Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

"3. Κατά την έναρξη εφαρμογής του Νόμου οι θέσεις που κενώνονται , με έναρξη το τελευταίο εξάμηνο πριν την διοργάνωση των πρώτων πανελλαδικών εξετάσεων, διατίθενται στα δύο συστήματα με την εξής ακολουθία:

Η 1η στη λίστα

Η 2η στις εξετάσεις

Η 3η στη λίστα

Η 4η και 5η στις εξετάσεις

Η 6η στη λίστα

Η 7η, 8η, 9η στις εξετάσεις

Η 10η στη λίστα

Η 11η,12η,13η,14η στις εξετάσεις

Η 15η στη λίστα

Από την 16η θέση και μετά ακολουθείται η ίδια αναλογία 4 θέσεων για εξετάσεις και 1 για τη λίστα.

4. Σε κάθε Ε.Κ το σύστημα της λίστας παύει με την πρώτη συμπλήρωση όλων των θέσεών του."

Δηλαδή διορισμοί με λίστα θα γίνονται και μετά την έναρξη του συστήματος με τις εξετάσεις για όσο χρόνο χρειαστεί να πληρωθούν όλες οι θέσεις μια φορά? Γιατί λογικά μέσα σε ένα εξάμηνο δεν μπορεί να ανοιξουν όλες οι θέσεις.

Ακριβώς μόλις γεμίσουν μια φορά οι θέσεις μετά παύει η λίστα. Το χρονικό διάστημα για να γίνει αυτό θα διαφέρει από Ε.Κ σε Ε.Κ. Αυτά βέβαια με βάση την ειδήγηση του ΚΕΣΥ πάντα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Αν διασφαλιστεί το αδιάβλητο και τότε μόνο θα έχει εφαρμογή τέτοιο μέτρο.

Τώρα αν και συμφωνώ ότι κάποιος που περίμενε 4 χρόνια πχ για πλαστική του είναι δύσκολο να διαβάσει παθολογία, σαν επιχείρημα ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ.

Στην τελική εσείς όλοι θα θέλατε ο πατέρας σας να θεραπευτεί από κάποιον που επι τέσσσερα χρόνια τον έπαιζε?

Στο κάτω κάτω της γραφής ας πήγαινε σε μία χώρα του εξωτερικού να γεμίσει το χρόνο του ποιοτικά και να αναγνωρίσει και την ειδικότητα.

Ερχονται ειδικά στο μυαλό μου κάτι παιδιατρίνες 35αρες που τα παρατήσαν ΟΛΑ, κάναν παιδιά αφοσιωθήκαν στην οικογένεια (και καλά κάναν) και σκάνε μύτη στα 35+ έχοντας παρατήσει την ιατρική για 3, 4 ,5 χρόνια να ξεκινήσουν ειδικότητα!

Και ξαναρωτάω. Εσύ κυρία μου θες το παιδί σου να το εξετάσει κάποιος που παράτησε την Ιατρική για 5 χρόνια?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν διασφαλιστεί το αδιάβλητο και τότε μόνο θα έχει εφαρμογή τέτοιο μέτρο.

Τώρα αν και συμφωνώ ότι κάποιος που περίμενε 4 χρόνια πχ για πλαστική του είναι δύσκολο να διαβάσει παθολογία, σαν επιχείρημα ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ.

Στην τελική εσείς όλοι θα θέλατε ο πατέρας σας να θεραπευτεί από κάποιον που επι τέσσσερα χρόνια τον έπαιζε?

Στο κάτω κάτω της γραφής ας πήγαινε σε μία χώρα του εξωτερικού να γεμίσει το χρόνο του ποιοτικά και να αναγνωρίσει και την ειδικότητα.

Ερχονται ειδικά στο μυαλό μου κάτι παιδιατρίνες 35αρες που τα παρατήσαν ΟΛΑ, κάναν παιδιά αφοσιωθήκαν στην οικογένεια (και καλά κάναν) και σκάνε μύτη στα 35+ έχοντας παρατήσει την ιατρική για 3, 4 ,5 χρόνια να ξεκινήσουν ειδικότητα!

Και ξαναρωτάω. Εσύ κυρία μου θες το παιδί σου να το εξετάσει κάποιος που παράτησε την Ιατρική για 5 χρόνια?

