Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

άντε, καλή αρχή με το mtas και καλά αποτελέσματα :)

λοιπόν, μια ερωτησούλα προς τους νεώτερους:

πήρα αντίγραφο πτυχίου στα αγγλικά (είχα χρόνια να ζητήσω) και πρόσεξα το εξής "κουφό": ενώ πάντα έλεγα ότι πήρα πτυχίο Δεκέμβρη (ημ. ορκωμοσίας), τώρα το αντίγραφο λέει "ημερομηνία κτήσεως πτυχίου, απόφ Δ.Σ. 18-9-03" που είναι ΤΡΕΙΣ μήνες νωρίτερα !!! υποθέτω ότι είναι η ημερομηνία του τελευταίου μαθήματος, σωστά; στην αίτηση ποιά ημερομηνία βάζω; ορκωμοσία ή την καινούργια; (@&%/@*& τα πτυχία μου).

και μια δεύτερη: στη διεύθυνση θα βάλετε τη γενική (πχ. Medical School, etc) ή αυτή που γράφει συγκεκριμένα το πτυχίο;; Εμένα γράφει ένα περίεργο "registry of the dept of medicine of aristotle univ", τέτοιο dept δεν έχω ιδέα ποιό είναι και μάλλον έχει διαφορετικό ταχ.κώδικα από αυτόν που ήξερα :(

Τροποποιήθηκε από kokni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν για να ενημερώσω για τις χειρουργικές ειδικότητες. Παρατήρηση ότι αν κάποιος επιλέξει το generic και μετά στην ίδια κομητεία πάει να κάνει δεύτερη αίτηση με άλλο κλάδο της surgery in general του λέει δε μπορείς να κάνεις αίτηση στην ίδια ειδικότητα.

Άρα αυτό τις περιλαμβάνει όλες!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

άντε, καλή αρχή με το mtas και καλά αποτελέσματα :)

λοιπόν, μια ερωτησούλα προς τους νεώτερους:

πήρα αντίγραφο πτυχίου στα αγγλικά (είχα χρόνια να ζητήσω) και πρόσεξα το εξής "κουφό": ενώ πάντα έλεγα ότι πήρα πτυχίο Δεκέμβρη (ημ. ορκωμοσίας), τώρα το αντίγραφο λέει "ημερομηνία κτήσεως πτυχίου, απόφ Δ.Σ. 18-9-03" που είναι ΤΡΕΙΣ μήνες νωρίτερα !!! υποθέτω ότι είναι η ημερομηνία του τελευταίου μαθήματος, σωστά; στην αίτηση ποιά ημερομηνία βάζω; ορκωμοσία ή την καινούργια; (@&%/@*& τα πτυχία μου).

και μια δεύτερη: στη διεύθυνση θα βάλετε τη γενική (πχ. Medical School, etc) ή αυτή που γράφει συγκεκριμένα το πτυχίο;; Εμένα γράφει ένα περίεργο "registry of the dept of medicine of aristotle univ", τέτοιο dept δεν έχω ιδέα ποιό είναι και μάλλον έχει διαφορετικό ταχ.κώδικα από αυτόν που ήξερα :(

Εγω βαζω την ημερομηνια που φαινεται στο πτυχιο (βεβαια η ορκωμοσια εγινε 10 μερες μετα και οχι 3μηνες...)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εγω βαζω την ημερομηνια που φαινεται στο πτυχιο (βεβαια η ορκωμοσια εγινε 10 μερες μετα και οχι 3μηνες...)

Εμένα στο πτυχίο φαίνονται 2 ημερομηνίες: Ημερομηνία ορκωμοσίας (awarded) και ημερομηνία ολοκλήρωσης. Εξάλλου το ίδιο ζητούσε και ο GMC στην γγραφή. Αν στο MTAS θέλουν μόνο μια, νομίζω ότι είναι σωστό να μπει η ημερομηνία ορκωμοσίας, η οποία να αναγράφεται και στην αγγλική μετάφραση που έχει ο καθένας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια τι λετε:

MBBS equivalent (Ptychio Iatrikes)

ή

Ptychio Iatrikes σκετο?

ή μηπως Degree in Medicine (Ptychio Iatrikes)?

