Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

www.stratologia.gr

εχει ένα αρχείο pdf που θα σου λύσει κάθε απορία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

www.stratologia.gr

εχει ένα αρχείο pdf που θα σου λύσει κάθε απορία

Το συγκεκριμένο ΦΕΚ περί ιατρικής ειδικότητας αναφέρει τα εξής:

"Η αναβολή κατάταξης των στρατεύσιμων (για λήψη ιατρικής ειδικότητας) διαρκεί μέχρι την 31η του έτους που συμπληρώνουν το 33ο έτος της ηλικίας τους και χορηγείται εφόσον η προβλεπόμενη, κατά την κείμενη νομοθεσία, διάρκεια για την απόκτηση ιατρικής ειδικότητας δεν υπερβαίνει αυτό το όριο ηλικίας".

Αυτό σημαίνει ότι εγώ που έχω γεννηθεί Απρίλιο του 1980, δικαιούμαι αναβολή μέχρι τέλος του 2011, του 2012 ή του 2013;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το συγκεκριμένο ΦΕΚ περί ιατρικής ειδικότητας αναφέρει τα εξής:

"Η αναβολή κατάταξης των στρατεύσιμων (για λήψη ιατρικής ειδικότητας) διαρκεί μέχρι την 31η του έτους που συμπληρώνουν το 33ο έτος της ηλικίας τους και χορηγείται εφόσον η προβλεπόμενη, κατά την κείμενη νομοθεσία, διάρκεια για την απόκτηση ιατρικής ειδικότητας δεν υπερβαίνει αυτό το όριο ηλικίας".

Αυτό σημαίνει ότι εγώ που έχω γεννηθεί Απρίλιο του 1980, δικαιούμαι αναβολή μέχρι τέλος του 2011, του 2012 ή του 2013;

Ο στρατος παντα υπολογιζει την ηλικια σου υποθετοντας οτι γεννηθηκες την 1η Ιανουαριου της χρονιας που γεννηθηκες. Αρα ο στρατος θεωρει οτι γεννηθηκες 01/01/80 και συμπληρωνεις το 33ο ετος της ηλικιας στις 31 Δεκεμβριου 2012 αρα θα σου δωσουν αναβολη μεχρι τοτε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο στρατος παντα υπολογιζει την ηλικια σου υποθετοντας οτι γεννηθηκες την 1η Ιανουαριου της χρονιας που γεννηθηκες. Αρα ο στρατος θεωρει οτι γεννηθηκες 01/01/80 και συμπληρωνεις το 33ο ετος της ηλικιας στις 31 Δεκεμβριου 2012 αρα θα σου δωσουν αναβολη μεχρι τοτε.

Λογικό μου ακούγεται.

Τέλος πάντων, θα με βόλευε ένας χρόνος ακόμα.

Thanx

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια τι πιστευετε που ειναι καλυτερα Σ. ξηρας? Π.Α η Π.Ν.

Χωρις βυσμα, εννοω εστω οτι εκανες μετεταξη και απο εκει και περα τιποτα αλλο για καλη μεταθεση.Που ειναι καλυτερα με αυτη τη προυποθεση?

Μα φυσικα η ΠΑ. Τους ξερω καλα τους καραγκιοθηδες τοθ Σ. ξηρας. Ημουνα σε ταγμα στη Ροδο. μετα πηγα σε ειδικες δυναμεις, εκει ηταν καλυτερα γιατι ειχανε πιο πολυ αξιοπρεπια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μα φυσικα η ΠΑ. Τους ξερω καλα τους καραγκιοθηδες τοθ Σ. ξηρας. Ημουνα σε ταγμα στη Ροδο. μετα πηγα σε ειδικες δυναμεις, εκει ηταν καλυτερα γιατι ειχανε πιο πολυ αξιοπρεπια

Νομιζεις...η ΠΑ αν δεν εχεις βυσμα μπορεις να βρεθεις πολυ ομορφα στην καρπαθο, οπως ετυχε σε φιλο μου, οπου το καλωσορισμα στην πυλη ειναι "ρε φιλε τι εκανες και σε στειλανε εδω?"