Πολύ γενικεύεις και δεν είναι καλό. Ποτέ δεν ξέρεις τι κάνει κάθε συνάδελφος στον χρόνο αναμονής του . Και ναι, αν είναι καλή παιδίατρος, δεν με νοιάζει αν παράτησε την ιατρική για κάποιο διάστημα και δεν γνωρίζει από ιστολογία ή καρδιοχειρουργική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν διασφαλιστεί το αδιάβλητο και τότε μόνο θα έχει εφαρμογή τέτοιο μέτρο.

Τώρα αν και συμφωνώ ότι κάποιος που περίμενε 4 χρόνια πχ για πλαστική του είναι δύσκολο να διαβάσει παθολογία, σαν επιχείρημα ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ.

Στην τελική εσείς όλοι θα θέλατε ο πατέρας σας να θεραπευτεί από κάποιον που επι τέσσσερα χρόνια τον έπαιζε?

Στο κάτω κάτω της γραφής ας πήγαινε σε μία χώρα του εξωτερικού να γεμίσει το χρόνο του ποιοτικά και να αναγνωρίσει και την ειδικότητα.

Ερχονται ειδικά στο μυαλό μου κάτι παιδιατρίνες 35αρες που τα παρατήσαν ΟΛΑ, κάναν παιδιά αφοσιωθήκαν στην οικογένεια (και καλά κάναν) και σκάνε μύτη στα 35+ έχοντας παρατήσει την ιατρική για 3, 4 ,5 χρόνια να ξεκινήσουν ειδικότητα!

Και ξαναρωτάω. Εσύ κυρία μου θες το παιδί σου να το εξετάσει κάποιος που παράτησε την Ιατρική για 5 χρόνια?

Όχι, αλλά ούτε και η παιδιατρίνα θα ήθελε το παιδί της να το διδάξει κάποιος που παράτησε την εκπαιδευτική διαδικασία εδώ και 10 χρόνια, αλλά έτσι γίνεται με τους καθηγητές και τον ΑΣΕΠ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν διασφαλιστεί το αδιάβλητο και τότε μόνο θα έχει εφαρμογή τέτοιο μέτρο.

Τώρα αν και συμφωνώ ότι κάποιος που περίμενε 4 χρόνια πχ για πλαστική του είναι δύσκολο να διαβάσει παθολογία, σαν επιχείρημα ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ.

Στην τελική εσείς όλοι θα θέλατε ο πατέρας σας να θεραπευτεί από κάποιον που επι τέσσσερα χρόνια τον έπαιζε?

Στο κάτω κάτω της γραφής ας πήγαινε σε μία χώρα του εξωτερικού να γεμίσει το χρόνο του ποιοτικά και να αναγνωρίσει και την ειδικότητα.

Ερχονται ειδικά στο μυαλό μου κάτι παιδιατρίνες 35αρες που τα παρατήσαν ΟΛΑ, κάναν παιδιά αφοσιωθήκαν στην οικογένεια (και καλά κάναν) και σκάνε μύτη στα 35+ έχοντας παρατήσει την ιατρική για 3, 4 ,5 χρόνια να ξεκινήσουν ειδικότητα!

Και ξαναρωτάω. Εσύ κυρία μου θες το παιδί σου να το εξετάσει κάποιος που παράτησε την Ιατρική για 5 χρόνια?

τωρα αυτες εξεταζουν τα παιδια μας ,στο ΑΓ.ΣΟΦΙΑ , στο ΑΓΛΑΙΑ και αλλου ...και κανουν καλα - παρα πολυ καλα την δουλεια τους - το μονο που θα ηθελαν αυτες οι 35 αρες (ας μην μιλαμε απαξιωτικα) ειναι να μην εκαναν 10 εφημεριες το μηνα και να χαν μπει νωριτερα - αν ειχαν περισσοτερες θεσεις ειδικοτητας και νωριτερα θα μπαιναν και καλυτερες συνθηκες εργασιας θα ειχαν - θα ειχαμε!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει απλά οι άνθρωποι είναι καραγκιόζηδες. Εισηγήσεις επιτροπών οι οποίες συγκλήθηκαν εικονικά πριν από ένα μήνα αλλά θα πληρώνονται για ένα χρόνο παρόλο που "ολοκλήρωσαν" την αποστολή τους. Δημοσίευση σε κυριακάτικη εφημερίδα. "Άδειασμα" από το υπουργείο μερικές ώρες μετά με στόχο να θολώσουν τα νερά.

