Jump to content

Στρατιωτική Θητεία και Ιατροί


Sovereign

Recommended Posts

α ρε drtakis,τι μου θυμισες!!! Ποτε ησουν στο 496? Εγω ημουν στο BIG Δερειο(το τελευταιο πομακοχωρι), η 2η υψηλοτερη μοναδα σε μορια στο νομο Εβρου(193 ή 196, δε θυμαμαι ακριβως).Ειναι μια μοναδα του ΣΕΜ( μια αποθηκη τροφιμων προστατευαμε εκει και καλα) με δυναμη (για φιλο που ρωτησε) οχι πανω απο 20 ατομα επισημως , αλλα παροντα απο 8 ως 12 ατομα(λογω βυσματικων αποσπασεων , αδειων και δε συμμαζευεται). Αντε τωρα να σηκωσουν το βαρος των υπηρεσιων 8 ατομα! Εκει ημουν ιατρος(στην ουσια μονο για τους πομακους, επειδη το χωριο απεχει 1,5 ωρα απο το Διδυμοτειχο και ο δρομος κλεινει πολυ ευκολα το χειμωνα λογω χιονιου)-γραφεας-θαλαμοφυλακας-κτηνιατρος(μανια με τα αδεσποτα, ντε και καλα να τα ναρκωσω και να τα μεταφερουμε σε μια ερημια)-μαγειρας(τις τελευταιες ημερες, μαζι με τους γραφεις, το σιτιστη, τον εκαστοτε Αξ.υπ, διοτι ο επισημος μαγειρας δεν ειχε καλες σχεσεις με την καθαριοτητα και ολη μερα εγραφε στιχους, να φανταστειτε¨πως τη ρημαδα την παραλλαγη ουτε , οταν κοιμοταν, δεν την εβγαζε!)-ΤΡΩΚΤΙΚΟΚΤΟΝΟΣ.Αυτους τους δολωματικους σταθμους (130, μαζι μ αυτους της λεσχης αξιωματικων και καλα καθως και του φυλακιου Λυκοτοπιου, ονομα και πραγμα) ακομη τους βλεπω στον υπνο μου. Το τι αρουρια εχω θαψει και μαλιστα συμφωνα με στρατιωτικο κανονισμο που προβλεπει υγειονομικη ταφη με καθε λεπτομερεια! Ειχα σταματησει στον αριθμο 40.Μετα βαρεθηκα να μετραω!

Αν εξαιρεσετε το διοικητη, που συγκαταλεγεται αναμεσα στους 3 χειροτερους ανθρωπους που εχω γνωρισει στη ζωη μου( αν και αργησα να το καταλαβω και μαλιστα με πολυ επωδυνο τροπο), οι αναμνησεις μου ηταν ομορφες, καθως με τα υπολοιπα παιδια ειχαμε αναπτυξει μηχανισμους αμυνας , για να μπορεσουμε να επιβιωσουμε εκει πανω(το ΚΨΜ , π.χ., δεν εκλεινε ποτε , ουτε και η τηλεοραση που επαιζε 24 ωρες το 24ωρο, με ΝΟVA κι ετσι).

Οσο για το δικα του 496, εχω ακουσει απο σειρουλα μου, παιδιατρο ειδικευμενο στο Καρολινσκα παρακαλω,ιστοριες τρομου.Ο τυπος , οπως κι ενας ΩΡΛ εκει,ειναι πινακοθηκες συμπλεγματων.Μπορω να φανταστω τι εχεις βιωσει εκει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 931
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ο τωρινός διευθυντής στο 496 στο Διδυμότειχο είναι από τον Αύγουστο του 2005 ο ΩΡΛας,τον οποίο αναφέρεις!!!

