Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

manosbr για να μαθαίνεις:

Αεροπορία- Πας Τριπολη για 3 εβδομαδες,1 εβδομαδα αδεια ,ξανα 2 μερες μεσα και μετα πας στο Γνα οπου "εκπαιδευεσαι" κανοντας αγγαρειες και τον τουριστα στις κλινικες.Στη συνεχεια πας στη μοναδα σου.ΟΛΕΣ οι μοναδες εκτος ΓΝΑ ειναι παραμεθορειος ,ακομα και τα ρανταρ στην Παρνηθα.Το μοναο που εχεις να φοβασαι ειναι οι αποσπασεις σε κατι νησια-μαυρες μοναδες.Οι υπηρεσιες που θα κανεις εξαρτωνται απο το ποσοι γιατροι ειστε στη μοναδα.Σε γκαντεμοπεριπτωσεις που εισαι μονος παιζει και 25 μεσα-5 εξω

Στρατος Ξηρας- Πας Αρτα οπου καθεσαι για περιπου 6 εβδομαδες και μετα πας σε καποιο νοσοκομειο για εκπαιδευση.Το σε ποιο εξαρταται απο τη μοναδα που θα πας.Μετα απο 2 εβδομαδες πας και στη μοναδα σου,καθεσαι 4 μηνακια και μετα μπορεις να ερθεις πιο κοντα στο σπιτι σου.

Μην αγχωνεσαι,ο στρατος ειναι κυριλε φαση.Αρκει να μην κωλωνεις οταν δεν πρεπει,ειδικα με κατι ΕΠΟΠ του κωλου που στο παιζουν στρατηγοι

Πες μας και για το ναυτικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ευχαρηστω για τις πληρογορίες!

Δε καταλαβα αυτα με τα ΕΣΣΟ τι παιζει? Εγω θα μπω φευβρουαριο,ποσο πρεπει να κατσω παραμεθώριο λογικα?

Ευχαρηστω για τις πληρογορίες!

Δε καταλαβα αυτα με τα ΕΣΣΟ τι παιζει? Εγω θα μπω φευβρουαριο,ποσο πρεπει να κατσω παραμεθώριο λογικα?

μαξιμουμ μεχρι 17-20 σεπτεμβριου. Αυγουστο οχι, με την παλια αποφαση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος εδώ είχε αναφέρει το Omhroi.gr, εκεί λέει κάπου κάτι ενδιαφέρον.

«Ο στρατός αναπαράγει χυδαία πρότυπα όπως αυτό του σεξιστή, του βιαστή, του φαλλοκράτη, του ρουφιάνου, του υποτακτικού, του εξουσιαστή, του "εθνικά" υπερήφανου, του φασίστα, του γλείφτη. Τα στοιχεία που συνθέτουν την ύπαρξη και την αποτελεσματική λειτουργία του στρατού είναι η ομοιομορφία, η πειθαρχία, η ιεραρχία, η χυδαιότητα του λόγου και των πράξεων, η ρουφιανιά, το γλείψιμο, η υποταγή, η επιβολή, η περιχαράκωση του λόγου, του χρόνου και των σχέσεων, η νομιμοφροσύνη, η βία, ο ρατσισμός»

--- Βασίλης Λιάτας, 26/3/96

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Sorry, αλλα για ναυτικο δεν ξερω και πολλα

Mihalopoulosdoc, αυτα ισως να γινονταν πριν 20 χρονια.Με εξαιρεση τις ειδικες δυναμεις ουτε οι ιδιοι οι στρατιωτικοι δεν πιστευουν τετοιες μαλ@@ες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κάποιος εδώ είχε αναφέρει το Omhroi.gr, εκεί λέει κάπου κάτι ενδιαφέρον.

«Ο στρατός αναπαράγει χυδαία πρότυπα όπως αυτό του σεξιστή, του βιαστή, του φαλλοκράτη, του ρουφιάνου, του υποτακτικού, του εξουσιαστή, του "εθνικά" υπερήφανου, του φασίστα, του γλείφτη. Τα στοιχεία που συνθέτουν την ύπαρξη και την αποτελεσματική λειτουργία του στρατού είναι η ομοιομορφία, η πειθαρχία, η ιεραρχία, η χυδαιότητα του λόγου και των πράξεων, η ρουφιανιά, το γλείψιμο, η υποταγή, η επιβολή, η περιχαράκωση του λόγου, του χρόνου και των σχέσεων, η νομιμοφροσύνη, η βία, ο ρατσισμός»

--- Βασίλης Λιάτας, 26/3/96

Όταν θα σε έχει στη μέση μια διμοιρία Τούρκων με κατεβασμένα παντελόνια, τότε θα εύχεσαι να είναι εκεί μερικοί σεξιστές, βιαστές, φαλλοκράτες, ρουφιάνοι, υποτακτικοί, εξουσιαστές εθνικά υπερήφανοι, φασίστες, γλείφτες του ελληνικού στρατού για να σώσουν το τρυφερό σου κωλαράκι !!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αρα 5 μηνες παραμεθωριο περιπου?

