Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΟΠΟΥ ΘΕΣΗ ΜΕ ΘΕΣΗ ΑΝΑΜΟΝΗ ΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΑ 1-2 ΜΗΝΕΣ (ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΘΕΣΕΙΣ) ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΟΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΝΑ ΜΕΣΟΛΑΒΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ (ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΛΗΡΕΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΣ, Π.Χ. ΕΝΔΟΚΡΙΝΟΛΟΓΙΑ), ΤΟ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΟΥΝ ΟΙ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΝΕΕΣ ΛΙΣΤΕΣ ΑΝΑ ΠΑΛΑΙΟΤΗΤΑ ΜΕ ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ ΤΗΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ, Π.Χ. ΟΛΟΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΓΙΑ ΣΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΤΗς ΕΛΛΑΔΑΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΝΙΑΙΑ ΛΙΣΤΑ ΑΝΑ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑΣ, ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑ Κ.Ο.Κ. ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΔΙΚΑΙΟ.

Το σκέφτηκες πολύ για να το γράψεις αυτό? Δεν ήξερα ότι ο άλλος που δήλωσε στην κωλοπετινίτσα πρέπει ξαφνικά να σου παραχωρήσει τη θέση του μπας και προλάβεις να μπεις και συ με την λίστα επειδή ξαφνικά μπαίνουν εξετάσεις. Αν θες ξεκίνα από τα μαθήματα του πρώτου έτους και στρώσου στο διάβασμα, αν θες άρχισε να μαθαίνεις ξένη γλώσσα ή παραπονέσου στο υπουργείο για την αδικία του προσχεδίου. Αυτό που προτείνεις είναι ουτοπικό και συμφεροντολογικό

Όχοι δεν το σκέφτηκα πολύ..δεν είπα να μου παραχωρήσει καμία θέση...εξάλλου αυτός στην κωλοπετεινίτσα μπορεί πλέον να διεκδικήσει θέση σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο..αυτό γιατί δε το λες? μάλλον εσύ σκέφτεσαι biased....ούτε είπα να μην προχωρήσει το νομοσχέδιο..απλά μου φαίνεται πιο δίκαιο μέτρο..τώρα αν δεν σε πειράζει να μην κάνουμε προσωπική αντιπεράθεση μπορείς με λογικά επιχειρήματα να μου αποδείξεις ότι έχω άδικο και ότι δεν θα ήταν πιο δίκαια η κατανομή έτσι? δηλ μια λίστα για όλες τις θέσεις που ανοίγουν σε ένα εξάμηνο???/

Φυσικά ούτε εγώ επιζητώ προσωπική αντιπαράθεση με κανέναν και συγγνώμη αν ήμουν εριστικός συνάδελφε. Το επιχείρημά μου είναι ότι μέχρι τώρα σε κάθε λίστα ισχύει το κριτήριο της προτεραιότητας. Αν ισχύσει αυτό που λες θα πρέπει να αναδιαμορφωθούν οι λίστες σε όλες τις ειδικότητες σε όλη τη χώρα. Αυτό θα φέρει πολύ πίσω τους διορισμούς οι οποίοι ήδη έχουν καθυστερήσει πάρα πολύ με ζητήμτατα όπως η κατάργηση των προσωποπαγών θέσεων. Επίσης το θεωρώ τελείως άδικο για όσους δήλωσαν σε χειρότερα νοσοκομεία (από άποψη απόστασης στο σπίτι τους, ποιότητα εκπαίδευσης κτλ) απλά και μόνο για να διοριστούν λίγο νωρίτερα ή διότι πιο παλιοί συνάδελφοι βρίσκονταν μπροστά τους στα μεγάλα και καλύτερα νοσοκομεία

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Καλά πόσο άλλο πια να ευνοηθούν οι παλιοί που προέρχονται από τις λίστες των αναμονών;

Υποτίθεται ότι μιλάμε για μετάβαση που έχει σαν πρόθεση όχι να προσθέσει νέες θέσεις προερχόμενες από τις εξετάσεις,

αλλά μοιράζει τις υπάρχουσες ανάμεσα στα δύο συστήματα με μεταβατικές διατάξεις ώστε να μην πάνε χαμένα τα όποια χρόνια της αναμονής

και μάλιστα τείνει μελλοντικά να μειώσει δραματικά τις θέσεις των ειδικευομένων.

Οι μόνοι που θα είναι εξασφαλισμένοι είναι οι νυν εγγεραμμένοι στις λίστες των αναμονών,

με μόνο τίμημα (αφού πλέον αλλάζει το σύστημα) να καθυστερήσουν περισσότερο στην αναμονή.

