Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Εκτός από τους παχυλούς μισθούς υπάρχει και η προσωπική ζωή.

http://www.youtube.com/watch?v=_gWqc7pTNn0

Twas way before your time, but I luv this film:

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%97_%CE%BA%CE%AC%CE%BB%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%B7_%CE%BB%CE%AF%CF%81%CE%B1

Hunger is stronger than love...

Greece is not the place it used to be, thus, I would question the wisdom of holding on to romantic notions of a quiet life ' at home'.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

arrow%20up.gif A higly overrated ideal based on a flawed concept.

...or so the voices tell me:P

How come reverse greeklish is allowed in gkmds?!

I protest!

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σάνιτι μάι ντήαρ, σάνιτι

Am the only one who acts completely insane every time I go back to Greece?

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.mmc.nhs.u...nformation.aspx

Competition ratios for 2012.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα συνάδελφοι. Κάνω τμήμα καρδιολογίας και σε λίγο καιρό, αφού το τελειώσω, θα ξεκινήσει αυτό το μεσοδιάστημα αναμονής για την πλήρη ειδικότητα.....και αυτό το διάστημα προβλέπεται μακρό! Ξέρω από άλλα posts στο forum ότι η προϋπηρεσία στην Ελλάδα (αγροτικά, τμήματα ειδικότητας) δεν λέει απολύτως τίποτα στην Αγγλία, τη στιγμή που δεν υπάρχει εμπειρία με το εκεί σύστημα. Τί δυνατότητες έχω λοιπόν στην παρούσα φάση για εργασία στην Αγγλία? δε διαθέτω καμία uk προυπηρεσία, audits κλπ. Με ενδιαφέρει απλά να καλύψω αρχικά το μεσοδιάστημα της αναμονής. Να αρχίσω να κάνω αιτήσεις για Locum? θα έχω καμία πιθανότητα?πόσο καιρό πριν θα πρέπει περίπου να αρχίσω τη διαδικασία (gmc κλπ)? ευχαριστώ εκ των προτέρων

Τροποποιήθηκε από Phaethon81
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I would suggest trust post SHO FY2/CT1/2 equivalent.

If lucky you can get a cardiology rotation as well.

Depending on how much time you want to stay, sit for MRCP, and once you pass, try and get lat/las/clinical fellow spr level (that is when the angio/ppm fun starts).

Good luck

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι παρακαλώ για τα φώτα σας. Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με την εγγραφή στο GMC.

Το πρόβλημα δημηιουργήθηκε από τη στιγμή που στο ερωτηματολόγιο στον τομέα της εργασιακής εμπειρίας τα τελευταία 5 χρόνια, συμπλήρωσα τη στρατιωτική θητεία και ότι ήμουν ιατρός μονάδας του στρατού. Μετά από αρκετά email και επεξηγήσεις μου ζήτησαν ( πέρα από πτυχίο, CCT κτλ) ένα χαρτί που να δηλώνει ακριβή ημερομηνία στην οποία απέκτησα registration στη Νομαρχία Θεσσαλονίκης ( ενώ το CCT παρέχει αυτήν την πληροφορία ). Θεώρησα ότι θέλουν την άδεια άσκησης επαγγέλματος, αλλά τελικά η απάντηση που έλαβα ήταν η παρακάτω

'You have submitted your licence to practise from the Prefecture of Thessaloniki, however, we require a letter from a Greek Region confirming the date (day, month and year) on which you obtained registration with the Prefecture of Thessaloniki. Please submit this document with an English translation.'

Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι ακριβώς χαρτί θέλουν.?Θα σας ήμουν υπόχρεος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

If lucky you can get a cardiology rotation as well.

If by rotation you mean an ST3-6 post:Aint gonna happen (experience caps in the person specks)

The 'uncanny valley' phenomenon in getting a job in the UK :'experience' is a curse ...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

I mean cardiology rotation in SHO level.

