Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Παντως αν λεμε οτι στον ΕΣ γινεται μαχη βυσματων τοτε τι να πουν και στην ΠΑ οπου ο χειροτερα βυσματωμενος εχει βυσμα τον Bush... ;)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Ακουω απο συγγενεις οτι εχουμε ενα γνωστο απο δω και εναν εκει κτλ. για βυσμα και στο τελος μαλλον δε θα γινει τιοπτα.

Αλλα εγω αν προσπαθησω να κανω κατι καλυτερο ποιο ειναι για ενα γιατρο στο στρατο? Να προσπαθησω πχ. για μεταταξη σε Π.Α. η Ναυτικο?

Σε περιπτωση που μου κανουν τη μεταταξη δε νομιζω να ασχοληθουν μετα να μου κανουν και μεταθεση σε ΓΝΑ κτλ. Αρα απλα και μονο μια μεταταξη αξιζει να κηνυγησω?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε παιδια να ρωτησω κατι? Ακουω απο συγγενεις οτι εχουμε ενα γνωστο απο δω και εναν εκει κτλ. για βυσμα και στο τελος μαλλον δε θα γινει τιοπτα.

Αλλα εγω αν προσπαθησω να κανω κατι καλυτερο ποιο ειναι για ενα γιατρο στο στρατο? Να προσπαθησω πχ. για μεταταξη σε Π.Α. η Ναυτικο?

Σε περιπτωση που μου κανουν τη μεταταξη δε νομιζω να ασχοληθουν μετα να μου κανουν και μεταθεση σε ΓΝΑ κτλ. Αρα απλα και μονο μια μεταταξη αξιζει να κηνυγησω?

Θυμάμαι όταν ήμουν Λήμνο στο Στεπ είχε έρθει κατά τις 5 τα ξημερώματα ένας ναύτης συνοδεία με τον γιατρό του.

Είχε γλυστρίσει από μια σκάλα και είχε κάνει ένα βαθύ θλαστικό στο πόδι. Στο λέω αυτό γιατί εγώ ήμουν πολύ χωμένος τοτε στο Στεπ (και ήμουν και Λήμνο). Αλλά για σκέψου και τον συνάδελφο στο πλοίο...ΤΡΕΛΑ...Γενικά ναύτες σε πλοίο δεν πέρνουν πλέον. Εσύ όμως θα είσαι γιατρός και δεν κόβω το κεφάλι μου.

Σε γενικές γραμμές πάντως το ναυτικό θυμίζει κατασκήνωση σε σχέση με τον στρατό. Πρόσεξε μόνο κατι κακοτοπιές όπως η παραπάνω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι είναι τα ΣΤΕΠ? Εσυ στο ναυτικο ήσουν να υποθέσω? Μετα πήρες καμια μετάθεση για ΝΝΑ ή είναι δυσκολο αυτο?

Ήμουν στρατιώτης υγιειονομικού (στρατός ξηράς). Άρτα - Λήμνο -Αθήνα. ΣΤΕΠ σημαίνει σταθμός επανεκτισήμων κάτι σαν κέντρο υγείας. Άμα καταφέρεις και κάνεις μετάταξη μπορείς να κάνεις και μετάθεση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αθήνα που ησουν? 401? καταφερες να γραψεις ειδικότητα?

Σε ναυτικο Π.Α. ειναι πιο ευκολο να γραψει καποις ειδικοτητα σε νοσοκομείο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αθήνα που ησουν? 401? καταφερες να γραψεις ειδικότητα?

Σε ναυτικο Π.Α. ειναι πιο ευκολο να γραψει καποις ειδικοτητα σε νοσοκομείο?

Όχι δεν ήμουν στο 401 αλλά γιατρός μονάδας και δεν έγραψα ειδικότητα. Δεν ξέρω αν γίνεται στον στρατό ξηράς κ αν στην τελική συμφέρει να γραψεις ειδικότητα μια και στην Αθήνα έρχεσαι με μετάθεση 5 με 6 μήνες το πολύ. Απεναντίας στο ναυτικό που κατα κύριο λόγο όλη την θητεία σου την βγάζεις χωρίς παραμεθόριο( εκτός πόρου) μπορείς με κατάλληλες κινήσεις να γράψεις 11 μήνες ειδικότητας σε κάποιο νοσοκομείο. Ένας που έχει κανει αγροτικο και θελει 1 χρόνο παθολογίας ή χειρουργικης του ρχεται λουκούμι... Όλα αυτα με την προυπόθεση ότι έχεις την δυνατότητα να τα οδηγήσεις έτσι να γίνουν (γιατι το σενάριο γιατρος σε υδρογραφικο να κάνεις ταξίδια μου ακούγεται για ΤΡΕΛΑ)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη δεν ισχύει σε ολα τα σωματα οτι ισχυει στο στρατο ξηρας(5 μηνες παραμεθωριο 4 κοντα)?

