Jump to content

Προσχέδιο Νόμου Υπουργείου Υγείας για τις ιατρικές ειδικότητες


Recommended Posts

sorry δεν γίνεται παιδιά κ εξωτερικό ,προυποθέτει γονείς μικρής ηλικίας να μπορούν να τα προσέχουν.Δεν πειράζει όμως έτσι που είναι ο κόσμος δεν θέλουμε πολλές να κάνουμε παιδιά να είναι δυστυχισμένα.Ας τεκνοποιήσουν οι βολεμένοι ώστε να συνεχιστεί το τσοπανογιδοείδος τους

Έτσι είναι συναδέλφισσα. Οι Έλληνες και Ελληνίδες γιατροί δεν πρέπει ούτε παιδιά να κάνουν, ούτε πρόγραμμα ζωής, ούτε να θελήσουν κάποια στιγμή να στεριώσουν σε ένα μέρος... Δόξα το θεό έχουμε τους γύφτους, έχουμε φέρει τους Ρωσσοπόντιους και τους Αλβανούς, τώρα μας έχουν έρθει και αρκετοί λαθρομετανάστες. Τι να τα κάνουμε τα Ελληνόπουλα?

Στους θιασώτες της άποψης ότι δεν δικαιολογείται κανείς να παρατά την ιατρική και τον ασθενή τον νοιάζει μόνο το καλό της υγείας του κτλ έχω να πω το εξής. Αυτός ο ασθενής είναι ο εφοριακός που τα παίρνει και δεν πιάνει τους φοροφυγάδες. Είναι ο καθηγητής που κάνει μαύρα ιδιαίτερα. Ο δημόσιος υπάλληλος που δεν με εξυπηρετεί γιατί έχει φύγει από τη δουλειά στις 12.00. Ο μηχανικός αυτοκινήτων που μου λέει ότι το αμάξι χρειάζεται ανταλλακτικά αξίας 500 ευρώ ενώ έχει μια μικροβλάβη. Και γω από όλους αυτούς απαιτώ να με εξυπηρετήσουν κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Δεν το κάνουν όμως. Φτύστε λοιπόν την καραμέλα σας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

  • Απαντήσεις 2,3k
  • Created
  • Last Reply

Σου εύχομαι μέσα απο τη καρδία μου να ξεκολλήσεις λίγο από αυτό το τρόπο σκέψης και να καταλάβεις οτι η ζωή είναι έξω απο το νοσοκομείο.

Τα παιδικά χρόνια του παιδιού σου 1 φορά θα έρθουν και αν τα χάσεις οταν θα το μετανιώσεις θα είναι αργά!Αλλά θα είσαι γαμάτος γιατρός θα βγάζεις φράγκα και το παιδί σου θα τα έχει όλα ε? Αυτο είναι που μετράει να είμαστε πρώτοι να μη χάσουμε την ιατρική να βγουμε στα εξωτερικά και να κάνουμε 10σελιδο βιογραφικό.

Δεν γινόμαστε γεμάτοι άνθρωποι όταν είμαστε γαμάτοι γιατροί...

Αυτά και το σταματάω εδώ χωρίς κακιά!

Δυστυχώς δεν επικοινωνούμε.

Κανείς δε διαφωνεί μαζί σου στο να ασχοληθείς με τα παιδιά κτλπ. Είναι πολύ μα πάρα πολύ σωστό.

Αλλο αυτό όμως, και άλλο κάποιος να εγκαταλείψει παντελώς την Ιατρική για χρόνια. Ειλικρινά αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά λυπάμαι, δεν ξέρω τι άλλο να πω.

Σου εύχομαι μέσα απο τη καρδία μου να ξεκολλήσεις λίγο από αυτό το τρόπο σκέψης και να καταλάβεις οτι η ζωή είναι έξω απο το νοσοκομείο.

Τα παιδικά χρόνια του παιδιού σου 1 φορά θα έρθουν και αν τα χάσεις οταν θα το μετανιώσεις θα είναι αργά!Αλλά θα είσαι γαμάτος γιατρός θα βγάζεις φράγκα και το παιδί σου θα τα έχει όλα ε? Αυτο είναι που μετράει να είμαστε πρώτοι να μη χάσουμε την ιατρική να βγουμε στα εξωτερικά και να κάνουμε 10σελιδο βιογραφικό.

Δεν γινόμαστε γεμάτοι άνθρωποι όταν είμαστε γαμάτοι γιατροί...

Αυτά και το σταματάω εδώ χωρίς κακιά!

Δυστυχώς δεν επικοινωνούμε.

Κανείς δε διαφωνεί μαζί σου στο να ασχοληθείς με τα παιδιά κτλπ. Είναι πολύ μα πάρα πολύ σωστό.

Αλλο αυτό όμως, και άλλο κάποιος να εγκαταλείψει παντελώς την Ιατρική για χρόνια. Ειλικρινά αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά λυπάμαι, δεν ξέρω τι άλλο να πω.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου εύχομαι μέσα απο τη καρδία μου να ξεκολλήσεις λίγο από αυτό το τρόπο σκέψης και να καταλάβεις οτι η ζωή είναι έξω απο το νοσοκομείο.

Τα παιδικά χρόνια του παιδιού σου 1 φορά θα έρθουν και αν τα χάσεις οταν θα το μετανιώσεις θα είναι αργά!Αλλά θα είσαι γαμάτος γιατρός θα βγάζεις φράγκα και το παιδί σου θα τα έχει όλα ε? Αυτο είναι που μετράει να είμαστε πρώτοι να μη χάσουμε την ιατρική να βγουμε στα εξωτερικά και να κάνουμε 10σελιδο βιογραφικό.

Δεν γινόμαστε γεμάτοι άνθρωποι όταν είμαστε γαμάτοι γιατροί...

Αυτά και το σταματάω εδώ χωρίς κακιά!

Για να κάνω τον Συνήγορο του Διαβόλου (και ουχί του andreas, δεν το χρειάζεται), αν χρειαστεί γιατρό κάποιος δικός σου, θα επιλέξεις αυτόν που παίζει με τα παιδιά του και γενικώς απολαμβάνει την ζωή στην ηλιόλουστη Ελλάδα ή τον "καμμένο" απ' το εξωτερικό με το 10σελιδο βιογραφικό ; :P

Μην απαντήσεις, απλά σκέψου το !

