Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Hello there !!!

Ειμαι στην Αγγλια εδω και 9 μηνες κ κανω μεταπτυχιακο.

Μπορει καποιος να μου πει τι πρεπει να κανω για να παρω ειδικοτιτα στην Αγγλια?

Πρεπει να κανω και FY1 και FY2 η μονο FY2?

Please send information !!!

Thanks !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Shame on you Cadaver! Poking fun at the innocents… ;)

The real worry if you ask me is how somebody managed to stay in the uk for 9m without doing any kind of networking that would prevent them from asking such embarrassing questions.

@jumpman_23_lp: It seems you dont even know the basics, this should bring you up to date (sorta):

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?sh...mp;#entry261878

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello!

I am new in this forum, and just got shortlisted for an f2 interview. I am hoping that somebody can help me!

1. How should I prepare for the interview? I only have 1 week... What do they usually ask?

2. This post does not have recognition from the postgraduate dean.. If I finally get it will I be able to progress to CT1,2??

3. there are some fi posts, advertised now at NHS jobs that require full registration. Will it be very stupid to begin as an F1? I have done my agrotiko and worked in a clinic in greece since I graduated..

I would be very gratefull if you can give me some advice!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello!

I am new in this forum, and just got shortlisted for an f2 interview. I am hoping that somebody can help me!

1. How should I prepare for the interview? I only have 1 week... What do they usually ask?

2. This post does not have recognition from the postgraduate dean.. If I finally get it will I be able to progress to CT1,2??

3. there are some fi posts, advertised now at NHS jobs that require full registration. Will it be very stupid to begin as an F1? I have done my agrotiko and worked in a clinic in greece since I graduated..

I would be very gratefull if you can give me some advice!!

1. Common questions previously asked:

-How would you deal with common scenarios ie Chest pain, shortness of breath, PR bleed...

Anwers should be based on ALS type scenarios

-Why should we offer you the job? What 3 words describe you best?

-What are you most proud of in your CV? Do you have proof of this in your portfolio?

-Where do you see yourself in 5 or 10 years time?

-What is audit? What is research? What is clinical governance? What is NICE, Pubmed? What do you know about EWTD and what are your feelings about it?

-Should junior doctors be involved in research and if yes, why?

-Describe how you would go about a simple clinical procedure you are familiar with ie blood cultures.

2.You might have difficulty progressing to CT1 without the recognition...

3. My first job was an FY2 job but I would have been just as happy starting in an FY1 post. If the FY1 post has the Dean's recognition and the FY2 post does not, I would opt for the FY1 post. I would always choose the training post irrespective of level, it's a good chance to get to know the system, get local references and go on to a training post at FY2 level That is of course my personal view and no doubt there will be others on this forum who will disagree and say that FY1 is just "lantza".

Good luck! I'm sure you'll be fine whatever choice you make!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

There are different schools of thought on the matter.

You could argue that after having done ‘agrotiko’ you have already achieved the FY2 competencies- all you need is a ‘consultant’ to sign you off.

Having achieved FY competencies you could then apply for a CT1 – and fail miserably coz you won’t be in a position to compete with the locals…

Working as an FY2 (recognised or not, rem that you have already achieved the FY competencies by virtue of the ‘agrotiko’) you can catch up and polish your act, do an audit yadda yadda , get to know the system, then next year go for the CT1 job.

I reckon unless you have not done ‘agrotiko’, always go for FY2, recognised or not.I didn’t evne know you could do an FY1 job, since all greek graduates get full GMC rego(?!)

Why waste a year in uncertainty, when the bottleneck is between FY2 and CT1 not FY1 and FY2?The concerns about being a ward lackey are irrelevant me thinks coz most FY2s don’t even work on-calls and they generally have the same responsibilities as a CT1 – at least in psych they do.

DOI: I’ve never worked as an FY. I used to be an SHO before I got myself an ST job, thus my views may be dated.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

23rd time lucky? we shall see..

Bottleneck: ST1 post for run-through specialties.

ST3 for uncoupled ones.

Greek med school (GMS) -> F2 vs F1.

GMS = Crap training (at least to practice elsewhere).

Start as F2: Lousy dr for your level, looked down on. Being clueless causes bad attitude/reputation. (F1s are better than you).

Reversible after 6months.

