Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

τοσα μετρα περασανε που αφορουσαν σχεδον το συνολο του ελληνικου πληθυσμου (και οχι κατι χιλιαδες γιατρους εν αναμονη) παρολες τις κοινωνικες αντιδρασεις που υπηρξαν.

στα αρ.... του ο Λοβερδος αν κλεισετε τις σχολες και για εναν χρονο.

Το επάγγελμα του φαρμακοποιού άνοιξε ; Σε ποιά χώρα ζεις εσύ ;

Οι περικοπές στους μισθούς των ΔΥ όντως έγιναν, συμβάσεις δεν ανανεώθηκαν, αλλά απολύσεις δεν έγιναν, και δεν πρόκειται (όσο είναι το ΠΑΣΟΚ) να γίνουν...

Άρα που είναι τα @@ τους ;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Αν κατάλαβα καλά, όποιος ξεκινήσει παιδιατρική μετά την ψήφιση του νόμου (είτε από λίστα είτε από εξετάσεις) θα κάνει 5 χρόνια. Κάποιος που ήδη κάνει το πλήρες κομμάτι θα κάνει 4 χρόνια. Κάποιος που έχει ήδη κάνει ένα κομμάτι και θα ξεκινήσει το πλήρες μετά την ψήφιση του νόμου; 4 ή 5; Δε θα με χάλαγε να κάνω ένα χρόνο παραπάνω...

Επίσης με τις ανακλήσεις διορισμών τι γίνεται; Π.χ. κάποιος που ήδη βρίσκεται σε ανάκληση και επιστρέψει μετά από π.χ. 2,5 χρόνια ή κάνει ανάκληση πριν την ψήφιση του νόμου και επιστρέψει σε 3 χρόνια, θα πάρει την πρώτη θέση που θα αδειάσει ή θα δώσει εξετάσεις;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

οσοι πιστευουν (επειδη ετσι τους βολευει) οτι θα γινουν καταληψεις στις ιατρικες σχολες και θα αποσυρθει το νομοσχεδιο προφανως δεν διδαχθηκαν απο τα οσα ζησαμε τους τελευταιους 18 μηνες στην Ελλαδα.

τοσα μετρα περασανε που αφορουσαν σχεδον το συνολο του ελληνικου πληθυσμου (και οχι κατι χιλιαδες γιατρους εν αναμονη) παρολες τις κοινωνικες αντιδρασεις που υπηρξαν.

στα αρ.... του ο Λοβερδος αν κλεισετε τις σχολες και για εναν χρονο.

Πας καλά? Για ποιες αλλαγές μιλάς? Ονειρεύεσαι? Ειδικά στον τομέα υγείας δεν έγινε καμιά αλλαγή.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ένα σχέδιο νόμου που δε δίνει απάντηση και διέξοδο σε όλα τα πιθανά ενδεχόμενα ενός προβλήματος παύει να έχει κύρος αφού δεν ανταποκρίνεται στις ανάγκες της κοινωνίας, αλλά εξυπηρετεί συγκεκριμένες σκοπιμότητες. Αν δε δωθεί απάντηση στο τι θα γίνει με κάποιον συνάδελφο γιατρό που δεν επιτυγχάνει την ειδίκευσή του με το σύστημα των εξετάσεων, τότε το όλο εγχείρημα έχει καταρεύσει.Κι αυτό γιατί οι γιατροί δεν είναι σαν τους καθηγητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που δίνυν ΑΣΕΠ κι αν δεν πετύχουν θα πάνε να δουλέψουν στον ιδιωτικό τομέα πάλι ως καθηγητές. Οι γιατροί που δεν θα πετύχουν στις εξετάσεις ώστε να ειδικευτούν, δε μπορούν να δουλέψουν ως γιατροί.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Πας καλά? Για ποιες αλλαγές μιλάς? Ονειρεύεσαι? Ειδικά στον τομέα υγείας δεν έγινε καμιά αλλαγή.

εδω θα ειμαστε και σε ενα χρονο και θα τα ξαναπουμε.