Ο οποιος ειναι ο λογος που μου εσπαγε τα νευρα καθε μερα τους 3,5 μηνες που ημουν εκει!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουπς!!! καλο κουραγιο, ντεγιαν. καλη ανασταση σε ολους , παιδια. απο βδομαδα παλι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ουπς!!! καλο κουραγιο, ντεγιαν

Ευτυχώς και για μένα τελείωσε το κομμάτι της θητείας μου στο 496 από τα τέλη Ιανουαρίου!!Άντε,15 και σήμερα έμειναν!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδία μερικές ερωτήσεις:

α)Μπορείς να γράψεις ειδικότητα στον ΣΞ;

β)Αν έχω καταλάβει καλά (για ΣΞ) μετά την βασική εκπαίδευση στην Άρτα πας στο 401 για λίγο.Μετά τι παίζει; πρέπει να πας παραμεθώριο υποχρεωτικά; για πόσο καιρό;μπορείς να έρθεις Αθήνα και για πόσο καιρό; θέλει τρελό βύσμα ή παλεύεται;

γ)ΔΕΑ τι ακριβώς κάνεις;

γ)για ΔΕΑ ισχύοθν τα ίδια ή έχουν άλλη πορεία αυτοί; Δόκιμος ή οπλίτης έχει περισσοτερες πιθανότητες για αθήνα;

δ)για αεροπορία ισχύουν τα ίδια;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

α) Στο στρατό ξηράς εν αντιθέσει με την αεροπορία και το ναυτικό πολύ δύσκολα γράφεις ειδικότητα!!Προσωπικά δεν έχω ακούσει κανέναν,να τα έχει καταφέρει.Εκτός των άλλων,είναι πολύ δύσκολο να πάρεις δεύτερη μετάθεση στο 401 αφού σχεδόν όλοι μετατίθενται σε μονάδες εντός των Αθηνών

β) Μετά τη βασική εκπαίδευση των 8 εβδομάδων στην Άρτα,οι γιατροί πηγαίνουν για 2 βδομάδες για ''ιατρική εκπαίδευση'' είτε στο 401 αν έχουν πάρει μετάθεση για κάποιο νησί είτε στο 424,αν έχουν πάρει μετάθεση για τον Έβρο και τη Θράκη γενικότερα.Εν συνεχεία,όλοι πηγαίνουν στις μονάδες παραμεθορίου που έχουν τοποθετηθεί.Εκεί οι γιατροί παραμένουν ακριβώς 3μιση μήνες(ούτε μέρα παραπάνω).Δεν έχω ακούσει επίσης περίπτωση γιατρού,που να μην πήγε καθόλου στα σύνορα!Αυτό που μπορείς να προσπαθήσεις είναι,να πας στη μονάδα σου και μετά να παλέψεις να πάρεις κάποια απόσπαση στην αθήνα ή πιο κεντρικά λόγω υπηρεσιακών αναγκών ή σε περίπτωση που έχεις κοινωνικά κριτήρια κατ'εξαίρεσιν μετάθεση.Επίσης,για την περίπτωση των οπλιτών 9μηνης θητείας,είναι απαραίτητη η βοήθεια του βύσματος για τη μετάθεση,δεδομένου ότι όσοι δεν έβαλαν βύσμα δεν τα κατάφεραν.

γ) Ως δόκιμος κάνεις θητεία 17 μήνών,εκ των οποίων υπηρετείς τους 6 μήνες στα σύνορα.Πληρώνεσαι γύρω στα 600 ευρώ και έχεις το ωράριο του δημοσίου υπαλλήλου (7.30-15.00) και μπορείς να έχεις διανυκτέρευση όπου και να είσαι.

δ) Όπως ανέφερα και προγουμένως,ως δόκιμος κάνεις 6 μήνες θητεία και πρέπει να συμπληρώσεις 9 μήνες θητεία,για να έρθεις κοντά στο σπίτι σου.Ως δόκιμος,είναι σίγουρο ότι θα πάρεις δεύτερη μετάθεση στην Αθήνα.Αν και ως οπλίτης,σε μονάδα παραμεθορίου με πολλά μόρια,έχεις επίσης σίγουρη τη μετάθεση κοντά στο σπίτι σου.Από ότι ξέρω ομώς,ο στρατός ξηράς δεν παίρνει γιατρούς ως δόκιμους,γιατί δεν τους χρειάζεται αφού έχει έτσι κι αλλιώς πληθώρα γιατρών.Στην περίπτωση που κάποιος γιατρός θέλει να πάει ως δόκιμος,συνήθως τον κάνουν μετάταξη στο πεζικό ή στα τεθωρακισμένα και γίνεται αξιωματικός σε αυτά τα σώματα.Για αυτόν το λόγο,και δεν έχω ακούσει περίπτωση γιατρού που να πήγε ως δόκιμος στο στρατό ξηράς.

