλάδα.

Τροποποιήθηκε από rolgar
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

και άλλο γραφειοκρατικό μπλέξιμο...

παιδιά όποιος μπορεί ας βοηθήσει plzzzzz...

έστειλα τα χαρτιά στο ECFMG, η φορμα 186 έγινε δεκτή και μου στέλνουν απόρριψη της αίτησης γιατι ''δε προσκόμισα αντίγραφο πτυχίου και επίσημη μετάφραση αυτού''.(Είχα στείλει ακριβές αντίγραφο υπογεγραμμένο από τη γραμματεία της σχολής με σφραγίδα χάγης και επίσημη μετάφραση από το υπουργείο εξωτερικών)

Τελος πάντων, πήρα τηλ. και μου λενε οτι δεν το δέχονται γτ δεν έχει υπογραφές προέδρου και πρυτάνεως..(αυτες υπάρχουν μόνο στο πρωτότυπο)

Άντε και στέλνω φωτοτυπία του πρωτοτύπου που έχει όλες τις υπογραφές..,με την επίσημη μετάφραση τι γίνεται?

Seekerus ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - doctoroulis πως τα μεταφράσατε επίσημα χωρίς σφραγίδα Χάγης?

(υ.γ: η αποκεντρωμένη διοίκηση δε δέχεται να μου βάλει σφραγίδα χάγης στο πρωτότυπο)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τα βήματα για την μετάφραση:

1. Βγάζεις δύο φωτοτυπίες απλές το πτυχίο (είτε πάπυρο) όποιο έχει τις υπογραφές του προέδρου και του πρύτανη της σχολής σου. Θέλουν στην ακριβή μετάφραση να δουν κάτι όπως DEAN, RECTOR, CHAIRMAN υπογεγραμμένο.

2. Δεν ασχολείσαι με σφραγίδα Χάγης

3, Πηγαίνεις στην μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών στο ισόγειο και θεωρείς τη φωτοτυπία του παπύρου. Ανεβαίνεις στον δεύτερο όροφο? νομίζω και δίνεις τις απλές φωτοτυπίες- θεωρημένα αντίγραφα,προς μετάφραση. Πρσοχή να ζητήσεις σαν υποσημείωση να σου μεταφράσουν το πτυχίο ιατρικής ως Ptychion Iatrikes diploma και όχι graduate of medicine, MD ή οτιδήποτε άλλο. .

4. Παραλαμβάνεις τι μεταφράσεις ,μαζεύεις όλες τις φόρμες-δικαιολογητικά τα δίνεις στη γραμματεία να τα εσωκλείσουν σε φάκελο της σχολής σφραγισμένο.

5. Αποστολή με ΕΛΤΑ είτε με courier (DHL ή FedEX). Καλύτερα να τα στείλεις με courier εαν θες ασφάλεια και tracking.Μονάχα να προσέξεις σε περίπτωση που τα ταχυδρομήσεις με courier να μην αναφέρεις πουθενα το όνομα σου. Θα βάλεις σαν αποστολέα τη διεύθυνση της γραμματείας της σχολής, αλλιώς θα στα απορρίψουν.

6. Η ακρίβεια του αντιγράφου που τους έστειλες θα επαληθευτεί μόλις το ταχυδρομήσουν πίσω στη γραμματεία μαζί με τη form 327,απο την ίδια τη γραμματεία. :)

Τροποποιήθηκε από qbase
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δικια μου γραμματεια επεμενε να μην τα στειλω με courrier γιατι καποιοι που το εκαναν ηρθαν πισω αλλα ετσι οπως το λες δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα, λογικα ειχαν βαλει τα ονοματα τους. Τη μεταφραση την ειχα κανει Ελλαδα και την ειχε υπογραψει μια φιλη δικηγορος (για να γλυτωσω τα κερατιατικα στο υπουργειο εξωτερικων), μου την εστειλαν πισω, την ξαναεκανα οταν ημουν Αμερικη με μια μεταφραστρια που συνεργαζεται με την πρεσβεια στη Washington και τη δεχτηκαν.

