Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

hi! καλή χρονιά σε όλους τους "τελειωμένους" του φορουμ, ελπίζω η νέα χρονιά να λύσει πολλά από τα κοινά προβλήματα-προβληματισμούς σας!

Έπληροφορήθην ότι στις 3 Φλεβάρη στη Θεσσαλονίκη το Βρετανικό συμβούλιο έχει ενημερωτικό σεμινάριο για την ιατρική ειδικότητα στο U.K. Πιστεύετε ότι αξίζει να πάει κανείς? Έχει πάει παλιότερα κάποιος από εσάς? ...Εντυπώσεις? ... :rolleyes:

CU!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

είναι σύμφωνες με την οδηγία. Δεν νομιζω ότι θα χρειασθεί να το αποδείξεις, αλλά φαντάζομαι ότι θα μπορείς να πάρεις μια τέτοια βεβαίωση ("ότι η τάδε θέση αναγνωρίζεται απο την αρμόδια αρχή για εκπαίδευση προς απόκτηση τάδε ιατρικής ειδικότητας σύμφωνα με την 93/16/EC") από το υπουργείο υγείας. Αν βρεις βέβαια κάποιον να δουλεύει και όχι να πίνει καφέ/παίζει στοίχημα/μιλάει στο τηλέφωνο κλπ.

ναι, το keyword βεβαια ειναι το "have to be listed" (rather than have to be counted exactly as). με αλλα λογια, ναι θα τους γραψω τους 9 μηνες, αλλα ποιος μου εγγυαται οτι θα μετρησουν ως 9 και οχι πχ ως 6, οπως μου ειπε ενας απο τους consultants? emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ναι, το keyword βεβαια ειναι το "have to be listed" (rather than have to be counted exactly as). με αλλα λογια, ναι θα τους γραψω τους 9 μηνες, αλλα ποιος μου εγγυαται οτι θα μετρησουν ως 9 και οχι πχ ως 6, οπως μου ειπε ενας απο τους consultants? emstupid

Σωστός ο προβληματισμός αλλά για τις ανάγκες της αίτησης υπάρχουν δύο πολύ κακές περιπτώσεις: να θεωρηθείς overqualified ή underqualified οπότε και φεύγεις από τη διαδικασία.

Αν έχεις 9 μήνες Uk και 9 μήνες Gr στο ST1 υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρηθείς overq αν λάβουν υπόψην παραπάνω από 3 μήνες Ελλάδας. Παρόμοια, για το ST2 υπάρχει ο κίνδυνος να θεωρηθείς underq αν λάβουν υπόψην λιγότερο από 3 μήνες από την Ελλάδα.

Συνεπώς, όπως τα βλέπω τα πράγματα, πρέπει να σκεφτείς τι είναι πιο πιθανό: να αναγνωρίσουν περισσότερους από τρείς μήνες ή να αναγνωρίσουν λιγότερους; Προσωπική γνώμη είναι ότι είσαι πιο κοντά στο ST2 από ότι είσαι στο ST1. Αυτό που θα πρότεινα είναι να πάρεις ένα letter από τον πρώτο consultant σου που να λέει ότι όταν ξεκίνησες στο rotation είχες ήδη κάποια ST1 equiv.competencies από την προηγούμενη δουλειά σου στην Ελλάδα. Αν είναι πρόθυμος να γράψει κάτι τέτοιο νομίζω μειώνεις σημαντικά τις πιθανότητες να μην συνυπολογίσουν τουλάχιστον 3 μήνες για την αίτηση στο St2.

Τροποποιήθηκε από kokni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα και καλη χρονια! Εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα posts και τις παραπομπες σε σχετικα links και εχω τις εξης αποριες:

1) Ειστε σιγουροι οτι μπορουμε να διεκδικησουμε θεσεις F2; Γιατι καπου διβασα οτι δεν μπορουμε να μπουμε στη διαδικασια των F1-F2(το λογο δεν τον θυμαμαι καθ'οτι εχει περασει 1 μηνας απο τοτε)! emoops

2) Οποιος εχει πτυχιο μονο διεκδικει θεση F2, ενω οποιος εχει κανει αγροτικο (αναγνωριζονται 3 μηνες ειδικοτητας) ST1?