Γαμώ τις αιτησεις μου μέσα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια τι λετε:

MBBS equivalent (Ptychio Iatrikes)

ή

Ptychio Iatrikes σκετο?

ή μηπως Degree in Medicine (Ptychio Iatrikes)?

Γαμώ τις αιτησεις μου μέσα!

Ότι γράφει η μετάφρασή σου. Νομίζω ότι το Degree in Medicine (Ptychio Iatrikes) τους κάνει μια χαρά. Το βασικό πρόβλημα με αυτές τις αιτήσεις είναι το πως απαντάς αυτές τις καμια 12αριά ερωτήσεις που αφορούν στην κάθε ειδικότητα. Έχει κανείς υπόψην του κανένα μπούσουλα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πτυχίο των ελληνικών πανεπιστημίων στην Μεγάλη Βρετανία δεν ειναι MBBS equivalent (με αυτό κανουν limited registration στο GMC). Degree in Medicine είναι πιο σωστό και αυτός είναι κ ο λόγος που ολοι κοτσάρουμε στο ονομα δίπλα MD (medical degree) μόλις πάρουμε πτυχίο, ενώ το MD εκεί είναι μεταπτυχιακός τίτλος (κάτι σαν το PhD).

Οι αιτήσεις περιέχουν έναν αριθμό αρκετά γενικών ερωτήσεων για τις οποίες δεν υπάρχει μπούσουλας για τις απαντήσεις. Μάλλον πρέπει να το δείς πιο πολύ σαν έκθεση και να έχεις υπ'οψιν οτι το score απο τις απαντήσεις των ερωτήσεων είναι αρκετά σημαντικό ποσοστό απο το σύνολο (αν αναφερόμαστε στον ίδιο τυπο αιτήσεων).

Τέλος έχω μια ερώτηση μιας και το topic είναι αρκετά δημοφιλές, υπάρχει κανείς που να έκανε αιτήσεις στο mtas για foundation training που ξεκινα τον 08 του 2007? Θα ήθελα να ξέρω αν θεωρήθηκε eligible κάποιος απόφοιτος ελληνικού πανεπιστημίου ή πήραν όλοι τον πούλο λόγω του ότι έχουμε 6ετή σχολή και δεν μπορούμε να μπούμε στο F1.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το πτυχίο των ελληνικών πανεπιστημίων στην Μεγάλη Βρετανία δεν ειναι MBBS equivalent (με αυτό κανουν limited registration στο GMC). Degree in Medicine είναι πιο σωστό και αυτός είναι κ ο λόγος που ολοι κοτσάρουμε στο ονομα δίπλα MD (medical degree) μόλις πάρουμε πτυχίο, ενώ το MD εκεί είναι μεταπτυχιακός τίτλος (κάτι σαν το PhD).

Οι αιτήσεις περιέχουν έναν αριθμό αρκετά γενικών ερωτήσεων για τις οποίες δεν υπάρχει μπούσουλας για τις απαντήσεις. Μάλλον πρέπει να το δείς πιο πολύ σαν έκθεση και να έχεις υπ'οψιν οτι το score απο τις απαντήσεις των ερωτήσεων είναι αρκετά σημαντικό ποσοστό απο το σύνολο (αν αναφερόμαστε στον ίδιο τυπο αιτήσεων).

Συμφωνώ ότι καλύτερα να αποφευχθεί ο όρος MBBS equiv αν και δεν είμαι σίγουρος αν είναι καλύτερος ο όρος Degree in Medicine ή Primary Medical Qualification.

Το MD stands for Medical Doctor και χρησιμοποιείται με τη λογική του εξαμερικανισμού των πάντων.

Στην Αγγλία από όσο ξέρω δεν υπάρχει MD αλλά το αντίστροφο: DM , όπου ενίοτε εντός παρένθεσης ακολουθεί παρένθεση με το παν/μιο αν είναι κυριλέ π.χ. DM(ox).

Για το τι συμπληρώνει κανείς στις ερωτήσεις, δεν είναι ακριβώς έκθεση ιδεών. Προσπαθήστε να δείτε στα specifications ποιά κομμάτια ελέγχονται μέσω της αίτησης. Για την ψυχιατρική π.χ. υπάρχει πολύ καλή αντιστοίχηση μερικών specs και των ερωτήσεων και οι απαντήσεις που "θέλουν" να ακούσουν είναι έτσι πιο εύκολο να προβλεφθούν.