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

κάτι που φαίνεται ενδιαφέρον απο το υπουργείο...............στην ιστιοσελίδα του υγειανετ στο πινακάκι επικαιρότητα

και λέει πως το υπουργείο δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι .... αλήθεια ποιος ξέρει??

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

το θέμα της μητρότητας είναι ευαίσθητο κ είναι εντελώς άστοχο εκ μέρους του ανδρέα να το αναφέρει.Υπάρχουν ειδικευόμενες 35αρες παιδιατρίνες αστέρια.Αυτό που κολλάει με τις εξετάσεις?τεσπα.Όσον αφορά το βιογραφικό που λες κοπρίτη να σου πω ισχύει το εξής--->όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα κ μικρό καλάθι.Εχω προσωρική εμπειρία απο γιατρούς με πλούσιο βιογραφικό...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου εύχομαι μέσα απο τη καρδία μου να ξεκολλήσεις λίγο από αυτό το τρόπο σκέψης και να καταλάβεις οτι η ζωή είναι έξω απο το νοσοκομείο.

Τα παιδικά χρόνια του παιδιού σου 1 φορά θα έρθουν και αν τα χάσεις οταν θα το μετανιώσεις θα είναι αργά!Αλλά θα είσαι γαμάτος γιατρός θα βγάζεις φράγκα και το παιδί σου θα τα έχει όλα ε? Αυτο είναι που μετράει να είμαστε πρώτοι να μη χάσουμε την ιατρική να βγουμε στα εξωτερικά και να κάνουμε 10σελιδο βιογραφικό.

Δεν γινόμαστε γεμάτοι άνθρωποι όταν είμαστε γαμάτοι γιατροί...

Αυτά και το σταματάω εδώ χωρίς κακιά!

Για να κάνω τον Συνήγορο του Διαβόλου (και ουχί του andreas, δεν το χρειάζεται), αν χρειαστεί γιατρό κάποιος δικός σου, θα επιλέξεις αυτόν που παίζει με τα παιδιά του και γενικώς απολαμβάνει την ζωή στην ηλιόλουστη Ελλάδα ή τον "καμμένο" απ' το εξωτερικό με το 10σελιδο βιογραφικό ; :P

Μην απαντήσεις, απλά σκέψου το !

""Καλός γιατρός είναι αυτός με την πολύ "χαρτούρα". ""

Ο καπιταλισμος στην Ιατρικη.

Ο Επιστημονικος νεοπλουτισμος σε ολο του το μεγαλειο.

"ΕΧΩ ΧΑΡΤΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΑΠΟΔΕΙΞΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ"

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Σου εύχομαι μέσα απο τη καρδία μου να ξεκολλήσεις λίγο από αυτό το τρόπο σκέψης και να καταλάβεις οτι η ζωή είναι έξω απο το νοσοκομείο.

Τα παιδικά χρόνια του παιδιού σου 1 φορά θα έρθουν και αν τα χάσεις οταν θα το μετανιώσεις θα είναι αργά!Αλλά θα είσαι γαμάτος γιατρός θα βγάζεις φράγκα και το παιδί σου θα τα έχει όλα ε? Αυτο είναι που μετράει να είμαστε πρώτοι να μη χάσουμε την ιατρική να βγουμε στα εξωτερικά και να κάνουμε 10σελιδο βιογραφικό.

Δεν γινόμαστε γεμάτοι άνθρωποι όταν είμαστε γαμάτοι γιατροί...

Αυτά και το σταματάω εδώ χωρίς κακιά!

Για να κάνω τον Συνήγορο του Διαβόλου (και ουχί του andreas, δεν το χρειάζεται), αν χρειαστεί γιατρό κάποιος δικός σου, θα επιλέξεις αυτόν που παίζει με τα παιδιά του και γενικώς απολαμβάνει την ζωή στην ηλιόλουστη Ελλάδα ή τον "καμμένο" απ' το εξωτερικό με το 10σελιδο βιογραφικό ; :P

Μην απαντήσεις, απλά σκέψου το !

Θα πάω σε δημόσιο νοσοκομείο γιατι δεν έχω τα φραγκα για κατι καλύτερο και δεν στεναχωριέμαι καθόλου!τελείως ειλικρινά. Δεν με προβληματίζει το ερώτημα σου

υγ. το 10σελιδο σε διαβεβαιώ δεν θα θυμάται χριστό από βιοχημεία και ψυχιατρική και παρολα αυτα θα είναι κορυφαίος... για να γυρίσουμε στο θέμα μας

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Απο τις εξετασεις για ειδικοτητα φτασαμε στον οικογενειακο προγραμματισμο, στην καθαροτητα της φυλης, στο δραμα της συγχρονης γυναικας καριερας, στην κοσμοθεωρια που εχει ο καθενας για τη ζωη του, στη φιλοσοφια κτλ κτλ κτλ

Ωσπου να ασχοληθουμε και με αστρολογια, κοσμικα νεα, διασταυρωσεις προβατων υψηλης γαλακτοπαραγωγης και βελτιωσεις κινητηρων αυτοκινητου αυτο μπορει να βοηθησει http://www.lovebaby.gr/%CE%95%CF%81%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%AE-%CF%83%CF%80%CE%AF%CF%84%CE%B9-%CE%B3%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%AF%CF%82/node/223.html

Καποιοι χρειαζονται επειγοντως Antipalevon.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Καλό μου! ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΘΙΞΑ το θέμα της μητρότητας!

Το μόνο που έθιξα είναι την ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΨΗ ΤΗΣ ΠΡΑΚΤΙΚΉΣ! Αυτό!

Ειλικρινά αρνούμαι, σταματάω εδώ τα επιχειρήματα. Θεω΄ρω ότι είναι αυτονόητο.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Ο ιατρός-μοναχός, ο καθηγητής-μοναχός, ο γιδοβοσκός-μοναχός...

Άνθρωποι μονότροποι, αφιερωμένοι πλήρως και μονόχνωτα στο κυνήγι της τελειότητας του επαγγέλματος, γρανάζια καλολαδωμένα του καπιταλιστικού ανθρωποφαγισμού..