Π.Α. ισχυει το ιδιο? ερχεσαι Αθηνα χωρις να κανεις ακρετο καιρο παραμεθωριο?

Ευχαρηστω για τη βοηθεια γιατι τωρα αρχισα να τα ψαχνω, και δε ξερω τι μου γινεται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη δεν ισχύει σε ολα τα σωματα οτι ισχυει στο στρατο ξηρας(5 μηνες παραμεθωριο 4 κοντα)?

Π.Α. ισχυει το ιδιο? ερχεσαι Αθηνα χωρις να κανεις ακρετο καιρο παραμεθωριο?

Ευχαρηστω για τη βοηθεια γιατι τωρα αρχισα να τα ψαχνω, και δε ξερω τι μου γινεται!

Μιλάμε πάντα για γιατρους έτσι να το ξεκαθαρίσουμε αυτό. Στο στρατό ξηράς θα πάς 2 μήνες Άρτα, 1 μήνα 401 ή 424 (θεσσαλονίκη), 4-5 μήνες κάπου παραμεθόριο και 4-5 μήνες κόντα στο σπίτι σου ανάλογα με τα μόρια της παραμεθορίου (αν πχ πάς Λήμνο ή Έβρο πέρνεις παραπάνω μόρια σε σχέση με κάποιον που πήγε Ρόδο ή Ξάνθη. Έτσι θα έχεις προβάδισμα στην 2η μετάθεση σου).

Στο Πολεμικό ναυτικό γενικά πέφτει πολύ βύσμα και με λίγο κυνήγι μπορείς να πάς 3 βδομάδες Πόρο κ όλο το υπόλοιπο Αθήνα.

Π.Α δεν γνωρίζω .

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με μετάθεση εδώ και 1 εβδομάδα σε παραμεθόριο περιοχή της Κρήτης σε μαύρη μονάδα ως ιατρός μονάδας στην Π.Α..Βύσμα δεν είχα γιαυτό με έστειλαν εδώ αλλά και άλλοι που είχαν πήγαν Διδυμότειχο,Κάρπαθο και Βίτσι.Στην Π.Α. είχα μπεί από την αρχή,χωρίς μετάταξη δηλαδή.Είμαι Γ'06 και τώρα έχει μπεί η Δ'06.

Συμβουλή μου είναι να αποφύγετε την Π.Α. εάν σκέφτεστε τη ματάταξη διότι έχει χαλάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για ιατρούς.Υπάρχει έλλειψη προσωπικού και μπορεί να βρεθείς εκεί που δεν περιμένεις.Μερικοί μάλιστα δεν κατέθεσαν πτυχία για να πάνε ως νοσοκόμοι!(είναι καλύτερα για αυτούς)

Βέβαια δεν έχεις σκηνάκια,έχεις 3μηνο στην παραμεθόριο(εκτός από κάποιες τηα Αθήνας)και ΚΥΡΙΩΣ το επίπεδο των αξιωματικών σε σχέση με στρατό ξηράς είναι καλύτερο΄(αυτό να μην το υπετιμάτε καθόλου-έχετε άμεση απαφή με πολύ κόσμο λόγω θέσης ελεγκτή ιατρού και λοιπά).

Συμβουλή μου είναι να κυνηγήσετε το ναυτικό.Στην Π.Α. και στο 251 να μείνετε αρχικά είναι βέβααι πως θα φάτε 2μηνη απόσπαση κάποια στιγμή.

Για οποιαδήποτε πληροφορία υπάρχει το site www.omhroi.gr είτε στείλτε μου μήνυμα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω και εγω κατι? εχω αναβολη μεχρι 31-12-06 αλλα με συμπληρωμενο το 27ο ετος της ηλικιας μου, λογικα δεν δικαιουμαι αλλο ενα χρονο μεχρι και την συμπληρωση του 28ου? ειμαι ακομα φοιτητης εννοειται!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αυτή τη στιγμή βρίσκομαι με μετάθεση εδώ και 1 εβδομάδα σε παραμεθόριο περιοχή της Κρήτης σε μαύρη μονάδα ως ιατρός μονάδας στην Π.Α..

