Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Κάνει κανείς αίτηση για CST1?

Λέω να κάνω εγώ, όχι οτι έχω και πολλές ελπιδες....

Για να κανει καποιος clinical attachmnet χρειαζεται registration στο gmc?

Kαι αν ναι,τι ειδους (full...)?

Όχι, από οτι γνωρίζω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η ερώτηση είχε να κάνει με τη βεβαίωση απο consultant για την επάρκεια των αγγλικών. Thanks

Καλη επιτυχία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.Ετοιμάζομαι για την εγγραφη στο GMC.Γνωριζει κάποιος αν εκτός από τα τρια βασικα χαρτια που ζητούν(ταυτοτητα-πτυχιο-CGS)πρέπει να στείλω και φωτοτυπίες από τα νοσοκομεία που πέρασα τα τελευταία χρόνια 5 έτη?Αν ναι λογικά θα πρέπει να πάω να τα μεταφράσω και αυτά επίσης?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.Ετοιμάζομαι για την εγγραφη στο GMC.Γνωριζει κάποιος αν εκτός από τα τρια βασικα χαρτια που ζητούν(ταυτοτητα-πτυχιο-CGS)πρέπει να στείλω και φωτοτυπίες από τα νοσοκομεία που πέρασα τα τελευταία χρόνια 5 έτη?Αν ναι λογικά θα πρέπει να πάω να τα μεταφράσω και αυτά επίσης?

Τυπικά ζητάνε αν έχεις working experience όπως θα είδες στο site όταν έκανες on-line εγγραφή. Θεωρητικά η εγγραφή στο GMC είναι μια τυπική διαδικασία που δεν χρειάζεται να μπλέξεις με επιπλέον χαρτούρα πέραν της απολύτως απαραίτητης. Κυρίως γιατί ζητάνε feedback από τις υπηρεσίες που επικαλείσαι (π.χ. την Ιατρική Σχολή).

Εγώ δεν δεν έδωσα χαρτιά προϋπηρεσίας από π.χ. στρατό που ήμουνα και ούτε μου ζήτησαν και κάτι τέτοιο (αν και το δήλωσα on-line). Επομένως δεν νομίζω ότι χρειάζεται να μπεις σε τέτοια διαδικασία. Δεν ξέρω βέβαια πόσο μεσολάβησε από την στιγμή που πήρες πτυχίο μέχρι την στιγμή που κίνησες την διαδικασία να εγγραφείς στο GMC. Αν μεσολάβησαν π.χ. 5 χρόνια όπως λες εσύ, μπορεί και να θελήσουν να δούνε κάτι από το κομμάτι "Working Experience". Εγώ όταν γράφηκα είχα απόσταση κάτω του χρόνου, επομένως δεν μπορώ να σου απαντήσω για σίγουρα.

Υ.Σ.: Έκανα το post αυτό Report κατά λάθος???

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς κάτι για το University hospital of Birbingham?Kαι ειδικότερα για το διαβητολογικό τμήμα?

Επίσης τι λέει η ζωή εκεί πέρα?Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

depending on your level you might as well call your colleagues there and ask them directly.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς κάτι για το University hospital of Birbingham?Kαι ειδικότερα για το διαβητολογικό τμήμα?

Επίσης τι λέει η ζωή εκεί πέρα?Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!

Hey alex31, οι ερωτήσεις σου είναι λιγάκι αόριστες (για ποια θέση κοιτάς εκεί; ) οπότε και σε γενικές γραμμές θα απαντήσω. Το University hospital of BirMingham είναι από τα καλύτερα της περιοχής και να μη σου πω κάποια τμήματα από τα καλύτερα στην Αγγλία. Το διαβητολογικό είναι αρκετά μεγάλο τμήμα του νοσοκομείου, πολύ busy και έχει αμιγώς διαβητολογικές κλινικές (με λίγο general medicine). Παλιότερα τους είχαν αυτούς τους ασθενείς στο Selly oak, πλέον όλοι πλην των εξωτερικών ασθενών ειναι στο QE. Κάνουν αρκετή έρευνα και οι περισσότεροι consultants είναι αξιόλογοι στον τομέα τους. Επειδή η περιοχή έχει αρκετούς Ινδοπακιστανους έχει λίγο παραπάνω ενδιαφέρον. Επίσης γενικότερα ένας διαβητικός αντιμετωπίζεται εντελώς διαφορετικά απ'οτι στην Ελλάδα, και αυτό θα είναι πολύ καλή εμπειρία για εσένα (χωρίς βέβαια να γνωρίζω το background σου). Είναι βέβαια και κάποια δικά μας παιδιά εκεί και είμαι σίγουρη πως θα βοηθήσουν αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα (μπορώ άνετα να μιλάω εκ μέρους τους :) ). Είναι νοσοκομείο του κουτιού επίσης να πω.

