Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Ηι! Where is everybody? Did you all go to the

march and then get drunk with the Irish and everyone else? emrockon

On a more serious note, i'm going to do the ALS course. Do any of you have some helpful tips...??

Ηι! Where is everybody? Did you all go to the

march and then get drunk with the Irish and everyone else? emrockon

On a more serious note, i'm going to do the ALS course. Do any of you have some helpful tips...??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηι! Where is everybody? Did you all go to the

march and then get drunk with the Irish and everyone else? emrockon

On a more serious note, i'm going to do the ALS course. Do any of you have some helpful tips...??

Γεια! Εδω ειμαστε ολοι.

Και βεβαια πηγαμε στη διαδηλωση, ηπιαμε τις μπυριτσες μας και με τους Ιρλανδους και μας δειξανε και τα καναλια το βραδυ.

Εσυ που ησουνα? Σε ψαχναμε αλλα δε σε ειδαμε.

Οσο για το ALS διαβασε πολυ καλα το handbook που σου δωσανε.

Τροποποιήθηκε από idler
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάτι πήρε το μάτι μου στις σημερινές εφημερίδες πώς όσοι κόπηκαν απο το πρώτο στάδιο για τις ST θέσεις θα δικαιούνται να ξαναϋποβάλλουν αίτηση,αυτή τη φορά και με το βιογραφικό τους.Υπάρχει κανείς με insider knowledge? Λέτε να επηρεαστούν αυτοί που έχουν ήδη συνέντευξη?

Ηι! Where is everybody? Did you all go to the

march and then get drunk with the Irish and everyone else? emrockon

On a more serious note, i'm going to do the ALS course. Do any of you have some helpful tips...??

Γεια! Εδω ειμαστε ολοι.

Και βεβαια πηγαμε στη διαδηλωση, ηπιαμε τις μπυριτσες μας και με τους Ιρλανδους και μας δειξανε και τα καναλια το βραδυ.

Εσυ που ησουνα? Σε ψαχναμε αλλα δε σε ειδαμε.

Οσο για το ALS διαβασε πολυ καλα το handbook που σου δωσανε.

Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Συγγνώμη που σας εστησα ρε παιδιά,αλλά τις χτύπησα και ΄γω τις Guinness μου!

Ίσως την επόμενη φορά.

Ηι! Where is everybody? Did you all go to the

march and then get drunk with the Irish and everyone else? emrockon

On a more serious note, i'm going to do the ALS course. Do any of you have some helpful tips...??

Γεια! Εδω ειμαστε ολοι.

Και βεβαια πηγαμε στη διαδηλωση, ηπιαμε τις μπυριτσες μας και με τους Ιρλανδους και μας δειξανε και τα καναλια το βραδυ.

Εσυ που ησουνα? Σε ψαχναμε αλλα δε σε ειδαμε.

Οσο για το ALS διαβασε πολυ καλα το handbook που σου δωσανε.

Ευχαριστώ για την πληροφορία!

Συγγνώμη που σας εστησα ρε παιδιά,αλλά τις χτύπησα και ΄γω τις Guinness μου!

Ίσως την επόμενη φορά.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ciao ragazzi!

στο bmj υπαρχει διαφημιση για 60 θεσεις f2 stand alone στο peninsula deanery! Τρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεχτεεεεεεεε!!!

emiloveyou emiloveyou emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ciao ragazzi!

στο bmj υπαρχει διαφημιση για 60 θεσεις f2 stand alone στο peninsula deanery! Τρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεχτεεεεεεεε!!!

emiloveyou emiloveyou emiloveyou

:anavwfwties:emband

Το είδα κι εγώ... :) αλλά έχω μια απορία επ αυτού...

Λέει ότι πρέπει να έχεις κάνει (ή να τους πεις ότι είναι στα άμεσα σχέδιά σου να κάνεις) ILS (Intermediate Life Support)

*Intermediate Life Support (ILS). ILS aims to train healthcare personnel in skills that enable them to manage patients in cardiac arrest until arrival of a cardiac arrest team and to participate as members of that team. If invited for interview, you will be expected to provide evidence of having achieved this level of training or your plans to do so.