And if she plans to stay for a long time, then trust SPR level. (aka clinical fellowships) and provided that you you are member of the RCP.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

^

It's a "he" actually! Λογικό όμως, πού να το ξέρεις. Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά. Αφού κάνω την ηλεκτρονική αίτηση στο gmc πόσο διάστημα απαιτείται πλέον για να έχω το full registration?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@Little Alex:

A rotation ....rotates,

it revolves around training...

it gyrates and spirals upwards towards the next level of training,

thus,it whirls towards an end point...

what you are describing is a placement, a post...an outpost to training

'Phaethon' was taken down by Zeus when he foolishy took the sun chariot for a spin...

http://www.youtube.com/watch?v=vmueuSRJrZc

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

^

It's a "he" actually! Λογικό όμως, πού να το ξέρεις. Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά. Αφού κάνω την ηλεκτρονική αίτηση στο gmc πόσο διάστημα απαιτείται πλέον για να έχω το full registration?

7-12 ημέρες εαν ολα τα εγγραφα σου ειναι σωστα για να κλείσεις ραντεβου και να ολοκληρωσεις την εγγραφη σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή σε όλους αρέσουν τα guides for dummies που τα έχουν όλα έτοιμα, θα κάνω ένα γρήγορο review για το General Medical Council Registration, γιατί πολλές από τις μπούρδες (ή απλά παλιές πληροφορίες αν θέλετε) που είχα διαβάσει εδώ με μπέρδεψαν και καθυστέρησαν.

---> Identity Card ή Passport

---> Primary Medical Qualification (πτυχίο)

---> Μετάφραση του PMQ από το υπουργείο θα πρότεινα.

---> Certificate of Good Standing (Πιστοποιητικό "καλώς έχειν")

---> Μετάφραση του CGS πάλι από το υπουργείο.

ΑΥΤΑ. Τίποτα άλλο δεν θέλουνε οι άνθρωποι. Θα επανέλθω σε αυτά, πάμε όμως λίγο πίσω:

Πάμε να μιλήσουμε για τα έγγραφα:

---> Ταυτότητα ή Διαβατήριο απλή φωτοτυπία

---> Πτυχίο Ιατρικής απλή φωτοτυπία. Λοιπόν εδώ προσοχή. Αν στείλετε όπως κάποιος συνάδελφος παραπάνω και όπως εγώ τα αντίγραφα που μας δίνει η Ιατρική Σχολή Αθηνών, θα σας απαντήσουν ότι είναι stamped as original copy και θα θέσουν ερώτημα αν έχετε όντως το original. Εγώ αναγκάστηκα να στείλω φωτό του πάπυρου δίπλα στην οθόνη του pc με το mail τους. Αν δε θέλετε μπλεξίματα, παίρνετε τον πάπυρο, τον βγάζετε φωτοτυπία με σμίκρυνση και στέλνετε αυτή τη φωτοτυπία. Ό,τι από τα 2 και αν επιλέξετε, στο identity check (θα τα πούμε παρακάτω) θα πάτε αυτό το οποίο φωτοτυπήσατε. Αν έχουν δεχτεί το αντίγραφο, τότε το αντίγραφο. Αν φωτοτυπήσατε τον πάπυρο, τότε τον πάπυρο, τον οποίο μεταφέρει κανείς πανεύκολα σε ένα κυλινδρικό κουτί (από βιβλιοπωλείο) που μπορεί να κόψει σε μήκος 33cm (διάμετρος 6cm) χωρίς να τον καταστρέψει.

---> Μετάφραση του πτυχίου από το μεταφραστικό του Υπουργείου (κάπου στην Ερμού στου Ψυρρή, συγχωρήστε με δεν το θυμάμαι). Εννοείται ότι θα μεταφράσετε το έγγραφο που έχετε φωτοτυπήσει στο 2), όχι κάτι άλλο, όπως πχ, βγάλαμε την φωτοτυπία, στέλνουμε αυτή, μετά την επικυρώνουμε και τη δίνουμε για μετάφραση...Θα μεταφραστεί και η σφραγίδα της επικύρωσης και πιστέψτε με θα σας ρωτήσουν γιατί συνέβη αυτό! (όχι ότι δεν θα σας γράψουν, αλλά όλα αυτά είναι καθυστερήσεις).

