Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Όποιος θέλει πληροφορίες σχετικά με πολεμικό ναυτικό ας ρωτήσει,είμαι μέσα στην προπαίδευση.

Αυτό είναι ΚΕ Πόρος, που έχει και ίντερνετ καφέ!! Τουλάχιστον έχουν βελτιωθεί καθόλου οι ταχύτητες γιατί όταν ήμουν εγώ προπαιδευόμενος ήταν άστα να πάνε!! Πόσοι γιατροί είστε στην σειρά σου (07Α)? Κι εννοώ γιατρούς που έχουν άδεια ασκήσεως και θα γίνουν ΙΑΤΒ κι όχι ΝΟΣ.

Κατά τ'άλλα τι λέει ο Πόρος? Ορκιστήκατε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος θέλει πληροφορίες σχετικά με πολεμικό ναυτικό ας ρωτήσει,είμαι μέσα στην προπαίδευση.

Αυτό είναι ΚΕ Πόρος, που έχει και ίντερνετ καφέ!! Τουλάχιστον έχουν βελτιωθεί καθόλου οι ταχύτητες γιατί όταν ήμουν εγώ προπαιδευόμενος ήταν άστα να πάνε!! Πόσοι γιατροί είστε στην σειρά σου (07Α)? Κι εννοώ γιατρούς που έχουν άδεια ασκήσεως και θα γίνουν ΙΑΤΒ κι όχι ΝΟΣ.

Κατά τ'άλλα τι λέει ο Πόρος? Ορκιστήκατε?

Ζάχαρη την πέρασα στον Πόρο.Η μόνη μαλακία ήταν ότι δεν περνάνε γρήγορα οι μέρες όταν ξυπνάς πρωί και κάθεσαι...:-)Ορκίστηκα την Παρασκευή 23/2.Τώρα είμαι σε 13/μερη άδεια και απολαμβάνω την ελευθερία μου!Οι ταχύτητες είναι αρκετά καλές,σπίτι βέβαια τρέχει πιο καλά η DSL μου.Ήμασταν γύρω στους 10 γιατρούς με άδεια ασκήσεως στο Θεραπευτήριο.Μαζεύτηκαν και άλλοι 10 φαρμακοποιοί-φυσικοθεραπευτές,κτλ και μπορούσες άνετα να γίνεις fantom.Φαράσι και σκούπα δεν έπιασα,ούτε σκοπιά έκανα....Να δούμε τώρα και στη Σαλαμίνα πως θα την κάνουμε τη δουλειά!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή υπήρχαν κι γιατροί με άδεια ασκήσεως που δεν τους πήραν στο Θεραπευτήριο? Έχε υπόψη σου , πως πριν τη Σαλαμίνα, έρχεται το ΚΕΠΑΛ για την ειδικότητα!.. emcolgate Αν πας ΝΝΣ είναι καλά βέβαια μια φορά την εβδομάδα θα κάνετε και καμιά ψιλοαγγαρεία!Καλή δύναμη!! emrockon

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ζάχαρη την πέρασα στον Πόρο.Η μόνη μαλακία ήταν ότι δεν περνάνε γρήγορα οι μέρες όταν ξυπνάς πρωί και κάθεσαι...:-)Ορκίστηκα την Παρασκευή 23/2.Τώρα είμαι σε 13/μερη άδεια και απολαμβάνω την ελευθερία μου!Οι ταχύτητες είναι αρκετά καλές,σπίτι βέβαια τρέχει πιο καλά η DSL μου.Ήμασταν γύρω στους 10 γιατρούς με άδεια ασκήσεως στο Θεραπευτήριο.Μαζεύτηκαν και άλλοι 10 φαρμακοποιοί-φυσικοθεραπευτές,κτλ και μπορούσες άνετα να γίνεις fantom.Φαράσι και σκούπα δεν έπιασα,ούτε σκοπιά έκανα....Να δούμε τώρα και στη Σαλαμίνα πως θα την κάνουμε τη δουλειά!