I:\Foundation Years\Stand alone F2\One Year F2 2007\Eligibility Criteria\Elgibility 120307v4

Πώς μπορούμε να το κάνουμε αυτό;

Γίνεται και στην Ελλάδα;;;

emhelpemhelpemhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το είδα κι εγώ... :) αλλά έχω μια απορία επ αυτού...

Λέει ότι πρέπει να έχεις κάνει (ή να τους πεις ότι είναι στα άμεσα σχέδιά σου να κάνεις) ILS (Intermediate Life Support)

*Intermediate Life Support (ILS). ILS aims to train healthcare personnel in skills that enable them to manage patients in cardiac arrest until arrival of a cardiac arrest team and to participate as members of that team. If invited for interview, you will be expected to provide evidence of having achieved this level of training or your plans to do so.

I:\Foundation Years\Stand alone F2\One Year F2 2007\Eligibility Criteria\Elgibility 120307v4

Πώς μπορούμε να το κάνουμε αυτό;

Γίνεται και στην Ελλάδα;;;

emhelpemhelpemhelp

Δεν ξέρω αν γίνεται ILS στην Ελλάδα, εγώ στην Αγγλία το πήρα είδηση. Εξυπακούεται ότι εάν έχεις ALS είσαι καλυμμένος. Γενικά έχουν μεγάλες αναμονές, στο Λονδίνο έκλεισα τον περασμένο Νοέμβριο και πήρα ημερομηνία για Ιούλιο !! Φαντάζομαι για αυτό γράφουν να είναι στα "άμεσα σχέδιά σου": δλδ να έχεις κλείσει ημερομηνία και έχεις το confirmation email, δυστυχώς στο στέλνουν αφού πληρώσεις τα £260. Λινκ για Αγγλία: http://www.resus.org.uk/pages/ilsinfo.htm , κατεβάζεις το pdf και αρχίζεις τα email :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι άλλο θα δουν τα μάτια μου...ένας φίλος ΦΥ2 με έβαλε να του ετοιμάσω ένα ηλεκτρονικό mini-pat, ακόμα και νοσοκόμες λέει μπορούν να συμπληρώσουν αυτές τις φόρμες!

Πήγα στο ιντερβιου και με κάνανε σκουπίδια που δεν είχα μινι-πατ, μινι-σεχ ,μινι –ντομπς και reflective practice (σαν ΣΗΟ με χαρτί από τον κονσαλταντ ότι έχω ΦΥ2 κομπετενσιες ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό να μαζέψω τέτοια χαρτούρα....)

Πρέπει να αρχίσω και εγώ να μαζεύω υπογραφές και αστεράκια ?!Από που θα τα βρω αυτά?!

emconfused

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ciao ragazzi!

στο bmj υπαρχει διαφημιση για 60 θεσεις f2 stand alone στο peninsula deanery! Τρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεχτεεεεεεεε!!!

emiloveyou emiloveyou emiloveyou

:anavwfwties:emband

Το είδα κι εγώ... :) αλλά έχω μια απορία επ αυτού...

Λέει ότι πρέπει να έχεις κάνει (ή να τους πεις ότι είναι στα άμεσα σχέδιά σου να κάνεις) ILS (Intermediate Life Support)

*Intermediate Life Support (ILS). ILS aims to train healthcare personnel in skills that enable them to manage patients in cardiac arrest until arrival of a cardiac arrest team and to participate as members of that team. If invited for interview, you will be expected to provide evidence of having achieved this level of training or your plans to do so.

