Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

Εκτός από αρλούμπες , προσβάλεις και συναδέλφους που διάλεξαν ψυχιατρική? Δηλαδή για σένα οι ψυχίατροι δεν είναι γιατροί έτσι?

Πόσο κόμπλεξ μπορείς να έχεις?

Ανέφερα τον στρατό όχι γιατί μου δίνει εμπειρία, αλλά γιατί έπρεπε να τον κάνω.. Εκτός κι αν εσύ είσαι από τους γιους που με κάποιον τρόπο την εξαγόρασαν. Το αγροτικό μου εγώ προσωπικά το ΑΠΟΛΑΥΣΑ.

Δεν θα σχολιάσω τις βλακείες σου περί διδακτορικού.

Πόσο κομπλεξικοί είναι μερικοί εδώ μέσα δεν παίζεται.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Δεν ξύνομαι, έκανα στατό, αγροτικό, ασχολούμαι με το διδακτορικό μου και σε 1 χρόνο μπαίνω (ίσα ίσα το τελειώνω). Όπότε μια χαρά επικοδομητικά τα γέμισα τα χρόνάκια μου.

Όποιος θέλει , σίγουρα δεν θα ξύνεται στην αναμονή του. Έχεις 500 πράγματα να κάνεις. Κάτσε διάβαζε εσύ βιοχημείες και ιστολογίες, κι άσε εμένα να εξελιχθώ ως ψυχίατρος κι όχι ως βιοχημικός-ιστολόγος-ανατόμος-κτλ.

Δε θα σχολιάσω πόσο επιστημονικά εποικοδομητικός ειναι ο στρατός ή το "συνταγογραφικό" αγροτικό, ούτε την αξία των διδακτορικών στην ελλάδα που τα κάνει και η κουτσή μαρία..... επειδή ασχολείσαι με κάτι απόλυτα εξειδικευμένο στο διδακτορικό δε νομίζω ότι κρατάς και επαφή με την ιατρική..... αλλά για ψυχιατρος δε σου χρειάζεται και πολύ, έτσι???????

Τεσπα αυτό που ήθελα να πω το είπα και δε θα απαντήσω ξανά........

Μόνο και μόνο γι αυτό που έγραψες είσαι για άγριο γιουχάρισμα. Ενώ εσυ που πας για θωρακοχειρουργική είσαι ο ΜΕΓΑς ΙΑΤΡΟΣ.

Επίσης θα συμφωνήσω με τον μινλεσαντιο. Αν κάποιος θέλει να μην ξύνεται στην αναμονή του,μια χαρά βρίσκει πράγματα και κάνει.

Μου φαίνεται πως εσύ είσαι ο τεμπέλης deinstein.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εκτός από αρλούμπες , προσβάλεις και συναδέλφους που διάλεξαν ψυχιατρική? Δηλαδή για σένα οι ψυχίατροι δεν είναι γιατροί έτσι?

Πόσο κόμπλεξ μπορείς να έχεις?

Ανέφερα τον στρατό όχι γιατί μου δίνει εμπειρία, αλλά γιατί έπρεπε να τον κάνω.. Εκτός κι αν εσύ είσαι από τους γιους που με κάποιον τρόπο την εξαγόρασαν. Το αγροτικό μου εγώ προσωπικά το ΑΠΟΛΑΥΣΑ.

Δεν θα σχολιάσω τις βλακείες σου περί διδακτορικού.

Πόσο κομπλεξικοί είναι μερικοί εδώ μέσα δεν παίζεται.

Ασε το φίλε...... δεν εχεις δικιο αλλα δε συνεχιζω........ αυτο που είπα είναι ότι σαν ψυχίατρος δεν εισαι τόσο μάχιμος όσο ένας χειρουργός, δεν έχεις επείγοντα και καμιά λάθος διάγνωση να κάνεις ή λάθος θεραπεία, ο άλλος ούτως ή άλλως σπάνια θεραπεύεται πλήρως...... Αλλος εχει λοιπόν κόμπλεξ.......

Α και δεν παω θωρακοχειρουργική αλλά σίγουρα χρειάζεσαι πιο πολλά αρ.....δια για να γίνεις θωρακοχειρουργός παρά ψυχίατρος..... μην κρύβεστε πίσω από το δαχτυλάκι σας!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δύο λόγια και από έναν απόφοιτο του ΕΚΠΑ εν έτει 2007 και που έχει κάνει Γ.Χ και διορίζεται σε λίγους μήνες αθηναϊκό νοσοκομείο για μερική ειδικότητα στη Μ/Γ και που βρίσκεται στην αναμονή για πλήρη σε άλλο αθηναϊκό νοσοκομείο.

Το "προσχέδιο" νόμου είναι σωστό αναφορικά με το "βιβλίο" του ειδικευόμενου, όπου θα καταγράφονται τι Χ/Γ έχεις κάνει, πόσα και άλλα κριτήρια αναφορικά με τις παθ/κές ειδικότητες τα οποία δεν είμαι και ο πλέον αξιόπιστος για να ορίσω. Και ταυτόχρονα να υποχρεώνεται ο "εκπαιδευτής" σου να σου παρέχει το ίδιο δυνατό επίπεδο επιμόρφωσης όπως σε όλους τους ειδ/νους. Πρέπει να τελειώσει το συνεχές άγχος "εκεί που θα πάω δίνουν χ/γεία στους ειδ/νους; δίνουν σε όλους τα ίδια ή οι "βυσματίες" θα κάνουν τα 3πλάσια και θα έχουν φύγει και με 3-4 paper?".Kαι άλλα πολλά. Κάθε μέτρο προς αυτή την κατεύθυνση θα είναι θετικό και απ'τη μια δεν θα υπάρχει και το "άγχος" ορισμένων για την ποιοτικότερη εξυπηρέτηση του κοινωνικού συνόλου και το άγχος πολλών συναδέλφων για την ποιότητα της παρεχόμενης εκπαίδευσης στα διάφορα νοσοκομεία.

Από εκεί και πέρα πρόκειται για ανθρωποφάγο και εκτρωματικό "προσχέδιο".

