Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

http://www.wessexdea...1_sign-off.aspx

I have never worked as an FY doc, this is not my area of competence or expertise.

Maybe someone who is more up to date can confirm if this would do?

Ευχαριστώ πολύ, τα έχω δει και αυτά.

Κάθε deanery έχει την δικιά του φόρμα όπως αυτή που στέλνεις. Δηλαδή πρέπει να έχω υπογεγραμμένες τόσες φόρμες όσα και τα deanery που θα στείλω αιτήσεις?

Επιπλέον στην φόρμα αυτή γράφει:

I confirm that the above named foundation doctor HAS met the requirements for satisfactory completion of foundation year 1 as laid down by the GMC, the Foundation Programme Curriculum and the Reference Guide.

Είναι δυνατόν να υπογράφει κάτι τέτοιο ένας καθηγητής από Ελλάδα; Έχει δικαίωμα να το κάνει;

Και να ρωτήσω κάτι παρεμφερές:

Πολλά παιδιά λέτε ότι το αγροτικό εδώ αναγνωρίζεται σαν F2 στην Αγγλία, ομοίως και κάποια χρόνια του γενικού της ειδικότητας.

Αυτά πώς τα αναγνωρίζετε; Τη φόρμα και τη διαδικασία για τα F2 competences ποιος τα υπογράφει από Ελλάδα και σε ΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ;

Νομίζω ότι λογικά η διαδικασία για F2 θα είναι παρόμοια με F1, οπότε τελικά έστω, για τα F2 competences όσοι τα αναγνωρίσατε από Ελλάδα, σε ποιο χαρτί βάζατε τους γιατρούς που σας επιβλέπαν ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, να υπογράψουν;

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

You sound very impatient...its a bit off putting on a Sunday afternoon....

WHY are you not satisfied with the link I posted?!

Follow the spirit not the letter of the rules:

Pick one form you like , delete any obvious deanery markings if needed .

Find a greek CCT holder you've worked with (eppimeliti B and above) and ask them to sign it.

Use this very same form for all applications.

Same applies for FY2 competencies ,if youve done your aggrotiko.

Greek training experience counts in the UK...this is a great disadvantage for Greek docs for reasons explained time and again in this thread.

Είναι δυνατόν να υπογράφει κάτι τέτοιο ένας καθηγητής από Ελλάδα; Έχει δικαίωμα να το κάνει;

The whole process is a joke, congrats for figuring it out. It doesn't even need to be a 'prof' that signs you off. Can you think of any other solution? Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν υπάρχει λόγος να ξεκινήσεις από FY2. Θα δυσκολευτείς πάρα πολύ χωρίς λόγο αν δεν έχεις κάνει καθόλου ιατρική μετά τη σχολή. Βρες FY1.

Αν επιμένεις να μπεις σε FY2, για τα Competencies του F1 χρειάζεσαι ένα χαρτί που λέγεται FACD 5.1. Αυτό, συγκεκριμένα, δε νομίζω να υπάρχει σε γενική μορφή, και αμφιβάλλω αν θα σου ζητηθεί ως τυπικό προσόν. Το ουσιαστικό που θα γίνει είναι ότι δε θα γίνεσαι shortlist για καμία δουλειά.

Κατέβασε το Learning Portfolio του Foundation, συμπλήρωσε ό,τι μπορείς και βάλε επιμελητές ή καθηγητές να σου υπογράψουν.

http://www.foundationprogramme.nhs.uk/download.asp?file=Learning_PortfolioV3-1.pdf

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις!

Λύκε τι εννοείς με το "Το ουσιαστικό που θα γίνει είναι ότι δε θα γίνεσαι shortlist για καμία δουλειά.";

Δεν θα γίνομαι shortlist σε ποια περίπτωση; Αν δηλώσω F2 κατευθείαν;

Κοίτα, εγώ δεν νομίζω ότι προτίθεμαι να κάνω διάκριση στο θέμα. Έχω ακούσει άτομα που βρήκαν κατευθείαν F2. Εϊναι νομίζω θέμα τύχης.