Κατά την άποψή μου η πιο τσαπατσούλικη και άθλια πρόταση του ΚΕΣΥ από το 2000 όταν είχε πρωτοτεθεί το ζήτημα των εξετάσεων. Σε σχέση με τότε τα άτομα στην λίστα είναι πολύ περισσότερα όμως η μεταβατική περίοδος πολύ συντομότερη. Ασάφειες σε πολλά σημεία. Μια μας λένε θέλουμε να αλλάξουμε το σύστημα το συντομότερο, μια ότι δεν περιλαμβάνεται η αλλαγή στην ημερήσια διάταξη για τους επόμενους μήνες. Δεν υπάρχει απλά αρκετό γιαούρτι στην χώρα για την περίπτωσή τους... Ούτε το θάρρος των πράξεών τους έχουν και νομίζουν ότι μας κοροιδεύουν. Λεφτά υπάρχουν και σε λίγο χάνονται, δεν παίρνονται νέα μέτρα και την άλλη μέρα πέφτει τσεκούρι. Έτσι θα γίνει και με τις εξετάσεις. Κατά το καλοκαιράκι για να μην μπορούν να γίνουν και καταλήψεις... :splats: :splats: :splats:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ερχονται ειδικά στο μυαλό μου κάτι παιδιατρίνες 35αρες που τα παρατήσαν ΟΛΑ, κάναν παιδιά αφοσιωθήκαν στην οικογένεια (και καλά κάναν) και σκάνε μύτη στα 35+ έχοντας παρατήσει την ιατρική για 3, 4 ,5 χρόνια να ξεκινήσουν ειδικότητα!

Και ξαναρωτάω. Εσύ κυρία μου θες το παιδί σου να το εξετάσει κάποιος που παράτησε την Ιατρική για 5 χρόνια?

Και τι θα πρέπει να κάνουν οι γυναίκες συνάδελφοι σου?

α. να μη κάνουν παιδιά

β. να μη γίνουν γιατροί?

Και η απόδειξη οτι η συνάδελφος ξέρει και θυμάται να ασκήσει ιατρική είναι να δώσει βιοχημείες και ιστολογίες?

Εσυ φίλε μου αν ήσουν 24 και πήγαινες στρατό για 1 χρόνο δεν θα σταματούσες την ιατρική?(και να μην ακούσω τα χαζά που σας βάζουν στο ιατρείο του στρατού οτι ασκεί κανείς ιατρική)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

τωρα αυτες εξεταζουν τα παιδια μας ,στο ΑΓ.ΣΟΦΙΑ , στο ΑΓΛΑΙΑ και αλλου ...και κανουν καλα - παρα πολυ καλα την δουλεια τους - το μονο που θα ηθελαν αυτες οι 35 αρες (ας μην μιλαμε απαξιωτικα) ειναι να μην εκαναν 10 εφημεριες το μηνα και να χαν μπει νωριτερα - αν ειχαν περισσοτερες θεσεις ειδικοτητας και νωριτερα θα μπαιναν και καλυτερες συνθηκες εργασιας θα ειχαν - θα ειχαμε!

Η μόνη απαξίωση είναι ότι είναι παγκόσμια πρωτοτυπία κάποιος να παρατάει την Ιατρικη για πχ 5 χρόνια ΤΕΛΕΙΩΣ και μετά τσουπ σαν να μην πέρασε μια μέρα στο νοσοκομείο.

Αρνούμαι να επεκταθώ περαιτέρω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν διασφαλιστεί το αδιάβλητο και τότε μόνο θα έχει εφαρμογή τέτοιο μέτρο.

Τώρα αν και συμφωνώ ότι κάποιος που περίμενε 4 χρόνια πχ για πλαστική του είναι δύσκολο να διαβάσει παθολογία, σαν επιχείρημα ΔΕ ΣΤΕΚΕΙ.