Για τους φοιτητές,τελειόφοιτους ή μη:

1.όταν ο μοναδικός θεσμός με τις λιγότερες έξωθεν παρεμβάσεις παραμένουν οι Πανελλήνιες εξατάσεις καταλαβαίνει κανείς την αμφιβολία πολλών εξ ημών

για το αδιάβλητο του συστήματος.Ακόμη και με τις δημόσια ανακοινώσιμες λίστες αρκετοί υμέτεροι βρήκαν τον τρόπο για έναρξη ειδικότητας εγκαίρως, είτε ως υπεράριθμοι είτε με έγκαιρη ενημέρωση περί του ανοίγματος νέων θέσεων είτε... είτε...Αδυνατώ να διανοηθώ ακόμη και αν τελειώνα τώρα τη σχολή αν θα μπορούσα να ανταγωνιστώ απ'την ίδια αφετηρία τα τέκνα/συγγενείς μεγαλοιατρών(πανεπιστημιακών,ΕΣΥ,ιδιωτών), πολιτευτών παντός είδους, μεγαλοαστών παντός είδους, μεγαλοδιοιηκητών παντός είδους κλπ. Μου θυμίζει το παλαιό γνωμικό "στο στρατό είναι όλοι ίσοι"

2.αποφεύγει να απαντήσει στο ερώτημα τι θα απογίνει με τους "αποτυχόντες" των εξετάσεων μετά από 6 χρόνια σπουδών

3.ακυρώνεται ουσιαστικά το δικαίωμα του καθενός να επιλέξει ο ίδιος την ειδικότητα και το νοσοκομείο που επιθυμεί(εκτός και αν είναι γόνος) και να ορίσει τρόπον τινά το επαγγελματικό και κοινωνικό του μέλλον

Για τους συναδέλγους που βρίσκονται ήδη στην αναμονή

1.στέλνει χιλιάδες συναδέλφους όλων των ειδικοτήτων(περίπου 11.000) στον εργασιακό και κοινωνικό ΚΑΙΑΔΑ.Που αφού σπατάλησαν τόσα χρόνια στις ανάμονες τους κλείνει σχεδόν την πόρτα για την έναρξη ή ολοκλήρωση ειδικότητας.Δηλ. εγώ όπως και πολλοί συνάδελφοι όταν θα έχω τελειώσει και τα 2 χρόνια της Μ/Γ θα κληθώ να δώσω εξετάσεις για να...ξεκινήσω ειδικότητα;Και αν πετύχω θα μου πουν πέτυχες στην Πυρηνική Ιατρική/Καρδ/ΠΑΘ κλπ;Και καλή τύχη μάγκες;

2.οι εξετάσεις προπτυχιακών μαθημάτων δεν μπορεί να θεωρηθεί μέρος "δια βίου εκπαίδευσης". Γιατί δεν θα με κάνουν καλύτερο ιατρό το να γνωρίζω το μηχανισμό δράσης αντιψυχωσικών φαρμάκων, την "αθλητική καρδιά", τον επιπολασμό του x νοσήματος στη Λαμία την z περίοδο και ότι θέλει ο καθένας ανάλογα με το αντικείμενο της ειδίκευσής του.Συν τοις άλλοις σε ορισμένα κλινικά μαθήματα εξ αντικειμένουν έχουμε διευρύνει σημαντικώς τις γνώσεις μας ακόμη και αν δεν άπτονται επ ακριβώς της ειδίκευσής μας(πχ ΦΑΡΜ/ΓΙΑ κ.α) αλλά δεν γνωρίζω αν θα είναι πράγματι χρήσιμες στο πνεύμα των εξετάσεων.

Συνοψίζοντας, οι αλλαγές που προτείνονται για την είσοδο στην ειδικότητα είναι απαράδεκτες και δεν πρέπει επουδενί να περάσουν. Οι αλλαγές στα νοσοκομεία σε επίπεδο εκπαίδευσης κινούνται προς τη σωστή κατεύθυνση

Για τα σχόλια απ'τους συναδέλφους που κάνουν ειδικότητα στο εξωτερικό: αφενός δεν είναι όλοι οι πτυχιούχοι φορείς οικονομικής επιφάνειας τέτοιας που να τους εξασφαλίζει ένα σημαντικό ποσό για να "ρισκάρουν" την τύχη στους στο εξωτερικό.Για να δοκιμάσεις έξω χρειάζεσαι τουλάχιστον κάποιες χιλιάδες ευρώ για μαθήματα, διαμονή, εισιτήρια, προσωπικά έξοδα και χωρίς να σου εξασφαλίζεται τπτ.Δεν μένουν κοιπόν πίσω μόνο οι τάχα "τεμπέληδες" αλλά και οι μη έχοντες.Επίσης, επειδή έχω πολλού φίλου που βρίσκονται στο εξωτερικό πράγματι ο Μ.Ο. της ποιότητας εκπαίδευσης είναι υψηλότερος απ'τον Μ.Ο. των ελληνικών νοσοκομείων.Αλλά υπάρχουν και νοσοκομεία και συστήματα συνολικά με αδυναμίες. Στη Γερμανία πχ οι χειρουργικές ειδικότητες δεν φημίζονται για το εκπαιδευτικό τους έργο και δεν είναι τυχαίο πως αρκετοί Γερμανοί προτιμούν τη Σκανδιναβία για ειδίκευση.Επίσης είναι και αρκετοί "ανεπαρκείς" συνάδελφοι που βρήκαν στέγη σε κάποιο ευρωπαϊκό νοσοκομείο και είτε συμβάδισαν με την επιστημονική πραγματικότητα αργά ή γρήγορα ή εγκατέλειψαν.Οπότε δεν είναι κριτήριο το βρήκα θέση σε ξένο νοσοκομείο=φωστήρας

Για τους φοιτητές που ελπίζουν πως με τις εξετάσεις θα έχουν καλύτερη τύχη ή έστω "θα ρίξουν μια ζαριά" με καλές πιθανότητες τους χτυπάω φιλικά την πλάτη

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει κάποιοι εδώ μέσα έχουν ξεφύγει. Ρε deinstein ποιος είσαι εσύ που θα πεις ποια ειδικότητα είναι μάχιμη και ποια όχι? Πόσα άτομα πάσχουν από ψυχικά νοσήματα σήμερα? Όχι μόνο έχει πάρα πολλά οξέα περιστατικά αυτή η ειδικότητα, αλλά έστω και μια απλή γενικευμένη αγχώδης διαταραχή σου καταστρέφει τελείως την ποιότητα ζωής οπότε ναι ένας καλός ψυχίατρος μπορέι να σε σώσει με τρόπο ίσως και σημαντικότερο απότι ο θωρακοχειρουργός.

