Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Γεια σε ολους

Το σκεφτομαι για μικροβιολογια ξεκινωντας απο ελλαδα με 2 επιλογες (με τα τωρινα δεδομενα)

η μια ειναι να κανω ειδικοτητα 1 χρονο και η αλλη 2,5 χρονια και να φυγω

Απ'οτι διαβασα στις 36 σελιδες δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα απο την αλλη χρειαζεται και τυχη

Ρωταω λοιπον να κανω τον 1 χρονο και να φυγω η ειναι καλυτερα να παω εκει εχοντας εμπειρια και εκπαιδευση 2,5 χρονων

Τα f1 και f2 μπορουν να παρακαμφθουν?

Τι ισχυει για τις ειδικοτητες με ενιαια τοποθετηση (οπως η μικροβιολογια)οσο αναφορα τα ST1,2 etc...

Αυτα και ευχαριστω προκαταβολικα για τον κοπο που κανατε να διαβασετε το post μου embye

καμια βοηθεια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

24 ωρη παράταση για την υποβολή των αιτήσεων για τα ST. Αντε να δούμε με ποιο τρόπο θα γίνει τελικά η αξιολόγηση για το shortlisting...

24 ωρη παράταση για την υποβολή των αιτήσεων για τα ST. Αντε να δούμε με ποιο τρόπο θα γίνει τελικά η αξιολόγηση για το shortlisting...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω διαβασει όλα τα προηγούμενα ποστ και απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω

1)αν κάποιος με πτυχιο μόνο ειναι απλά δύσκολο ή αδύνατο να καταλάβει θέση ST1

2)στην περίπτωση που κάνει FY2+ST1 εν ελλάδι θεώρείται ότι έκανε γενικό κομμάτι και μπόρεί να δηλώσει ειδικό???

3)οπότε μετά το ST2 για την ελλάδα μπορεί να το γράψει για ειδικό

4)τo FY2+ST1+ST2 στα δίνει το νοσοκομείο οπου θα κάνεις και τα ειδικά ST3..etc ή πρέπει π.χ. για χειρουργική ειδικότητα να κάνεις αίτηση σε κλινική Γεν Χειρουργικής και για ST3 κάνεις αίτηση αλλόύ????

Σας ευχαριστώ....

και κάτι τελευταιο με τα νοσοκομεία που εχουν ακόμα καθεστώς SHO τι γίνεται??

και πάλι σας ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη αν εχω ρωτησει κάτι αυτονόητο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχω διαβασει όλα τα προηγούμενα ποστ και απλά ήθελα να ξεκαθαρίσω

1)αν κάποιος με πτυχιο μόνο ειναι απλά δύσκολο ή αδύνατο να καταλάβει θέση ST1

4)τo FY2+ST1+ST2 στα δίνει το νοσοκομείο οπου θα κάνεις και τα ειδικά ST3..etc ή πρέπει π.χ. για χειρουργική ειδικότητα να κάνεις αίτηση σε κλινική Γεν Χειρουργικής και για ST3 κάνεις αίτηση αλλόύ????

Σας ευχαριστώ....

και κάτι τελευταιο με τα νοσοκομεία που εχουν ακόμα καθεστώς SHO τι γίνεται??

και πάλι σας ευχαριστω προκαταβολικα και συγγνωμη αν εχω ρωτησει κάτι αυτονόητο

1) Με πτυχιο μονο ειναι αδυνατο να βρεις θεση ST1. Πρεπει να κανεις FY2.

4)Πρωτα πρεπει να κανεις αιτηση για FY2 και μετα αιτηση για ST1. Αμα παρεις τη θεση ST1 απο κει και περα δε χρειαζεται να κανεις αλλη αιτηση και σου εξασφαλιζουν θεση μεχρι να τελειωσεις την ειδικοτητα (6-8 χρονια). Αμα βρεις θεση ST1 βασικα εχεις ταχτοποιησει το θεμα ειδικοτητα...