ε) Στην αεροπορία δέχονται γιατρούς ως δόκιμους και συνήθως κάνεις τους τελευταίους 9 μήνες της θητείας σου στο ΓΝΑ,όπου και μπορείς να γράψεις ειδικότητα.Ξέρω τουλάχιστον 3-4 περιπτώσεις,που ως δόκιμοι στην αεροπορία έγραψαν ειδικότητα!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα πρσθεσω κατι για οποιον ενδιαφερεται.Στην παραμεθοριο οι γιατροι μενουν τωρα 4 μηνες,ενω παλια ηταν 3,5.Κανουν διαφορα 2 εβδομαδες τωρα θα μου πειτε?Απλα τσιμπας αλλες 2 μερες ΤΑΠ.Παιρνω μεταθεση για Καστορια Αργος ορεστικου.Καμια πληροφορια κανεις?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Nα πρσθεσω κατι για οποιον ενδιαφερεται.Στην παραμεθοριο οι γιατροι μενουν τωρα 4 μηνες,ενω παλια ηταν 3,5.Κανουν διαφορα 2 εβδομαδες τωρα θα μου πειτε?Απλα τσιμπας αλλες 2 μερες ΤΑΠ.Παιρνω μεταθεση για Καστορια Αργος ορεστικου.Καμια πληροφορια κανεις?

πωπωπω φιλε μου ξενερωσα τρελα.Το πρωι μου το ειπανε.2 εβδομαδες κανουν την διαφορα..ελεος...θελω να φυγω απο την γκατζωλια δεν την παλευω <_< αρχισαν και τα γκατζωλοπτερα και γινεται κολαση. Καλες οι 2 ΕΤΑΠ αλλα και οι 2 εβδομαδες παραπανω ειναι ξενερα. Εδω ακομα δεν μας δωσανε τις 6 εταπ θα μας δωσουν και τις αλλες 2?Παντως οι μεταθεσεις εχουν αργησει να πανε στις μοναδες και δεν μου αρεσει καθολου πρεπει να παιζει τρελο μαγειρεμα.. :blink:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

πωπωπω φιλε μου ξενερωσα τρελα.Το πρωι μου το ειπανε.2 εβδομαδες κανουν την διαφορα..ελεος...θελω να φυγω απο την γκατζωλια δεν την παλευω <_< αρχισαν και τα γκατζωλοπτερα και γινεται κολαση. Καλες οι 2 ΕΤΑΠ αλλα και οι 2 εβδομαδες παραπανω ειναι ξενερα. Εδω ακομα δεν μας δωσανε τις 6 εταπ θα μας δωσουν και τις αλλες 2?Παντως οι μεταθεσεις εχουν αργησει να πανε στις μοναδες και δεν μου αρεσει καθολου πρεπει να παιζει τρελο μαγειρεμα.. :blink:

Υπομονή φίλε, σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ μυτιλήνη ήμουν Ιούλιο - Νοέμβριο 2005 και τώρα είμαι με άδεια λίγο πριν την απόλυση. Αν δε σου δίνουν τα ΕΤΑΠ τώρα, ζήτα τα μαζεμένα με τα οδοιπορικά στο φύλλο πορείας. Σε ό,τι αφορά το "μαγείρεμα" ---> η συντριπτική πλειοψηφία των βυσματούχων έχει κανονίσει και γνωρίζει ήδη που θα πάρει β' μετάθεση και δεν περιμένει τελευταία στιγμή, γι'αυτό και δε νομίζω πως η καθυστέρηση οφείλεται σε αυτό. Αν καίγεσαι να μάθεις που πας (σου εύχομαι το καλύτερο γιατί έπεσες σε μαύρο νησί) πάρε μέσω ΓΕΣ στο γραφείο μεταθέσεων και ρώτα επώνυμα,δεν έχεις να χάσεις τίποτα.Καλό υπόλοιπο και σύντομα καλός πολίτης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ό,τι να ΄ναι....

