Jump to content

Ειδικότητα στις ΗΠΑ


astypalaia2

Recommended Posts

The freakazoids on the X factor are all 'giving it a try'...

There are times when I wonder whether the presenter wishing them 'good luck' is not really a despicable hypocrite ,but, a genuine 'nice guy' offering them PC cheers with all the fervour and naivete of someone blissfully oblivious to the damage false encouragement can cause. I don't know which option sickens me most.

Expecting similar life pathways to exceptional individuals is at best foolish and at worst an insult to their talent and achievement.

Accurate awareness of your abilities and the circumstances you are likely to face is what you need to get ahead, me thinks.

'There is a greek person who...so I can do it too!' is wrong on so many different levels...the most basic of which is 'critical appraisal' of the evidence one is presented with...

...and we all know how important research skills are!

These things sicken you,huh?

As far as I am concerned,deliberate discouragement by total e-strangers,sickens me.If somebody reads a topic that they dont like,probably they shouldn't make any comments.Okie dokie?

For God's shake,i didnt say,that i am like them(the exceptional individuals) or i will pursue a career as an Harvard opthalmologist,get over with it.I have just asked some simple questions and some people answered what they think.You say that their personal opinion(and only) is hypocritical.LOL,I suppose that's a joke?

Ps*I dont mind what freakazoids on the X-factor do.I am only interested in what i am doing in order to achieve my goals.So,...next time please bother some one else/some other topic with your disgust about certain things.Thanks in advance.

Τροποποιήθηκε από Nefelim22
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Drama, drama, drama σε σαιξπηρική γλώσσα. Βρε wicked witch, το παιδί είναι 21-22 ετών τριτοετής φοιτητής ιατρικής. Και πού ξέρουμε εμείς ότι δεν είναι τόσο καλός όσο τα χαρβαντόπαιδα; Ή νομίζεις ότι αυτά είναι εξωγήινοι;

Απλά όταν ήταν 16 ετών, δεν ήταν Ελληνάκια με εξυπνάδα και πειθαρχία να διαβάσουν να περάσουν πανελλήνιες, ήταν Αμερικανάκια με εξυπνάδα και πειθαρχία και πέρασαν σε καλά κολλέγια, και καλές ιατρικές σχολές. Αναλογικά, με τις τόσο διαφορετικές συνθήκες, έχουν επιτύχει τα ίδια πράγματα. Ρεαλιστικά, τώρα ξεκινούν από διαφορετική εκκίνηση, τα αμερικανάκια είναι πιο μπροστά. Νταξ, that's life.

Μπορεί όμως αυτό το Ελληνάκι σε 15 χρόνια από τώρα, μετά και την ειδικότητα στις ΗΠΑ, να τα προσπεράσει σαν σταματημένους. Όπως κάνουν πολλοί Έλληνες καθηγητές στην αμερική, και να τα διδάσκει ;)

Μην κάνουμε ότι μας έκαναν εμάς πριν 4-5 χρόνια. "Αποκλείεται να τα καταφέρεις", "κανείς δεν παίρνει ειδικότητα αν δεν έχει 99", "ο μόνος έλληνας που βρήκε ειδικότητα στην αμερική ήταν με IQ 768 και 3 μάτια". Ή ακόμα χειρότερα, όσα μας έλεγαν πριν 10 (+++) χρόνια, "πού να πας ιατρική, δεν θα περάσεις, δεν θα περάσεις φαρμακολογία, δεν θα πάρεις πτυχίο, δεν θα βρεις δουλειά, θα πεινάσεις, ενώ ο τυροπιτάς στην γωνία έχει βγάλει τόσα λεφτά"

:) Πρέπει να τους λέμε τί συμβαίνει ρεαλιστικά, ότι έχει πολύ κόπο, αλλά sky is the limit.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I was merely highlighting a different angle.

In a public forum not everybody shares the same views:)

There is no reason why the encouragement of e-strangers (I liked that!) should carry more weight than the disheartening comments of other wanderers.

I fully agree that the achievements you highlight (greeks vs americans) are of equal weight...

...I don't think they are of equal value from the viewpoint of candidate selection in a particular country.