Η πρόβλεψη για μετάβαση όμως, έτσι όπως παρατίθεται,

ευνοεί ξεκάθαρα τους παλιούς γιατί τους επιτρέπει να δώσουν ΚΑΙ εξετάσεις με έξτρα μοριοδότηση

με 1 μόριο για κάθε εξάμηνο αποδεδειγμένης αναμονής

ΚΑΙ συμμετοχή στις εξετάσεις με πριμοδότηση το άθροισμα του χρόνου της αναμονής στις δύο φάσεις και τον χρόνο υπηρεσίας

(σε βάρος των νέων που δε θα έχουν μοριοδότηση),

ΧΩΡΙΣ οι παλιοί να χάνουν τη δυνατότητα να ζητήσουν τη διαγραφή τους και να εγγραφούν σε άλλη λίστα ενός Ε.Κ της ίδιας ή άλλης

ειδικότητας, αν το κρίνουν σκόπιμο αναλόγως των περιστάσεων.

Ακόμα και αν οι παλιοί δώσουν και δεν επιλεγούν στο διαγωνισμό των προκηρυχθεισών θέσεων,

ΔΕΝ χάνουν τη θέση τους στη λίστα, απλά θα καθυστερήσουν παραπάνω στην αναμονή.

Από το να μην έχουν στον ήλιο μοίρα καλύτερα, συγκριτικά με τους νέους που μια ζωή θα δίνουν εξετάσεις και δε θα ξέρουν αν ποτέ επιλεγούν...

Και με το δεδομένο ότι μελλοντικά οι θέσεις που προκηρύσσονται θα φθίνουν συνεχώς,

το γεγονός ότι στην αρχή θα προκρίνονται οι αναμένοντες στις λίστες (εναλλάξ με τις εξετάσεις αρχικά 1:1 τουλάχιστον, μετά 1:2 κοκ)

αυτό αναλογικά πάντα δίνει στις λίστες μια ευνοϊκότερη μεταχείριση.

Οι πλέον αδικημένοι είναι οι νέοι, εφ' όσον δε θα υπάρχει πλέον γι' αυτούς παράλληλο σύστημα λίστας-εξετάσεων.

Και τελικά πότε θα κλειδώσουν οι λίστες;

Άμεσα ή μετά από τουλάχιστον ένα χρόνο, οπότε και θα εφαρμοστεί το μεταβατικό στάδιο του νέου συστήματος;

Και μέχρι τότε στο μεσοδιάστημα οι νέοι πτυχιούχοι ούτε θα δίνουν εξετάσεις αλλά ούτε και σε αναμονή θα μπαίνουν;...

Και τέλος οι εξετάσεις θα είναι ...με τράπεζα ερωτήσεων πολλαπλής επιλογής, χωρίς τράπεζα ερωτήσεων αλλά με πολλαπλής επιλογής

ή τέλος με ερωτήσεις ανάπτυξης;

Γιατί ενώ λέει σε διάφορα σημεία για τεχνικό σύστημα διόρθωσης σε ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής,

κάπου πετάει και τον όρο "γραπτό δοκίμιο".

Ελπίζω το τελευταίο να αναφέρεται στο φύλλο απαντήσεων και μόνο (είμαι ψείρας, το λέω).

Αλλά και για να μη ξεγελιόμαστε, το μόνο σίγουρο είναι πως οι ημέτεροι θα περάσουν πρώτοι.

Αν ο άλλος είναι να ξέρει τί θα ρωτήσουν, ελάχιστα τον απασχολεί αν θα σκανάρει τεχνικό μέσο τις απαντήσεις που θα δώσει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος κατάλαβε με ποια λογική μοιράζουνε τις θέσεις της λίστας σε παλιούς και νέους, ας εξηγήσει και στους υπόλοιπους emcensored

Με τη λογική που γράψαμε και παλαιότερα....

Κατά την έναρξη εφαρμογής του Νόμου οι θέσεις που κενώνονται , με έναρξη το τελευταίο εξάμηνο πριν την διοργάνωση των πρώτων πανελλαδικών εξετάσεων, διατίθενται στα δύο συστήματα με την εξής ακολουθία:

Η 1η στη λίστα

Η 2η στις εξετάσεις

Η 3η στη λίστα

Η 4η και 5η στις εξετάσεις

Η 6η στη λίστα

Η 7η, 8η, 9η στις εξετάσεις

Η 10η στη λίστα

Η 11η,12η,13η,14η στις εξετάσεις

Η 15η στη λίστα

Από την 16η θέση και μετά ακολουθείται η ίδια αναλογία 4 θέσεων για εξετάσεις και 1 για τη λίστα.

4. Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του.

5. Οι υποψήφιοι μετά την πρώτη κατάρτιση των πινάκων προτεραιότητας όλων των ΕΚ ή μετά συμπλήρωση των θέσεων ενός Ε.Κ μπορούν να ζητήσουν τη διαγραφή τους και να εγγραφούν σε άλλη λίστα ενός Ε.Κ της ίδιας ή άλλης ειδικότητας.

Εννοούσα ότι θεωρώ άδικο τον τρόπο διάθεσης των θέσεων, αλλά φαίνεται πως σε κάποιους πρέπει να εξηγώ τα αυτονόητα

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος κατάλαβε με ποια λογική μοιράζουνε τις θέσεις της λίστας σε παλιούς και νέους, ας εξηγήσει και στους υπόλοιπους emcensored

4. Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του.

5. Οι υποψήφιοι μετά την πρώτη κατάρτιση των πινάκων προτεραιότητας όλων των ΕΚ ή μετά συμπλήρωση των θέσεων ενός Ε.Κ μπορούν να ζητήσουν τη διαγραφή τους και να εγγραφούν σε άλλη λίστα ενός Ε.Κ της ίδιας ή άλλης ειδικότητας.

Για μισό.

Δηλαδή όταν ένα νοσοκομείο έχει 10 θέσεις ειδικευομένων και 30 στις λίστες αναμονής;

Σταματάμε στο 10, σωστά?

ποιος ξερει???εδω υπαρχει μεγαλο φαουλ.

ωραιο πασχα θα περασουμε....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Όποιος κατάλαβε με ποια λογική μοιράζουνε τις θέσεις της λίστας σε παλιούς και νέους, ας εξηγήσει και στους υπόλοιπους emcensored

Με τη λογική που γράψαμε και παλαιότερα....

Κατά την έναρξη εφαρμογής του Νόμου οι θέσεις που κενώνονται , με έναρξη το τελευταίο εξάμηνο πριν την διοργάνωση των πρώτων πανελλαδικών εξετάσεων, διατίθενται στα δύο συστήματα με την εξής ακολουθία:

Η 1η στη λίστα

Η 2η στις εξετάσεις

Η 3η στη λίστα

Η 4η και 5η στις εξετάσεις

Η 6η στη λίστα

Η 7η, 8η, 9η στις εξετάσεις

Η 10η στη λίστα

Η 11η,12η,13η,14η στις εξετάσεις

Η 15η στη λίστα

Από την 16η θέση και μετά ακολουθείται η ίδια αναλογία 4 θέσεων για εξετάσεις και 1 για τη λίστα.

4. Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του.

5. Οι υποψήφιοι μετά την πρώτη κατάρτιση των πινάκων προτεραιότητας όλων των ΕΚ ή μετά συμπλήρωση των θέσεων ενός Ε.Κ μπορούν να ζητήσουν τη διαγραφή τους και να εγγραφούν σε άλλη λίστα ενός Ε.Κ της ίδιας ή άλλης ειδικότητας.

Για μισό.

Δηλαδή όταν ένα νοσοκομείο έχει 10 θέσεις ειδικευομένων και 30 στις λίστες αναμονής;

Σταματάμε στο 10, σωστά?

Η 1η στη λίστα

Η 2η στις εξετάσεις

Η 3η στη λίστα

Η 4η και 5η στις εξετάσεις

Η 6η στη λίστα

Η 7η, 8η, 9η στις εξετάσεις

Η 10η στη λίστα

Η 11η,12η,13η,14η στις εξετάσεις

Η 15η στη λίστα

Η 16η, 17η, 18η, 19η στις εξετάσεις

Η 20η στη λίστα

Η 21η, 22η, 23η, 24η στις εξετάσεις

Η 25η στη λίστα

Η 26η, 27η, 28η, 29η στις εξετάσεις

Η 30η στη λίστα.

Οπότε μετά τη θέσπιση των εξετάσεων θα διοριστούν στις 30 κενές θέσεις οι 8 πρώτοι στην παλαιά λίστα αναμονής εφόσον κάποιοι από αυτούς δεν λάβουν θέση μετά από επιτυχή συμμετοχή στις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

καλησπερα...αν καταλαβα καλα ο χρονος μεταβασης ειναι ουσιαστικα 6 μηνες ????????????το λεω αφου 6 μηνες πριν τις εξετάσεις θα δεσμεύονται θέσεις....ή δεν έχω καταλάβει καλά????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Υπουργειο χρειαστηκε 10 μηνες για να λυσει το προβλημα που ειχε δημιουργηθει με 4 ειδικοτητες (και στο τελος η ερμηνεια του νομου ηρθε απο τη Νομαρχια Αθηνων).