3)Η χρονια F2 αναγνωριζεται ως χρονος ειδικοτητας στην Ελλαδα?

4)Για οφθαλμολογια με F2, 2 χρονια στις fixed-term θεσεις και 1 χρονο παρατασης σ'αυτες(που δεν απαγορευεται) θα εχω συμπληρωσει τα απαραιτητα 4 χρονια για εξετασεις στην Ελλαδα η μονο στα ονειρα μου? :splats:

5)Αν για την ιδια ειδικοτητα πρεπει υποχρεωτικα να περασω απο ST3, πρεπει να εχω δωσει το αντιστοιχο mrc...?

6)Για δερματολογια μπαινουμε μονο ST3? Κι αν ναι, ποσα χρονια πρεπει να κανουμε στην Ελλαδα για να ειμαστε eligible?

7)Τι ακριβως ειναι ALS,ATLS που εχω συναντησει αρκετες φορες σ'αυτο το φορουμ? emstupid

Και τελος:

Με ειδοποιησαν απο το Βρετανικο Συμβουλιο οτι στο σεμιναριο στις 3 Φλεβαρη θα μιλησουν για τον νεο τροπο υποβολης αιτησεων που δε θα γινονται πια μεσω bmj. Εχετε ακυσει τιποτα σχετικο? Θα παει κανεις, γιατι εγω 120 ευρωπουλα δεν δινω;

Ευχαριστω εκ των προτερων! emiloveyou

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπερα και καλη χρονια! Εχω διαβασει ολα τα προηγουμενα posts και τις παραπομπες σε σχετικα links και εχω τις εξης αποριες:

1) Ειστε σιγουροι οτι μπορουμε να διεκδικησουμε θεσεις F2; Γιατι καπου διβασα οτι δεν μπορουμε να μπουμε στη διαδικασια των F1-F2(το λογο δεν τον θυμαμαι καθ'οτι εχει περασει 1 μηνας απο τοτε)! emoops

2) Οποιος εχει πτυχιο μονο διεκδικει θεση F2, ενω οποιος εχει κανει αγροτικο (αναγνωριζονται 3 μηνες ειδικοτητας) ST1?

3)Η χρονια F2 αναγνωριζεται ως χρονος ειδικοτητας στην Ελλαδα?

4)Για οφθαλμολογια με F2, 2 χρονια στις fixed-term θεσεις και 1 χρονο παρατασης σ'αυτες(που δεν απαγορευεται) θα εχω συμπληρωσει τα απαραιτητα 4 χρονια για εξετασεις στην Ελλαδα η μονο στα ονειρα μου? :splats:

5)Αν για την ιδια ειδικοτητα πρεπει υποχρεωτικα να περασω απο ST3, πρεπει να εχω δωσει το αντιστοιχο mrc...?

6)Για δερματολογια μπαινουμε μονο ST3? Κι αν ναι, ποσα χρονια πρεπει να κανουμε στην Ελλαδα για να ειμαστε eligible?

7)Τι ακριβως ειναι ALS,ATLS που εχω συναντησει αρκετες φορες σ'αυτο το φορουμ? emstupid

Και τελος:

Με ειδοποιησαν απο το Βρετανικο Συμβουλιο οτι στο σεμιναριο στις 3 Φλεβαρη θα μιλησουν για τον νεο τροπο υποβολης αιτησεων που δε θα γινονται πια μεσω bmj. Εχετε ακυσει τιποτα σχετικο? Θα παει κανεις, γιατι εγω 120 ευρωπουλα δεν δινω;

Ευχαριστω εκ των προτερων! emiloveyou

1. Ναι

2. Καλυτερα F2, πολυ δυσκολα ST1

3. Δεν ειναι σιγουρο, θεωρητικα ομως ναι

4 F2 με οφθαλμολογια δεν νομιζω να υπαρχει, ακομα ομως και να υπαρχει το πολυ πολυ να εχει 4 μηνες μεσα. Οκ κανεις FTSTA 1 + 2 αρα εχεις τα πρωτα 2 χρονια ειδικοτητας.