Κατ' εμέ το να κάθεσαι όλη μέρα στο στρατό είναι πολύ χειρότερο από το να κάνεις κάτι, είτε αυτό είναι αγγαρεία, είτε είναι σκοπιά.

Τόση επιθυμία για φίδιασμα-αποφυγή της ταλαιπωρίας δεν χρειάζεται βρε παιδιά! Τί να πει και το Πεζικό δηλαδή?!

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

:splaaaats: 69 και σήμερα! 295 ΛΕ ΛΕ! Σόρυ παρασύρθηκα γιατί είδα τους καινούριους.Υπομονή παιδια,ενας άχρηστος χρόνος είναι,θα περάσει.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή υπήρχαν κι γιατροί με άδεια ασκήσεως που δεν τους πήραν στο Θεραπευτήριο? Έχε υπόψη σου , πως πριν τη Σαλαμίνα, έρχεται το ΚΕΠΑΛ για την ειδικότητα!.. emcolgate Αν πας ΝΝΣ είναι καλά βέβαια μια φορά την εβδομάδα θα κάνετε και καμιά ψιλοαγγαρεία!Καλή δύναμη!! emrockon

Όχι,όλοι όσοι σχετίζονταν με ιατρική(ακόμα και ο κτηνίατρος,ο ψυχολόγος,ο φυσικοθεραπευτής,ο εκ των ιατρικών εργαστηρίων κτλ)ήταν μέσα στο Θεραπευτήριο!Κανείς δεν έλειπε.Απλώς 7 μόνο γιατροί κοιμόντουσαν στο Θεραπευτήριο και γλιτώναν και τις 2 ημερήσιες κλήσεις(το άκρον άωτον της παραλλαγής...,αλλά εντάξει αυτοί εξέταζαν και τους περισσότερους γιωτάδες).Έτσι,χωρίς να βάλουμε κάποιο βύσμα,λουφάραμε περισσότερο και από τους 7.Βέβαια υπάρχουν και πιο καλές ειδικές θέσεις,πχ υπεύθυνος στο internet cafe(μπήκαν οι ηλεκτρολόγοι H/Y κτλ με βυσματάκι),όπου μπορείς να υπηρετείς τη μαμά πατρίδα σερφάροντας όλη μέρα στο διαδίκτυο!Για το ΚΕΠΑΛ τα ξέρω,γάμησε τα,το λέει και το φύλλο πορείας,αν βγαίνουμε όμως έξω,παλεύεται για μια βδομάδα...Αν δε βαριέσαι πες τπτ για ΝΝΣ vs Θεραπευτήριο και αν λέει να κατεβαίνεις με αμάξι στη Σαλαμίνα.

Τροποποιήθηκε από drlove
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω τους στρατευμένους, (και δη στον Σ.Ξ):

Τελευταία παρατηρείται αυξημένος αριθμός από σειρούλες που παίρνουν μαύρο απολυτήριο (το 2006, 8 αν δεν κάνω λάθος). Μάλιστα τον τελευταίο μήνα 3 σειρούλες αυτοκτόνησαν... (κοιτάξτε στο http://athens.indymedia.org/front.php3?lan...d=662537#662631 ). Τον καιρό που ήμουν εγώ στον Ε.Σ. (προ 4ετίας) το πολύ 2 αυτοκτονίες το χρόνο είχαμε.

Υπάρχει εσωτερική πληροφόρηση? Ξέρετε τί γίνεται και έχουμε τόσες αυτοκτονίες? Έχουν γίνει πιο αυστηρά τα πράγματα στον Ε.Σ., ή κάποια συγκεκριμένα στρατόπεδα έχουν γίνει πιο μαύρα?

Και μια προτροπή, όταν βλέπετε κανα φαντάρο με πεσμένο το ηθικό, δώστε του λίγο θάρρος, ψυχολογική υποστήριξη, τη χρειάζεται...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Kαι ακομη καλυτερα στειλτε τον στους ψυχιατρους ,να παρει αναβολη.

Και οσοι μπορειτε πηγαινετε και σεις στους ψυχιατρους να παρετε αναβολη.