Start as F1: 3x4month placements being the junior of every team. Donkeywork - yes, useless - up to you.

One should ask themselves:

Why am I in the UK?

How long am I here for?

Do I want to become a UK trained consultant?

How competitive is my specialty?

Time filling for anamoni purposes is a completely different story. Go for non-training posts, easy, everywhere, you can always tell villagers (including those in the capital) that you did "metekpaideysi" in the UK & claim that greeks are better docs :)

The way to get a bad reputation (as a country) is to get non-motivated, jibberish speaking drs to flood the non training posts. As a country we do not interview people for med school, ending with weird and unsuitable persons practicing. Let alone the barely-trained foreign trained ones who leave out where they trained and stick to: I come from Athens.

Had my little rant, back to work now..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Well you could be right cadaver… I might end up being the clueless FY2 from a Greek university!!But still because I haven’t worked in the UK before I don’t know what is expected from an FY2… or the level of FY1s…. What are the responsibilities? Maybe you can help with this???

If FY1 means chasing results and taking blood or inserting IV lines then I am not sure I am up for it !But never say never..

Anyway I thought that a person with full registration cannot do the FY1. But there are many posts advertised now in NHS jobs which state as an essential criterion that the candidate must have full registration…

I applied for both FY1 and FY2 posts .. But I guess the important thing right now is for me to study

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι ψαρεύουν εντελώς στα τυφλά και ζητούν και συνοπτικές απαντήσεις. Είπαμε να βοηθάμε, αλλά τα κεφαλαία και το υφακι είναι κάπως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιοι ψαρεύουν εντελώς στα τυφλά και ζητούν και συνοπτικές απαντήσεις. Είπαμε να βοηθάμε, αλλά τα κεφαλαία και το υφακι είναι κάπως...

Δεν ειχα τετοια προθεση.Αν καποιος ξερει σχετικα με την ακτινολογια στην Αγγλια θα βοηθουσε πολυ.

Βοηθαει καθολου στην προσληψη το να εχεις συμπληρωσει μερικη ειδικοτητα στην ελλαδα?Μετραει καθολου?

Ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Well you could be right cadaver… I might end up being the clueless FY2 from a Greek university!!But still because I haven’t worked in the UK before I don’t know what is expected from an FY2… or the level of FY1s…. What are the responsibilities? Maybe you can help with this???

If FY1 means chasing results and taking blood or inserting IV lines then I am not sure I am up for it !But never say never..

Anyway I thought that a person with full registration cannot do the FY1. But there are many posts advertised now in NHS jobs which state as an essential criterion that the candidate must have full registration…

I applied for both FY1 and FY2 posts .. But I guess the important thing right now is for me to study

Dear Anto3,

μιας και είμαι FY2 at the moment, νο σου πω ότι οι ευθύνες και ο ρόλος του FY2 ποικίλλει από νοσοκομείο σε νοσοκομείο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο standard και εξαρτάται από τις ανάγκες του κάθε τμήματος. Για παράδειγμα, όταν ήμουν στη ψυχιατρική είχα ακριβώς τις ίδιες ευθύνες με τους υπόλοιπους ειδικευόμενους οι οποίοι ήταν από ST1 και πάνω. To cut a long story short, την τρίτη μέρα εφημέρευα και είχα να κάνω assessments (μόνη μου) στα επείγοντα. Γνώρισα όμως 2 FY2s στο Λονδίνο, οι οποίοι δεν κάνανε ποτέ εφημερίες (και γι'αυτό ήταν unbanded...)

Η πρώτη μου δουλειά στην Αγγλία ήταν FY2 locum for 4 months in orthopaedics. Στο μήνα πάνω, είχα να κάνω νύχτες καλύπτοντας την ορθοπαιδική, γενική χειρουργική και ουρολογία. Φυσικά χωρίς registrar on site! Δηλ. ήμουν ο μόνος "χειρουργός" στο νοσοκομείο. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για έναν γιατρό με προϋπηρεσία ενός μήνα!