Το βασικο αν εισαι ιατρος ειναι να πας σε καλο ταγμα ανεξαρτητου σωματος καθοτι και την καλη πολη αναλογως την περιοδο (καλοκαιρι/χειμωνα). Προσωπικα με πρηξανε αλεξανδρουπολη (με πρηξανε με κριτηριο πως περναγανε αλλοι ιατροι φιλοι μου) και περασα τουριστοδιακοπες στην αθηνα για 5 μηνες.(ΣΞ παντα)

Για τον αλλο φιλο, αν εχεις το κονε να σε κανει μεταταξη τωρα(και οχι σαν περιοδευων τοτε) να σαι σιγουρος οτι μπορει να κανονισει και τα μετεπειτα, απλα αν ειναι πολιτικος ενδεχομενως να σε πεταξουν εξω απο μια θεση οταν θα βρεθει καποιος με κονε μεσα στο ΓΕΣ (εξαιρεση οταν διπλα απο το ονομα σου υπαρχει ονομα ισχυρου υπουργου ή μητροπολιτη).Αν παλι απλα σου λεει διαλεξε ή μεταταξη ή καλη μεταθεση διαλεξε καλη μεταθεση, ετσι και αλλιως Αρτα ζωη και κοτα.Αν παλι απλα μπορεις να κανεις μεταταξη και τπτ αλλο πηγαινε ναυτικο να γιασεις γιατι η αεροπορια εχει πολλες εκπληξεις στους μη εχοντες....

Ο ΣΞ εχει κατι παλιομοναδες που μπορεις να πας πχ ΕΔ, ΤΘ, ΚΕΝ αλλα κατα τα αλλα εισαι βασιλιας. Οτι βυσμα εχει ο καθενας να το χρησιμοποιει κυριως για τελευταια μεταθεση παιδια, η αθηνα ειναι παραδεισος για φανταρος/ιατρος!

Οσοι παλι δεν ειναι ιατροι ας κοιταξουνε κατι ωραιες αμεταθετες μοναδες με παραμεθωριο στην αθηνα και απολυτηριο στην αθηνα!απλα ειναι για λιγους (20-25 θεσεις)

Τροποποιήθηκε από Dr.Fuck
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εχω ακουσει απο πολλους, και απο γνωστο μου πολιτικο, οτι σε αυτη τη σειρα ειπε ο υποθργος δε θα γινουν μεταταξεις. Το εχω ακουσει απο εγκυρες πηγες, υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια εχω ακουσει απο πολλους, και απο γνωστο μου πολιτικο, οτι σε αυτη τη σειρα ειπε ο υποθργος δε θα γινουν μεταταξεις. Το εχω ακουσει απο εγκυρες πηγες, υπαρχει περιπτωση να γινει κατι τετοιο?

Ναι υπαρχει. πχ 2005 Γ ΕΣΣΟ δεν εγιναν μεταταξεις, εγκυρη πληροφορια

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Καλημέρα και καλή χρονιά! Η αναβολή μου έληξε στις 31/12/2006 και απ'όσο γνωρίζω θα με καλέσουν στην ΕΣΣΟ του Μαίου χωρίς δική μου παρέμβαση. Ισχύει αυτό ή θα πρέπει εγώ να τους ενημερώσω? Μην πληρώσω και κανένα πρόστιμο ακόμα δεν μπήκα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δε χρειάζετε να κάνεις κάτι εσύ.

Περιμένεις απλά να σου έρθει το χαρτί.

Τροποποιήθηκε από cosalm
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όχι δε χρειάζετε να κάνεις κάτι εσύ.

Περιμένεις απλά να σου έρθει το χαρτί.

Ευχαριστώ πολύ!

Όχι δε χρειάζετε να κάνεις κάτι εσύ.

Περιμένεις απλά να σου έρθει το χαρτί.

Ευχαριστώ πολύ!

Όχι δε χρειάζετε να κάνεις κάτι εσύ.

Περιμένεις απλά να σου έρθει το χαρτί.

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ναι υπαρχει. πχ 2005 Γ ΕΣΣΟ δεν εγιναν μεταταξεις, εγκυρη πληροφορια

Εγω ημουν Δ ΕΣΣΟ και οταν ειχα μιλησει για μεταταξη μου ειχαν πει και μενα οτι Γ εσσο δεν ειχε γιει καμια. Εδω γελαμε βεβαια γιατι φιλαρακι μου απο ΣΞ πηγε ναυτικο τον αυγουστο του 05:) Γενικα μεταταξεις δεν προκειται να κοπουν ποτε, απλα με το μεγαλο μπαχαλο που εγινε τωρα θα περιοριστουν σε ισχυρα βυσματα και οχι σε βουλευτακια και νομαρχιακια...