Catching up to those bright american kids when you can barely structure a coherent argument online is not going to be easy.

I do believe that some exceptional individuals will manage this, and plenty more (see above, no need to repeat myself).

How old were you old friend when this happened?

Γνωστός μου με συνέστησε σε καθηγητή στις ΗΠΑ, πήγα ως φοιτήτρια για 4 μήνες, και μετά την αποφοίτηση, ο καθηγητής με συνέστησε σε άλλο καθηγητή κι έτσι βρήκα έμμισθη θέση ως research fellow. Οπότε μέσω συστάσεων έγινε η διαδικασία κι όχι μέσω τυχαίου wide net. Κι έτσι πήρα και visa (που είναι το μεγάλο αγκάθι για έλληνες πολίτες).

..surely not much older than this kid...

το παιδί είναι 21-22 ετών τριτοετής φοιτητής ιατρικής.

...will he get the same lucky breaks?...can he afford it financially?

Hard work will get you very far!

...but not all the way...

I agree that their personal opinion(and only) is hypocritical.LOL,I suppose that's a joke?

@ Nefelim : ..surely a bad joke...?! The above was clearly written in angry haste, and makes no logical or grammatical sense.And..FYI, when you 'edit' a post, 'quotes' remain unaffected.

You may wanna triple proof read any communications you sent to people who do matter over the pond...I am not convinced of your ability to express yourself outwith yankee movie badboy stock phrases.

ps Drama with all the nuances and subtleties of Shakespeare is surely, if nuffing else, superb entertainment, doncha think?

Surely a compliment for any wordsmith to be likened to The Bard lol

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I was merely highlighting a different angle.

In a public forum not everybody shares the same views:)

There is no reason why the encouragement of e-strangers (I liked that!) should carry more weight than the disheartening comments of other wanderers.

I fully agree that the achievements you highlight (greeks vs americans) are of equal weight...

...I don't think they are of equal value from the viewpoint of candidate selection in a particular country.

Catching up to those bright american kids when you can barely structure a coherent argument online is not going to be easy.

I do believe that some exceptional individuals will manage this, and plenty more (see above, no need to repeat myself).

How old were you old friend when this happened?

Γνωστός μου με συνέστησε σε καθηγητή στις ΗΠΑ, πήγα ως φοιτήτρια για 4 μήνες, και μετά την αποφοίτηση, ο καθηγητής με συνέστησε σε άλλο καθηγητή κι έτσι βρήκα έμμισθη θέση ως research fellow. Οπότε μέσω συστάσεων έγινε η διαδικασία κι όχι μέσω τυχαίου wide net. Κι έτσι πήρα και visa (που είναι το μεγάλο αγκάθι για έλληνες πολίτες).

..surely not much older than this kid...

το παιδί είναι 21-22 ετών τριτοετής φοιτητής ιατρικής.

...will he get the same lucky breaks?...can he afford it financially?

Hard work will get you very far!

...but not all the way...

I agree that their personal opinion(and only) is hypocritical.LOL,I suppose that's a joke?

@ Nefelim : ..surely a bad joke...?! The above was clearly written in angry haste, and makes no logical or grammatical sense.

You may wanna triple proof read any communications you sent to people who do matter over the pond...I am not convinced of your ability to express yourself outwith yankee movie badboy stock phrases.

ps Drama with all the nuances and subtleties of Shakespeare is surely, if nuffing else, superb entertainment, doncha think?

Surely a compliment for any wordsmith to be likened to The Bard lol

Το άλλαξα σε You say αντε να σου κανω τη χαρη.Κουτσα στραβα ενα νοημα βγαινει..Θα χρησιμοποιησω ελληνικα και απο αυτα τα λιγα που ξερω για να μην χαλουν την εικονα σου τα βλαχικα αγγλικα που χρησιμοποιω.Αντε,και το κανα λαθος.Ευχαριστω για την υποδειξη οτι δεν ξερω να αρθρωνω ουτε ενα δομημενο επιχειρημα στα αγγλικα.Αλλωστε,το δηλωνω πως χρονια εχω να τα μελετησω επισταμενως και τωρα μπορει να μην εχω καλο επιπεδο.Η κριτικη καλο κανει,οχι κακο.