μεχρι τοτε αντι να ελπιζετε σε καταληψεις που θα σας σωσουν ανοιξτε κανα βιβλιο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ας παγωσουν παιδια οι διορισμοι και στους γιατρους, εξ'αλλου αυτο δεν θελουμε; να φτιαξουμε λιγο τα εξοδα που παρουσιαζουμε στην τροικα, λιγοτεροι ειδικευομενοι, παγωσαν και τους ειδικευμενους, θα καταρρευσουν τα παντα και μετα οεο θα αποχωρησουν και θα ερθουν οι αλλοι οι σοφοι που πηγαν διακοπες και ξεκουραστηκαν να συνεχισουν το μπουρδελο. Εσεις πανω απο τη λιστα μου δεν πατε να ψαξετε αλλου τη τυχη σας, σε καμια ευρωπη η καμια αμερικη μηπως και προλαβω να μπω?:P Γιατι γαμηθηκαμε τοσα χρονια, με πανελληνιες, σχολη και εξετασεις, και τωρα που ειδικευσαμε ολους τους δικατσαδες ας βαλουμε και στους μαλακες εξετασεις γιατι μας επιασε το ελλειμμα!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καταρχην

1. Ποτε θα κατεβει για ψηφιση?

2. Δηλωνει ρητα οτι οι εξετασεις θα γινουν 1 χρονο μετα την ψηφιση?

3. Οποιος εχει κανει κομματι ειδικοτητας και περιμενει για το ειδικο μερος, τι γινεται?

Απο ΕΚΠΑ ειδα μονο Λουκοπουλο και Πετρικκο και κατι καθηγητριες νοσηλευτικης. Πανε καλα???? Ποιους πηγαν και ρωτησαν- δεν εβρισκαν ατομα να βαλουν στην επιτροπη?????????

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κακώς πάντως που δεν έβαλαν και την ιατρική επειγόντων ως νέα ειδικότητα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέει ρε ο νόμος? Θα με βάλουν να διαβάζω προκλινικά μαθήματα που τα έκανα το 2000, δηλαδή πριν 11 χρόνια!!!???? Πάνε καλά? Και αν εγώ πάω για νευρολογία, γιατί να διαβάζω άσχετα προπτυχιακά και πτυχιακά μαθήματα, γιατί να διαβάζω χειρουργική?

Όσοι λένε επιτέλους εξετάσεις ή δεν ξέρουν τι τους περιμένει ή είναι ήδη ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέει ρε ο νόμος? Θα με βάλουν να διαβάζω προκλινικά μαθήματα που τα έκανα το 2000, δηλαδή πριν 11 χρόνια!!!???? Πάνε καλά? Και αν εγώ πάω για νευρολογία, γιατί να διαβάζω άσχετα προπτυχιακά και πτυχιακά μαθήματα, γιατί να διαβάζω χειρουργική?

Όσοι λένε επιτέλους εξετάσεις ή δεν ξέρουν τι τους περιμένει ή είναι ήδη ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ.

Όπως και στις πανελλήνιες που διάβαζες φυσική και έλυνες ασκήσεις με ελατήρια και κεκκλιμένα επίπεδα για να γίνεις γιατρός, τώρα διάβαζε καρδιοχειρουργική για να γίνεις νευρολόγος!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επισης μη ξεχασετε να στειλετε φαξ και συστημενες επιστολες σε οσους περιμενουν τωρα στις λιστες γιατι δεν θα ενημερωθουν για τις εξετασεις και την ΕΠΟΜΕΝΗ μερα των εξετασεων επειδη δεν θα εχουν προλαβει να δωσουν θα πρεπει να γινουν δευτερες εξετασεις επειδη ΔΕΝ ενημερωθηκαν :D :D :D :D (Επειδη ειναι επικαιρο, και τους νευρο-ψυχ συνεχιζουν να μας γαμ*νε)

Α ρε τι ζουμε....