Τροποποιήθηκε από kokni
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

To MD στην Αγγλία είναι μεταπτυχιακός τίτλος, που αποκτάται μετά 2 χρόνια έρευνας, με κατά κανόνα κλινικό θέμα.

Επειδή από όλη την υπόλοιπη Ευρώπη οι απόφοιτοι γράφουν MD δίπλα στο όνομά τους όμως, υπάρχει η τάση τα τελευταία χρόνια και οι Άγγλοι να πηγαίνουν για PhD αντί για MD.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Άλλη μια λεπτομέρεια για να ανησυχώ...

Μετά από μια εκτεταμένη net search διάρκειας 2 λεπτών βρήκα τα παρακάτω ;

Μedical schools in many countries with a British influence in their history award a “M.B.B.S.”, which literally stands for “Bachelor of Medicine, Bachelor of Surgery”. Within England, University of Oxford awards a “B.M. B.Ch.” and University of Cambridge gives out a “M.B. B.Chir” to its graduate medical doctors. (Ch. and Chir. are abbreviations of Chirugiae or Chirugiae for which is Latin for “Surgery”.) Other medical schools worldwide use variations of these initials for their medical doctor degrees.

Regardless of whether a medical doctor has an M.D., M.B.B.S., M.B.B.Ch. or similar designation from an accredited school of medicine, they are recognized by their colleagues as fellow physicians.

Καθώς και το συμπυκνωμένο;

MBBS stands for what?

These twin-degrees for Physicians, were originally 'Medicinæ Baccalaureus & Baccalaureus Chirurgiæ' - meaning 'Bachelor of Medicine, and Bachelor of Surgery', in Latin.

Συνεπώς!

Πού το βρήκατε ότι το MBBS δεν είναι εφάμιλλο σαν όρος (αν όχι ανώτερο! ) του ‘ptychio iatrikes’ ( δεν νομίζω να είστε σοβαροί ότι έτσι θα το γράψετε στην αίτηση!)

Και που το λέει ότι το MBBS δίνει μόνο limited GMC reg.?!

Το medical degree- degree in medicine λογικό μου φαίνεται ως εναλλακτική λύση...

Ακόμα...όσοι δεν έχετε τελειώσει έξω σε αγγλόφωνο πανεπιστήμιο η δουλέψει στο NHS (μην αρχίσουν πάλι τα παρατράγουδα με τη γνωστή διχόνοια ) χρειάζεστε IELTS (οι Ινδοί σπουδάζουν στα αγγλικά...)

Τα ‘παραμυθάκια’ στην αίτηση πρέπει να δείχνουν ‘λογική συνέχεια’ ...

ie: ‘I wanna be a shrink coz I’m smart, a good listener and a great team player’

δεν είναι αρκετό...τι θα ήταν καλή απάντηση δεν ξέρω...όποιος ξέρει ας μου πει και μένα!

Ποια deaneries να διαλέξω...είναι όντως το Λονδίνο άπιαστο λόγο υψηλών απαιτήσεων? η παραπληροφόρηση? Λογικά σε επίπεδο ST1 δεν υπάρχουν πολλοί SHO με λιγότερη από 12 μήνες προϋπηρεσία ...άρα θα ανταγωνίζομαι μόνο τους FY2…Όχι ότι θα ήθελα να μετακομίζω πάλι, αλλά θα ήταν κρίμα να πάει χαμένη μια αίτηση με το να προσπαθώ σαν δεύτερη επιλογή να με διαλέξουν σε ένα μέρος με μεγαλύτερο ανταγωνισμό από εκείνο στο οποίο ήδη δουλεύω! emconfused

Ps. Κατάφερα να βάλω ελληνικά fonts, για να μην αφρίζουν μερικοί μερικοί...δεν ξέρω ποσό θα αντέξει το laptop όμως...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πού το βρήκατε ότι το MBBS δεν είναι εφάμιλλο σαν όρος (αν όχι ανώτερο! ) του ‘ptychio iatrikes’ ( δεν νομίζω να είστε σοβαροί ότι έτσι θα το γράψετε στην αίτηση!)