I:\Foundation Years\Stand alone F2\One Year F2 2007\Eligibility Criteria\Elgibility 120307v4

Πώς μπορούμε να το κάνουμε αυτό;

Γίνεται και στην Ελλάδα;;;

emhelpemhelpemhelp

στειλε μειλ στο bls_ils@yahoo.gr και πες τι θες

θα σου απαντησουν αμεσα

δεν παιζει τηλεφωνο μεσω μειλ κανονιζεται

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι άλλο θα δουν τα μάτια μου...ένας φίλος ΦΥ2 με έβαλε να του ετοιμάσω ένα ηλεκτρονικό mini-pat, ακόμα και νοσοκόμες λέει μπορούν να συμπληρώσουν αυτές τις φόρμες!

Πήγα στο ιντερβιου και με κάνανε σκουπίδια που δεν είχα μινι-πατ, μινι-σεχ ,μινι –ντομπς και reflective practice (σαν ΣΗΟ με χαρτί από τον κονσαλταντ ότι έχω ΦΥ2 κομπετενσιες ούτε καν μου πέρασε από το μυαλό να μαζέψω τέτοια χαρτούρα....)

Πρέπει να αρχίσω και εγώ να μαζεύω υπογραφές και αστεράκια ?!Από που θα τα βρω αυτά?!

emconfused

Είσαι SHO στο UK? Αν ναι, τότε θα έπρεπε να έχεις από αυτά τα μπιχλιμπίδια. Αν όχι, τότε όλοι εμείς που κάνουμε ειδικότητα στην Ελλάδα θα έχουμε πρόβλημα με τα F2 competencies. Never mind... 3 days untill the interview... Ω γέγονε γέγονε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Παιδια αυτο πολυ απλα σημαινει οτι ολοι οσοι εκαναν αιτηση θα παρουν ιντερβιου 100%!!!!!

Οποτε οσοι κανατε αιτηση μεσω MTAS αρχιστε την προετοιμασια για το ιντερβιου.

Κι αν σου κατσει... σου αλλαζει τη ζωη!

Τροποποιήθηκε από idler
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup Παιδια αυτο πολυ απλα σημαινει οτι ολοι οσοι εκαναν αιτηση θα παρουν ιντερβιου 100%!!!!!

Οποτε οσοι κανατε αιτηση μεσω MTAS αρχιστε την προετοιμασια για το ιντερβιου.

Κι αν σου κατσει... σου αλλαζει τη ζωη!

Και όχι μόνο. Σημαίνει επίσης ότι μπορείς να ξαναδιελέξεις την 1η σου επιλογή (και μοναδική για συνέντευξη) με βάση τη ζήτηση. Τζάμπα το short-listing. Σε λίγο θα μας πουν ότι ούτε η βαθμολογία του MTAS θα περάσει στο τελικό στάδιο της επιλογής, διότι η "συνέντευξη και η άμεση επαφή είναι πιο αντιπροσωπευτική του ποιον έχεις μπροστά σου"

Έλεος!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΑΧΑΧΑ...λοιπον παιρνω πισω ολα οσα εχω πει για Αγγλια ....ισοτιμια και αηδιες.....ο, τι θελουν κανουν προκειμενου να βολευτουν ..Λοιπον , για οσους δεν καταλαβαν : θα βολευτουν ολοι οι Αγγλοι( οπως γινοτανε παντα) -οσες θεσεις μεινουν, θα τις διεκδικησουμε μαζι με τους Ινδοπακιστανους!

Ειδατε , που υπαρχει και αλλη χωρα οπου κανουν ο, τι αλλαγες θελουν , οποτε θελουν , αναλογα με το τι τους βολευει? ( εκτος απο τη δικια μας που εχει την πρωτη θεση)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΑΧΑΧΑ...λοιπον παιρνω πισω ολα οσα εχω πει για Αγγλια ....ισοτιμια και αηδιες.....ο, τι θελουν κανουν προκειμενου να βολευτουν ..Λοιπον , για οσους δεν καταλαβαν : θα βολευτουν ολοι οι Αγγλοι( οπως γινοτανε παντα) -οσες θεσεις μεινουν, θα τις διεκδικησουμε μαζι με τους Ινδοπακιστανους!