Επισης οποιος ετοιμαζεται για το match νοιαστειτε για MSPE και transcripts, οι γραμματειες πετανε αετο. Εχω να κοιμηθω κοντα μια βδομαδα προσπαθωντας να τους βρω στο τηλεφωνο καθε βραδυ (διαφορα ωρας) και ακρη δεν εχω βγαλει ακομα.

Τροποποιήθηκε από seekerus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

qbase, έτσι όπως λες τα είχα στείλει και τη πρώτη φορά, με fedex σε φάκελο σφραγισμένο από τη σχολή, από το γραφείο του authorized official...

τώρα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι δε χρειάζεται να τα στείλει η σχολή, αφού έχει γίνει δεκτό το certification of identification form (186) αλλά για σιγουριά θα κάνω αυτό που λες! emwin

και πάλι ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η δικια μου γραμματεια επεμενε να μην τα στειλω με courrier γιατι καποιοι που το εκαναν ηρθαν πισω αλλα ετσι οπως το λες δεν πρεπει να υπαρχει προβλημα, λογικα ειχαν βαλει τα ονοματα τους. Τη μεταφραση την ειχα κανει Ελλαδα και την ειχε υπογραψει μια φιλη δικηγορος (για να γλυτωσω τα κερατιατικα στο υπουργειο εξωτερικων), μου την εστειλαν πισω, την ξαναεκανα οταν ημουν Αμερικη με μια μεταφραστρια που συνεργαζεται με την πρεσβεια στη Washington και τη δεχτηκαν.

Ναι το ξέρω ,κάτι παρόμοια μου έλεγε και η δικιά μου.αλλά αφού δεν είναι σίγουροι απορώ γιατί μιλάνε?και ταλαιπωρούν τον κόσμο! Εγώ με DHL πάντως τα έστειλα - αποστολέα την σχολή και είμαι verified. Επίσης δες λίγο και στο site του ECFMG http://www.ecfmg.org/contact.html

Send Certification of Identification Forms (Form 186), Certification Statements (Form 183), and IWA Document Submission Forms (Form 187) for exam applications

By mail or courier service:

IWA

ECFMG

3624 Market Street

Philadelphia, PA 19104-2685 USA

Aπλά προφανώς δεν πρέπει να τα στέλνεις εσύ αλλά η σχολή ¨)

Eπίσης θα συνιστούσα μόνο την μεταφραστική του ΥΠΕΞ, σε όποιον δεν θέλει να έχει μπλεξίματα με τις μεταφράσεις,με ιδιώτη μεταφραστή έχεις πολλές πιθανότητες απόρριψης. Δεν πλήρωσα πολλά απότι θυμάμαι δύο αντίγραφα πτυχίου-2 μεταφράσεις, τα χρεώνουν ως μία σελίδα γύρω στα 10 ευρώ έδωσα και τα είχα σε 5 ημέρες.

Χίλια ευχαριστώ για τη βοήθεια!!

qbase, έτσι όπως λες τα είχα στείλει και τη πρώτη φορά, με fedex σε φάκελο σφραγισμένο από τη σχολή, από το γραφείο του authorized official...

τώρα στο τηλέφωνο μου είπαν ότι δε χρειάζεται να τα στείλει η σχολή, αφού έχει γίνει δεκτό το certification of identification form (186) αλλά για σιγουριά θα κάνω αυτό που λες! emwin

και πάλι ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες!

Γενικά το περιέγραψα, καθώς στην δική σου περίπτωση δεν νομίζω να υπάρξει πρόβλημα αν έχει γίνει ήδη δεκτό το Certification of Identification Form. Μπορείς να τα στείλεις και ως ιδιώτης απτη διεύθυνση σου,καθώς είναι η form 186 που χρειάζεται να σταλεί απτο γραφείο της σχολής

Και καλή επιτυχία σε όσους κάνουν match φέτος emrasta

Τροποποιήθηκε από qbase
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Λοιπον παιδια, στο ΥΠΕΞ δεν γινεται πλεον θεώρηση εγγράφων...πήγα με το πτυχίο μου και τις φωτοτυπίες κ μόνο που δε με έβρισαν!τους ρώτησα (ευγενέστατα) τι θα μπορούσα να κάνω και η απάντηση ήταν οτι δεν τους αφορά, να απευθυνθώ στη περιφέρεια (Ιωαννίνων στη δική μου περίπτωση..!)Επικύρωση μου είπαν οτι γινόταν από τα ΚΕΠ μέχρι και τον Ιούνιο, οπότε και καταργήθηκε!φυσικά με έπιασε υστερία!!!!