Το να κανεις ξανα FTSTA 2 ειναι μαλλον δυσκολο, αλλα ακομα και να το παρεις στην Ελλαδα θα σου αναγνωρισουν τα 2 χρονια. Ειναι σαν να θελεις να κανεις 4 φορες απο 1 χρονο στο παιδων πεντελης και να γινεις οφθαλμιατρος. Δε γινεται

5. Ναι

6. Για δερμα πρεπει να κανεις ST1 +2 medicine και μετα ΑΝ σε παρουν ST3 + on δερμα, εκτος αν εχεις κανει ηδη 2 χρονια παθολογιας Ελλαδα.

7.Υπαρχει αντιστοιχο topic

8. Τα 120 ευρω δεν ειναι πολλα. Στην Αγγλια θα σκας τοσα καθε βδομαδα κατα μεσο ορο για τα courses που πρεπει να κανεις. Οι νεες αιτησεις ληγουν 4.2/2007 δεν ξερω αν εχει νοημα να το παρακολουθησει καποιος την παραμονη.

ΥΓ Μη λες οτι διαβασες τα προηγουμενα ποστς γιατι ολα τα παραπανω θα τα ειχες βρει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση προς επιδοξους ψυχιατρους

ΚΟΚΝΙ κυριως σε εσενα απευθυνομαι

Αν εχω 12 μηνες ψυχιατρικη μεχρι τον αυγουστο, μπορω να δωσω το mrcpsych τον σεπτεμβρη ακομα κι αν ειμαι unemployed ή employed αλλα σε αλλη ειδικοτητα ή αγροτικο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση προς επιδοξους ψυχιατρους

ΚΟΚΝΙ κυριως σε εσενα απευθυνομαι

Αν εχω 12 μηνες ψυχιατρικη μεχρι τον αυγουστο, μπορω να δωσω το mrcpsych τον σεπτεμβρη ακομα κι αν ειμαι unemployed ή employed αλλα σε αλλη ειδικοτητα ή αγροτικο?

Καλά πόσοι ψυχίατροι είμαστε εδώ μέσα από Αγγλία; μήπως να φτιάξουμε ομάδα 5χ5 emcolgate

Λοιπόν, και εγώ το φθινόπωρο θα δώσω το παρτ1, οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω: το σημαντικό είναι να μας κάνουν "sponsored" δύο "tutors" την ώρα της αίτησης, δλδ κάποια στιγμή την άνοιξη.

Στους κανονισμούς του royal college δεν λέει τίποτα σχετικά με την ιδιότητα που πρέπει να έχεις την στιγμή της εξέτασης. Άλλωστε με το παλιό σύστημα δεν ήταν καθόλου απίθανο κάποιος να μην έβρισκε rotation στο τρίτο εξάμηνο αλλά πάλι μπορούσε να δώσει τις εξετάσεις ενώ ας πούμε έκανε locum ή είχε βρει μια εξάμηνη μη εκπαιδευτική θέση. Συνεπώς δεν νομίζω ότι αυτό θα είναι πρόβλημα. Επίσης, ξέρω πολλούς που είναι SHO Ψ και δίνουν mrcp, ενώ μια φίλη μου που είναι και αυτή SHO Ψ, δίνει το mrc-paeds γιατί πριν την ψυχιατρική που κάνει τώρα, είχε κάνει 1μιση χρόνο παιδιατρική. Συνεπώς δεν βλέπω για ποιό λόγο να μην μπορείς να δώσεις το mrcpsych αν είσαι σε άλλη ειδικότητα ή είσαι άνεργος. Εννοείται ότι δεν χρειάζεται να μπλέξεις τα πράγματα και να πεις "κάνω αγροτικό" αλλά αντίθετα λες "δεν βρήκα run-through, είμαι άνεργος, περιμένω τον επόμενο κύκλο επιλογής και στην αναμονή πήγα Ελλάδα". Άσε που αφού ολοκληρωθεί η αίτηση (την άνοιξη) δεν νομίζω να ρωτήσουν τίποτα μετά ;) Πρόσεξε μόνο την αγγλική διεύθυνση που θα δηλώσεις: δώσε κάποιου φίλου ώστε να ισχύει στην περίπτωση που θα φύγεις για Ελλάδα.

