Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

uk1 να υποθέσω για να είσαι themed είσαι εκτός Λονδίνου; Πήρα CST στο Λονδίνο εγώ (τα οποία και είναι generic)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνα με το μισθολογιο του NHS,ο αρχικος μισθος του consultant ειναι 74500 λιρες...Αυτα ρε παιδια λογικα ειναι προ φορων...Δηλαδη ποσος ειναι ο πραγματικος μισθος του consultant ΜΕΤΑ ΦΟΡΩΝ διοτι η φορολογια στην αγγλια δεν ειναι και μικρη....?????ΠΟΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΛΙΡΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑΣ Consultant ΚΑΘΑΡΑ το μηνα????Αν καποιος ειναι στην Αγγλια ή εχει περασει απο εκει και ξερει τετοιες λεπτομερειες ας μας βοηθησει για να καταλαβουμε ποσα λεφτα παιρνουν επιτελους οι Αγγλοι επιμελητες διοτι εχω ακουσει εκατο διαφορετικα νουμερα απο συναδερφους....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...

Γεια σας παιδια και απο εμενα

Θα ηθελα τη βοηθεια οσων απο εδω εργαζονται στην αγγλια, σχετικα με το εξης θεμα

Αποφοιτησα προσφατα απο την ιατρικη σχολη και αποφασισα να συνεχισω την εκπαιδευση μου στην αγγλια. Δε με ενδιαφερει κατι αλλο και σιγουρα δεν θελω να μεινω ελλαδα. Το προβλημα ειναι το εξης ομως: ψαχνω εδω και μηνες για καποια θεση f1 (η και f2), και απαντηση δεν παιρνω.Αν και δεν μου αρεσει να επαινω τον εαυτο μου, να σας πω οτι ειμαι αριστουχος, με δημοσιευσεις (2) σε ιατρικα περιοδικα (οχι βυσματικες αλλα μετα κοπων και βασανων ως φοιτητης), electives σε αμερικη και attachment σε αγγλια (2 μηνες), περασμενο USMLE step 1 (με υψηλο σκορ - μη με ρωτησετε γιατι δεν παω αμερικη, προσωπικη επιλογη), ATLS, ALS κλπ κλπ... Γενικα τελοσπαντων θεωρουσα οτι με αυτο το σχετικα καλο βιογραφικο, εστω σε μια συνεντευξη θα με καλουσαν (μετα τις δεκαδες αιτησης που εχω κανει!). Εμ ελα που εδω και ποσο καιρο ολες μου οι προσπαθειες αποβαινουν ακαρπες.. Και πλεον βρισκομαι σε δυσκολη θεση μιας και δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω απο τη θεση που ειμαι τωρα (επισημως ανεργος ιατρος) για να με καλεσουν εστω και σε ενα interview?Ερευνα? Και αλλους μηνες attachment στην αγγλια?? Θα το εκανα το δευτερο μετα χαρας, ομως απο βδομαδα σε βδομαδα περιμενω το διορισμο μου για την ειδικοτητα εδω στην ελλαδα, οποτε αν παω για attachment τα χανω ολα εδω. Και ναι η ελλαδα δε με ενδιαφερει, ομως ετσι οπως κυλουν τα πραγματα και με το να μη βρισκω κατι στην αγγλια, πλεον θεωρω πως ειναι τρομερα ριψοκινδυνο να τα παρατησω ολα εδω και να περιφερομαι αμισθος σε νοσοκομεια της αγγλιας..... Περιμενω τις συμβουλες σας :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Alexoulis μήπως θα μπορούσες να μας πεις τί θα μπορούσε να έχει πάει λάθος σε μια τέτοια αίτηση? ρωτάω γιατι και άλλοι μπορεί να βρεθούν στην ίδια θέση και μια και αναφ΄ερθηκε καλό θα ήταν να γνωρίζουν για να μην την πατήσουν, μιας και το βιογραφικό του παιδιού τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά φαντάει εξαιρετικό. Είναι λοιπόν κρίμα απο απροσεξία να μην αξιοποιηθεί τέτοιο βιογραφικό.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πάντως αγαπητοί foley και alexoulis αν βγάλετε άκρη, θα το εκτιμούσαμε πολλοί εδω μέσα αν μας διαφωτίζατε πάνω στο θέμα για να μπορέσουμε να προφυλαχτούμε. Πάντως foley εύχομαι να σ πάνε όλα καλά γιατί καταλαβαίνω τον κόπο που έχεις καταβάλει.......