Anyway, εδωσα το πρωτότυπο πτυχίο (όχι φωτοτυπία!) για μετάφραση και αύριο που θα το παραλάβω θα στείλω απλές φωτοτυπίες πτυχίου και επίσημη μετάφραση στο ECFMG...(στο information booklet δε γραφει ''CERTIFIED'' copies, αν ακι κατι μου λέει οτι πάλι θα απορριφθεί... :( .)δε ξέρω τι άλλο να κάνω!

αν τελικά το δεχτούν, θα ενημερώσω για όποιον ενδιαφέρεται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

γενικα τι ισχυει,διευκρινιστε λιγο αν μπορειτε οσοι εχετε κανει προσφατα αιτηση.χρειαζεται 2 φωτοτυπιες του πτυχιου και μεταφραση επισημη(κατι για υπογεγραμμενη λετε πιο πανω,πως θα γινει αυτο αμα εχει αλλαξει ο προεδρος σχολης κλπ).επισης χρειαζεται αναλυτικη βαθμολογια φωτοτυπια μεταφραση ή και τα δυο; και σε ξενα φορουμς λενε για φωτοτυπια διαβατηριου χρειαζεται; διαβασα και το information booklet αλλα για τα ελληνικα δεδομενα οι ασαφειες ειναι πολλες και η απορριψη της αιτησης σε επαρχειακες σχολες συχνη. ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρεται! λοιπόν, έχω κάνει σχετικά πρόσφατα αίτηση και χρειάστηκε :

1. να τυπώσω όλες τις απαραίτητες φόρμες (186,187, 244, 2Χ 345) τις οποίες και συμπλήρωσα.

2. 2Χ επίσημα (υπογεγραμμένα από γραμματεία σχολής) αντίγραφα πτυχίου τα οποία ακολούθως πιστοποίησα με σφραγίδα χάγης.

3. επίσημη μετάφραση του πτυχίου : αν βρίσκεσαι Ελλάδα αυτό το αναλαμβάνει η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών. Για να γίνει αυτό το αντίγραφο πτυχίου που θα προσκομίσεις για μετάφραση πρέπει να φέρει πρώτα σφραγίδα χάγης.

4. 2Χ πρόσφατες (<6 mo) photographs, σε διαστάσεις αμερικάνικου διαβατηρίου.

Όλα τα παραπάνω τα είχα αποστείλει στη συνέχεια στην γραμματεία της σχολής (με την οποία είχα συνεννοηθεί προηγ, τηλ.) για να υπογράψει και να σφραγίσει την αίτηση 186 (αν σε βολεύει πας αυτοπροσώπως). Η γραμματεία αποστέλλει τότε τα έγγραφα αυτά κατ΄ιδίαν στο ECFMG.

Οποιαδήποτε άλλα έγγραφα θα χρειαστεί να αποσταλούν στην συνέχεια αυτό θα το αναλάβει η γραμματεία της σχολής μετά από επικοινωνία με το ECFMG (συμπεριλαμβανομένου και της αναλυτικής βαθμολογίας) με την προϋπόθεση ότι αυτά που έπρεπε να αναλάβεις εσύ (αντίγραφα πτυχίου και μετάφραση) είναι σωστά. Εάν τυχόν θεωρηθεί ότι η μετάφραση του πτυχίου ή κάποιο άλλο έγγραφο δεν είναι σωστό, το ecfmg θα σε ενημερώσει μέσω email.

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρεται! λοιπόν, έχω κάνει σχετικά πρόσφατα αίτηση και χρειάστηκε :

1. να τυπώσω όλες τις απαραίτητες φόρμες (186,187, 244, 2Χ 345) τις οποίες και συμπλήρωσα.

