Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Πολύ κουβέντα για το τίποτα, εμενα τις εβαλαν στη νομαρχια (δυτικής αττικής/πτυχιο ιωαννινων) σε γραφειο διπλανο απο αυτό που μου εδωσαν το good standing. Η διαδικασια κρατησε μισο λεπτο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ κουβέντα για το τίποτα, εμενα τις εβαλαν στη νομαρχια (δυτικής αττικής/πτυχιο ιωαννινων) σε γραφειο διπλανο απο αυτό που μου εδωσαν το good standing. Η διαδικασια κρατησε μισο λεπτο.

Agree

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πολύ κουβέντα για το τίποτα, εμενα τις εβαλαν στη νομαρχια (δυτικής αττικής/πτυχιο ιωαννινων) σε γραφειο διπλανο απο αυτό που μου εδωσαν το good standing. Η διαδικασια κρατησε μισο λεπτο.

Agree

Να εξηγήσω τη πολύ κουβέντα για το τίποτα. Το good standing που βγάζει το γραφείο της περιφέρειας στην Αλεξάνδρας (παρεμπιπτόντως θέλει και 2-3 ημέρες να βγει) πρέπει να το πάς στη Συγγρού 80 για σφραγίδα Χάγης. Εκεί σου βάζουν τη πολυπόθητη σφραγίδα αλλά σε ενημερώνουν οτι δεν σφραγίζουν πτυχία άλλης περιφέρειας (πχ Κρήτης πρέπει να τα πας στην αντίστοιχη που ανήκει το πανεπιστημίο) αλλά ακόμα και της Αθήνας να χεις σε ενημερώνουν οτι σφραγίζουν επικυρωμένα αντίγραφα πτυχίου απο τη γενική διέυθυνση εκπάιδευσης του πανεπιστημίου αθηνών.

Καταλαβαίνεται λοιπόν γιατί τόση κουβέντα. Μάλλον ο i.Ekdoseiw pasxalitsas τα μπέρδεψε ή τα χει ξεχάσει.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γι αυτό κ εγραψα δυτ αττικής. Παντως του monkey man δεν τα ζήτησαν. Εγω την έβαλα μιας και ήταν ευκολο! Θεωρω οτι αν παρεις το GMC ενα τηλ θα σου πουν μιας και ξερουν την δουλεια τους. Δεν θελω να σε μπερδεψω αλλο..

(Παντως το Pasxalitsas παλιωσε.. Μπορω να το αλλαξω άραγε?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εμαθα απο γνωστους και διαβασα στο NHS οτι οι μισθοι Consultant ξεκινανε στην Αγγλια ξεκινανε απο 74000 λιρες δηλαδη 93000 Ευρω το χρονο...Αν τα διαιρεσεις δια 12 βγαινουν 7700 Ευρω το μηνα μεικτα....Καποιος που δουλευει στην Αγγλια και γνωριζει το φορολογικο καθεστος μπορει να μας πει με ποσο φορο φορολογουνται τοσο υψηλα εισοδηματα????Δηλαδη με απλα λογια απο τα 93000 ,ποσα σου παιρνει η εφορια και ποσα σου μενουν καθαρα το χρονο????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έστειλα mail στο gmc και τη Παρασκευή 14/09 μου απάντησαν οτι δεν χρειάζεται τελικά Apostille.

Δύο ερωτήσεις : φτιάχνω την αίτηση για το registration.

1.Στο σημείο που γράφει:

Please provide details of all of the medical regulatory authorities where you have held registration or a licence as a doctor in the last five years.

If you have not held registration or a licence as a doctor with any medical regulatory authority in the last five years, please click here

You will need to submit a certificate of good standing, or, where appropriate, other evidence of your good standing, from each of the medical regulatory authorities that you have listed above.