θα παρω τα βουνα...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι γηρίατροι πώς προέκυψαν? Ήταν αίτημα των ιατρικών συλλόγων? Υπάρχει ανάγκη για γηριάτρους στην Ελλάδα? Υπάρχουν γηριατρικές κλινικές? Ποιοι θα είναι οι καθηγητές γηριατρικής?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέει ρε ο νόμος? Θα με βάλουν να διαβάζω προκλινικά μαθήματα που τα έκανα το 2000, δηλαδή πριν 11 χρόνια!!!???? Πάνε καλά? Και αν εγώ πάω για νευρολογία, γιατί να διαβάζω άσχετα προπτυχιακά και πτυχιακά μαθήματα, γιατί να διαβάζω χειρουργική?

Όσοι λένε επιτέλους εξετάσεις ή δεν ξέρουν τι τους περιμένει ή είναι ήδη ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ.

Όπως και στις πανελλήνιες που διάβαζες φυσική και έλυνες ασκήσεις με ελατήρια και κεκκλιμένα επίπεδα για να γίνεις γιατρός, τώρα διάβαζε καρδιοχειρουργική για να γίνεις νευρολόγος!!!

emcolgate

Όντως, πολύ σχετικά και τα 2 θέματα.

@ΑΤΙ, η γηριατρική χρειαζόταν στην Ελλάδα. Είναι ξεχωριστή ειδικότητα στο εξωτερικό εδώ και πολλά χρόνια.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Να περιθάλψουν τα γερόντια σωστή κίνηση γιατί αυτά θα μας ταίζουν μέχρι τα δικά μας γεράματα όπως φαίνεται.Καλό απόγευμα κ ψυχραιμία emstupid

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Τι λέει ρε ο νόμος? Θα με βάλουν να διαβάζω προκλινικά μαθήματα που τα έκανα το 2000, δηλαδή πριν 11 χρόνια!!!???? Πάνε καλά? Και αν εγώ πάω για νευρολογία, γιατί να διαβάζω άσχετα προπτυχιακά και πτυχιακά μαθήματα, γιατί να διαβάζω χειρουργική?

Όσοι λένε επιτέλους εξετάσεις ή δεν ξέρουν τι τους περιμένει ή είναι ήδη ΕΙΔΙΚΕΥΟΜΕΝΟΙ.

παλι καλα ποθ δε εβαλαν μελετη του περιβαλλοντος αππο το δημοτικο!!! ειχα κατι ελλειψεις!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Δηλαδή εγώ που θέλω να κάνω γαστρεντερολόγία, είμαι δεύτερος στην λίστα και μπαίνω ( έτσι θέλω να ελπίζω) τον 9 του 2013 (τελείωσα το 2005) , θα πρέπει να δώσω εξετάσεις για να διατηρήσω αυτή την super προνομιακή θέση στην "ουρά" ????ΧΑΧΑΧΑΧ!!!!τι να διαβάσω άραγε ? για εξετάσεις για την ειδικότητα η σουηδικά?!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

όσοι πήρανε άγονα αγροτικά και όσοι δήλωσαν σε αυτή την προκήρυξη άγονα μόνο και μόνο για να ξεκινήσουν το ειδικό κομμάτι τους μια ώρα νωρίτερα, να αυτοκτονήσουν ή να περιμένουν λίγο ακόμα μήπως και τους δώσουν τίποτα sosakia για τις πανελλήνιες?? να τρως τόσα χιλιόμετρα στα κατσάβραχα και στο τέλος να κάθεσαι και εσύ στο θρανίο, δεν είναι κάπως??

όλα στο πόδι.. προσχέδιο του πρωκτού εντελώς!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κατάλαβα καλά, κάποιοι ζητούν από τους φοιτητές ιατρικής

για την ακρίβεια από τα βολεμένα κομματόσκυλα των παρατάξεων

να ξεκινήσουν καταλήψεις με αίτημα τη διατήρηση της πολυετούς αναμονής για έναρξη ειδικότητας! Εντάξει, θεωρείτε τον φοιτητή ιατρικής μ@λ@κα, αλλά τόσο πολύ πια;