Πιστευει κανεις πως τον Ιουνη θα ψηφιστει ο νομος και σε ενα χρονο μεσα θα διεξαχθουν εξετασεις?

Μονο ανησυχια προκαλει η προχειροτητα με την οποια αντιμετωπιζονται απο το κρατος χρονια προβληματα της ιατρικης εκπαιδευσης.

Ευχομαι οι οποιες εξετασεις να μην αποτελεσουν αλλη μια ευκαιρια βολεματος ημετερων των υπουργων,βουλευτων και πανεπιστημιακων.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την 16η θέση και μετά ακολουθείται η ίδια αναλογία 4 θέσεων για εξετάσεις και 1 για τη λίστα.

4. Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως σε κάθε Ε.Κ. κάποτε θα διοριστεί και ο τελευταίος που ενεγράφη έγκαιρα στη λίστα πριν αυτή κλειδώσει με το νέο νόμο.

Μετα όλοι όσοι θα διορίζονται, θα προέρχονται από τις εξετάσεις.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κανεις δε ξερει ποιος ειναι ο χρονος μεταβασης..λεει θα δεσμευονται θεσεις 6 μηνες πριν τις εξετασεις..αλλα οχι ποτε ξεκινουν

οι εξετασεις και απο ποιον ακριβως μηνα, ποιου ετους δεσμευονται θεσεις..δηλαδη new , ο χρονος μεταβασης εχει ηδη ξεκινησει αν οι εξετασεις μπουν Νοεμβρη του 2011..και δε το πηραμε χαμπαρι...παρα απο ενα αρθρο στις Κυριακατικες εφημεριδες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το Υπουργειο χρειαστηκε 10 μηνες για να λυσει το προβλημα που ειχε δημιουργηθει με 4 ειδικοτητες (και στο τελος η ερμηνεια του νομου ηρθε απο τη Νομαρχια Αθηνων).

Πιστευει κανεις πως τον Ιουνη θα ψηφιστει ο νομος και σε ενα χρονο μεσα θα διεξαχθουν εξετασεις?

Μονο ανησυχια προκαλει η προχειροτητα με την οποια αντιμετωπιζονται απο το κρατος χρονια προβληματα της ιατρικης εκπαιδευσης.

Ευχομαι οι οποιες εξετασεις να μην αποτελεσουν αλλη μια ευκαιρια βολεματος ημετερων των υπουργων,βουλευτων και πανεπιστημιακων.

Και μόνο το υπογραμμισμένο κείμενο δίνει κάποια απάντηση στο παραπάνω,

Η υπηρεσία του ΥΥΚΑ συνεργάζεται με την αντίστοιχη υπηρεσία του Υπουργείου Παιδείας. Ως υποδομή και λογισμικό των εξετάσεων ζητείται η συνδρομή του . Επί αδυναμίας ανάληψης των εξετάσεων από το Υπουργείο Παιδείας δημιουργείται όμοιο σύστημα υποδομών , λογισμικού και ασφάλειας από το ΥΥΚΑ και αναλαμβάνεται η διοργάνωση από την υπηρεσία οργάνωσης Πανελλαδικών Εξετάσεων.
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του.

Εγώ γιατί καταλαβαίνω ότι για 10 θέσεις ειδικευομένων με 40 στις λίστες αναμονής οι λίστες παύουν μετά τον διορισμό του 10ου?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

"6.Δικαίωμα συμμετοχής στις πανελλαδικές εξετάσεις έχουν οι κάτοχοι άδειας άσκησης ιατρικού επαγγέλματος στην Ελλάδα."

Δεν αναφέρεται κάπου (σε όλο το προσχέδιο) η διεξαγωγή εξετάσεων για την άδεια άσκησης ιατρικού επαγγέλματος.Να υποθέσω,λοιπόν,ότι στα σχέδια του Υπουργείου είναι να εξακολουθεί να δίνεται η άδεια με την απόκτηση του πτυχίου,όπως ισχύει και σήμερα,έτσι;Δεν υπάρχει πλέον το σενάριο των διπλών εξετάσεων(για απόκτηση άδειας και εισαγωγή στην ειδικότητα),που συζητιόταν σε προηγούμενο topic..ή κάνω λάθος;

Σε άλλο topic κάποιοι επέμεναν να μπουν εξετάσεις για την άδεια, κάτι που ναι μεν γίνεται αλλά δε βοηθάει και πολύ.