Στην τελική εσείς όλοι θα θέλατε ο πατέρας σας να θεραπευτεί από κάποιον που επι τέσσσερα χρόνια τον έπαιζε?

Στο κάτω κάτω της γραφής ας πήγαινε σε μία χώρα του εξωτερικού να γεμίσει το χρόνο του ποιοτικά και να αναγνωρίσει και την ειδικότητα.

Ερχονται ειδικά στο μυαλό μου κάτι παιδιατρίνες 35αρες που τα παρατήσαν ΟΛΑ, κάναν παιδιά αφοσιωθήκαν στην οικογένεια (και καλά κάναν) και σκάνε μύτη στα 35+ έχοντας παρατήσει την ιατρική για 3, 4 ,5 χρόνια να ξεκινήσουν ειδικότητα!

Και ξαναρωτάω. Εσύ κυρία μου θες το παιδί σου να το εξετάσει κάποιος που παράτησε την Ιατρική για 5 χρόνια?

Το ότι παράτησε την ιατρική για 5 χρόνια προφανώς και δεν είναι ευθύνη της. Ούτε ότι έπρεπε να πάνε 35+ για να ξεκινήσουν. Φταίνε κιόλα κατά τη γνώμη σου που κάναν οικογένεια και δεν τρέχαν σε κάθε βρωμοκλινική για 60 ευρώ την εφημερία. Ωραία τα λες..

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τι θα πρέπει να κάνουν οι γυναίκες συνάδελφοι σου?

α. να μη κάνουν παιδιά

β. να μη γίνουν γιατροί?

Και η απόδειξη οτι η συνάδελφος ξέρει και θυμάται να ασκήσει ιατρική είναι να δώσει βιοχημείες και ιστολογίες?

Εσυ φίλε μου αν ήσουν 24 και πήγαινες στρατό για 1 χρόνο δεν θα σταματούσες την ιατρική?(και να μην ακούσω τα χαζά που σας βάζουν στο ιατρείο του στρατού οτι ασκεί κανείς ιατρική)

Φτηνά επιχειρήματα.

Κανείς δεν είπε να μην κάνουν παιδιά ή να μη γίνουν γιατροί. Αυτά που έγραψα θεωρώ ότι είναι κατανοητά από απόφοιτο δημοτικού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα...

Ότι και να πω λίγο.

Υ.Γ. Κάποια από τα άτομα που είναι στο ΚΕΣΥ, τα γνωρίζω ως καθηγητές μου ή διευθυντές κλινικών ή τομέων, με τους οποίους είχα μια σχέση. Και είμαι σίγουρος ότι αυτή η ημιτελής και με κενά πρόταση, είναι δημιούργημά τους.

Ναι στις εξετάσεις γαι ειδικότητα, αλλά όχι με αυτόν τον τρόπο. Κάποιοι (όχι εγώ, ευτυχώς) έχουν προγραμματίσει μια ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΖΩΗ με βάση τα τωρινά δεδομένα. Και να μου απαντήσουν κάποιοι συνάδελφοι που γράφουν ότι να'ναι, αν γνωρίζουν πόσες ζωές έχει ένας άνθρωπος. ΜΙΑ.

Και όπως ορθά έχουν οι ασθενείς μας την απαίτηση να μην παίζουμε με την δικιά τους, έτσι και ορισμένοι συνάδελφοι έχουν την ίδια ορθή απαίτηση.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι παράτησε την ιατρική για 5 χρόνια προφανώς και δεν είναι ευθύνη της. Ούτε ότι έπρεπε να πάνε 35+ για να ξεκινήσουν. Φταίνε κιόλα κατά τη γνώμη σου που κάναν οικογένεια και δεν τρέχαν σε κάθε βρωμοκλινική για 60 ευρώ την εφημερία. Ωραία τα λες..

Μπααααα.

Υπάρχουν 4324233252 ευκαιρίες στο εξωτερικό. Ειδικά για παιδιατρική /ψυχιατρική είναι πιο εύκολα. Οπότε ναι κυρία /κύριέ μου.

Να αγωνιστείς , να τρέξεις να πας αλλού και όχι να τα εγκαταλείψεις όλα για χρόνια.