Θα ηθελα να σου πω το εξης:Με ειδες να δηλωνω πουθενα οτι θελω καποιου ειδους συμπαρασταση εδω στα ποστς;Εγω νομιζω 2-3 απλες ερωτησεις υπεβαλα για καποιον που ξερει και προθυμοποιειται να απαντησει.Το εκανε η notbad που πραγματικα οχι μονο βοηθα αλλα ενθαρρυνει κιολας.Προσωπικη μου αποψη;Εχεις να πεις κατι καλο και βοηθητικο σε καποιον;Πες το.Κακο δεν κανεις,ισως να τον ενθαρρυνεις ενδομυχα.Την ευχαριστω θερμα επομενως για την ελπιδα που μου εδωσε..Και η δικη σου αποψη σεβαστη,να αποθαρρυνεις καποιον, αλλα δεν προτιθεμαι να την ''κρατησω''.

Επισης,κατι ακομα.Αυτη τη στιγμη ειμαι 19 καθοσον τωρα μπαινω 3ο ετος.Συμφωνα με τα λεγομενα σου επειδη δεν μπορω να κανω οτι κανουν αυτοι,οι πιο χαρισματικοι απο μενα,συναδελφοι στις ΗΠΑ,να κατσω εδω.Ανθρωποι εξυπνοτεροι απο μας υπαρχουν παντου και θα υπαρχουν παντα,οποτε δεν εχω προβλημα ουτε να ειμαι υποδεεστερος τους και γενικα εχω συμφιλιωθει με την ιδεα.Αυτο σημαινει ομως οτι πρεπει να εγκαταλειψω τον αγωνα απο τωρα;Υπο αυτη την αποψη,αν το πηγαινα ετσι δηλαδη,θα ημουν κλεισμενος σε ενα σπιτι εγω και ενα ξυλινο κουτι,καθοτι θα θεωρουμουν πιο εξυπνος απο το ξυλινο κουτι(υποθετω και ελπιζω δηλαδη).Ειλικρινα,οσο διαβαζω τετοιες αποψεις,αλλο τοσο πορωνομαι να κυνηγησω κατι που ως τωρα φανταζει ως ακατορθωτο.Οποτε,τα γραφομενα σου,συγγνωμη κιολας, δεν με πολυενδιαφέρουν.Λάθος μου ή σωστη επιλογη,μενει να το δουμε καθως δεν προτιθεμαι να σταματησω.

Και να μην πετυχω,κατι που απευχομαι,εναλλακτικες εχω και στην ελλαδα(πιστευω δηλαδη).Σε τετοια θεματα,σιγουρος για το αβεβαιο μπορει να μαι.Με τον καιρο,καθως προχωραω,θα εξετασω ποια κινηση θα κανω παρακατω.Και φυσικα θα μαι περηφανος για συναδελφους ελληνες στις HΠΑ,οπως η notbad,οπου και να ειμαι.Τους αξιζουν γερα συγχαρητηρια.

Αυτα τα ολιγα ειχα να παραθεσω στα ''ρυπαρα'' και ασυντακτα επιχειρηματα μου.Το εκανα στα ελληνικα γιατι στα αγγλικα ντρεπομαι καθότι τα δικα σου ειναι τελεια(οντως ειναι!).Wish you all the best.(αυτο ελπιζω να το πετυχα,ετσι; )

Τροποποιήθηκε από Nefelim22
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I've read your previous posts, original and edited.

Your attitude and cognitive processes correspond with your youth. Hopefully you'll grow less hotheaded as you mature.

Passive aggression and impertinence may suit you, but do not become you.

No need to apologise, you are not cramping my style.

You are young, you will learn...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πεταχτώ και εγώ για να ελαφρύνω το κλίμα και να ρωτήσω αν τα πολύ καλά scores είναι ακόμα αρκετά για να μπεις σε ένα πρόγραμμα ΙΜ (δε θέλω Yale και Harvard προσωπικά, όπως έχετε πει όλα τα προγράμματα διατηρούν ένα επίπεδο οπότε και σε πιο μέτριο να πας θα εκπαιδευτείς) και μετά να κυνηγήσεις ένα fellowship Καρδιολογία ή έχουν αρχίσει να απαιτούν και αυτά USCE και research;

By the way σε προγράμματα ΙΜ που ζητούν 3 minimum LOR αξίζει να κάνεις αίτηση αν δεν έχεις; Γιατί αν δεν έχεις USCE ή connections από research που να τα βρεις και τα LOR ...