Γεννηθήκαμε άνθρωποι, να κάνουμε όνειρα, να ζήσουμε με τις οικογένειές μας, στον τόπο μας. Για αυτό και σπουδάσαμε πράγμα που αγαπήσαμε. Αυτός είναι ο γνώμονάς μας, και όσοι τον αναστρέφουν ευαγγελιζόμενοι τα αμερικανότροπα συστηματάκια των ανθρώπων-γραναζιών υψηλών επιδόσεων, τον επαγγελματιών-μοναχών (ά ρε Weber) απλά αναστρέφουν τους όρους της ανθρώπινης ύπαρξης (και συνύπαρξης)...

Τα δύσκολα των ημερών μας θα φέρουν αλλαγές και συμβιβασμούς. Αλλά είναι άλλο να συμβιβάζεσαι και άλλο να κάνεις το συμβιβασμό κανόνα...

+1.

Με μια επισήμανση: Γιατί να συμβιβαστούμε;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Οι εξετάσεις ή η ανά τακτά διαστήματα αξιολόγηση είναι απαραίτητες για να κρατούν σε εγρήγορση καθέναν. Αλλά οι γενικές εξετάσεις για απόκτηση ειδικότητας αποτελούν ανασταλτικό παράγοντα σε κάθε περαιτέρω εξέλιξη. Ο υποψήφιος ειδικευόμενος θα πρέπει να παραμείνει σε αναστολή, ξαραχνιάζοντας προκαταρκτικές ή και άσχετες γνώσεις, αγνοώντας την επιστημονική του εξέλιξη σε τομείς του ενδιαφέροντός του. Πώς η γνώση της βιοχημείας του κύκλου του Krebs την οποία θα διαβάζεις ξανά και ξανά ως αυτιστικός, θα συνδυαστεί με την επιστημονική εξέλιξη αδυνατώ να βρω ρεαλιστική σχέση.

Ομοίως και η αυτούσια μεταφορά - αντιγραφή (πετυχημένων ή μη) συστημάτων της αλλοδαπής σε άλλον πληθυσμό, που δεν λαμβάνει μέριμνα των οικείων δεδομένων αποτελεί ρεαλιστική πρόταση και βαπτίζεται ρεαλισμός και αυταπόδεικτη αλήθεια, είναι ερώτημα για τη λογική του καθενός μας. Καλώς η κακώς στην Ελλάδα έχει διαμορφωθεί μια πραγματικότητα με τις παθολογίες της. Η ανόρθωση του συστήματος είναι επιβεβλημένη αλλά δεν μπορεί να γίνει θυσιάζοντας ανθρώπους. Είτε άλλοι έκαναν οικογένειες, είτε προχώρησαν σε διδακτορικά και συμμετέχουν σε ερευνητικά προγράμματα είτε άνοιξαν μπαρ ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ανθρώπους με όνειρα, προγραμματισμό, ζωές

Ο υποβιβασμός της ανθρώπινης ποιότητας για την αναβάθμιση του ανθρωποφάγου συστήματος είναι στυγνός ολοκληρωτισμός και βαρβαρισμός. Γιατί τι άλλο είναι ο ολοκληρωτισμός, παρά η υπαγωγή της ανθρώπινης ζωής σε απρόσωπα μαζικά συστήματα που αντιμετωπίζουν τον άνθρωπο ως αναλώσιμη μονάδα;

Τα λαϊκίστικα συνθήματα περί προτεραιότητας του ασθενή είναι κουραφέξαλα... Σημασία πρώτιστη έχει η κοινωνία και κοινωνία με ανθρώπους γρανάζια-αναλώσιμες μονάδες δεν υπάρχει...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Επειδή μπορεί να παρεξηγηθώ δεν είμαι γενικά κατά των εξετάσεων,είμαι κατά της αδιαφάνειας που βασιλεύει σε αυτήν την χώρα.Επίσης ότι κ να λέμε είναι μεγάλη μ@λ@κία να περιμένεις 7 χρόνια από το πτυχίο κ μετά να μένεις ξεκρέμαστος(δεν μιλάω για τον εαυτό μου)τη στιγμή που η σαβούρα έχει ήδη βολευτεί(κ η ντόπια κ η εγχώρια)Τεσπα θα πάω κ εγώ έξω θα μπαίνω gm κ θα λέω ότι είμαι υπέρ των εξετάσεων :P

ΥΓ όλοι αυτοί που παίρνουν φακελάκια κ έφαγαν τα λεφτά των ταμείων είχαν πλούσια βιογραφικά

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Δηλαδη αν εχω καταλαβει καλα, οι θεσεις θα αντικατασταθουν μια φορα απο καινουριους απ το συνδυασμο των 2 συστηματων και μετα ολοι θα μπορουν να μπουν στα νοσοκομεια μονο με τις εξετασεις; αυτο σημαινει οτι οι λιστες κι ο αριθμος θεσεων θα παραμεινουν τα ιδια ωσοτου αλλαξουν μια φορα ολοι οι ειδικευομενοι στις υπαρχουσες νοσοκομειακες μοναδες; bonus απο 1-10 θα χουν οσοι περιμεναν απο την ημερομηνια δηλωσης του νοσοκομειου που ειναι τελικα? Η απ την ημερομηνια κτησης πτυχιου η πρωτης δηλωσης σε νοσοκομειο? Γιατι σε ειδικοτητες που μπορεις να δηλωσεις μερικη και πληρη μετραει η ημερομηνια του νοσοκομειου που δηλωσε πρωτα ο ενδιαφερομενος η ενδιαφερει μονο η ημερομηνια του νοσοκομειου που δινει πληρη ειδικοτητα;

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μου αρέσει όμως που οι 3-4 υποστηρικτές του "προσχεδίου" είναι άτομα που βρίσκονται στο εξωτερικό.

ΣΥΜΦΩΝΩ, τι μανία αυτή, από Αγγλίες, Αμερικές , Καναδά, να μας δίνουν τα φώτα τους θαρρείς εμείς εδώ δε διαβάζουμε...

κομπλεξάκια είναι όλα που δεν την παλεύουν και πολύ στο εξωτερικό γιατί τους λείπουν πολλά απ την Ελλάδα και με όλη αυτή την επίθεση προς εμάς που για κάποιους λόγους μείναμε εδώ, προσπαθούν να πείσουν τους εαυτούς τους... κάτι ντουγανάκια εδώ μέσα κάνανε να βγάλουν τη σχολή τους πάνω από 8 χρόνια, φύγανε μετά στο εξωτερικό γιατί δεν τους έπαιρνε ηλικιακά να μείνουν εδώ και τώρα μας πουλάνε κ τρέλα.. οι πανεπιστήμονες!! ειδικά όσοι μιλούν και χρησιμοποιούν συνεχώς ξένη ορολογία ανάμεσα στα ελληνικά, είναι άδεια μύδια..