Δεύτερον όσον αφορά το νομοσχέδιο: Απλά τραγικό γιατί ουσιαστικά πετάει στα σκουπίδια όσους βλάκες περίμεναν ήδη χρόνια στην αναμονή. Το Αντικείμενο εξέτασης (όλα τα μαθήμτα της ιατρικής σχολής) άθλιο και άχρηστο. Όσοι υποστηρίζουν τη λογική "όλοι στο ίδιο τσουβάλι" δεν ξέρω που στηρίζονται. Πάμε να περάσουμε από το ένα άκρο στο άλλο. Το γεγονός ότι υπήρξε διάψευση από το υπουργείο με αυτό τον τρόπο δείχνει την ενόχλησή τους για το γεγονός ότι διέρευσε το σχέδιο που ήθελαν να περάσουν υπόγεια. Φαιδρές τοποθετήσεις του τύπου να δίνεται η ειδικότητα μαζί με τις βασικές σπουδές δείχνουν ότι το μόνο που νοιάζει τον υπουργό είναι πώς θα εξοικονομήσει χρήματα. Φανταστείτε πόσους μισθούς ειδικευομένων θα γλίτωνε. Τέλος όπως έχουν αναφέρει και άλλοι συνάδελφοι και μόνο το γεγονός ότι δημιουργήθηκε μια επιτροπή σοφών βαρώνων του ΠΑΣΟΚ για να γνωμοδοτήσει για την τύχη τη δική μας και γενικά της ιατρικής στη χώρα χωρίς συμμετοχή ιατρών,φοιτητών κτλ δείχνει πόσο στημένο είναι το όλο σχέδιο και πως ακόμη και ο πιο καλοπροαίρετος έχει κάθε δίκιο να αμφισβητεί τις "αγαθές" προθέσεις τους.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λογικό κάποιοι που έχουν αναμονή το 2020(βλ.πλαστική,δερματολογία,ενδοκρινολογία)να θέλουν εξετάσεις.Επίσης είναι λογικό κάποιος που τέλειωσε πριν 5 χρόνια κ πλησιάζει η αναμονή του να μην θέλει.Οι καθηγητούληδες θα βρουν τρόπο να περάσουν τα γιδοπρόβατά τους(γιοι, κόρες),αν δεν έχουν ήδη τακτοποιηθεί.Η ιατρική είναι κλειστό επάγγελμα,αργά το καταλάβαμε.Τώρα αυτοί που λένε ότι οι άλλοι είναι τεμπέληδες επειδή αυτοί πιάσαν την καλή στο εξωτερικό κ δεν θα δώσουν εξετάσεις για να ειδικευτούν στην άνω κάτω ραχούλα ,έχω να τους πω ότι ο μπουρτζόβλαχος όπου κ να πάει δεν θα ανέβει επίπεδο.Η καταγωγή δυστυχώς είναι μοίρα ,δεν αλλάζει.Συμφωνώ όμως με αυτούς που θέλουν αξιοκρατικές εξετάσεις.Είναι εφικτό όμως αυτό?Τεσπά σταματάω να ασχολούμαι διότι σήμερα παρατήρησα μία άσπρη τρίχα στο κεφάλι μου κ πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο embaaa

υγ άκουσα ότι η ασθένεια tsutsugamushi είναι sos.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργούνται οι διατάξεις του άρθρου 20 του νόμου 2519/97 (ΦΕΚ 165 Α’), της παρ. 2 του άρθρου 17 του νόμου 3172/2003 (ΦΕΚ 197 Α’), των υποπαραγράφων 2 και 3 της παρ. 3 του άρθρου 29 του νόμου 3209/2003 (ΦΕΚ 304 Α’) καθώς και το προεδρικό διάταγμα 415/94 «περί του χρόνου ειδίκευσης γιατρών για την απόκτηση ειδικότητας» (ΦΕΚ 236 Α’) με την επιφύλαξη της επόμενης παραγράφου.

Οι διατάξεις του προεδρικού διατάγματος 415/1994 συνεχίζουν να ισχύουν μόνο για τους γιατρούς που ειδικεύονται κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, εκτός αν οι ίδιοι επιθυμούν να υπαχθούν στις διατάξεις του νόμου αυτού, οπότε εντός εξαμήνου από τη δημοσίευσή του υποβάλλουν αίτηση στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Πειτε μου τι καταλαβαίνετε εσεις από την τελευταία αυτη παράγραφο...Μήπως σε όλες τις ειδικότητες που αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης , αυξάνεται και ό χρονος αναμονής αν αυτοί που υπηρετούν επιλέξουν να κάνουν π.χ την παιδιατρική από 4 στα 5 χρόνια? Το ρωτάω διότι κάποιοι συνάδελφοι ανέφεραν πως οι υπηρετούντες θα τελειώσουν όπως προβλεπόταν ενώ εγώ συμπεραίνω πως εκεί που ήταν να ξεκινήσω σε 8 μήνες γίνονται 20!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν θέλεις να διορθώσεις το σύστημα,

ΠΡΩΤΑ, θα καθορίσεις τις ανάγκες σου ως σύστημα υγείας, θα ορίσεις τις αντίστοιχες θέσεις και θα πεις, θέλω 1000 νέους γιατρούς το χρόνο.

ΜΕΤΑ, θα φροντίσεις να σου βγαίνουν 800-900 απόφοιτοι ιατρικής, και θα δέχεσαι και 100-200 γιατρούς από το εξωτερικό.

Και μετά θα βάλεις και τις εξετάσεις σου, με μια βάση πες 60-70%, ωστε 1. να τους κατανείμεις 2. όσοι είναι όντως άσχετοι να διαβάσουν καλύτερα. Και να συνδέσεις τις εξετάσεις με τη γνώση, και με την ιδιότητα της θέσης, αλλά όχι με την ΥΠΑΡΞΗ θέσης.

Σωστές οι προτάσεις σου, αλλά είναι πιο αυστηρές και σκληρές από αυτές του ΚΕΣΥ!

Γιατί αυστηρές και σκληρές; Θα ξέρεις από τα 18 σου οτι στα 24 που θα τελειώσεις, θα δώσεις μια φορά ακόμα εξετάσεις και θα ξεκινήσεις να κάνεις ειδικότητα ό,τι και να γίνει.

Αν θέλεις να κάνεις καλή ειδικότητα σε πανεπιστημιακό νοσοκομείο θα διαβάσεις παραπάνω, και θα την αξίζεις. Δεν είναι αυτό αξιοκρατικό?

Είναι ρε παιδιά δυνατόν ο οποιοσδήποτε να γίνεται οτιδήποτε? Γιατί δεν έχουν λίστα αναμονής αντί για πανελλήνιες και να περιμέναμε 5-6 χρόνια να μπούμε όλοι Ιατρική Αθήνας μόνο με το απολυτήριο λυκείου?

Σκληρό βρίσκω να τελειώνω την Ιατρική και να έχω αναμονή και να πρέπει είτε να φύγω έξω είτε να "βρω πράγματα να κάνω", που δε λέω, μια χαρά μπορείς να βρεις οκ, αλλά όχι επειδή δεν έχεις άλλη επιλογή.