Ναι υπαρχει. πχ 2005 Γ ΕΣΣΟ δεν εγιναν μεταταξεις, εγκυρη πληροφορια

Εγω ημουν Δ ΕΣΣΟ και οταν ειχα μιλησει για μεταταξη μου ειχαν πει και μενα οτι Γ εσσο δεν ειχε γιει καμια. Εδω γελαμε βεβαια γιατι φιλαρακι μου απο ΣΞ πηγε ναυτικο τον αυγουστο του 05:) Γενικα μεταταξεις δεν προκειται να κοπουν ποτε, απλα με το μεγαλο μπαχαλο που εγινε τωρα θα περιοριστουν σε ισχυρα βυσματα και οχι σε βουλευτακια και νομαρχιακια...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Παιδια μπαινω αρτα 12 φλεβαρη.

Υπαρχει κανεις να μας πει τι κλιμα επικρατει εκει?

Επισης ποια ειναι η καλυτερη μεταθεση για γιατρο σα περιοχη?

Ειναι στανταρ οτι η πρωτη μεταθεση θα εισαι παραμεθοριο για 4 μηνες , ακομα και βυσμα να εχεις( και ολα παιζονται στο που θα ειναι η μεταθεση αυτη?)

Παιδια μπαινω αρτα 12 φλεβαρη.

Υπαρχει κανεις να μας πει τι κλιμα επικρατει εκει?

Επισης ποια ειναι η καλυτερη μεταθεση για γιατρο σα περιοχη?

Ειναι στανταρ οτι η πρωτη μεταθεση θα εισαι παραμεθοριο για 4 μηνες , ακομα και βυσμα να εχεις( και ολα παιζονται στο που θα ειναι η μεταθεση αυτη?)

Παιδια μπαινω αρτα 12 φλεβαρη.

Υπαρχει κανεις να μας πει τι κλιμα επικρατει εκει?

Επισης ποια ειναι η καλυτερη μεταθεση για γιατρο σα περιοχη?

Ειναι στανταρ οτι η πρωτη μεταθεση θα εισαι παραμεθοριο για 4 μηνες , ακομα και βυσμα να εχεις( και ολα παιζονται στο που θα ειναι η μεταθεση αυτη?)

Παιδια μπαινω αρτα 12 φλεβαρη.

Υπαρχει κανεις να μας πει τι κλιμα επικρατει εκει?

Επισης ποια ειναι η καλυτερη μεταθεση για γιατρο σα περιοχη?

Ειναι στανταρ οτι η πρωτη μεταθεση θα εισαι παραμεθοριο για 4 μηνες , ακομα και βυσμα να εχεις( και ολα παιζονται στο που θα ειναι η μεταθεση αυτη?)

Παιδια μπαινω αρτα 12 φλεβαρη.

Υπαρχει κανεις να μας πει τι κλιμα επικρατει εκει?

Επισης ποια ειναι η καλυτερη μεταθεση για γιατρο σα περιοχη?

Ειναι στανταρ οτι η πρωτη μεταθεση θα εισαι παραμεθοριο για 4 μηνες , ακομα και βυσμα να εχεις( και ολα παιζονται στο που θα ειναι η μεταθεση αυτη?)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταλαβαμε με την πρωτη τι θες να ρωτησεις...! :)

Το κλιμα στην Αρτα ειναι μια χαρα.Βεβαια εκει ειναι το πρωτο και τελευταιο ισως μερος στον στρατο που δεν τους ενδιαφερει τι εισαι (οι περισσοτεροι γιατροι ειναι..)

Σαν περιοχη δε μπορει να σου πει κανεις ποια ειναι η καλυτερη μεταθεση...Το βασικοτερο ειναι να χεις καλο διοικητη στην παραμεθωριο και να μην εισαι μονος σου σα γιατρος.Την παραμεθωριο δεν τη γλιτωνεις, αρα κοιτας στρατοπεδα που εχουν καλο διοικητη που δεν ζοριζει τους φανταρους ΚΑΙ για σενα καλυτερα θα ηταν να υπαρχει και αλλος γιατρος στο ταγμα (στην αρχη θα φας χωσιμο,μετα θα χωνεις κι εσυ τον νεο)

13 Φλεβαρη λελεεεεεεεε.....!

ΥΓ : Λες να προλαβουμε και τα αγροτικα...?????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάνο παιδί μου, όπου και να πας εσύ καλά θα περάσεις, γιατί μόλις φτάσεις θα τους κάνεις 21343625 ερωτήσεις για διδακτορικά ή ό,τι άλλο σου κατέβει στο κεφάλι και θα ζαλιστούν και θα σε αφήσουν ήσυχο!

:)

ΥΓ: Εγώ άμα σε είχα στο χώρο εργασίας μου παίζει και να σε πλήρωνα για να μην με ρωτήσεις τίποτα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emarup ΧΑΛΑΡΑ!

ΠΕΣΤΑ ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΗ!