Θεωρώ λοιπόν και συμβουλεύω τους φίλους μου, ότι το ιδανικό είναι να ξεκινήσει κανείς με ένα locum FY1 για λίγους μήνες μέχρι να μάθει τη γλώσσα και τις διαδικασίες. Προσωπικά θεωρώ ότι ένας ολόκληρος χρόνος FY1 είναι χάσιμο χρόνου και ενέργειας. Άσε που θα αναρωτιέσαι γιατί λένε ότι το επάγγελμα του γιατρού είναι ενδιαφέρον αφού θα νοιώθεις σαν γραμματέας. Λίγοι μήνες όμως σαν FY1 (2-4) είναι καλοί, αν και μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς αυτό (όπως στη δική μου περίπτωση). At the end of the day it's your call!

Σου εύχομαι καλή τύχη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Well you could be right cadaver… I might end up being the clueless FY2 from a Greek university!!But still because I haven’t worked in the UK before I don’t know what is expected from an FY2… or the level of FY1s…. What are the responsibilities? Maybe you can help with this???

If FY1 means chasing results and taking blood or inserting IV lines then I am not sure I am up for it !But never say never..

Anyway I thought that a person with full registration cannot do the FY1. But there are many posts advertised now in NHS jobs which state as an essential criterion that the candidate must have full registration…

I applied for both FY1 and FY2 posts .. But I guess the important thing right now is for me to study

Dear Anto3,

μιας και είμαι FY2 at the moment, νο σου πω ότι οι ευθύνες και ο ρόλος του FY2 ποικίλλει από νοσοκομείο σε νοσοκομείο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο standard και εξαρτάται από τις ανάγκες του κάθε τμήματος. Για παράδειγμα, όταν ήμουν στη ψυχιατρική είχα ακριβώς τις ίδιες ευθύνες με τους υπόλοιπους ειδικευόμενους οι οποίοι ήταν από ST1 και πάνω. To cut a long story short, την τρίτη μέρα εφημέρευα και είχα να κάνω assessments (μόνη μου) στα επείγοντα. Γνώρισα όμως 2 FY2s στο Λονδίνο, οι οποίοι δεν κάνανε ποτέ εφημερίες (και γι'αυτό ήταν unbanded...)

Η πρώτη μου δουλειά στην Αγγλία ήταν FY2 locum for 4 months in orthopaedics. Στο μήνα πάνω, είχα να κάνω νύχτες καλύπτοντας την ορθοπαιδική, γενική χειρουργική και ουρολογία. Φυσικά χωρίς registrar on site! Δηλ. ήμουν ο μόνος "χειρουργός" στο νοσοκομείο. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για έναν γιατρό με προϋπηρεσία ενός μήνα!

Θεωρώ λοιπόν και συμβουλεύω τους φίλους μου, ότι το ιδανικό είναι να ξεκινήσει κανείς με ένα locum FY1 για λίγους μήνες μέχρι να μάθει τη γλώσσα και τις διαδικασίες. Προσωπικά θεωρώ ότι ένας ολόκληρος χρόνος FY1 είναι χάσιμο χρόνου και ενέργειας. Άσε που θα αναρωτιέσαι γιατί λένε ότι το επάγγελμα του γιατρού είναι ενδιαφέρον αφού θα νοιώθεις σαν γραμματέας. Λίγοι μήνες όμως σαν FY1 (2-4) είναι καλοί, αν και μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς αυτό (όπως στη δική μου περίπτωση). At the end of the day it's your call!

Σου εύχομαι καλή τύχη!

Excellent post! I also began as FY2 in 2007 with no prior experience and the first few months were seriously scary... I've worked in 2 hospitals now and the general mentality is that an FY2 is an SHO. You will have the same responsibilities as an ST1, ST2. FY1 experience would have definitely helped!

Whether that's a whole year, a few months as a locum or dive straight into the FY2 year depends on personal choice and at the end of the day depends on

what you are offered, I suppose. The easy route is FY1 first but if you start as FY2 it's a bit hard initially but everyone survives!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Well you could be right cadaver… I might end up being the clueless FY2 from a Greek university!!But still because I haven’t worked in the UK before I don’t know what is expected from an FY2… or the level of FY1s…. What are the responsibilities? Maybe you can help with this???

If FY1 means chasing results and taking blood or inserting IV lines then I am not sure I am up for it !But never say never..