Οι θεσεις SHO καταργουνται απο 01/08/2007.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμπερασματικά, και με όλη τη συμπάθεια που έχω για αποφοίτους ελληνικών πανεπιστημίων, δεν θα σας πρότεινα να προβάλετε το 6ο έτος ώς PRHO, στην καλύτερη των περιπτώσεων (και δικαίως) θα αποκομίσετε μια ειρωνική ανταπόκριση.

Σύμφωνα με τον GMC, όσοι έχουν κάνει 6ο έτος Ιατρικής είναι PRHO equivalent και για αυτό δε χρειάζεται (και απαγορεύεται) να κάνουν FY1.

Σε δύο επιτυχημένες συνεντεύξεις έως τώρα και έχοντας βάλει στο previous employment ==> 6th year of medical school: PRHO equivalent δεν αντιμετώπισα ποτέ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σύμφωνα με τον GMC, όσοι έχουν κάνει 6ο έτος Ιατρικής είναι PRHO equivalent και για αυτό δε χρειάζεται (και απαγορεύεται) να κάνουν FY1.

Σε δύο επιτυχημένες συνεντεύξεις έως τώρα και έχοντας βάλει στο previous employment ==> 6th year of medical school: PRHO equivalent δεν αντιμετώπισα ποτέ ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα.

Όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.

Φαντάζομαι πως οι δύο συνεντεύξεις που έδωσες ήταν για SHO (ή κάνω λάθος?). Σχετικά με τις αιτήσεις για ST, εγώ θεωρώ περιττό να ξεκινήσει να αραδιάζει κάποιος διάφορα που στην καλύτερη περίπτωση ισοδυναμούν με F1. Ούτως η άλλως για να αξιολογήσουν την αίτησή σου (να κάτσουν να την διαβάσουν δηλαδή), πρέπει να είσαι fully registered στο GMC και να έχεις F2 competencies. Αν τώρα πιστεύεις ότι το 6ο έτος Ιατρικής είναι στα desirable στο person specification, τι να σου πω, βάλτο... Και εγώ πιστεύω πως θα αρχίσουν να γελάνε μαζί μας...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν τώρα πιστεύεις ότι το 6ο έτος Ιατρικής είναι στα desirable στο person specification, τι να σου πω, βάλτο... Και εγώ πιστεύω πως θα αρχίσουν να γελάνε μαζί μας...

Στην αίτηση δεν βάζεις μόνο τα desirable, αλλά και όσα πραγματικά έγιναν.

Και ένα clinical attachment που λέει ο λόγος δεν είναι desirable αλλά θα το βάλεις αφού το έκανες.

Εκτός αν όλοι εσείς που ίσως σπουδάσατε Η. Β. δε θα βάλετε το PRHO σας.

Μα έλεος πια.

Λοιπόν, θέλετε δε θέλετε το 6ο έτος της Ιατρικής είναι FY1 equivalent.

Όσοι το κάνανε και δεν έχουν κάνει FY1 στην Αγγλία, καλά θα κάνουν να το βάλουν στην αίτησή τους.

Τα υπόλοιπα είναι αστειότητες.

Και για του λόγου το αληθές, copy paste from mmc

On the application you will be required to list all of the posts you have held and some details about these. All posts – whether undertaken abroad or in the UK at all levels - must be listed.

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός απο τη Μεγάλη Βρετανία;

Κάποια άλλη;

Νομίζω Iρλανδία είναι 5 και Σουηδία 5,5(ίσως οχι σε όλα τα πανεπιστήμια).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην αίτηση δεν βάζεις μόνο τα desirable, αλλά και όσα πραγματικά έγιναν.

Και ένα clinical attachment που λέει ο λόγος δεν είναι desirable αλλά θα το βάλεις αφού το έκανες.

Εκτός αν όλοι εσείς που ίσως σπουδάσατε Η. Β. δε θα βάλετε το PRHO σας.

Μα έλεος πια.

Λοιπόν, θέλετε δε θέλετε το 6ο έτος της Ιατρικής είναι FY1 equivalent.