Κάποιοι έμειναν πάρα πολύ στο βούρκο που λέγεται αναμονή, συνήθισαν τη βρώμα και ελπίζουν στη διαιώνιση ενός σάπιου συστήματος. Δικαιολογημένη η πίκρα τους και ούτε εγώ έχω πειστεί για τις καλές προθέσεις του Λοβέρδου, αλλά τα σκατά που φάγαμε κάποιοι (εγώ ήμουν από τους τυχερούς που περίμενα "μόνο" 5 χρόνια, άλλοι συμφοιτητές μου ακόμα περιμένουν) δε χρειάζεται να τα φάει και ο 20άρης που είναι τώρα στο 3ο έτος...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

...Δηλαδή εγώ που θέλω να κάνω γαστρεντερολόγία, είμαι δεύτερος στην λίστα και μπαίνω ( έτσι θέλω να ελπίζω) τον 9 του 2013 (τελείωσα το 2005) , θα πρέπει να δώσω εξετάσεις για να διατηρήσω αυτή την super προνομιακή θέση στην "ουρά" ????ΧΑΧΑΧΑΧ!!!!τι να διαβάσω άραγε ? για εξετάσεις για την ειδικότητα η σουηδικά?!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΝΑΝΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ!

Θα πρέπει να διαβάσεις κρδιολογία-ρευματολογία-ορθοπαιδική και άλλα προτυχιακά και πτυχιακά, για να μην πω και τα προκλινικα-ανατομία-βιοχημεία-ιστολογία κτλ. για να γίνεις...γαστρ/λόγος!!!

Θα γίνουμε ξεφτέρια!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Κ Υπουργέ βλέπω πήρατε σωστά μαθήματα απο τους προηγούμενους Υπουργούς για τους χρόνους ανακοίνωσης και περάσματος νομοσχεδίων που κλέβουν θέσεις.... Να υπενθυμίσω την προκάτοχο σας λίγο πρίν τον 15Αυγουστό και φυσικά την παρέα Γιαννόπουλου Αβραμόπουλου με τον αντισυνταγματικό της νόμο!!!!

Επίσης, τι να πώ που το ανακοινώσατε σε γνωστό εκδοτικό συγκρότημα πρώτα, για να δείξετε πόσο πολεμάτε τα συμφέροντα απο τη θέση του Υπουργού!!!

Συγχαρητήρια που προσπαθείτε πάλι να κλέψετε τις θέσεις των ειδικευομένων ιατρών,που περιμέναν με βάση την σημερινή νομοθεσία... Το Πάσχα θα τελειώσει αλλά η δική σας Μ. Εβδομάδα θα αρχίσει και θα είναι μόνιμη ..... Δε θα σας αφήσουμε να ξαναφάτε θέσεις συναδέλφων μαζί με την παρέα σας.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κατάλαβα καλά, κάποιοι ζητούν από τους φοιτητές ιατρικής

για την ακρίβεια από τα βολεμένα κομματόσκυλα των παρατάξεων

να ξεκινήσουν καταλήψεις με αίτημα τη διατήρηση της πολυετούς αναμονής για έναρξη ειδικότητας! Εντάξει, θεωρείτε τον φοιτητή ιατρικής μ@λ@κα, αλλά τόσο πολύ πια;

Κάποιοι έμειναν πάρα πολύ στο βούρκο που λέγεται αναμονή, συνήθισαν τη βρώμα και ελπίζουν στη διαιώνιση ενός σάπιου συστήματος. Δικαιολογημένη η πίκρα τους και ούτε εγώ έχω πειστεί για τις καλές προθέσεις του Λοβέρδου, αλλά τα σκατά που φάγαμε κάποιοι (εγώ ήμουν από τους τυχερούς που περίμενα "μόνο" 5 χρόνια, άλλοι συμφοιτητές μου ακόμα περιμένουν) δε χρειάζεται να τα φάει και ο 20άρης που είναι τώρα στο 3ο έτος...

Απολύτως σωστό και οι εξετάσεις είναι σωστό μέτρο!

Αλλά πρέπει να υπάρξουν καλύτερες ρυθμίσεις για αυτούς που είναι στη λίστα!Για πες στο συνάδελφο παραπάνω που λέει για τη γαστρεντερολογία ότι εχει άδικο,ή ότι πρέπει τώρα μετά από αγροτικά παθολογίες κλπ να τρέχει να δίνει εξετάσεις για όλα αυτά τα μαθήματα!!