Ειδατε , που υπαρχει και αλλη χωρα οπου κανουν ο, τι αλλαγες θελουν , οποτε θελουν , αναλογα με το τι τους βολευει? ( εκτος απο τη δικια μας που εχει την πρωτη θεση)

Αν βολευτούν οι Άγγλοι υπήκοοι δε βλέπω που είναι το μεμπτό. Και εγώ θέλω θέση ΣΤ και πιστεύω πως έχω πολύ καλό CV κτλπ, αλλά αν ένας Αγγλος απόφοιτος του UCL π.χ. μείνει έξω, τότε το σύστημα χωλαίνει.

Και όχι δε θα διεκδικήσουμε τίποτα μαζί με τους Ινδοπακιστανούς (βλ. ΕΕ :rolleyes: ) .

Ετοιμάσου λοιπόν και για δεύτερο ταξιδάκι..... emiloveyou:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΧΑΧΑΧΑ...λοιπον παιρνω πισω ολα οσα εχω πει για Αγγλια ....ισοτιμια και αηδιες.....ο, τι θελουν κανουν προκειμενου να βολευτουν ..Λοιπον , για οσους δεν καταλαβαν : θα βολευτουν ολοι οι Αγγλοι( οπως γινοτανε παντα) -οσες θεσεις μεινουν, θα τις διεκδικησουμε μαζι με τους Ινδοπακιστανους!

Ειδατε , που υπαρχει και αλλη χωρα οπου κανουν ο, τι αλλαγες θελουν , οποτε θελουν , αναλογα με το τι τους βολευει? ( εκτος απο τη δικια μας που εχει την πρωτη θεση)

Αυτό που γίνεται είναι πολύ σκληρό για όσους είχαν γίνει short-listed. Από 'κει και πέρα όμως δεν καταλαβαίνω πως βγάζεις τα συμπεράσματα σου. Ίσα-ίσα αποδείκτηκε πως οι υπεύθυνοι δεν έμειναν άπραγοι μετά τη γενική κατακραυγή. Μια κατακραυγή που δεν ήταν μόνο από τους Άγγλους υποψήφιους. Αυτό κάθε άλλο παρά Ελλάδα θύμίζει... Το status δε των Ινδοπακιστανών δεν έχει αλλάξει.

Άσε που κάθε χώρα που σέβεται τον εαυτό της, φροντίζει να μην τρώει τα παιδιά της... Μακάρι και η Ελλάδα να φρόντιζε πρώτα τους δικούς της απόφοιτους (για τους οποίους ξόδεψε χρήματα...) και μετά τους υπόλοιπους, εάν έμεναν κενές θέσεις. Αυτές τις κενές θέσεις καλούμαστε να συμπληρώσουμε στην Αγγλία, ας είμαστε και ευγνώμονες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μακάρι και η Ελλάδα να φρόντιζε πρώτα τους δικούς της απόφοιτους (για τους οποίους ξόδεψε χρήματα...) και μετά τους υπόλοιπους, εάν έμεναν κενές θέσεις. Αυτές τις κενές θέσεις καλούμαστε να συμπληρώσουμε στην Αγγλία, ας είμαστε και ευγνώμονες...

Αυτό ακριβώς θα έγραφα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κοιτα, πλακα κανουμε...χαλαρωσε λιγο.....ο καθενας το βλεπει απο τη μερια του , σωστα? ας πουμε εμενα με νοιαζει για τον εαυτο μου και για τους φιλους μου , για το αν εγιναν shortlisted( και με εξαιρεση εναν που θα γινει σιγουρα την επομενη φορα, ολοι οι αλλοι εγιναν).Προφανως δεν με νοιαζει για τους Ινδοπακιστανους ή για τον καθε ακυρο αγγλο.

Και οχι, αγαπητε , δεν διεκδικω καμια θεση Αγγλου, για τον μονο λογο οτι δεν ειμαι ηλιθια( ουτε αδικη , αν θες ) .Αλλα γενικα , να ξερεις οτι το δικαιο ειναι να παιρνεις θεση με βαση τα προσοντα σου , οκ?? ολα σχετικα ειναι σ΄αυτη τη ζωη ....

