Jump to content

Ειδικότητα στην Μεγάλη Βρετανία


Recommended Posts

Σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντησή σου.

Την εντύπωση αυτή ακριβώς είχα και εγώ...ότι απλά κάποια πράγματα δε γίνονται,αλλα έλεγα μπας και......

Και επειδή τα χρόνια περνούν και δε μου αρέσουν οι τυχοδιωκτισμοί, αλλά ψάχνω να χτίσω για να έχω , γι'αυτο αναρωτιέμαι ξεκινώντας από την αρχή τι θα μπορούσα να είχα κερδίσει με τον ελληνικό τίτλο ειδικότητας....

Μάλλον τίποτα.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δεν έχεις χάσει κάτι.

Το πρόβλημα είναι ότι σε αφήνουν στην μέση της ειδικότητας. Μισο εκπαιδευμένο.

Ναι οι trainees έχουν πλεονεκτήματα, αλλά έχουν και ενα κάρο χαζά που προσφέρουν δυσανάλογο βάρος στο ήδη βεβαρυμένο πρόγραμμα σου.

(ΠΧ έχασα ένα μάθημα για communication skills (επίπεδο ΦΥ2)και με ανάγκασαν να το αναπληρώσω με elearning ΚΑΙ μια έκθεση 1000 λέξεων. Με πήρε μια εβδομάδα να τα κάνω - ναι δεν είμαι καλόσ στις εκθέσεις..)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφε ευχαριστώ και πάλι που μου απάντησες.

Καταλαβαίνω λέγοντας ότι σε βάλανε να γράψεις έκθεση ότι είναι ένδειξη επιπλέον φόρτου εργασίας ( ίσως όχι και τόοοσο ουσιαστικού ).

Ο προβληματισμός μου είναι έντονος και αν σκεφτείς ότι είμαι διατεθιμένος να ξεκινήσω FY1 μετά από στρατό,αγροτικό και πλήρη ειδικότητα, αντιλαμβάνεσαι την απογοήτευσή μου΄, ίσως όμως και την όρεξη μου.

Το forum είναι πολύ χρήσιμο, ωστόσο κάπου οι σημαντικές πληροφορίες χάνονται για πολλούς και διαφόρους λόγους.

Μια ερώτηση ακόμα, και ελπίζω να μη σε κούρασα. Υπάρχει περίπτωση μετά από clinical fellowship να μπορώ να κάνω αίτηση για core anaesthtics ( CT1 ) ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο λόγος για τον οποίο μάλλον δεν μπορείς να κάνεις για CT1 αίτηση είναι γιατί σου ζητάνε εργασιακή εμπειρία απο το πτυχίο μέχρι τώρ τι έχεις κάνει. Και άμα πεις ότι έχεις κάνει 4-5 χρόνια αναισθησιολογία, δεν είσαι πλέον eligible to apply επειδή είσαι overqualified.

ϊσως να είναι πιο ευέλικτοι σε κανένα LAT CT1, αλλά δε παίρνω και όρκο...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@prgeorg:

I am assuming you missed this post*:

http://www.greekmeds...020#entry427523

Applying my formula to your particular situation: you are eligible for trust/staff grade jobs.Nothing more, nothing less makes any sense.

You have not explained WHY you are so eager to re-train in the UK...

A desperate man might consider applying at core level for a completely diff specialty (GP, medicine, psych...?). An added bonus to total retraining isthat this way you would most likely BE eligible for a proper consultant job at the end of your training (assuming there is ongoing consultant recruitment straight after reg training by then...)

ps

ένδειξη επιπλέον φόρτου εργασίας ( ίσως όχι και τόοοσο ουσιαστικού ).

You missed the point.

This nonsense is indicative of the merciless tick-box mentality that mars yur daily life, and, determines your future career in the UK.

Bend over...and smile! coz thats how it is..In time you learn to bear down and focus your thinking on the fag yer gonna smoke after its done.

*As luck would have it...this was two (2) posts before yours, and in fact posted only 4 days ago...

Το forum είναι πολύ χρήσιμο, ωστόσο κάπου οι σημαντικές πληροφορίες χάνονται για πολλούς και διαφόρους λόγους.

...I am feeling quite wicked today emranting Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Bend over...and smile! coz thats how it is..In time you learn to bear down and focus your thinking on the fag yer gonna smoke after its done.

προσκυνώ

Τροποποιήθηκε από alexoulis
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χρειάζομαι λίγο επείγον τη βοήθεια σας παιδιά! :) Έχω τελειώσει τώρα το 5ο έτος ιατρικής στο αγγλόφωνο της Πράγας και μου είπανε ότι πρέπει να στείλω εντός ολίγων ημερών application for eligibility. Δεν έχω καταλάβει τι να συμπληρώσω για το PLAB exam. Λέει αν δεν έχεις ακόμη αποφοιτήσει θα πρέπει να τους στείλεις κάποια απόδειξη ότι δεν χρειάζεται να το κάνεις , ή ότι θα αποφοιτήσεις πριν από το Μάρτη του 2013??