Όσον αφορά τα F1 competencies από τη στιγμή που υπάρχουν όπως μου λες φόρμες που μπορούν να βεβαιώσουν ότι κάποιος τα έχει καλύψει, δεν είναι καλό να τα έχει κανείς μαζί του από το να πάει χωρίς τίποτα;

Ευχαριστώ πολύ για τη διευκρίνηση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Προφανώς καλό είναι να πας με ένα πλήρες Portfolio - ξεκίνα να το φτιάχνεις.

Δεν είναι δύσκολο να βρεις κατευθείαν F2... Αλλά αυτοί που θα θέλουν Foundation 1 Competencies δε θα σε φτάνουν μέχρι το interview.

Η δουλειά του F2 είναι πιο δύσκολη από αυτήν του F1. Και θα έχεις ελάχιστο καιρό να μαζέψεις χαρτιά, να κάνεις audit και να κάνεις την αίτηση για CMT/CST/οτιδήποτε ειδικότητα θες να κάνεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα συμβουλευα κανεναν και επουδενι να ξεκινησει με FY2. Η δουλεια ειναι τοσο διαφορετική απο οτι ξερεις και φανταζεσαι ως φοιτητης που μαλλον καταθλιψη θα παθεις. Επισης με το που ξεκινας F2 σε λιγο καιρο θα πρεπει να κανεις αιτησεις για ct1 που με 2-3 μηνες εμπειρια χωρις audit χωρις courses προσωπικά μου φαινεται πολυ δυσκολο να βρεις κατι. Αν ξεκινησεις με F1 εχεις στην ουσια ενα χρονο να κανεις κατι ευκολο και να συνηθισεις στο συστημα. Στην ερωτηση σου, εγω οποτε μου ζητανε f1 competences τους δινω το μεταφρασμενο πιστοποιητικο απο την νομαρχια οτι εχω κανει πρακτικη ασκηση ενα ετος. Στο δικο μου deanery περασε παντως.

αν επιτρεπεται μεσα αυγουσου ποιες LAT FY2 θεσεις βρίσκεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα συμβουλευα κανεναν και επουδενι να ξεκινησει με FY2. Η δουλεια ειναι τοσο διαφορετική απο οτι ξερεις και φανταζεσαι ως φοιτητης που μαλλον καταθλιψη θα παθεις. Επισης με το που ξεκινας F2 σε λιγο καιρο θα πρεπει να κανεις αιτησεις για ct1 που με 2-3 μηνες εμπειρια χωρις audit χωρις courses προσωπικά μου φαινεται πολυ δυσκολο να βρεις κατι. Αν ξεκινησεις με F1 εχεις στην ουσια ενα χρονο να κανεις κατι ευκολο και να συνηθισεις στο συστημα. Στην ερωτηση σου, εγω οποτε μου ζητανε f1 competences τους δινω το μεταφρασμενο πιστοποιητικο απο την νομαρχια οτι εχω κανει πρακτικη ασκηση ενα ετος. Στο δικο μου deanery περασε παντως.

αν επιτρεπεται μεσα αυγουσου ποιες LAT FY2 θεσεις βρίσκεις?

Η αλήθεια είναι ότι ρώτησα στην Ιατρική Σχολή και στη Νομαρχία - Διεύθυνση Υγείας (πλέον Περιφέρεια) και μου είπαν ότι βεβαίωση ότι το 6ο έτος ισοδυναμεί με πρακτική άσκηση δεν μπορεί νομικά να δοθεί. Η κοινωτική οδηγία που υπάρχει όσον αφορά την εξίσωση του 6ου έτους με F1 equivalent γίνεται με βάση την φράση ότι:

"Οι απόφοιτοι της 6ετούς Ιατρικής Σχολής στην Ελλάδα θεωρούνται F1 equivalent" χωρίς να γίνεται όμως 1-1 αντιστοίχηση του ίδιου του 6ου έτους με το F1 ή με το διεθνώς καλούμενο internship.