Anyway I thought that a person with full registration cannot do the FY1. But there are many posts advertised now in NHS jobs which state as an essential criterion that the candidate must have full registration…

I applied for both FY1 and FY2 posts .. But I guess the important thing right now is for me to study

Dear Anto3,

μιας και είμαι FY2 at the moment, νο σου πω ότι οι ευθύνες και ο ρόλος του FY2 ποικίλλει από νοσοκομείο σε νοσοκομείο. Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιο standard και εξαρτάται από τις ανάγκες του κάθε τμήματος. Για παράδειγμα, όταν ήμουν στη ψυχιατρική είχα ακριβώς τις ίδιες ευθύνες με τους υπόλοιπους ειδικευόμενους οι οποίοι ήταν από ST1 και πάνω. To cut a long story short, την τρίτη μέρα εφημέρευα και είχα να κάνω assessments (μόνη μου) στα επείγοντα. Γνώρισα όμως 2 FY2s στο Λονδίνο, οι οποίοι δεν κάνανε ποτέ εφημερίες (και γι'αυτό ήταν unbanded...)

Η πρώτη μου δουλειά στην Αγγλία ήταν FY2 locum for 4 months in orthopaedics. Στο μήνα πάνω, είχα να κάνω νύχτες καλύπτοντας την ορθοπαιδική, γενική χειρουργική και ουρολογία. Φυσικά χωρίς registrar on site! Δηλ. ήμουν ο μόνος "χειρουργός" στο νοσοκομείο. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό για έναν γιατρό με προϋπηρεσία ενός μήνα!

Θεωρώ λοιπόν και συμβουλεύω τους φίλους μου, ότι το ιδανικό είναι να ξεκινήσει κανείς με ένα locum FY1 για λίγους μήνες μέχρι να μάθει τη γλώσσα και τις διαδικασίες. Προσωπικά θεωρώ ότι ένας ολόκληρος χρόνος FY1 είναι χάσιμο χρόνου και ενέργειας. Άσε που θα αναρωτιέσαι γιατί λένε ότι το επάγγελμα του γιατρού είναι ενδιαφέρον αφού θα νοιώθεις σαν γραμματέας. Λίγοι μήνες όμως σαν FY1 (2-4) είναι καλοί, αν και μπορείς να επιβιώσεις και χωρίς αυτό (όπως στη δική μου περίπτωση). At the end of the day it's your call!

Σου εύχομαι καλή τύχη!

Excellent post! I also began as FY2 in 2007 with no prior experience and the first few months were seriously scary... I've worked in 2 hospitals now and the general mentality is that an FY2 is an SHO. You will have the same responsibilities as an ST1, ST2. FY1 experience would have definitely helped!

Whether that's a whole year, a few months as a locum or dive straight into the FY2 year depends on personal choice and at the end of the day depends on

what you are offered, I suppose. The easy route is FY1 first but if you start as FY2 it's a bit hard initially but everyone survives!

Και επίσης, αν κάποιοι ττο επιθυμήτε, μπορείτε να ξανακάνετε το 5ο έτος της Ιατρικής στο UK, έτσι για να μπείτε για τα καλά στο σύστημα...

Άντε, μην τρελαθούμε και τελείως. Η δική μου γνώμη είναι πως ο ΜΕΣΟΣ απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου, έχοντας κάνει ALS + ATLS, πρέπει να κάνει αιτήσεις για F2Y και πάνω. Υπάρχει λόγος που έχουμε full GMC registration με το πτυχίο μας, και αυτός είναι το γεγονός πως οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα παρέχουν την απαιτούμενη γνώση γι αυτό. Μην αφήσετε τον πανικο του αγνώστου των πρώτων εβδομάδων να σας παρασύρει, διότι σε 1-2 μήνες (αν επιλέξετε F1Y) θα καταλάβετε πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Αγαπητέ Bury, λύσε μου μια απορία: Ποιο νοσοκομείο καλύπτει επείγοντα ΓΕΝΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ χωρίς resident registrar? Δηλαδή άμα σου κάτσει laparotomy τη βάζεις μόνος σου χειρουργείο? Ή μήπως κάνεις τα σκουλήκια την ώρα που ξεκουράζεσαι από τις ανατάξεις των καταγμάτων? Άντε γιατί θα ξεχάσουμε κι αυτά που ξέρουμε τώρα. Εκτός κι αν είναι νοσοκομείο που τα real emergencies τα στέλνει αλλού (υποψιάζομαι ποιο είναι, αλλά θέλω να το ακούσω).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα ... πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Εγώ λέω οι πανελληνιονικες να πηγαίνουν κατευθείαν για Στ5...Τι βλακείες και MRCP,MRCS... :withstupid:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα ... πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Εγώ λέω οι πανελληνιονικες να πηγαίνουν κατευθείαν για Στ5...Τι βλακείες και MRCP,MRCS... :withstupid:

Θα μιλήσω για το MRCS που το ξέρω: Εξέταση για την οποία οι απόφοιτοι αγγλικών ιατρικών σχολών σπαταλούν 2-3 χρόνια από τη ζωή τους και μερικές χιλιάδες λίρες σε courses (και κάποιοι ινδοπακιστανοί μέχρι δεκαετία και βάλε). Ένας προσανατολισμένος έλληνας, με σοβαρό σκοπό, ξεμπερδεύει σε 6-9 μήνες και χωρίς courses. Επί προσωπικού, η εξέταση ήταν ευκολότερη από τη Χειρουργική Πτυχίου (όσοι έχουμε περάσει από εκείνη τη σχολή καταλαβαίνουν τι λέω).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για mrcs I μιλάς πάντα ε; πιο εύκολη κι απο χειρουργική πτυχίου, έ ρε μεγαλία ο Καππάς, παρεπιπτόντως ST1 και βάλε μετά γενική χειρουργική βρίσκεις; εσύ πως ξεκινησες από F2? ελλάδα αγροτικά κτλ? τώρα σε τι θέση είσαι;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μιλήσω για το MRCS που το ξέρω: Εξέταση για την οποία οι απόφοιτοι αγγλικών ιατρικών σχολών σπαταλούν 2-3 χρόνια από τη ζωή τους και μερικές χιλιάδες λίρες σε courses (και κάποιοι ινδοπακιστανοί μέχρι δεκαετία και βάλε). Ένας προσανατολισμένος έλληνας, με σοβαρό σκοπό, ξεμπερδεύει σε 6-9 μήνες και χωρίς courses. Επί προσωπικού, η εξέταση ήταν ευκολότερη από τη Χειρουργική Πτυχίου (

Πολύ σωστός. Για τα προφορικά, διάβασα πολύ, ξεσκίστηκα και ήταν επίπεδο 6 έτους με καλη ανατομία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για mrcs I μιλάς πάντα ε; πιο εύκολη κι απο χειρουργική πτυχίου, έ ρε μεγαλία ο Καππάς, παρεπιπτόντως ST1 και βάλε μετά γενική χειρουργική βρίσκεις; εσύ πως ξεκινησες από F2? ελλάδα αγροτικά κτλ? τώρα σε τι θέση είσαι;

Μιλάω για ΟΛΟ το MRCS, μοϊκανέ. Για το τι θα γίνει από ST3 και μετά στις χειρουργικές ειδικότητες, ρώτα αυτούς που θα συναγωνιστούν τον ερχόμενο Ιανουάριο. Εμένα το θέμα δεν με αφορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα ... πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Εγώ λέω οι πανελληνιονικες να πηγαίνουν κατευθείαν για Στ5...Τι βλακείες και MRCP,MRCS... :withstupid:

Θα μιλήσω για το MRCS που το ξέρω: Εξέταση για την οποία οι απόφοιτοι αγγλικών ιατρικών σχολών σπαταλούν 2-3 χρόνια από τη ζωή τους και μερικές χιλιάδες λίρες σε courses (και κάποιοι ινδοπακιστανοί μέχρι δεκαετία και βάλε). Ένας προσανατολισμένος έλληνας, με σοβαρό σκοπό, ξεμπερδεύει σε 6-9 μήνες και χωρίς courses. Επί προσωπικού, η εξέταση ήταν ευκολότερη από τη Χειρουργική Πτυχίου (όσοι έχουμε περάσει από εκείνη τη σχολή καταλαβαίνουν τι λέω).