Και αν παρετε απαλλαγη,ακομη καλυτερα :rolleyes: .

Εχουμε ολοι σοβαροτερες δουλειες να κανουμε απο το να χανουμε ενα χρονο της ζωης μας μεσα σε ενα απιστευτα ανευθυνο,κομπλεξικο,βυσματικο και οκνηρο περιβαλλον :antegeia: .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδή υπήρχαν κι γιατροί με άδεια ασκήσεως που δεν τους πήραν στο Θεραπευτήριο? Έχε υπόψη σου , πως πριν τη Σαλαμίνα, έρχεται το ΚΕΠΑΛ για την ειδικότητα!.. emcolgate Αν πας ΝΝΣ είναι καλά βέβαια μια φορά την εβδομάδα θα κάνετε και καμιά ψιλοαγγαρεία!Καλή δύναμη!! emrockon

Όχι,όλοι όσοι σχετίζονταν με ιατρική(ακόμα και ο κτηνίατρος,ο ψυχολόγος,ο φυσικοθεραπευτής,ο εκ των ιατρικών εργαστηρίων κτλ)ήταν μέσα στο Θεραπευτήριο!Κανείς δεν έλειπε.Απλώς 7 μόνο γιατροί κοιμόντουσαν στο Θεραπευτήριο και γλιτώναν και τις 2 ημερήσιες κλήσεις(το άκρον άωτον της παραλλαγής...,αλλά εντάξει αυτοί εξέταζαν και τους περισσότερους γιωτάδες).Έτσι,χωρίς να βάλουμε κάποιο βύσμα,λουφάραμε περισσότερο και από τους 7.Βέβαια υπάρχουν και πιο καλές ειδικές θέσεις,πχ υπεύθυνος στο internet cafe(μπήκαν οι ηλεκτρολόγοι H/Y κτλ με βυσματάκι),όπου μπορείς να υπηρετείς τη μαμά πατρίδα σερφάροντας όλη μέρα στο διαδίκτυο!Για το ΚΕΠΑΛ τα ξέρω,γάμησε τα,το λέει και το φύλλο πορείας,αν βγαίνουμε όμως έξω,παλεύεται για μια βδομάδα...Αν δε βαριέσαι πες τπτ για ΝΝΣ vs Θεραπευτήριο και αν λέει να κατεβαίνεις με αμάξι στη Σαλαμίνα.

Θα πηγαίνεις με αμάξι μέχρι το πολιτικό Πέραμα και απο κει έχει κάθε ένα τέταρτο καραβάκι που κάνει 10' μέχρι τη Σαλαμίνα. Το στρατόπεδο είναι δίπλα στο λιμάνι, αλλά απ'την πύλη μέχρι το ΝΝΣ εχει κανά εικοσάλπετο περπάτημα.Έχει βέβαια 7.30 αν θυμαμαι καλα λεωφορείο που σε παει στο νοσοκομειο. Στο ΝΝΣ έχει καθημερινές αγγαρείες, μια το πρωι και μια το απόγευμα για τον καθένα, από καλλιόπη μέχρι σφουγγάρισμα μέχρι ό,τι άλλο θες. Η οπλονόμος είναι πολύ καλή και τώρα που θα είστε αρκετοί θα σας πάει μια χαρά (και όχι 1-1 όπως πήγαινε μέχρι τώρα).

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα των αυτοκτονιών είναι πολύ σημαντικό και ενδιαφέρον για τους γιατρούς που κάνουν θητεία...

Μη διστάζετε όχι μόνο να μιλήσετε με πιεσμένους στρατιώτες αλλά να τους ακούτε πραγματικά και θα ανακαλύψετε πράγματα και θάματα,,,Αποξενωμένες οικογένειες, περιστασιακούς χρήστες, προβληματικές προσωπικότητες...

Καλέστε τον ψυχολόγο,μιλήστε στον διοικητη, καντε τον ΑΧΙΦ(δεν προκειται να είναι βαρύτερο από την αναβολή), μιλήστε για άδεια αν χρειάζεται..