Ο πρώτος μιλάει για την "γκατζολία" (δηλ. Έβρος) και ο δεύτερος απαντάει για την Μυτιλήνη και του λέει κιόλας ότι τον καταλαβαίνει που έπεσε σε μαύρο νησί!! :blink::blink:

Αυτό μου θυμίζει ένα σκηνικό σε ένα καφέ στην Αθήνα:"Άσε ρε,μου ήρθε το χαρτί της μετάθεσης." Ο φίλος του:"Άντε,που σε στέλνουν?" "Γ@μ@τα!Στην γκατζολία!!" "Όχι ρε φίλε!Και πού ακριβώς?" και η θεϊκή απάντηση:"Στη Δράμα!!!!!!!"

:splats::splats::splats::splats::splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ό,τι να ΄ναι....

Ο πρώτος μιλάει για την "γκατζολία" (δηλ. Έβρος) και ο δεύτερος απαντάει για την Μυτιλήνη και του λέει κιόλας ότι τον καταλαβαίνει που έπεσε σε μαύρο νησί!! :blink::blink:

Αυτό μου θυμίζει ένα σκηνικό σε ένα καφέ στην Αθήνα:"Άσε ρε,μου ήρθε το χαρτί της μετάθεσης." Ο φίλος του:"Άντε,που σε στέλνουν?" "Γ@μ@τα!Στην γκατζολία!!" "Όχι ρε φίλε!Και πού ακριβώς?" και η θεϊκή απάντηση:"Στη Δράμα!!!!!!!"

:splats::splats::splats::splats::splats:

Δραμα στην γκατζωλια και ειμαστε ευτυχισμενοι :P για μυτιληνη δεν ξερω και δεν θελω να μαθω μου αρκει που περασα 3 μηνες εκει πανω και εχω ακομα κανα μηνα με τις νεες υποργικες αποφασεις. Παντως οι μεταθεσεις αρχισαν να κυκλοφορουν παει καλα να δουμε τωρα ποτε θα ξελασπωσουμε. 8 μερες ΕΤΑΠ και 2-3 οδοιπορικα συνολο 10-11 δεν στις δινουν με το φυλλο πορειας που να χτυπιεσαι. Η κανεις τραμπα με αλλη αδεια που εχεις παρει ή σου λεει οτι και καλα θα τις παρεις στην αλλη μοναδα πραγμα που εξαρταται αποκλειστικα απο την καλη διαθεση του νεου δοικα γιατι πολυ απλα νομικα δεν ισχυει. Παρ'το αυγο και κουρευτο δηλαδη. Απολυομαι ψαρουκλες τα μαλλια μου κανω μπουκλες..σε κανα 6μηνο :P

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλά ό,τι να ΄ναι....

Ο πρώτος μιλάει για την "γκατζολία" (δηλ. Έβρος) και ο δεύτερος απαντάει για την Μυτιλήνη και του λέει κιόλας ότι τον καταλαβαίνει που έπεσε σε μαύρο νησί!! :blink::blink:

Αυτό μου θυμίζει ένα σκηνικό σε ένα καφέ στην Αθήνα:"Άσε ρε,μου ήρθε το χαρτί της μετάθεσης." Ο φίλος του:"Άντε,που σε στέλνουν?" "Γ@μ@τα!Στην γκατζολία!!" "Όχι ρε φίλε!Και πού ακριβώς?" και η θεϊκή απάντηση:"Στη Δράμα!!!!!!!"

:splats::splats::splats::splats::splats:

emoops

Παιδιά γράψτε sorry, από κεκτημένη ταχύτητα μπέρδεψα γκατζολία με γκασμαδία (άτιμο νησί παντού θα με κυνηγάς??). Πάντως δεν έχεις τίποτα να χάσεις να τις ζητήσεις όλες μαζί (ΕΤΑΠ + οδοιπορικά). Ξέρω φαντάρους (γιατρούς και μη) που το έκαναν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μία και καμία. Λελέ ρέεεεεεεεεε.......