Τώρα για τη ζωή εκεί αυτό είναι καλύτερα να μην το σχολιάσω. Θα έλεγα τα πάντα συγκρίνονται με το τι εμπειρίες είχες προηγουμένως στη ζωή σου.

Κάποτε δεν ήθελα να φύγω, βέβαια εκεί τότε ήταν και αγαπημένα πρόσωπα. Πλέον, κάθε φορά που επιστρέφω (δυστυχώς συχνά) μετράω τα δευτερόλεπτα που θα φύγω από το Brummistan... Άσχημοι άνθρωποι (εννοώντας καθόλου elegance) και σε γενικές γραμμές βλάκες (find it difficult to think outside the box, αλλά δεν φταίνε αναγκαστικά εκείνοι γι'αυτό-είναι περίπλοκο το θέμα). Σαν πόλη έχει όμορφες γωνιές, ας το πούμε κάπως έτσι.

Τέλος να συγκρίνεις το Βirmingham σαν πόλη αλλά και σαν δουλειά με την εναλλακτική σου λύση. Νομίζω αυτό θα σε βοηθήσει.

Τροποποιήθηκε από pas moi
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μετράω τα δευτερόλεπτα που θα φύγω από το Brummistan... Άσχημοι άνθρωποι (εννοώντας καθόλου elegance) και σε γενικές γραμμές βλάκες (find it difficult to think outside the box, αλλά δεν φταίνε αναγκαστικά εκείνοι γι'αυτό-είναι περίπλοκο το θέμα).

I would not be surprised if the above applies to everyplace we don't like...for wotever reason...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα παιδια.Μπαινω μετα απο καιρο στο site γιατι νομιζα οτι τα ηξερα ολα και βρηκα τα σκουρα.

εκανα αιτηση για CMT δηλωνοντας σαν f2 competencies το αγροτικο και οτι εχω κανει και 21 μηνες παθολογιας.Αλλα με πεταξαν εξω διοτι ειχα περασει τους 18 μηνες σε medical speciality.αν εγω περιμενω να δηλωσω του χρονου θα εχουν περασει 3 χρονια απο τοτε που εκανα το αγροτικο(f2)αρα παλι θα ειμαι ineligible!Aρα τελειωσα με το uk?.Γιατι δεν υπαρχει περιπτωση να παρω st3 αμα δεν περασω απο CMT.Η αλλη επιλογη ειναι να ψαξω ct2(παλι δεν υπαρχει περιπτωση να με παρουν αλλα τεσπα),

Πραγματικα οποιαδηποτε βοηθεια γιατι ειμαι ετοιμος να φυγω για uk και τελικα μου φαινεται δεν ξερω τι να κανω ?

Τροποποιήθηκε από doctor85
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αγαπητέ με αυτό καταλαβαίνεις πόσο δύσκολο είναι να ΣΥΝΕΧΙΣΕΙΣ την ειδικότητα στην Αγγλία όταν έχεις κάνει ένα μέρος αλλού.

Μόνο αν ξεκινήσεις απο FY2 του χρόνου θα μπορέσεις να έχεις ελπίδα να μπεις στο σύστημα και ότι κάτσει...

Πιστεύω ότι έτσι και αλλιώς με μηδέν εμπειρία στην Αγγλία λίγο χλωμό να έπαιρνες δουλειά CMT απευθείας.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα το θεμα ειναι οτι δεν ειμαι eligible ουτε για st3 (τυπικα εστω) ουτε για CMT γιατι ειμαι overexperienced!και του χρονου δεν θα ειμαι ουτε για CT2 γιατι θα εχoυν περασει 3 χρονια απο το f2 equivalent που τους παρουσιαζω!τι να πω γιατρε μου εχω χασει την μπαλα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

You will not get a CMT job...for the reasons you yourself catalogued (you are exceeding the experience caps,I dont think FY2 competensies expire -plz correct me if I'm wrong).