Ειδικά αυξημένη προσοχή στα παιδιά των φυλακίων. Εκεί η πίεση δεν αποφορτ'ίζεται εύκολα και η μικρή κοινωνία του φυλακίου τη διαφορετικότητα(ότι κι αν είναι αυτή από το τραύλισμα έως τις συνήθειες της προσωπικής καθαριότητας) δεν τη συγχωρεί και πολλές φορές γίνεται σκληρή.Υπάρχει και τηλέφωνο βοήθειας.Δώστε το σε όσους φαντάρους πιθανόν να το χρειαστούν!Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις μειονότητες.

Κάθε αυτοκτονία σημαίνει ΕΔΕ στην οποία ο γιατρος συνήθως είναι μάρτυρας αλλά συνήθως

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το θέμα των αυτοκτονιών είναι πολύ σημαντικό και ενδιαφέρον για τους γιατρούς που κάνουν θητεία...

Μη διστάζετε όχι μόνο να μιλήσετε με πιεσμένους στρατιώτες αλλά να τους ακούτε πραγματικά και θα ανακαλύψετε πράγματα και θάματα,,,Αποξενωμένες οικογένειες, περιστασιακούς χρήστες, προβληματικές προσωπικότητες...

Καλέστε τον ψυχολόγο,μιλήστε στον διοικητη, καντε τον ΑΧΙΦ(δεν προκειται να είναι βαρύτερο από την αναβολή), μιλήστε για άδεια αν χρειάζεται..

Ειδικά αυξημένη προσοχή στα παιδιά των φυλακίων. Εκεί η πίεση δεν αποφορτ'ίζεται εύκολα και η μικρή κοινωνία του φυλακίου τη διαφορετικότητα(ότι κι αν είναι αυτή από το τραύλισμα έως τις συνήθειες της προσωπικής καθαριότητας) δεν τη συγχωρεί και πολλές φορές γίνεται σκληρή.Υπάρχει και τηλέφωνο βοήθειας.Δώστε το σε όσους φαντάρους πιθανόν να το χρειαστούν!Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για τις μειονότητες.

Κάθε αυτοκτονία σημαίνει ΕΔΕ στην οποία ο γιατρος συνήθως είναι μάρτυρας αλλά συνήθως

σωστός. Και ο γιατρός βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση για όλα αυτά.

Επίσης, πολλές φορές μια προσέλευση στο ιατρείο για κάποιο μικρό νόσημα (π.χ. πόνος μέσης, κόπωση, κ.ά.) δεν σημαίνει πάντα λουφαδόρο. Μπορεί να υποκρίπτει πολλά εσωτερικά προβλήματα. Τα πράγματα στο στρατόπεδο για τους φαντάρους δεν είναι ρόδινα (και δη στον Σ.Ξ.). Για αυτό καλό να έχει ο γιατρός ανοικτές τις "κεραίες" του, και να μην σκέπτεται μόνο την επόμενη άδεια ή έξοδό του...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά πότε είναι η επόμενη ΕΣΣΟ; ξέρει κανείς; έχω ακούσει για αρχές Μαιου

Αρχές με μέσα Μαΐου είναι αλλά η περίοδος στην οποία κάποιος μπορεί να κόψει την αναβολή του για να πάει το Μάιο έληξε στις 31 Ιανουαρίου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω και κατι άλλο τους εμπειρους του site:

ποιες μονάδες του στρατού είναι αμετάθετες; δηλαδή μετά την Αρτα που μπορείς να πάς και να μείνεις μέχρι το τέλος της θητείας;

ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ; ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ; ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω και κατι άλλο τους εμπειρους του site:

ποιες μονάδες του στρατού είναι αμετάθετες; δηλαδή μετά την Αρτα που μπορείς να πάς και να μείνεις μέχρι το τέλος της θητείας;

ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ; ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ; ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ;