ΜΗΝ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΜΕ 100 ΘΕΣΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΝΟΥΝ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΟΤΙ ΘΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΑΜΕΣΑ,ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΛΕΟΝ ΑΝΑΓΚΕΣ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΑ ΝΕΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ!ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΘΕΣΟΥΛΕΣ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΚΥΡΡΗΣΣΟΝΤΑΙ ΘΑ 'ΝΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗΣ,ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΙΑΤΡΟΔΙΚΑΣΤΙΚΗΣ! :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Εντάξει κάποιοι εδώ μέσα έχουν ξεφύγει. Ρε deinstein ποιος είσαι εσύ που θα πεις ποια ειδικότητα είναι μάχιμη και ποια όχι? Πόσα άτομα πάσχουν από ψυχικά νοσήματα σήμερα? Όχι μόνο έχει πάρα πολλά οξέα περιστατικά αυτή η ειδικότητα, αλλά έστω και μια απλή γενικευμένη αγχώδης διαταραχή σου καταστρέφει τελείως την ποιότητα ζωής οπότε ναι ένας καλός ψυχίατρος μπορέι να σε σώσει με τρόπο ίσως και σημαντικότερο απότι ο θωρακοχειρουργός.

Δεύτερον όσον αφορά το νομοσχέδιο: Απλά τραγικό γιατί ουσιαστικά πετάει στα σκουπίδια όσους βλάκες περίμεναν ήδη χρόνια στην αναμονή. Το Αντικείμενο εξέτασης (όλα τα μαθήμτα της ιατρικής σχολής) άθλιο και άχρηστο. Όσοι υποστηρίζουν τη λογική "όλοι στο ίδιο τσουβάλι" δεν ξέρω που στηρίζονται. Πάμε να περάσουμε από το ένα άκρο στο άλλο. Το γεγονός ότι υπήρξε διάψευση από το υπουργείο με αυτό τον τρόπο δείχνει την ενόχλησή τους για το γεγονός ότι διέρευσε το σχέδιο που ήθελαν να περάσουν υπόγεια. Φαιδρές τοποθετήσεις του τύπου να δίνεται η ειδικότητα μαζί με τις βασικές σπουδές δείχνουν ότι το μόνο που νοιάζει τον υπουργό είναι πώς θα εξοικονομήσει χρήματα. Φανταστείτε πόσους μισθούς ειδικευομένων θα γλίτωνε. Τέλος όπως έχουν αναφέρει και άλλοι συνάδελφοι και μόνο το γεγονός ότι δημιουργήθηκε μια επιτροπή σοφών βαρώνων του ΠΑΣΟΚ για να γνωμοδοτήσει για την τύχη τη δική μας και γενικά της ιατρικής στη χώρα χωρίς συμμετοχή ιατρών,φοιτητών κτλ δείχνει πόσο στημένο είναι το όλο σχέδιο και πως ακόμη και ο πιο καλοπροαίρετος έχει κάθε δίκιο να αμφισβητεί τις "αγαθές" προθέσεις τους.

ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΜΟΝΟ ΙΑΤΡΟΥΣ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΑΛΛΑ ΚΥΡΙΩΣ ΚΑΙ ΝΕΟΥΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟΥΣ, ΓΙΑΤΙ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΥΥ ΘΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΕΙΤΕ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ.ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΤΑ ΠΑΣΑ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΕΙΔΙΚΕΥΤΕΙΤΕ,ΑΛΛΑ ΘΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΕΤΕ ΟΥΤΕ ΝΑ ΙΔΙΩΤΕΥΣΕΤΕ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΕΙΤΕ ΚΑΠΟΥ emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργούνται οι διατάξεις του άρθρου 20 του νόμου 2519/97 (ΦΕΚ 165 Α’), της παρ. 2 του άρθρου 17 του νόμου 3172/2003 (ΦΕΚ 197 Α’), των υποπαραγράφων 2 και 3 της παρ. 3 του άρθρου 29 του νόμου 3209/2003 (ΦΕΚ 304 Α’) καθώς και το προεδρικό διάταγμα 415/94 «περί του χρόνου ειδίκευσης γιατρών για την απόκτηση ειδικότητας» (ΦΕΚ 236 Α’) με την επιφύλαξη της επόμενης παραγράφου.

Οι διατάξεις του προεδρικού διατάγματος 415/1994 συνεχίζουν να ισχύουν μόνο για τους γιατρούς που ειδικεύονται κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, εκτός αν οι ίδιοι επιθυμούν να υπαχθούν στις διατάξεις του νόμου αυτού, οπότε εντός εξαμήνου από τη δημοσίευσή του υποβάλλουν αίτηση στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Πειτε μου τι καταλαβαίνετε εσεις από την τελευταία αυτη παράγραφο...Μήπως σε όλες τις ειδικότητες που αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης , αυξάνεται και ό χρονος αναμονής αν αυτοί που υπηρετούν επιλέξουν να κάνουν π.χ την παιδιατρική από 4 στα 5 χρόνια? Το ρωτάω διότι κάποιοι συνάδελφοι ανέφεραν πως οι υπηρετούντες θα τελειώσουν όπως προβλεπόταν ενώ εγώ συμπεραίνω πως εκεί που ήταν να ξεκινήσω σε 8 μήνες γίνονται 20!

ΒΑΣΙΚΑ ΧΑΜΗΛΟΜΙΣΘΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ ΓΙΑ ΛΑΤΖΑ ΘΕΛΟΥΝ!ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΟΙ ΑΝΑΜΟΝΕΣ ΟΥΤΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ...ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΥΤΟ,ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΤΙ ΣΗΜΕΡΑ,ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ!ΑΛΛΑΞΕ Ο ΜΑΝΩΛΙΟΣ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΑΓΓΟΥΡΙ ΤΟΥ ΑΛΛΙΩΣ emcolgate