Απ'όσο θυμάμαι είχε ξεκινήσει η συγκεκριμένη φημολογία,όταν σε δηλώσεις του Υπουργού Υγείας λίγο πριν τα Χριστούγεννα αναφερόταν "η ανάγκη αποδέσμευσης του πτυχίου Ιατρικής από την άδεια άσκησης επαγγέλματος και την έναρξη ειδικότητας".

Αφού δεν τίθεται πλέον τέτοιο θέμα..ok.

Σ'ευχαριστώ για την απάντησή σου!Πραγματικά,την ήθελα την επιβεβαίωση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την 16η θέση και μετά ακολουθείται η ίδια αναλογία 4 θέσεων για εξετάσεις και 1 για τη λίστα.

4. Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως σε κάθε Ε.Κ. κάποτε θα διοριστεί και ο τελευταίος που ενεγράφη έγκαιρα στη λίστα πριν αυτή κλειδώσει με το νέο νόμο.

Μετα όλοι όσοι θα διορίζονται, θα προέρχονται από τις εξετάσεις.

Ο τελευταιος της λιστας που θα διοριστει με αυτο το νομοσχεδιο θα ειναι το 2100! Θα ασκησει ποτε την ειδικοτητα του αραγε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι φοιτήτρια ακόμη στο 3ο έτος.Διαφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με αυτό το δημιούργημα γιατί 1ον θίγει όλους όσους περίμεναν τόσα χρόνια στην αναμονή και ξαφνικά τους λένε να ξαναρχίσουν διάβασμα ή να περιμένουν ακόμη πιο πολύ από τον αναμενόμενο χρόνο αναμονής, 2ον όσοι δηλώνουν τώρα ειδικότητα μπαίνουν σε μια λίστα που τελικά είναι πιθανό να μην ισχύσει γιατί θα αναγκαστούν να δώσουν εξετάσεις, 3ον όταν εγώ θα τελειώσω θα δίνω εξετάσεις για πολύ λιγότερες θέσεις με αμφίβολο αποτέλεσμα και φυσικά θα είμαι αναγκασμένη να με τρέφουν οι γονείς μου για άλλα 2-3 χρόνια μέχρι να περάσω τις εξετάσεις. Τουλάχιστον παλιότερα ήξερες οτι είχες χ χρόνια αναμονής αλλά μπορούσες να δουλεύεις!Τώρα δυστυχώς ούτε θα δουλεύεις, και θα μπεις στο τρυπάκι του φροντιστηρίου!

Δεν θέλει πολύ μυαλό για να καταλάβει κάποιος ότι: ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΚΑΤΙ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΗ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΖΗΤΗΣΗ ΕΧΕΙ ΑΥΞΗΜΕΝΗ ΤΙΜΗ. Αν δεν αλλάξει μια από τις 2 μεταβλητές δεν έχεις αποτέλεσμα, απλά κοροϊδεύεις τον κόσμο. Δεν μειώνεται έτσι η αναμονή και δεν θα μπουν μόνο αυτοί που αξίζουν!Αυτά είναι παραμύθια!

Καλή μας μετανάστευση και καλό μας Πάσχα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

υπάρχουν πολλά ερωτήματα που είναι φλου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Από την 16η θέση και μετά ακολουθείται η ίδια αναλογία 4 θέσεων για εξετάσεις και 1 για τη λίστα.

4. Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του.

Αυτό που καταλαβαίνω είναι πως σε κάθε Ε.Κ. κάποτε θα διοριστεί και ο τελευταίος που ενεγράφη έγκαιρα στη λίστα πριν αυτή κλειδώσει με το νέο νόμο.

Μετα όλοι όσοι θα διορίζονται, θα προέρχονται από τις εξετάσεις.

Ο τελευταιος της λιστας που θα διοριστει με αυτο το νομοσχεδιο θα ειναι το 2100! Θα ασκησει ποτε την ειδικοτητα του αραγε?

Δεν τους ενδιαφέρει αυτό.

Το μόνο που θέλουν είναι να κόψουν θέσεις ειδικευομένων και να πουν ότι βελτιώσαμε τα οικονομικά και την ποιότητα της υγείας των πολιτών.

Δίνουν πρώτα κέρδος 20% στο φαρμακοποιό και πάνε μετά να βγάλουν από τη μύγα ξύγκι στην πλάτη των ανειδίκευτων γιατρών.

Σού λένε να πας να γίνεις φούρναρης ή ό,τι άσχετο, δε σε θέλουμε και δε μας νοιάζει...

Και γιατί να διαβάσω για τις ελληνικές εξετάσεις και όχι για usmle, Γαλλία ή όπου αλλού;

Μήπως οι τρεις κι εξήντα τους θα μας γεμίζουν την τσέπη;

Καλή μας μετανάστευση λοιπόν, το σκ@τό τους δε θα το φάμε για 20-30 χρόνια.