Κι εγώ είμαι «υποστηρικτής»των εξετάσεων για έναρξη ειδικότητας, του καλύτερου ελέγχου της επαγγελματικής προόδου κατά τη διάρκεια αυτής, των καλύτερων εξετάσεων, της συνεχιζόμενης εκπαίδευσης....όλα αυτά για μένα είναι αυτονόητα και ως φοιτητής ακόμη θεωρούσα ότι έπρεπε να γίνουν. Μακάρι το υπουργείο να δεχτεί τα περισσότερα από αυτά και να πάψει να διαρρέει μαλακίες του τύπου «να μπει η ειδικότητα στις βασικές σπουδές» (!!) που είναι τελείως άκυρα και δείχνουν πλήρη άγνοια του αντικειμένου της συζήτησης!

Τώρα πρέπει να πω αν είμαι στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό;;;! :rolleyes:

Τι γελοιότητες είναι αυτές ρε παιδιά; Όντας σχετικά παλιό μέλος, γνωρίζω ότι άτομα σαν τον Αντρέα έχουν αγωνιστεί πολύ για να κάνουν 5 πράγματα παραπάνω από το μέσο όρο, και ίσως θα έπρεπε να τους ακούμε με καλύτερη διάθεση....

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

εντάξει ρε παιδιά πίσω Ελλάδα δε μείναμε όλοι οι άχρηστοι υπάρχουν κ άριστοι που δεν έφυγαν έξω.Δηλαδή με το που πάει κάποιος έξω επειδή έχει περισσότερες ευκαιρίες ανάλογα με τις δυνατότητές του γίνεται κ καλύτερος γιατρός κ πρέπει να συμφωνούμε όλοι μαζί του?

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Μερικές παρατηρήσεις κοινής λογικής (αυτής που πάντα απουσιάζει στην Ελλάδα)

1. Το ΕΣΥ, ως οργανισμός που προσφέρει υπηρεσίες υγείας, θέτει κριτήρια για να προσλάβει τους εργαζόμενούς του, μεταξύ τους ειδικευόμενους και ειδικούς γιατρούς. Το ίδιο και το ΙΚΑ, το NHS, το ουγγρικό ΕΣΥ κλπ. Πρώτη φορά βλέπω υποψήφιο εργαζόμενο να πάει στην μούρη του εργοδότη και να του πετάει τα κριτήρια, ουρλιάζοντας ότι δεν τον υπολογίζει. Ε ναι...δικό του (μου επειδή πληρώνω φόρους) είναι το μαγαζί, δικοί μου και οι κανόνες. Στόχος είναι φθηνές, υψηλού επιπέδου υπηρεσίες υγείας, όχι να φροντίζω τον καθένα επειδή κλαίει. Ε κλάψε τί να κάνουμε, στην ζωή υπάρχουν ατυχίες και αδικίες.

2. 6 χρόνια παιδιατρική και παθολογία; Σοβαρά τώρα, τί στο καλό θα μαθαίνουν 6 χρόνια!!! Πιο αργή κι από τον θάνατο η ειδικότητα στην Ελλάδα. Αν είναι έτσι η επεμβατική νευροακτινολογία ή η νευροχ πρέπει να γίνει 12 χρόνια, γιατί αν χρειάζεσαι 6 χρόνια να ρυθμίζεις ζάχαρα, πιέσεις και λοιμώξεις, για να μπαίνεις στον εγκέφαλο του άλλου θέλει τα διπλά.

3. Η ύλη θα είναι κατά 75% κλινικά θέματα. Αν πια σας πέφτει η μύτη να διαβάσετε φαρμακολογία, φυσιολογία, παθοφυσιολογία και ανατομία (άααχρηστες γνώσεις τί να τις κάνεις), ας διαβάζετε μόνο τα κλινικά (δεν χάλασε ο κόσμος ο γάστρο να διαβάσει ψυχιατρική, τί νομίζετε ότι έχουν οι IBS ασθενείς σας; ). Αν κάποιος έχει δει ασθενή και εργαστεί ως γιατρός τους τελευταίους 2 μήνες, γνωρίζει ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πόσο πολύτιμες είναι όλες οι ιατρικές γνώσεις, σε οποιαδήποτε ειδικότητα.

4. Κάποια αλλαγή, όποια αλλαγή, είναι καλύτερη από τον βάλτο. Το σύστημα είναι αποτυχημένο. Στο πνεύμα των εξετάσεων, είναι σαν να διαβάζεις με έναν τρόπο, να αποτυγχάνεις συνεχώς στο διαγώνισμα, και να συνεχίζεις να διαβάζεις με τον ίδιο αποτυχημένο τρόπο, ενώ αναρωτιέσαι τί φταίει και αποτυγχάνεις συνεχώς. Αν δεν αλλάξεις και δεν προσπαθήσεις το καινούργιο, πώς να αλλάξει το αποτέλεσμα;

5. http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/04/blog-post_7808.html

Εδώ λέει ότι το ΕΣΥ έχει αναλογία κλινών-νοσηλευτών 1:1 (!), κλινών-ειδικών 3:1 (!) - που πχ σε ΗΠΑ είναι στις παθολογικές 15-17:1 , και αναλογία κλινών- διοικητικών 3:1). Greek statistics, αυτό δεν είναι σύστημα υγείας, είναι παράδεισος!

6. Από όσο κατάλαβα αυτό δεν είναι καν προσχέδιο. Είναι μια εισήγηση, και αν την δεχτούν, και αν την τροποποιήσουν τα όργανα του υπουργείου, τότε το ξανασυζητάμε. Μπορείτε να ξανακοιμηθείτε στο ραχάτι σας :)

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση με πολύ υγεία.......Να περάσετε όμορφα ανάμεσα στους δικού σας ανθρώπους..............