2. 2Χ επίσημα (υπογεγραμμένα από γραμματεία σχολής) αντίγραφα πτυχίου τα οποία ακολούθως πιστοποίησα με σφραγίδα χάγης.

3. επίσημη μετάφραση του πτυχίου : αν βρίσκεσαι Ελλάδα αυτό το αναλαμβάνει η μεταφραστική υπηρεσία του υπουργείου εξωτερικών. Για να γίνει αυτό το αντίγραφο πτυχίου που θα προσκομίσεις για μετάφραση πρέπει να φέρει πρώτα σφραγίδα χάγης.

4. 2Χ πρόσφατες (<6 mo) photographs, σε διαστάσεις αμερικάνικου διαβατηρίου.

Όλα τα παραπάνω τα είχα αποστείλει στη συνέχεια στην γραμματεία της σχολής (με την οποία είχα συνεννοηθεί προηγ, τηλ.) για να υπογράψει και να σφραγίσει την αίτηση 186 (αν σε βολεύει πας αυτοπροσώπως). Η γραμματεία αποστέλλει τότε τα έγγραφα αυτά κατ΄ιδίαν στο ECFMG.

Οποιαδήποτε άλλα έγγραφα θα χρειαστεί να αποσταλούν στην συνέχεια αυτό θα το αναλάβει η γραμματεία της σχολής μετά από επικοινωνία με το ECFMG (συμπεριλαμβανομένου και της αναλυτικής βαθμολογίας) με την προϋπόθεση ότι αυτά που έπρεπε να αναλάβεις εσύ (αντίγραφα πτυχίου και μετάφραση) είναι σωστά. Εάν τυχόν θεωρηθεί ότι η μετάφραση του πτυχίου ή κάποιο άλλο έγγραφο δεν είναι σωστό, το ecfmg θα σε ενημερώσει μέσω email.

Ελπίζω να βοήθησα!

Την αναλυτική βαθμολογία τη στέλνουμε σε δεύτερο χρόνο, δηλαδή το ECFMG τη ζητάει κατευθείαν από τη γραμματεία;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

την αναλυτική βαθμολογία θα την στείλει η γραμματεία του πανεπιστημίου σου μετά από επικοινωνία με το ecfmg κατευθείαν στον οργανισμό. μη σε ανησυχεί αυτό. στην πορεία η γραμματεία ούτως ή άλλως θα πρέπει να επικυρώνει διάφορα documents τα οποία θα αποστέλλει μετά από επικοινωνία που θα κρατάει το ecfmg μαζί της.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

την αναλυτική βαθμολογία θα την στείλει η γραμματεία του πανεπιστημίου σου μετά από επικοινωνία με το ecfmg κατευθείαν στον οργανισμό. μη σε ανησυχεί αυτό. στην πορεία η γραμματεία ούτως ή άλλως θα πρέπει να επικυρώνει διάφορα documents τα οποία θα αποστέλλει μετά από επικοινωνία που θα κρατάει το ecfmg μαζί της.

MDion να ρωτήσω και κάτι ακόμα.

1)Στα έγγραφα χρειάζεται στην πρώτη σελίδα να αναγράφεται το full name και το ECFMG ID; Και στην πίσω όψη των φωτογραφιών τα ίδια;

2) Στο booklet λέει ότι τα transcripts πρέπει να έχουν διαστάσεις 216x279mm. Πώς το έκανες εσύ; Εμένα η σχολή μου αλλά και το μεταφραστικό εκδίδει έγγραφα standard αλλά διαφορετικών διαστάσεων.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!

Τροποποιήθηκε από doctoroulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το μεγεθος της σελιδας ειναι για οταν τα κανεις upload μονος σου στο oasis και δεχεται μονο μεχρι 1.2 ΜΒ και μεγεθος Α4. Ειναι αρκετα δυσχρηστο αλλα με λιγο ψαξιμο γινεται, αλλαζεις το μεγεθος των εικονων ωστε να μην υπερβεις το μεγεθος του αρχειου που θελουν και μετα κανεις print το pdf οχι σε εκτυπωτη αλλα σε αλλο pdf και διαλεγεις μεγεθος σελιδας. Το ιδιο κανεις και με το MSPE, τις συστατικες (500 ΚΒ) και οτιδηποτε αλλο θελουν σε pdf.