Τροποποιήθηκε από greeneyes
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

emhelp ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΕΡΔΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ ΤΩΝ ΙΑΤΡΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ.ΕΙΜΑΙ 293 Η 2005Δ.ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΦΕΥΓΑ ΧΤΕΣ . ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙ ΤΟ ΦΥΛΛΟ ΠΟΡΕΙΑΣ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΦΕΥΓΕΙΣ ΣΤΙΣ 22 ΜΑΙΟΥ.!!!Ο ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΗΣ ΙΑΤΡΟΣ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΕΔΩ Κ 3.5 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΝΑ ΚΑΘΗΣΟΥΜΕ Κ ΟΙ 2 ΜΑΖΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ.ΣΤΟ ΕΝΤΩΜΕΤΑΞΥ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΦΥΓΕΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙΣ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΠΑΡΑΜΟΝΗΣ.ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΑΣΧΕΤΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΡΑΜΕΙΝΩ ΜΕΧΡΙ Κ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ!!!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΙΣΧΥΕΙ Κ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΙΑΤΡΟΙ ΦΥΓΑΝΕ ΣΤΟΥΣ 3.5 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΠΑΡΑΜΕΘΟΡΙΟ Κ ΑΛΛΟΙ ΠΑΡΑΜΕΝΟΥΝ?
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπομονη <_< Λοιπον δεν εξαρταται απο την αλλη μοναδα (να στειλουν σημα) αλλα απο τι μοναδα πας. Αν πηγαινεις σε ΚΕΝ/ΤΕΝ ή σε μοναδα προκαλυψεως οποιουδηποτε σωματος πρεπει να φυγεις απο την μοναδα σου 1 μαιου δηλαδη ουτε καν στους 3.5 μηνες. Αν πηγαινεις οπουδηποτε αλλου φευγεις 22-23 μαιου δηλαδη 4 μηνες αφοτου ηρθες παραμεθωριο και ενα μηνα προτου πρεπει να παρουσιαστεις στην νεα σου μοναδα. Πολυ απλα αυτο το μηνα εισαι ΣΕ ΑΠΟΣΠΑΣΗ στην νεα σου μοναδα και οταν κλεισεις τον μηνα μεταφερεται η καρτελα σου στη νεα μοναδα. Για αυτο σου ειπαν 22 ιουνιου, ουσιαστικα εννοουν την μονιμη μεταθεση πρωτα εισαι σε αποσπαση. Σε καταλαβαινω γιατι εμενα ηρθαν 2 ιατροι και ειμαστε 3 σε μια μικρη μοναδα 100 ατομων!Ομως δεν μπορω να φυγω γιατι πολου απλα δεν παω σε καποιο ΚΕΝ οποτε δεν μπορει να με διωξει ο δοικας. Το εψαξα και με ΓΕΣ και ετσι ειναι. Υπομονη υπομονη υπομονη :P Παντως; τσιμπα και τις αλλες 2 ΕΤΑΠ που μας αναλογουν εφοσον κλεινουμε τον 4 μηνα στην παραμεθωριο..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ .ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑΝΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΣ?Κ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΥΘΗΝΘΗΚΕΣ?ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΑΝ ΝΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ.ΧΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ 1 ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΩ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΑΔΑ Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΑΝΕ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΓΕΣ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΛΗΡΩΣΩ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ ΠΛΙΝ 1 ΜΗΝΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΦΥΓΩ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ.Ο ΔΙΚΑΣ ΕΜΑΘΑ ΕΙΠΕ ΣΤΟ ΝΕΟ ΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΗ ΙΟΥΝΙΟΥ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ,ΣΚΙΝΑΚΙΑ ΚΤΛ Κ Ο ΔΙΚΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΩΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ.!ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΛΟΙ Κ 22 ΜΑΙΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΠΟΛΥ Π9ΙΘΑΝΟΝ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΟΥΝ.ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ 26-27 ΜΑΙΟΥ!PLEASE HELP!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ .ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΠΑΝΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΕΣ?Κ ΠΟΥ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΕΥΘΗΝΘΗΚΕΣ?ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΜΟΥ ΑΝ ΝΠΟΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΠΑΝΕ ΝΑ ΜΕ ΤΡΕΛΑΝΟΥΝ.ΧΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟ 1 ΓΡΑΦΕΙΟ ΟΤΙ ΘΑ ΦΥΓΩ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ ΑΠΟ ΤΗ ΜΟΝΑΔΑ Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΑΘΑΝΕ ΚΑΤΟΠΙΝ ΤΗΛΕΦΩΝΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΓΕΣ.ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΛΗΡΩΣΩ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟ ΠΛΙΝ 1 ΜΗΝΑ.ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΦΥΓΩ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ.Ο ΔΙΚΑΣ ΕΜΑΘΑ ΕΙΠΕ ΣΤΟ ΝΕΟ ΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΗ ΙΟΥΝΙΟΥ.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΛΙΓΟ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΕΒΡΟ,ΣΚΙΝΑΚΙΑ ΚΤΛ Κ Ο ΔΙΚΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥ Κ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΩΣΕΙ ΕΜΕΝΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΑΘΑ.!ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΟΥΝ ΟΛΟΙ Κ 22 ΜΑΙΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΦΥΓΩ ΠΟΛΥ Π9ΙΘΑΝΟΝ ΔΕ ΘΑ ΜΕ ΑΦΗΣΟΥΝ.ΟΙ ΑΣΚΗΣΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ 26-27 ΜΑΙΟΥ!PLEASE HELP!!