Ζήρος μου μυρίζει...;

Καλό κουράγιο!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

να ρωτησω και εγω κατι? εχω αναβολη μεχρι 31-12-06 αλλα με συμπληρωμενο το 27ο ετος της ηλικιας μου, λογικα δεν δικαιουμαι αλλο ενα χρονο μεχρι και την συμπληρωση του 28ου? ειμαι ακομα φοιτητης εννοειται!

Aν εισαι γεννημενος το 1979,τοτε οχι,δε δικαιουσαι αλλη αναβολη λογω σπουδων προπτυχιακων.

Ας πουμε αν εισαι γεννημενος μεχρι και 31/12/1979,τοτε θεωρεισαι για το στρατο 28 χρονων στο τελος του 2006 και θα σε καλεσουν για καταταξη Μαη του 2007,εφοσον εισαι στρατο ξηρας.

Αν εισαι γεννημενος 1980 και μετα,ναι δικαιουσαι κι αλλη αναβολη.

Πηγαινε στο στρατολογικο σου γραφειο να σου πουν.

quote name='manosbr' date='Nov 20 2006, 15:59 ' post='154482']

γκαλοπ!!

που πιστευετε ειναι καλυτερα Π.Α. Ναυτικο ή Στρατό ξηρας?

πουθενα emgoal

emgoalemgoalemgoal

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η κατάσταση να ξέρετε ότι αλλάζει.Π.χ. στη μονάδα που είμαι που είναι η χειρότερη της Κρήτης τους πήγαινε 4μιση μέσα μισή έξω.Τώρα με αλλαγή διοικητού για τους σμηνίτες είναι 3-3 αλλά για το γιατρό επειδή είμαι μόνος μου με το μόνιμο παίζει 22-8!!22 μέρες να μένεις συνέχεια νυχθημερόν μέσα και ούτε για καφέ να μη βγαίνεις διότι η πόλη είναι μακριά!!

Ελπίζω να έρθει και δεύτερος αλλά που τέτοια τύχη!!

Sovereign σωστά μάντεψες...π@@α κ@@ο εμπλοκή με το καλημέρα σας!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έχω ξαναγράψει για αυτό το θέμα αλλά από τότε έχει ψηφιστεί καινούργιος νόμος ... :rolleyes:

Η ουσία όμως παραμένει πως, αν φύγεις έξω, υπάρχει πλέον νόμιμος τρόπος να μην κάνεις ούτε μία μέρα στρατό (αν μείνεις μόνιμα έξω) ή μονάχα 45 μέρες (αν γυρίσεις πίσω μετά τα 35).

Η άποψη μου δεν έχει αλλάξει:

Αφού υπάρχει η θητεία θα έπρεπε να είναι η ίδια για όλους.

Η ενιαία στράτευση στα 19 με εξάμηνη θητεία είναι ένας αποτελεσματικός τρόπος για να γίνει κάτι τέτοιο.

(Τώρα για το αν θα πρέπει να υπάρχει καν στάτευση και γιατί μπορεί ή δεν μπορεί η Ελλάδα να έχει επαγγελματικό στρατό δεν θα μιλήσουμε εδώ... )

Ως συνήθως όμως το «πονόψυχο» κράτος έχει φτιάξει χίλιες δύο εξαιρέσεις.

Αν τις εκμεταλλευτεί κάποιος δεν είναι ούτε φυγόπονος, ούτε λουφαδόρος.

Άλλωστε όλοι οι φοιτητές ιατρικής πήραν αναβολή κάνοντας χρήση της ευεργετικής νομοθεσίας... :rolleyes:

Με βάση το τι ισχύει σήμερα λοιπόν:

emstar Αν αρχίσεις ειδικότητα πριν λήξει η αναβολή που είχες στην ιατρική τότε έχεις δικαίωμα νέας αναβολής μέχρι το 33ο έτος σου. Οι προϋποθέσεις που ζητά η στρατολογία είναι:

- Να τους πας χαρτί επικυρωμένο από προξενείο που να λέει πως άρχισες ειδικότητα.

- Η διάρκεια της ειδικότητας να μην υπερβαίνει το παραπάνω χρονικό όριο.

