Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

Καλασπερα παιδια,ηθελα πληροφοριες για την θητεια του ιατρου στο ναυτικο,

αν αξιζει να παει κανεις,αν ειναι καλυτερα απο το πεζικο,πως περνας,

αν υπαρχει δυνατοτητα αναγνωρισης μερους της θητειας σαν χρονος ειδικοτητας {κατι διαβασα για τα υποβρυχια} π.χ σε καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο και αν αξιζει να πας εφεδρος.

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος,καθε πληροφορια θα ειναι πολυτιμη.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Για το ναυτικό μπορώ να σου μιλήσω απο πρώτο χέρι μιας κι εκεί υπηρετώ. Βασικά είναι το τι θέλεις. Κάτι το οποίο πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι ότι στο ναυτικό ο γιατρός δεν ξεχωρίζει όπως στο στρατό. Έτσι και αγγαρείες θα κάνει και σκοπέτα θα βαρέσεις και μαγειρεία.. Είναι λίγες οι μονάδες του Ναυτικού όπου ο γιατρός κάνει μόνο ιατρική δουλεία. Από την άλλη ο γιατρός στο ναυτικό, όπως και κάθε οπλίτης ναύτης έχει μεγάλες πιθανότητες (με μικρή βοήθεια φυσικά) να είναι σε μια μονάδα της Αττικής και να τσιμπήσει και καμιά καλή αδειούλα. Βέβαια να γνωρίζεις πως όταν βρίσκεσαι σε μονάδες της Αττικής συνήθως πηγαίνει μία μέσα όπου κάνεις βάρδια και μία έξω , που σημαίνει ότι το μεσημέρι πάς σπίτι σου και ξαναμπαίνεις το πρώι. Στα νησιά πηγαίνει καλύτερα όπως 5μέσα 5 έξω (που σημαίνει ότι 5 μερούλες κάνεις διακοπούλες), ή 14-14 ή 20-10.Βέβαια υπάρχουν και μονάδε1 30-10 ή 30 -5. Η θητεία στο πλοίο έχει καταργηθεί πλέον, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πηγαίνουν κια ναύτες γιατροί στα πλοία.Τα πλοία αυτά είναι συνήθως μη μάχιμα,άρα δεν κάνουν μεγάλα ταξίδια κατά κανόνα, υπάρχουν βέβαια κι οι εξαιρέσεις. ΤΟ ναυτικό έχει 3 ναυτικά νοσοκομεία σε Αθήνα, Σαλαμίνα και Κρήτη αντίστοιχα. Εκεί μπορείς να γράψεις ειδικότητα (στο ΝΝΑ μέχρι 12 μήνες, στη Σαλαμίνα 6), αν βέβαια πας στην αντίστοιχη κλινική. Από τα ναυτικά νοσοκομεία βέβαια υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να πάρεις απόσπαση όπου έχει ανάγκη το ναυτικό σε γιατρό, ακόμα και σε πλοίο.Συνήθως είναι 20 μέρες μέχρι μήνα και για το διάστημα που είσαι αποσπασμένος εξακολυθείς να γράφεις ειδικότητα.

Έφεδρος στο ναυτικό (δηλ.ΣΕΑ) δεν αξίζει και τόσο, παρά μόνο αν έχεις μεγάλο χρόνο αναμονής. Οι ΣΕΑ κάνουν 40 μέρες εκπαίδευση αντί 18 που κάναμε εμείς, παίρνουν πολύ μικρότερη άδεια ορκομωσίας από τις 13 που πήραμε εμείς και κατά κανόνα στελεχώνουν τα πλοία.Βέβαια συνήθως τους τελευταίους 4-5 μήνες καταλήγουν στο ΝΝΑ, αλλά τους υπόλοιπους 12 είχαν πού τρέξιμο.Βέβαια απέκτησαν και πολλές εμπειρίες.