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση. Αν καταφερω να βγαλω ακρη (και καταλαβω επιτελους τι ακριβως παει στραβα με τις αιτησεις μου), θα σας ενημερωσω.. Και το προβλημα πιο πολυ ειναι οτι βρισκομαι σε μια κρισιμη χρονικη στιγμη γιατι οπως ειπα αρχιζω ειδικοτητα ελλαδα. οποτε τα οποια περιθωρια να (ξανα)βρεθω αγγλια ειναι περιορισμενα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συμφωνα με το μισθολογιο του NHS,ο αρχικος μισθος του consultant ειναι 74500 λιρες...Αυτα ρε παιδια λογικα ειναι προ φορων...Δηλαδη ποσος ειναι ο πραγματικος μισθος του consultant ΜΕΤΑ ΦΟΡΩΝ διοτι η φορολογια στην αγγλια δεν ειναι και μικρη....?????ΠΟΣΑ ΔΗΛΑΔΗ ΛΙΡΕΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΝΑΣ Consultant ΚΑΘΑΡΑ το μηνα????Αν καποιος ειναι στην Αγγλια ή εχει περασει απο εκει και ξερει τετοιες λεπτομερειες ας μας βοηθησει για να καταλαβουμε ποσα λεφτα παιρνουν επιτελους οι Αγγλοι επιμελητες διοτι εχω ακουσει εκατο διαφορετικα νουμερα απο συναδερφους....

Why are you asking??

jobs in nhs pay almost the same everywhere.

Private practice as everywhere, the sky is the limit

I dont know how much it is, but if you look in nhs jobs and job descriptions for consultant posts you will be able to find out.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I don't know the particulars of FY applications, however the following general rules apply:

One needs to score over the shortlisting threshold to be called for an interview.

Uni performance does not matter, unless you've won some pointless prize (which is usually captured in prises and distinctions).

Number of publications and first/second author status are only worth it up to a point...you can score a maximum score and no more.

Electives...Im not sure they score anything!

USMLE is not a "qualification".

I am not trying to put you down! This is for the purpose of explaining the shortlisting process.

If FY application includes white spaces..... practice your creative writing skills.

Its not meant to be fair, its a game you play to be offered a chance to bet for the big prize.

Τροποποιήθηκε από Mistress Bellissa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

1)Uni performance does matter (in both applications in nhs.jobs and in intrepid pathway(for CST/CMT etc)

2)Number of publications/ presentation matter differently in different applications for jobs

3)Electives show that you have been exposed to nhs - which means that you know bits about it. So it counts as well (not much - but it is)

4) I agree about USMLEs. I dont think they give you anything. But you have nothing to lose to put them down.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

there is space that you put your primary qualifications / and prizes - distinctions. (nhs.jobs applications).

Moreover you can add it on the last paragraph where you sell yourself as equivalent to House MD.

(that was me failing to be funny)

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολλοί ισχυρίζονται ότι το να βρεις πλέον να ξεκινήσεις F1 καιγενικά στην Αγγλία έχει γίνει πιο δύσκολο απο ότι πριν 2-3-4 χρόνια.

Ποια είναι η άποψη σας?

Μόνο εγώ ΔΕ το βλέπω αυτό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.gmc-uk.org/publications/21129.asp?dm_i=OUY,1D6JZ,3F9UQ5,4MPN4,1

The UK Government has announced plans to give the GMC new powers to check the English language skills of doctors from Europe when we have concerns about their ability to communciate effectively.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εχει κινήσει κανεις την διαδικασία αναγνωρισης προσφατα? Δεχτηκα σημερα ενα γραμμα απο το υπουργειο που αναφέρει οτι η εν λόγω επιστολη απο το νοσοκομειο (αυτη που εχουμε αναφερει οτι πρεπει να προσκομήσουμε) θα πρεπει να ειναι θεωρημενη για το γνήσιο των υπογραφών του διευθυντή και του υπαλλήλου του γραφείου προσωπικού. Εχω επικοινωνήσει με δυο τρεις δικηγόρους/συμβολαιογραφους που δεν ειναι πρόθυμοι να το κάνουν αφου δεν γνωρίσουν τους ανθρωπους που υπέγραψαν.