Πέρα απο το πιστοποιητικό της περιφέρειας αττικής πρέπει να κάνω το ίδιο και για όλους τους προηγούμενους ιατρικούς συλλόγους και τις αντίστοιχες περιφέρειες που είχα εγγραφεί ? Η να γράψω μόνο στο κουτί τη περιφέρεια αττικής και τέλος

2. Στο σημείο που γράφει:

Your recent professional experience

Please provide details of your work experience in the last five years. Please also account for any periods when you were unemployed or not engaged in medical practice including, for example, extended holidays or maternity leave. You will not be able to leave any gaps in your experience of more than 28 days

Αν γράψω για να δικαιολογήσω την αναμονή που είχα 10 μήνες οτι παρακολουθούσα εθελοντικά σε ένα νοσοκομείο θα πρέπει να έχω και χαρτί απο αυτό το νοσοκομείο ή ανάλογα αν γράψω private practice (πχ τουριστογιατρός) θα πρέπει να έχω ανάλογο χαρτί απο κάπου ή απλά αυτό είναι ένα βιογραφίκό χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω?

Ευχαριστώ , όποιος έχει κάνει τη διαδικασία και θυμάται ας απαντήσει thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έστειλα mail στο gmc και τη Παρασκευή 14/09 μου απάντησαν οτι δεν χρειάζεται τελικά Apostille.

Δύο ερωτήσεις : φτιάχνω την αίτηση για το registration.

1.Στο σημείο που γράφει:

Please provide details of all of the medical regulatory authorities where you have held registration or a licence as a doctor in the last five years.

If you have not held registration or a licence as a doctor with any medical regulatory authority in the last five years, please click here

You will need to submit a certificate of good standing, or, where appropriate, other evidence of your good standing, from each of the medical regulatory authorities that you have listed above.

Πέρα απο το πιστοποιητικό της περιφέρειας αττικής πρέπει να κάνω το ίδιο και για όλους τους προηγούμενους ιατρικούς συλλόγους και τις αντίστοιχες περιφέρειες που είχα εγγραφεί ? Η να γράψω μόνο στο κουτί τη περιφέρεια αττικής και τέλος

2. Στο σημείο που γράφει:

Your recent professional experience

Please provide details of your work experience in the last five years. Please also account for any periods when you were unemployed or not engaged in medical practice including, for example, extended holidays or maternity leave. You will not be able to leave any gaps in your experience of more than 28 days

Αν γράψω για να δικαιολογήσω την αναμονή που είχα 10 μήνες οτι παρακολουθούσα εθελοντικά σε ένα νοσοκομείο θα πρέπει να έχω και χαρτί απο αυτό το νοσοκομείο ή ανάλογα αν γράψω private practice (πχ τουριστογιατρός) θα πρέπει να έχω ανάλογο χαρτί απο κάπου ή απλά αυτό είναι ένα βιογραφίκό χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω?

Ευχαριστώ , όποιος έχει κάνει τη διαδικασία και θυμάται ας απαντήσει thanks

Πρόσφατα έκανα την διαδικασία και είμαι στη φάση να πάω για το identity check. Σε μένα για κάτι αντίστοιχο με αυτό που λες, δεν ζήτησαν κάποιο χαρτί, στηρίχτηκαν στις εξηγήσεις μου. Επειδή στην καταχώρηση στην ηλεκτρονική αίτηση δεν έχει χώρο για να γράψεις πολλά, με ρώτησαν μετά με μέιλ τι responsibilities περιλάμβανε η θέση μου και κυρίως αν είχα επαφή με ασθενείς -αν δηλώσεις δουλειά σε medical capacity περιμένουν ότι έχεις επαφή με ασθενείς. Όταν υπέβαλα την ηλεκτρονική αίτηση μου έστειλαν μέιλ (παραθέτω απόσπασμα) και παρόλο που ζήτησαν αρκετές διευκρινήσεις με παραπάνω από ένα μέιλ για τις θέσεις που είχα δηλώσει δεν μου ζήτησαν κανένα χαρτί, πέρα από αυτά. Ελπίζω να μην παραλλάσσει η διαδικασία αν πέσεις σε διαφορετικούς υπαλλήλους, έχω μόνο αυτή την εμπειρία.

Τα έγγραφα Certificate of good standing from Greece και European compliancy certificate δίνονται σε ένα έγγραφο από τη Διεύθυνση Υγείας (τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης)

" We need you to post documents and email information to us so we can process your application. We cannot process your application until you do this, so please do it as soon as possible.