Να ψοφήσουν μόνοι τους να χρεωκοπήσουν.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απλα μαθηματικα δεν διδασκομαστασταν στη σχολη?

πρωτον αφου ο αριθμος αυτων που ειναι σε αναμονη ειναι σταθερος και η θεσεις για ειδικοτητα ειναι επισης σταθερος αριθμος απο που πηγαζει οτι θα παψουν να υπαρχουν λιστες αναμονης?μηπως απλα θα αλλαξει η κατανομη και αντι για 20η θα ειμαι αντε 17η στη νεα λιστα?

δευτερον αφου εγω θα διαβασω για να περασω στην ειδικοτητα και αφου ο διπλανος μου θα διαβασει για να περασει στην ειδικοτητα και αφου και οι δυο κατα μεσο ορο βγαλαμε τη σχολη με 7.5 (να΄ναι καλα τα μαθηματα επιλογης με τα 10αρια της πλακας, τα γλυψιματα στις παραταξεις και οι καταληψεις για να εχουμε χρονο για διαβασμα) πως ειμαι σιγουρη οτι θα περασω εγω και οχι αυτος?

τριτον αφου στη σχολη 6 χρονια βασιλευε το βυσμα, η λαμογια και η διαβλητοτητα σε γραπτες και προφορικες εξετασεις εμενα ποιος θα μου διασφαλισει την αδιαβλητοτητα των εξετασεων για ειδικοτητα? πχ για τις περσινες εξετασεις γναθοχειρουργικης ηδη εχουν κατατεθει καταγγελιες και ετοιμαζονται μηνυσεις

τεταρτον πως μπορει καποιος φασιστικα να μου απαγορευσει να κανω ειδικοτητα βαζοντας οριο στις φορες που μπορω να δωσω εξετασεις?

πεμπτον γιατι θεωρειτε ως λυση τις εξετασεις αντι το ανοιγμα θεσεων εφοσον ολοι αναγνωριζουν οτι το ΕΣΥ λειτουργει με οριακο αριθμο γιατρων? ας καλυφθουν οι αναγκες κ μετα ξανασυζηταμε. αν εχω μια μολυνση στο ποδι δινω αντιβιωση, δεν λεω να κοψω το ποδι! φαντασου να μπορουσα να κρατησω το ποδι αντι να αφηνα τον ασθενη αναπηρο. τουλαχιστον με τις εξετασεις το ψευτικο ποδι θα ειναι απο καλα υλικα...διαβασμενα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

(Για τους εκ Θεσσαλονίκης)

Άκουσα οτι ο Πλάτων άλλαξε τη κάρτα του και πλέον κάνει φροντιστήρια και για τις εξετάσεις ειδικότητας!

Το ΠΑΣΟΚ καταπολεμά με σθένος τη παραπαιδεία...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο το www.ygeianet.gr

Όλα τα ΄χαμε μας προέκυψε και το προσχέδιο νόμου για την ιατρική εκπαίδευση (κλικ εδώ) που εκπόνησαν καμιά 20αριά σοφοί και αντί να το συζητήσουν με τους ιατρικούς συλλόγους, την ΟΕΝΓΕ και τους άλλους ιατρικούς φορείς μας το γνωστοποίησαν μέσω του συγκροτήματος Λαμπράκη!

Αναμφίβολα πρόκειται για αθλιότητα να βλέπουμε πρώτα στο «ΒΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΡΙΑΚΗΣ» το σχέδιο νόμου χωρίς αυτό να έχει φτάσει στους θεσμικούς εκπροσώπους, η αθλιότητα όμως εξηγείται εύκολα και μόνο αν διαβάσει κανείς τα ονόματα των συντακτών του.

Εκείνος βέβαια που είναι ο πλέον προκλητικός είναι ο Β. Λαοπόδης, ο οποίος κατάφερε μέσω διαφόρων συμπράξεων και μεθοδεύσεων να βρεθεί για πολλοστή φορά εκπρόσωπος της ΟΕΝΓΕ στο ΚΕΣΥ πριν γίνει η αλλαγή στην ηγεσία της Ομοσπονδίας και συνεχίζει να παραμένει γατζωμένος σαν στρείδι στο προσοδοφόρο αυτό πόστο, χωρίς ποτέ να ενημερώνει την ΟΕΝΓΕ για όσα διαμείβονται στις συναθροίσεις του ΚΕΣΥ.

Ηδη η Εκτελεστική Γραμματεία έχει αποφασίσει ν΄ αποτελέσει θέμα συζήτησης στο επόμενο Γενικό Συμβούλιο το ζήτημα της εκπαίδευσης και η σχετική στάση του Β. Λαοπόδη.