υγ ναι, ειναι πολυ σκληρο για οσους εχουν ηδη συνεντευξη.Αλλα δεν πειραζει, η ζωη ειναι ουτως η αλλως σκληρη :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν βολευτούν οι Άγγλοι υπήκοοι δε βλέπω που είναι το μεμπτό. Και εγώ θέλω θέση ΣΤ και πιστεύω πως έχω πολύ καλό CV κτλπ, αλλά αν ένας Αγγλος απόφοιτος του UCL π.χ. μείνει έξω, τότε το σύστημα χωλαίνει.

Και όχι δε θα διεκδικήσουμε τίποτα μαζί με τους Ινδοπακιστανούς (βλ. ΕΕ :rolleyes: ) .

Ετοιμάσου λοιπόν και για δεύτερο ταξιδάκι..... emiloveyou:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Φίλε μου ανδρέα το σύστημα στην Αγγλία είναι για να προστατέψει την βαθμίδα των Consultant. Το MMC πήρε μορφή όταν ανακαλύψαν ότι αυτοί που γινόταν ειδικοί στην Αγγλία αρχίσαν να μη βρίσκουν θέση για άμμεση αποκατάσταση. Αυξήσαν τους λαιμούς και τη συνεχής μείωση αυτών που θα φτάσουν στο τέρμα. Και έκαναν μία μεγάλη καμπάνια εναντίων των ειδικών από την ΕΕ.

Τωρα με τα Πάκι αλλά και με τους Ινδούς το θέμα είναι ότι σε σημαίνουσες θέσεις είναι συμπατριώτες τους. Και αντιμετωπίζουν τους νεοεισερχόμενους με θετικό μάτι και θεωρούν άδικο οι ΕΕ (λιθουανοί, έλληνες, ισπανοί, πολωνοί και άλλοι) να τους παίρνουν τις θέσεις έτσι απλά. Και γι αυτό βάζουν ένα σωρό prerequist που ένας ΕΕ αποκλείεται να έχει αποκτήσει αν δεν βολοδέρνει κάποιο χρονικό διάστημα στην Αγγλία οπότε μετά μειώνει τα προσόντα του για εκπαιδευτική θέση αλλά μπαίνει στο δρόμο για staff grade ή st4 αν θυμάμαι καλά να είναι με το νέο σύστημα.

Οπότε το ότι είσαι ΕΕ δεν σημαίνει και πολλά. Άσε που οι σύλλογοι των Ινδοπακιστανων χειρίζονται τέλεια τα νομικά περί equal opps.

Τό μόνο μέρος που προστατεύει απόλυτα τους δικούς του και έχει γραμμένα τα equal opps είναι East Scotland Deanery και αυτο που προστατεύει λιγότερο τους δικούς του αλλά και είναι πιο ευνοικό για ΕΕ είναι το London Deanery.

Πάντως να ευχηθώ καλή επιτυχία για όσους περάσαν συνέντευξη και γίναν shortlisted και να ευχηθώ να είναι ο 1 από τους 3 που θα πάρουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα αυτά που λέτε όλοι είναι λογικά και έχουν βάση. Θα μπορούσαν όμως πολύ εύκολα και πολύ απλά να πούνε ότι οι θέσεις θα δίνονται κατά προτεραιότητα στους άγγλους (ή/και στους αποφοίτους των πανεπιστημίων τους) και οι υπόλοιποι θα διεκδικούσαν ότι μείνει. Αντί αυτού όμως, το MMC έκανε σημαία του το ότι ο σθενής είναι πάνω από όλα και ότι θέλουν τους καλύτερους γιατρούς, για να προσφέρουν τις καλύτερες υπηρεσίες. Γι' αυτό και εισήγαγαν αυτή την πολύ competitive διαδικασία. Φαίνεται όμως πως δεν μπορούν να αντέξουν μέχρι τέλους...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα αυτά που λέτε όλοι είναι λογικά και έχουν βάση. Θα μπορούσαν όμως πολύ εύκολα και πολύ απλά να πούνε ότι οι θέσεις θα δίνονται κατά προτεραιότητα στους άγγλους (ή/και στους αποφοίτους των πανεπιστημίων τους) και οι υπόλοιποι θα διεκδικούσαν ότι μείνει. Αντί αυτού όμως, το MMC έκανε σημαία του το ότι ο σθενής είναι πάνω από όλα και ότι θέλουν τους καλύτερους γιατρούς, για να προσφέρουν τις καλύτερες υπηρεσίες. Γι' αυτό και εισήγαγαν αυτή την πολύ competitive διαδικασία. Φαίνεται όμως πως δεν μπορούν να αντέξουν μέχρι τέλους...