Για όσους δε διάβασαν την κολοτούμπα του Λοβέρδου και την άρνηση του για κάθε αλλαγή τστις ειδικότητες την παραθέτω παρακάτω για να μην ψάχνετε:

Η απάντηση του Υπουργείου Υγείας:Το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας (ΚΕΣΥ) είναι από το νόμο υποχρεωμένο να συμβουλεύει την κυβέρνηση(ΒΗΜΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ)

Τη νομοθετική πρωτοβουλία να συντάσσει σχέδια ή προσχέδια νόμου την έχει μόνο η κυβέρνηση. Το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας (ΚΕΣΥ) είναι από το νόμο υποχρεωμένο να συμβουλεύει την κυβέρνηση. Εάν το προϊόν της συμβουλής του ΚΕΣΥ, η κυβέρνηση θα το αξιοποιήσει ή όχι, είναι εκ του συντάγματος δική της αρμοδιότητα.

Συνεπώς :

α) Ο χαρακτηρισμός, εκ μέρους του ΚΕΣΥ της γνώμης του ως σχεδίου νόμου, είναι απολύτως ατυχής.

β) Την περασμένη εβδομάδα ο υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε συνάντηση που είχε με τους προέδρους των ιατρικών σχολών, τους έθεσε το ερώτημα - στο πλαίσιο μιας προκαταρκτικής γενικής συζήτησης - πως αξιολογούν την εκδοχή η ειδικότητα να αποκτάται μέσα στο πλαίσιο των βασικών σπουδών. Το ερώτημα αυτό ο υπουργός θα το απευθύνει και στο ΚΕΣΥ. Και αυτό, διότι το θέμα της ένταξης των γιατρών στις ειδικότητες πρέπει κάποια στιγμή να αντιμετωπιστεί για να

πάψει ο χρόνος αναμονής να είναι από 4 έως 11 χρόνια.

Δυστυχώς και για αυτή την αθλιότητα του σύγχρονου κράτους, το βάρος της εξάλειψης της πέφτει στις πλάτες της κυβέρνησης.

Πάντως, στην ημερήσια διάταξη των επόμενων μηνών δεν προβλέπεται η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης να προχωρήσει στην έναρξη διαλόγου επ'' αυτού.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Παιδιά Καλό Πάσχα και Καλή Ανάσταση με πολύ υγεία.......Να περάσετε όμορφα ανάμεσα στους δικού σας ανθρώπους..............

Για όσους δε διάβασαν την κολοτούμπα του Λοβέρδου και την άρνηση του για κάθε αλλαγή τστις ειδικότητες την παραθέτω παρακάτω για να μην ψάχνετε:

Η απάντηση του Υπουργείου Υγείας:Το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας (ΚΕΣΥ) είναι από το νόμο υποχρεωμένο να συμβουλεύει την κυβέρνηση(ΒΗΜΑ ΚΥΡΙΑΚΗΣ)

Τη νομοθετική πρωτοβουλία να συντάσσει σχέδια ή προσχέδια νόμου την έχει μόνο η κυβέρνηση. Το Κεντρικό Συμβούλιο Υγείας (ΚΕΣΥ) είναι από το νόμο υποχρεωμένο να συμβουλεύει την κυβέρνηση. Εάν το προϊόν της συμβουλής του ΚΕΣΥ, η κυβέρνηση θα το αξιοποιήσει ή όχι, είναι εκ του συντάγματος δική της αρμοδιότητα.

Συνεπώς :

α) Ο χαρακτηρισμός, εκ μέρους του ΚΕΣΥ της γνώμης του ως σχεδίου νόμου, είναι απολύτως ατυχής.

β) Την περασμένη εβδομάδα ο υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης σε συνάντηση που είχε με τους προέδρους των ιατρικών σχολών, τους έθεσε το ερώτημα - στο πλαίσιο μιας προκαταρκτικής γενικής συζήτησης - πως αξιολογούν την εκδοχή η ειδικότητα να αποκτάται μέσα στο πλαίσιο των βασικών σπουδών. Το ερώτημα αυτό ο υπουργός θα το απευθύνει και στο ΚΕΣΥ. Και αυτό, διότι το θέμα της ένταξης των γιατρών στις ειδικότητες πρέπει κάποια στιγμή να αντιμετωπιστεί για να

πάψει ο χρόνος αναμονής να είναι από 4 έως 11 χρόνια.

Δυστυχώς και για αυτή την αθλιότητα του σύγχρονου κράτους, το βάρος της εξάλειψης της πέφτει στις πλάτες της κυβέρνησης.

Πάντως, στην ημερήσια διάταξη των επόμενων μηνών δεν προβλέπεται η πολιτική ηγεσία του υπουργείου Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης να προχωρήσει στην έναρξη διαλόγου επ'' αυτού.

Μην επαναπαύεστε και πολύ. Και το ΔΝΤ μας έλεγαν ότι δεν πρόκειται να ρθει αλλά ήρθε. Και μειώσεις μας έλεγαν ότι δεν θα έκαναν σε μισθούς αλλά μια χαρά έκαναν. Φυσικά και δεν προβλέπεται κάτι στην ημερήσια διάταξη των επόμενων μηνών, εφόσον κάτι τέτοια τα περνάνε στα θερινά τμήματα με τον χαρακτηρισμό του κατεπείγοντος

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ blog

Απογραφικά στοιχεία του Υπουργείο Υγείας κ Υπουργέ για τα νοσοκομεία του ΕΣΥ:

1) 35.000 κλίνες

2) Ειδικοί Γιατροί 12.353 δηλαδή περίπου 1 Ειδικός Ιατρός ανά 3 κλίνες .. όταν θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 1 Ειδικός Ιατρός ανά 2 κλίνες (έλλειμμα)

2) 35.849 νοσηλευτές δηλαδή 1:1κλίνη (να κόψετε τις αποσπάσεις για να γίνει κατανομή σωστή)+4000 νέες προσλήψεις.

3) 15.346 διοικητικό προσωπικό !!!!!!!!!!!!!!!!!! 1 διοικητικός ανά 2,3κλίνες !!! δηλαδή περισσότεροι από τους ειδικούς ιατρούς!!!! και θα έρθουν όπως αναφέρθηκε άλλοι 3.000 από τον ΟΣΕ μετάταξη!!!!

4) 4.224 τεχνικοί !!!!! δηλαδή 1 τεχνικός ανά 8 κρεβάτια !!! και το σέρβις των μηχανημάτων τo έχουν οι εταιρίες.