Ότι άλλο χρειαστείς είμαι στην διάθεσή σου.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Για το ναυτικό μπορώ να σου μιλήσω απο πρώτο χέρι μιας κι εκεί υπηρετώ. Βασικά είναι το τι θέλεις. Κάτι το οποίο πρέπει να έχεις υπόψιν σου είναι ότι στο ναυτικό ο γιατρός δεν ξεχωρίζει όπως στο στρατό. Έτσι και αγγαρείες θα κάνει και σκοπέτα θα βαρέσεις και μαγειρεία.. Είναι λίγες οι μονάδες του Ναυτικού όπου ο γιατρός κάνει μόνο ιατρική δουλεία. Από την άλλη ο γιατρός στο ναυτικό, όπως και κάθε οπλίτης ναύτης έχει μεγάλες πιθανότητες (με μικρή βοήθεια φυσικά) να είναι σε μια μονάδα της Αττικής και να τσιμπήσει και καμιά καλή αδειούλα. Βέβαια να γνωρίζεις πως όταν βρίσκεσαι σε μονάδες της Αττικής συνήθως πηγαίνει μία μέσα όπου κάνεις βάρδια και μία έξω , που σημαίνει ότι το μεσημέρι πάς σπίτι σου και ξαναμπαίνεις το πρώι. Στα νησιά πηγαίνει καλύτερα όπως 5μέσα 5 έξω (που σημαίνει ότι 5 μερούλες κάνεις διακοπούλες), ή 14-14 ή 20-10.Βέβαια υπάρχουν και μονάδε1 30-10 ή 30 -5. Η θητεία στο πλοίο έχει καταργηθεί πλέον, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν πηγαίνουν κια ναύτες γιατροί στα πλοία.Τα πλοία αυτά είναι συνήθως μη μάχιμα,άρα δεν κάνουν μεγάλα ταξίδια κατά κανόνα, υπάρχουν βέβαια κι οι εξαιρέσεις. ΤΟ ναυτικό έχει 3 ναυτικά νοσοκομεία σε Αθήνα, Σαλαμίνα και Κρήτη αντίστοιχα. Εκεί μπορείς να γράψεις ειδικότητα (στο ΝΝΑ μέχρι 12 μήνες, στη Σαλαμίνα 6), αν βέβαια πας στην αντίστοιχη κλινική. Από τα ναυτικά νοσοκομεία βέβαια υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να πάρεις απόσπαση όπου έχει ανάγκη το ναυτικό σε γιατρό, ακόμα και σε πλοίο.Συνήθως είναι 20 μέρες μέχρι μήνα και για το διάστημα που είσαι αποσπασμένος εξακολυθείς να γράφεις ειδικότητα.

Έφεδρος στο ναυτικό (δηλ.ΣΕΑ) δεν αξίζει και τόσο, παρά μόνο αν έχεις μεγάλο χρόνο αναμονής. Οι ΣΕΑ κάνουν 40 μέρες εκπαίδευση αντί 18 που κάναμε εμείς, παίρνουν πολύ μικρότερη άδεια ορκομωσίας από τις 13 που πήραμε εμείς και κατά κανόνα στελεχώνουν τα πλοία.Βέβαια συνήθως τους τελευταίους 4-5 μήνες καταλήγουν στο ΝΝΑ, αλλά τους υπόλοιπους 12 είχαν πού τρέξιμο.Βέβαια απέκτησαν και πολλές εμπειρίες.

Ότι άλλο χρειαστείς είμαι στην διάθεσή σου.

Ευχαριστω πολυ φιλε drWatkins για τις πληροφοριες σου,

ηθελα να ρωτησω εαν ειδικοτητα κατα τη διαρκεια της θητειας στο ναυτικο μπορει να γραψει και αυτος που ειναι δοκιμος εφεδρος αξιωματικος και αυτος που ειναι απλος στρατευσιμος ή μονο ο δοκιμος εφεδρος αξιωματικος μπορει?Γιατι αν μπορουν και οι δυο για ποιο λογο να πας δοκιμος εφεδρος αξιωματικος?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πήγα φαντάρος και έχω μία συμβουλή:

(Από το λούφα και παραλλαγή το 1ο)

"Στο στρατό και επιστήμονας να είσαι σκατά θα καθαρίζεις.