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το προσχέδιο νόμου, κατά τη δική μου γνώμη, είναι σε γενικές γραμμές πολύ προσεγμένο και προς τη σωστή κατεύθυνση. Ελπίζω να προχωρήσει και να ψηφισθεί. Μετά από εκεί, ο καθένας εκφράζεται με βάση το προσωπικό του όφελος και ανάγκες. Σε κεντρικό όμως πολιτικό επίπεδο, οι αποφάσεις πρέπει να παίρνονται με γνώμονα το όφελος του κοινωνικού συνόλου, και αυτό, πάλι κατά τη γνώμη μου, σημαίνει εκμετάλλευση των πιο παραγωγικών και δημιουργικών δυνάμεων της χώρας (και όχι μαρασμός αυτών σε μια λίστα αναμονής ετών). Το ερώτημα που τίθεται είναι αν το σύστημα με τις ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής δύναται όντως να διακρίνει τους καλύτερους. Αυτό όμως μάλλον είναι το τίμημα της αξιοπιστίας(κατοχύρωση αδιαβλητότητας) και στην Ελλάδα του σήμερα αξίζει να το πληρώσουμε.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ο δειν-στειν μαλλον πρεπει να ειναι κοντα ή μολις πηρε πτυχίο και περασε απο τις νομαρχιες του ειπανε +10 χρονια αναμονη φρικαρε και νομιζει οτι ο Lover-dos θα του δωσει την λυση , ε?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λογικό κάποιοι που έχουν αναμονή το 2020(βλ.πλαστική,δερματολογία,ενδοκρινολογία)να θέλουν εξετάσεις.Επίσης είναι λογικό κάποιος που τέλειωσε πριν 5 χρόνια κ πλησιάζει η αναμονή του να μην θέλει.Οι καθηγητούληδες θα βρουν τρόπο να περάσουν τα γιδοπρόβατά τους(γιοι, κόρες),αν δεν έχουν ήδη τακτοποιηθεί.Η ιατρική είναι κλειστό επάγγελμα,αργά το καταλάβαμε.Τώρα αυτοί που λένε ότι οι άλλοι είναι τεμπέληδες επειδή αυτοί πιάσαν την καλή στο εξωτερικό κ δεν θα δώσουν εξετάσεις για να ειδικευτούν στην άνω κάτω ραχούλα ,έχω να τους πω ότι ο μπουρτζόβλαχος όπου κ να πάει δεν θα ανέβει επίπεδο.Η καταγωγή δυστυχώς είναι μοίρα ,δεν αλλάζει.Συμφωνώ όμως με αυτούς που θέλουν αξιοκρατικές εξετάσεις.Είναι εφικτό όμως αυτό?Τεσπά σταματάω να ασχολούμαι διότι σήμερα παρατήρησα μία άσπρη τρίχα στο κεφάλι μου κ πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο embaaa

υγ άκουσα ότι η ασθένεια tsutsugamushi είναι sos.

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΠΡΟΚΥΡΡΗΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ,ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΘΑ ΠΡΟΚΥΡΡΗΣΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΞΕΤΑΣΗ!ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΕ ΛΕΝΕ! emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Είναι λογικό κάποιοι που έχουν αναμονή το 2020(βλ.πλαστική,δερματολογία,ενδοκρινολογία)να θέλουν εξετάσεις.Επίσης είναι λογικό κάποιος που τέλειωσε πριν 5 χρόνια κ πλησιάζει η αναμονή του να μην θέλει.Οι καθηγητούληδες θα βρουν τρόπο να περάσουν τα γιδοπρόβατά τους(γιοι, κόρες),αν δεν έχουν ήδη τακτοποιηθεί.Η ιατρική είναι κλειστό επάγγελμα,αργά το καταλάβαμε.Τώρα αυτοί που λένε ότι οι άλλοι είναι τεμπέληδες επειδή αυτοί πιάσαν την καλή στο εξωτερικό κ δεν θα δώσουν εξετάσεις για να ειδικευτούν στην άνω κάτω ραχούλα ,έχω να τους πω ότι ο μπουρτζόβλαχος όπου κ να πάει δεν θα ανέβει επίπεδο.Η καταγωγή δυστυχώς είναι μοίρα ,δεν αλλάζει.Συμφωνώ όμως με αυτούς που θέλουν αξιοκρατικές εξετάσεις.Είναι εφικτό όμως αυτό?Τεσπά σταματάω να ασχολούμαι διότι σήμερα παρατήρησα μία άσπρη τρίχα στο κεφάλι μου κ πραγματικά δεν αξίζει τον κόπο embaaa

υγ άκουσα ότι η ασθένεια tsutsugamushi είναι sos.

ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΘΕΣΕΙΣ ΣΑΝ ΤΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΣΤΙΣ ΠΡΟΚΥΡΡΗΞΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΚΑΡΔΙΟΛΟΓΙΑΣ,ΠΝΕΥΜΟΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΙΚΗΣ ΘΑ ΠΡΟΚΥΡΡΗΣΟΝΤΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΚΑΘΕ ΕΞΕΤΑΣΗ!ΓΕΜΙΣΑΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥΣ ΣΕ ΛΕΝΕ! emcensored

Εννοείται αυτό. Όσοι από τους φοιτητές υποστηρίζουν το προσχέδιο γιατί ονευρεύονται να ειδικευτούν σε καρδιολογία,παιδιατρική,πνευμονολογία,ουρολογία και αρκετές άλλες ειδικότητες που είναι υπερκορεσμένες στην Ελλάδα ας το ξανασκεφτούν. Θα υπάρξει πολύ μεγάλη μείωση των θέσεων. Οπότε και πάλι η αναμονή σας μεγάλη θα είναι, αφού κάποιες θέσεις θα δωθούν και με τη λίστα. Γηριατρική και αν σας αρέσει θα μας πουν... :anavwfwties:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Με την έναρξη ισχύος του παρόντος καταργούνται οι διατάξεις του άρθρου 20 του νόμου 2519/97 (ΦΕΚ 165 Α’), της παρ. 2 του άρθρου 17 του νόμου 3172/2003 (ΦΕΚ 197 Α’), των υποπαραγράφων 2 και 3 της παρ. 3 του άρθρου 29 του νόμου 3209/2003 (ΦΕΚ 304 Α’) καθώς και το προεδρικό διάταγμα 415/94 «περί του χρόνου ειδίκευσης γιατρών για την απόκτηση ειδικότητας» (ΦΕΚ 236 Α’) με την επιφύλαξη της επόμενης παραγράφου.

Οι διατάξεις του προεδρικού διατάγματος 415/1994 συνεχίζουν να ισχύουν μόνο για τους γιατρούς που ειδικεύονται κατά τη δημοσίευση του νόμου αυτού, εκτός αν οι ίδιοι επιθυμούν να υπαχθούν στις διατάξεις του νόμου αυτού, οπότε εντός εξαμήνου από τη δημοσίευσή του υποβάλλουν αίτηση στο Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Πειτε μου τι καταλαβαίνετε εσεις από την τελευταία αυτη παράγραφο...Μήπως σε όλες τις ειδικότητες που αυξάνεται ο χρόνος ειδίκευσης , αυξάνεται και ό χρονος αναμονής αν αυτοί που υπηρετούν επιλέξουν να κάνουν π.χ την παιδιατρική από 4 στα 5 χρόνια? Το ρωτάω διότι κάποιοι συνάδελφοι ανέφεραν πως οι υπηρετούντες θα τελειώσουν όπως προβλεπόταν ενώ εγώ συμπεραίνω πως εκεί που ήταν να ξεκινήσω σε 8 μήνες γίνονται 20!