5) 6.426 παραϊατρικό προσωπικό 1 άτομο:6 κλίνες

6) 1917 άτομα επιστημονικό μη ιατρικό προσωπικό

Γιατί άραγε βγαίνουν και λένε όσαν λένε;;;;; Τα δικά τους απογραφικά στοιχεία με βάση τη μισθοδοσία λένε άλλα!!!! Δεν τα διαβάζουν;;;; Καιρός να απαιτήσουμε γιατρούς στο ΕΣΥ και όχι διοικητικούς ή τεχνικούς.... και ειδικευομενους

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

ολα κι ολα χωρις σωστη διοικηση και τεχνικους πως θα λειτουργησει το νοσοκομειο?πες πως χαλασε το καζανακι σε μια τουαλετα

3 τη νυχτα και νοσηλευεται ασθενης με διαρροια στο δωματιο..ε δε θα φωναξεις τον εφημερευοντα ον κολ υδραυλικο?

Αραγε ποσο να παει η ον κολ εφημερια του υδραυλικου?Αν υποψιαστω οτι ειναι πανω απο πενηντα ευρω(και αφορολογητα)

που επαιρνα ο μαλακας αγροτικο να κραταω μονος τα επειγοντα της παθολογικης που με ειχαν αποσπασει, θα πεθανω...

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Έτσι όπως και με το Γιαννοπουλο παραμονή της Μ.Εβδομάδας διάλεξαν για να μας .....

Πήρα πτυχίο το 2003. Πως είναι δυνατόν αφού έχω χαραμίσει 8 χρόνια από τη ζωή μου να μου λένε ξαφνικά ότι πρέπει να διαβάσω και πάλι με αμφίβολα αποτελέσματα. Εξετάσεις, μάλιστα, αλλά μόλις έχεις πάρει πτυχίο και δεν έχεις χαραμίσει τα νιάτα σου να περιμένεις και δεν έχεις ξεχάσει τα μισά πράγματα από όσα ήξερες.

Και μια άσχετη ερώτηση: όσοι έχουν κάνει κομμάτι από την τελική ειδικότητα σε νοσοκομείο που δίνει μερικό τμήμα της και περιμένουν να ανοίξει η θέση τους για την πλήρη ξαφνικά θα πρέπει να αποδείξουν ότι δικαιούνται να κάνουν την ειδικότητα που έχουν ήδη ξεκίνησει?

Δεν ξέρω τι να πω..

Άμα δεν είχα παιδί θα τα μάζευα και θα φευγα ή θα πηδούσα από κανα μπαλκόνι..

anyway περαστικά σε όλους μας...

Μόνο όσοι είναι σ'αυτή τη θέση μπορούν να καταλάβουν για τί αδικία μιλάμε! Όλοι έχουν δίκιο από την πλευρά τους, είναι όμως άλλο πράγμα να αποφασίζεις βάση των σημερινών δεδομένων για την πορεία σου και άλλο να έχεις μπει σε μία αναμονή 6-7 χρόνων και να ανακαλύπτεις τώρα ότι απλώς θα είσαι η παράπλευρη απώλεια. Δεν πρόκειται να περάσει έτσι, αρκετά ανεχθήκαμε τόσα χρόνια, δεν είμαστε αναλώσιμοι.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Αν και το θέμα είναι το προσχέδιο για εξετάσεις,θέλω να κάνω μια παρατήρηση.

Βλέπω,ότι όσοι είναι έξω τάσσονται υπέρ των εξετάσεων,ακόμα και αν δεν τους αφορά το θέμα-κοινώς ακόμα και αν δεν καίγεται ο κ@λος τους,απαξιώνοντας ταυτόχρονα γενικά όλο το ελληνικό σύστημα,εκπαιδευτικό-ιατρικό.Με ενοχλεί αυτή η απαξίωση και ταυτόχρονα η υπερεκτίμηση του εξωτερικού.

Θα συμφωνήσω,ότι όντως το σύστημα θέλει βελτιώσεις,υπάρχουν πράγματα που πρέπει να αλλάξουν.

Αλλά δε δέχομαι,ότι όλοι όσοι κάνουν ειδικότητα έξω είναι και καλύτεροι απ'αυτούς,που μένουν εδώ.Γιατί και αυτοί,που έφυγαν έξω,από ΕΔΩ έφυγαν και τις ΙΔΙΕΣ ιατρικές σχολές της Ελλάδας τέλειωσαν μ'αυτές που τέλειωσαν και οι άλλοι,΄που έμειναν εδώ.Και δεν ήταν όλη η αφρόκρεμα των φοιτητών,που έφυγε.Από ένα σημείο και μετά έφυγε πολύς κόσμος με μοναδικό προσόν το πτυχίο-αυτό,που έχουν και αυτοί που έμειναν.Και με αυτό το πτυχίο έγιναν δεκτοί κάπου.

Και για να μας πει κάποιος,ρε παιδιά,γιατί κάποιος που κάνει ειδικότητα σε κάποιο χωριό της Γαλλίας(μην ξεχνάμε,ότι οι περισσότεροι,που φεύγουν για Γαλλία καταλήγουν Γενική Ιατρική φέρνοντας γύρω ανά 6μηνο χωριά) ή της Γερμανίας-Σουηδίας(μη μου πείτε,ότι όσοι φεύγουν πιάνουν θέσεις σε Πανεπιστημιακό νοσοκομείο ή ότι τους περιμένει η Χαϊδελβέργη ή η Στοκχόλμη,φέρνουν κι αυτοί τις γύρες τους σε χωριά-μικρές πόλεις κάνοντας Ψυχιατρική ή Γενική Ιατρική,γιατί εκεί τους δέχτηκαν,ενώ ήθελαν δερματολογία,οφθαλμολογία,παιδιατρική-έτσι σου έλεγαν στο 6ο έτος όταν τους ρώταγες) είναι καλύτεροι από έναν Έλληνα γιατρό,που κάνει ειδικότητα σε νοσοκομείο της Αθήνας,της Θεσ/κης κλπ;

Και γιατί,όλοι αυτοί δε διαγράφονται από τις λίστες αναμονής-αφού έξω είναι τόσο καλά- παρά τους αρέσει να έχουν την καβάτζα τους και όταν ανοίξει η θεσούλα στη μαμά πατρίδα γυρνάνε να κάνουν την ειδικότητα εδώ και με το απαραίτητο υφάκι της εμπειρίας του εξωτερικού(στο κουτσοχώρι της Γερμανίας-Σουηδίας-Γαλλίας) κλπ και με το παράπονο πάντα της ελληνικής κατωτερης πραγματικότητας;