Δημήτρης Βαρνάβας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μπαχαλο η κατασταση.εγω δεν καταλαβα.....δηλαδη εγω που εχω τελειωσει ενα χρονο χειρουργικη (και ενταξει και το αγροτικο), και ειμαι σε αναμονη για ουρολογια που συμφωνα με το παλιο συστημα ως τωρα μου εχουν πει θα μπω το πολυ το φεβρουαριο που θα μας ερθει........θα δωσω εξετασεις????κατ τι?στα 4 χρονια ουρολογιας που πρεπει να κανω θα μου πουν κανε αλλο ενα χειρουργικης?????????/δεν καταλαβαινω.οποιος θελει ,μπορει και εχει καταλαβει ασ δωσει τα φωτα του.ευχαριστω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ψυχραιμία, καλά μου παιδιά!

Ο Λοβέρδος, μεταξύ Γουμένισας και Κιλκίς και αφού είχε δεχθεί τη φώτιση των Αγίων Αναργύρων,

ανακάλυψε ποιοί τον "πολεμούν από μέσα" και εξέδωσε την εξής ανακοίνωση:

Τη νομοθετική πρωτοβουλία να συντάσσει σχέδια ή προσχέδια νόμου την έχει μόνο η κυβέρνηση. Το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας (ΚΕΣΥ) είναι από το νόμο υποχρεωμένο να συμβουλεύει την κυβέρνηση. Εάν το προϊόν της συμβουλής του ΚΕΣΥ, η κυβέρνηση θα το αξιοποιήσει ή όχι, είναι εκ του συντάγματος δική της αρμοδιότητα.

Συνεπώς :

α) Ο χαρακτηρισμός, εκ μέρους του ΚΕΣΥ της γνώμης του ως σχεδίου νόμου, είναι απολύτως ατυχής.

β) Την περασμένη εβδομάδα ο υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε συνάντηση που είχε με τους προέδρους των ιατρικών σχολών, τους έθεσε το ερώτημα - στο πλαίσιο μιας προκαταρκτικής γενικής συζήτησης - πως αξιολογούν την εκδοχή η ειδικότητα να αποκτάται μέσα στο πλαίσιο των βασικών σπουδών. Το ερώτημα αυτό ο υπουργός θα το απευθύνει και στο ΚΕΣΥ. Και αυτό, διότι το θέμα της ένταξης των γιατρών στις ειδικότητες πρέπει κάποια στιγμή να αντιμετωπιστεί για να

πάψει ο χρόνος αναμονής να είναι από 4 έως 11 χρόνια.

Δυστυχώς και για αυτή την αθλιότητα του σύγχρονου κράτους, το βάρος της εξάλειψης της πέφτει στις πλάτες της κυβέρνησης.

Πάντως, στην ημερήσια διάταξη των επόμενων μηνών δεν προβλέπεται η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης να προχωρήσει στην έναρξη διαλόγου επ' αυτού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τη νομοθετική πρωτοβουλία να συντάσσει σχέδια ή προσχέδια νόμου την έχει μόνο η κυβέρνηση. Το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας (ΚΕΣΥ) είναι από το νόμο υποχρεωμένο να συμβουλεύει την κυβέρνηση. Εάν το προϊόν της συμβουλής του ΚΕΣΥ, η κυβέρνηση θα το αξιοποιήσει ή όχι, είναι εκ του συντάγματος δική της αρμοδιότητα.

http://www.tovima.gr/society/article/?aid=396208
Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έδωσαν εξετάσεις και κόπηκαν οι κυβερνώντες μας (καμάρια μου!).

Τώρα ανοίγει ο δρόμος της μετανάστευσης για αυτούς.

Φύγετε λαμόγια όσο είναι καιρός. Μετά μόνο με ελικόπτερα.

Κάποιες παρατηρήσεις:

1) Γιατί είναι τόσο απροσδιόριστο το πότε θα εφαρμοστεί, με ποια διαδικασία κτλ; Σε άλλα σημεία είναι πολύ εξειδικευμένο, αλλά είναι εμφανώς ακαθόριστο το θέμα της "πλήρωσης των θέσεων και μετά γιόκ", "6 μήνες πριν" κτλ.