Όσοι το κάνανε και δεν έχουν κάνει FY1 στην Αγγλία, καλά θα κάνουν να το βάλουν στην αίτησή τους.

Τα υπόλοιπα είναι αστειότητες.

Και για του λόγου το αληθές, copy paste from mmc

On the application you will be required to list all of the posts you have held and some details about these. All posts – whether undertaken abroad or in the UK at all levels - must be listed.

Δεν με αφορά άμεσα το θέμα αλλά από περιέργεια βρε αντρέα σε ποιό σημείο της αίτησης έβαλες το 6ο έτος ως PRHO ? Στο employement tab ? Τι έβαλες ως εργοδότη, τύπο συμβολαίου κλπ;

Πως γίνεται να θεωρείται το ίδιο πράγμα μια έμμισθη θέση με πολύ συγκεκριμένο πλαίσιο εργασίας και το εν μέσω καταλήψεων 6ο έτος των μπουρδελο-αριστερο-και-καλά-σχολών μας ;;

Επίσης, αν θυμάμαι καλά, στο mmc δεν έλεγε κάπου ότι εμπειρία σε attachements, observerships κλπ δεν μετράει ; (<- αυτό με επιφύλαξη, βαρέθηκα να πάω να δω στο σάιτ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν είναι ρε παιδιά αντίστοιχο, ας μας πεί και κανείς αν ξεκίνησε FY2 μόνο με το πτυχίο του, χωρίς να έχει εργαστεί καθόλου...

Γιατί πρέπει να δηλώσεις εργοδότη, και θα επικοινωνήσουν μαζί του για να πάρουν σύσταση, τι θα βάλετε?

Το θέμα δεν είναι τύποις τι ισχύει..

Το ερώτημα είναι αν κάνοντας στις θέσεις FY2 μόνο με το πτυχίο, χωρίς καμία έμμισθη θέση είσαι ισάξιος με όσους έχουν κάνει αγροτικό ή έχουν κάποια κλινική εμπειρία στην χώρα τους (έμμισθη θέση).

Μιλάω για αντίστοιχα προσόντα, όχι με 20 εργασίες...

Υ.Γ. Ο Καναδάς έχει κ 3 έτη ιατρική σχολη, στο McGill αν θυμάμαι καλά...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ερώτημα είναι αν κάνοντας στις θέσεις FY2 μόνο με το πτυχίο, χωρίς καμία έμμισθη θέση είσαι ισάξιος με όσους έχουν κάνει αγροτικό ή έχουν κάποια κλινική εμπειρία στην χώρα τους (έμμισθη θέση).

Αν έχω καταλάβει καλά την ερώτηση, λογικό δεν είναι αυτός που έχει π.χ. αγροτικό να είναι σε (λίγο) καλύτερη θέση από τον συν-υποψήφιο επίσης Έλληνα που έχει μόνο το πτυχίο; Αυτά στην μάλλον περίεργη σύμπτωση να κρίνεται μια FY2 θέση μεταξύ δύο ελλήνων ;)

Πάντως έχω την εντύπωση ότι υπήρξαν πέρισυ έλληνες που πήρανε Φ2 (standalone) μόνο με πτυχίο και όποιος έχει αγροτικό ή χρόνο εργασίας στην Ελλάδα μπορεί σαφώς να δοκιμάσει την τύχη του σε ST - από του χρόνου με το καλό !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως γίνεται να θεωρείται το ίδιο πράγμα μια έμμισθη θέση με πολύ συγκεκριμένο πλαίσιο εργασίας και το εν μέσω καταλήψεων 6ο έτος των μπουρδελο-αριστερο-και-καλά-σχολών μας ;;

Τύπος συμβολαίου rotation, εργοδότης To medical school university of Athens και στην περιγραφή,

6th year of medical school: PRHO equivalent

Τώρα για το αν στην ουσία είναι το ίδιο, αυτό αν θες το συζητάμε αλλά according to GMC, MMC είναι. Και αυτό είναι μια πραγματικότητα. Δεν αλλάζει.