Τέλος πάντων, μόλις γυρίσω στο βρωμονήσι (είμαι αθήνα τώρα) θα κοιτάξω πάλι τον κανονισμό του college και αν βρω κάτι διαφορετικό θα σου πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά πόσοι ψυχίατροι είμαστε εδώ μέσα από Αγγλία; μήπως να φτιάξουμε ομάδα 5χ5 emcolgate

Λοιπόν, και εγώ το φθινόπωρο θα δώσω το παρτ1, οπότε μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω: το σημαντικό είναι να μας κάνουν "sponsored" δύο "tutors" την ώρα της αίτησης, δλδ κάποια στιγμή την άνοιξη.

Στους κανονισμούς του royal college δεν λέει τίποτα σχετικά με την ιδιότητα που πρέπει να έχεις την στιγμή της εξέτασης. Άλλωστε με το παλιό σύστημα δεν ήταν καθόλου απίθανο κάποιος να μην έβρισκε rotation στο τρίτο εξάμηνο αλλά πάλι μπορούσε να δώσει τις εξετάσεις ενώ ας πούμε έκανε locum ή είχε βρει μια εξάμηνη μη εκπαιδευτική θέση. Συνεπώς δεν νομίζω ότι αυτό θα είναι πρόβλημα. Επίσης, ξέρω πολλούς που είναι SHO Ψ και δίνουν mrcp, ενώ μια φίλη μου που είναι και αυτή SHO Ψ, δίνει το mrc-paeds γιατί πριν την ψυχιατρική που κάνει τώρα, είχε κάνει 1μιση χρόνο παιδιατρική. Συνεπώς δεν βλέπω για ποιό λόγο να μην μπορείς να δώσεις το mrcpsych αν είσαι σε άλλη ειδικότητα ή είσαι άνεργος. Εννοείται ότι δεν χρειάζεται να μπλέξεις τα πράγματα και να πεις "κάνω αγροτικό" αλλά αντίθετα λες "δεν βρήκα run-through, είμαι άνεργος, περιμένω τον επόμενο κύκλο επιλογής και στην αναμονή πήγα Ελλάδα". Άσε που αφού ολοκληρωθεί η αίτηση (την άνοιξη) δεν νομίζω να ρωτήσουν τίποτα μετά ;) Πρόσεξε μόνο την αγγλική διεύθυνση που θα δηλώσεις: δώσε κάποιου φίλου ώστε να ισχύει στην περίπτωση που θα φύγεις για Ελλάδα.

Τέλος πάντων, μόλις γυρίσω στο βρωμονήσι (είμαι αθήνα τώρα) θα κοιτάξω πάλι τον κανονισμό του college και αν βρω κάτι διαφορετικό θα σου πω.

Ok thanks!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δρτακις: MRCPsych μπορείς να δώσεις εφόσον έχεις 12 μήνες Ψ. Άνεργος ή όχι. Ψ ή όχι. Τα OSCEs πρόσεχε μόνο.

κοκνι: Για 5Χ5, μέσα.

Και μια ερώτηση: Στα generic ΣΤ1 και ΣΤ2 μπορείς να ελέγξεις με κάποιο τρόπο σε τι (υπο)ειδικότητα θα δουλέψεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

δρτακις: MRCPsych μπορείς να δώσεις εφόσον έχεις 12 μήνες Ψ. Άνεργος ή όχι. Ψ ή όχι. Τα OSCEs πρόσεχε μόνο.

κοκνι: Για 5Χ5, μέσα.