Στους Πεζοναύτες πας Βόλο και απολύεσαι από εκεί (εκτός αν έχεις καλό δόντι ).Στις άλλες ειδικές δυνάμεις δεν νομίζω οτι συμβαίνει αυτό.Πας με τουσ αμφίβιους σε νησί,τρέχεις για 5 μήνες και παίρνεις μαύρη μετάθεση.Οσον αφορά τις ΕΣΣΟ μπαίνουν τη δεύτερη Δευτέρα κάθε 2ου,5ου,8ου και 11ου μήνα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μια μοναδα ''αμεταθετη'' που μου ερχεται στο μυαλο ειναι τα Hawk στο Πανοραμα (πυροβολικο)...Εχω μια καλη ερωτηση για τους ''νιουφηδες'' συναδελφους οπλιτες ιατρους (και οχι μονο)...317 μερες ειναι πολλες;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΥΠΗΡΕΤΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΟ ΚΕΥΓ ΣΤΗΝ ΑΡΤΑ ΚΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΙΑΒΑΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΘΗΚΑΝ ΠΕΡΙ ΑΥΤΟΚΤΟΝΙΩΝ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΥΓ ΠΟΥ ΞΕΡΩ, ΤΟ ΚΛΙΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ, ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΕΞΟΔΟΥΣ ΚΑΙ ΑΔΕΙΕΣ ΣΧΕΔΟΝ ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΑΒΒΑΤΟΚΥΡΙΑΚΟ.ΟΥΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ, ΟΥΤΕ ΠΟΛΛΗ ΚΟΥΡΑΣΗ.ΟΙ ΣΚΟΠΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ 2 ΣΚΟΠΟΥΣ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΤΑΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαίρομαι που όλα είναι καλά και εύχομαι να συνεχίσουν όπως......ήταν χρόνια τώρα με μια διακοπή 2 ετών(πεζοναύτης διοικητης τότε). Μη συγκρίνεις το ΚΕΥΓ με τη μονάδα.Άλλο κέντρο κατάταξης και άλλο μονάδα τοποθέτησης.Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι. Δε σημαίνει ότι όλες οι μονάδες είναι μαύρες.Απλά θα 'ηταν καλό να είσαι υποψιασμένος (όπως είσαι τώρα).Οι αυτοκτονίες γίνονται στον Έβρο και τα νησιά κυρίως (Κω, Ρόδο).

Το ΚΕΥΓ είναι ελιτίστικο κέντρο κατάταξης και θεωρείται βυσματική η μετάθεση σε αυτό "και" για τους στρατιωτικούς αφού τόσο οι απαιτήσεις φύλαξης όσο και πειθαρχίας είναι περιορισμένες.