Τα attachment δεν είπε κανείς ότι μετράνε απλά αφού τα έκανες θα τα βάλεις.

Προς Cadaver ==> αν και εγώ δεν ξεκίνησα F2 κατευθείαν, δύο κολλητοί μου το κάνανε.

Μόνο πτυχίο Ιατρικής (όχι αγροτικό, όχι εξτρα σεμινάρια τύπου ALS, ATLS). Και κατευθείαν F2.

Επίσης άλλος ένας μόνο πάλι με πτυχίο Ιατρικής, πολύ φίλος και αυτός, 1 έτος στο Λονδίνο σε μεγάλο κέντρο, εκπαιδευτική θέση SHO γυναικολογίας.

Λοιπόν, σύμφωνα με τον GMC, MMC κτλπ το 6ο έτος της Ιατρικής είναι equivalent with PRHO (FY1).

Τώρα τι κόλλημα τραβάτε μερικοί δε με αφορά, αλλά τι να κάνουμε? Να πούμε ότι δηλαδή δεν είναι έτσι τα πράγματα?

Τροποποιήθηκε από andreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τύπος συμβολαίου rotation, εργοδότης To medical school university of Athens και στην περιγραφή,

6th year of medical school: PRHO equivalent

Τώρα τι κόλλημα τραβάτε μερικοί δε με αφορά, αλλά τι να κάνουμε? Να πούμε ότι δηλαδή δεν είναι έτσι τα πράγματα?

Κανένα κόλλημα από μεριάς μου, σου είπα ότι ρώτησα από περιέργεια τι έβαλες στην αίτηση για το 6ο έτος.

Στο μυαλό μου είναι πολύ ξεκάθαρο ότι στην ουσία είναι "καμία σχέση", αν όμως στο τυπικό κομμάτι (GMC, MMC, ST app) θεωρούνται 6ο έτος και F1 (PRHO) ως ισάξια τότε κανένα πρόβλημα και φυσικά δεν έχω κανένα λόγο να αμφισβητήσω αυτό που λες.

Όταν με το καλό σε καλέσουν για συνέντευξη δώσε μας feedback αν θα σου σχολιάσουν αυτό το σημείο στο employment history για να υπάρχει και σαν πληροφορία στο τόπικ για τους επόμενους :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ούτε από μεριάς μου τίθεται θέμα,

απλά εγώ δεν το έβαλα στις αιτήσεις μου κ ρωτούσα διερευνητικά να δω μήπως έκανα μαλακία..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει κανείς ιδέα πόσες αιτήσεις μπορεί να έχουν γίνει για EMERGENCIES ST1?

Ίσως εκατοντάδες?χιλιάδες μήπως?Με τι προσόντα μπορεί να έχεις καποια τύχη?

Έχει κανείς ιδέα πόσες αιτήσεις μπορεί να έχουν γίνει για EMERGENCIES ST1?

Ίσως εκατοντάδες?χιλιάδες μήπως?Με τι προσόντα μπορεί να έχεις καποια τύχη?

Ούτε από μεριάς μου τίθεται θέμα,

απλά εγώ δεν το έβαλα στις αιτήσεις μου κ ρωτούσα διερευνητικά να δω μήπως έκανα μαλακία..

Έχει κανείς ιδέα πόσες αιτήσεις έχουν γίνει για EMERGENCIES ST1?

Εκατοντάδες φαντάζομαι.Μήπως χιλιάδες?

Από προσόντα τι παίζει?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις βγήκε η απόφαση του δικαστηρίου στην υπόθεση BAPIO vs DoH: με λίγα λόγια οι εκτός Ε.Ε. που δεν έχουν την καινούργια (..και δύσκολη στην απόκτηση) άδεια παραμονής+εργασίας στην Αγγλία δεν θα ληφθούν υπ' όψην για τις ST θέσεις εάν υπάρχει διαθέσιμος "κοινοτικός" υποψήφιος.