παραμεθοριο που ειναι καλυτερα να σου κατσει?

ΡΟΔΟ!!!

...νόμιζα τις πρώτες 20 μέρες πως κάποιος μου έκανε πλάκα

Τροποποιήθηκε από agomahodas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Ρόδο που ήμουν ο μόνος γιατρός στο στρατόπεδο, ήμουν εξοδούχος κάθε μέρα (εκτός από 4-5 μέρες το μήνα που είχα υπηρεσία στο ΤΥΕΘ - στρατ. νοσ/μείο). Αλλά ήμουν on call - είχα το κιν. τηλέφωνο πάνω μου πάντα και αν με χρειαζόντουσαν γυρνούσα μέσα. Όταν έφυγα ήρθαν 2 γιατροί. Αυτοί έβγαιναν εναλλάξ κάθε 2η μέρα.

Μετά πήγα στον Όλυμπο στο ΚΕΟΑΧ, ήμουν ο μόνος γιατρός και το κοντινότερο χωριό ήταν 2 ώρες απόσταση μέσα από χιόνια και λασπουριά. Έτσι έμεινα 45 μέρες μέσα.

Τέλος στον Ασπρόπυργο στους αλεξιπτωτιστές ήμουν θεωρητικά κάθε μέρα εξοδούχος εκτός από 4-5 μέρες το μήνα που είχα υπηρεσία. Αλλά βάλε κάτι νυχτερινές, κάτι πορείες 50άρες, κάτι σκηνάκια, κάτι αποστολές στη Φλώρινα και στο Βόλο και στη Ρεντίνα κλπ με πήγαινε περίπου 2 μέσα μία έξω. Που είναι πολύ καλά για απλό φαντάρο αλλά χάλια για γιατρό <_<

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στη Ρόδο που ήμουν ο μόνος γιατρός στο στρατόπεδο, ήμουν εξοδούχος κάθε μέρα (εκτός από 4-5 μέρες το μήνα που είχα υπηρεσία στο ΤΥΕΘ - στρατ. νοσ/μείο). Αλλά ήμουν on call - είχα το κιν. τηλέφωνο πάνω μου πάντα και αν με χρειαζόντουσαν γυρνούσα μέσα. Όταν έφυγα ήρθαν 2 γιατροί. Αυτοί έβγαιναν εναλλάξ κάθε 2η μέρα.

Μετά πήγα στον Όλυμπο στο ΚΕΟΑΧ, ήμουν ο μόνος γιατρός και το κοντινότερο χωριό ήταν 2 ώρες απόσταση μέσα από χιόνια και λασπουριά. Έτσι έμεινα 45 μέρες μέσα.

Τέλος στον Ασπρόπυργο στους αλεξιπτωτιστές ήμουν θεωρητικά κάθε μέρα εξοδούχος εκτός από 4-5 μέρες το μήνα που είχα υπηρεσία. Αλλά βάλε κάτι νυχτερινές, κάτι πορείες 50άρες, κάτι σκηνάκια, κάτι αποστολές στη Φλώρινα και στο Βόλο και στη Ρεντίνα κλπ με πήγαινε περίπου 2 μέσα μία έξω. Που είναι πολύ καλά για απλό φαντάρο αλλά χάλια για γιατρό <_<

ποια ΕΣΣΟ αγαπητέ?

πες μου πως ήσουν πρόπερσι...