Βλέπεις και μεγαλύτεροι σε ηλικία είναι οι έφεδροι και "σπουδαγμένα" παιδιά.....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι, τουλαχιστον, αστειο να συγκρινουμε τις συνθηκες διαβιωσης στο ΚΕΥΓ με αυτες σε αλλες μοναδες (π.χ. ΤΘ ή ΠΖ)...Τα παιδια αυτοκτονουν επειδη απο τη μια εχουν, ηδη, πολλα προβληματα στη ζωη τους, τα οποια η θητεια ερχεται να τα διογκωσει και απο την αλλη επειδη τα στελεχη στην πλειονοτητα τους αδιαφορουν εντελως για τους στρατιωτες τους...Το παραπονο των περισσοτερων φανταρων (και οταν λεω φανταρων, εννοω πραγματικων φανταρων και οχι εμας τους γιατρους) ειναι οτι καθε μερα στο στρατο...δεν ξερουν τι θα τους ξημερωσει....Απο μια τρομακτικη αγγαρεια(εργασια) που μπορει να τους αναθεσουν στα καλα του καθουμενου ως την αποσπαση για υπηρεσιακους, ανεξιχνιαστους λογους σε ενα απομακρυσμενο φυλακιο για ενα μηνα...Ολα αυτα, και οχι μονο, θετουν την ψυχολογια τους σε μονιμη ενταση με αποτελεσμα να μην ειναι ποτε τους σιγουροι για τιποτα...Ακομα και για την υπηρεσια που τους ανατιθεται...Οι ''καμπανες'' πεφτουν βροχη με περισση αδικια..Π.χ. Πενθημερος φυλακιση επειδη ενας φανταρος αργει να γυρισει απο την αδεια του 5 μερες χωρις καποιον ιδιατερο λογο και ιδια ποινη επειδη ενας αλλος φανταρος συνεληφθη να καπνιζει στα εστιατορια... :blink: Το μοντελο, λοιπον, του στρατιωτη, που περναει καλα στο στρατο, και που προωθειται απο την πολιτικη των στελεχων ειναι αυτο του τσογλανου που δεν υπολογιζει τιποτα με αποτελεσμα να προκαλει τον φοβο στους ανωτερους του και με λιγα λογια να εχει το ακαταλογιστο για οποιαδηποτε μαλακια κανει...Τα καλα και φιλοτιμα παιδια που ''εκτελουν παντα ανευ αντιλογιας τας διαταγας διατηρωντας στρατιωτικη σταση'' ειναι αυτα που τρωνε τις καμπανες με τη πρωτη υπονοια λαθους επειδη πολυ απλα τους εχουν βαλει απο κατω...Αηδια μου προκαλει ολη η φαση στο στρατο...Κοντευω να απολυθω και ομολογω οτι δεν εχω καταλαβει γιατι υπηρετησα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειναι, τουλαχιστον, αστειο να συγκρινουμε τις συνθηκες διαβιωσης στο ΚΕΥΓ με αυτες σε αλλες μοναδες (π.χ. ΤΘ ή ΠΖ)...Τα παιδια αυτοκτονουν επειδη απο τη μια εχουν, ηδη, πολλα προβληματα στη ζωη τους, τα οποια η θητεια ερχεται να τα διογκωσει και απο την αλλη επειδη τα στελεχη στην πλειονοτητα τους αδιαφορουν εντελως για τους στρατιωτες τους...Το παραπονο των περισσοτερων φανταρων (και οταν λεω φανταρων, εννοω πραγματικων φανταρων και οχι εμας τους γιατρους) ειναι οτι καθε μερα στο στρατο...δεν ξερουν τι θα τους ξημερωσει....Απο μια τρομακτικη αγγαρεια(εργασια) που μπορει να τους αναθεσουν στα καλα του καθουμενου ως την αποσπαση για υπηρεσιακους, ανεξιχνιαστους λογους σε ενα απομακρυσμενο φυλακιο για ενα μηνα...Ολα αυτα, και οχι μονο, θετουν την ψυχολογια τους σε μονιμη ενταση με αποτελεσμα να μην ειναι ποτε τους σιγουροι για τιποτα...Ακομα και για την υπηρεσια που τους ανατιθεται...Οι ''καμπανες'' πεφτουν βροχη με περισση αδικια..Π.χ. Πενθημερος φυλακιση επειδη ενας φανταρος αργει να γυρισει απο την αδεια του 5 μερες χωρις καποιον ιδιατερο λογο και ιδια ποινη επειδη ενας αλλος φανταρος συνεληφθη να καπνιζει στα εστιατορια... :blink: Το μοντελο, λοιπον, του στρατιωτη, που περναει καλα στο στρατο, και που προωθειται απο την πολιτικη των στελεχων ειναι αυτο του τσογλανου που δεν υπολογιζει τιποτα με αποτελεσμα να προκαλει τον φοβο στους ανωτερους του και με λιγα λογια να εχει το ακαταλογιστο για οποιαδηποτε μαλακια κανει...Τα καλα και φιλοτιμα παιδια που ''εκτελουν παντα ανευ αντιλογιας τας διαταγας διατηρωντας στρατιωτικη σταση'' ειναι αυτα που τρωνε τις καμπανες με τη πρωτη υπονοια λαθους επειδη πολυ απλα τους εχουν βαλει απο κατω...Αηδια μου προκαλει ολη η φαση στο στρατο...Κοντευω να απολυθω και ομολογω οτι δεν εχω καταλαβει γιατι υπηρετησα...