Κανονικά αποφοιτώ Ιούλιο του 2013... Τι ακριβώς πρέπει να δηλώσω γι αυτό το PLAB ??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλημέρα για μια ακόμη φορά σε όλους τους συναδέλφους. Πάλι έχω μια ερώτηση και ελπίζω να μη σας κουράζω.

Όποιος τελειώνει την ειδικότητά του στην Ελλάδα είναι τελικά eligable to apply σε θέσεις specialty doctor? Βλέπω ότι ουσιαστικά απαιτούνται 4 χρόνια εμπειρίας στην αντίστοιχη ειδικότητα ( post graduate experience ).Εννοούν σαν postgraduate experience την ειδικότητα, μετά το πτυχίο, ή 4 χρόνια εμπερία αφού έχεις πάρει την ειδικότητα?Αν ισχύει το πρώτο, ακόμα και να μην έχεις πάρει την ειδικότητα στην Ελλάδα, αλλά να έχεις κάνει 4 χρόνια από αυτήν, μπορείς και πάλι να κάνεις αίτηση?

Αν κάποιος γνωρίζει κάτι, θα το εκτιμούσα αν μπορουσε να με διαφωτίσει

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Για Specialty Doctor απαιτουνται 4 χρονια εμπειριας μετα το πτυχιο ( ή 3 χρονια μετα το full registration με το GMC), και δεν ειναι παντα απαραιτητο να ειναι ολα τα χρονια στην αντιστοιχη ειδικοτητα. Φυσικα και δεν χρειαζεται τιτλος ειδικοτητας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιο είναι το όριο ωρών (αν υπάρχει) που μπορεί -επίσημα- να δουλέψει ένας γιατρός στο UK;

Δηλαδή: Μπορεί ταυτόχρονα με FY2,CT να κάνει εκτάκτως locum, και πόσο εύκολο είναι αυτό;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το οριο είναι σύμφωνα με το τι banding είσαι.

Ναι μπορείς να κάνεις locum έκτακτα, όλοι έτσι βγάζουν τις διακοπές τους εδώ! :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλησπέρα.Μόλις πηρα το πτυχιο μου και ενδιαφερομαι,μετα το αγροτικο,να κανω την ειδικοτητα μου στην παιδιατρικη στην Αγγλια.Ειναι πραγματι τοσο δυσκολα,οσο αναφεραται παντου?Μπορει καποιος που γνωριζει για το θεμα,να με διαφωτισει?ευχαριστω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δίαβασε το topic. Μετα το 2009. ΚΑι ότι απορί έχεις εδώ είμαστε. Πρέπει να κάνεις πρώτα Foundation, και μετά να προσπαθήσεις να μπεις στην ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι πραγματι τοσο δυσκολα,οσο αναφεραται παντου?

This appears to be a forum query of the 'what are my chances?' type.

Start from here:

http://www.greekmeds.gr/forum/index.php?showtopic=5844&st=3020#entry427523

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ποιο είναι το όριο ωρών (αν υπάρχει) που μπορεί -επίσημα- να δουλέψει ένας γιατρός στο UK;

'Banding' is also depended on intensity of work (that's my understanding, happy to be corrected?).

Doctors can not legally work over 48h per week.

...one could lie...

...but if one did and something were to go wrong , one would be royally £ucked and NOT covered by medical indemnity.

Τροποποιήθηκε από Wicked Witch
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωριζει κανεις εαν πρεπει να πληρωσουμε αναδρομικα συνδρομη σε ελληνικο ιατρικο συλλογο για τα χρονια που δουλεψαμε Αγγλια οταν επιστρεφουμε για δουλεια Ελλαδα?Η μονο για την τρεχουσα χρονια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Διάβασα το τόπικ, κάποιο άλλο παιδί παλαιότερα ρώτησε αυτό που θα ρωτήσω, αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει πιο συγκεκριμένα.

Αρχικά να πω ότι μόλις γράφηκα GMC και βλέπω ότι στις προκηρύξεις του NHS jobs οι LAT FY2 θέσεις έχουν στα απαιτούμενα:

"F1 or proof of equivalent".