Wicked Witch, i have a question for you. Do you sometimes use colloquialisms that are only meant to be spoken in your written speech? Is this practice widely accepted in GB or is it just something you do, a quirk if you will?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

19 ετών ήμουν...τον προηγούμενο αιώνα :D Πάντως εγώ που τα έχω δει τα Ivy Leagues, ειδικά από Columbia που έκανα και interview, οι πιο περίεργοι και απροσάρμοστοι είναι οι... έλληνες :P. Οι κανονικοί φοιτητές μια χαρά παιδιά είναι, χωρίς να τρελαίνονται.

Ορίστε τί βίντεο μου έδειξαν για να με πείσουν να πάω :P

Και φυσικά, οι "απλοί" αμερικανοί φοιτητές στο δικό μου πρόγραμμα, έχει από παραλίες μέχρι gunners. Όλες τις φυλές :D

Για να επανέρθουμε στην ελληνική πραγματικότητα...mindtrapper, δεν θα έχεις LoR, δεν θα έχεις USCE, δεν θα έχεις research. Δηλαδή με 2 scores και από το σπίτι σου στην ελλάδα...ε δεν ξέρω δεν είναι πολύ ρεαλιστικό να βρεις θέση :) Κάνε ΚΑΤΙ, ένα δίμηνο observership, να πάρεις 2 γράμματα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

All opinions are welcome, that goes without saying.

Notbad said it all though when saying: "sky is the limit". This is the difference in mentality between those trying to make it in the US vs those trying to make it anywhere else.

I'd also like to think, that nobody, planning to give it a shot across the Atlantic, lacks the minimal intelligence of taking into account the expenses and the risk of actually not making it (steps alone are way too expensive).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"sky is the limit". This is the difference in mentality between those trying to make it in the US vs those trying to make it anywhere else.

...and such comments highlight the attitude of those who have made it /trying in the US towards everybody else...a contradictory combination of blue sky thinking and shortsightedness, me thinks...

I do admit that I am quite surprised by your dismissive comment...I would have not have expected you to phrase it so crudely...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να επανέρθουμε στην ελληνική πραγματικότητα...mindtrapper, δεν θα έχεις LoR, δεν θα έχεις USCE, δεν θα έχεις research. Δηλαδή με 2 scores και από το σπίτι σου στην ελλάδα...ε δεν ξέρω δεν είναι πολύ ρεαλιστικό να βρεις θέση :) Κάνε ΚΑΤΙ, ένα δίμηνο observership, να πάρεις 2 γράμματα.

Εντάξει δεν είναι ότι βαριέμαι, όπως πιστεύω καταλαβαίνεις. Είναι ο ίδιος λόγος που ρώταγα αν υπάρχει έμμισθη research. Δεν παίζουν πολλά δολάρια. :) Και διαβάζω ότι το observership δεν πολυμετράει για USCE. Βέβαια ίσως εξασφαλίσει κάποιος τα 3 LOR. Δύσκολη απόφαση.

Αν καταφέρω καλά scores είναι καλύτερη κίνηση να προσπαθήσω να βρω preliminary με την ελπίδα να με κρατήσουν για categorical ή να πάω να κάνω observership με τα scores μόνο στο χέρι και να προσπαθήσω να αποσπάσω LOR; Βέβαια και τα LOR πρέπει να είναι και ενθουσιώδη έτσι; Αν γράψουν δηλαδή: Ναι ήρθε εδώ και έκανε 2 μήνες shadowing, τότε τσάμπα τα χρήματα.

Τροποποιήθηκε από Mindtrapper
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To anyone interested in trying to train in the US: you have to know and come to terms with the fact that it's going to be expensive (for better or for worse). Good scores on their own are not sufficient to get you prelim (unfortunately).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από Pm

Εχεις κατα νου καποιον καλο οδηγο για κλινικη εξεταση;Κατα προτιμηση,κατι που να χρησιμοποιουν και τα αμερικανακια..Βρηκα κατι στο αμαζον (Bate's,Μοsby's) αλλα απο κριτικες δεν ηταν και διθυραμβικες.