Συμφωνώ απολύτως!!! (που έλεγε και ο Μαυρικάκης της Θεραπευτικής)

Αλίμονο στους μη προνομιούχους!

Οι γιαροί όπως και να το κάνουμε είναι πάντοτε σε καλύτερη μοίρα και αυτό γιατί μας έχουν ανάγκη!

Πάνω στους φαντάρους βγάζει το κόμπλεξ του και την κάβλα του ο κάθε καραβανάς. Ατέλειωτες ώρες σκοπιάς και καμπάνες που πάνε σύννεφο.

Έχω περίπου 7 μήνες που άφησα πίσω μου όλη αυτή τη μαλακία που λέγεται ΕΣ!

Καλό κουράγιο σε αυτούς που υπηρετούν!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτήσω και κατι άλλο τους εμπειρους του site:

ποιες μονάδες του στρατού είναι αμετάθετες; δηλαδή μετά την Αρτα που μπορείς να πάς και να μείνεις μέχρι το τέλος της θητείας;

ΠΕΖΟΝΑΥΤΕΣ; ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ; ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ;

Στους Πεζοναύτες πας Βόλο και απολύεσαι από εκεί (εκτός αν έχεις καλό δόντι ).Στις άλλες ειδικές δυνάμεις δεν νομίζω οτι συμβαίνει αυτό.Πας με τουσ αμφίβιους σε νησί,τρέχεις για 5 μήνες και παίρνεις μαύρη μετάθεση.Οσον αφορά τις ΕΣΣΟ μπαίνουν τη δεύτερη Δευτέρα κάθε 2ου,5ου,8ου και 11ου μήνα.

Πεζοναυτες στη Χαλκιδα ειναι επισης αμεταθετο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτοκρατορα, συγκρινεις πορτοκαλια με μηλα! Δεν υπαρχει καν αναλογια μεταξυ των μεγεθων! Ωστοσο, trippin on, υπαρχουν κι εξαιρεσεις στον κανονα καθως και σημαντικη διαφορα στην αντιμετωπιση και των ιατρων (bysma does matter).Εγω ξερω, γιατι υπηρετησα.Για να κομπορρημονει ο ταξιαρχος για κοινωνικη προσφορα του στρατου και να προσθετει γαλονια, οταν εγω εξεταζα τους ταλαιπωρους Πομακους που η επισημη πολιτεια τους αγνοει (Βεβαια, εκανα κι αλλα πραγματα, γραφεας με το στανιο- θαλαμοσκυλο για 12 ωρες , καθε μερα, επι 1,5 μηνα-αοπλος σκοπος στην αποθηκη πυρομαχικων, γιατι ο δικας ειχε θεια εμπνευση-κτηνιατρος, ντε και καλα να κανω ευθανασια στα αδεσποτα-μαγειρας στα τελευταια, γιατι ο κανονικος ηταν ερωτευμενος και ξεχνουσε να πλυθει, κοιμοταν με την παραλλαγη ο απιστευτος-και τρωκτικοκυνηγος, να αλλαζω δολωμα σε 120 δολωματικους σταθμους(sic) καθε 4 μερες). Αυτα που ειναι σε παρενθεση , ομως, ποτε δε τα θυμοντουσαν , οταν εβγαινα στην αναφορα, εκει ημουν παντα Στρ (ΥΓ)!!!!

Τροποποιήθηκε από per-sempre
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια βοηθεια.Τελειωνω το αγροτικο μου στις 29/7/07 και θελω να το τελειωσω καθως και να παω στρατο τον Αυγουστο 2007 (πεζικο ειμαι).Το μονο προβλημα....η αναβολη μου λογω ηλικιας το 1979 ειμαι τελειωσε στισ 31/12/2006 και πιθανοτατα θα μου ερθει χαρτι για το Μαιο τωρα σε 2 μηνες.

Καμια ιδεα για το τι να κανω;Απλα μια σειρα πιο μετα θελω να μπω τιποτα αλλο;Δεν θελω ομως να με στειλουν το Νοεμβριο γιατι μετα μου χαλανε αλλα σχεδια...thx guys

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.