Προφανώς μιλάνε για αυτό που έχει αναφερθεί παραπάνω, το F1 competences. Αυτό υποτίθεται είναι οι κλινικές γνώσεις που πήραμε από το 6ο έτος στη Σχολή έτσι δεν είναι;

Δύο ερωτήσεις λοιπόν:

1) Δεν υποτίθεται ότι το F1 equivalent αναγνωρίζεται αυτόματα αφού έχουμε γραφεί ως full registration;

2) Τα F1 competences ΠΡΑΚΤΙΚΑ τι ακριβώς είναι; Είναι ένα χαρτί που το δίνουμε στους καθηγητές του 6ου έτους να το υπογράψουνε; Σε ποιο χαρτί θα μας υπογράψουνε οι καθηγητές μας από Ελλάδα; Υπάρχει κάποιο επίσημο χαρτί για F1 competances που αναγνωρίζουνε οι Άγγλοι και που μπορούμε να δώσουμε στους καθηγητές μας εδώ να υπογράψουν σαν F1 equivalent; Και εάν ναι από που το κατεβάζουμε;

Επειδή νόμιζα ότι το 6ο έτος αναγνωρίζεται αυτόματα, μαζί με τα clinical skills του F1, αν μπορεί κανείς να μου πει λεπτομέριες για αυτό το F1 competances και τη σχετική διαδικασία που αναγνωρίζουμε το 6ο έτος ως F1 equivalent θα με βοηθούσε πολύ να το ξεκαθαρίσω.

Συγγνώμη αν αναφέρεται παραπάνω, αλλά δεν είδα πουθενά πληροφορίες επί του θέματος (δηλαδή πρακτικά: πας στο τάδε site, κατεβάζεις το τάδε χαρτί, στο υπογράφουν οι τάδε καθηγητές που σου κάνανε μάθημα κ.τ.λ.)

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Our final year of medical school is recognised as F1 equivalent.

Take a look here for an impression of what the F1 competences actually are.

http://www.foundationprogramme.nhs.uk/pages/foundation-doctors/training-and-assessment/fpcurriculum2012

Διάβασα το τόπικ, κάποιο άλλο παιδί παλαιότερα ρώτησε αυτό που θα ρωτήσω, αλλά αν μπορεί κάποιος ας μου απαντήσει πιο συγκεκριμένα.

Αρχικά να πω ότι μόλις γράφηκα GMC και βλέπω ότι στις προκηρύξεις του NHS jobs οι LAT FY2 θέσεις έχουν στα απαιτούμενα:

"F1 or proof of equivalent".

Προφανώς μιλάνε για αυτό που έχει αναφερθεί παραπάνω, το F1 competences. Αυτό υποτίθεται είναι οι κλινικές γνώσεις που πήραμε από το 6ο έτος στη Σχολή έτσι δεν είναι;

Δύο ερωτήσεις λοιπόν:

1) Δεν υποτίθεται ότι το F1 equivalent αναγνωρίζεται αυτόματα αφού έχουμε γραφεί ως full registration;

2) Τα F1 competences ΠΡΑΚΤΙΚΑ τι ακριβώς είναι; Είναι ένα χαρτί που το δίνουμε στους καθηγητές του 6ου έτους να το υπογράψουνε; Σε ποιο χαρτί θα μας υπογράψουνε οι καθηγητές μας από Ελλάδα; Υπάρχει κάποιο επίσημο χαρτί για F1 competances που αναγνωρίζουνε οι Άγγλοι και που μπορούμε να δώσουμε στους καθηγητές μας εδώ να υπογράψουν σαν F1 equivalent; Και εάν ναι από που το κατεβάζουμε;

Επειδή νόμιζα ότι το 6ο έτος αναγνωρίζεται αυτόματα, μαζί με τα clinical skills του F1, αν μπορεί κανείς να μου πει λεπτομέριες για αυτό το F1 competances και τη σχετική διαδικασία που αναγνωρίζουμε το 6ο έτος ως F1 equivalent θα με βοηθούσε πολύ να το ξεκαθαρίσω.

Συγγνώμη αν αναφέρεται παραπάνω, αλλά δεν είδα πουθενά πληροφορίες επί του θέματος (δηλαδή πρακτικά: πας στο τάδε site, κατεβάζεις το τάδε χαρτί, στο υπογράφουν οι τάδε καθηγητές που σου κάνανε μάθημα κ.τ.λ.)

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Our final year of medical school is recognised as F1 equivalent.

Take a look here for an impression of what the F1 competences actually are.

http://www.foundatio...pcurriculum2012

Τα έχω διαβάσει αυτά τα sites.

Αυτό που ρωτάω είναι αν μπορεί κάποιος να μου πει τι σημαίνει αυτό που έχουνε πει κάποια παιδιά παραπάνω:

"Βρες κάποιον καθηγητή να σου υπογράψει τα competences" και

"Έχω εξασφαλίσει υπογραφές για τα competences του 6ου έτους"

Ρωτάω δηλαδή αν υπάρχει κάποιο χαρτί ή διαδικασία που μπορούμε να μας βεβαιώσει το πανεπιστήμιο από Ελλάδα για να εξασφαλίσουμε απόδειξη των F1 competences όταν θα πάμε στην Αγγλία.

Παρακαλώ απαντείστε μου γιατί δεν έχω ιδέα περί του θέματος και θα με βοηθούσατε πολύ.

Τροποποιήθηκε από mihiatrik
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

http://www.wessexdeanery.nhs.uk/foundation_school/f1_sign-off.aspx

I have never worked as an FY doc, this is not my area of competence or expertise.

Maybe someone who is more up to date can confirm if this would do?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.