Αυτό είναι το νόημα της στρατιωτικής θητείας απανταχού και σε όλο τον κόσμο!"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Πήγα φαντάρος και έχω μία συμβουλή:

(Από το λούφα και παραλλαγή το 1ο)

"Στο στρατό και επιστήμονας να είσαι σκατά θα καθαρίζεις.

Αυτό είναι το νόημα της στρατιωτικής θητείας απανταχού και σε όλο τον κόσμο!"

ιατρος και σκατα παντως μονο στην Αρτα!μετα λελε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα μιλήσω για την Αεροπορία, που γνωρίζω τι συμβαίνει, καθότι στα άλλα σώματα δεν έχω ιδέα. Αυτή είναι η σκέψη για πολλούς συναδέλφους που προτιμούν να πάνε δόκιμοι, το θέμα είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ότι θα πας σε νοσοκομείο, παρά μόνο αν έχεις το βύσμα που θα στο εγγυηθεί. Κατά τα άλλα, μπορείς να περάσεις το δοκιμιλίκι σου στη Σκύρο πχ, χωρίς να γράψεις ειδικότητες κτλ..

Έχω πάρει ήδη μετάθεση για το 251 ΓΝΑ και θα γράψω κάποιους μήνες ειδικότητα και χωρίς να είμαι δόκιμος, αλλά πραγματικά δεν ξέρω καν αν αξίζει. Χάνεις από τους έμμισθους μήνες σου έτσι, ποιο το όφελος; Εκτός, αν σκοπεύεις να φύγεις έξω, για να το χρησιμοποιήσεις ως προϋπηρεσία.

ρε ΦΙΛΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ? ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ. emhelp:rolleyes:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Τριπολη θα καθησεις μονο 20-25 μερες. Δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο. Εξαρταται παντοτε απο τον αριθμο τον ατομων που εχει η ΕΣΣΟ σου. Αν ειστε πολλοι ---> λιγες αγγαρειες και το αντιθετο.

Θα κανεις πολυ γυμναστικη, αρκετη λαντζα στις τουαλετες που ομως εσεις θα χρησιμοποιειτε αρα καλο ειναι αυτο. Και το πιο ενδιαφερον ειναι η εκμαθηση σε αυτοματο και ημι-αυτοματο οπλο καθως και η βολες με G3-A3 και oπλοπολυβολο BREIN. Προσωπικα μου αρεσε η φαση αυτη διοτι εχει και αρκετο γελιο ( εκτος απο καψωνια ). Να εχεις μαζι σου λιγα πραγματα γιατι θα παρεις σχεδον τα παντα απο εκει και βεβαια λιγα χρηματα διοτι δε θα τα χρειαστεις!!!

προσωπικα ημουν ΔΕΑ και περασα ωραια...! Ως ΔΕΑ θα ριξεις και βολη με εξασφαιρο πιστολι. Η εκπαιδευση ΔΕΑ ειναι 5 μερες παραπανω στην Τριπολη και οι υπολοιπες στο ΓΝΑ. Αν το σκεφτεσαι ειναι καλη επιλογη εφοσον εχεις μεγαλη αναμονη ή αν πας για ψυχιατρικη - νευρολογια . Αποφευγεις το ενα απο τα 3 μερη γιατι με μεταθεση στο ΓΝΑ καλυπτεις και αναγνωριζεις το ενα μερος απο τις ειδικοτητες αυτες. Η μεταθεση δεν ειναι και κατι τοσο δυσκολο.

Γενικα ο στρατος ειναι θεμα νοοτροπιας, αν σε χαλαει και μονο στη σκεψη δεν θα περασεις καλα, διαφορετικα εχει και το γελιο του. Παντως αεροπορια ειναι καλα, αλλωστε γι αυτο τα αλλα σωματα λενε τους σμηνιτες..."μοδιστρες" !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ρε ΦΙΛΕ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΗΣΟΥΝ ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΛΙΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΣΤΗ ΒΑΣΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ? ΜΠΑΙΝΩ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΤΡΑΤΟΠΕΔΟ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΥΜΝΑΣΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ. ΚΑΘΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΗ. emhelp:rolleyes:

φαε το φαγητο που σου δινουν παρολο που μπορει να ειναι χαλια.γενικα ειναι οκ.εχει και ενα μινι-κυλικιο που ανοιγει κεποιες ωρες.