If by some miracle you got a CMT job, and,made it to ST6 you would not get a proper CCT.

Beware of the person specks....being too experienced means you fail longlisting.

Staff grade jobs are permanent.

You can apply to psych (CT1).

I am sorry.

Τροποποιήθηκε από Mistress Bellissa
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δε μίλησα ούτε για ST3 (που κατευθείαν απο Ελλάδα είναι απλα απίθανο και ξέχνα το) ούτε για CMT.

ΜΙλάω για Φ2, να κάνεις ένα ολόκληρο χρόνο και να κάνεις αίτηση για CMT στη διάρκεια του Φ2.

Και ίσως να ξεπεράσεις το σκόπελο. Αλλά και πάλι αμφιβάλλω.

Το μόνο που μπορείς να ψάξεις είναι LAT CT1. (όσο εμπειρία και να έχεις απο ελλάδα δε νομίζω να μπορεις να πάς πιο πάνω).

Σε local recruitment ίσως να παραβλέψουν το overqualified. και αυτό όμως είναι μια υπόθεση. και τίποτα άλλο.

Είσαι overqualified για να μπεις νωρίς στο training (CMT) και inexperienced να διεκδικήσεις πιο senior δουλειές....

Πάντα όμως θα υπάρχουν οι non-training, trust, cinical fellows posts που μπορεί να είναι εξίσου καλά κάποιες φορές.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είμαι υπο διορισμό για πλήρη ειδικότητα στην Αθήνα και αυτή τη στιγμή έχω συμβόλαιο LAT F2 στο Λονδίνο. Ξέρει κανείς τι χρειάζεται ΑΚΡΙΒΩΣ για να πάρω ανάκληση (μέχρι το καλοκαίρι που τελειώνει το συμβόλαιο, κι αν έχω πάρει core training θα πάρω κι άλλη). Έχω αντίγραφο του συμβολαίου, που λέει LAT F2, οπότε θα μπορούσα να υποθέσω ότι μια εφάνταστη μετάφραση που περιέχει τον όρο "εκπαιδευτική θέση" θα βοηθούσε;

Κατεβαίνω Αθήνα για τις γιορτές, οπότε λογικά πρέπει να γίνει άμεσα!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς κάτι για το University hospital of Birbingham?Kαι ειδικότερα για το διαβητολογικό τμήμα?

Επίσης τι λέει η ζωή εκεί πέρα?Κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη!!!

Hey alex31, οι ερωτήσεις σου είναι λιγάκι αόριστες (για ποια θέση κοιτάς εκεί; ) οπότε και σε γενικές γραμμές θα απαντήσω. Το University hospital of BirMingham είναι από τα καλύτερα της περιοχής και να μη σου πω κάποια τμήματα από τα καλύτερα στην Αγγλία. Το διαβητολογικό είναι αρκετά μεγάλο τμήμα του νοσοκομείου, πολύ busy και έχει αμιγώς διαβητολογικές κλινικές (με λίγο general medicine). Παλιότερα τους είχαν αυτούς τους ασθενείς στο Selly oak, πλέον όλοι πλην των εξωτερικών ασθενών ειναι στο QE. Κάνουν αρκετή έρευνα και οι περισσότεροι consultants είναι αξιόλογοι στον τομέα τους. Επειδή η περιοχή έχει αρκετούς Ινδοπακιστανους έχει λίγο παραπάνω ενδιαφέρον. Επίσης γενικότερα ένας διαβητικός αντιμετωπίζεται εντελώς διαφορετικά απ'οτι στην Ελλάδα, και αυτό θα είναι πολύ καλή εμπειρία για εσένα (χωρίς βέβαια να γνωρίζω το background σου). Είναι βέβαια και κάποια δικά μας παιδιά εκεί και είμαι σίγουρη πως θα βοηθήσουν αν υπάρξει κάποιο πρόβλημα (μπορώ άνετα να μιλάω εκ μέρους τους :) ). Είναι νοσοκομείο του κουτιού επίσης να πω.