What documents do I need to post?

We need a photocopy of every document listed below. To make sure you include everything, please print a copy of this email and tick each item as you enclose it.

[ ] (1) Passport or identity card (we need a copy of the photo ID page and the page with your signature on it)

[ ] (2) European primary medical qualification

A Πτυχίo Iατρικής Ελλάς (Ptychio latrikes) awarded by the Greek university faculty of medicine or faculty of health sciences, department of medicine

[ ] (3) English translation of the document above

[ ] (4) European compliancy certificate

A letter from a Greek Region which confirms that the training leading to the award of the primary medical qualification meets the standards laid down by Article 24 of the European Medical Directive 2005/36/EC.

OR

A letter from a Greek Region, which confirms that you have effectively and lawfully been engaged in actual medical practice for at least three consecutive years during the last five years (as required by Article 23.1 of the Directive 2005/36/EC).

AND

If your qualification has a different title you will also need:

A letter from a Greek Region which confirms that this qualification is treated by Greece as equivalent to Πτυχίo Iατρικής Ελλάς (Ptychio latrikes) as required by Article 23.6 of Directive 2005/36/EC

[ ] (5) English translation of the document above

[ ] (6) Certificate of good standing from Greece

You must submit a Certificate of Current Professional Status/Good Standing from the most recent prefecture/regional authority where you have worked. PLEASE NOTE that we do not accept Certificates of Good Standing issued by the Greek Medical Association.

You can find out which medical authority to contact in our CGS contact database. You can find a link to the database at www.gmc-uk.org/help/cgsdatabase.htm.

Your certificate of good standing is only valid for three months after the date it was issued. If your application isn’t complete by then, you’ll have to send another one.

[ ] (7) English translation of the document above

Please post the documents to: ......."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έστειλα mail στο gmc και τη Παρασκευή 14/09 μου απάντησαν οτι δεν χρειάζεται τελικά Apostille.

Δύο ερωτήσεις : φτιάχνω την αίτηση για το registration.

1.Στο σημείο που γράφει:

Please provide details of all of the medical regulatory authorities where you have held registration or a licence as a doctor in the last five years.

If you have not held registration or a licence as a doctor with any medical regulatory authority in the last five years, please click here

You will need to submit a certificate of good standing, or, where appropriate, other evidence of your good standing, from each of the medical regulatory authorities that you have listed above.

Πέρα απο το πιστοποιητικό της περιφέρειας αττικής πρέπει να κάνω το ίδιο και για όλους τους προηγούμενους ιατρικούς συλλόγους και τις αντίστοιχες περιφέρειες που είχα εγγραφεί ? Η να γράψω μόνο στο κουτί τη περιφέρεια αττικής και τέλος

2. Στο σημείο που γράφει:

Your recent professional experience

Please provide details of your work experience in the last five years. Please also account for any periods when you were unemployed or not engaged in medical practice including, for example, extended holidays or maternity leave. You will not be able to leave any gaps in your experience of more than 28 days

Αν γράψω για να δικαιολογήσω την αναμονή που είχα 10 μήνες οτι παρακολουθούσα εθελοντικά σε ένα νοσοκομείο θα πρέπει να έχω και χαρτί απο αυτό το νοσοκομείο ή ανάλογα αν γράψω private practice (πχ τουριστογιατρός) θα πρέπει να έχω ανάλογο χαρτί απο κάπου ή απλά αυτό είναι ένα βιογραφίκό χωρίς να χρειάζεται κάτι παραπάνω?