Εχει βγάλει κανεις άκρη?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια και απο εμενα

Θα ηθελα τη βοηθεια οσων απο εδω εργαζονται στην αγγλια, σχετικα με το εξης θεμα

Αποφοιτησα προσφατα απο την ιατρικη σχολη και αποφασισα να συνεχισω την εκπαιδευση μου στην αγγλια. Δε με ενδιαφερει κατι αλλο και σιγουρα δεν θελω να μεινω ελλαδα. Το προβλημα ειναι το εξης ομως: ψαχνω εδω και μηνες για καποια θεση f1 (η και f2), και απαντηση δεν παιρνω.Αν και δεν μου αρεσει να επαινω τον εαυτο μου, να σας πω οτι ειμαι αριστουχος, με δημοσιευσεις (2) σε ιατρικα περιοδικα (οχι βυσματικες αλλα μετα κοπων και βασανων ως φοιτητης), electives σε αμερικη και attachment σε αγγλια (2 μηνες), περασμενο USMLE step 1 (με υψηλο σκορ - μη με ρωτησετε γιατι δεν παω αμερικη, προσωπικη επιλογη), ATLS, ALS κλπ κλπ... Γενικα τελοσπαντων θεωρουσα οτι με αυτο το σχετικα καλο βιογραφικο, εστω σε μια συνεντευξη θα με καλουσαν (μετα τις δεκαδες αιτησης που εχω κανει!). Εμ ελα που εδω και ποσο καιρο ολες μου οι προσπαθειες αποβαινουν ακαρπες.. Και πλεον βρισκομαι σε δυσκολη θεση μιας και δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω απο τη θεση που ειμαι τωρα (επισημως ανεργος ιατρος) για να με καλεσουν εστω και σε ενα interview?Ερευνα? Και αλλους μηνες attachment στην αγγλια?? Θα το εκανα το δευτερο μετα χαρας, ομως απο βδομαδα σε βδομαδα περιμενω το διορισμο μου για την ειδικοτητα εδω στην ελλαδα, οποτε αν παω για attachment τα χανω ολα εδω. Και ναι η ελλαδα δε με ενδιαφερει, ομως ετσι οπως κυλουν τα πραγματα και με το να μη βρισκω κατι στην αγγλια, πλεον θεωρω πως ειναι τρομερα ριψοκινδυνο να τα παρατησω ολα εδω και να περιφερομαι αμισθος σε νοσοκομεια της αγγλιας..... Περιμενω τις συμβουλες σας :)

Λιγάκι καθυστερημένα και χωρίς να γνωρίζω την ειδικότητα που θα ήθελες να κάνεις, θα σου πρότεινα να μην χάνεις χρόνο με την Αγγλία. Τόσος κόπος και χρόνος για Φ1/Φ2 κτλ χωρίς να ξέρεις αν ποτέ θα πάρεις το πολυπόθητο training number. Γιατί; Λες ότι "δε σε ενδιαφέρει κάτι άλλο". Πού έψαξες; Ποιους ρώτησες; Αλήθεια με τι κριτήρια να κατέληξες ή Αγγλία ή πουθενά αλλού; (Ρητορικές ερωτήσεις ειλικρινά).

Έχεις σκεφτεί πως με την ίδια κούραση θα μπορείς να έχεις τελειώσει αλλού (εκτός Ελλάδας);

Αν τελικά ξεκίνησες στην Ελλάδα, και βλέπεις πως δεν είσαι ευχαριστημένος και θέλεις οπωσδήποτε να φύγεις τότε θα σου πρότεινα χωρίς κανέναν ενδοιασμό Ελβετία (γαλλικά καντόνια τουλάχιστον). Αν δε γνωρίζεις τη γλώσσα, αφιέρωσε χρόνο σε εντατικά μαθήματα όσο κάνεις την ειδικότητα Ελλάδα. Πιστεύω θα είναι καλύτερη επενδυση χρόνου από το να κάνεις τα προκαταρτικά (φ1 κτλ) κάπου στην Αγγλία.

Κρίμα είναι αυτό το βιογραφικό να χαθεί έτσι.

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γεια σας παιδια και απο εμενα