Η αποφάση αυξάνει σημαντικά τις πιθανότητες να βρει θέση ST ένας έλληνας υποψήφιος, περισσότερες λεπτομέρειες στο

https://www.mtas.nhs.uk/latest.html

και

http://www.vbsi.org.uk/index.php?mact=News...nt01returnid=15

στο δεύτερο λινκ θα βρείτε και την προσωπική ιστορία του γιατρού, ηγετικού μέλους του BAPIO, που αυτοκτόνησε όταν του αρνήθηκαν την νέα άδεια εργασίας. Πραγματικά και αηδιαστικά "ο θάνατός σου η ζωή μου" :(

Τροποποιήθηκε από kokni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχει κανείς ιδέα πόσες αιτήσεις έχουν γίνει για EMERGENCIES ST1?

Εκατοντάδες φαντάζομαι.Μήπως χιλιάδες?

Από προσόντα τι παίζει?

Μπα, πού να ξέρω τι ζήτηση υπάρχει.. Ψάξε πάντως, μπορείς να βρείς στοιχεία για τις πιο δημοφιλείς ειδικότητες.

Επίσης στο ST1 αν δεν απατώμαι κάνεις αίτηση για acute care common stem που σημαίνει ότι τα πρώτα 2 χρόνια είναι κοινά με κάποιες ακόμα ειδικότητες (αναισθησιολογία κ κάτι ακόμα που δε θυμάμαι..)

Για περισσότερες πληροφορίες πήγαινε http://www.mmc.nhs.uk/ και στα διάφορα λινκ που σε στέλνει.. Θα βρείς ότι πληροφορία χρειάζεσαι..

Τώρα για το θέμα που λέει ο kokni, κυκλοφορούσε επι μήνες η είδηση κ αναφερόταν στα site αλλά εκκρεμούσε η δίκη..

Είναι άλλο ένα αποτέλεσμα της τρομολαγνείας που επικράτησε στην Αγγλία ειδικά μετά τα γεγονότα στο King's Cross...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρήκα και ένα link του mtas που ξέμεινε ανοιχτό στο κοινό: h--p://www.mtas.nhs.uk/help/training_d.html΄

Περιέχει το manual για τους αξιολογητές !! ευγενική χορηγία συναδέλφου από το doctors.net.uk

κάνω και upload το manual από τους αναισθησιολόγους (ίδια πηγή) που περιέχει τα κριτήρια του long-shortlisting και στις σελίδες 16-17 αναφέρει τι γίνεται για Uk-Eu-Img.

MMC_long_shortlisting.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μόλις βγήκε η απόφαση του δικαστηρίου στην υπόθεση BAPIO vs DoH: με λίγα λόγια οι εκτός Ε.Ε. που δεν έχουν την καινούργια (..και δύσκολη στην απόκτηση) άδεια παραμονής+εργασίας στην Αγγλία δεν θα ληφθούν υπ' όψην για τις ST θέσεις εάν υπάρχει διαθέσιμος "κοινοτικός" υποψήφιος.

They're going home, they're going home, they 're going... :bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen::bloodomen:

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρήκα και ένα link του mtas που ξέμεινε ανοιχτό στο κοινό: h--p://www.mtas.nhs.uk/help/training_d.html΄

Περιέχει το manual για τους αξιολογητές !! ευγενική χορηγία συναδέλφου από το doctors.net.uk

κάνω και upload το manual από τους αναισθησιολόγους (ίδια πηγή) που περιέχει τα κριτήρια του long-shortlisting και στις σελίδες 16-17 αναφέρει τι γίνεται για Uk-Eu-Img.

Ευχαριστούμε για το manual, αλλά αυτό υπήρχε στο google εδώ και μέρες. Μια ερώτηση προς όλους τους ST υποψήφιους. Το MTAS έχει επικοινωνήσει με τους referees σας ή ακόμα? Πώς μπορούμε να μάθουμε αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup δεν ήξερα ότι υπήρχε και το google, sorry emblush . Μέχρι χθές δεν είχε επικοινωνήσει. Είναι ιδέα μου ή δεν θα ζητηθούν οι συστατικές μέχρι να τελειώσει το longlisting (24Φεβ) ;
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.