Και μια ερώτηση: Στα generic ΣΤ1 και ΣΤ2 μπορείς να ελέγξεις με κάποιο τρόπο σε τι (υπο)ειδικότητα θα δουλέψεις;

εχω την εντυπωση οτι θα κανεις αιτηση για ΣΤ1 ή 2 και αν το παρεις μετα θα κανεις μια λιστα με προτιμησεις τι θα ηθελες να κανεις, και αναλογα με τις επιλογες σου και τις επιλογες των υπολοιπων θα προσπαθησουν να σου δωσουν rotation στα μετρα σου.. Οσο αυτο ειναι δυνατο..

Βεβαια εχω την εντυπωση οτι υποχρεουσαι να κανεις συγκεκριμενα πραγματα (βλεπε παιδο-, learning disabilities, old alge) οποτε δεν εχεις και πολλα περιθωρια.

Ναι το ξερω οτι τα OSCES ειναι το δυσκολο κομματι. Αν Ω μη γενοιτω κοπω το σεπτεμβρη οταν (ω γενοιτω) κανω παθολογια. Θα μπορουσα να το ξαναδωσω στην επομενη εξεταστικη? Η θα πρεπει να ξαναβρω τους consultants να μου ξαναυπογραψουν κλπ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το RCPsych site

Candidates resuming the examinations ... are required to have been in continuous approved training during the 12 months prior to sitting the examination.

Candidates are required to re-enter or remain in approved psychiatric training which is supported by an appropriate academic course or programme of education and clinical instruction agreed by the applicant’s College Tutor, between each attempt at the Examination. This further training may be in any psychiatric sub-speciality.

Συνεπώς, τυπικά πρέπει να δουλεύεις, αλλά είναι αρκετά ελαστικοί σε αυτό (και για να εξασκίσω τον κυνισμό μου σήμερα... σιγά μη χάνανε τα φράγκα). Έχεις κοιτάξει, υποθέτω, το RCPsych site ?

Άν δεν βρείς άκρη, δοκίμασε την ερώτηση στο

pfairfield@rcpsych.ac.uk.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από το RCPsych site

Candidates resuming the examinations ... are required to have been in continuous approved training during the 12 months prior to sitting the examination.

Candidates are required to re-enter or remain in approved psychiatric training which is supported by an appropriate academic course or programme of education and clinical instruction agreed by the applicant’s College Tutor, between each attempt at the Examination. This further training may be in any psychiatric sub-speciality.

Συνεπώς, τυπικά πρέπει να δουλεύεις, αλλά είναι αρκετά ελαστικοί σε αυτό (και για να εξασκίσω τον κυνισμό μου σήμερα... σιγά μη χάνανε τα φράγκα). Έχεις κοιτάξει, υποθέτω, το RCPsych site ?

Άν δεν βρείς άκρη, δοκίμασε την ερώτηση στο

pfairfield@rcpsych.ac.uk.

Δηλαδη συμφωνα με τα παραπανω, αν κανω κατι αλλο απο Αυγουστο και μετα, πρεπει να περασω το παρτ 1 τον Σεπτεμβρη ωστε να μην εχω προβλημα..

Τροποποιήθηκε από drtakis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη συμφωνα με τα παραπανω, αν κανω κατι αλλο απο Αυγουστο και μετα, πρεπει να περασω το παρτ 1 τον Σεπτεμβρη ωστε να μην εχω προβλημα..

Αν δίνεις πρώτη φορά, χρειάζεται να έχεις 12 μήνες Ψ. Νομίζω ότι η ερμηνεία του "continuous" και του "prior" είναι να έχεις συμπληρωμένους 12 μήνες την στιγμή τη στιγμή της εξέτασης και να είναι 2 συνεχόμενα εξάμηνα rotations (σε general adult ή old age).