(Για παράδειγμα, πολλοί που πάνε Αγγλία δεν μπορούνε να πάρουν αυτήν την αναβολή ακριβώς επειδή εκεί οι ειδικότητες διαρκούν πολύ. Αντίθετα σε άλλες χώρες το πρόβλημα αυτό δεν υπάρχει)

emstar Από εκεί και πέρα, αν δουλέψεις έξω για πάνω από 7 έτη (ή μείνεις μόνιμα για πάνω από 11) μπορείς να κάνεις αίτηση για να αναγνωρισθείς ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού (ΜΚΕ), που σημαίνει:

- Δικαίωμα εισόδου στην Ελλάδα για έξι μήνες τον χρόνο

- Απεριόριστη αναβολή για όσο χρόνο συνεχίζεις να ζεις έξω

- Εξάμηνη θητεία

emstar Αν κάτι στραβώσει και δεν σου δώσουν αναβολή για ειδικότητα αρχικά ή ως ΜΚΕ αργότερα, εφόσον συνεχίζεις να ζεις έξω, θα κηρυχθείς ανυπότακτος εξωτερικού.

Αυτό σου δίνει το δικαίωμα να επισκέπτεσαι την Ελλάδα για 30 μέρες κάθε ημερολογιακό έτος, χωρίς έλεγχο της στρατολογικής κατάστασης σου και χωρίς κίνδυνο συλλήψεως.

emstar Αφού περάσεις τα 35, αν θέλεις να γυρίσεις Ελλάδα, αποκτάς δικαίωμα να κάνεις μονάχα την βασική εκπαίδευση (45 μέρες) και να εξαγοράσεις το υπόλοιπο της θητείας σου πληρώνοντας περίπου 800 ευρώ για κάθε μήνα θητείας που χρωστάς. Δηλαδή:

- 4.5 μήνες * 800 = 3600Ε αν είσαι ΜΚΕ ή

- 10.5 μήνες + 6 μήνες σαν ποινή * 800 = 13200Ε αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού

emstar Αν δεν θέλεις να γυρίσεις Ελλάδα μετά τα 35 μπορείς να μην πληρώσεις και να συνεχίσεις να θεωρείσαι ΜΚΕ ή ανυπότακτος εξωτερικού, μέχρι τα 45 οπότε και πλέον δεν είσαι στρατεύσιμος.

Πάντως η κοινή εμπειρία λέει πως όσο περνάει ο καιρός τόσο πιο εύκολα γίνονται τα πράγματα.

Αν τελειώνεις τώρα και πάρεις αναβολή για ειδικότητα θα κληθείς να υπηρετήσεις μετά από περίπου επτά χρόνια. Τα τελευταία επτά χρόνια έχουν βγει 4 νομοσχέδια και η θητεία έχει μειωθεί κατά 6 μήνες, ενώ έγιναν και αρκετά ευνοϊκές ρυθμίσεις για όσους ζουν μόνιμα έξω... :rolleyes:

Τροποποιήθηκε από usmeds
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Tυπικα οι ανυποτακτοι εξωτερικου μπορουν να ερθουν Ελλαδα μονο 30 μερες ανα ετος.Στην πραξη δεν γινεται κανενας ελεγχος (τουλαχιστον για χωρες Σεγκεν) και μπορεις να πηγαινοερχεσαι Ελλαδα οποτε γουσταρεις.Δειτε και στο www.omhroi.gr

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στο ερωτημα που ειναι καλυτερα να υπηρετησει ενας γιατρος, η απαντηση ειναι μια αλλα σιγουρα οχι καθοριστικη...

Γιατι στην ουσια πας οπου μπορει να σε βολεψει καλυτερα το βυσμα σου.

Π.χ.Αεροπορια παραδοσιακα συγκεντρωνονται οι μεγαλυτεροι βυσματιες οπερ αν εσυ πας με το μικροβυσματακι σου εισαι βορα στο λακο των Λεοντων.

Στρατο ξηρας θα φας τη μαλακια του αιωνα...Σκηνακια παραμεθοριο γκατζολους αξιωματικους που κατεβηκαν απο τα βουνα και ο στρατος τους εμαθε να τρωνε με πηρουνια αδειες με το σταγονομετρο κ.τ.λ.

Με οσα συζητησαμε με τους φιλους μου και συγκρινοντας εμπειριες αν εχεις καλο βυσμα που δεν εχεις προβλημα να ενοχλεις καθε τρεις και λιγο για να σου φροντιζει μεταθεσεις και αποσπασεις πας Αεροπορια

Αν εχεις ενα ψιλοβυσματακι πηγαινε πολεμικο Ναυτικο ο μονος κινδυνος ειναι ελαχιστοι γιατροι που πανε σε πλοιο και το βυσμα σου μπορει να σε προστατεψει ΑΝΕΤΑ...Ασε που συνηθως στο Ναυτικο δουλευεις μεν στο στρατοπεδο αλλα το ιατρειο εξυπηρετει και πολιτες και αυτο σημαινει ++++++ ιατρικης εμπειριας

Η μονη περιπτωση να βρεθεις στο στρατο ξηρας και να εχεις βυσμα ειναι να ειναι στρατιωτικος και γενικα πρεπει να εισαι ετοιμος για πολυ μαλακια....Δεν αξιζει τον κοπο καν να πας Ξηρας.