Φίλε μου,

Οι Άγγλοι είναι παλαιές π........ στο επάγγελμα, και πάντα κάνουν λαδιές χωρίς να μπορεί να τους την πεί κανένας. Νομιμα.

Με τον τροπο αυτό και εντάξει είναι με την ευρωπαική νομοθεσία, και εντάξει με τους ινδοπακιστανούς και εντάξει με τους ντόπιους.

Άσε που βγάζουν και χρήμα χωρις να προσφέρουν και τιποτα.Ξέρεις τι θα πεί καθε φορα να σταζεις 500 λιρονια για εξετασεις MRCS, MRCOG, ATLS APLS ILS ALS και ενα σωρό άλλα αρτικόλεξα. Από που νομίζεις οτι ζουν τα κολλεγια?

Εδώ για να μη χάσουν τα λεφτά περνάνε στα PLAB 10000 άτομα κάθε χρόνο. Και δεν τους νοιάζει αφου ξέρουν ότι οι λαιμοί θα λειτουργίσουν παρακάτω και θα πετάξουν έξω κάποιους που τους πηραμε τα λεφτά τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όλα αυτά που λέτε όλοι είναι λογικά και έχουν βάση. Θα μπορούσαν όμως πολύ εύκολα και πολύ απλά να πούνε ότι οι θέσεις θα δίνονται κατά προτεραιότητα στους άγγλους (ή/και στους αποφοίτους των πανεπιστημίων τους) και οι υπόλοιποι θα διεκδικούσαν ότι μείνει. Αντί αυτού όμως, το MMC έκανε σημαία του το ότι ο σθενής είναι πάνω από όλα και ότι θέλουν τους καλύτερους γιατρούς, για να προσφέρουν τις καλύτερες υπηρεσίες. Γι' αυτό και εισήγαγαν αυτή την πολύ competitive διαδικασία. Φαίνεται όμως πως δεν μπορούν να αντέξουν μέχρι τέλους...

Φίλε μου,

Οι Άγγλοι είναι παλαιές π........ στο επάγγελμα, και πάντα κάνουν λαδιές χωρίς να μπορεί να τους την πεί κανένας. Νομιμα.

Με τον τροπο αυτό και εντάξει είναι με την ευρωπαική νομοθεσία, και εντάξει με τους ινδοπακιστανούς και εντάξει με τους ντόπιους.

Άσε που βγάζουν και χρήμα χωρις να προσφέρουν και τιποτα.Ξέρεις τι θα πεί καθε φορα να σταζεις 500 λιρονια για εξετασεις MRCS, MRCOG, ATLS APLS ILS ALS και ενα σωρό άλλα αρτικόλεξα. Από που νομίζεις οτι ζουν τα κολλεγια?

Εδώ για να μη χάσουν τα λεφτά περνάνε στα PLAB 10000 άτομα κάθε χρόνο. Και δεν τους νοιάζει αφου ξέρουν ότι οι λαιμοί θα λειτουργίσουν παρακάτω και θα πετάξουν έξω κάποιους που τους πηραμε τα λεφτά τους.