Btw, οταν κανεις τα χαρτια σου για το match την αναλυτικη δεν τη στελνει η σχολη, εσυ την κανεις upload στο post office του oasis.

Τροποποιήθηκε από seekerus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια. Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Μπαίνω 5ο ετος στην ιατρικη Θεσσαλονίκης . Σκέφτομαι να δώσω το step1 του χρόνου τον Σεπτέμβρη η Οκτώβρη. Ενδιαφέρομαι για χειρουργικη και μολις γυρισα απο observership στο mgh. Δηλαδη διαβασμα για 12 μήνες περίπου. Αλλα πιστεύετε οτι ειναι εφικτό?καθώς το 5ο ετος ειναι χρονια με πολλες κλινικές και δύσκολα μαθήματα; Ευχαριστω πολυ .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση:

Τα εχω ετοιμασει ολα για το match ωστε να μην καθυστερησω ουτε μερα αλλα βλεποντας τα requirements σε πολλα νοσοκομεια λεει "μεταφρασμενο πτυχιο". Αυτο παει κατευθειαν απο το ERAS σαν αντιγραφο του πτυχιου μου που εχει το ECFMG η θα πρεπει να το ανεβασω ξανα ξεχωριστα στα νοσοκομεια; Ρωταω γιατι αν ειναι ετσι πρεπει να το ξανακανω μια μεταφραση και θα με παει πισω καμια βδομαδα τοτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@josk, αυτη την ερώτηση μονο εσυ μπορείς να την απαντήσεις. Το step 1 θέλει διάβασμα, η σχολή θέλει διάβασμα, κ εσυ ξερεις τι δυνατότητες κ αντοχές εχεις

@ seekerus, το πτυχίο του eras ηταν το 2008/2012 που συμμετείχα στο match

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Seekerus, το ERAS δεν επικοινωνεί με το ECFMG όσον αφορά τα έγγραφα από όσο θυμάμαι. Έχω φρέσκια εμπειρία από fellowship match, έχουν αλλάξει τα πράγματα από το residency match μου. Όμως από όσο ξέρω το μόνο που θέλουν είναι scanned πτυχίο και μετάφραση να ανέβει από τη σχολή σου (για fellowship το ανεβάζεις εσύ) από όσο γνωρίζω. Αν σου έχει μείνει κάποιο αντίγραφο από μετάφραση σκάναρέ το και δώστο στη γραμματέα να το ανεβάσει asap. Δεν έχει σημασία πότε έγικε η μετάφραση.

Πάρε τηλ το helpdesk του ERAS να δεις και μόνος σου τι μπορείς να κάνεις, είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια, αυτο που με μπερδευει ειναι οτι στα supporting documents του ERAS δεν εχει πουθενα πτυχιο (εχει MSPE, LoRs, transcript, PTAL κτλ) και δε μπορω να φανταστω πως αλλιως μπορω να καταθεσω πτυχιο στα προγραμματα. Αν πρεπει να ανεβει λογικα θα μπορω να το ανεβασω κι εγω, MSPE και transcript η γραμματεια δεν ενεπλακη καθολου, εγω τα σκαναρα και τα ανεβασα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Btw δεν ξερω αν παιζει ρολο αλλα για fellowships το EFDO λεει ρητα οτι πρεπει να εχουν και medical diploma, για residency δεν αναφερεται πουθενα. Αναρωτιεμαι αν ειναι απο εκεινα τα requirements που δεν ενημερωθηκαν ποτε στα sites των νοσοκομειων (οπως στα περισσοτερα απο τα μισα που λενε οτι θελουν scores>80 και σε καμποσα που ζητανε TOEFL).

Τροποποιήθηκε από seekerus
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βασικά τώρα που το κοίταξα ξανά, δε μου ζήτησαν πτυχίο για fellowship, μόνο MSPE και transcripts. Για residency δεν είμαι σίγουρος αλλά αν πάρεις το ERAS, θα σου πουν, είναι πολύ εξυπηρετικοί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.