Τώρα για τη ζωή εκεί αυτό είναι καλύτερα να μην το σχολιάσω. Θα έλεγα τα πάντα συγκρίνονται με το τι εμπειρίες είχες προηγουμένως στη ζωή σου.

Κάποτε δεν ήθελα να φύγω, βέβαια εκεί τότε ήταν και αγαπημένα πρόσωπα. Πλέον, κάθε φορά που επιστρέφω (δυστυχώς συχνά) μετράω τα δευτερόλεπτα που θα φύγω από το Brummistan... Άσχημοι άνθρωποι (εννοώντας καθόλου elegance) και σε γενικές γραμμές βλάκες (find it difficult to think outside the box, αλλά δεν φταίνε αναγκαστικά εκείνοι γι'αυτό-είναι περίπλοκο το θέμα). Σαν πόλη έχει όμορφες γωνιές, ας το πούμε κάπως έτσι.

Τέλος να συγκρίνεις το Βirmingham σαν πόλη αλλά και σαν δουλειά με την εναλλακτική σου λύση. Νομίζω αυτό θα σε βοηθήσει.

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Να σε ρωτησω και κατι ακομη...

Ποιος ειναι ο κλαυτερος τροπος να παει κανεις bIrbingham απο ελλαδα?

Από λονδινο βολευουν οι συγκοινωνιες ή να παει απευθειας αεροπορικως birbingham?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχεις mail (το βρήκα)

Αlexouli δεν κάνεις το ψυχικό να βάλεις αυτές τις πληροφορίες στο κατάλληλο τόπικ;

Thanks :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε ευχαριστω για τις πληροφοριες.

Να σε ρωτησω και κατι ακομη...

Ποιος ειναι ο κλαυτερος τροπος να παει κανεις bIrbingham απο ελλαδα?

Από λονδινο βολευουν οι συγκοινωνιες ή να παει απευθειας αεροπορικως birbingham?

Από Αθήνα με Lufthansa (Mόναχο, Φρανκφουρτη), KLM, Swiss βολεύουν όλες οι πτήσεις (έχουν πολύ καλές ανταποκρίσεις και πολλές φορές την ημέρα). Απλά όπως με όλες τις πτήσεις πρέπει να τις κλείνεις πολύ καιρό πριν αν θέλεις να πετάξεις τότε που κλείνουν τα παν/μια και όταν είναι περίοδος γιορτών.

Εναλλακτικά μπορείς να πετάξεις Λονδίνο. Από εκεί έχει λεωφορείο National Express (Flightlink) για το Birmingham Digbeth Coach station, κάπου 3.5-4 ώρες ταξίδι αν θυμάμαι καλά. Δες για τιμές και ώρες στο site τους.

Ή αν θες τρένο. Υπολογίζεις περίπου μια ώρα από το κάθε αεροδρόμιο στο Euston to New street (με Virgin, κάπου 1.5 ώρα ταξίδι και πιο ακριβό το εισιτήριο) ή στο Marylebone to Snow hill/moor street (με Chiltern, κάπου 2 ώρες ταξίδι και πιο φθηνά (plus free wifi)). Όλοι οι σταθμοί στο Birmingham απέχουν κάπου 10' περπάτημα ο ένας από τον άλλον και είναι στο κέντρο της πόλης. Για τιμές και δρομολόγια βλέπεις τις ιστοσελίδες τους, εννοείται.

Προσωπικά, πετούσα πάντα απευθείας από Birmingham, σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις που έπρεπε να πέταξω από Λονδίνο έπαιρνα το Flightlink.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εχεις mail (το βρήκα)

Αlexouli δεν κάνεις το ψυχικό να βάλεις αυτές τις πληροφορίες στο κατάλληλο τόπικ;

Thanks :)

Θα πρέπει να το ζητήσεις απο κάποιο που ειναι moderator και όχι ταπεινό μέλος... :)

Όποιος έχει παρόμοια απορία ας επικοινωνήσει μαζί μου, να του στείλω το χαρτί που χρησιμοποίησα εγώ για τον ίδιο λόγο.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.