Κοινώς δεν ξέρω που βρήκες τέτοιο χαρτί ή τι γράφει πάνω, πάντως στη Θεσσαλονίκη που ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορεί να υπογράψει κανείς κάτι τέτοιο. Ότι δηλαδή το 6ο έτος αναγνωρίζεται σαν 1 χρόνος ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ. Οπότε αν μπορούσες να μου διαφωτήσεις με λεπτομέριες πάνω στο ποια υπηρεσία της παλιάς Νομαρχίας έδινε ένα τέτοιο χαρτί για πτυχιούχους Ιατρικής Σχολής, θα με βοηθούσες.

Όσον αφορά τις F2 LAT θέσεις, είδα βγήκαν 2 οι οποίες όμως είχαν καταληκτικές ημερομηνίες 18 και 19 Αυγούστου, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα στο nhs jobs.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύκολη δουλειά το f1? Για να σε βάλω να κάνεις ward cover 4 παθολογικές χωρίς reg να μου πεις το εύκολο Πασχλίτσα. Της λάτζας το κάγκελο

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο καθένας μπορεί να λέει ότι θέλει.

Ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει τις δυνάμεις του όπως θέλει.

Την πρώτη χρονιά που με κάλεσαν σε 3 συνεντεύξεις Φ2, χωρίς Φ1, πήρα τα @!#@! μου, και μου είπαν να κάνω Φ1 (generic UK experience),

Όταν την επόμενη χρονιά πήγα για Φ2 συνέντευξη με ένα χρόνο Φ1 στη πλάτη μου κατάλαβα γιατί δε μου δώσαν Φ2 τη πρώτη χρονιά.

Επίσης, αφού λέτε ότι η ζήτηση ανέβηκε, να αναμένετε και μεγαλύτερο ανταγωνισμό και άρα να έχετε μικρότερες προσδοκίες - τουλάχιστον αρχικά.

Καλη σας νύχτα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα συμβουλευα κανεναν και επουδενι να ξεκινησει με FY2. Η δουλεια ειναι τοσο διαφορετική απο οτι ξερεις και φανταζεσαι ως φοιτητης που μαλλον καταθλιψη θα παθεις. Επισης με το που ξεκινας F2 σε λιγο καιρο θα πρεπει να κανεις αιτησεις για ct1 που με 2-3 μηνες εμπειρια χωρις audit χωρις courses προσωπικά μου φαινεται πολυ δυσκολο να βρεις κατι. Αν ξεκινησεις με F1 εχεις στην ουσια ενα χρονο να κανεις κατι ευκολο και να συνηθισεις στο συστημα. Στην ερωτηση σου, εγω οποτε μου ζητανε f1 competences τους δινω το μεταφρασμενο πιστοποιητικο απο την νομαρχια οτι εχω κανει πρακτικη ασκηση ενα ετος. Στο δικο μου deanery περασε παντως.

αν επιτρεπεται μεσα αυγουσου ποιες LAT FY2 θεσεις βρίσκεις?

Η αλήθεια είναι ότι ρώτησα στην Ιατρική Σχολή και στη Νομαρχία - Διεύθυνση Υγείας (πλέον Περιφέρεια) και μου είπαν ότι βεβαίωση ότι το 6ο έτος ισοδυναμεί με πρακτική άσκηση δεν μπορεί νομικά να δοθεί. Η κοινωτική οδηγία που υπάρχει όσον αφορά την εξίσωση του 6ου έτους με F1 equivalent γίνεται με βάση την φράση ότι:

"Οι απόφοιτοι της 6ετούς Ιατρικής Σχολής στην Ελλάδα θεωρούνται F1 equivalent" χωρίς να γίνεται όμως 1-1 αντιστοίχηση του ίδιου του 6ου έτους με το F1 ή με το διεθνώς καλούμενο internship.

Κοινώς δεν ξέρω που βρήκες τέτοιο χαρτί ή τι γράφει πάνω, πάντως στη Θεσσαλονίκη που ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορεί να υπογράψει κανείς κάτι τέτοιο. Ότι δηλαδή το 6ο έτος αναγνωρίζεται σαν 1 χρόνος ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ. Οπότε αν μπορούσες να μου διαφωτήσεις με λεπτομέριες πάνω στο ποια υπηρεσία της παλιάς Νομαρχίας έδινε ένα τέτοιο χαρτί για πτυχιούχους Ιατρικής Σχολής, θα με βοηθούσες.