Και που το λέει ότι το MBBS δίνει μόνο limited GMC reg.?!

Δεν θα κρίνω τι είναι εφάμιλλο ή ανώτερο σαν όρος, παντως με άλλη μια extreme net search διάρκειας 23sec θα δείς οτι οι απόφοιτοι βρετανικών πανεπιστημίων (5 έτη σχολή) με τους τίτλους που μας ανελυσες κανουν limited registration στο GMC. Δουλεύουν 1 χρόνο σαν F1 και στο τελος του χρόνου κάνουν full registration. Οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων είναι eligible για full registration στο GMC και για αιτήσεις στο F2. Αν και θα έπρεπε να είναι γνωστά αυτά σε καποιον που δουλεύει ήδη..

Το λονδίνο είναι πιο ανταγωνιστικό αν και δεν νομίζω ότι ισχύουν τα νουμερα που ακούγονται για το πόσες αιτήσεις γίνονται.. Σε μεμονωμένο περιστατικό που ξέρω οι αιτήσεις ήταν μόνο 3πλάσιες απο τις θέσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα κρίνω τι είναι εφάμιλλο ή ανώτερο σαν όρος, παντως με άλλη μια extreme net search διάρκειας 23sec θα δείς οτι οι απόφοιτοι βρετανικών πανεπιστημίων (5 έτη σχολή) με τους τίτλους που μας ανελυσες κανουν limited registration στο GMC. Δουλεύουν 1 χρόνο σαν F1 και στο τελος του χρόνου κάνουν full registration. Οι απόφοιτοι ελληνικών πανεπιστημίων είναι eligible για full registration στο GMC και για αιτήσεις στο F2.

http://en.wikipedia.org/wiki/Medical_school_(United_Kingdom)

A new medical graduate's first job will be as a Pre-registration house officer (PRHO), during which they will complete the first year of Foundation Training (F1 Year). Although by this time, they have graduated from the university, it is the responsibility of the medical school they attended to supervise this year until they are fully registered with the General Medical Council. Therefore, the Pre-registration house officer year forms the final year of medical school.

Οι Έλληνες (καθώς και λοιποί ευρωπαίοι) κάνουν πλήρη εγγραφή διότι η ιατρική σχολή διαρκεί 6 έτη , όχι επειδή είναι καθεαυτού ανώτερο πτυχίο.

Αν και θα έπρεπε να είναι γνωστά αυτά σε καποιον που δουλεύει ήδη..

Συγχώρεσε με αν κάνω λάθος λόγω της παρανοϊκής ετοιμότητας που μου έχει δημιουργήσει η κατάσταση...αλλά θα έλεγα ότι ο λεπτός σαρκασμός σου είναι περιττός. Μια απορία εξέφρασα με βάση την προσωπική μου αντίληψη επί του θέματος βασισμένη σε κείμενα όπως το παραπάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδής έχετε φρικάρει τελείως 2 φιλικές συμβουλές:

1. Γράφτε MBBS eq ή Medical Degree

- Την αίτηση θα την διαβάσει κάποιος που δεν ξέρει το "Ptychio Iatrikes"

- Το ότι έχετε full είναι αυτονόητο αφού κάνετε app για ST

- Το από πότε είστε full, δεν ενδιαφέρει.

2. Αποφύγετε καλύτερα το Λονδίνο

- Από τα Παν/κά μόνο τα του Kings ξεφρακάραν κάπως, αλλά και σε αυτά κάνουν κατά καιρούς μαζικές αποβάσεις οι Ινδοί.

- Εάν υπάρχουν publications ή PhD, μην μασάτε.. είστε μπροστά!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για πιστοποίηση γνώσης Αγγλικών χρειαζόμαστε IELTS? Το Certificate of Proficiency δεν καλύπτει? Ευχαριστώ!