Αν όμως θέλεις να ξαναδώσεις πρέπει σίγουρα εν τω μεταξύ να είσαι σε ψυχιατρικό sho-st. Πρακτικά αν το σκεφτείς: ποιός consultant θα κάνει support την επόμενη αίτησή σου αν εσύ εν τω μεταξύ κάνεις π.χ. παθολογία; Το rcpsych λέει ξεκάθαρα ότι την αίτηση πρέπει να την κάνει sponsor ο current supervisor σου. ΄Αμα αυτός είναι παθολόγος πως θα το κάνει αυτό;

To st1 θα είναι λογικά general adult ή old age αφού κάποιοι θα χρειάζονται τους 12μήνες για να δώσουν το παρτ1. Δεν νομίζω ότι θα έχει παιδοψ ή οτιδήποτε άλλο στο st1.

Τέλος, να ρωτήσω, έχει κάποιος επικοινωνήσει προσωπικά με το rcpsych? Στο δικό μου rotation μας έχουν απαγορέψει ρητά (!!) να επικοινωνούμε με το rcpsych και για όλες τις απορίες αποφασίζει ο dean του sho training του rotation.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@drtakis

Είναι καλή ευκαιρία ο Σεπτ. Θα έχεις ξεμπερδέψει με αιτήσεις κλπ, και όπως ακούγεται δεν θα έχει πολλή κίνηση. Όσο για το αν είσαι eligible, επιμένω οτι είναι ελαστικοί, το έχω δεί να συμβαίνει σε παρόμοια περίπτωση με τη δική σου.

@kokni

Δεν έχω επικοινωνήσει προσωπικά, αλλά δεν νομίζω οτι μπορεί να μου το απαγορεύσει το trust (έλεος!).

Επιμένω στο μεγαλείο της ιδέας σου: Ψ 5Χ5!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@zero

Η λογική στο SLAM είναι ότι η απ'ευθείας επικοινωνία με το rcpsych μπορεί να είναι awckward και ότι μέσω του dean μπορεί να λυθεί properly το πρόβλημα. Μεταφέρω τις λέξεις που χρησιμοποίησαν και ότι κατάλαβες κατάλαβα !

Για το 5χ5 πλάκα-πλάκα θα το δουλέψουμε. Όταν γυρίσω θα προσπαθήσω να πείσω τον lecter γιατί δεν τον κόβω να δηλώνεται εθελοντικά :P

@drtakis

επειδή κάτι μου κάνει "κλικ", μήπως κατά τύχη θέλεις να γίνεις νευρολόγος όταν "μεγαλώσεις" ;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@drtakis

επειδή κάτι μου κάνει "κλικ", μήπως κατά τύχη θέλεις να γίνεις νευρολόγος όταν "μεγαλώσεις" ;;

Το αρχικο πλανο αυτο ελεγε... Τωρα, σαμπως ξερω κι εγω τι θελω? :)

Αν βρω ΣΤ παθολογιας ολο ειναι ανοιχτα!

ΥΓ Πλεον και η ψυχιατρικη δεν αποκλειεται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια απορία: η ειδικότητα της ψυχιατρικής ποσα χρόνια είναι στην Αγγλία ?

6 χρονια.

Τροποποιήθηκε από Dr Lecter
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

6 χρονια.