Όσον αφορά τις F2 LAT θέσεις, είδα βγήκαν 2 οι οποίες όμως είχαν καταληκτικές ημερομηνίες 18 και 19 Αυγούστου, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα στο nhs jobs.

mih σέβομαι απολύτως τη προσύλωση σου στους τύπους, αλλά δε θα βγάλεις άκρη, ειδικά σο ΑΠΘ.

Κάνε αίτηση, γράψε ότι έχεις full registration with licence to practice, που σημαίνει ότι έχεις κάνει - αυτονόητα - F1 or equivalent. Αμα σε ρωτήσουν, λές ότι είναι intergrated με το medical degree, και δε χρειάζεται να το ψάξεις παραπάνω.

Αυτό έκανα εγώ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα συμβουλευα κανεναν και επουδενι να ξεκινησει με FY2. Η δουλεια ειναι τοσο διαφορετική απο οτι ξερεις και φανταζεσαι ως φοιτητης που μαλλον καταθλιψη θα παθεις. Επισης με το που ξεκινας F2 σε λιγο καιρο θα πρεπει να κανεις αιτησεις για ct1 που με 2-3 μηνες εμπειρια χωρις audit χωρις courses προσωπικά μου φαινεται πολυ δυσκολο να βρεις κατι. Αν ξεκινησεις με F1 εχεις στην ουσια ενα χρονο να κανεις κατι ευκολο και να συνηθισεις στο συστημα. Στην ερωτηση σου, εγω οποτε μου ζητανε f1 competences τους δινω το μεταφρασμενο πιστοποιητικο απο την νομαρχια οτι εχω κανει πρακτικη ασκηση ενα ετος. Στο δικο μου deanery περασε παντως.

αν επιτρεπεται μεσα αυγουσου ποιες LAT FY2 θεσεις βρίσκεις?

Η αλήθεια είναι ότι ρώτησα στην Ιατρική Σχολή και στη Νομαρχία - Διεύθυνση Υγείας (πλέον Περιφέρεια) και μου είπαν ότι βεβαίωση ότι το 6ο έτος ισοδυναμεί με πρακτική άσκηση δεν μπορεί νομικά να δοθεί. Η κοινωτική οδηγία που υπάρχει όσον αφορά την εξίσωση του 6ου έτους με F1 equivalent γίνεται με βάση την φράση ότι:

"Οι απόφοιτοι της 6ετούς Ιατρικής Σχολής στην Ελλάδα θεωρούνται F1 equivalent" χωρίς να γίνεται όμως 1-1 αντιστοίχηση του ίδιου του 6ου έτους με το F1 ή με το διεθνώς καλούμενο internship.

Κοινώς δεν ξέρω που βρήκες τέτοιο χαρτί ή τι γράφει πάνω, πάντως στη Θεσσαλονίκη που ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορεί να υπογράψει κανείς κάτι τέτοιο. Ότι δηλαδή το 6ο έτος αναγνωρίζεται σαν 1 χρόνος ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ. Οπότε αν μπορούσες να μου διαφωτήσεις με λεπτομέριες πάνω στο ποια υπηρεσία της παλιάς Νομαρχίας έδινε ένα τέτοιο χαρτί για πτυχιούχους Ιατρικής Σχολής, θα με βοηθούσες.

Όσον αφορά τις F2 LAT θέσεις, είδα βγήκαν 2 οι οποίες όμως είχαν καταληκτικές ημερομηνίες 18 και 19 Αυγούστου, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα στο nhs jobs.

Όταν ήθελα να κάνω αίτηση για CT2, προφανώς χρειαζόταν ένα χαρτί που να αποδεικνύει ότι στην Ελλάδα είχα κεκτημένα τα CT1 competencies. Τέτοιο δεν υπάρχει, επομένως κατέβασα το κουρίκουλουμ του CT1, έφτιαξα ένα ωραίο πινακάκι με αυτά που έπρεπε να ξέρω τελειώνοντας τον πρώτο χρόνο ειδικότητας και δίπλα σε κάθε ένα, ο Έλλην Διευθυντής μου υπέγραφε ότι το κατείχα. Σε 3 deaneries το έστειλα και ήταν πολύ happy με αυτό.