Το λέει και στην αίτηση. Αν δεν έχεις IELTS μπορείς να δηλώσεις ότι είσαι proficient στην Αγγλική και να γράψεις στο κουτί το πτυχίο σου. Παρόλα αυτά, υπάρχει το ενδεχόμενο (το λέει στο MMC Applicant's guide) ακόμα και αν περάσεις το shorrt-list, και μετά τις συνεντεύξεις, και μπεις στα ST, ο εργοδότης σου (το νοσοκομείο) να σου ζητήσει IELTS ή να σε υποχρεώσει να το πάρεις πριν υπογράψεις το συμβόλαιο εργασίας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στα person specification αναφέρεται αυτή η εξαίρεση, αν θεωρείς οτι είσαι proficient χωρίς να έχεις πτυχίο.

Τα τυπικά προσόντα είναι IELTS grade 7 (academic) η ισοδύναμο.

Τα ισοδύναμα είναι Certificate of Proficiency in English (το Cambridge σίγουρα για την άλλη την πατατούλα δε νομίζω :P) και το Advanced με grade B και Α μονο.

Για να είσαι πάντως σίγουρος δες το έντυπο Person Specification που πάντα ακολουθεί μια προκύρηξη.

Good Luck

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@trivial

Με βάση τον GMC: "Primary Medical Qualification: Provides details of the first degree completed to become a doctor of medicine". Στο δικό μου registry γράφει: "Ptychio Iatrikes Thessalonika".

Για την δική μου ST αίτηση και με βάση την προσωπική μου γνώμη, οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό που υπάρχει στο registry του GMC δεν είναι σωστό.

@nick

έστειλα μειλ προ μηνός στο mmc και η απάντηση που πήρα είναι ότι α) όσοι EU doctors έχουν τουλάχιστον 6 μήνες σε εκπαιδευτικές θέσεις στην Αγγλία δεν χρειάζεται να αποδείξουν γλωσσομάθεια και β) για το CPE του Cambridge μου είπαν ότι θα απαντήσουν και .. ακόμη περιμένω. Ρώτησα όμως στο postgrad centre του τοπικού college και μού είπανε ότι αυτοί θεωρούν για τους φοιτητές τους το CPE grade C τουλάχιστον ισοδύναμο με το IELTS 6/7, CPE B = IELTS 7/8 και CPE A = IELTS 8/9.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@trivial

Με βάση τον GMC: "Primary Medical Qualification: Provides details of the first degree completed to become a doctor of medicine". Στο δικό μου registry γράφει: "Ptychio Iatrikes Thessalonika".

Για την δική μου ST αίτηση και με βάση την προσωπική μου γνώμη, οτιδήποτε διαφορετικό από αυτό που υπάρχει στο registry του GMC δεν είναι σωστό.

@nick

έστειλα μειλ προ μηνός στο mmc και η απάντηση που πήρα είναι ότι α) όσοι EU doctors έχουν τουλάχιστον 6 μήνες σε εκπαιδευτικές θέσεις στην Αγγλία δεν χρειάζεται να αποδείξουν γλωσσομάθεια και β) για το CPE του Cambridge μου είπαν ότι θα απαντήσουν και .. ακόμη περιμένω. Ρώτησα όμως στο postgrad centre του τοπικού college και μού είπανε ότι αυτοί θεωρούν για τους φοιτητές τους το CPE grade C τουλάχιστον ισοδύναμο με το IELTS 6/7, CPE B = IELTS 7/8 και CPE A = IELTS 8/9.

'Εχετε κολλήσει στα Αγγλικά. Στην αίτηση αυτό είναι στα elligibility criteria, τουτέστιν θα ασχοληθούν με αυτό στην πρώτη αξιολόγηση μόνο αν δηλώσεις ότι ΔΕΝ είσαι proficient. Διαβάστε λίγο πως γίνεται το scoring για το short-listing και τα ξαναλέμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας. Ετοιμαζομαι να συμπληρωσω την αιτηση & εχω το εξης προβλημα. Εχω ερθει με μεταγραφη απο Ρουμανια στο ΑΠΘ και δεν ξερω ποια ημερομηνια εγγραφης να βαλω στην αιτηση, δλδ αν πρεπει να βαλω την ημερομηνια εγγραφης στη Ρουμανια η την ημερομηνια μετεγγραφης στη Θεσ/νικη. Παρακαλω οποιος γνωριζει ας απαντησει.

ΥΓ Η μετεγγραφη μου εγινε χωρις κανενα βυσμα, παρα μονο με πολυ διαβασμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello

I was just wondering if we should put our 6th year in medical school as house officer posts in the employment section of the mtas. I dont think this is the case, since they know that we have 6 year med school, and then we go straight to sho posts. I'm asking just to doublecheck what everyone else did.