Αλλά πάλι θα παίξει η καραμέλα ότι όλοι έχουν παιδιά, άντρες, σκυλιά κτλπ.

Προσωπικά έχω γνωρίσει ΠΟΛΛΕΣ αξιολογες γιατρίνες που στην αναμονή πήγαν στο εξωτερικό και πολλές είχαν και παιδιά.

Και στην τελική τον ασθενή ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ γιατί ο οποιοσδήποτε εγκατέλειψε την Ιατρική.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Και τι θα πρέπει να κάνουν οι γυναίκες συνάδελφοι σου?

α. να μη κάνουν παιδιά

β. να μη γίνουν γιατροί?

Και η απόδειξη οτι η συνάδελφος ξέρει και θυμάται να ασκήσει ιατρική είναι να δώσει βιοχημείες και ιστολογίες?

Εσυ φίλε μου αν ήσουν 24 και πήγαινες στρατό για 1 χρόνο δεν θα σταματούσες την ιατρική?(και να μην ακούσω τα χαζά που σας βάζουν στο ιατρείο του στρατού οτι ασκεί κανείς ιατρική)

Φτηνά επιχειρήματα.

Κανείς δεν είπε να μην κάνουν παιδιά ή να μη γίνουν γιατροί. Αυτά που έγραψα θεωρώ ότι είναι κατανοητά από απόφοιτο δημοτικού.

Φτηνά είναι αυτά που λες εσύ. Ούτε επιλογή μας είναι να αρχίζουμε τόσο αργά την ειδικότητα που πέφτει πάνω στην ηλικία που κάνουμε παιδιά ούτε θα δώσουμε σε κανέναν σαν εσένα λογαριασμό το πόσο χρόνο θα διαθέσουμε για την οικογένεια μας! Να μας συγχωρείς εμείς του δημοτικού και πιο κάτω σύμφωνα με τα λεγόμενα σου έτσι σκεφτόμαστε εσυ μεγάλε πανεπιστήμονα έχεις άλλο ανώτερο τρόπο σκέψης

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

@ Αndrea τα έχεις παίξει? Λογαριασμό θα σου δώσουμε πως θα γίνει ανακατανομή του χρόνου διαβάσματος και της προσωπικής μας ζωής? Στο κάτω κάτω, αν ο άλλος είναι καλός γιατρός, τι σε νοιάζει εσένα πόσες εφημερίες σε πεταμένες κλινικές έκανε , και πως αξιοποιούσε τον χρόνο αναμονής του.

Εχω βαρεθεί να διαβάζω τέτοια ποστ, και ...ΩΩΩ, τι σύμπτωση, ...είσαι από την Αγγλία...

Ειδικά σε αυτό το φόρουμ όλοι χαίρονται όταν κάτι στραβό συμβαίνει στο μπάχαλο εν Ελλάδι...και προσπαθούν να χρυσώσουν το χάπι που βγήκαν έξω. Κάτσε στην Αγγλία και μην μας τυραννας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου αρέσει όμως που οι 3-4 υποστηρικτές του "προσχεδίου" είναι άτομα που βρίσκονται στο εξωτερικό.

ΣΥΜΦΩΝΩ, τι μανία αυτή, από Αγγλίες, Αμερικές , Καναδά, να μας δίνουν τα φώτα τους θαρρείς εμείς εδώ δε διαβάζουμε...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Φτηνά είναι αυτά που λες εσύ. Ούτε επιλογή μας είναι να αρχίζουμε τόσο αργά την ειδικότητα που πέφτει πάνω στην ηλικία που κάνουμε παιδιά ούτε θα δώσουμε σε κανέναν σαν εσένα λογαριασμό το πόσο χρόνο θα διαθέσουμε για την οικογένεια μας! Να μας συγχωρείς εμείς του δημοτικού και πιο κάτω σύμφωνα με τα λεγόμενα σου έτσι σκεφτόμαστε εσυ μεγάλε πανεπιστήμονα έχεις άλλο ανώτερο τρόπο σκέψης

Σε παραπέμπω στο πιο πάνω ποστ μου.