Με όσους φίλους-γνωστούς έχω μιλήσει,που είναι έξω σε διαφορετικές χώρες,όλοι συγκλίνουν στην ίδια διαπίστωση:ο Έλληνας απόφοιτος Ιατρικής γνωρίζει περισσότερη θεωρία και υστερεί στην κλινική πράξη,ενώ οι ξένοι το αντίθετο-μπορεί να μην ξέρουν ένα σύνδρομο,που ο Έλληνας παπαγάλισε,αλλά ξέρουν να ακούσουν και να εξετάσουν έναν άρρωστο καλύτερα από τον Έλληνα.Και σ'αυτό φταίει η ίδια η σχολή και όχι το μετά το πτυχίο.

Και στην τελική,ρε παιδιά,όσοι δε μεγαλώσαμε Αθήνα για να έχουμε πρόσβαση σε γιατρούς με προσόντα και δημοσιεύσεις του εξωτερικού,πώς επιβιώσαμε τόσα χρόνια με τους γιατρούς,που έκαναν ειδικότητα στην Ελλάδα παθολόγους-παιδιάτρους-καρδιολόγους κλπ και πώς κάποιοι από αυτούς τους απλούς και ταπεινούς του εσωτερικού χαίρουν την εκτίμηση και την εμπιστοσύνη των υπολοίπων για τη δουλειά τους και την ιατρική τους επάρκεια;Αυτό,βέβαια,γιατί ψάχνονταν διαρκώς,διάβαζαν και ενημερώνονταν,κάτι,που κάποιος το'χει μέσα του ή δεν το'χει για την ιατρική.

Μη μου πείτε-και αναφέρομαι σ'αυτούς,που λένε για την επιλογή γιατρού για δικό τους πρόσωπο-,ότι η μάνα σας σας πήγαινε αποκλειστικά σε παιδίατρο,που είχε κάνει ειδικότητα έξω και ο οικογενειακός σας γιατρός είχε τουλάχιστον 1 μεταπτυχιακό και 1 διδακτορικό!Για πιο εξεζητημένες περιπτώσεις,τύπου θωρακοχειρουργικές επεμβάσεις,ναι θα αναζητήσω τον περισσότερο εξειδικευμένο και αυτό γιατί τέτοιου είδους είδικότητες απαιτούν κατάλληλα κέντρα,που είναι περισσότερο ανεπτυγμένα έξω,όχι μόνο λόγω εξειδικευμένου ιατρικού προσωπικού,αλλά και οικονομικών πόρων,κάτι στο οπίο η Ελλάδα υστερεί.

Και κατά την ταπεινή μου γνώμη η ιατρική,πέρα από τις θεωρητικές γνώσεις,θέλει και εμπειρία,κάτι,που με τα χρόνια αποκτιέται.Ένας πρωτοετής ειδικευόμενος είτε στην Ελλάδα είτε στη Γερμανία λίγη διαφορά έχουν στην κλινική εμπειρία.Με τα τωρινά δεδομένα,που ούτε εδώ ούτε εκεί υπαρχουν εξετάσεις για έναρξη ειδικότητας,οι θεωρητικές γνώσεις είναι προσωπικό θέμα του καθενός,δηλαδή κάποιος πριν ξεκινήσει ειδικότητα είτε εδώ είτε στη Γερμανία για να σταθεί στις απαιτήσεις θα διαβάσει αν το θέλει.

Άντε και γίνονται εξετάσεις για ειδικότητα και μπαίνουν οι πιο διαβασμένοι.Ακόμα και τότε είναι απαραίτητη η επίβλεψη από έναν ειδικευμένο,επιμελητή,διευθυντή κλπ,ο οποίος θα ασχοληθεί μαζί σου και θα σου δείξει 5 πράγματα και δε θα ξεπετάξει την επίσκεψη σε 5 λεπτά για να κλειστεί μετά στο γραφείο του ή να την κάνει με ελάφρά πηδηματάκια(μη μου πείτε ότι δε ζήσατε σε κλινικές τέτοιου είδους συμπεριφορές),αλλά η ευθύνη εδώ βαραίνει τον ειδικευμένο,όχι τον ειδικευόμενο.Αν ο ειδικευόμενος μπορούσε να ανταπεξέλθει πλήρως,τότε δε θα χρειαζόταν καν η ειδικότητα.

Θέλω να καταλήξω στα εξής:

1. Δεν θέλω να ακυρώσω όλους όσους φεύγουν στο εξωτερικό για ειδικότητα.Υπάρχουν παιδιά,που έχουν καταφέρει αξιόλογα πράγματα,αλλά αυτοί είναι λίγοι και είναι αυτοί,που στο μέλλον θα ξεχωρίσουν.Οι υπόλοιποι,που πήγαν έξω στην Κολοπετινίτσα της Γαλλίας-Σουηδίας-Γερμανίας-Ισπανίας-Αγγλίας(έχει και η Αγγλία Κωλοπετινίτσες-δεν είναι παντού London) θα κυμαίνονται στο ίδιο επίπεδο με τους Έλληνες ειδικευμένους εν Ελλάδι,όσο κι αν αυτό τους κακοφαίνεται.Και όσο θα το συνειδητοποιούν,τόσο περισσότερο θα τους φαίνεται η ξινίλα.

2. Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για την ιατρική διαβάζει από μόνος του,ενημερώνεται και το γουστάρει,δεν περιμένει να του το επιβάλλουν οι άλλοι.(Αλήθεια,γιατί οι περισσότεροι απόφοιτοι Ιατρικής . Αλήθεια,γιατί οι περισσότεροι απόφοιτοι Ιατρικής Ελληνικών Πανεπιστημίων προτιμούν για ειδικότητα Σουηδία ή Γερμανία,που ΔΕΝ έχουν εξετάσεις; Αφού,βέβαια,πάνε εκεί προτείνουν εξετάσεις για το ελληνικό σύστημα.