Άρθρο 4

Εκπαιδευτικά Κέντρα για τη λήψη ειδικότητας

15. Οι ειδικευόμενοι ιατροί που υπηρετούν σε υφιστάμενες Ε.Μ κατά τη δημοσίευση του νόμου συνεχίζουν να υπηρετούν σε αυτές μέχρι την ολοκλήρωση του ισχύοντος προβλεπομένου χρόνου εκπαίδευσης.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συγνώμη επειδή τα έχω χάσει εντελώς, μια απλή ερώτηση:

Τελικά το "προσχέδιο" αυτό ήταν απλά μια πρόταση του ΚΕΣΥ προς τον υπουργό Υγείας;

Τι πιθανότητες έχει να εξελιχθεί σε νόμο;(ξέρω ρωτάω δύσκολα)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ειμαι η Αγαπη και δεν ειμαι καλα!προσπαθω να διαβασω ολα τα ποστς αλλα ειναι τοσα πολλα και οι χρησιμες πληροφοριες τοσο λιγες τελικα...Καταλαβαινετε οτι ειμαστε ολοι οσοι δεν κανουμε πληρη ειδικοτητα στην ιδια βαρκα, ναι ή οχι? Και μη μου αρχισετε για τα βυσματα, βαρεθηκα! Αυτοι σε ολα τα συστηματα θα υπαρχουν και θα βρισκουν ακρη. Υποψιαζομαι οτι ο,τι ειναι να γινει, αν γινει, θα αποφασιστει τον Αυγουστο που ειναι παχιες οι μυγες και χαλαροτερες οι αμυνες, ενεκεν διακοπων. Ας ειμαστε για μια φορα προσεκτικοι και ενημερωμενοι και βλεπουμε. Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο στεναχωρημενη ειμαι. Καθε μερα ασχημα νεα, σε ολους τους τομεις και εμεις τρωγομαστε μεταξυ μας. Αυτο θελουν οσοι δε μας υπολογιζουν σαν σοβαρη ομαδα εμας τους γιατρους...Και κατι τελευταιο. Τασο, να εισαι καλα που παντα δινεις χρησιμες πληροφοριες, σε ολα τα θεματα, και λυνεις αποριες. :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αφού το ξέρεις αγόρι μου πως δουλεύω στον Ιδιωτικό Τομέα.

Ένα ή δύο χειρουργεία το μήνα και βγάζω τα διπλάσια από εσένα!

Και δεν είμαι ακόμη γνωστή, φαντάσου.

Κορίτσι ΜΟΥ....όσο εσύ δουλεύεις στον ιδιωτικό τομέα άλλο τόσο το εργαστήριο τοξικολογίας και ιατροδικαστικής του ΑΠΘ όπου εργάζομαι εγώ είναι δικό μου.

Αυτά τα ένα δύο χειρουργεία φαντάζομαι είναι πεντάλεπτα γιατί τον τελευταίο μήνα έλειψες όλο κι όλο δέκα λεπτά από εδώ μέσα.

Όσο αληθές είναι ότι εσύ ζεις από αυτά τα δύο ονειρεμένα για σένα χειρουργεία άλλο τόσο ζω εγώ από τα 1170 ευρώ της ιατροδικαστικής.

Για δε μας λες το ονοματάκι σου να γίνεις γνωστή και να κάνουν ουρά ο κόσμος έξω από το ιδιωτικό σου ιατρείο; Αλλά είπαμε....αν ποτέ τολμήσεις να γράψεις το όνομά σου τότε θα πρέπει να εξαφανιστείς από τη χώρα.

Ρε κάτι σούργελα που ζουν ανάμεσά μας.

Κι επιτέλους, άσε αυτούς που ενδιαφέρονται για τον τρόπο εισαγωγής στην ειδικότητα να επιλέξουν οι ίδιοι. Είναι απαράδεκτο εγώ που κάνω ειδικότητα ή εσύ που λες ότι είσαι ειδικός να αποφασίζουμε γι αυτούς....χωρίς αυτούς. Όπως δε θέλεις οι φοιτητές να αποφασίζουν για το μέλλον του ΕΣΥ άλλο τόσο και οι φοιτητές δε θέλουν να αποφασίζεις εσύ κι εγώ γι αυτούς.

Τέσπα....προσπαθώ να απέχω από τη συζήτηση αλλά μερικοί όπως εσύ δυναμιτίζουν τη συζήτηση ποστάροντας από τον καναπέ τους κάνοντας χαβαλέ με την αβεβαιότητα χιλιάδων συναδέλφων.

Κανείς δεν είναι αντίθετος με τις αδιάβλητες εξετάσεις. Να προτείνει όμως λύσεις για όσους περιμένουν τόσα χρόνια και σε λίγους μήνες ανοίγει η θέση τους. Να προτείνει τρόπους διεξαγωγής των αδιάβλητων εξετάσεων. Γιατί όσο δε το κάνει δε διαφέρει και πολύ από την επιτροπή "σοφών".

:antegeia:

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν από 6 μήνες, όταν είχαν ακουστεί για πρώτη φορά οι φήμες για εξετάσεις από αξιόπιστα χείλη,

το ακριβές σχέδιο που έπαιζε τότε ήταν το εξής:

- νομοσχέδιο για εξετάσεις που θα περάσει το καλοκαίρι για να μην υπάρχουν αντιδράσεις

- πρώτες εξετάσεις μέσα στο 2012, με ορισμένους να δείχνουν στις αρχές του έτους

- 2 φορές εξετάσεις το έτος

- μείωση των θέσεων και "ευέλικτος" τρόπος τοποθέτησης των ιατρών λάντζας, για να καλυφθούν οι τρύπες και να μειωθεί το κόστος.

- σύντομη μεταβατική περίοδος τύπου εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ

- θέματα εξετάσεων ανάλογα με το γνωστικό επίπεδο ειδικότητας

- εξετάσεις με θέματα πολλαπλής επιλογής

Αντιδράσεις υπήρχαν πολλές και ειδικά από ορισμένους σε θέσεις κλειδιά που έχουν γόνους φοιτητές

που περιμένουν σε μερικά χρόνια να ξεκινήσουν την ειδικότητα του μπαμπά.

Ως τώρα, τα πράγματα δείχνουν πως αυτά που λέγανε τότε, αυτά και θα ισχύσουν.

Αυτή δεν είναι εισήγηση, αλλά το πραγματικό προσχέδιο που θα κατατεθεί, αν δεν ακυρωθεί με ένα μαγικό τρόπο.

Ο Loverman δεν τα πετάει τυχαία, αλλά στην αρχή μαζεύει αντιδράσεις και μετά προχωράει κανονικά.