Προσπάθησε να καταλάβεις:

1. ΕΠΙΛΟΓΕΣ υπάρχουν (Βλέπε γιατρίνες με παιδιά στο εξωτερικό)

2. Κανέναν δεν ενδιαφέρει πόσο χρόνο θα αφιερώσεις στην οικογένεια σου. Σίγουρα όμως τον ενδιαφέρει να ξέρει αν ο γιατρός του εγκατελειψε τα πάντα για 6 χρόνια και ξαφνικά θυμήθηκε να βγάζει διαγνώσεις.

Δες το αλλιώς. Εσύ θα δεχόσουν να μπεις σε ένα αεροπλάνο που ο πιλότος είχει να πετάξει για 10 χρόνια?

Και σου ανακεφαλαιώνω κάτι που στο υπόλοιπο 99,99% του πλανήτη είναι αυτονόητο.

Δεν έχει σημασία για ποιο λόγο παράτησε κάποιος την Ιατρική, αλλά το ότι την παράτησε. Αυτό είναι το μόνο που μετράει για τον ασθενή.

Και στις άλλες χώρες κάνουν παιδιά οικογένεια κτλπ αλλά όχι να παρατησουν την Ιατρική για μισή δεκαετία και μετά να θέλουν να πιάσουν νυστέρι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ότι παράτησε την ιατρική για 5 χρόνια προφανώς και δεν είναι ευθύνη της. Ούτε ότι έπρεπε να πάνε 35+ για να ξεκινήσουν. Φταίνε κιόλα κατά τη γνώμη σου που κάναν οικογένεια και δεν τρέχαν σε κάθε βρωμοκλινική για 60 ευρώ την εφημερία. Ωραία τα λες..

Μπααααα.

Υπάρχουν 4324233252 ευκαιρίες στο εξωτερικό. Ειδικά για παιδιατρική /ψυχιατρική είναι πιο εύκολα. Οπότε ναι κυρία /κύριέ μου.

Να αγωνιστείς , να τρέξεις να πας αλλού και όχι να τα εγκαταλείψεις όλα για χρόνια.

Αλλά πάλι θα παίξει η καραμέλα ότι όλοι έχουν παιδιά, άντρες, σκυλιά κτλπ.

Προσωπικά έχω γνωρίσει ΠΟΛΛΕΣ αξιολογες γιατρίνες που στην αναμονή πήγαν στο εξωτερικό και πολλές είχαν και παιδιά.

Και στην τελική τον ασθενή ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ γιατί ο οποιοσδήποτε εγκατέλειψε την Ιατρική.

Μάλλον ο φίλος Αντρέας νομίζει ότι η οικογένεια είναι κάτι το οποίο το μετακινείς όποτε θέλεις και είναι πολύ απλό να φύγεις εξωτερικό να παρατήσει ο αντρας σου δουλεία (ξέρεις μπορεί να μην είναι και αυτός γιατρός για να μπορεί να φύγει εύκολα) και το ακόμη πιο εύκολο είναι να μεγαλώσεις παιδί στο εξωτερικό με εφημερίες χωρίς βοήθεια. Κούνα λίγο το κεφάλι σου!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Συναδελφικότητα βλέπω τρελή έτσι???

Μπράαααβο μας μπράααααβο μας...

Ήρθαν οι διαβασμένοι να μαλώσουν τους αδιάβαστους.

ΝΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ αλλά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΑΔΙΚΙΕΣ.

Δηλαδη εγω που δήλωσα ΓΑΣΤΡΟ το 2007 και ακόμα περιμένω (μπαινω το 2013 και είμαι δευτεροσ στην λιστα ), πρέπει να ξαναπάω αμφιθέατρο???

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ιατρός-μοναχός, ο καθηγητής-μοναχός, ο γιδοβοσκός-μοναχός...

Άνθρωποι μονότροποι, αφιερωμένοι πλήρως και μονόχνωτα στο κυνήγι της τελειότητας του επαγγέλματος, γρανάζια καλολαδωμένα του καπιταλιστικού ανθρωποφαγισμού..