ελα σορρυ που καθυστερησα λιγο αλλα εμπλεξα..λοιπον οσον αφορα το ΓΕΣ παιρνεις και ζητας το γραφειο των μεταθεσεων .Για καλυτερη δουλεια βαλε να παρει ενας απο τους γονιους σου πιο ευκολα θα γινει η δουλεια. Το τηλεφωνο ΓΕΣ το βρισκεις φανταζομαι αν οχι κοιταξε www.army.gr και ζητα το γραφειο μεταθεσεων. Τωρα για τα υπολοιπα αν εχεις καλες σχεσεις με το 1ο ζητα να δεις το χαρτι της μεταθεσεως σου. Το σημα πανω γραφει ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΕΙΣ στην αλλη μοναδα και απο κατω γραφει οτι το φυλλο πορειας πρεπει να στο δωσουν ενα μηνα πριν. Πχ αν πρεπει να πας στην νεα μοναδα 26 ιουνιου οπως λες το χαρτι πρεπει να στο δωσουν 26/5. Το μονο προβλημα ειναι οτι επειδη εκεινο το κενο μηνα εισαι σε αποσπαση στην νεα σου μοναδα μπορει ο δοικας σου να σε κραταει οσο θελει μεχρι τοτε πραγμα ομως που συνηθως δεν γινεται γιατι υπαρχουν αναγκες και στην νεα σου μοναδα. Αν τα βρεις σκουρα παρε το 1ο της νεας σου μοναδας και δες τι μπορεις να κανεις απο εκει. Παρε το κεπυκ σου και ζητα να σε συνδεσει αυτο στο 1ο της νεας σου μοναδας..Καλη υπομονη!Η εβρολυση ειναι κοντα.

Οσον αφορα που τα βρηκα ολα αυτα μου εδειξαν το γενικο σημα μεταθεσεων στο 1ο και λεει ξεκαθαρα ποιοι φευγουν 1η μαιου και ποιοι οχι. Και εμενα ολοι οι φιλοι μου φυγανε αλλα πανε σε ΚΕΝ.

Τροποποιήθηκε από Dr.Fuck
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά φυλάτε άδειες.

όταν ήμουν στη Ρόδο κατέβασα 20 μέρες άδεια γιατί δεν είχα πάρει καθόλου κι είχα καβατζώσει και τιμητικές οπότε δε μπορούσαν να τις αρνηθούν!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

παιδιά φυλάτε άδειες.

όταν ήμουν στη Ρόδο κατέβασα 20 μέρες άδεια γιατί δεν είχα πάρει καθόλου κι είχα καβατζώσει και τιμητικές οπότε δε μπορούσαν να τις αρνηθούν!