Thanks!

Eva

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σε ολους

Το σκεφτομαι για μικροβιολογια ξεκινωντας απο ελλαδα με 2 επιλογες (με τα τωρινα δεδομενα)

η μια ειναι να κανω ειδικοτητα 1 χρονο και η αλλη 2,5 χρονια και να φυγω

Απ'οτι διαβασα στις 36 σελιδες δεν ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα απο την αλλη χρειαζεται και τυχη

Ρωταω λοιπον να κανω τον 1 χρονο και να φυγω η ειναι καλυτερα να παω εκει εχοντας εμπειρια και εκπαιδευση 2,5 χρονων

Τα f1 και f2 μπορουν να παρακαμφθουν?

Τι ισχυει για τις ειδικοτητες με ενιαια τοποθετηση (οπως η μικροβιολογια)οσο αναφορα τα ST1,2 etc...

Αυτα και ευχαριστω προκαταβολικα για τον κοπο που κανατε να διαβασετε το post μου embye

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Hello

I was just wondering if we should put our 6th year in medical school as house officer posts in the employment section of the mtas. I dont think this is the case, since they know that we have 6 year med school, and then we go straight to sho posts. I'm asking just to doublecheck what everyone else did.

Thanks!

Eva

I don't think that this is the case. Besides, they will double check every information provided by contacting our employer (and i don't think that medical schools will say that we were "working" as ho!). Our 6th year in medical school is enough for F1 competences and nothing more.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I don't think that this is the case. Besides, they will double check every information provided by contacting our employer (and i don't think that medical schools will say that we were "working" as ho!). Our 6th year in medical school is enough for F1 competences and nothing more.

Μπορεις να το βαλεις και να εξηγήσεις στο κουτάκι ότι είναι το 6ο έτος της Ιατρικής το οποίο σύμφωνα με τον GMC είναι PRHO equivalent. Και δεν πιστεύω ότι θα επικοινωνήσουνε με όλους τους εργοδότες όλων όσων θα κάνουν αίτηση ή θα πάνε σε ίντερβιου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Λοιπόν, σχετικά με PRHO

Δεν έχει ουδεμία σχέση με 6ο έτος Ιατρικής στην Ελλάδα (ή οπουδήποτε αλλού).

Είναι κανονική σκληρή δουλειά με εφημερίες, κλινική ευθύνη και καθήκοντα ανώτερα οποιουδήποτε έτους ειδικότητας σε Ελλάδα, με εκπαιδευτικές ευκαιρίες που θα ζήλευε και το καλύτερο παν. νοσοκομείο στην Ελλάδα, και στην Αγγλία το γνωρίζουν αυτό πολύ καλά.

Το οτι δεν αναγνωρίζεται στην Ελλάδα ως ειδικότητα ειναι ένα καθ΄'ολα Ελληνικό ευτράπελο, όμοια του οποίου υπάρχουν ούκ ολίγα, όπως γνωρίζουμε όλοι ποικιλοτρόπως.

Συμπερασματικά, και με όλη τη συμπάθεια που έχω για αποφοίτους ελληνικών πανεπιστημίων, δεν θα σας πρότεινα να προβάλετε το 6ο έτος ώς PRHO, στην καλύτερη των περιπτώσεων (και δικαίως) θα αποκομίσετε μια ειρωνική ανταπόκριση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1) Είναι καλή εκπαίδευση, αλλά κατά βάση λάτζα και όχι ανώτερο οποιουδήποτε έτους ειδίκευσης στην Ελλάδα.

2) Αναγνωρίζεται ως ειδίκευση στη χώρα μας

3) Συμφωνώ ότι δεν μπορεί να παρουσιάζεται ως 6ο έτος ιατρικής, διότι είναι έμμισθη θέση εργασίας και όχι προπτυχιακή εκπαίδευση. Παραδοσιακά, οι απόφοιτοι χωρών με 6 έτη φοίτησης λαμβάνουν στην Αγγλία full registration, ενώ αυτοί με 5 όχι.

Τροποποιήθηκε από Sovereign
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.