οτι και να σου πουνε, οι "φυλακες|" δεν μετρανε στη βαδικη εκπαιδευση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Στην Τριπολη θα καθησεις μονο 20-25 μερες. Δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο. Εξαρταται παντοτε απο τον αριθμο τον ατομων που εχει η ΕΣΣΟ σου. Αν ειστε πολλοι ---> λιγες αγγαρειες και το αντιθετο.

Θα κανεις πολυ γυμναστικη, αρκετη λαντζα στις τουαλετες που ομως εσεις θα χρησιμοποιειτε αρα καλο ειναι αυτο. Και το πιο ενδιαφερον ειναι η εκμαθηση σε αυτοματο και ημι-αυτοματο οπλο καθως και η βολες με G3-A3 και oπλοπολυβολο BREIN. Προσωπικα μου αρεσε η φαση αυτη διοτι εχει και αρκετο γελιο ( εκτος απο καψωνια ). Να εχεις μαζι σου λιγα πραγματα γιατι θα παρεις σχεδον τα παντα απο εκει και βεβαια λιγα χρηματα διοτι δε θα τα χρειαστεις!!!

προσωπικα ημουν ΔΕΑ και περασα ωραια...! Ως ΔΕΑ θα ριξεις και βολη με εξασφαιρο πιστολι. Η εκπαιδευση ΔΕΑ ειναι 5 μερες παραπανω στην Τριπολη και οι υπολοιπες στο ΓΝΑ. Αν το σκεφτεσαι ειναι καλη επιλογη εφοσον εχεις μεγαλη αναμονη ή αν πας για ψυχιατρικη - νευρολογια . Αποφευγεις το ενα απο τα 3 μερη γιατι με μεταθεση στο ΓΝΑ καλυπτεις και αναγνωριζεις το ενα μερος απο τις ειδικοτητες αυτες. Η μεταθεση δεν ειναι και κατι τοσο δυσκολο.

Γενικα ο στρατος ειναι θεμα νοοτροπιας, αν σε χαλαει και μονο στη σκεψη δεν θα περασεις καλα, διαφορετικα εχει και το γελιο του. Παντως αεροπορια ειναι καλα, αλλωστε γι αυτο τα αλλα σωματα λενε τους σμηνιτες..."μοδιστρες" !

THANKS για ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΓΕΝΙΚΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΧΑΛΑΡΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΖΟΡΙΣΟΥΝ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ. ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΒΑΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΔΕΝ ΠΙΕΣΤΕΙΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΕΣΤΕΙΣ? ΑΦΟΥ ΜΕΤΑ ΧΑΛΑΡΩΝΟΥΝ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΑΠΟ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗΣ ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ? ΓΕΝΙΚΑ ΑΘΛΟΥΜΑΙ ΤΑΚΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΑΚΟΥΣΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΑΝ ΤΟ ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΟ 1 ΑΝΑΤΑΣΗ ΠΑΙΔΙΑ 2 ΚΑΤΑΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πολυ καλη ειναι και η αεροπορια στρατου που δεν απαιτει μεταταξη(ελικοπτερα)ειμαι εκει και περναω μια χαρα.1-1 και μονο υπηρεσιες γιατρου.αυτοι που πανε εβρο εχουν πολλους εξοδους αλλα τι να τις κανεις,αλλοι που ειναι μεσα στην θεσ/νικη κανουν και σκοπιες για να συμπληρωσουν τις υπηρεσιες του.αν θελετε καποια πληροφορια εδω ειμαστε

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να κάνεις δήλωση για αγροτικό ενώ βρίσκεσαι στο τελευταίο δίμηνο της θητείας σου (δεδομένου ότι οι θέσεις των αγροτικών σε κάθε προκύρηξη ανοίγουν μετα 2-3 μήνες)...;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να κάνεις δήλωση για αγροτικό ενώ βρίσκεσαι στο τελευταίο δίμηνο της θητείας σου (δεδομένου ότι οι θέσεις των αγροτικών σε κάθε προκύρηξη ανοίγουν μετα 2-3 μήνες)...;

μάλλον όχι γιατί ζητούν και απολυτήριο...