ΧΑΧΑΧΑ

ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΠΟΣΤΑΡΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ'ΣΕΝΑ ΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΑΛΛΑ ΜΕ ΠΡΟΛΑΒΕΣ ΣΗΜΕΡΑ!

ΧΑΧΑΧΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Βρε παιδιά, έχει ένα πρόβλημα το site, και όταν ποστάρεις κάτι, πολλάκις δεν σου βγάζει επιβεβαίωση ότι το πόσταρες, αλλά error. Προφανώς θα πήγε πίσω και θα ξαναπάτησε post...

Επίσης manobr, θα σου πρότεινα, μην άγχεσαι για τίποτα. Οι γιατροί στο στρατό περνάνε φίνα, σε σύγκριση με τους υπόλοιπους φαντάρους. Επίσης, στο στρατό παίζει πολύ ο παράγων τύχη, που αποκλείει τη δυνατότητα ασφαλών προβλέψεων, οπότε χαλαρααααα ....

Τροποποιήθηκε από Foreas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά,μήπως ξέρει να μου πει κάποιος σίγουρα για το χρόνο παραμονής στην παραμεθόριο.γιατί ακούω διάφορες εκδοχές.Υπάρχει περίπτωση να κάτσει κάποιος λιγότερο από 4 μήνες?Τι γίνεται αν η μετάθεση του είναι σε κέντρο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μάνο παιδί μου, όπου και να πας εσύ καλά θα περάσεις, γιατί μόλις φτάσεις θα τους κάνεις 21343625 ερωτήσεις για διδακτορικά ή ό,τι άλλο σου κατέβει στο κεφάλι και θα ζαλιστούν και θα σε αφήσουν ήσυχο!

:)

ΥΓ: Εγώ άμα σε είχα στο χώρο εργασίας μου παίζει και να σε πλήρωνα για να μην με ρωτήσεις τίποτα!

Καλώς το χουβαρντόπαιδο ρε. Καλά; emeleos

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από τον Απρίλιο του 2006 και μετά οι γιατροί κάθονται υποχρεωτικά 5 μήνες στα σύνορα πρίν πάρουν την πολυπόθητη μετάθεση!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με τι λεφτα θα πληρωνες?.....

ΣΕ ΕΙΔΟΣ? ΙΣΩΣ? :D:D:D:D

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια καμια συμβουλη για ΑΡτα? Μπαινω σε 2 εβδομαδες!

Ισχυει οτι εισαι στο θαλαμο αναλογα με τη σειρα που θα μπεις μεσα? Η παει με αλφαβητικη σειρα?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την πύλη μπαίνουν κατά ομάδες (αν θυμάμαι καλά γύρω στα 12 άτομα).

Με την ομάδα αυτή θα μπεις και στο θάλαμο, οπότε αν έχεις γνωστούς που παρουσιάζονται, φροντίστε να μπείτε παρέα.

Καλό είναι να φτάσετε σχετικά νωρίς, γιατί έχει αρκετά διαδικαστικά και αρκετή ταλαιπωρία η πρώτη μέρα και όσο νωρίτερα φτάσετε τόσο νωρίτερα θα ξεμπλέξετε.

Αν είσαι από μακριά και πρόκειται να πας από την προηγούμενη μέρα, φρόντισε έγκαιρα για ξενοδοχείο γιατί δεν υπάρχουν και πολλά στην περιοχή.

Το Κρόνος είναι αρκετά καλό και φθηνό στο κέντρο της πόλης.

Πολύ καλό είναι το Βυζαντινό και όχι ιδιαίτερα ακριβό, αλλά βρίσκεται εκτός πόλης.

Μέσα στην πόλη υπάρχει και το Αμβρακία, αλλά είναι μέτριο.

Για τα υπόλοιπα ξενοδοχεία της πόλης δεν γνωρίζω τι παίζει.

Αν σκοπεύεις να πάρεις μαζί σου αυτοκίνητο, άφησε το καλύτερα για μετά την ορκομωσία.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερωτηση:

Το Μαιο του 2007/Β' ΕΣΣΟ παω φανταρος Στρατο Ξηρας. Πειτε οτι βρισκω το καταλληλο μεσο και κανω μεταταξη στην αεροπορια μεχρι το Μαιο. Ποτε τελικα θα με παρουνε φανταρο εφοσον θα εχει γινει η μεταταξη και θα εχω αλλαξει σωμα? Γιατι απότι ξερω σε καθε σωμα παιρνουν διαφορετικους μηνες. Την αμεσως επομενη ΕΣΣΟ της αεροποριας?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.