Γεννηθήκαμε άνθρωποι, να κάνουμε όνειρα, να ζήσουμε με τις οικογένειές μας, στον τόπο μας. Για αυτό και σπουδάσαμε πράγμα που αγαπήσαμε. Αυτός είναι ο γνώμονάς μας, και όσοι τον αναστρέφουν ευαγγελιζόμενοι τα αμερικανότροπα συστηματάκια των ανθρώπων-γραναζιών υψηλών επιδόσεων, τον επαγγελματιών-μοναχών (ά ρε Weber) απλά αναστρέφουν τους όρους της ανθρώπινης ύπαρξης (και συνύπαρξης)...

Τα δύσκολα των ημερών μας θα φέρουν αλλαγές και συμβιβασμούς. Αλλά είναι άλλο να συμβιβάζεσαι και άλλο να κάνεις το συμβιβασμό κανόνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Συναδελφικότητα βλέπω τρελή έτσι???

Μπράαααβο μας μπράααααβο μας...

Ήρθαν οι διαβασμένοι να μαλώσουν τους αδιάβαστους.

ΝΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ αλλά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΑΔΙΚΙΕΣ.

Δηλαδη εγω που δήλωσα ΓΑΣΤΡΟ το 2007 και ακόμα περιμένω (μπαινω το 2013 και είμαι δευτεροσ στην λιστα ), πρέπει να ξαναπάω αμφιθέατρο???

Ναι ρε παιδιά. Ένας που τελειώνει τώρα την παθολογία του και πάει για γάστρο δηλαδή θα κληθεί να δώσει εξετάσεις?!? Έλεος. Τσάμπα δηλαδή τα χρόνια που έκανε Παθολογία και αυτά που έφαγε στην αναμονή. Δηλαδή μπορεί να ξεκίνησε ωραιότατα με τα 2χρ Παθολογίας και να του πούνε "Α, δεν κάνεις για Γαστρ/γος, κάνεις για ΩΡΛ πχ"?!? Αφού θα θεσπίσουν την ενιαία τοποθέτηση για κάθε ειδικότητα, αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Συναδελφικότητα βλέπω τρελή έτσι???

Μπράαααβο μας μπράααααβο μας...

Ήρθαν οι διαβασμένοι να μαλώσουν τους αδιάβαστους.

ΝΑΙ ΣΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ αλλά ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΟΥΝ ΑΔΙΚΙΕΣ.

Δηλαδη εγω που δήλωσα ΓΑΣΤΡΟ το 2007 και ακόμα περιμένω (μπαινω το 2013 και είμαι δευτεροσ στην λιστα ), πρέπει να ξαναπάω αμφιθέατρο???

Ναι ρε παιδιά. Ένας που τελειώνει τώρα την παθολογία του και πάει για γάστρο δηλαδή θα κληθεί να δώσει εξετάσεις?!? Έλεος. Τσάμπα δηλαδή τα χρόνια που έκανε Παθολογία και αυτά που έφαγε στην αναμονή. Δηλαδή μπορεί να ξεκίνησε ωραιότατα με τα 2χρ Παθολογίας και να του πούνε "Α, δεν κάνεις για Γαστρ/γος, κάνεις για ΩΡΛ πχ"?!? Αφού θα θεσπίσουν την ενιαία τοποθέτηση για κάθε ειδικότητα, αυτό έρχεται σε πλήρη αντίθεση!

Εγώ που τελείωσα με την ΠΑΘΟΛΟΓΙΑ και μου βγήκε η παναγία , και ειχα 10 ασθενείς να τρέχω κάθε μέρα , τι θα μου πει τωραα? "τι ξέρεις για το βραχιόνιο πλεγμα , να δω αν κανεις για ΓΑΣΤΡΟ?"Πριν ημουν καλός ε? και τώρα χρειάζομαι εξετάσεις? ΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΒΡΑΔΥΑΤΙΚΑ

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

The argument that entry in specialty training should be COMPETITIVE after EXAMINATIONS needs no further explanation. It is self evident. It is a given, the same way we all know that the sun rises from the east and sets in the west.

In Greece we had taken the collective decision to take a divorce from reality. It is a matter of honour for the Greek medical profession to establish entry exams. We are professional doctors, responsible for our patients, not a guild eager to preserve their privilages and easy life...

The only matter that we must fight for, is these exams to be FAIR and JUST. Everything else are ridicilous excuses from people that belive that they can stop studying and evolving as medical practitioners, but in the end of the day they will be quaranted a post in the Greek Health Service.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.