Στις εξετάσεις ναι αλλά με σωστότερη μετάβαση

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν κατάλαβα καλά, κάποιοι ζητούν από τους φοιτητές ιατρικής

για την ακρίβεια από τα βολεμένα κομματόσκυλα των παρατάξεων

να ξεκινήσουν καταλήψεις με αίτημα τη διατήρηση της πολυετούς αναμονής για έναρξη ειδικότητας! Εντάξει, θεωρείτε τον φοιτητή ιατρικής μ@λ@κα, αλλά τόσο πολύ πια;

Κάποιοι έμειναν πάρα πολύ στο βούρκο που λέγεται αναμονή, συνήθισαν τη βρώμα και ελπίζουν στη διαιώνιση ενός σάπιου συστήματος. Δικαιολογημένη η πίκρα τους και ούτε εγώ έχω πειστεί για τις καλές προθέσεις του Λοβέρδου, αλλά τα σκατά που φάγαμε κάποιοι (εγώ ήμουν από τους τυχερούς που περίμενα "μόνο" 5 χρόνια, άλλοι συμφοιτητές μου ακόμα περιμένουν) δε χρειάζεται να τα φάει και ο 20άρης που είναι τώρα στο 3ο έτος...

Αγαπητέ map031, δυστυχώς τα σκατά θα τα φάνε οι καινούργιοι, διότι οι θέσεις που θα προκυρήσσονται για τις εξετάσεις θα είναι κατά πολύ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ από τις κανονικές θέσεις , καθώς μερικές θα είναι καβατζωμένες από την λίστα αναμονής. Όσοι δεν καταφέρουν να γραφτούν σε λίστα μέχρι τη δημοσίυση του νόμου, τον ήπιαν, γιατί θα δίνουν εξέτάσεις σε πολύ λιγότερες θέσεις από σήμερα, κι αν περάσουν τελικά..

Δε νομίζω να συμφέρει κανέναν...εκτός κι αν είναι ΜΑΖΟΧΑΣ ,

Σου λένε μπαίνεισ σίγουρα σε 3-4 χρόνια με τη λίστα(κάνεις αγροτικό-στρατό-μεταπτυχιακό στο ενδιάμεσο)

ή

δίνε εξετάσεις σε λίγες θέσεις κι αν περάσεις κάποτε (στ μεταξυ δεν μπορείς να οργανώσεις τη ζωή σου γιατί οι εξετάσεις θα είναι πάντα προτεραιότητα, άντε να διακόψεις αγροτικό κτλ)

Μαζόχες...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παντως δεν διευκρινιζεται τι θα γινει με τα νοσοκομεια της επαρχιας που δινουν μερος ειδικοτητας, εκτος αν υπονοειται αυτο που ανεφερθηκε πιο πανω, δηλ να ξεσκιζεσαι να δινεις εξετασεις, να περνας, να πας να ξεκινησεις πχ πληρη γαστρεντερολογια στην πατρα και να σε στελνουν για την παθολογια στην κολοπετινιτσα. Επισης δεν υπαρχει ρυθμιση για οσους ειναι σε αναμονη εδω και 2-3 χρονια για το γενικο μερος της ειδικοτητας, σε αντιθεση με αυτους που το εχουν ξεκινησει η ολοκληρωσει (εδω που τα λεμε βεβαια σιγα τη ρυθμιση!). Για αυτη την κατηγορια παντως τα χρονια αυτα πανε τελειως χαμενα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εγω βρε παιδια 1 πραγμα δεν καταλαβαινω, γιατι ενας ελληνας να κατσει να διαβασει για τις ελληνικες εξετασεις με αμφιβολα αποτελεσματα

και να μην κaτσει να μαθει γερμανικα-σουηδικα-να δωσει usmle...απο οτι καταλαβαινω αυτο το υποθετικο συστημα δε σου διασφαλιζει καμμια θεση ποσο μαλον στην ειδκοτητα που θες!!!

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.