λέκτερ βλέπω emwhistling

προσπαθείς να αποφύγεις το θέμα emnono

η ειδικότητά σου σε χρειάζεται emweight_liftemweight_lift2emshowoff

Τροποποιήθηκε από kokni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω drtakis για τις πληροφοριες και σε διαβεβαιωνω οτι εχω διαβασει το topic απο την αρχη, απλα καποια ειτε δεν τα θυμαμαι ειτε δεν τα πολυκαταλαβα! emstupid Επιπλεον θυμηθηκα οτι ο λογος που (διαβασα) δεν μπορουμε να συμματασχουμε στο διετες foundation programme ειναι οτι εχουμε full registration. Αλλα αυτο προφανως ισχυει για την εισοδο στο F1. Κατοπιν σκεψεων μου δημιουργηθηκε μια νεα απορια: εχω δηλωσει οφθαλμολογια σε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα. Αν κανω κανα δυο χρονια Αγγλια και επιστρεψω εδω, τα υπολοιπα χρονια πρεπει να τα συμπληρωσω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο η μηπως και σε επαρχιακο που δινει μερικη ειδικοτητα; Δηλαδη θα θεωρηθει οτι εκανα το αρχικο κομματι της ειδικοτητας 2 φορες; :wacko:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω drtakis για τις πληροφοριες και σε διαβεβαιωνω οτι εχω διαβασει το topic απο την αρχη, απλα καποια ειτε δεν τα θυμαμαι ειτε δεν τα πολυκαταλαβα! emstupid Επιπλεον θυμηθηκα οτι ο λογος που (διαβασα) δεν μπορουμε να συμματασχουμε στο διετες foundation programme ειναι οτι εχουμε full registration. Αλλα αυτο προφανως ισχυει για την εισοδο στο F1. Κατοπιν σκεψεων μου δημιουργηθηκε μια νεα απορια: εχω δηλωσει οφθαλμολογια σε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα. Αν κανω κανα δυο χρονια Αγγλια και επιστρεψω εδω, τα υπολοιπα χρονια πρεπει να τα συμπληρωσω στο συγκεκριμενο νοσοκομειο η μηπως και σε επαρχιακο που δινει μερικη ειδικοτητα; Δηλαδη θα θεωρηθει οτι εκανα το αρχικο κομματι της ειδικοτητας 2 φορες; :wacko:

Tην ειδικοτητα πρεπει να την τελειωσεις σε νοσοκομειο που δινει πληρη ειδικοτητα..

Εκτος αν κανεις πρωτα το μερος και μετα πας εξω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραια.. Η "μεγαλη" μερα εφτασε!

Μπηκα στο mtas και βλεπω μια απλη - απλουστατη - δηλωση.

Ουτε χωρος για να γραψεις publications, audits, honorary awards, relevant courses (ALS ATLS etc)

Απογοητευση.

Εκτος αν ειναι καπου κρυμμενα και δεν τα βρισκω εγω ακομα.

Εχει κανεις ιδεα?

Επισης, εχει κανεις την ακριβη διευθυνση της Ιατρικης Σχολης Αθηνων?

ευχαριστω και καλη τυχη...

Αν και.. Ζορικα τα πραγματα

Ok τελικα αν δηλωσεις τι ψαχνεις πεταγεται αλλο ενα παραθυρακι με τα παραπανω. 150 λεξεις βεβαια ειναι πολυ λιγο για την καθε ερωτηση..

Η ερωτηση για τη διευθυνση της σχολης ισχυει! ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ωραια.. Η "μεγαλη" μερα εφτασε!

Μπηκα στο mtas και βλεπω μια απλη - απλουστατη - δηλωση.

Ουτε χωρος για να γραψεις publications, audits, honorary awards, relevant courses (ALS ATLS etc)

Απογοητευση.

Εκτος αν ειναι καπου κρυμμενα και δεν τα βρισκω εγω ακομα.

Εχει κανεις ιδεα?

Επισης, εχει κανεις την ακριβη διευθυνση της Ιατρικης Σχολης Αθηνων?

ευχαριστω και καλη τυχη...

Αν και.. Ζορικα τα πραγματα

Ok τελικα αν δηλωσεις τι ψαχνεις πεταγεται αλλο ενα παραθυρακι με τα παραπανω. 150 λεξεις βεβαια ειναι πολυ λιγο για την καθε ερωτηση..

Η ερωτηση για τη διευθυνση της σχολης ισχυει! ;)

75, Μ. Ασίας Στριτ, Γουδι, Αθήνα, Ελλάδα 11527.

Η μαλακία που είδα είναι ότι δε σε αφήνουν να κάνεισ απλικατιον σε όλο το surgery in general απλά σε υποχρεώνουν να διαλέξεις ειδικότητα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

75, Μ. Ασίας Στριτ, Γουδι, Αθήνα, Ελλάδα 11527.

Η μαλακία που είδα είναι ότι δε σε αφήνουν να κάνεισ απλικατιον σε όλο το surgery in general απλά σε υποχρεώνουν να διαλέξεις ειδικότητα...

Ευχαριστω για τη διευθυνση

Παθολογια παντως σε αφηνουν να κανεις core medical training

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.