Βρες ποια είναι τα αντίστοιχα competencies για F1 και ζήτησε από αυτούς που ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ σε έχουν δει σε κλινικό έργο να πιστοποιήσουν αυτό που έχουν δει. Αν γενικά τους ζητάς να υπογράψουν ότι εσύ έχεις πρακτική άσκηση (τι ακριβώς σημαίνει αυτό; λήψη αίματος; ΟΝΠ;), λογικό είναι να έχουν ενδοιασμούς.

Από εκεί και πέρα, θα συστήσω κι εγώ, όπως και οι παραπάνω, να ξεκινήσεις από F1. Όχι γιατί δεν έχεις πιθανότητες να πάρεις F2, αλλά γιατί μάλλον θα το μετανοιώσεις αφού το πάρεις. Λογικά, δεν προλαβαίνεις να φτιάξεις ένα αξιοπρεπές πορτφόλιο για την ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν θα συμβουλευα κανεναν και επουδενι να ξεκινησει με FY2. Η δουλεια ειναι τοσο διαφορετική απο οτι ξερεις και φανταζεσαι ως φοιτητης που μαλλον καταθλιψη θα παθεις. Επισης με το που ξεκινας F2 σε λιγο καιρο θα πρεπει να κανεις αιτησεις για ct1 που με 2-3 μηνες εμπειρια χωρις audit χωρις courses προσωπικά μου φαινεται πολυ δυσκολο να βρεις κατι. Αν ξεκινησεις με F1 εχεις στην ουσια ενα χρονο να κανεις κατι ευκολο και να συνηθισεις στο συστημα. Στην ερωτηση σου, εγω οποτε μου ζητανε f1 competences τους δινω το μεταφρασμενο πιστοποιητικο απο την νομαρχια οτι εχω κανει πρακτικη ασκηση ενα ετος. Στο δικο μου deanery περασε παντως.

αν επιτρεπεται μεσα αυγουσου ποιες LAT FY2 θεσεις βρίσκεις?

Η αλήθεια είναι ότι ρώτησα στην Ιατρική Σχολή και στη Νομαρχία - Διεύθυνση Υγείας (πλέον Περιφέρεια) και μου είπαν ότι βεβαίωση ότι το 6ο έτος ισοδυναμεί με πρακτική άσκηση δεν μπορεί νομικά να δοθεί. Η κοινωτική οδηγία που υπάρχει όσον αφορά την εξίσωση του 6ου έτους με F1 equivalent γίνεται με βάση την φράση ότι:

"Οι απόφοιτοι της 6ετούς Ιατρικής Σχολής στην Ελλάδα θεωρούνται F1 equivalent" χωρίς να γίνεται όμως 1-1 αντιστοίχηση του ίδιου του 6ου έτους με το F1 ή με το διεθνώς καλούμενο internship.

Κοινώς δεν ξέρω που βρήκες τέτοιο χαρτί ή τι γράφει πάνω, πάντως στη Θεσσαλονίκη που ρώτησα μου είπαν ότι δεν μπορεί να υπογράψει κανείς κάτι τέτοιο. Ότι δηλαδή το 6ο έτος αναγνωρίζεται σαν 1 χρόνος ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ. Οπότε αν μπορούσες να μου διαφωτήσεις με λεπτομέριες πάνω στο ποια υπηρεσία της παλιάς Νομαρχίας έδινε ένα τέτοιο χαρτί για πτυχιούχους Ιατρικής Σχολής, θα με βοηθούσες.

Όσον αφορά τις F2 LAT θέσεις, είδα βγήκαν 2 οι οποίες όμως είχαν καταληκτικές ημερομηνίες 18 και 19 Αυγούστου, δεν ξέρω αν υπάρχουν ακόμα στο nhs jobs.