---> Πιστοποιητικό "Καλώς Έχειν" (Certificate of Good Standing). Επειδή αυτό το πιστοποιητικό συνήθως μπερδεύει τους περισσότερους, θα το βγάλετε ως εξής: Θα πάτε στον ιατρικό Σύλλογο που ανήκετε και θα ζητήσετε μία βεβαίωση για Πιστοποιητικό "Καλώς Έχειν" (Certificate of Good Standing). Αν αυτό το κάνετε στον ΙΣΑ, ξέρουν τι θέλετε.

Παίρνετε αυτή τη βεβαίωση που είναι άχρηστη για τους Άγγλους και πάτε στη Νομαρχία σας. Εκεί ζητάτε με βάση αυτή τη βεβαίωση να σας εκδώσουν το Πιστοποιητικό "Καλώς Έχειν" (Certificate of Good Standing). Αν δεν ξερουν για τι μιλάτε, κάντε μια νέα αίτηση με τα παραπάνω. Στην Αθήνα ξέρουν.

Μόλις το πιστοποιητικό σας είναι έτοιμο, βάλτε του και μια σφραγίδα Χάγης (Apostile) από το αντίστοιχο γραφείο στη Νομαρχία και είστε έτοιμοι.

Αφού πάρετε το πιστοποιητικό, διαβάστε την ημερομηνία έκδοσης. Ο χρόνος σας άρχισε να χτυπάει, έχετε 3 μήνες μέχρι να σας δεχτούν οι Άγγλοι. ΑΝ περάσει αυτό το διάστημα, θέλετε νέο! Αν σας δεχτούν, δεν πειράζει στο identity check να έχει λήξει, δεν τους νοιάζει πια από τη στιγμή που το έχουν δεχτεί.

--->

Τα παραπάνω είναι απο προηγούμενο post (σελίδα 135)

Ξέρετε σε ποιο σημείο της Αττικής (κέντρο) είναι αυτό το γραφείο της νομαρχίας (για το Certificate of Good Standing) και τι ώρα εξυπηρετούν?

Thanks

Τροποποιήθηκε από dim.dim
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν χρειάζεται σφραγίδα Χάγης πουθενά στη διαδικασία, όντας και οι δύο χώρες της Ε.Ε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι σχέση έχει αν είναι χώρες της Ε.Ε.; Ίσα-ίσα, που αν δεν είναι, δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται η σφραγίδα Χάγης (την αναγνωρίζουν μόνο χώρες που έχουν υπογράψει την σύμβαση, δεν ξέρω αν συμπεριλαμβάνονται και κράτη εκτός Ευρώπης).

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑΣ ΤΗΣ ΧΑΓΗΣ

(APOSTILLE)

Η σφραγίδα της Χάγης χορηγείται σε πρωτότυπα δημόσια έγγραφα, ή σε ακριβή αντίγραφα της εκδούσας αρχής τα οποία έχουν ισχύ πρωτοτύπου (εγκύκλιος Υπ. Εσωτ. υπ’ αριθμ. 47302/26-08-2008). Αυτό σημαίνει ότι δεν χορηγείται σε επικυρωμένα αντίγραφα που έχουν γίνει από δικηγόρους, ΚΕΠ, αστυνομικά τμήματα, ή άλλες δημόσιες υπηρεσίες. Με την επισημείωση (Apostille) βεβαιώνεται η γνησιότητα της υπογραφής και η ιδιότητα με την οποία ενήργησε ο υπογράφων το έγγραφο και τα έγγραφα καθίστανται έγκυρα για χρήση στις χώρες που έχουν υπογράψει τη σύμβαση της Χάγης της 5ης Οκτωβρίου 1961 (για την κατάργηση της υποχρέωσης επικύρωσης αλλοδαπών δημοσίων εγγράφων). Στην Ελλάδα η σύμβαση κυρώθηκε με το νόμο 1497/1984.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χώρες που έχουν υπογράψει τη Σύμβαση της Χάγης