Ppalios,

τι εκνευρίζεσαι; Πρώτα απ'όλα είμαι "αγαπητή" και όχι "αγαπητός" όπως είπα. Τελοσπάντων, το νοσοκομείο είναι West Suffolk Hospital και αμα θες έλα μια βόλτα από εδώ να σε ξεναγήσω. Όντως, υπάρχει registrar on-call αλλά κοιμάται στην εστία. Αν εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον ξυπνήσω να έρθει να δει ασθενή θα έρθει. Αν όμως πχ χάσω ένα perforation και δεν το πάρω είδηση, φυσικά δεν θα τον ξυπνήσω και εκείνος δεν θα το ξέρει...Δηλ. δεν υπάρχει registrar να κάνει review όλες τις εισαγωγές που μπαίνουν την νύχτα. Τους κάνουμε hand over το πρωί. Μια φορά που χρειάστηκε να βάλουμε ασθενή στο χειρουργείο νυχτιάτικα, την ξύπνησα (γυναίκα ήταν η registrar) και ήρθε. Αλλά εξαρτάται από τον κάθε SHO τι νομίζει. Η πικρή αλήθεια είναι ότι από τους SHO μόνο ένας είναι ST1 surgical. Όλοι οι άλλοι είμαστε FY2s...

Skaliotis,

Thanks για τα καλά σου λόγια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οι εξαετείς Ιατρικές σχολές στην Ελλάδα ... πως έχετε χαλαρά περισότερη ιατρική γνώση από το μέσο ST2-ST3 απόφοιτο αγγλικής ιατρικής σχολής. Πρέπει απλά να τη βάλετε σε μια τάξη, και αυτό δε θα γίνει στο πανικό του λάντζα/ward/F1.

Εγώ λέω οι πανελληνιονικες να πηγαίνουν κατευθείαν για Στ5...Τι βλακείες και MRCP,MRCS... :withstupid:

Θα μιλήσω για το MRCS που το ξέρω: Εξέταση για την οποία οι απόφοιτοι αγγλικών ιατρικών σχολών σπαταλούν 2-3 χρόνια από τη ζωή τους και μερικές χιλιάδες λίρες σε courses (και κάποιοι ινδοπακιστανοί μέχρι δεκαετία και βάλε). Ένας προσανατολισμένος έλληνας, με σοβαρό σκοπό, ξεμπερδεύει σε 6-9 μήνες και χωρίς courses. Επί προσωπικού, η εξέταση ήταν ευκολότερη από τη Χειρουργική Πτυχίου (όσοι έχουμε περάσει από εκείνη τη σχολή καταλαβαίνουν τι λέω).

Ppalios,

τι εκνευρίζεσαι; Πρώτα απ'όλα είμαι "αγαπητή" και όχι "αγαπητός" όπως είπα. Τελοσπάντων, το νοσοκομείο είναι West Suffolk Hospital και αμα θες έλα μια βόλτα από εδώ να σε ξεναγήσω. Όντως, υπάρχει registrar on-call αλλά κοιμάται στην εστία. Αν εγώ πιστεύω ότι πρέπει να τον ξυπνήσω να έρθει να δει ασθενή θα έρθει. Αν όμως πχ χάσω ένα perforation και δεν το πάρω είδηση, φυσικά δεν θα τον ξυπνήσω και εκείνος δεν θα το ξέρει...Δηλ. δεν υπάρχει registrar να κάνει review όλες τις εισαγωγές που μπαίνουν την νύχτα. Τους κάνουμε hand over το πρωί. Μια φορά που χρειάστηκε να βάλουμε ασθενή στο χειρουργείο νυχτιάτικα, την ξύπνησα (γυναίκα ήταν η registrar) και ήρθε. Αλλά εξαρτάται από τον κάθε SHO τι νομίζει. Η πικρή αλήθεια είναι ότι από τους SHO μόνο ένας είναι ST1 surgical. Όλοι οι άλλοι είμαστε FY2s...

Skaliotis,

Thanks για τα καλά σου λόγια...

"αν εγώ πιστεύω πως πρέπει να να τον ξυπνήσω..." Δηλαδή αυτός κοιμάται μέσα γιατί του αρέσει το κρεβάτι της εστίας...Με τέτοια μυαλά δεν θα πας μακρυα. Όλοι κάνουμε λάθη, και όσο πιο junior, τόσο πιο πολύ. Μια φιλική συμβουλή: Ζήτα πάντα r/v από τον registrar σου για τις εισαγωγές που κάνεις. Μια φορά να την πάθεις αρκεί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.