Η αληθεια ειναι οτι οταν εκανα αιτησεις για F2 ήταν η τυπική απαιτησή τους το πιστοποιητικό για να παρουν καποιον για το f2. Αυτο εγίνε στην φάση της υποδοχής μαζι με ταυτότητες κτλ. Επι του πρακτικού ειχα Trust SHO σαν προυπήρεσία κ μάλλον ετσι πείστηκαν.

Εύκολη δουλειά το f1? Για να σε βάλω να κάνεις ward cover 4 παθολογικές χωρίς reg να μου πεις το εύκολο Πασχλίτσα. Της λάτζας το κάγκελο

MoNkEy mAn περί των συγκρίσεων ο λόγος.

Τροποποιήθηκε από I.Ekdoseis pasxaLitsas.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδη σε σχετικη αναζητηση στο forum δεν βρηκα κατι, θα ηθελα να ζητησω πληροφοριες για γναθοχειρουργικη στη Μ. Βρετανια.

Ποσο εφικτο ειναι να κανεις εκει ειδικοτητα εχοντας και τα 2 πτυχια (DDS, MD) απο Ελλαδα?

Ειναι προτιμοτερο/απαραιτητο το MD (αν και εφοσον τα καταφερω θα ειναι μετα το DDS) να γινει UK?

Ποια σταδια πρεπει να ακολουθηθουν και ποια στοιχεια του cv ειναι αυτα που μπορουν να συμβαλλουν σε 1 επιτυχημενη πορεια πχ publications? ATLS ?προυπηρεσια? ερευνα?

Ευχαριστω εκ των πρωτερων!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://careers.bmj.com/careers/advice/view-article.html?id=1445

start with that and then check royal college and mmc websites.

Sorry not my field, no idea about how competitive it is. I assume that it is very competitive, as all "small" specialties.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

If you want to train in the UK you'll need a medical degree first,

then FY,

then apply to core surgery,

then apply to ST3 O&MS.

If you have yet to complete your medical degree, all bets are off as its gonna take you....a few years and by then who knows wot the situation will be like.....

http://www.londondeanery.ac.uk/specialty-schools/surgery/oral-maxillofacial-surgery/

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&st=3020#entry427523

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και τα links.

Απλα θεωρω οτι αν περιμενεις να τελειωσεις και υστερα αποφασισεις να κανεις εκει την ειδικοτητα ή το MD και την ειδικοτητα, τα πραγματα δε θα ειναι τοσο ευκολα.

Θα πρεπει λογικα ο υποψηφιος να διαθετει καποια προσοντα, τα οποια λογικα δεν γινεται να αποκτηθουν εν μια νυκτι μετα την ληψη του DDS ας πουμε.

Αν καταλαβα καλα με τα 2 πτυχια ο χρονος της ειδικοτητας ειναι 5 χρονια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εύκολη δουλειά το f1? Για να σε βάλω να κάνεις ward cover 4 παθολογικές χωρίς reg να μου πεις το εύκολο Πασχλίτσα. Της λάτζας το κάγκελο

only 4? that's equivalent to being lazy...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω το εξής.... Εφόσον λόγω της εξαετούς φοίτησης μας θεωρείται οτι παρνουμε full GMC reg πώς γίνεται να βρεί κανείς F1 για να ξεκινήσει? θα είναι λογικά οπωσδηποτε LAS θέση. Έτσι δεν είναι? και άρα μπορει

κανείς Να πει οτι σε μια LAS θέση εφόσον δεν είναι training, συμπλήρωσε τα F1 competencies? Γίνεται κάτι τέτοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βγαίνουν ελάχιστα LAT F1 το χρόνο (5-6) αλλά βασικά αυτό δεν πρέπει να σε νοιάζει. Οπότε ψάχνεις LAS F1 και υπογράφεις competencies από εκεί (που βασικά δεν θα στα ζητήσουν κι όλας), με το που τελειώσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

in order to get CCT you need to have your specialty training complete.

In order to get into speciality training (CT1/2- ST3/8) youll need FY1 (or equivalent - our 6th year) and FY2

You do FY1 - LAT/LAS (even if you don't actually need it ) to get experience in a completely different system

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.