2) Επίσης είναι ακαθόριστο το με ποιο τρόπο θα βγαίνουν τα θέματα, τράπεζες κτλ (ΤΥΧΑΙΟ; ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ)

3) Αν οι εξετάσεις αφορούν όλες τις ειδικότητες με ενιαίο τρόπο, είναι λογικό να είναι από ολη την ύλη της Ιατρικής. Αν αφορούν κάθε ειδικότητα ξεχωριστά, τότε θα είναι πιο "εξειδικευμένα" και πάνω στην ειδικότητα. Αυτό έχει δύο προβλήματα: Πρώτον, αδιαφάνεια και τρελός χαμός από τα θέματα που θα βγάζει η κάθε εταιρία ξεχωριστά. Δεύτερο, προφανώς δεν ξέρω παθολογία/χειρουργική/ακτινολογία κλπ σε επίπεδο άλλο από του απόφοιτου για να εξεταστώ σ'αυτά! Θέλω να ΓΙΝΩ πχ χειρουργός, δεν είμαι!

4) Είναι προφανώς αποτυχημένη η προσπάθεια διαχωρισμού και μοριοδότησης των παλιών και το αβαντάζ λειψό. Αν θες να διασπάσεις τους παλιούς με τους νέους ώστε να το υπερασπιστούν οι παλιοί ή οι νέοι, κάντο καλά! Τώρα όλοι είναι εναντίον σου!

5) Σίγουρα θα χρυσώσει το χάπι. Κάποιοι θα πάρουν ένα ποσοστό από αυτά που θέλουν (παλιοί, νέοι, έχοντας κάνει κομμάτι κλπ)

6) Το μέτρο με τα ενιαία ΕΚ θα ήταν καλό. Αν δε μειωθούν οι θέσεις, θα είναι καλό (αλλά όνειρο θερινής νυχτός να μη μειωθούν οι θέσεις). Εντωμεταξύ έχετε προσέξει ότι τα πάντα (σχολεία, πανεπιστήμια, ασφαλιστικοί οργανισμοί, νοσοκομεία) συγχωνεύονται; Από τα πάντα θέλουν να ξεπληρώσουν χρέος το κέρατό τους μέσα.

7) Άσχετο: Για τη διοίκηση του "Αλεξάνδρα" του ξέφυγε του Λοβέρδου στο δελτίο της ΝΕΤ: Επειδή διορίστηκες γιατί έχεις ένα πτυχίο και είσαι ΠΑΣΟΚ σημαίνει ότι είσαι καλός διοικητής νοσοκομείου; χεχε...

8) Επανέρχομαι: Για τις καταλήψεις. Θα γίνουν. Αλλά δεν είναι τα πράγματα σαν 10 χρόνια πριν που έγινε κάτι αντίστοιχο. Αν ο αγώνας μας (και δικός μας, όχι μόνο των φοιτητών) είναι αποσπασματικός, είναι καταδικασμένος να χάσει. Γιατί δεν είναι ένα ακόμη γινάτι του υπουργού. Είναι μέρος ενός ξεπουλήματος (δείτε τι ξεπουλάνε από τη χώρα μας). Όποιος αγαπάει στοιχειωδώς τη χώρα του, το καταλαβαίνει αυτό. Αν δεν τους πούμε να πάνε στο διάολο, δεν θα μας διώξουν από τη χώρα ΜΑΣ, και εξετάσεις θα έχουμε, και τα πάντα.

9) Θεσπίζει επίσης και νέες εταιρίες. Γιατί; Καποιες (όχι όλες σύμφωνοι) υπάρχουν και λειτουργούν.

10) Θα ήθελα πάρα πολύ να δω τη θέση του ΙΣΑ, του ΙΣΘ, του ΠΙΣ και τα λοιπά. Κάτι μου λέει ότι θα είναι άνευρες.. (μαντέψτε τι)

11) Επίσης τις θέσεις των διάφορων υπαρχόντων εταιριών. Το ίδιο..

12) ΠΟΤΕ και ΠΟΥ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τις καταλήψεις τα προηγούμενα χρόνια τις ξεπουλήσαν οι ίδιοι που τις πρότειναν. Καταλήψεις με ημερομηνία λήξης γνωστή από πριν δεν νοούνται.

Αλλά αφού οι ίδιοι είναι βολεμένοι, τι να περιμένει κανείς.

Από το έτος μου οι περισσότεροι συνδικαλιστές βρήκαν θέση ειδικότητας στην Αθήνα πριν από εμένα κι'ας τελείωσαν 1 χρόνο μετά από εμένα. (Διέρρευσε ποια νοσοκομεία ανοίγουν θέσεις)

Το ίδιο και με τα μεταπτυχιακά και τα διδακτορικά. Βολευτήκαν όλα τα κοπρόσκυλα.

Και αν κάποιοι βγουν να μιλήσουν για καταλήψεις, να είστε σίγουροι πως τα κάνουν για τα μάτια του κόσμου.

ΓΙ' ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΟΥΝ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.