Ευχαριστώ , όποιος έχει κάνει τη διαδικασία και θυμάται ας απαντήσει thanks

Πρόσφατα έκανα την διαδικασία και είμαι στη φάση να πάω για το identity check. Σε μένα για κάτι αντίστοιχο με αυτό που λες, δεν ζήτησαν κάποιο χαρτί, στηρίχτηκαν στις εξηγήσεις μου. Επειδή στην καταχώρηση στην ηλεκτρονική αίτηση δεν έχει χώρο για να γράψεις πολλά, με ρώτησαν μετά με μέιλ τι responsibilities περιλάμβανε η θέση μου και κυρίως αν είχα επαφή με ασθενείς -αν δηλώσεις δουλειά σε medical capacity περιμένουν ότι έχεις επαφή με ασθενείς. Όταν υπέβαλα την ηλεκτρονική αίτηση μου έστειλαν μέιλ (παραθέτω απόσπασμα) και παρόλο που ζήτησαν αρκετές διευκρινήσεις με παραπάνω από ένα μέιλ για τις θέσεις που είχα δηλώσει δεν μου ζήτησαν κανένα χαρτί, πέρα από αυτά. Ελπίζω να μην παραλλάσσει η διαδικασία αν πέσεις σε διαφορετικούς υπαλλήλους, έχω μόνο αυτή την εμπειρία.

Τα έγγραφα Certificate of good standing from Greece και European compliancy certificate δίνονται σε ένα έγγραφο από τη Διεύθυνση Υγείας (τουλάχιστον της Θεσσαλονίκης)

" We need you to post documents and email information to us so we can process your application. We cannot process your application until you do this, so please do it as soon as possible.

What documents do I need to post?

We need a photocopy of every document listed below. To make sure you include everything, please print a copy of this email and tick each item as you enclose it.

[ ] (1) Passport or identity card (we need a copy of the photo ID page and the page with your signature on it)

[ ] (2) European primary medical qualification

A Πτυχίo Iατρικής Ελλάς (Ptychio latrikes) awarded by the Greek university faculty of medicine or faculty of health sciences, department of medicine

[ ] (3) English translation of the document above

[ ] (4) European compliancy certificate

A letter from a Greek Region which confirms that the training leading to the award of the primary medical qualification meets the standards laid down by Article 24 of the European Medical Directive 2005/36/EC.

OR

A letter from a Greek Region, which confirms that you have effectively and lawfully been engaged in actual medical practice for at least three consecutive years during the last five years (as required by Article 23.1 of the Directive 2005/36/EC).

AND

If your qualification has a different title you will also need:

A letter from a Greek Region which confirms that this qualification is treated by Greece as equivalent to Πτυχίo Iατρικής Ελλάς (Ptychio latrikes) as required by Article 23.6 of Directive 2005/36/EC

[ ] (5) English translation of the document above

[ ] (6) Certificate of good standing from Greece

You must submit a Certificate of Current Professional Status/Good Standing from the most recent prefecture/regional authority where you have worked. PLEASE NOTE that we do not accept Certificates of Good Standing issued by the Greek Medical Association.

You can find out which medical authority to contact in our CGS contact database. You can find a link to the database at www.gmc-uk.org/help/cgsdatabase.htm.

Your certificate of good standing is only valid for three months after the date it was issued. If your application isn’t complete by then, you’ll have to send another one.

[ ] (7) English translation of the document above

Please post the documents to: ......."

Thanks, εξαιρετικά κατατοπιστικό!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς αν στο GMC κάνουν και identity check για το registration και Σάββατο ? Γράφει στην ιστοσελίδα οτι ειναι ανοικτά και Σάββατο (υπάρχει βλέπετε μια δυσκολία με τις άδειες στη δουλειά) . Όποιος γνωρίζει, ευπρόσδεκτη η απάντηση του, ευχαριστώ

Τροποποιήθηκε από giannis888
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Try and login to my-gmc and then book an appointment on-line.

They should have all the available slots on-line and you can see whether they have saturdays available

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Try and login to my-gmc and then book an appointment on-line.

They should have all the available slots on-line and you can see whether they have saturdays available

Είχες δίκιο, το έκανα όπως είπες. Δεν έχει Σάββατο. Thanks

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

καλησπερα σας

ψαχνοντας για αγγειοχειρουργικη σε ολη την ευρωπη , ειπα να ψαξω κα στην Αγγλια. Επειδη μπερδευτικα με τα κλιμακια που εχουν για τους ειδικευομενους, θα σας παρακαλουσα να με διαφωτησετε για τί κλιμακιο να ψαξω¨:

εχω κανει αγροτικο 1,5 χρονια, γενικη χειρουργική 2 χρονια και απο τον ιουνιο του 2011 μεχρι σημερα κανω ειδικοτητα αγγειοχειρουργικης, αλλα θελω να την τελειωσω εξω.