κάποιο πιστοποιητικό στρ.κατάστασης , κάτι τέτοιο

όσον αφορά εμένα, όταν απολύθηκα είχα ένα μικρό πρόβλημα

αλλά βρήκα συνεργάσιμους ανθρώπους

απολύθηκα 26/5 και οι αιτήσεις δηλώνονταν μεχρι 10/6

και εννοείται δεν είχαν στείλει το απολυτήριο

Η πρώτη τους απάντηση ήταν να πάω να το φέρω ο ίδιος....

κοίτα για πιο σίγουρα στο www.cso.auth.gr

στις "πληροφορίες για ιατρούς" και δη στη δήλωση για αγροτικό

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας παιδιά.'Ηθελα να ρωτ'ησω κάτι για τις μεταθέσεις και όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.Το αν θα πας στο 401 ή στο 424 από τι εξαρτάται.Η θεσσαλονίκη συνδέεται με μετάθεση στον Έβρο και η Αθήνα με τα νησιά ή δεν ισχύει αυτό?Είναι εύκολο αν είναι για παράδειγμα να πας στο 401,με ένα μικρό βύσμα να πας στο 424?και τέλος όσον αφορά τα στρατόπεδα στη Θράκη,ποιά ήταν καλά?Πάντα μιλώντας γιαυτούς που έχουν προσωπική πείρα από αυτά.Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Γειά σας παιδιά.'Ηθελα να ρωτ'ησω κάτι για τις μεταθέσεις και όποιος ξέρει ας μου απαντήσει.Το αν θα πας στο 401 ή στο 424 από τι εξαρτάται.Η θεσσαλονίκη συνδέεται με μετάθεση στον Έβρο και η Αθήνα με τα νησιά ή δεν ισχύει αυτό?Είναι εύκολο αν είναι για παράδειγμα να πας στο 401,με ένα μικρό βύσμα να πας στο 424?και τέλος όσον αφορά τα στρατόπεδα στη Θράκη,ποιά ήταν καλά?Πάντα μιλώντας γιαυτούς που έχουν προσωπική πείρα από αυτά.Ευχαριστώ πολύ

συνδεεται οπως το λες, στην σειρα μου κανενας βυσματιας δεν καβατζωθηκε ετσι γιατι οπου και να πας ζωη και κοτα εισαι. Παντως με δοντι γινεται να πας σε αλλο νοσοκομειο αλλα αν εχεις την ακρη απλα τοτε θα δηλωσεις πχ θρακη αν εισαι απο σαλονικα και θα πας και 424. Απο Εβρο που ειχα εμπειρια οποιαδηποτε μοναδα εκτος απο μαυροσκουφηδες δηλαδη ΕΜΑ μακρυα απο το ΑΙΜΑ. Μονο η 24 ηταν καλη και αυτη με κριτηριο μαυρους γιατι πχ μηχανικαριοι ηταν φινα. Εξαρταται παντα δοικα και μοναδα. ΕΥΠ ειναι κορυφη αλλα ειναι και παρα πολυ βυσματική θεση προσεχε μην βρεθεις καμια Πλατη αντι για ΕΥΠ.

Αριθμος διψηφιος πολιτης υποψηφιος!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.Αξίζει να πάει κάποιος σε στρατιωτικό νοσοκομείο στην παραμεθώριο και πόσο εύκολο είναι?Κάνεις τίποτα της προκοπής εκεί ή υπάρχει περίπτωση να φυλάξεις και σκοπιά?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο.Αξίζει να πάει κάποιος σε στρατιωτικό νοσοκομείο στην παραμεθώριο και πόσο εύκολο είναι?Κάνεις τίποτα της προκοπής εκεί ή υπάρχει περίπτωση να φυλάξεις και σκοπιά?