Σε αυτούς που ελπίζουν σε διάψευση, κάνουν λάθος. Η ανακοίνωση του υπουργείου δεν έκανε καμία διάψευση,

παρά μόνο είπε πως αυτό δεν είναι το ακριβές προσχέδιο.

Ο Loverman μετά άνετα μπορεί να βγει και να πει, πως ένα από τα προβλήματα της υγείας στην Ελλάδα είναι

πως δεν υπάρχει αξιολόγηση και αξιοκρατία και ο μόνος που χάνει είναι ο έλληνας πολίτης,

που ενώ πληρώνει αδρά υγειονομική περίθαλψη, λαμβάνει υπηρεσίες χαμηλότερου επιπέδου.

Άλλωστε με δική του υπογραφή έγινε η σύσταση της επιτροπής των "σοφών" και θα πει πως αυτές

είναι οι προτάσεις για ένα ουσιαστικό σύστημα υγείας, μακρυά από τα φακελάκια και τα τρωκτικά

της υγείας.

Ο αντίλογος εδώ μέσα ουσιαστικά είναι πως θα μπουν εξετάσεις με θέματα από προκλινικά μαθήματα.

Και βγαίνει μετά και λέει έχετε δίκιο, δεν θα μπουν από προκλινικά, αλλά μόνο από κλινικά μαθήματα

συμβατά με τις ειδικότητες. Ποια είναι τότε η αντίρηση που θα υπάρξει;

Από την άλλη η ΟΕΝΓΕ δεν εμπλέκεται πουθενά, ούτε έχει σκοπό να χύσει αίμα για ένα θέμα που δεν την ενδιαφέρει,

ενώ και οι καταλήψεις στις ιατρικές σχολές αν γίνουν, είναι ούτε κρύο-ούτε ζέστη, με την υπερπληθώρα που υπάρχει...

Συνεπώς πως θα υπάρξει αντίδραση;

ΥΓ1. Με αυτό τον τρόπο θα του βγουν και άνετα οι εφημερίες,

αφού θα μπορεί να στέλνει όπου θέλει τους ειδικευόμενους για να καλύψουν τρύπες,

ενώ θα μπορεί να πιέζει όπως θέλει (βλέπε μείωση μισθού και ωράρια εργασίας),

αφού η εναλλακτική θα είναι να μην κάνει κάποιος ειδικότητα.

ΥΓ2. food for thought....

"6. Με αιτιολογημένη, για σοβαρούς λόγους και ομόφωνη απόφαση του Συμβουλίου Εκπαίδευσης που λαμβάνεται πριν το ήμισυ του συνολικού χρόνου εκπαίδευσης είναι δυνατόν να συσταθεί σε ειδικευόμενο η αλλαγή ειδικότητας. Επί ενστάσεώς του μπορεί και πάλι ομόφωνα να αποφασισθεί η διακοπή της εκπαίδευσης του ειδικευόμενου. Σε αυτή την περίπτωση , επί καταλήψεως νέας θέσης σε άλλη ειδικότητα από τον ειδικευόμενο αυτή είναι εξ αρχής έμμισθη."

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πριν από 6 μήνες, όταν είχαν ακουστεί για πρώτη φορά οι φήμες για εξετάσεις από αξιόπιστα χείλη,

το ακριβές σχέδιο που έπαιζε τότε ήταν το εξής:

- νομοσχέδιο για εξετάσεις που θα περάσει το καλοκαίρι για να μην υπάρχουν αντιδράσεις

- πρώτες εξετάσεις μέσα στο 2012, με ορισμένους να δείχνουν στις αρχές του έτους

- 2 φορές εξετάσεις το έτος

- μείωση των θέσεων και "ευέλικτος" τρόπος τοποθέτησης των ιατρών λάντζας, για να καλυφθούν οι τρύπες και να μειωθεί το κόστος.

- σύντομη μεταβατική περίοδος τύπου εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ

- θέματα εξετάσεων ανάλογα με το γνωστικό επίπεδο ειδικότητας

- εξετάσεις με θέματα πολλαπλής επιλογής

Αντιδράσεις υπήρχαν πολλές και ειδικά από ορισμένους σε θέσεις κλειδιά που έχουν γόνους φοιτητές

που περιμένουν σε μερικά χρόνια να ξεκινήσουν την ειδικότητα του μπαμπά.

Ως τώρα, τα πράγματα δείχνουν πως αυτά που λέγανε τότε, αυτά και θα ισχύσουν.

Αυτή δεν είναι εισήγηση, αλλά το πραγματικό προσχέδιο που θα κατατεθεί, αν δεν ακυρωθεί με ένα μαγικό τρόπο.

Ο Loverman δεν τα πετάει τυχαία, αλλά στην αρχή μαζεύει αντιδράσεις και μετά προχωράει κανονικά.

Σε αυτούς που ελπίζουν σε διάψευση, κάνουν λάθος. Η ανακοίνωση του υπουργείου δεν έκανε καμία διάψευση,

παρά μόνο είπε πως αυτό δεν είναι το ακριβές προσχέδιο.

Ο Loverman μετά άνετα μπορεί να βγει και να πει, πως ένα από τα προβλήματα της υγείας στην Ελλάδα είναι

πως δεν υπάρχει αξιολόγηση και αξιοκρατία και ο μόνος που χάνει είναι ο έλληνας πολίτης,

που ενώ πληρώνει αδρά υγειονομική περίθαλψη, λαμβάνει υπηρεσίες χαμηλότερου επιπέδου.

Άλλωστε με δική του υπογραφή έγινε η σύσταση της επιτροπής των "σοφών" και θα πει πως αυτές

είναι οι προτάσεις για ένα ουσιαστικό σύστημα υγείας, μακρυά από τα φακελάκια και τα τρωκτικά

της υγείας.

Ο αντίλογος εδώ μέσα ουσιαστικά είναι πως θα μπουν εξετάσεις με θέματα από προκλινικά μαθήματα.

Και βγαίνει μετά και λέει έχετε δίκιο, δεν θα μπουν από προκλινικά, αλλά μόνο από κλινικά μαθήματα

συμβατά με τις ειδικότητες. Ποια είναι τότε η αντίρηση που θα υπάρξει;

Από την άλλη η ΟΕΝΓΕ δεν εμπλέκεται πουθενά, ούτε έχει σκοπό να χύσει αίμα για ένα θέμα που δεν την ενδιαφέρει,

ενώ και οι καταλήψεις στις ιατρικές σχολές αν γίνουν, είναι ούτε κρύο-ούτε ζέστη, με την υπερπληθώρα που υπάρχει...