3. Και μέσα στην ειδικότητα,πάλι αυτός που θέλει να μάθει θα το κυνηγήσει είτε σε ελληνικό νοσοκομείο είτε έξω.Πουθενά δε νομίζω να προσφέρονται όλα στο πιάτο, ούτε στα χώνουν με το ζόρι στο κεφάλι σου,αν δεν το θέλεις κι εσύ. Θέλει προσπάθεια πάντα και όχι επανάπαυση,όπου και να'ναι κάποιος.

 

 

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Συνάδελφοι καλησπέρα,

νομίζω ότι οι αλλαγές στο θέμα των ειδικοτήτων θα έρθουν αναπόφευκτα σε κάποια στιγμή και, δυστυχώς, θα υπάρξουν σίγουρα αδικημένοι. Ωστόσο, όσο δικαιολογημένα παράπονα και αν εκφράζουν κάποιοι από τους προλαλήσαντες για τις διατάξεις του "προσχεδίου" θεωρώ ότι η βασικές αρχές πάνω στις οποίες στηρίζεται είναι εξαιρετικά ρεαλιστικές.

Ένα σύστημα υγείας θα πρέπει να στηρίζεται πάνω σε γενικούς γιατρούς. Το ΕΣΥ χρειάζεται 7000 γενικούς γιατρούς και αυτή τη στιγμή υπάρχουν περίπου 2500. Νομίζω ότι ο βασικός λόγος που η ειδικότητα αυτή δεν είναι η πλέον δημοφιλής είναι οι μη ρεαλιστικές και μεγαλόσχημες προσδοκίες μας για καριέρα και εξειδίκευση. Ξεχνάμε ότι πάνω από όλα είμαστε γιατροί για να εξυπηρετούμε τον ασθενή και πιο "γιατρός" από το γενικό γιατρό που αναπτύσσει διαπροσωπικές σχέσεις με τους ασθενείς του και παρέχει ολοκληρωμένη φροντίδα (πρόληψη, διάγνωση, θεραπεία) δεν υπάρχει.

Καλώς ή κακώς η ελληνική οικονομία, ειδικά στα πλαίσια της ΕΕ και παρά τις εγχώριες στρεβλώσεις, λειτουργεί με όρους ελεύθερης οικονομίας. Κατά συνέπεια δεν υπάρχει κανένας χώρος για σοσιαλιστικά κατάλοιπα όπως η επετηρίδα, καθώς παράγει ανεργία (μακρόχρονη αναμονή) και ακρίβεια (η καθυστερημένη είσοδος στην αγορά εργασίας οδηγεί σε συμπεριφορές που αυξάνουν τεχνητά τη ζήτηση υπηρεσιών υγείας). Επομένως, για να είναι βιώσιμο ένα σύστημα υγείας θα πρέπει να κάνει βέλτιστη αξιοποίηση των πόρων που διαθέτει με ό,τι αυτό συνεπάγεται (μείωση θέσεων σε κάποιες ειδικότητες, αύξηση σε άλλες).

Είτε περάσει πάντως το νομοσχέδιο είτε όχι, αργά η γρήγορα θα έρθουμε αντιμέτωποι με την αλήθεια: Είμαστε πάρα πολλοί και υπάρχει φοβερή ανισοκατανομή στις ειδικότητες. Η εποχή των παχιών αγελάδων πέρασε και το κράτος δεν μπορεί πια να παράγει και να απορροφά γιατρούς με τους ρυθμούς που το έκανε μέχρι στιγμής. Αναγκαστικά πολλοί θα χρειαστεί να φύγουν στο εξωτερικό ή να κάνουν άλλη δουλειά. Απάνθρωπο και απαράδεκτο, αλλά με τα σημερινά δεδομένα αναπόφευκτο.

Μαζί με τις όποιες αλλαγές έρθουν, πεθαίνει και το όνειρο της μικροαστικής οικογένειας που εδώ και τρεις δεκαετίες έσπρωχνε το καμάρι της στην ιατρική με σκοπό τον εύκολο πλούτο και τη δόξα.

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

απο ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΟ blog

Απογραφικά στοιχεία του Υπουργείο Υγείας κ Υπουργέ για τα νοσοκομεία του ΕΣΥ:

1) 35.000 κλίνες

2) Ειδικοί Γιατροί 12.353 δηλαδή περίπου 1 Ειδικός Ιατρός ανά 3 κλίνες .. όταν θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον 1 Ειδικός Ιατρός ανά 2 κλίνες (έλλειμμα)

2) 35.849 νοσηλευτές δηλαδή 1:1κλίνη (να κόψετε τις αποσπάσεις για να γίνει κατανομή σωστή)+4000 νέες προσλήψεις.

3) 15.346 διοικητικό προσωπικό !!!!!!!!!!!!!!!!!! 1 διοικητικός ανά 2,3κλίνες !!! δηλαδή περισσότεροι από τους ειδικούς ιατρούς!!!! και θα έρθουν όπως αναφέρθηκε άλλοι 3.000 από τον ΟΣΕ μετάταξη!!!!

4) 4.224 τεχνικοί !!!!! δηλαδή 1 τεχνικός ανά 8 κρεβάτια !!! και το σέρβις των μηχανημάτων τo έχουν οι εταιρίες.

5) 6.426 παραϊατρικό προσωπικό 1 άτομο:6 κλίνες

6) 1917 άτομα επιστημονικό μη ιατρικό προσωπικό

Γιατί άραγε βγαίνουν και λένε όσαν λένε;;;;; Τα δικά τους απογραφικά στοιχεία με βάση τη μισθοδοσία λένε άλλα!!!! Δεν τα διαβάζουν;;;; Καιρός να απαιτήσουμε γιατρούς στο ΕΣΥ και όχι διοικητικούς ή τεχνικούς.... και ειδικευομενους

ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΛΟΥΝ ΚΑΠΟΥ ΤΟΥΣ ΓΙΔΟΒΟΣΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΨΗΦΙΖΟΥΝ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ!ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΞΑΣΦΑΛΙΖΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΕΝΑ 20% ΣΤΙΣ ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΕΙΣ,ΠΡΟΤΙΜΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΟΥΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΝΕΟΥΣ ΙΑΤΡΟΥΣ.ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΕΡΓΟΙ ΕΙΝΑΙ,ΔΕ ΒΑΡΙΕΣΑΙ... emcensored

Link to comment
Μοιράσου σε άλλους δικτυακούς τόπους

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Δημιουργία νέας...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.