κανεις καποια πραγματα ειδικα αν δεν εχει κοσμο και κανεις εφημεριες ουσιαστικα τα βραδυνα. Σκοπια σαν ιατρος αποκλειεται να βαρεσεις αν εισαι ν/τ σιγουρα θα βαρεσεις. Ειναι δυσκολο να χτυπησεις μεγαλα νοσοκομεια πχ 492 ΓΣΝ αλλα πιο ευκολο καποια που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα πχ διδυμοτοιχο :P Ειναι δυσκολο γιατι ειναι ελαχιστες εως μονο μια η θεση και βεβαια πεφτουν ολες οι μπριζες.

Αριθμος διψηφιος πολιτης υποψηφιος emkafes

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κανεις καποια πραγματα ειδικα αν δεν εχει κοσμο και κανεις εφημεριες ουσιαστικα τα βραδυνα. Σκοπια σαν ιατρος αποκλειεται να βαρεσεις αν εισαι ν/τ σιγουρα θα βαρεσεις. Ειναι δυσκολο να χτυπησεις μεγαλα νοσοκομεια πχ 492 ΓΣΝ αλλα πιο ευκολο καποια που δεν εχουν στον ηλιο μοιρα πχ διδυμοτοιχο :P Ειναι δυσκολο γιατι ειναι ελαχιστες εως μονο μια η θεση και βεβαια πεφτουν ολες οι μπριζες.

Αριθμος διψηφιος πολιτης υποψηφιος emkafes

Εγω ημουν 496 (Διδυμοτειχο), πιο πανω εχω λεπτομερειες..

Συμπαθητικα ηταν, κανεις πραματα. Οταν ημουν εγω ηταν καλυτερα απο 492 (Αλεξανδρουπολη) επειδη ημασταν 5 οπλιτες γιατροι, ενω στην Αλεξανδρουπολη 2...

Περναει ο καιρος οταν δουλευεις χωρις να το πολυκαταλαβαινεις. Τσαντιζεσαι βεβαια ωρες ωρες αλλα απο το να τα ξυνεις σε ιατρειο μοναδας, καλυτερα να κανεις καποιου ειδους ιατρικη στο συγκεκριμενο νοσοκομειο..

ΥΓ αν αντεξεις τον διευθυντη εκει... Εγω στο οριο ημουν να παρω το G3A3...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

9 στις 10 μόνο στην Άρτα ο γιατρός κτυπάει σκοπέτα, θαλαμοντόγκ και τα σχετικά... Μετά είναι άρχοντας...Εμένα ο διοικητής μου με το που παρουσιάστηκα μου είπε το εξής : " γιατρέ εσύ εδώ έισαι συνεργάτης μου, είσαι σαν αξιωματικός "

Η μόνη περίπτωση να ζοριστείς λίγο είναι να βρεθείς σε τάγμα υγειονομικού οπότε έχεις απο πάνω σου υπίατρους λοχαγους επίατρους και μολονότι γιατρός βγάζεις την λάτζα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 3 weeks later...
Γνωρίζει κανείς αν μπορείς να κάνεις δήλωση για αγροτικό ενώ βρίσκεσαι στο τελευταίο δίμηνο της θητείας σου (δεδομένου ότι οι θέσεις των αγροτικών σε κάθε προκύρηξη ανοίγουν μετα 2-3 μήνες)...;

Τ ην αρχική δήλωση όπου καταθέις όλα τα δικαιολογητικά σίγουρα δεν μπορείς γιατί ζητάνε το γνωστό ΠΣΚ τύπου Α που σημαίνει ότι θα δουν αν έχεις εκπληρώσει τη στρατιωτική θητεία!