Επισης,κατι σχετικα με τη ληψη ιστορικου;

Τα αμερικανάκια μαθαίνουν interview and clinical exam σε standardized patients. Δηλαδή ηθοποιούς που έχουν εκπαιδευθεί για να κάνουν training τους φοιτητές.

Θα έλεγα να πάρεις όποιο βιβλίο (πχ First Aid) για το Step 2 CS (clinical skills). Αυτό σε βοηθάει και στο step αλλά και αυτό διαβάζουν οι αμερικανοί φοιτητές στο 2ο έτος για να προετοιμασθούν για το 3ο, που πλέον μπαίνουν μέσα στα νοσοκομεία για clinical practice.

http://www.ehow.com/...ed-patient.html

http://www.slate.com...ing_doctor.html

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για ιστορικό κλινική εξέταση διάβασε First aid for the Step 2 CS όπως είπε η notbad και κάνε συνδρομή στα CSEvideos, είναι πολύ καλά. και κάνε εξάσκηση το First Aid με φίλους/φίλες σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και μάθε 2,3 mnemonics. 2 καλά είναι τα

S(ite)

O(nset)

C(haracter)

R(adiation)

A(associated symptoms)

T(iming)

E(xacerbating/Alleviating factors)

S(everity x/10)

R(eview of systems)

P(ast medical/surgical/trauma history & hospitalizations)

G(yn/OB)

A(llergies)

S(ocial Hx & travel)

S(exual Hx)

F(amily Hx)

M(edications)

Ένα ακόμα καλό είναι το εξής για το Depression

S(leep)

I(nterest)

G(uilt)

E(nergy)

C(oncentration/cognition)

A(ppetite)

P(sychomotor agitation/retardation)

S(uicidal)

Μπορείς να βρεις και πολλά άλλα που σε βολεύουν, αλλά γενικά τα mnemonics κάνουν τη ζωή πολύ εύκολη στο ιστορικό, και δεν ξεχνάς να ρωτήσεις και τίποτα σημαντικό έτσι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

For those seeking to do some (paid?) research in the US, especially those that just graduated or are graduating soon:

http://postdoc.hms.harvard.edu/postdocopps.html (lab research)

http://www.massgeneral.org/education/fellowship.aspx?id=80 (clinical research)

I expect that all the above positions are super-competitive, and most come in a first come-first served basis.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδοψυχιατρική -> 3 χρόνια ψυχιατρική + 2 χρόνια fellowship παιδοψυχιατρική. Η ψυχιατρική δεν είναι ιδιαίτερα ανταγωνιστική, με καλή προετοιμασία είναι απολύτως ρεαλιστικό να βρεις θέση.

http://www.nrmp.org/fellow/match_name/child/about.html

Να πω και συγχαρητήρια στον nefelim, που βρήκε έμμισθη θέση έρευνας ως φοιτητής (research internship) χωρίς να είναι ιός, κόρη μεγαλογιατρού, άριστος, χαρβαντόπαιδο, εξωγήινος. 19 ετών, θα βγάλει και λεφτάκια, θα βγάλει και πεϊπεράκια. ;) Sky is the limit. Φυσικά δεν είναι στην Φιλανδία, αλλά δεν μπορείς να τα ζητάς και όλα από την τύχη. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε όλους του μελλόντικούς γιατρούς και στους ήδη γιατρούς :).

Λοιπόν, θα ήθελα να ρωτήσω: Για να δουλέψει κάποιος μόνιμα στις Η.Π.Α τι πρέπει να κάνει. Δηλαδή πρέπει να έχει χρήματα και γνωριμείες; Ή πρέπει να δουλέψει σαν το σκυλί και να κερδίσει ότι είναι το σπαθί του;

Πρωσοπικά εγώ ως φοιτητής δεν έχω πολλά χρήματα.