Οι χώρες μεταξύ των οποίων και της Ελλάδας αναγνωρίζεται αμοιβαία η Σύμβαση της Χάγης για την επισημείωση εγγράφων (Apostille) είναι οι ακόλουθες:

Αγ. Μαρίνος

Αγ. Μαυρίκιος

Αζερμπαϊτζάν

Ανδόρα

Αντιγκούα & Μπαρμπούντα

Αργεντινή

Αρμενία

Αυστραλία

Αυστρία

Βέλγιο

Βενεζουέλα

Βοσνία-Ερζεγοβίνη

Βουλγαρία

Γαλλία

Γερμανία

Γρενάδα

Δανία

Δομινικανή Δημοκρατία

Ελβετία

Ελλάδα

Ελ Σαλβαντόρ

Εσθονία

Ηνωμένο Βασίλειο

Η.Π.Α

Ιαπωνία

Ινδία

Ιρλανδία

Ισημερινός

Ισλανδία

Iσπανία

Ισραήλ

Ιταλία

Καζακστάν

Κολομβία

Κροατία

Κορέα

Κύπρος (Τα έγγραφα που εκδίδονται από δημόσιες αρχές της Κυπριακής Δημοκρατίας δεν απαιτείται να λάβουν την επισημείωση της Χάγης προκειμένου να χρησιμοποιηθούν στην Ελλάδα)

Λεσόθο

Λετονία

Λευκορωσία

Λιβερία

Λιχτενστάιν

Λιθουανία

Λουξεμβούργο

Μακάο

Μαλαουϊ

Μάλτα

Μεξικό

Μολδαβία

Μονακό

Μπαρμπάντος

Μπαχάμες

Μπελίζ Μποτσουάνα

Μπρουνέι Nταρουσαλάμ

Ν. Ζηλανδία

Ναμίμπια

Νησιά Κουκ

Νησιά Μάρσαλ

Νιούε

Νορβηγία

Νότιος Αφρικη

Ολλανδία

Ονδούρα

Ουγγαρία

Ουκρανία

πρώην Γιουγκοσλαβική ∆ημοκρατία της Μακεδονίας (F.Y.R.O.M.)

Παναμάς

Πολωνία

Πορτογαλία

Ρουμανία

Ρωσία

Σαϊντ Κιτς & Νίβεις

Σαιντ Λούτσια

Σαμόα

Σερβία & Μαυροβούνιο

Σεϋχέλλες

Σλοβακία

Σλοβενία

Σουαζιλάνδη

Σουηδία

Σουρινάμ

Τόνγκα

Τουρκία

Τρίνινταντ & Τομπάγκο

Τσεχία

Φιλανδία

Φίτζι

Χονγκ-Κονγκ

Όσες χώρες δεν αναφέρονται στον παραπάνω κατάλογο, δεν αναγνωρίζουν ως έγκυρα τα ελληνικά έγγραφα που φέρουν την επισημείωση της Χάγης (Apostille) και η επικύρωση των εγγράφων που πρόκειται να χρησιμοποιηθούν εκεί θα πρέπει να γίνεται από την Προξενική Αρχή της εκάστοτε χώρας στην Ελλάδα. Αντίστοιχα, έγγραφα προερχόμενα από χώρες που δεν περιλαμβάνονται στον ανωτέρω κατάλογο, θα πρέπει να επικυρώνονται από την ελληνική προξενική άρχή που λειτουργεί στην εκάστοτε χώρα προέλευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και το αντίστροφο, σε χωρες που περιλαμβάνονται στην λίστα η ελληνική πρεσβεια δεν μπορεί να επικυρώσει έγγραφα. Αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπά :-(

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά την έκανα τη διαδικασία πέρσυ, δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ αναγνωρίζεται η σφραγίδα της Χάγης, σημαίνει ότι το GMC αναγνωρίζει τις ελληνικές υπογραφές και λόγω Ε.Ε. (έτσι μου είπανε) ΔΕΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΧΑΓΗΣ

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΧΑΓΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Πχ για να πάρει σφραγίδα Χάγης το πτυχίο θα έπρεπε να πάω στα Γιάννενα απ'την Αθήνα.