Εγω παλι θα ελεγα να χτυπησετε ολες τις αδειες στην παραμεθωριο ειδικα αν παιζει κανα δοντακι για καλη μεταθεση. Στην παραμεθωριο δεν δινουν καθολου τιμητικες παρα μονο τις ΕΤΑΠ 2 το μηνα και αυτο μετα τον 2ο μηνα. Εκτος αν καποιος εχει καλο δοικα και καθαριζει με αλλους τροπους. Στην δευτερη μεταθεση ολες σχεδον οι αδειες ειναι αγραφες οποτε οτι μερες μεινουν μαζευονται συνηηθως για αδεια απολυσεως που δεν δινεται παντα ολοκληρη πχ 20 μερες αλλα σπαστα για να υπαρχει και ιατρος για τις υπηρεσιες κλπ. Και μην ξεχνατε την αναρρωτικη 18 μερουλες τσαμπε διακοπες. Αντε γενναιοι μου υπομονη!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΣΤΟ ΓΕΣ Κ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΥΓΩ 22 ΜΑΙΟΥ.ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΑ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΤΗΛ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΟΥΝΕ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΟΙ ΜΟΝΑΔΕΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΣΤΟ ΓΕΣ.ΥΣΤΕΡΑ ΑΠΟ ΕΠΙΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΤΟ 1 ΓΡΑΦΕΙΟ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝΕ ΣΤΟ ΓΕΣ ΑΡΝΗΘΗΚΑΝΕ,Κ ΜΟΥ ΛΕΝΕ 22 ΙΟΥΝΙΟΥ ΘΑ ΦΥΓΕΙΣ.ΤΗΝ ΔΙΑΤΑΓΗ ΤΗΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΓΡΑΦΕΙ ΤΕΡΜΑ ΚΑΤΩ 22-6.ΠΙΟ ΠΑΝΩ ΓΡΑΦΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Η ΕΝΤΟΛΗ ΝΑ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΙ 1 ΜΗΝΑ ΠΡΙΝ Κ ΝΑ ΦΥΓΩ 22-5.ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ ΣΤΟ 1 ΓΡΑΦΕΙΟ Κ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ.ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΦΟΥ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ 6 ΜΗΝΕΣ.ΤΟΥΣ ΕΞΗΓΩ ΟΤΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΣΤΡΑΤΟ Κ ΟΧΙ ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΑ ΤΗΣ ΠΑΡΑΜΕΘΩΡΙΟΥ ΑΛΛΑ Κ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΝ Κ ΤΟ ΑΜΦΙΣΒΗΤΟΥΝ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ..ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΗΣΩ ΣΤΗΝ ΤΑΞΙΑΡΧΙΑ Η ΠΑΛΙ ΣΤΟ ΓΕΣ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΩΣΤΟ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΠΧ ΜΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ ΑΝΑΦΟΡΑ ΘΑ ΒΟΗΘΟΥΣΕ?ΜΕ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΕΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΑΚΥΡΩΘΕΙ Η ΜΕΤΑΘΕΣΗ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΤΩ ΕΓΚΑΙΡΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ Κ ΜΕ ΣΤΕΙΛΟΥΝΕ ΑΛΛΟΥ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ? emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 1 month later...

Καλασπερα παιδια,ηθελα πληροφοριες για την θητεια του ιατρου στο ναυτικο,

αν αξιζει να παει κανεις,αν ειναι καλυτερα απο το πεζικο,πως περνας,

αν υπαρχει δυνατοτητα αναγνωρισης μερους της θητειας σαν χρονος ειδικοτητας {κατι διαβασα για τα υποβρυχια} π.χ σε καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο και αν αξιζει να πας εφεδρος.

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος,καθε πληροφορια θα ειναι πολυτιμη.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οτι και αν σου πουν για δυνατότητα αναγνώρισης ως χρλονος ειδικότητας είναι ψέμα. Τα λένε έτσι οι επίατροι και οι αρχίατροι για να σε πιάσουν στο φιλότιμο να κάνεις περισσότερα. Έφεδρος πρέπει να αποφύγεις να πας παση θυσεία γιατί αν σε πάρουν θα μεταταχθείς απο το υγειονομικό και θα σε κάνουν έφεδρο πεζικάριο, πυροβολικάριο κλπ. επειδή ο στρατός έχει απο τη ΣΣΑΣ όσους αξιωματικούς γιατρούς χρειάζεται και στο υγειονομικό πέρνει έφεδρους μόνο φαρμακοποιούς. Οπότε τη πατάς άσχημα.... Για το ναυτικό δε γνωρλιζω να ισχύει κάτι ιδιαίτερο πέραν του οτι υπηρετείς κατα πάσα πιθανότητα Αθήνα.