Τι ακριβώς πρέπει να κάνω; Μπορεί να έχω μείνει λίγο πίσω αλλά εχω ακούσει οτι χρειάζεται το Bachelors για να δουλέψεις. Kάνω λάθος; Νομίζω πως ναι.

Τέλος μπορεί κάποιος που δεν έχει οικονομική ευημέρια να δουλέψει;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φιλε μπορεις να μου εξηγησεις κι εμενα κατι? Εδωσα μονο το step 1

Ακομη δεν εκλεισα ημερομηνια για το step 2 cs. Σκοπευω να αρχισω ειδικοτητα τον Ιουλιο του 2014

Μεχρι ποτε ειναι καλα να ειμαι τελειωμενος με τις υπολοιπες εξετασεις?

Τροποποιήθηκε από chrisde
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για να δουλέψει κάποιος μόνιμα στις ΗΠΑ πρέπει να δουλέψει σκληρά ΚΑΙ να είναι παραγωγικός, τουλάχιστον πιο παραγωγικός απ' τους υπόλοιπους. Προφανώς, αν έχεις λεφτά και γνωριμίες θα σε βοηθήσει, αλλά δε θα σε εξασφαλίσει. Αν δεν έχεις, θα είσαι στην ίδια μοίρα με τους περισσότερους ξένους (κι Έλληνες) που προσπαθούν να κάνουν καριέρα στην Αμερική. Ερωτήσεις του τύπου αν χρειάζεται Bachelor δεν μπαίνω στον κόπο ν' απαντήσω, οι απαντήσεις είναι πολύ εύκολο να βρεθούν και σ' αυτό το τόπικ και οπουδήποτε αλλού.

Σχετικά με τις ημερομηνίες, οι αιτήσεις κάθε χρόνο είναι Σεπτέμβρη. Ο στόχος είναι να έχεις αποτελέσματα και ECFMG certification by the time you apply, αλλά όσο νωρίτερα τα έχεις, τόσο καλύτερα (πχ μπορεί να βοηθήσει τους letter writers να έχεις καλά σκορ).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα και από εμένα,

Έχω διαβάσει όλο το θέμα για την ειδικότητα στις ΗΠΑ και οι πληροφορίες που παραθέτετε είναι πραγματικά πολύ σημαντικές. Είμαι 6ο έτος και ενδιαφέρομαι για IM αλλά από ότι έχω δεί δεν αρκούν πλέον μόνο τα καλά σκόρ στα steps αλλά και εμπειρία στισ ΗΠΑ. Ακόμα και τέλεια να έγραφα στα steps δεν έχω τη δυνατότητα να ρισκάρω 2500 $ για 100 αιτήσεις, πόσο μάλλον λεφτά για ταξίδια, elective, observership etc. Γι'αυτό σκέφτομαι με το που τελειώσω να ανηφορίσω για UK και να κάνω f1 και f2 και παράλληλα να δώσω τα steps. Η ερώτηση μου λοιπόν είναι αν γνωρίζετε μήπως τα δύο χρόνια f στην αγγλία παράλληλα με audits, αγγλικά LoRs και ό,τι άλλο προκύψει (πχ. ένα part time MSc με καμιά δημοσίευση) μπορούν να δημιουργήσουν ένα σχετικά καλό CV για συνεντεύξεις και καλές πιθανότητες για ειδικότητα στις ΗΠΑ χωρίς να χρειαστεί να πάω για άμισθη έρευνα ή observership;;;Γενικά πως εκλαμβάνεται στις ΗΠΑ η προυπηρεσία στην Αγγλία;;; Και αυτό το ρωτάω γιατί άλλη βαρύτητα πιστεύω θα έχει η προυπηρεσία και το MSc στην Αγγλία απ'ότι στην Ελλάδα. Ευχαριστώ!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Unfortunately, I don't think it's gonna offer you much in terms of better establishing yourself...I might be wrong though...U know of anyone who's done sth similar and worked out for them? The way you started presenting it, I thought you were planning on going to the UK to come here later and do some research (self-funded if needed)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι, δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει κάνει κάτι παρόμοιο... Πάντως και αυτό που πρότεινες είναι υπό σκέψη ειδικά αν έχω καλά scores στα USMLEs... Thanks for the responce...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.