Ε δεν πήγα...

τώρα αν θέλετε να ταλαιπωρείστε, έχετε το ελεύθερο να το κάνετε

όλο τα ίδια και τα ίδια εδω μέσα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά την έκανα τη διαδικασία πέρσυ, δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ αναγνωρίζεται η σφραγίδα της Χάγης, σημαίνει ότι το GMC αναγνωρίζει τις ελληνικές υπογραφές και λόγω Ε.Ε. (έτσι μου είπανε) ΔΕΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΧΑΓΗΣ

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΧΑΓΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Πχ για να πάρει σφραγίδα Χάγης το πτυχίο θα έπρεπε να πάω στα Γιάννενα απ'την Αθήνα.

Ε δεν πήγα...

τώρα αν θέλετε να ταλαιπωρείστε, έχετε το ελεύθερο να το κάνετε

όλο τα ίδια και τα ίδια εδω μέσα

θα ακολουθήσω τη δικιά σου οδό, φαίνεται λογικό, thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδιά την έκανα τη διαδικασία πέρσυ, δεν σημαίνει ότι ΔΕΝ αναγνωρίζεται η σφραγίδα της Χάγης, σημαίνει ότι το GMC αναγνωρίζει τις ελληνικές υπογραφές και λόγω Ε.Ε. (έτσι μου είπανε) ΔΕΝ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΧΑΓΗΣ

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΧΑΓΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Πχ για να πάρει σφραγίδα Χάγης το πτυχίο θα έπρεπε να πάω στα Γιάννενα απ'την Αθήνα.

Ε δεν πήγα...

τώρα αν θέλετε να ταλαιπωρείστε, έχετε το ελεύθερο να το κάνετε

όλο τα ίδια και τα ίδια εδω μέσα

Πολύ ευγενικό το τελευταίο σχολιάκι...

Στο θέμα μας. Το ότι εσένα δεν σου την ζήτησαν, δεν σημαίνει ότι τυπικά δεν χρειάζεται. Και προσωπικά μου ζητήθηκε, αλλά και από άλλο κόσμο που ξέρω παρομοίως. Και σίγουρα δεν την ζητούσε ο οργανισμός μας την ταλαιπωρία.

Μπορεί να μην αφορά την Αγγλία, αλλά όταν έφτιαχνα τα χαρτιά μου για Ελβετία, το προξενείο τους δεν αναλάμβανε καν να μεταφράσει και να επικυρώσει το πτυχίο μου αν δεν είχε σφραγίδα Χάγης, γιατί όπως μου εξήγησαν απλά "δεν αναγνωρίζεται πτυχίο χωρίς την σφραγίδα". Και πριν βιαστείτε να απαντήσετε ότι η Ελβετία δεν ανήκει στην Ε.Ε., σε θέματα σπουδών και ειδίκευσης, ισχύει ό,τι και για τις εντός Ε.Ε χώρες. Το ίδιο ισχύει για φίλο μου που ετοίμαζε χαρτιά για Σουηδία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή τελικά χρειάζεται ή όχι η σφραγίδα της Χάγης;; Κι αν χρειάζεται, πρέπει να μπει σε όλα τα έγγραφα (πτυχίο, άδεια άσκησης, certificate of goodstanding) ;;; Μήπως ξέρει κάποιος 100% για να μην τρέχουμε άδικα και γι αυτό.... ευχαριστώ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.