Αυτό όμως δεν τους νομιμοποιεί να νομίζουν ότι σου κάνουν χάρη που σε βάζουν στο NHS. Εν πάσει περιπτώση, επειδή έχω ταξίδι αύριο, εγώ σταματάω εδώ. Θα επανέλθω επί του θέματος μετά την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων του 1ου γύρου (γύρω στον Αυγουστο, δηλαδή, έτσι όπως τα κάνανε μαντάρα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν ειναι τυχαιο οτι οι Αγγλοι ειναι ισως ο πιο μισητος λαος του κοσμου..

Παντα σε σφαζουν με το μπαμπακι. Ποτε δεν εκνευριζονται, ειναι παντα ευγενικοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω ακούσει από πολλούς ότι όσο πιο βόρεια πάει κάποιος στην Αγγλία τόσο πιο φιλικούς ανθρώπους συναντά.

Δηλαδή ότι οι Σκοτσέζοι είναι πιο ανθρώπινοι από τους Άγγλους.

Με αποκορύφωμα τους Ιρλανδούς για τους οποίους άκουσα ότι δεν έχουν καμία σχέση με τους Άγγλους, είναι καταπληκτικά άτομα και μοιάζουν πιο πολύ σε εμάς τους Έλληνες…

Το επιβεβαιώνετε αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Having worked for 18 months up until now in the UK, I have to agree with drkot.

They are bastards and a nation of shopkeepers as Napoleon had once characterized them!!!

Δυστυχώς την πατήσανε και πολλά από τα κακόμοιρα κοριτσάκια και αγοράκια που νομίζαν ότι με το να γίνουν μπαμπαδες και μαμαδες από τα 16 τους να παρατήσουν το σχολείο και να ζήσουν με τα επιδόματα και να τα συμπληρώνουν με το part time που θα κάνουν στο TESCO, ξυπνήσανε και απαιτήσαν να ανοίξουν και άλλες ιατρικές σχολές (Hull, Southport ) με πρωτοποριακά προγράμματα (δεν κάνουμε μαθήματα και εξετάσεις παρά μόνο project) και δυστυχώς την πατήσαν γιατί βρέθηκαν να συναγωνίζονται όλους όσους έρχονται κατά ορδές να ζήσουν στη μαγευτική Αγγλία ως πλούσιοι γιατροί και όχι σαν μετανάστες στην Όμόνοια.

Και δυστυχώς δεν εστιάζουν οι πρώην πωλητριες/ες του TESCO το φταίξιμο στις ορδές αλλά στους κακούς της ΕΕ που αντί να καθήσουν στις πολιτισμένες χώρες τους, αλλά έρχονται εδώ με το θράσος να θέλουν να μπουν σε εκπαιδευτικές θέσεις και να γίνουν ειδικοί και όχι staff grade να δουλεύουν τσάμπα για το συστημα.

Πάντως για να μην απογοητεύω κανένα υπάρχουν και πάρα πολλοί, κυρίως άγγλοι, που ειδικά εμας τους ελληνες μας πάνε. Κάτι τα νησια στα gap year και οι greek lover κάτι το ότι μας βλέπουν σαν συνεχιστες ενδόξων παραδόσεων, κάτι η φήμη από πολλα άτομα που κάναν εκεί πρακτική και fellowship μας έχουν πάρει με καλό μάτι. Και είναι διατεθιμένοι να πετάξουν τα Πακι υπέρ μας.

Γι αυτό συνεχίστε να προσπαθείτε. Αν η πρωτη φουρνιά που θα μπεί φανεί αντάξια των προσδοκιών τους θα ανοίξουν αρκετές πόρτες. Στην τελικοί και αυτοί σαν τους έλληνες επιμελητές είναι.

Κάποιο αγγαριομάχο να τους βγάζει τη δουλειά θέλουν χωρίς να τους ζαλίζει τα ........................ Και οι έλληνες έχουμε προϋπηρεσία σε αυτό.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.