μπορειτε να με βοηθησετε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Read the thread from page 65 . If you have any questions after that let us know.

PS. You obviously don't have a clue about the speciality training here, and you haven't decided whether you want to come or not. This is the reason I am not answering directly your question and I am kindly suggesting to read the already available information here.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Read the thread from page 65 . If you have any questions after that let us know.

PS. You obviously don't have a clue about the speciality training here, and you haven't decided whether you want to come or not. This is the reason I am not answering directly your question and I am kindly suggesting to read the already available information here.

Αλεξουλη ευχαριστω πολυ κατ αρχην.

Διαβασα απο τη σελιδα 65 που εκτος απο κατι γαμωσταυριδια κλπ.. καταλαβα οτι μαλλον πρεπει να αναζητησω θεση sho ή FY2. Διορθωσε με αν κανω λαθος.

Βεβαια εψαξα στα σιτες αλλα δε βρηκα κατι για αγγειοχειρουργικη. Ισως - απ'οσο ξερω - ειναι προσφατα που η αγγειο εγινε επισημη ειδικοτητα στην Αγγλια.

Επισης θελω να σου πω οτι εισαι μεγαλη γατα διοτι καταλαβες οτι η Αγγλια δεν ειναι ο μοναδικος μελλοντικος μου προορισμος. Ψαχνομαι και για Σκανδιναβια , αλλά μη νομίζεις , τα πραγματα δεν ειναι ευκολα κι εκει.

Μου λειπουν λιγοτερο απο 3 χρονια για να τελειωσω την ειδικοτητα και ΠΡΕΠΕΙ να την τελειωσω εξω. Η Ελλαδα ο,τι είχε να μου δωσει μου το εδωσε...

Τί λες λοιπόν, θα δωσεις ενα χεράκι?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αλλα θελω να την τελειωσω εξ

I would not bother reading the whole thread....

The answer is:You are ineligible to apply for surgery/will never get a training job.

Im sorry.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα σου βάλω τεστ για το λέει στη σελίδα 103, και κάτι μου λέει θα μείνεις στην ΙΔΙΑ τάξη... Η wicked όπως και εγώ και πολλοί άλλοι έχουν πολλάκις εξηγήσει γιατί δε είναι σχεδόν αδύνατον να μπεις στην ειδικότητα σε high level ερχόμενος από άλλο συστημα.

Αν θες να θυσιάσεις μια δεκαετία από τη ζωή σουγιά να επανεκπαιδευτεις στην Αγγλία, πρέπει να ψάξεις για FY2 η SHO non training μέχρι να βρεις training f2 ολόκληρο τον επόμενο Αύγουστο. Μέσα στο φ2 μπορεί να έχεις surgical rotation στο οποίο ΙΣΩΣ να κανείς για 4 μήνες αγγειοχ. Στο fy2 να κανείς αίτηση για core surgical training που ΙΣΩΣ να έχει vascular ως rotation. Και στο ct2 αίτηση για st3 vascular που νομίζω από φέτος είναι ξεχωριστό εντελώς (πάλι νομίζω κάνουν και λίγο general surgery απλά έχουν ξεχωριστό recruitment - ίσως να κάνω λάθος).

Επίσης in the meantime, mrcs, audits, publication bla bla bla...

Αυτά για ένα νέο εισερχόμενο μετά το πτυχίο make sense.ι

Στη δική σου περίπτωση υπάρχουν ένα κάρο eligibility criteria σε όλα τα selection processes που μπορεί να σε πετάξουν έξω απο το συστημα ωςover qualified.

Αν ήμουν εσύ. Πανε αλλού που δεν είναι έτσι το συστημα.

Η τελείωσε Ελλάδα και πάρε όσο πιο πολύ training μπορείς. Και μετά κοιτά μήπως βρεις non training fellowships spr level in vascular.

ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΑΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ.

PS. Επέτρεψε με να αμφιβάλλω κατα πόσο διαβάσει το thread.