Συνεπώς πως θα υπάρξει αντίδραση;

ΥΓ1. Με αυτό τον τρόπο θα του βγουν και άνετα οι εφημερίες,

αφού θα μπορεί να στέλνει όπου θέλει τους ειδικευόμενους για να καλύψουν τρύπες,

ενώ θα μπορεί να πιέζει όπως θέλει (βλέπε μείωση μισθού και ωράρια εργασίας),

αφού η εναλλακτική θα είναι να μην κάνει κάποιος ειδικότητα.

ΥΓ2. food for thought....

"6. Με αιτιολογημένη, για σοβαρούς λόγους και ομόφωνη απόφαση του Συμβουλίου Εκπαίδευσης που λαμβάνεται πριν το ήμισυ του συνολικού χρόνου εκπαίδευσης είναι δυνατόν να συσταθεί σε ειδικευόμενο η αλλαγή ειδικότητας. Επί ενστάσεώς του μπορεί και πάλι ομόφωνα να αποφασισθεί η διακοπή της εκπαίδευσης του ειδικευόμενου. Σε αυτή την περίπτωση , επί καταλήψεως νέας θέσης σε άλλη ειδικότητα από τον ειδικευόμενο αυτή είναι εξ αρχής έμμισθη."

+1000

Δεν μπορύσες να τα γράψεις καλύτερα φίλε μου

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ρε σεις ούτε θωρακοχειρουργός είμαι ούτε μου αρέσει σαν ειδικότητα!!!!!

Είπα απλά το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ που ακόμα και ψυχίατρος να ήμουν θα το παραδεχόμουν!!!!!

Τα επειγοντα των θωρακοχειρ. δεν τα βλέπουν ούτε όνειρο οι ψυχίατροι!!!!!!!

Ξεκολλήστε και παραδεχτείτε κάτι που συμβαίνει στην πραγματικότητα!!!!!!

Βέβαια το πόσο αντιδράσατε όλοι με κάτι τόσο οφθαλμοφανές επιβεβαιώνει την παροιμία

"όποιος έχει τη μύγα μυγιάζεται!!!" Γι αυτό πηγαίνεται να ρουφήξετε το αυγό σας

και αφήστε με εμένα να κρίνω αν είμαι ανίκανος να δώσω εξετάσεις, αν είμαι ανίκανος να

κάνω διδακτορικό, αν μπορώ να κάνω και ειδικότητα και διδακτορικό ΧΩΡΙΣ ΒΥΣΜΑ στο μισό

χρόνο από εσάς(με εξετάσεις και με τα δικά μου κότσια), πόσες φορές θα κοπώ

και αν θεωρώ ότι οι χειρουργικές ειδικότητες είναι πιο μάχιμες!!!! Είναι γνώμες μου

, γουστάρω να τις εκφράζω, δε μπορεί να με εμποδίσει κανένας και αν το κάνει θα τον γ....ω.

Έχετε απλά το δικαίωμα να μη μου δώσετε σημασία, να μη με ακούσετε, να με κρίνετε αλλά όχι να

μου απαγορέψετε να σκέφτομαι όπως γουστάρω ΕΓΩ!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Το ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ είναι ότι κάθε ειδικότητα έχει τα δικά της επείγοντα. Διαφορετικά , αν στο νοσοκομείο σου φτάσει οξύ ψυχωσικό επεισόδιο φώναζεις τους θωρακοχειρουργούς να βάλουν Bilao.

Κανείς δε σου είπε να μη λες τη γνώμη σου.

Το «όποιος έχει τη μύγα» υποθέτω είναι αυτοαναφορικό

Μα «ρούφα το αυγό σου»;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τρέμω στην ιδέα ότι ως ασθενής μπορεί να έπεφτα σε καποιον από εσάς!

Και δε θα πω ποιόν από τα 500+ παραπάνω μηνύματα, αλλά όποιος έχει τη μύγα ας μυγιαστεί!

Η ιατρική είναι πολλά παραπάνω από γνωσεις και έχω δει πολλούς γιατρούς που ξέρουν στα βιβλία τα ΠΑΝΤΑ αλλά τα ΠΑΝΤΑ,να είναι τελείως σκράπες πάνω στον ασθενή!Η ιατρική είναι φιλοσοφία,σκέψη,εξάσκηση κυρίως!Και δεν πάει μπροστά με διάβασμα μόνο κανείς!Επίσης είναι φύση και θέση αδύνατο, ανοργασμικές γυναίκες και αδικημένοι μανιακοί εγωιστές(πιθανά με μικρό μόριο) άντρες, να είναι καλοί ιατροί όσο και αν το επιθυμούν!Αν δεν βρεις εσωτερική ηρεμία και δεν χαλιναγωγήσεις τα προσωπικά σου πάθη δεν μπορείς να λειτουργείς ως ιατρός σωστά!

Σκεφτείτε λοιπόν άνθρωποι που ζουν εδώ μέσα, σε ένα ηλεκτρονικό περιβάλλον,και βγάζουν τόση κακία και τόση προβληματική,πόσο καλοί γιατροί μπορεί να γίνουν?πόσο πραγματική αγάπη και ενδιαφέρον μπορούν να δείξουν για τον ασθενή όταν σφάζονται με το συνάδελφο έτσι?πόση ισορροπία μπορούν να έχουν?

Ήμαρτον παιδιά!Τόσα χρόνια σιχάθηκα του μονομερείς,μανιακούς,μονόχνωτους και φαντασμένους γιατρούς!Τι νομίζετε ρε παιδιά?Η ιατρική είναι επάγγελμα με πολύ χαμηλή δημιουργικότητα και δυστυχώς δεν είναι για έξυπνους!Και αυτό έχουμε βαλθεί να το αποδεικνύουμε συστηματικά σε αυτά τα fora!

Ας συνεχίσουμε έτσι λοιπόν,

ας φάμε τις σάρκες μας!

Υ.Γ.1 ναι είμαι γιατρός

Υ.Γ.2 επειδή φαντάζομαι ποιοί θα μυγιαστούν,ναι μπήκα με πανελλήνιες Αθήνα,ναι τελείωσα με 8+,ναι έχω κάνει εργασίες κλπ μαλακίες που νομίζουμε ότι είναι και κάτι σημαντικό

Υ.Γ.3 μπράβο αγάπη για το post

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγώ καταλαβαίνω πως το πιθανότερο είναι το κανονικό νομοσχέδιο να λέει πάνω κάτω ότι λέει και το προσχέδιο, από το 2012 θα δίνουμε εξετάσεις σε λίγες θέσεις και μεις θα καθόμαστε να γράφουμε στο GM για μόρια, ποια ειδικότητα είναι μάχιμη και θα κλαίμε τη μοίρα μας ποτ τα βύσματα βγαίνουν πάντα από πάνω

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.