Καλασπερα παιδια,ηθελα πληροφοριες για την θητεια του ιατρου στο ναυτικο,

αν αξιζει να παει κανεις,αν ειναι καλυτερα απο το πεζικο,πως περνας,

αν υπαρχει δυνατοτητα αναγνωρισης μερους της θητειας σαν χρονος ειδικοτητας {κατι διαβασα για τα υποβρυχια} π.χ σε καποιο στρατιωτικο νοσοκομειο και αν αξιζει να πας εφεδρος.

Ελπιζω να μην γινομαι κουραστικος,καθε πληροφορια θα ειναι πολυτιμη.

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • 2 weeks later...
Έφεδρος πρέπει να αποφύγεις να πας παση θυσεία γιατί αν σε πάρουν θα μεταταχθείς απο το υγειονομικό και θα σε κάνουν έφεδρο πεζικάριο, πυροβολικάριο κλπ. επειδή ο στρατός έχει απο τη ΣΣΑΣ όσους αξιωματικούς γιατρούς χρειάζεται και στο υγειονομικό πέρνει έφεδρους μόνο φαρμακοποιούς. Οπότε τη πατάς άσχημα....

Οχι ρε φίλε... ποιος τα λέει αυτά τα πράγματα; Τα στρατόπεδα στην Ελλάδα είναι πάρα πολλά για να καλυφθούν πλήρως. Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν γιατρό (με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος) που να τον μετέταξαν. Αυτό που λες δεν παίζει...

Μετά λές του παιδιού να αποφύγει να πάει έφεδρος... Αν πάει σαν δόκιμος δεν θα έχει την ειδικότητα του γιατρού. Οπότε θα χάσει μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνει πρακτική στο αντικείμενο του.

Το υγειονομικό παίρνει έφεδρους μόνο φαρμακοποιούς; Καμία σχέση. Αρβύλα νούμερο 48! Σταματάω εδώ προς ένδειξη διαμαρτυρίας. emhelp

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οχι ρε φίλε... ποιος τα λέει αυτά τα πράγματα; Τα στρατόπεδα στην Ελλάδα είναι πάρα πολλά για να καλυφθούν πλήρως. Εγώ δεν γνωρίζω κανέναν γιατρό (με άδεια ασκήσεως επαγγέλματος) που να τον μετέταξαν. Αυτό που λες δεν παίζει...

Μετά λές του παιδιού να αποφύγει να πάει έφεδρος... Αν πάει σαν δόκιμος δεν θα έχει την ειδικότητα του γιατρού. Οπότε θα χάσει μια πολύ καλή ευκαιρία να κάνει πρακτική στο αντικείμενο του.

Το υγειονομικό παίρνει έφεδρους μόνο φαρμακοποιούς; Καμία σχέση. Αρβύλα νούμερο 48! Σταματάω εδώ προς ένδειξη διαμαρτυρίας. emhelp

1)Οντως κανενας ιατρος δεν γινεται μεταταξη σε αλλο σωμα. Και αδεια να μην εχει συνηθως γινεται ν/τ και οχι μεταταξη.

2)Κανενας υγειονομικαριος δεν γινεται εφεδρος χωρις μεταταξη. Υγειονομικαριος τονιζω. Δεν παιρνουν κανεναν εφεδρο του υγειονομικου παρα μονο αν υπαρχει τρελο δοντι. Για το λογο αυτο παλευουν παρα πολλοι για ελαχιστες θεσεις και ολες τις αλλες τις καλυπτουν μεν απο τρο υγειονομικο αλλα με μεταταξη. Αυτο γινεται σε ατομα που εχουν παραιατρικο επαγγελμα που την πατανε γιατι απ το κευγ καταληγουν ή σε αλλο σωμα με μεταταξη ή ΔΕΑ. Οχι βεβαια η πλειοηφια αλλα οι λιγοι ¨¨τυχεροι ατυχο騨

3)Ιατροι και ΔΕΑ ειναι απειροελαχιστοι και ειναι με τρελο δοντι

4)Αν δεν εχεις τρελο τρελο δοντι απολαυσε την ΙΑΕ σου και κατσε στην ησυχια σου. Για αυτους με παραιατρικα μακρυα απο ΔΕΑ εκτος αν χρειαζονται χρηματα ή μορια. Οπου και να σαι υγειονομικαριος περνας καλα

4 μηνακια ακομα :P εβρολυθηκα ψαρουκλες τα μαλλια μου κανω μπουκλες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντησε σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.