Εγω παντως ημουν ξηρας βρεθηκα Κω γιορτασα τη γιορτη μου και το Πασχα με σκοπετο σε βραχονησιδα(και ΔΕΝ ηταν σαν τη Λουφα κ Παραλλαγη) εκανα εγγραφη αναφορα για να παρω μορια μεταθεσης λογω υπηρεσιας σε φυλακια και με φεραν αθηνα στα Αλεξιπτωτα και ετρεχα πιο πολυ απο νεοσυλλεκτος....

Τελεταια συμβουλη οι εμπειριες ποικιλουν για ολους μας γιατι ο καθενας διαχειριζεται την πιεση διαφορετικα και το καθε στρατοπεδο αναλογως διοικητη και λοιπων αξιωματικων μπορει να διαφερει μερα με τη νυχτα.Το ειδα σε μοναδες που ηταν στον ιδιο χωρο-στρατοπεδο.Παντως αν σε τεντωσουν πολυ...στειλε μηνυμα να σου πω πως θα τους κανεις να τρεχουν βασει κανονισμων γιατι η δυναμη που εχουμε ειναι τεραστια απλα δεν την εκμεταλλευομαστε και ετσι τους αφηνουμε να μας τσαλαπατανε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

στειλε μηνυμα να σου πω πως θα τους κανεις να τρεχουν βασει κανονισμων γιατι η δυναμη που εχουμε ειναι τεραστια απλα δεν την εκμεταλλευομαστε και ετσι τους αφηνουμε να μας τσαλαπατανε....

Πες μωρέ μερικά tips για τους νέους, αλλά και για να θυμηθούμε μερικές καλές φάσεις όσοι τον περάσαμε τον Ε(ντελώς) Σ(κατά)....

Όντως πάντως, οι φαντάροι έχουν μεγάλη δύναμη, και μπορούν by the book να κάνουν καλά χουνέρια στους ανώτερους. Ο 20-1 λέει κάποια βασικά πραγματάκια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παίδες αν ο διοικητής ειναι τελείος καραγκιόζης και χωριάταρος όπως μου έτυχε εμένα σε ενα μηχανοκίνητο ταγμα στον ΛΑΓΟ ΔΙΔΥΜΟΤΟΙΧΟΥ μπορεί να σε κάνει να τρέχεις όλη μέρα για μαλακίες όση δύναμη και να έχεις ..... το καλύτερο βεβεα ειναι να τον καταγγείλεις στο υγειονομικο ...χεχεεεχεεχεχεχεχ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια τι πιστευετε που ειναι καλυτερα Σ. ξηρας? Π.Α η Π.Ν.

Χωρις βυσμα, εννοω εστω οτι εκανες μετεταξη και απο εκει και περα τιποτα αλλο για καλη μεταθεση.Που ειναι καλυτερα με αυτη τη προυποθεση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι κανονισμοι υπαρχουν...Το θεμα ειναι κατα ποσο ο καθενας μας (οπλιτης/ναυτης/σμηνιτης ιατρος) διατιθεται να αντιμετωπισει τις πουστιτσες (με το συμπαθειο...φανταροι ειμαστε) που θα προσπαθησουν να του παιξουν ολοι αυτοι, τους οποιους θα δει να τρεχουν μολις αρχισει να κανει γραπτες αναφορες στη ΔΥΓ στην οποια υπαγεται ο Σχηματισμος του...Γιατι ολοι, κατα βαθος, δε θελουμε να χασουμε ουτε τη μεγαλη αγραφη αδεια, ουτε την εξτρα διανυκτερευση ουτε την ευνοια του εκαστοτε Διοικητη...Κανω λαθος συναδελφοι; ΣΚ 20-1, 20-2 ΕΕ 39-1, 39-2 και ΠΔ 7-1, 7-7...Καλο για αρχη ειναι και το Μνημονιο Καθηκοντων Ιατρου Μοναδος που υπαρχει σε καθε (αχουρι) ιατρειο μοναδος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Επειδή έχω μπερδευτεί λιγάκι, θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόση αναβολή δικαιούται κάποιος λόγω ειδικότητας;;;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.