Θα ηθελα τη βοηθεια οσων απο εδω εργαζονται στην αγγλια, σχετικα με το εξης θεμα

Αποφοιτησα προσφατα απο την ιατρικη σχολη και αποφασισα να συνεχισω την εκπαιδευση μου στην αγγλια. Δε με ενδιαφερει κατι αλλο και σιγουρα δεν θελω να μεινω ελλαδα. Το προβλημα ειναι το εξης ομως: ψαχνω εδω και μηνες για καποια θεση f1 (η και f2), και απαντηση δεν παιρνω.Αν και δεν μου αρεσει να επαινω τον εαυτο μου, να σας πω οτι ειμαι αριστουχος, με δημοσιευσεις (2) σε ιατρικα περιοδικα (οχι βυσματικες αλλα μετα κοπων και βασανων ως φοιτητης), electives σε αμερικη και attachment σε αγγλια (2 μηνες), περασμενο USMLE step 1 (με υψηλο σκορ - μη με ρωτησετε γιατι δεν παω αμερικη, προσωπικη επιλογη), ATLS, ALS κλπ κλπ... Γενικα τελοσπαντων θεωρουσα οτι με αυτο το σχετικα καλο βιογραφικο, εστω σε μια συνεντευξη θα με καλουσαν (μετα τις δεκαδες αιτησης που εχω κανει!). Εμ ελα που εδω και ποσο καιρο ολες μου οι προσπαθειες αποβαινουν ακαρπες.. Και πλεον βρισκομαι σε δυσκολη θεση μιας και δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω απο τη θεση που ειμαι τωρα (επισημως ανεργος ιατρος) για να με καλεσουν εστω και σε ενα interview?Ερευνα? Και αλλους μηνες attachment στην αγγλια?? Θα το εκανα το δευτερο μετα χαρας, ομως απο βδομαδα σε βδομαδα περιμενω το διορισμο μου για την ειδικοτητα εδω στην ελλαδα, οποτε αν παω για attachment τα χανω ολα εδω. Και ναι η ελλαδα δε με ενδιαφερει, ομως ετσι οπως κυλουν τα πραγματα και με το να μη βρισκω κατι στην αγγλια, πλεον θεωρω πως ειναι τρομερα ριψοκινδυνο να τα παρατησω ολα εδω και να περιφερομαι αμισθος σε νοσοκομεια της αγγλιας..... Περιμενω τις συμβουλες σας :)

ποσους μήνες ψαχνεις, οταν λες τόσους μήνες. Ολοι μας απογοητευτήκαμε στην αρχή αλλα στο τρίμηνο-τετραμηνο κατι ηρθε. Αυτη τη στιγμή ψαχνεις απο Ελλαδα? Με τι ασχολείσαι όσο ψάχνεις (εγω εχασα πόντους σε μια συνεντευξη καποτε γιατι οταν με ρωτησαν τι κάνω την περιόδο εκεινη, αντι πω τις δραστηριοτητες μου (ή δίαφορες αλλας π..ες απαντησα ψαχνω πόστο)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Pasxalitsas, πώς πήρες Apostille χωρίς να είναι θεωρημένο το γνήσιο της υπογραφής? Ή δεν το πρόσεξε (αδύνατον) ο υπάλληλος που σου την έβαλε? Ή δεν έχεις ούτε Apostille? Γιατί το ένα φέρνει το άλλο, αν αναγκαστείς να ταξιδέψεις τουλάχιστον βάλτα όλα ώστε να μην σε ξανα-ταλαιπωρήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το εγγραφο ειχε βγει φωτοτυπία και ειχε θεωρηθει οτι ήταν γνήσιο αντίγραφο απο συμβολαιογραφο. ετσι πηρε apostille. Παντως βρήκα εναν notary public (!!?) που θα ερθει σε επαφη με το νοσοκομειο και θα κανει την θεώρηση. I ll keep you updated!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι.Εγώ θα επανέλθω στο θέμα των μεταφράσεων των χαρτιών μας.Ακούω πολλούς που λένε ότι μόνο το υπουργείο εξωτερικών είναι αξιόπιστο.Κάπου διάβασα ότι η μεταφραστική υπηρεσία έκλεισε.Έχει υπόψιν κανείς αν κάνουμε τις μεταφράσεις σε μεταφραστικές εταιρείες(επαρχιακή πόλη) πόσο αξιόπιστες είναι?το έχει δοκιμάσει κανένας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Α, οκ. Να σε ρωτήσω και κάτι άλλο? Στην Αμερική κάθε νοσοκομείο έχει notary public μέσα στα διοικητικά γραφεία το οποίο κάνει όλες αυτές τις δουλείτσες. Μήπως συμβαίνει το ίδιο και στην Αγγλία? Μήπως δηλαδή μέσα στο Νοσοκομείο που ήσουν υπάρχει notary public που μπορεί να σου κάνει εύκολα τη δουλειά που χρειάζεσαι? Ούτε εγώ το ήξερα κι έψαχνα στην πόλη σαν ηλίθιος, γι'αυτό στο λέω, μήπως και...

Τροποποιήθηκε από sjjggst
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θεωρητικά όλοι όσοι έχουν το δικαίωμα να κάνουν επίσημες μεταφράσεις μας κάνουν για τη δουλειά που τους χρειαζόμαστε, αφού δεν μιλάμε για κείμενα με ειδική ορολογία ή πολύτομα έργα. Πτυχία μεταφράζουν που γράφουν τα ίδια πράγματα πάνω-κάτω, δεν νομίζω γενικά πως αυτό θα σου είναι πρόβλημμα georgio24.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.