Τι γίνεται όμως αν έχεις κάνει την αρχική δήλωση πριν πας φαντάρος και συνεπώς 2 μήνες πριν απολυθείς καταθέσεις μόνο την αίτηση για τις θέσεις που θέλεις να χυπήσεις?Υ

πάρχει περίπτωση να σε πιάσουν?Μου φαίνεται ότι το κάνουν πολλοί αυτό!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Παιδιά ξέρει κανένας τι παίζει με το στρατιωτικό νοσοκομείο Ξάνθης 412?

Τι να παίζει;πως είναι το Στρατιωτικό Θεσ/νίκης?Καμία σχέση!

Να υποθέσω ότι είσαι άτυχος από βύσμα ε?

Και μάλλον στην Άρτα θα ήσουν όλο υπηρεσίες καημένε.!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

paidia thelo ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - rothso ,enas foithths iatrikhs ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - parei to ptyxio tou ,uphretei ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - ugieinomiko ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - an ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - agglika - ta kathikonta tou??

euxaristo ek ton proteron ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - fragolevantika grapste kalytera ## no greeklish please! ## - oxi fragolevantika grapste kalytera sta agglika - agglika - agglika - apanthsh

Παιδια θελω να ρωτησω το εξης ,οι φοιτητες ιατρικης υπηρετουν οπως και οι πτυχιουχοι στο υγειονομικο και αν ναι ποια ειναι τα καθηκοντα τους? (Θα παρουσιαστω στο στρατο ξηρας)

Παιδια θελω να ρωτησω το εξης ,οι φοιτητες ιατρικης υπηρετουν οπως και οι πτυχιουχοι στο υγειονομικο και αν ναι ποια ειναι τα καθηκοντα τους? (Θα παρουσιαστω στο στρατο ξηρας)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδια θελω να ρωτησω το εξης ,οι φοιτητες ιατρικης υπηρετουν οπως και οι πτυχιουχοι στο υγειονομικο και αν ναι ποια ειναι τα καθηκοντα τους? (Θα παρουσιαστω στο στρατο ξηρας)

Παιδια θελω να ρωτησω το εξης ,οι φοιτητες ιατρικης υπηρετουν οπως και οι πτυχιουχοι στο υγειονομικο και αν ναι ποια ειναι τα καθηκοντα τους? (Θα παρουσιαστω στο στρατο ξηρας)

Οχι δεν ειναι το ιδιο, γιατι δεν εισαι ακομη γιατρος..

Γινεσαι ΝΤ (νοσηλευτης-τραυματιοφορεας) συνηθως, ή βοηθος ακτινολογου (κυριλα) ή βοηθος μικροβιολογου επισης καλο. Για τα 2 τελευταια φανταζομαι θελει λιγο σπρωξιμο.

Οι υπηρεσιες σου ειναι ως επι των πλειστων σκοπετα, θαλαμοφυλικια κλπ

Αν σκοπευεις να τελειωσεις συντομα και να παρεις πτυχιο ενοσω εισαι φανταρος (πχ τους πρωτους 2 μηνες) καντο. Θα εχεις και εξτρα αδεια να δωσεις τα τελευταια σου μαθηματα. Μολισ παρεις το πτυχιο αλλαζει η ειδικοτητα σου σε ΙΑτρος ανευ ειδικοτητος, οποτε τερμα οι ενοπλες υπηρεσιες.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...

Γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει αν σου έρθει ο διορισμός για ειδικότητα ενώ υπηρετείς την μαμά πατρίδα?Γνωρίζω πως αν έρθει προτού ξεκινήσεις τη θητεία, και δεν μπορείς να πάρεις αναβολή λόγω ορίου ηλικιάς περνάει στον επόμενο και παίρνεις την επόμενη ανοικτή θέση αφού απολυθείς.Το ίδιο ισχύει κι εδώ?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδερφοι ξέρετε αν με πτυχίο "ελληνικό" αλλά χωρίς άδεια άσκησης επαγγέλματος,παιζει καμια στραβή να μην πάω υγειονομικό ή να μη με πάρουν γιατρό?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.