μουά 287 σε 95 ΣΥΝΥΠΕΘ(ΤΤΧΕΘ και ΤΥΛΠΕΘ), ΤΕΜΕΘ κυρίως και λίγο στα άρματα!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

αν πεσει χειμωνας εγω θα σου προτεινα να κυνηγησεις μεταθεση θρακη. Αλεξανδρουπολη ειναι πολυ καλα για ιατρους (αρκει να μην πας σε μαυροσκουφηδες) απλα θα φας λιγα χιονια. Κομοτηνη και Ξανθη ειναι παρα πολυ καλα και με καλο φοιτητοκοσμο απλα ειναι το προβλημα της μετακινησεως στο κοντινοτερο αεροδρομιο(Καβαλα ή Αλεξ/πολη).Τα νησια το χειμωνα ειναι ουσιαστικά αγονα και παιζουν και βραχονησιδες. Για καλοκαιρινους μηνες καλυτερη μεταθεση νησια κυριως Ροδο και Κω (φαλιρακι και Εξαρχεια!). Με τπτ Θρακη θα σε φαει ο καυσωνας και τα γκατζωλοπτερα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ποια ΕΣΣΟ αγαπητέ?

πες μου πως ήσουν πρόπερσι...

μουά 287 σε 95 ΣΥΝΥΠΕΘ(ΤΤΧΕΘ και ΤΥΛΠΕΘ), ΤΕΜΕΘ κυρίως και λίγο στα άρματα!!!

Οχι όχι

292 σε 95 ΜΕΘ Παστίδα - πυροβολικό με μια μικρή απόσπαση 20 μερών στο Τ.Ε. Καρπάθου. Είμαι νέος φίλε μου. Απολύθηκα 9 Αυγούστου 2006.

Απολύθηκα και ησύχασα... :P

Τροποποιήθηκε από Πράσινο Μίλι
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

σωστός...

εμένα με είχαν να καλύπτω κενά σε μονάδες

ευτυχως λόγω απόσπασης γλύτωσα τη Σύμη

μετά έφαγα το αγγούρι, Καλαμάτα μόνος σε κέντρο πεζικού

60 μέρες σερί μέσα με μπόλικη δουλίτσα

άντε βρε καλός πολίτης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ευχαριστώ. Πάντως ξέρω- γιατρός σε κέντρο είναι πολύ πίκρα. Είχε τύχει και έκανα τις συνεντεύξεις και τις εξετάσεις σε νεοσύλλεκτους στη μονάδα μου και σε κανα δυο άλλες. Είχα δει απίστευτα πράγματα...

Ένα σου λέω: Διέγνωσα συγγενές ραιβόκρανο σε 20χρονο!!! :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...σε έχω χαλαρά...

στένωση αορτικής σε 24 χρονο δρομέα απστάσεων

που πέρναγε κάθε χρόνο υποτίθεται από ιατρούς

(πήρε απευθείας Ι5 στο 401)

...να μην πω για τις επιληψίες...

Τροποποιήθηκε από agomahodas
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όντως με έχεις... ο δικός μου πήρε Ι4. :D

Του τύπου πάντως του έσωσες τη ζωή από πολλές απόψεις.

Συγχαρητήρια.

Και μόνο γι αυτό σκέψου ότι άξιζε η ιατρική.

Καμιά τιμητική από το 401 ή απο το διοικητή έπαιξε??

Τροποποιήθηκε από Πράσινο Μίλι
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

μετά από 40 ημέρες στην πρώτη σειρά πήρα 3 μέρες αντί για 4 τα Χριστούγεννα

και στη 2η μετά από 60 ημέρες σερί πήρα 10 τιμητική +4

πάντως, πέρασα γαμάτα από πολλές απόψεις

γιατί έπεσα σε πολύ καλά παιδιά

και είχαμε κάνει τα ιατρεία κέντρο διασκέδασης

(+κάτι που δεν μπορώ να αναφέρω δημόσια αρχηγέ μου)

από αυτό που με περίμενε στο Γ.Ν.Κορίνθου

χίλιες φορές στρατός και μέσα

...για κάποιο περίεργο λόγο συνέδεσαν το όνομά μου

με τη λέξη ανεύρυσμα... :blink::Pemrockon

για όσους παρουσιάζονται,

φροντίστε να το χαρείτε

ακόμα και στα πιο δύσκολα

πάντα βρίσκεις τρόπο να περνάς καλά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

And so I am back from outerspace....................Μονο δυο παραστασεις ακομα στα χακι και τελος

293 GO HOME

Λοιπον κυριοι(μια και εσεις ειστε το target group) της Μαμας Πατριδας δωστε βαση..............