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να πάει ο άνθρωπος να γίνει trust sho vascular και μετά senior clinical fellow να τα αναγνωρίσει στην Ελλάδα και να έρθει να δώσει εδώ τις εξετάσεις να πάρει τίτλο ειδικότητας και να τελειώνει. Δεν θέλουν όλοι να γίνουν consultant στο UK ούτε να κάνουν καριέρα, να μάθουν 10 βασικά πράγματα να μπορούν να σταθούν να βγάζουν το ψωμάκι τους θέλουν πολλοί. Όλα τα άλλα είναι για μας τους ξιπασμένους.

Αυτά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η μετάβαση απο trust SHO σε trust senior clinical fellow είναι τουλαχιστον 4-5 χρόνια δρόμος. Νομίζω.

I knew a really good trust SHO in medicine. She was SHO for 8 years (I doubt whether they would ever let her progress to something better)

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτο το overqualified τι νοημα εχει δεν μπορω να καταλάβω σε κάποιον που ο ιδιος δηλώνει επιθυμια να ξεκινησει...

Δηλαδή εμεις που ψαχνουμε FY2 και έχουμε κανει κάποιο κομματι ειδικότητας στην Ελλαδα η θέλουμε να κάνουμε δευτερη ειδικότητα πρεπει να τα κρύβουμε απο το βιογραφικο μας; emshocking

Τροποποιήθηκε από gpelekanos
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.mmc.nhs.u...012 CT1 CMT.pdf

Top of page 2...

This is not personal.

Its not about 'quality' or 'experience'.

its a trick to limit numbers.

Lie in your application regarding your previous experience at your own peril (worse case scenario , they find out and you get in Big Trouble with the GMC).

Lie and you'll need to explain wtf you were doing during the lost time period.

Change specialties and you'll need to explain why...

If you are deep in the uncanny valley of 'overqualified' you might be better off getting your Greek cct and reconsidering your options then.

The 'I am seeking better training' excuse has been done to death, and, is even more pitiful when uttered as a genuine plea.

Welcome to the times of the dispossessed.

Further reading:

http://www.mmc.nhs.u...tions_2012.aspx

@Pelican Man:http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&st=3020#entry427523

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγγνώμη αν έπρεπε να γράψω σε κάποιο άλλο τόπικ απλά δεδομένου ότι είμαι καινούριος στο φόρουμ δεν το ήξερα.

Λοιπόν. Έψαξα λίγο τα πράγματα εδώ και ομολογώ ότι χάθηκα λίγο για τον τρόπο με τον οποίο κάποιος ξεκινάει την διαδικασία απόκτησης ειδικότητας στην Αγγλία. Είμαι τεταρτοετής φοιτητής (ναι πολύ νωρίς ξεκίνησα να μπλέκω με σκοτούρες το ξέρω) και δεδομένου ότι η κατάσταση στην Ελλάδα είναι τραγική και μέχρι να τελειώσω θα χειροτερέψει ακόμη περισσότερο άρχισα από τώρα να ψάχνω λίγο την κατάσταση. Η Αγγλία είναι για μένα, όπως και για τους περισσότερους, μία πολύ ευνοική επιλογή πιστεύω καθώς είναι κοντά και δεν έχει το εμπόδιο της γλώσσας μια και έχω το proficiency.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατ' αρχάς αν αξίζει να το ψάξω από τώρα και αν υπάρχει κάτι που πρέπει να κάνω ή να έχω κατά νου ώστε όταν έρθει εκείνη η στιγμή να έχω κάποιες σχετικά καλές πιθανότητες και προοπτικές να ξεκινήσω. Τι θα με συμβουλεύατε;

Και πάλι συγγνώμη αν ρωτάω πράγματα που έχουν ξαναειπωθεί!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Διάβασε απο την σελίδα 80 και μετά. Μπορεί πολλά να σου φανούν στην αρχή αξαταλαβίστικα, αλλά θα επωφεληθείς πολύ.

Δούλεψε όσο είσαι στη σχολή το βιογραφικό σου.

Εργασίες, Δημοσιεύσεις, teaching στο πεδίο που σε ενδιαφέρει.

Και καλή επιτυχία!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.