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΚΙΜΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΚΙΜΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΟΚΙΜΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ ΞΗΡΑΣ

Οι δοκιμοι Υγειονομικου ειναι ελαχιστοι και ναι υπαρχουν και ναι ειναι οτι πιο ΒΥΣΜΑΤΙΚΟ κυκλοφορει σε χακι αλλα ειναι μαλλον δυσκολο να "επιλεγειτε" ειδικα αν δεν εχετε εναν καλο μπαρμπα στην Κορωνη... Προφανως η προοπτικη να κανεις τη μιση σου θητεια στο 401 να ακουγεται πολυ καλη αλλα δε θα συμβει.

ΔΕΝ επιλεγονται ποτε γιατροι.Στη δικη μου σειρα δε τους δοκιμους Υγειονομικου δεν τους ειδαμε ποτε!!!!

Οσοι πηγαν δοκιμοι φαγανε και μια μεταταξη σε Πυροβολικο Τεθωρακισμενα και Ειδικες Δυναμεις

Οποτε οταν με το καλο πατε στην βροχερη Αρτα κοιταξτε να αποτυχετε σε ολα τα τεστ πλην του ψυχολογικου γιατι μετα ακολουθει μια πολυ βαρετη κουβεντουλα με τον Ψυχολογο....Βεβαια η παρωδια ειναι οτι πας στα αθληματα πηδας το ενα μετρο και επιτηδες ριχνεις τον πηχη για να κοπεις και ο αξιωματικος που γρα;φει τα αποτελεσματα επιτηδες γρα;φει οτι περασες...Αλλα στο στρατο κυριαρχει η παρανοια

Υποβαλβιδικη Στενωση Αορτικης σε 35χρονο σε βραχονησιδα.

Ψεριμος εναντι της νησου ΚΩ με 40 μονιμους κατοικους και ιατρικη καλυψη απαξ εβδομαδιαιως απο οπλιτη γιατρο του στρατιωτικου φυλακιου μια ωρα αποσταση μονο με τα ποδια μια και δρομο δεν ειχε...

Βεβαια ο ανθρωπος το ξερει και παντα χαρουμενος περιμενει τους νεους γιατρους για να τον ακροαστουν.....

Κολπικη Μαρμαρυγη στην πυλη του στρατοπεδου απο νεοπαρουσιασθεντα οπλιτη....

Πτωση με αλεξιπτωτο και συγκρουση με υποστεγο ελικοπτερου, ή εναλλακτικα κρεμασμα σε δεντρο...

Ε.Σ.Eλληνικος Στρατος ή Extreme Sports

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

0 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ???293 ΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕ

αντε καλη συνεχεια στους 94+ και καλη θητεια στους 97 που μας φερανε και το χαρτι :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

0 ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ???293 ΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕΛΕ

αντε καλη συνεχεια στους 94+ και καλη θητεια στους 97 που μας φερανε και το χαρτι :P

Έφτασε 297! (σαν το ταγμα μου στη Χίο...). Αναρωτιέμαι τους 300αρηδες πως θα τους λένε. Είναι λίγο άχαρο ακουστικώς! και ρίχνει και το ηθικό,φαντάσου να λες, "είμαι σειρά 300"...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να ρωτησω, εγω εχω ενα γνωστο μου στρατιωτικο που μου ειπε για πεζικο μπορει να κανει τιποτα για καμια καλη μεταθεση.

Σε περιπτωση που μπορεσω , αξιζει να το ψαξω για μεταταξη ναυτικο η αεροπορια αν βρω τιποτα ή λεει πεζικο και καμια καλη μεταθεση?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ηθελα να ρωτησω, εγω εχω ενα γνωστο μου στρατιωτικο που μου ειπε για πεζικο μπορει να κανει τιποτα για καμια καλη μεταθεση.

Σε περιπτωση που μπορεσω , αξιζει να το ψαξω για μεταταξη ναυτικο η αεροπορια αν βρω τιποτα ή λεει πεζικο και καμια καλη μεταθεση?

Αν ναυτικο και αεροπορια δεν εχεις κανεναν... εννοειται στρατο ξηρας (οχι πεζικο) και καλη μεταθεση..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πως και ετσι?

Δε θεωρειται πως ειναι πολυ πιο χαλαρα στα αλλα σωματα?

Δε ξερω βεβαια και πολλα αλλα λεω, επισης εχω ακουσει πως υπαρχουν πολλες πιθανοτητες απο αεροπορια και ναυτικο να ερθει κανεις αθηνα σε νοσοκομειο. Ισχυει κατι τετοιο?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Η Αεροπορία έχει μονάδες και σε Ορεστιάδα, Λήμνο και Ζήρο (στου διαόλου τη μάνα στην Κρήτη)...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.